Справа № 466/6366/25
Провадження № 3/466/2097/25
11 грудня 2025 року м.Львів
Суддя Шевченківського районного суду м. Львова Білінська Г.Б., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№ 375883 ОСОБА_1 на перехресті вулиць Мазепи-Тичини у м.Львові керував транспортним засобом марки «Honda-Accord», в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу «Drager ARLM 0379», чим порушив п. 2.5 а Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №375883 та додатки до нього, заслухавши пояснення гр. ОСОБА_1 та його представника- адвоката Кутаса А.В., оглянувши відеозапис, суддя дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Разом з тим, вивченням змісту протоколу про адміністративне правопорушення ЕПР1 № 375883 року встановлено, що він складений з порушенням вимог ст.256 КУпАП, зокрема протокол має недоліки, є нечитабельним.
Крім цього, до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 375883 долучено роздруківку із спеціального технічного засобу «Drager ARLM 0379», з підписом особи, яку тестували, з якої вбачається, що результати огляду становлять 0.00 проміле.
Водночас з долученого до суду Акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів убачається, що результат огляду на стан сп'яніння позитивний - 2.3 %.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно із ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Зі змісту ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» убачається, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику ЄСПЛ як джерело права.
Стандарти, встановлені Конвенцією для кримінального провадження, поширено ЄСПЛ і на провадження у справах про адміністративні правопорушення, оскільки «кримінальним обвинуваченням» у розумінні Конвенції слід розглядати й протокол про адміністративне правопорушення (справа «Лучанінова проти України» від 09.06.2011 року).
Як зазначено у рішенні ЄСПЛ у справі «Малофєєва проти Росії» від 30.05.2013 року, у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Обов'язок щодо належного складення протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладений на суд. Наслідком недотримання цієї вимоги є повернення протоколу до відповідного органу для належного оформлення.
Згідно із ст. 129 Конституції України, однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.
Натомість, згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП такий обов'язок покладено на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Всупереч наведеним нормам, працівниками поліції не виконано даного обов'язку, протокол про адміністративне правопорушення є нечитабельним, а в роздруківці із спеціального технічного засобу «Drager ARLM 0379» та Акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів розбіжності в кількості проміле алкоголю.
Враховуючи викладене, слід зазначити, що без усунення зазначених вище недоліків неможливо виконати вимоги ст. 268 КУпАП, щодо прав особи, яка притягається до відповідальності, а також ст. 245, 280 КУпАП, щодо повного, всебічного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
З урахуванням викладених обставин, адміністративний матеріал необхідно повернути до УПП у Львівській області ДПП для належного оформлення, оскільки зазначені вище недоліки перешкоджають всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванню обставин справи.
Керуючись ст. 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - повернути до Управління патрульної поліції у Львівській області (м. Львів, вул. Перфецького, 19) для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Г. Б. Білінська