Справа 688/5820/25
№ 3/688/1263/25
Постанова
Іменем України
17 грудня 2025 року м. Шепетівка
Суддя Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області Березюк Н.П. розглянувши матеріали, які надійшли від заступника начальника управління з превентивної діяльності Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого по АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданого 21.12.1998 року Полонським РВ УМВС України в Хмельницькій області, РНОКПП НОМЕР_2 ,
за ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Формулювання доведеного обвинувачення, стаття закону про адміністративну відповідальність, за якою кваліфіковано дії особи.
10.11.2025 року о 21 год 18 хв, по вул. Судилківській в м. Шепетівка Хмельницької області, неподалік будинку №177, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21093, державний номерний знак НОМЕР_3 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, хитка хода та поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою приладу «Драгер» на місці зупинки транспортного засобу та у медичному закладі водій ОСОБА_1 відмовився, що зафіксовано із застосуванням технічного засобу відеозапису, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії.
Справа надійшла до суду 20.11.2025 року та згідно протоколу про адміністративне правопорушення призначена до розгляду на 27.11.2025 року.
27.11.2025 розгляд справи відкладався за клопотанням ОСОБА_1 на 17.12.2025.
16.12.2025 ОСОБА_1 та його захисник Мірошнікова - Заглинська О.А. подали заперечення на протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначили, що до матеріалів справи не додано доказів повторності вчинення ОСОБА_1 будь-якого правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП. Долучений до матеріалів справи витяг з БДР щодо складання 14.05.2025 року відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП не є належним доказом факту притягнення його до адміністративної відповідальності за вказаною частиною статті.
Кім того, вказав, що відеозапис з боді-камери поліцейського є вибірковим та не безперервним, оскільки під час розмови з ним він спочатку відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння в медичному закладі. Однак, в подальшому все ж таки надав згоду, яка на відеокамеру не була зафіксована. Відеозапис NOR…1213 завершується о 21:44:55 год, а наступний NOR … 1214 розпочинається о 22:45:05, тобто через годину. Долучений до матеріалів справи відеозапис є вибірковий, його фрагменти не містять повноти подій, відповідно не дають можливості всебічно, об'єктивно дослідити всі обставини. За наведених обставин, просить провадження у справі закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
17.12.2025 ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, в поданому запереченні просив розгляд справи проводити у його відсутності та відсутності захисника.
Докази на підтвердження встановлених судом обставин
Винуватість ОСОБА_1 у відмові від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, у зв'язку з керуванням транспортним засобом з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, хитка хода та поведінка, що не відповідає обстановці) та у порушенні п.2.5 Правил дорожнього руху підтверджується зібраними та дослідженими у суді доказами та процесуальними документами.
Протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №509385 від 10.11.2025 року, який складений уповноваженою особою з дотриманням вимог щодо складання протоколу та відомостей, які мають міститися у протоколі, зафіксований факт керування транспортним засобом та відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, у зв'язку з керуванням ним транспортним засобом з такими ознаками, із застосуванням технічного засобу відеозапису.
Актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів встановлено, що у зв'язку з виявленими у водія ОСОБА_1 ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота та почервоніння обличчя, йому запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння за допомогою приладу «Драгер 6810», однак останній відмовився від проходження огляду на місці події та в медичному закладі.
Направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції в КНП «Шепетівська багатопрофільна лікарня» від 10.11.2025 року.
Відеозаписом події, що мала місце 10.11.2025року о 21 год 18 хв за участю водія ОСОБА_1 , який міститься на диску, долученому до матеріалів про адміністративне правопорушення, зафіксовано факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом. У зв'язку з відчутним при розмові з ОСОБА_1 запахом алкоголю, працівники поліції запропонували водію пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або в медичному закладі. ОСОБА_1 не погодився на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, також відмовився від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння в медичному закладі.
Уповноважені особи роз'яснили ОСОБА_1 права та обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП, що підтверджується відповідними розписками та відеозаписом.
Згідно Єдиного державного реєстру МВС ОСОБА_1 отримав посвідчення водія серії НОМЕР_4 , виданий 10.02.2009, на право керування транспортними засобами категорій А, В, С, що слідує з інформації Територіального сервісного центру №6845 за вих. №31/34-3465-2025 від 18.11.2025 року.
Мотиви суду щодо доведення обвинувачення.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Положеннями ч.1 статті 130 КУпАП визначено декілька діянь, які утворюють об'єктивну сторону зазначеного правопорушення. Зокрема, адміністративна відповідальність за цією нормою закону передбачена за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно із п.2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Диспозиція частини 2 статті 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Відповідно до ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, та оглядові на стан алкогольного сп'яніння.
