308/16608/25
15.12.2025 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., за участі представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенко І.І. розглянувши адміністративну справу за протоколом про порушення митних правил, складеного відносно громадянки України ОСОБА_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження - м. Ташкент, Узбекистан; місце роботи - вчитель фізичного виховання в Ужгородському ліцеї № 9; місце проживання - АДРЕСА_1 ; паспорт громадянки України для виїзду за кордон - НОМЕР_1 від 13.05.2016 року, виданий органом - 2101; ідентифікаційний номер платника податків - відсутній за ч.1 ст. 483 МК України,-
Згідно протоколу про порушення митних правил №0381 /UA305000/2025 від «29» травня 2025 р. вбачається, 29.05.2025 року о 13 год. 26 хв. в зону митного контролю на ділянку «В'їзд» митного поста «Тиса» Закарпатської митниці заїхав легковий автомобіль марки «Chevrolet» моделі «Tacuma UF 756» реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням громадянки України ОСОБА_1 , який слідував з Угорщини в Україну. Порядком проходження митного контролю вищевказана громадянка обрала «Зелений коридор».
Громадянка України ОСОБА_1 подала до митного оформлення закордонний паспорт: НОМЕР_1 від 13.05.2016 року та контрольний талон «для проходження по «зеленому коридору» транспортного засобу без причепа та без товарів, що підлягають обов'язковому письмову декларуванню та (або) оподаткуванню» № Б/Н від 29.05.2025 року.
При усному опитуванні громадянки України ОСОБА_1 заперечила наявність будь-яких товарів, в тому числі таких, що підпадають під обмеження.
У протоколі про порушення митних правил вказано на те, що під час здійснення митного оформлення автоматизованою системою управління ризиками було згенеровано процедуру 000-2 «Орієнтування». Відповідно до вищевказаного та на підставі індикаторів ризиків: 3.6.4, 4.3.3 - було згенеровано процедуру 208-1 «Проведення огляду ручної поклажі, багажу» та на підставі ризиків: 3.6.4, 4.3.3 - згенеровано процедуру 210-1 «Проведення огляду транспортного засобу».
В ході проведення митного огляду транспортного засобу та особистих речей водія - гр. України ОСОБА_1 Паспорт № НОМЕР_1 було виявлено незаявлений при усному опитуванні медичний препарат іноземного виробництва "Xanax 0,5 mg" з діючою речовиною альпразолам(alprazolam) в кількості 5 упаковок по 100 таблеток в кожній упаковці загальною кількістю 500 таблеток. Фірма виробник - "Viatris", країна виробництва - Угорщина. Виявлений медичний препарат знаходився серед інших медичних препаратів. Всі медичні препарати були загорнуті в пакет білого кольору, який було поміщено на дно сумки, поверх якого знаходились продукти харчування. Доступ до прихованого став можливим після вийняття продуктів харчування та розгортання поліетиленового пакету з медикаментами.
Вартість виявленого медичного препарату буде визначено додатково із залученням спеціаліста.
Громадянка України ОСОБА_1 відмовилась надавати пояснення згідно ст. 63 Конституції України.
Діюча речовина «alprazolam» (алпразолам) віднесена до переліку наркотичних засобів та психотропних речовин і прекурсорів затвердженого ПКМУ від 06.05.2000 р. №770 Таблиці № ІІІ Списку №2 Психотропні речовини, обіг яких обмежено і стосовно яких допускаються виключення деяких заходів контролю.
Згідно ч. 1 ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Згідно ч. 2 даної статті переліки таких товарів (із зазначенням їх опису та коду згідно з УКТ ЗЕД), а також порядок видачі відповідних дозволів та їх обігу з використанням засобів інформаційних технологій затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 26 Закону України від 15.02.1995, № 60/95-ВР "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори" фізичні особи мають право перевозити наркотичні засоби і психотропні речовини, придбані за призначенням лікаря, за наявності та на підставі рецепта, виданого закладом охорони здоров'я відповідно до вимог статей 27 і 28 цього Закону.
