10.12.2025 Справа №607/25615/25 Провадження №1-кс/607/7265/2025
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с. Розівка Розівського району Запорізької області, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше несудимої
підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
До слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області надійшло вказане клопотання, в якому слідчий просить обрати ОСОБА_6 , підозрюваній у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Тернопільській області розслідується кримінальне провадження № 22023210000000007 від 12.01.2023.
Правоохоронними органами ставиться у провину підозрюваній - громадянці України ОСОБА_6 те, що 03.03.2022, з початку окупації російською федерацією Запорізької області, у останньої, як мешканки тимчасово окупованої території Запорізької області виник злочинний умисел, спрямований на колабораційну діяльність.
При цьому ОСОБА_6 було відомо, що згідно з Конституцією, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
24.02.2022 військовослужбовці збройних сил російської федерації шляхом збройної агресії незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, Донецькій та Луганській областях і здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення для держави і у такий спосіб здійснили тимчасову окупацію частини території України, в тому числі сіл Смирнове, Олексіївка та Титове Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області.
З метою протидії збройній агресії російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб введено воєнний стан, який продовжено у визначеному законом порядку та діє станом на даний час.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон № 1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону № 1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Відтак, Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» територія сіл Смирнове, Олексіївка та Титове Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області, внесені до вказаного переліку територіальних громад, які перебувають в тимчасовій окупації з 03.03.2022.
Після окупації зазначених територій Запорізької області, представниками збройних формувань російської федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій ними території області шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності місцевих громад, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування, правоохоронців, активістів, волонтерів та їх членів сім'ї і близьких родичів.
Разом з тим, 12.03.2022, представниками збройних формувань російської федерації всупереч законного порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, було цілеспрямовано створено окупаційну адміністрацію російської федерації - «Военно-гражданская администрация Запорожской области», яку очолив колаборант ОСОБА_7 з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом та тимчасово окупованій території Запорізької області, а також реалізації узурпованих владних повноважень.
При цьому, положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону № 1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація російської федерації, це сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Статтею 73 Конституції України визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішується питання про зміну території України.
15.07.2022 Центральною виборчою комісією України прийнято Постанову № 82 від «Про неприпустимість організації підготовки та проведення на тимчасово окупованих територіях України псевдореферендумів», відповідно до якої проведення будь-яких виборів та референдумів в умовах воєнного стану прямо заборонено ч. 1 ст. 19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Аналогічні заборони встановлено також Виборчим кодексом України та Законом України «Про всеукраїнський референдум».
Згідно із ч. 1 ст. 20 Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26.01.2021, у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях призначення (проголошення) та проведення всеукраїнського референдуму забороняється.
В той же час, 23.07.2022 указом так званого «голови військово-цивільної адміністрації Запорізької області» ОСОБА_7 створено незаконний орган влади «виборчу комісію Запорізької області».
З метою організації вказаного незаконного референдуму, так званою «виборчою комісією Запорізької області», яка діє у складі окупаційної адміністрації російської федерації, на тимчасово окупованій території Запорізької області утворено «територіальні та дільничні виборчі комісії», зокрема, було створено дільничну виборчу комісію № 390, яка розташовувалась у будівлі за адресою: Запорізька область, Пологівський район, с. Смирнове, вул. Смирнова, буд.7.
При цьому ОСОБА_6 , будучи громадянкою України, у серпні 2022 року, перебуваючи за місцем свого проживання, на тимчасово окупованій території с. Олексіївка Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області, діючи з політичних, ідеологічних та корисливих мотивів, публічно підтримала необхідність проведення незаконного референдуму та розпочала вживати заходи, направлені на організацію та проведення у селах Смирнове, Олексіївка та Титове Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району незаконного референдуму про входження Запорізької області до складу російської федерації.
Так, ОСОБА_6 діючи умисно, в порушення Конституції України, Закону України «Про всеукраїнський референдум», Закону України «Про правовий режим воєнного стану», погодилась на пропозицію невстановлених осіб та стала членом вищезазначеної так званої дільничної виборчої комісії № 390 та взяла участь в організації виборчого процесу, здійсненні побудинкового обходу жителів на території села Титове Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області, з метою залучення мешканців населеного пункту до голосування у незаконному референдумі, агітації мешканців вищевказаного населеного пункту з метою їх голосування за приєднання Запорізької області до складу російської федерації в ході проведення незаконного референдуму.
З метою організації проведення вищезазначеного незаконного референдуму та залучення більшої кількості місцевих жителів до голосування, у серпні 2022 року, ОСОБА_6 здійснювала агітацію місцевих мешканців села Титове Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області. Так, остання разом з іншими членами виборчої комісії ходила по вулицях села Титове та закликала жителів прийняти участь у референдумі за приєднання Запорізької області до складу російської федерації.
В подальшому, 23.09.2022 на тимчасово окупованій території Запорізької області, з метою подальшої зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, фактично розпочалося проведення незаконного референдуму про вихід Запорізької області із складу України та її входження до складу російської федерації.
При цьому, ОСОБА_6 , реалізовуючи свій злочинний умисел, у період з 23 по 27.09.2022, будучи членом дільничної виборчої комісії № 390, забезпечувала її функціонування в дні проведення референдуму, організовувала видачу бюлетенів для голосування, подальшого підрахунку голосів та оформлення відповідної документації, особисто здійснювала побудинковий обхід мешканців сіл Олексіївка та Смирнове Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області, закликала, спонукала місцевих жителів підтримати приєднання тимчасово окупованої території Запорізької області до складу російської федерації під час голосування, залучала їх до голосування, видавала бюлетені, переносила скриньку із заповненими бюлетенями, і тим самим забезпечувала проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території.
