Рішення від 15.12.2025 по справі 398/5648/25

Справа №: 398/5648/25

Провадження №: 2-а/398/165/25

РІШЕННЯ

Іменем України

"15" грудня 2025 р. м. Олександрія

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді - Подоляк Я.М.,

за участі секретаря судового засідання Коваленко О.Г.

розглянувши у порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі,

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернувся до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення №1035 від 21.08.2025 року та закриття провадження у справі.

У обґрунтування позову вказує, що 21.08.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 стосовно нього було винесено постанову №1035 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 17 000,00 грн.

Він категорично не погоджується з винесеною постановою, вважає її незаконною та такою, що підлягає скасуванню.

Так, в оскаржуваній постанові зазначено, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 18.08.2025 року був запрошений до ІНФОРМАЦІЯ_2 для перевірки облікових даних, оскільки було встановлено, що останній, будучи особою, яку визнано обмежено придатною до військової служби, повинен був у строк до 05.06.2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби, однак станом на 18.08.2025 року повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби, не пройшов. В ході розгляду справи про адміністративне правопорушення з'ясовано, що ОСОБА_1 не мав статусу обмежено придатного, що підтверджується наявною інформацією зазначеною в обліковій картці. У 2014 році був знятий з військового обліку.

Зазначає, що у 2014 році його було знято з обліку за наслідками проходження військово-лікарської комісії.

На виконання діючого законодавства України, через застосунок «Резерв +» 05.07.2024 року він оновив свої облікові дані (адресу проживання, номер телефону, адрес електронної адреси), про що зазначено у військово-обліковому документі. Крім того, там також вказано, що дані ним уточнено вчасно, а також, що його знято з обліку. Підставою зняття/виключення вказано «інше». При цьому раніше в застосунку «Резерв+» відображалося підстави зняття/виключення: в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України (аб.5 п.2.ч.5 ст.37).

Враховуючи викладене, станом на 05.07.2024 року у відповідача вже була наявна інформація для того щоб повідомити його про необхідність з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак цього зроблено не було.

Також його неодноразово було зупинено працівниками територіальних центрів комплектування, які перевіряли його документи, однак жодного разу останні не говорили йому про необхідність з'явитись до відповідного територіального центру комплектування та не намагались вручити повістку для прибуття.

Таким чином, оскільки його було знято з обліку ще у 2014 році за станом здоров'я і він не був визнаний військово-лікарською комісією обмежено придатним, а також його жодного разу не викликали до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки, то він не мав обов'язку проходити повторно військово-лікарську комісію.

Крім того, в оскаржуваній постанові вказано, що його було запрошено 18.08.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 для перевірки облікових даних, однак вказане не відповідає дійсності, оскільки він жодних запрошень не отримував, ні засобами поштового зв'язку, ні за номером телефону, ні будь-яким іншим способом.

15.08.2025 року він оновив застосунок «Резерв +» і дізнався, що його розшукує ТЦК та СП для складання протоколу про адміністративне правопорушення за порушення правил військового обліку. Оскільки це була п'ятниця, то наступного робочого дня, тобто 18.08.2025 року, він самостійно з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 , де стосовно нього відразу було складено протокол №1035 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210 КУпАП, а саме за порушення призовниками військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.

Натомість, оскаржувану постанову винесено стосовно нього за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, якою передбачено відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, тобто начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 було змінено правову кваліфікацію.

Крім того, повідомляє, що 21.08.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 його було направлено на стаціонарне обстеження до КНП «Обласна клінічна психіатрична лікарня КОР» з попереднім діагнозом F06.73.

За таких обставин, вважає, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а провадження у справі - закриттю.

Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 03.09.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Розгляд справи призначено на 12.09.2025 року 15год 20хв.

12.09.2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_2 на адресу суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, яке обґрунтоване тим, що позовну заяву відповідачем отримано лише 08.09.2025 року і у зв'язку з значним навантаженням останньому потрібен час для підготовки відзиву на позовну заяву. Розгляд справи було відкладено.

