Рішення від 09.12.2025 по справі 924/561/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"09" грудня 2025 р. Справа №924/561/25

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Димбовського В.В., за участю секретаря судового засідання Нечаюк А.О., розглянувши матеріали справи

за позовом фермерського господарства ''Відокремлена фермерська садиба ''Дар Землі'', с. Скаржинці, Ярмолинецький район, Хмельницька область

до Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області

про 1) визнання протиправним та скасування рішення тридцятої сесії Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області 8 скликання №23-30/2024 від 05.04.2024р.

2) зобов'язання Розсошанської сільської ради Хмельницького району, Хмельницької області, на найближчій сесії надати ФГ ''Дар Землі'' дозвіл на закладку смородини та будівництва водонакопичувального басейну на земельній ділянці з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001, площею 25,0000 гектарів, в частині земельної ділянки, що фактично обробляється фермерським господарством ''Дар Землі''

За участю представників:

від позивача: Кравчук С.А. - згідно довіреності від 13.11.2024р.

від відповідача: Гадзіна М.Ю. - згідно виписки

У судовому засіданні, згідно ст. 240 ГПК України, проголошено скорочене (вступна та резолютивна частини) рішення. Скорочене (вступна та резолютивна частини) рішення проголошено 09.12.2025р., оскільки в судовому засіданні оголошувалась перерва.

Процесуальні дії по справі:

Ухвалою суду від 12.06.2025р. відкрито провадження у справі №924/561/25 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

10.07.2025р. постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів та відкладення підготовчого засідання на іншу дату.

Ухвалою суду від 03.09.2025р. підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою суду від 24.09.2025р. повернуто зі стадії розгляду справи по суті на стадію підготовчого провадження та призначено підготовче засідання.

Згідно протоколу судового засідання від 03.11.2025р., суд не вбачає підстав для визнання дій позивача такими як зловживання процесуальними правами та повернення позивачеві позовної заяви. Суд у судовому засіданні постановив ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання, якою відмовляє в задоволенні клопотання відповідача. Суд у судовому засіданні постановляє ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Виклад позицій учасників судового процесу.

Позивач звернувся з позовом до суду про 1) визнання протиправним та скасування рішення тридцятої сесії Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області 8 скликання №23-30/2024 від 05.04.2024р.; 2) зобов'язання Розсошанської сільської ради Хмельницького району, Хмельницької області, на найближчій сесії надати ФГ ''Дар Землі'' дозвіл на закладку смородини та будівництва водонакопичувального басейну на земельній ділянці з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001, площею 25,0000 гектарів, в частині земельної ділянки, що фактично обробляється фермерським господарством ''Дар Землі''.

На переконання позивача, рішення Розсошанської сільської ради, яким йому відмовлено у наданні дозволу на закладку смородини та будівництво водонакопичувального басейну на орендованій згідно договору оренди землі земельній ділянці, є незаконним та необгрунтованим. Зауважує, що відмова у наданні дозволу мотивована сільською радою наявністю агрохімічного паспорту на дану земельну ділянку, згідно якого на частині орендованої земельної ділянки з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001, наявні особливо цінні грунти.

З приводу необгрунтованості оскаржуваного рішення посилається на витяг з протоколу пленарного засідання від 05.04.2024р. та виступи певного кола осіб при розгляді його питання на сесії, не погоджуючись при цьому з даними виступами. Зокрема, вказує на виступ Онищук О.М. - голови земельної комісії, яка зазначила, що земельна ділянка передавалась в оренду зі складом угідь - рілля, а серед обов'язків землекористувача належить ефективно використовувати землю, не допускати погіршення екологічної обстановки в результаті своєї господарської діяльності, здійснювати комплекс заходів щодо охорони грунтів, збереження та підвищення родючості грунтів, інайголовніше повернути земельну ділянку в стані не гіршому, порівняно з тим, у якому позивач її одержав в оренду. Також, посилається на виступ депутата сільської ради Лакий Г.А., яка зауважила, що жителі старостинського округу проти висадки на родючих орних землях кущів смородини та проти виведення з сільськогосподарського обороту частини сільськогосподарських земель під водонакопичувальний басейн. Також, сільський голова вказав на сесії, що орендована земельна ділянка накладається на паї сусідніх 9 земельних ділянок десь на 4 га і якщо сільська рада надасть дозвіл на закладку багаторічних насаджень, то це призведе до протистояння від пайовиків.