Згідно з ч. 2 ст. 459 та пп. 7, 43 ст. 4 МК України, суб'єктами відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємства - керівники та інші працівники підприємств, які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Відповідно до п.5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» із змінами і доповненнями,внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року N 8 незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані.
Відповідно до п. 6 цієї Постанови судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.
Таким чином, як вказано у ПМП, громадянка України ОСОБА_1 вчинила дії спрямовані на переміщення через митний кордон України медичних препаратів іноземного виробництва "Xanax 0,5 mg" з діючою речовиною альпразолам(alprazolam) в кількості 5 упаковок по 100 таблеток в кожній упаковці загальною кількістю 500 таблеток, з приховуванням від митного контролю у спосіб що утруднює виявлення.
У протоколі про порушення митних правил вказано на те, що зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) статтею 483 ч.1 Митного кодексу України.
В судовому засіданні представник Закарпатської митниці Держмитслужби в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 , винною у вчиненні вказаного правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення, передбачене ч.1 ст. 483 МК України.
ОСОБА_1 , в судове засідання не з'явилася. Про дату та час судового засідання повідомлялася належним чином, про причини неявки не повідомляла, заяв не подавала.
Заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового засідання, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч.1ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно положеньст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків (ст.10 КУпАП), а вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити (ст.11 КУпАП).
Так, за змістом ст.ст.458,487 МК України, ст.ст.9-11 КУпАП підставою для визнання особи винною в порушенні митних правил, як різновиду адміністративного правопорушення, є встановлення у вчиненому нею діянні всіх ознак складу такого правопорушення, в тому числі ознак суб'єктивної та об'єктивної сторони складу правопорушення.
Частиною першою ст. 483 МК України передбачено відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Наявність об'єкту, об'єктивної сторони, суб'єкту та суб'єктивної сторони адміністративного правопорушення є обов'язковим для кваліфікації конкретного діяння, як адміністративного проступку. Якщо хоча б один з них відсутній або не відповідає вимогам, що передбачені відповідною статтею глави 68 МК України, вказане діяння не є порушенням митних правил.
Згідно протоколу про порушення митних правил: 29.05.2025 року о 13 год. 26 хв. в зону митного контролю на ділянку «В'їзд» митного поста «Тиса» Закарпатської митниці заїхав легковий автомобіль марки «Chevrolet» моделі «Tacuma UF 756» реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням громадянки України ОСОБА_1 , який слідував з Угорщини в Україну. Порядком проходження митного контролю вищевказана громадянка обрала «Зелений коридор».
Громадянка України ОСОБА_1 подала до митного оформлення закордонний паспорт: НОМЕР_1 від 13.05.2016 року та контрольний талон «для проходження по «зеленому коридору» транспортного засобу без причепа та без товарів, що підлягають обов'язковому письмову декларуванню та (або) оподаткуванню» № Б/Н від 29.05.2025 року.
При усному опитуванні громадянки України ОСОБА_1 заперечила наявність будь-яких товарів, в тому числі таких, що підпадають під обмеження.
Проте, в ході проведення митного огляду транспортного засобу та особистих речей водія - гр. України ОСОБА_1 Паспорт № НОМЕР_1 було виявлено незаявлений при усному опитуванні медичний препарат іноземного виробництва "Xanax 0,5 mg" з діючою речовиною альпразолам(alprazolam) в кількості 5 упаковок по 100 таблеток в кожній упаковці загальною кількістю 500 таблеток. Фірма виробник - "Viatris", країна виробництва - Угорщина. Виявлений медичний препарат знаходився серед інших медичних препаратів. Всі медичні препарати були загорнуті в пакет білого кольору, який було поміщено на дно сумки, поверх якого знаходились продукти харчування. Доступ до прихованого став можливим після вийняття продуктів харчування та розгортання поліетиленового пакету з медикаментами.
