Справа № 458/1293/25
3/458/603/2025
17.12.2025 м.Турка
Суддя Турківського районного суду Львівської області Волинець М.З., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , в.о. директора Турківського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс»,
за ч.1 ст.41 КУпАП,-
01.10.2025 о 16 год. 40 хв. під час здійснення позапланового заходу зі здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю у формі перевірки у Турківському дочірньому лісогосподарському підприємстві ЛГП «Галсільліс», місцезнаходження юридичної особи: Україна, 82516, Львівська область,Самбірський район, село Шум'яч; місце провадження господарської діяльності за адресою: Україна, Львівська область, Самбірський район, м.Турка, вул. Данила Галицького, будинок, 9, встановлено порушення вимог ч.ч.1,2 ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 №3139-IX (надалі - ЗУ №3136), що містить ознаки адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.41 КУпАП, а саме: виплата заробітної працівникам Турківського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс» виплачується не на умовах визначених трудовим договором, тобто, з порушенням строків виплати, що призвело до формування заборгованості, яка за період з квітня 2024 року по червень (включно) 2025 року складає 3736,5 тис. грн перед 43 працівниками (з них 6 жінок на суму - 666,8 тис. грн), в т.ч. перед 15 звільненими працівниками в сумі 919,1 тис. грн (з них 4 жінкам на суму 516,7 тис. грн); окрім цього, станом на 01.10.2025 заробітна плата працівникам підприємства за липець-серпень 2025 року до оплати не проведена. Документального підтвердження щодо нарахування та виплати заробітної плати в ході проведення заходу державного контролю не надано; роботодавцем не вживаються всі можливі заходи для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати. Графік погашення заборгованості із виплати заробітної плати не розроблений. Також, у підприємстві не нараховано заробітну плату працівникам за липень - серпень 2025 року, що свідчить про те, що роботодавець не вживає всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати. Під час здійснення заходу державного контролю не надано жодного документального підтвердження щодо вчинення дій, спрямованих на забезпечення дотримання вимог ч.2 ст.10 Закону України №3136.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду адміністративних матеріалів повідомлений, що підтверджується телефонограмою.
Дослідивши матеріали адміністративної справи щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, повно, всебічно й об'єктивно дослідивши всі обставини справи у їх сукупності, суд встановив, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.41 КУпАП.
Факт адміністративного правопорушення та його вина у вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП підтверджується матеріалам справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення № ЗХ/ЛВ/31379/023611/П/ПТ від 26.11.2025;
- актом № ЗХ/ЛВ/31379/023611 від 01.10.2025, складеним за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду у Турківському ДЛГП «Галсільліс» та додатками до нього, відповідно до якого було виявлено порушення вимог законодавства про працю, а саме порушення ч.ч.1,2 ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» - наявність заборгованості з виплати заробітної плати;
- інформаційною довідкою до акту № ЗХ/ЛВ/31379/023611 від 01.10.2025 суб'єкта господарювання - Турківського ДЛГП «Галсільліс».
- копіями оборотно-сальдової відомості по розрахунку 661 за березень 2025 року, за квітень 2025 року, за травень 2025 року, за червень 2025 року;
- копією інформації щодо нарахованої та виплаченої заробітної плати працівникам ДЛГП «Галсільліс» за період з січня 2025 по серпень 2025 року, згідно якої у період з липня 2025 по серпень 2025 заробітна плата працівникам Турківського ДЛГП «Галсільліс» не нараховувалась та не виплачувалась.
Відповідно до ч.1 ст.41 КУпАП відповідальність настає за порушення встановлених термінів виплати заробітної плати.
Доказів, які б спростували наведені вище обставини суду не надано.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Згідно вимог ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставинами, що пом'якшують відповідальність чи обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення не встановлено.
Разом з тим, суд враховує, що згідно акту № ЗХ/ЛВ/31379/023611 від 01.10.2025, складеним за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду у Турківському ДЛГП «Галсільліс» та додатками до нього, загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати за період з квітня 2025 по червень 2025 року становила 3736,5 тис. грн та станом на 01.10.2025 заробітна плата працівникам ДЛГП «Галсільліс» за липень-серпень 2025 не нарахована й не виплачена.
Також до матеріалів не долучено та не представлено суду належних доказів того, що на день завершення перевірки проведено виплату заробітна плата працівникам Турківського ДЛГП «Галсільліс».
Враховуючи наведе, факт порушення законодавства про працю, а саме ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» в частині порушення строків виплати заробітної плати у Турківського ДЛГП «Галсільліс» має непоодинокі випадки, що є грубим порушення ст. 43 права Конституції України, відповідно до якої кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Таким чином, при накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, відсутність обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 , як уповноваженої посадової особи Турківського ДЛГП «Галсільліс», адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 30 (тридцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) грн 00 коп.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, пункту 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з останніми змінами та доповненнями, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника стягується судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Станом на 01.01.2025 прожитковий мінімум для працездатних осіб відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» становить 3028 грн. 00 коп., а тому з правопорушника в користь держави належить стягнути судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп. (3028 х 0,2).
Керуючись ст.40-1, ст.41, 221, 280, 283, 284 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 30 (тридцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) грн 00 коп.
Штраф необхідно сплатити за реквізитами Отримувач: ГУК Львів/Турківська тг/21081100; Код отримувача (код ЄДРПОУ): 38008294, Банк отримувача: Казначейство України(ел. адм. подат.); Код банку (МФО) 899998; Номер рахунку: UA588999980314000542000013919; Код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Роз'яснити, що згідно з ст.307 КУпАП штраф ним має бути сплачений не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення адміністративного стягнення, а в разі оскарження такої постанови не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.
У разі сплати штрафу у строки, передбачені ст.307 КУпАП, платіжний документ необхідно подати до Турківського районного суду Львівської області.
З урахуванням ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови органами державної виконавчої служби з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , судовий збір за ухвалення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення на користь держави в особі Державної судової адміністрації України за реквізитами: Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок № UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106, Призначення платежу - судовий збір (про адміністративне правопорушення) у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців, що обчислюється з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Турківський районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено.
Суддя Марія ВОЛИНЕЦЬ