У спростування підстав, на яких грунтується відмова у наданні дозволу, позивач посилається на додаток №2 договору оренди земельної ділянки від 09.11.2005р. з назвою ''Кадастровий план'', в якому міститься визначення агрохімічних груп грунтів на ній, а саме: 49д та 56д, що згідно наказу Державного комітету по земельних ресурсах №245 від 06.10.2003р. до особливо цінних грунтів не відносяться. Також, посилається на розроблений при укладенні договору ''Технічний звіт з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення'', в якому теж за основу бралися грунти за агрохімічними групами 49д та 56д, оскільки така група визначена в поземельній документації на орендовану позивачем ділянку.

Крім того, вказує на відповідь управління Держгеокадастру в Хмельницькому районі вих. №19-95/0/280-25 від 28.01.2025р., згідно якої зазначено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001, знаходяться грунти 49д та 56д, які не відносяться до особливо цінних.

Також, позивачем 06.02.2024р. отримано від Західного міжрегіонального центру державної установи ''Інститут охорони грунтів України'' відповідь вих. №158-21/21/24, згідно якої зазначено про виготовлення уточненого бланку агрохімічного паспорту за реєстраційним номером 6113 та номером бланку.

З врахуванням отриманих документів, позивач робить висновок про те, що за відомостями Агрохімічного паспорту поля, на земельній ділянці з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001 містяться грунти 49д та 56д, які не відносяться до особливо цінних. Тому, посилання відповідача на посилену їх охорону зі сторони громади є передчасними.

Відповідач у відзиві, поданому 10.10.2025р., проти позову заперечує. Звертає увагу, що в провадженні Господарського суду Хмельницької області перебувала справа №924/594/24 за позовом фермерського господарства "Дар Землі" до Розсошанської сільської ради про визнання незаконним рішення №23-30/2024 від 05.04.2024р. Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 08.11.2024р. та постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 18.02.2025р. по справі №924/594/24 вже надана оцінка рішенню сільської ради №23-30/2024 від 05.04.2024р. Тому, посилається на застосування преюдицію у господарському процесі, передбачену ч. 4 ст. 75 ГПК України.

Також, відповідач посилається на те, що закладення смородини на земельній ділянці є фактично зміною одного виду сільськогосподарських угідь (рілля) на інший (багаторічні насадження). Вказує, що законодавство прямо не передбачає право орендаря на зміну складу угідь орендованої земельної ділянки чи заборону такої зміни. У такому разі зміна угідь можлива лише за згодою орендодавця.

Вказує, що умовами договору передбачено, що лише з дозволу орендодавця, викладеного у додатковій угоді, позивач вправі закладати багаторічні насадження та зводити водонакопичувальний басейн.

З приводу зобов'язання Розсошанської сільської ради надати дозвіл на закладку смородини та будівництва водонакопичувального басейну зазначає, що надання згоди на здійснення такої господарської діяльності не ставиться в залежність від отримання орендарем грантів чи іншого виду допомоги. При цьому, посилається на п. 30 договору оренди землі.

Позивач 02.11.2025р. надав відповідь на відзив, згідно якої зауважує, що Розсошанська сільська рада не просто сторона за договором і власник земельної ділянки, а й орган місцевого самоврядування, який в силу дії ст. 19 Конституції України, повинен діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Наголошує на пунктах 16-17 договору оренди землі, згідно яких цільове призначення земельної ділянки - землі для ведення фермерського господарства та використання земельної ділянки виключно за цільовим призначенням.

Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

09.11.2005р. між Ярмолинецькою райдержадміністрацією Ярмолинецького району Хмельницької області, як орендодавцем, та фермерським господарством "Дар Землі", як орендарем, укладено договір оренди землі, згідно з п. п. 1, 2, 8 якого орендодавець згідно розпорядження від 01.11.2005 року №613/2005-р надає, а орендар приймає в строкове платне користування на 49 (сорок дев'ять) років земельну ділянку площею 25 га (рілля) сільськогосподарського призначення для створення фермерського господарства, яка знаходиться за межами с. Перегінка Скаржинецької сільської ради.

Пунктом 30 договору визначено права орендаря, зокрема, використовувати орендовану земельну ділянку на власний розсуд згідно з метою цього договору та самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; за згодою орендодавця, визначеною у окремій угоді, у встановленому законом порядку зводити виробничі будівлі і споруди, здійснювати осушувальні, меліоративні роботи, будувати ставки та закладати багаторічні насадження.