В подальшому, у тому числі за результатами дій ОСОБА_6 , 27.09.2022 так звана «ЦВК Запорізької області» за результатами підрахунку всіх бюлетенів визнала незаконний референдум таким, що відбувся. Відповідно до його результатів задекларовано 462 109 громадян, що становить 93.11% від загальної кількості виборців, які прийняли участь у голосуванні та виявили бажання за входження Запорізької області у склад рф.
Отже, ОСОБА_6 з серпня по вересень 2022 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території сіл Смирнове, Олексіївка та Титове Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області, діючи умисно, всупереч передбаченого Законом України «Про всеукраїнський референдум» порядку, а також для забезпечення підтримки окупаційної влади держави-агресора, реалізуючи рішення представників окупаційної адміністрації Запорізької області, добровільно прийняла участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Запорізької області, з метою незаконної зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.
На даний час, підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування та суду, постійно перебуває на тимчасово окупованій території Запорізької області з метою ухилення від кримінальної відповідальності. З огляду на вказане просить клопотання задовольнити.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримала з викладених у ньому підстав та просила задовольнити.
Захисник - адвокат ОСОБА_4 у судовому засіданні щодо задоволення вказаного клопотання поклалась на думку суду.
Вказане клопотання у відповідності до ч. 6 ст.193 КПК України розглядається за відсутності підозрюваної ОСОБА_6 .
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до такого висновку.
Слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Тернопільській області розслідується кримінальне провадження № 22023210000000007 від 12.01.2023 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.111-1 КК України.
13.11.2025 ОСОБА_6 , в порядку ст. 135 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.111-1 КК України.
Так, 08.11.2025 через засіб масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження «Урядовий кур'єр» та офіційний веб-сайт Офісу Генерального прокурора, ОСОБА_6 було викликано на 13 листопада 2025 року до слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області для вручення письмового повідомлення про підозру та допиту як підозрюваної. Однак, будучи належним чином повідомленою про виклик, підозрювана ОСОБА_6 не з'явилась, про причини своєї неявки не повідомила.
18.11.2025 та 13.11.2025 через засіб масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження «Урядовий кур'єр» та офіційний веб-сайт Офісу Генерального прокурора, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та здійснено виклик останньої на 24, 25, 26 листопада 2025 року до слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області для участі у проведенні слідчих та процесуальних дій, зокрема, для допиту у якості підозрюваної. Однак, будучи належним чином повідомленою про виклик, ОСОБА_6 до слідчого відділу не з'явилась, про причини неявки не повідомила.
Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
Згідно із п. 4 ч. 2 цієї статті запобіжний захід у вигляді тримання під вартою застосовується до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п'ять років.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Також, судом при вирішенні питання про його обрання не досліджується можливість застосування менш суворого запобіжного заходу, оскільки тримання під вартою це єдиний запобіжний захід, передбачений в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України. Питання про більш м'який запобіжний захід відносно підозрюваного стає предметом дослідження при застосуванні запобіжного заходу після його затримання і доставлення до слідчого судді.
Отже, при вирішенні питання про обрання щодо особи запобіжного заходу у виді тримання під вартою, слідчому судді належить дослідити такі обставини: чи повідомлено особі про підозру у встановленому законом порядку; чи наявна обґрунтована підозра; чи наявні ризики кримінального провадження; чи виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або оголошений у міжнародний розшук.
На думку слідчого судді, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Зазначене підтверджується доказами, а саме: протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 24.02.2023; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участі свідка ОСОБА_8 від 30.10.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 01.11.2025; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участі свідка ОСОБА_9 від 01.11.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 02.03.2023; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участі свідка ОСОБА_10 від 01.11.2025; протоколом огляду від 19.08.2025 копії документу «Расстановка личного состава ВУМВД России в Запорожской области, ГУВД по Запорожской области и заинтересованных силовых структур (УФС ВНГ России и Военной полиции ВС России) задействованного на охрану общественного порядка в период проведения Референдума на территории Запорожской области»; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участі свідка ОСОБА_11 від 29.10.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 24.03.2023; протоколом огляду від 05.08.2025 мережі Інтернет, а саме наявних публікацій у «Telegram»-каналі так званого «главы военно-гражданской администрации Запорожской области» під назвою «Балицкий Евгений».
27.11.2025 постановою старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 , підозрювану ОСОБА_6 оголошено у розшук, в зв'язку з тим, що остання постійно перебуває на тимчасово окупованій збройними силами російської федерації території Запорізької області, однак її точне місце перебування на даний час невідоме. Здійснення розшуку підозрюваної доручено співробітникам ВКІБ Управління СБУ в Тернопільській області.
Отже, вищевказані матеріали досудового розслідування дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_6 умисно переховується від слідства та суду на тимчасово окупованій території Запорізької області з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинене нею кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Враховуючи тяжкість злочину, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_6 , який відповідно до ст. 12 КК України належить до тяжкого злочину, доведення старшим слідчим наявності обґрунтованої підозри, а також наявність ризиків, передбачених п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, слідчий суддя вважає доведеною та обґрунтованою необхідність обрання щодо підозрюваної запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Відповідно до ч. 4 ст. 197 КПК України у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного на підставі ч. 6 ст. 193 КПК України строк дії такої ухвали не зазначається.
Також слідчий суддя при постановленні ухвали враховує положення абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, де зазначено, що при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, який перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави не визначається.
З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваної ОСОБА_6 підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.131-132, 177, 193, 196, 197, 372, 376 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання слідчого - задовольнити.
Обрати щодо підозрюваної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с. Розівка Розівського району Запорізької області, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Ухвала слідчого судді щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід розглядається слідчим суддею після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження.
Контроль за виконанням ухвали покласти на старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 та прокурора відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 .
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана до Тернопільського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1