Огляд водія на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Відповідно до п.3 Розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735 ознаками алкогольного сп'яніння є запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до протоколу та відеозапису поліцейський встановив у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, хитка хода та поведінка, що не відповідає обстановці. Отже, працівник поліції, виявивши ці ознаки, які відповідають переліку, зазначеному у Інструкції, законно та обґрунтовано запропонував ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння.
Поліцейський склав протокол про адміністративне правопорушення за невиконання ОСОБА_1 вимог п.2.5 ПДР України, а саме: за відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки та в закладі охорони здоров'я.
Суд вважає, що вимоги ч.2 ст.251, ст.256, 268 КУпАП, а також «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» поліцейськими дотримані.
Проте в матеріалах справи відсутні відомості, що ОСОБА_1 повторно протягом року вчинив порушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, що є обов'язковою ознакою правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП., зокрема постанови суду з відміткою про набрання нею законної сили. Витяг з БД про складання протоколу про адміністративне правопорушення не є належним доказом, оскільки не підтверджує факт притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП.
З огляду на ці обставини, суд вважає за необхідне перекваліфікувати дії ОСОБА_1 з ч.2 ст.130 КУпАП на ч.1 ст.130 КУпАП.
На переконання суду, зміна правової кваліфікації дій ОСОБА_1 з метою ухвалення справедливого рішення за нормою, яка передбачає менш суворе стягнення, покращує становище правопорушника, а тому не є порушенням права ОСОБА_1 на захист та не суперечить визначеному Конституцією України принципу верховенства права.
Дослідивши докази, наявні у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 суд визнає їх належними, допустимими та такими, що відповідають вимогам статті 251 КУпАП.
Отже, суд встановив, що 10.11.2025 року о 21 год 18 хв, по вул. Судилківській в м. Шепетівка Хмельницької області, неподалік будинку №177, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21093, державний номерний знак НОМЕР_3 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, хитка хода та поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою приладу «Драгер» на місці зупинки транспортного засобу та у медичному закладі водій ОСОБА_1 відмовився, що зафіксовано із застосуванням технічного засобу відеозапису.
Суд зауважує, що п.2.5 Правил дорожнього руху передбачено обов'язок водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Такий обов'язок підлягає беззаперечному виконанню водієм транспортного засобу у разі виявлення ознак алкогольного сп'яніння.
Отже, керуючи транспортним засобом ОСОБА_1 зобов'язаний дотримуватися Правил дорожнього руху, зокрема вимог п.2.5 ПДР, тому мав обов'язок беззаперечно пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, оскільки працівники поліції повідомили про наявність у нього ознак алкогольного сп'яніння. Не виконавши вимоги п.2.5 ПДР ОСОБА_1 підлягає адміністративній відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2007 року у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства», зазначає, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Суд вважає, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати як відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння за ч.1 ст.130 КУпАП, за що він повинен нести адміністративну відповідальність.
Твердження захисту про те, що ОСОБА_1 спочатку відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, а потім погодився на проведення такого огляду не заслуговують на увагу, оскільки водій має право відмовитись проходити огляд на місці зупинки, однак зобов'язаний пройти такий огляд у медичному закладі. Проте з відеозапису події слідує, що ОСОБА_1 відмовився проходити огляд на місці зупинки та у медичному закладі, що є порушенням п. 2.5 ПДР та безумовною підставою для притягнення водія до відповідальності з ч.1 ст. 130 КУпАП.
Твердження ОСОБА_1 про те, що відеозапис, наявний у матеріалах справи, не є безперервним, суд до уваги не приймає, оскільки цей відеозапис сумнівів щодо його достовірності та допустимості не викликає, не містить ознак фальсифікації, фабрикації, чи присутності на відео іншої особи, а не ОСОБА_1 .
Крім того, на відеозаписі відображені обставини відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на визначення стану сп'яніння, а також відображені обставини складання адміністративних матеріалів. Отже, наявний відеозапис події є належним та допустимим доказом у справі.
Мотиви призначення стягнення.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
З урахуванням викладеного ОСОБА_1 необхідно обрати стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи всі обставини справи, керуючись ст.ст. 130, 286-285 КУпАП,-
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить17 000 (сімнадцять тисяч) грн.,(отримувач коштів: ГУК у Хмельницьк.обл/Хмельн.обл./21081300, код отримувача: (ЄРДПОУ) 37971775, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)Код банку (МФО ДКСУ):899998, номер рахунку(IBAN):UA748999980313060149000022001, код класифікації доходів бюджету 21081300) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп. судового збору,(отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача ЄДРПОУ37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106, судовий збір, п.5.).
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі сплати штрафу у строки, передбаченіст.307 КУпАП, платіжний документ необхідно подати до Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Неоніла БЕРЕЗЮК