Згідно п. 31 договору, орендар зобов'язався використовувати землю відповідно до її цільового призначення та умов цього договору; ефективно використовувати землю, не допускати погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї господарської діяльності; своєчасно сплачувати орендну плату; відшкодовувати орендодавцеві заподіяну орендарем шкоду стану земельної ділянки; здійснювати комплекс заходів щодо охорони земель, збереження і підвищення родючості ґрунтів та поліпшення інших корисних властивостей землі; зберігати геодезичні знаки, межі осушувальних систем, дотримувати режиму санітарних зон і територій, що особливо охороняються.

При цьому, згідно п.п. 15-17 договору, земельна ділянка передається в оренду для сільськогосподарського використання. Цільове призначення земельної ділянки землі для створення фермерського господарства. Умови збереження стану об'єкта оренди - використання земельної ділянки виключно за цільовим призначенням.

Відповідно до акту про передачу та прийом земельної ділянки від 09.11.2005р. орендарю передано в користування земельну ділянку площею 25 га.

12.01.2024 року Міністерством аграрної політики та продовольства України видано наказ №77, яким надано фермерському господарству "Дар Землі" грант для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства в сумі 3088400,00 грн. відповідно до заяви від 05.01.2024р., поданої засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.

30.01.2024р. фермерське господарство "Дар Землі" (орендар) звернувся до голови Розсошанської об'єднаної територіальної громади з клопотанням про надання дозволу на закладку смородини та будівництва водонакопичувального басейну на земельній ділянці за кадастровим номером 6825886400:04:040:0001, площею 25 гектарів, в частині земельної ділянки, що фактично обробляється фермерським господарством, шляхом укладення додаткової угоди до договору оренди землі б/н від 09.11.2005р. Додатком до вказаного клопотання долучив проект додаткової угоди.

05.03.2024 року ФГ "Дар Землі" надіслав орендодавцю повідомлення про застосування принципу мовчазної згоди з посиланням на ст.1, ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", у зв'язку з відсутністю отримання від ради в установлений строк відповіді на визначені у клопотанні від 30.01.2024 року питання.

Матеріали справи містять витяг з протоколу пленарного засідання тридцятої сесії восьмого скликання Розсошанської сільської ради від 05.04.2024р., на якому розглядалося, серед іншого, питання про надання дозволу на закладку смородини та будівництва водонакопичувального басейну на земельній ділянці з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001 фермерському господарству "Дар Землі".

Рішенням Розсошанської сільської ради від 05.04.2024р. №23-30/2024 "Про надання дозволу на закладку смородини та будівництва водонакопичувального басейну на земельній ділянці з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001 ФГ "Дар Землі" відмовлено орендарю у наданні дозволу на закладку смородини та будівництва водонакопичувального басейну на земельній ділянці з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001, площею 25,00 га, яка розташована за межами населеного пункту с.Перегінка Хмельницького району Хмельницької області. Відповідно, відмовлено в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі №б/н від 09.11.2005р.

Фермерське господарство "Дар Землі"звернулося з клопотанням від 18.10.2024р. до Інституту садівництва НААН України, згідно якого просить надати висновок спеціалістів інституту щодо таких питань: 1. Чи погіршаться якісні характеристики грунту на цій ділянці, у випадку закладки на ньому багаторічних насаджень - кущів смородини, під зрошення, у випадку дотримання технологічних карт, зазначених в проекті "Створення ягідних насаджень на площі 25 га в ФГ "Дар Землі" Хмельницького району, Хмельницької області. 2. Сільки років плодоносить смородина сорту "Ювілейна Копаня" 3. Чи відноситься грунт цієї земельної ділянки з визначеними вами його якісними характеристиками, до цінних грунтів.

Фермерське господарство "Дар Землі" 23.01.2025р. звернулося із запитом до управління Держгеокадастру у Хмельницькому районі про надання інформації чи знаходяться на земельній ділянці з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001, площею 25 гектарів грунти, віднесені до цінних чи особливо цінних грунтів?

Фермерське господарство "Дар Землі" звернулося з листом №б/н від 03.02.2025р. до Західного міжрегіонального центру державної установи "Інститут охорони грунтів України" у звязку з наявністю розбіжності у визначенні агрохімічної групи грунтів даної земельної ділянки з клопотанням про запланування виїзду на земельну ділянку з метою відібрання зразків в присутності сторін договору ФГ "Дар Землі" та Розсошанської сільської ради з метою повторного відібрання зразків для проведення агрохімічних аналізів грунту. Що необхідно буде обовязково зробити для внесення змін до агрохімічного паспорту поля, земельної ділянки №5868.