11.11.2025 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов. Вважають, що позов не може бути задоволений з наступних підстав. Військовозобов'язаний ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 та станом на 02.10.2025 року підлягає призиву на військову службу. Позивач відповідно до даних ЄДР призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до військово-облікового документа в електронній формі був знятий, а не виключений з військового обліку за Наказом Міністерства оборони від 20.10.2017 р. №684. Наказ Міністерства оборони від 20.10.2017 р. №684, яким було затверджено Перелік випадків, за яких громадяни України знімаються з військового обліку військовозобов'язаних втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони №509 від 25.07.2024.

04.05.2024 набрав чинності ЗУ від 21.03.2024 №3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист». Цим документом з положень законодавства про військовий обов'язок та військову службу виключено такі визначення як «обмежено придатний до військової служби» та «непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час».

Зазначають, що запис у військо-обліковому документі позивача «знятий з військового обліку згідно з Наказом МОЗ №684 від 20.12.2017» безумовно не означає, що позивач не підлягає призову у воєнний час, оскільки за станом здоров'я громадянин може бути непридатним до військової служби у мирний час, але обмежено придатний у воєнний час. Отже останнє не означає, що громадянин не може проходити військову службу чи повинен отримати відстрочку від мобілізації, а лише свідчить про те, що деякі види служби та роботи йому протипоказані. Позивач будучи громадянином чоловічої статі віком від 18 до 60 років, був саме знятий, а не виключений з військового обліку, тому був зобов'язаний у період з 18.05.2024 року до 16.07.2024 (включно) уточнити свої облікові дані.

Крім того, з набранням чинності 04.05.2024 Закону України від 21.03.2024 року №3621- IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим законом зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду. Станом на 30.08.2025 року ОСОБА_1 не пройшов повторно військово-лікарську комісію для визначення ступеня придатності до військової служби. Статус військовозобов'язаного, непридатного в мирний час, обмежено придатний у воєнний час підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявною в витязі (обліковій картці) та наявному запису в військово-обліковому документі щодо зняття відповідно до Наказу МОУ №684 від 20.12.2017 року. Відповідно до Переліку випадків, за яких громадяни України знімаються з військового обліку військовозобов'язаних, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 20.12.2017 №684 зняттю з військового обліку військовозобов'язаних у військових комісаріатах, відповідних підрозділах Служби безпеки України підлягають громадяни України, які за рішенням військово-лікарських комісій (призовних комісій) визнані за станом здоров'я непридатними в мирний час, обмежено придатними у воєнний час через хвороби, які пов'язані з розладами психіки і поведінки, нервової системи, та їх наслідки. У зв'язку з наявністю порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію у частині не проходження військово-лікарської комісії у передбачені законом строки відносно нього діловодом відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 було складено протокол про адміністративне правопорушення №1035 від 18.08.2025 року. Щодо зазначення в протоколі статті «210», а не статті «210-1», зазначають, що це є технічною опискою, яка ніяким чином не впливає на суть та зміст адміністративного правопорушення. Просять поновити строк на подання та прийняття відзиву на адміністративний позов у справі та у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Суд враховуючи значне навантаження та великий обсяг виконання мобілізаційних завдань ІНФОРМАЦІЯ_2 в період воєнного стану, вважає за необхідне при вирішенні даного спору, з метою всебічного та об'єктивного вирішення спору у даній справі, врахувати зміст поданого відповідачем відзиву з пропуском встановленого судом строку.

Згідно ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до ч.8 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Із наявних в матеріалах справи документів судом встановлені наступні обставини у даній справі.

Відповідно до копії протоколу №1035 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП від 18.08.2025 року, військовозобов'язаний ОСОБА_1 18.08.2025 року був запрошений до ІНФОРМАЦІЯ_2 для перевірки облікових даних, під час якої було встановлено, що в особливий період, порушив вимоги п.2 розділу Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» № 3621-ІХ в редакції Закону № 4235-ІХ від 12.02.2025р., яким визначено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися, до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Відповідно до п. 69 постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560, особи, які не проходили медичний огляд, або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, або які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю) направляються на військово-лікарську комісію. В свою чергу, ОСОБА_1 станом на 18.08.2025 року не пройшов повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210 КУпАП.