Вартість виявленого медичного препарату згідно висновку спеціаліста експертного висновку (Звіт про оцінку)№317/10/125 від 21.10.2025становить 767, 09 гривень.
Судом згідно матеріалів справи встановлено, що медичний препарат іноземного виробництва "Xanax 0,5 mg" було виявлено у ОСОБА_2 у ході обшуку, на підставі ухвали слідчого судді у рамках кримінального провадження № 12025070000000023 від 15.01.2025 року. Також, в рамках вказано кримінального провадження призначено та проведено судову експертизу дослідження наркотичних засобів психотропних речовин від 30.05.2025 №СЕ-19/107-25/4710-НЗПРАП.
Вказані матеріали, а саме копія протоколу обшуку та висновок експерти надійшли із СУ ГУНП в Закарпатській області до Закарпатської митниці у відповідь на відповідний запит.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, ст.486 МК України, завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст.280 КУпАП, ст.489 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.
На даний час за вказаною подією у протоколі про порушення митних правил відомості внесені до ЄРДР про вчинене кримінальне правопорушення.
При цьому матеріали справи про порушення митних правил щодо ОСОБА_1 не містять інформації про результати проведеного досудового розслідування в межах, передбачених чинним законодавством України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КК України, підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом.
Згідно ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно ст. 253 КУПАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, ст.486 МК України, завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст.280 КУпАП, ст.489 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.
Стаття 61 Конституції України передбачає, що ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Відповідно до Постанови Великої Палати верховного Суду від 1 червня 2021 року у справі №910/12876/19- гарантована статтею 61 Конституції України заборона подвійного притягнення до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення має на меті уникнути несправедливого покарання за одне й те саме правопорушення двічі.
Відповідно до ч. ст. 496 МК України, якщо під час розгляду справи про порушення митних правил суд дійде висновку про наявність у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ознак кримінального правопорушення, він передає матеріали такої справи прокурору або органу досудового розслідування.
Відповідно до п.4 ч.1, ч.2 ст. 527 МК України, у справі про порушення митних правил митний орган або суд, що розглядає справу, виносить одну з таких постанов:4) про передання матеріалів справи про порушення митних правил прокурору або органу досудового розслідування на підставі частини першої статті 496 цього Кодексу.
У разі передання матеріалів справи про порушення митних правил прокурору або органу досудового розслідування на підставі частини першої статті 496 цього Кодексу постанова про закриття провадження у справі не виноситься.
Судовий розгляд справи на даний час є неможливим, за відсутності результатів досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12025070000000023 від 15.01.2025 року, з огляду на наведене матеріали справи про порушення митних правил підлягають направленню до Закарпатської обласної прокуратури для використання під час проведення слідчих дій, повного та всебічного встановлення обставин в даному кримінальному провадженні.
При цьому, направляючи справу прокурору, суд заздалегідь не вирішує питання про правову кваліфікацію дій та доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, оскільки зазначене можливе лише на підставі оцінки доказів, які можуть бути отримані в порядку, передбаченому КПК України в ході проведення досудового розслідування.
Згідно протоколу про порушення митних правил препарат іноземного виробництва "Xanax 0,5 mg" з діючою речовиною альпразолам (alprazolam) в кількості 5 упаковок по 100 таблеток в кожній упаковці загальною кількістю 500 таблеток вилучалися, слід направити разом з матеріалами.
Водночас вирішення питання речових доказів належить до компетенції слідчого і суду в рамках кримінального провадження. А тому, суду в рамках розгляду справи про адміністративне правопорушення не слід вирішувати питання про речові докази в кримінальному провадженні.
Враховуючи наявність всіх перелічених вище обставин, керуючись ст. 487 МК України, ст. 253 КУПАП, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення (порушення митних правил) за ч.1 ст. 483 МК України відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , направити до Закарпатської обласної прокуратури, в зв'язку з наявністю у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ознак кримінального правопорушення.
Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду О.В. Фазикош