Західний міжрегіональний центр державної установи "Інститут охорони грунтів України" надав фермерському господарству "Дар Землі" відповідь №158-21/21/24 від 06.02.2025р., згідно якої повідомив, що за еколого-агрохімічною оцінкою грунти земельної ділянки з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001 відносяться до грунтів середньої якості з оцінкою 44 бали. Фахівцями установи було переглянуто типи грунтів на вище вказаній ділянці. Виявлено неточність та внесено зміни у агрохімічний паспорт №5868, використавши матеріали державної установи "Інститут охорони грунтів України", дані публічної карти України, згідно яких грунти даної земельної ділянки за кадастровим номером 6825886400:04:040:0001, площею 25 га відноситься до агрохімічної групи за шифром 49д та 56д. Вказано, що грунти цих агровиробничих груп не відносяться до особливо цінних грунтів. Виготовлено уточнений бланк агрохімічного паспорту за реєстраційним номером 6113 та номером бланку 179300 надіслано поштою голові Розсошанської сільської територіальної громади.

Згідно висновку спеціалізованої установи Національної академії аграрних наук №33 від 29.01.2025р.грунти земельної ділянки за кадастровим номером 6825886400:04:040:0001 до особливо цінних грунтів не відносяться.

Згідно відповіді головного управління Держгеокадастру №105/281-25 від 29.01.2025р. повідомив що згідно технічнрого звіту по крупномаштабному обслідуванню грунтів Скаржинецької сількьсої ради на земельній ділянці з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001 знаходяться грунти 49д та 56д які не відносяться до особливо цінних грунтів. Також повідомлено, що згідно технічної документації із загальнонаціональної нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення дана земельна ділянка з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001 відноситься до провінції Лісостепова Правобережна.

Згідно акту №5 обстеження земельної ділянки від 09.05.2025р., складеного постійною комісією з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування в складі: голови Онищук О.М., депутатів Розсошанської сільської ради Малік Л.В., Якимишина О.Я., за участю голови Розсошанської сільської ради Дячка В.В., старости сіл Скаржинці, Перегінка, Лехнівка - Гуменюк Л.Л., начальника відділу архітектури, будівництва та земельних відносин - Михальчука М.В., було проведено обстеження земельної ділянки, яка розташована за межами населеного пункту с. Перегінка на території Розсошанської сільської ради.

За результатами обстеження земельної ділянки загальною площею 25 га, розташованої за кадастровим номером 6825886400:04:040:0001, яка перебуває в користуванні на підставі договору оренди земельної ділянки від 09.11.2025р., встановлено наступне: земельна ділянка по всій площі засаджена багаторічними насадженнями - кущами смородини. Встановлено невідповідність між фактичним використанням ділянки та складу земельних угідь, зазначених у договорі оренди земельної ділянки та Державному земельному кадастрі.

Згідно акту №15 обстеження земельної ділянки від 23.09.2025р., складеного постійною комісією з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування в складі: голови Онищук О.М., депутатів Розсошанської сільської ради Малік Л.В., Липушанської І.В., Гули О.А., Якимишина О.Я., за участю голови Розсошанської сільської ради Дячка В.В., старости сіл Скаржинці, Перегінка, Лехнівка - Гуменюк Л.Л., головного спеціаліста-землевпорядника Норик М.В., начальника відділу архітектури, будівництва та земельних відносин - Михальчука М.В., було проведено обстеження земельної ділянки, яка розташована за межами населеного пункту с. Перегінка на території Розсошанської сільської ради.

За результатами обстеження земельної ділянки загальною площею 25 га, розташованої за кадастровим номером 6825886400:04:040:0001, яка перебуває в користуванні фермерського господарства "Дар Землі" на підставі договору оренди земельної ділянки від 09.11.2025р., встановлено наступне: на більшій частині площі зазначеної земельної ділянки здійснено висадження багаторічних насаджень - кущів смородини. Встановлено невідповідність між фактичним використанням ділянки та складу земельних угідь, зазначених у договорі оренди земельної ділянки та Державному земельному кадастрі.

Позивач, не погоджуючись з рішенням Розсошанської сільської ради від 05.04.2024р. №23-30/2024, звернувся з позовом до Господарського суду Хмельницької області, згідно якого просив визнати незаконним рішення тридцятої сесії Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області 8 скликання "Про надання дозволу на закладку смородини та будівництво водонакопичувального басейну на земельній ділянці з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001 ФГ "Дар Землі" №23-30/2024 від 05.04.2024р. та визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 09.11.2005р.

Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 08.11.2024р. у справі №924/594/24 в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 18.02.2025р. по справі №924/594/24 рішення Господарського суду Хмельницької області від 08.11.2024р. у справі №924/594/24 змінено в мотивувальній частині та викладено її в редакції даної постанови. У решті рішення Господарського суду Хмельницької області від 08.11.2024р. у справі №924/594/24 залишено без змін.

Як вбачається з рішення Господарського суду Хмельницької області від 08.11.2024р. та постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 18.02.2025р. по справі №924/594/24, підставою визнання незаконним рішення тридцятої сесії Розсошанської сільської ради від 05.04.2024р. №23-30/2024 позивач вказав:

- застосування принципу мовчазної згоди у звязку з відсутністю розгляду клопотання фермерського господарства "Дар Землі" від 30.01.2024р. на сесії сільської ради у передбачений ч. 5 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування"строк, вважається що відповідач автоматично надав таку згоду;

- рішення суперечить вимогам законодавства, оскільки є втручанням в господарську діяльність позивача та порушення його права, що передбачене договором оренди землі та ст. 25 Закону України "Про оренду землі", а саме: самостійно господарювати на орендованій земельній ділянці,позбавляє його прибутків, отриманих з вирощення та реалізації ягід смородини на орендованій землі;

- суперечить реалізації грантовій програмі, що передбачена Постановою Кабінету Міністрів України №738 від 21.06.2022р., вказуючи, що в даному порядку відсутній припис чи вимога про обовязкове отримання додаткових погоджень щодо здійснення садівництва в розпорядника землі.

Згідно постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 18.02.2025р. по справі №924/594/24 суд зазначив наступне.

У відповідності до ст. 24 Закону України "Про оренду землі", орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів.

При цьому, орендар земельної ділянки, зокрема, має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження; а також зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі (ст. 25 Закону України "Про оренду землі").

Пунктом 30 договору передбачено право орендаря за згодою орендодавця, визначеною у окремій угоді, у встановленому законом порядку зводити виробничі будівлі і споруди, здійснювати осушувальні, меліоративні роботи, будувати ставки та закладати багаторічні насадження.

Згідно постанови від 18.02.2025р. по справі №924/594/24 Північно-західний апеляційний господарський суд прийшов до висновку про те, що сільська рада наділена повноваженнями спрямованими на організаційні та майнові відносини щодо розпорядження земельними ділянками, зокрема, надання їх в оренду. Розсошанська сільська рада, укладаючи договір оренди землі, виступала як суб'єкт цивільних правовідносин, і відповідно має такий же правовий статус, що й інші учасники цих приватно-правових відносин.

У постанові вказано, що реалізовуючи право розпоряджатися земельною ділянкою, що перебуває у її власності, Розсошанська сільська рада відповідно до ст. 5 ЗК України має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Тобто, при здійсненні повноважень власника землі відповідач є рівноправним суб'єктом орендних земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію права розпоряджатися землею.

Згідно постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 18.02.2025р. по справі №924/594/24, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Розсошанської сільської ради, яке оскаржується, не носить зобов'язального характеру для іншої сторони договору у розумінні ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", оскільки сільська рада виступає в спірних правовідносинах як сторона договору оренди, а не як суб'єкт владних повноважень.

Таким чином, зроблено висновок, що рішення органу місцевого самоврядування слід розглядати як волевиявлення орендодавця, що стосується розпорядження земельною ділянкою як правомочності власника у відповідності до ст. 317 ЦК України. Це передбачено умовами договору щодо прав та обов'язків сторін, зокрема, відповідно до п. 30 якого, орендар має право лише за письмовою згодою орендодавця зводити виробничі будівлі і споруди, здійснювати осушувальні та меліоративні роботи, будувати ставки та закладати багаторічні насадження

У постанові від 18.02.2025р. по справі №924/594/24 вказано, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 року у справі №338/180/17, від 04.06.2019 року у справі №916/3156/17.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду у справі №924/594/24, дійшла висновку, що обраний позивачем спосіб захисту порушених прав в частині визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування не є належним та ефективним, оскільки оспорювання вказаного рішення сільської ради в практичному аспекті не призведе до захисту інтересів орендаря та не матиме результатом поновлення будь-яких прав, а відтак позовна вимога про визнання незаконним рішення тридцятої сесії Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області 8 скликання "Про надання дозволу на закладку смородини та будівництво водонакопичувального басейну на земельній ділянці з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001 ФГ "Дар Землі" №23-30/2024 від 05.04.2024р.не підлягає задоволенню.

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.

Стаття 144 Конституції України встановлює, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Частиною першою статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Поряд з цим, статтею 21 ЦК України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує акт індивідуальної дії органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення, у зв'язку з прийняттям відповідного акта, прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.

Відтак, для правильного вирішення питання про наявність або відсутність підстав для визнання рішення сільської ради недійсним, суду необхідно з'ясувати чи порушуються права позивача у зв'язку з прийняттям такого рішення.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, 09.11.2005р. між Ярмолинецькою райдержадміністрацією Ярмолинецького району Хмельницької області (орендодавець) та фермерським господарством "Дар Землі" (орендар) укладено договір оренди землі, згідно з п.1, 2, 8 якого орендодавець згідно розпорядження від 01.11.2005р. №613/2005-р надав, а орендар прийняв в строкове платне користування на 49 (сорок дев'ять) років земельну ділянку площею 25 га (рілля) сільськогосподарського призначення для створення фермерського господарства, яка знаходиться за межами с. Перегінка, Скаржинецької сільської ради.

Згідно акта про передачу та прийом земельної ділянки від 09.11.2005р. орендарю передано в користування земельну ділянку площею 25 га. При цьому, у пункті 30 договору визначено права орендаря, зокрема, використовувати орендовану земельну ділянку на власний розсуд згідно з метою цього договору та самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; за згодою орендодавця, визначеною у окремій угоді, у встановленому законом порядку зводити виробничі будівлі і споруди, здійснювати осушувальні, меліоративні роботи, будувати ставки та закладати багаторічні насадження.

В пункті 31 договору орендар зобов'язався використовувати землю відповідно до її цільового призначення та умов цього договору; ефективно використовувати землю, не допускати погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї господарської діяльності; своєчасно сплачувати орендну плату; відшкодовувати орендодавцеві заподіяну орендарем шкоду стану земельної ділянки; здійснювати комплекс заходів щодо охорони земель, збереження і підвищення родючості ґрунтів та поліпшення інших корисних властивостей землі; зберігати геодезичні знаки, межі осушувальних систем, дотримувати режиму санітарних зон і територій, що особливо охороняються.

Як свідчать матеріали справи, 30.01.2024р. орендар звернувся до Розсошанської сільської ради з клопотанням про надання погодження на закладку кущів смородини та будівництво водонакопичувального басейну, необхідного для зрошення насаджень, шляхом укладення відповідної угоди, як це передбачено договором оренди землі. Додатком до вказаного клопотання долучив проект додаткової угоди.

Наявне в матеріалах справи рішення Розсошанської сільської ради від 05.04.2024р. №23-30/2024 "Про надання дозволу на закладку смородини та будівництва водонакопичувального басейну на земельній ділянці з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001 ФГ "Дар Землі" свідчить про те, що фермерському господарству відмовлено у наданні дозволу на закладку смородини та будівництва водонакопичувального басейну на земельній ділянці з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001, площею 25,00 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Перегінка, Хмельницького району, Хмельницької області.

Позивач, не погоджуючись з рішенням Розсошанської сільської ради від 05.04.2024р. №23-30/2024, звернувся з позовом до Господарського суду Хмельницької області про визнання протиправним і незаконним вказаного рішення.

Судом приймається до уваги, що позивач, оскаржуючи рішення органу місцевого самоврядування, двічі звертався з позовом до суду.

Так, позивач звернувся з позовом до Господарського суду Хмельницької області 21.06.2024р., згідно якого просив визнати незаконним рішення тридцятої сесії Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області 8 скликання "Про надання дозволу на закладку смородини та будівництво водонакопичувального басейну на земельній ділянці з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001 ФГ "Дар Землі" №23-30/2024 від 05.04.2024р. та визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 09.11.2005р.

Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 08.11.2024р. у справі №924/594/24 в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 18.02.2025р. по справі №924/594/24 рішення Господарського суду Хмельницької області від 08.11.2024р. у справі №924/594/24 змінено в мотивувальній частині та викладено її в редакції даної постанови. У решті рішення Господарського суду Хмельницької області від 08.11.2024р. у справі №924/594/24 залишено без змін.

Повторно, позивач звернувся з позовом до Господарського суду Хмельницької області 02.06.2025р. у даній справі №924/561/25, згідно якого просить визнати протиправним та скасувати рішення тридцятої сесії Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області 8 скликання №23-30/2024 від 05.04.2024р. та зобов'язати Розсошанську сільську раду Хмельницького району надати дозвіл на закладку смородини та будівництва водонакопичувального басейну на земельній ділянці.

Тобто, обидві справи №924/594/24 та №924/561/25 мають один і той самий предмет позову, а саме: визнання незаконним та протиправним рішення тридцятої сесії Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області 8 скликання "Про надання дозволу на закладку смородини та будівництво водонакопичувального басейну на земельній ділянці з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001 ФГ "Дар Землі" №23-30/2024 від 05.04.2024р.

Натомість, як вбачається з рішення Господарського суду Хмельницької області від 08.11.2024р. та постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 18.02.2025р., підставами позову по справі №924/594/24визначено наступні:

- застосування принципу мовчазної згоди через відсутність розгляду клопотання від 30.01.2024р. на сесії сільської ради у передбачений ч. 5 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування" строк;

- рішення сесії про відмову в наданні дозволу є втручанням в господарську діяльність позивача та порушує його право, що передбачене договором оренди землі та ст. 25 Закону України "Про оренду землі";

- рішення органу місцевого самоврядування суперечить реалізації грантової програми, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України №738 від 21.06.2022р., наголошуючи на тому, що серед критеріїв вимог, яким мають відповідати та які висуваються отримувачам гранту відсутній припис чи вимога про обовязкове отримання додаткових погоджень щодо здійснення садівництва в розпорядника землі.

У позовній заяві у справі, що розглядається №924/561/25, підставами позову визначено наступні:

- рішення сесії про відмову в наданні дозволу є незаконною, оскільки за відомостями Агрохімічного паспорту поля, на земельній ділянці з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001 містяться грунти 49д та 56д, які не відносяться до особливо цінних і посилання відповідача на посилену їх охорону зі сторони громади є передчасними;

- у спростування підстав, на яких грунтується відмова у наданні дозволу, позивач посилається на додаток №2 договору оренди земельної ділянки від 09.11.2005р. з назвою ''Кадастровий план'', в якому міститься визначення агрохімічних груп грунтів на ній, а саме: 49д та 56д, що згідно наказу Державного комітету по земельних ресурсах №245 від 06.10.2003р. до особливо цінних грунтів не відносяться. Також, посилається на розроблений при укладенні договору ''Технічний звіт з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення'', в якому теж за основу бралися грунти за агрохімічними групами 49д та 56д, оскільки така група визначена в поземельній документації на орендовану позивачем ділянку. Також, позивачем 06.02.2024р. отримано від Західного міжрегіонального центру державної установи ''Інститут охорони грунтів України'' відповідь вих. №158-21/21/24, згідно якої зазначено про виготовлення уточненого бланку агрохімічного паспорту за реєстраційним номером 6113 та номером бланку. Крім того, вказує на відповідь управління Держгеокадастру в Хмельницькому районі вих. №19-95/0/280-25 від 28.01.2025р., згідно якої зазначено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001, знаходяться грунти 49д та 56д, які не відносяться до особливо цінних;

- з приводу необгрунтованості оскаржуваного рішення посилається на витяг з протоколу пленарного засідання від 05.04.2024р. та виступи певного кола осіб при розгляді його питання на сесії, не погоджуючись при цьому з даними виступами;

- посилання на погіршення родючих властивостей грунту даної земельної ділянки у випадку закладки кущів смородини вказує на те, що ні головою сільської ради, ні депутатами, ні головою земельної комісії не надано жодних наукових досліджень по обстеженню даної земельної ділянки та визначенню і встановленню стану погіршення якості грунту після посадки кущів смородини.

З врахуванням викладеного вище, судом приймається до уваги, що підстави позову у справі №924/594/24 відрізняються від підстав позову в даній справі №924/561/25.

Відповідно, справа №924/561/25 не підлягає закриттю з підстав наявності рішення суду, яке набрало законної сили у справі №924/594/24, оскільки підстави позову у справах №924/594/24 та №924/561/25 різняться.

Натомість, судом враховується ч. 4 ст. 75 ГПК України, згідно якої обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Як вбачається з постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 18.02.2025р. по справі №924/594/24, судом встановлено укладення між Ярмолинецькою райдержадміністрацією Ярмолинецького району Хмельницької області, як орендодавцем, та фермерським господарством "Дар Землі", як орендарем, договору оренди землі від 09.11.2005р., згідно пункту 30 якого передбачено право орендаря за згодою орендодавця, визначеною у окремій угоді, у встановленому законом порядку зводити виробничі будівлі і споруди, здійснювати осушувальні, меліоративні роботи, будувати ставки та закладати багаторічні насадження.

У постанові від 18.02.2025р. по справі №924/594/24 Північно-західний апеляційний господарський суд посилається на ст. 24 Закону України "Про оренду землі", згідно якої орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів. При цьому, орендар земельної ділянки, зокрема, має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження; а також зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі (ст. 25 Закону України "Про оренду землі").

Як вбачається з постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 18.02.2025р. по справі №924/594/24, судом зроблено висновок, що рішення Розсошанської сільської ради, яке оскаржується, не носить зобов'язального характеру для іншої сторони договору у розумінні ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", оскільки сільська рада виступає в спірних правовідносинах як сторона договору оренди, а не як суб'єкт владних повноважень. Рішення органу місцевого самоврядування слід розглядати як волевиявлення орендодавця, що стосується розпорядження земельною ділянкою як правомочності власника у відповідності до ст. 317 ЦК України. Це передбачено умовами договору щодо прав та обов'язків сторін, зокрема, відповідно до п. 30 якого, орендар має право лише за письмовою згодою орендодавця зводити виробничі будівлі і споруди, здійснювати осушувальні та меліоративні роботи, будувати ставки та закладати багаторічні насадження.

З огляду на вищевикладені висновки Північно-західний апеляційний господарський суд у постанові від 18.02.2025р. по справі №924/594/24 дійшов висновку, що обраний позивачем спосіб захисту порушених прав в частині визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування не є належним та ефективним, оскільки оспорювання вказаного рішення сільської ради в практичному аспекті не призведе до захисту інтересів орендаря та не матиме результатом поновлення будь-яких прав, а відтак відповідна позовна вимога не підлягає задоволенню.

Тобто, факти, встановлені рішенням Господарського суду Хмельницької області від 08.11.2024р. та постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 18.02.2025р. по справі №924/594/24, що набрали законної сили, не підлягають доказуванню з огляду на приписи ч. 4 ст. 75 ГПК України.

Відповідно, висновки Північно-західного апеляційного господарського суду, викладені у постанові від 18.02.2025р. по справі №924/594/24 про те, що рішення Розсошанської сільської ради 8 скликання №23-30/2024 від 05.04.2024р. являється волевиявленням орендодавця, що стосується розпорядження земельною ділянкою як правомочності власника у відповідності до ст. 317 ЦК України. У той час як, право орендаря зводити виробничі будівлі і споруди, здійснювати осушувальні та меліоративні роботи, будувати ставки та закладати багаторічні насадження можливе лише за письмовою згодою орендодавця, як передбачено у п. 30 договору оренди землі.

З врахуванням викладеного, вказані обставини не потребують доказуванню, цей факт встановлено рішенням Господарського суду Хмельницької області від 08.11.2024р. та постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 18.02.2025р. по справі №924/594/24, яке набрало законної сили.

Крім того, в матеріалах справи наявні акт обстеження земельної ділянки №5 від 09.05.2025р. та акт обстеження земельної ділянки №15 від 23.09.2025р., згідно яких встановлено, що земельна ділянка загальною площею 25 га, з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001, засаджена багаторічними насадженнями - кущами смородини.

Вказані вище акти обстеження земельної ділянки свідчать про те, що відповідач не перешкоджав у діяльності позивача з приводу використання орендованої земельної ділянки.

Таким чином, доводи позивача судом не приймаються до уваги.

Відтак, з урахуванням наведеного та встановлених обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову в частині визнання протиправним та скасування рішення Розсошанської сільської ради.

Позивачем не доведено належними та допустимими доказами обставини, які мають значення для справи і які визнано встановленими.

З врахуванням викладеного вище, у позові в частині визнання протиправним та скасування рішення тридцятої сесії Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області 8 скликання №23-30/2024 від 05.04.2024р. необхідно відмовити.

Оскільки, як встановлено судом, оспорюване рішення не носить зобов'язального характеру для іншої сторони договору та у зв'язку з необґрунтованістю вимог щодо оспорюваного рішення відповідача, позовні вимоги про зобов'язання Розсошанської сільської ради Хмельницького району, Хмельницької області, на найближчій сесії надати ФГ ''Дар Землі'' дозвіл на закладку смородини та будівництва водонакопичувального басейну на земельній ділянці з кадастровим номером 6825886400:04:040:0001, площею 25,0000 гектарів, в частині земельної ділянки, що фактично обробляється фермерським господарством ''Дар Землі'', також не підлягають задоволенню як похідні.

У зв'язку з відмовою у позові, відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 75, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 16 грудня 2025 року.

Суддя В.В. Димбовський