Відповідно до пояснень ОСОБА_1 у протоколі про адміністративне правопорушення, він не пройшов ВЛК оскільки його ніхто повісткою не викликав, направлення на ВЛК він не отримував, а також у зв'язку з тим, що в електронному додатку «Резерв +» він знятий з обліку не знав про необхідність проходити ВЛК.

Постановою № 1035 від 21.08.2025 року за справою про адміністративне правопорушення, яка була винесена начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 позивача ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП.

При цьому, із описової частини вказаної постанови вбачається, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 18.08.2025 року був запрошений до ІНФОРМАЦІЯ_2 для перевірки облікових даних, під час якої було встановлено, що в особливий період, порушив вимоги п.2 розділу Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» № 3621-ІХ в редакції Закону № 4235-ІХ від 12.02.2025р., яким визначено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися, до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду

Відповідно до п. 69 постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560, особи, які не проходили медичний огляд, або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, або які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю) направляються на військово-лікарську комісію. В свою чергу, ОСОБА_1 станом на 18.08.2025 року не пройшов повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. В ході розгляду справи про адміністративне правопорушення з'ясовано, що ОСОБА_4 не мав статусу обмежено придатного, що підтверджується наявною інформацією зазначеною в обліковій картці. У 2014 році був знятий з військового обліку. А також було з'ясовано, що ОСОБА_1 , як особа віком від 18 до 60 років, зобов'язаний проходити військово-лікарську комісію раз у п'ять років з метою підтвердження свого стану здоров'я, але з 2014 року жодного разу ВЛК не проходив, чим порушив правила військового обліку. Враховуючи викладене, ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210 КУпАП. Обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 не встановлено. Обставиною, що обтяжує відповідальність ОСОБА_1 визнано вчинення адміністративного правопорушення в умовах надзвичайних обставин, а саме в особливий період.

Відповідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.92 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).

Згідно із ч.7 ст.1 Закон №2232-XII виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

У відповідності до положень ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Частиною 1 статті 210-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а частиною 3 цієї статті за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.

Згідно положень ст.1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014р., коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014р. №303/2014 «Про часткову мобілізацію».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України введений воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався та діє на час розгляду справи.

Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Згідно до ч.1ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно до ч.1ст.287 КУпАП України постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено.

Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності є те, що ОСОБА_1 станом на 18.08.2025 року не пройшов повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Однак в ході розгляду справи про адміністративне правопорушення було з'ясовано, що ОСОБА_4 не мав статусу обмежено придатного, що підтверджується наявною інформацією зазначеною в обліковій картці. У 2014 році був знятий з військового обліку. А також було з'ясовано, що ОСОБА_1 , як особа віком від 18 до 60 років, зобов'язаний проходити військово-лікарську комісію раз у п'ять років з метою підтвердження свого стану здоров'я, але з 2014 року жодного разу ВЛК не проходив, чим порушив правила військового обліку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа.

Згідно із пунктом 15 Вимог щодо заповнення форми військово-облікового документа на бланку, який є додатком до Порядку №559 у графі 13 військово-облікового документу зазначаються дата взяття на військовий облік, найменування районного, міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку. У разі зняття або виключення громадянина з військового обліку зазначаються дата і причина зняття (виключення) з військового обліку відповідно до положень статті 37 Закону №2232-ХІІ.

Згідно з копією військово-облікового документа з застосунку Резерв+, сформованого 31.12.2024 року, ОСОБА_1 облікові дані уточнено 05.07.2024 року. Мається позначка «Дані уточнено вчасно». Дата взяття на облік 04.04.2014. В графі «Підстави зняття/виключення» зазначено «в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України (абз. 5 п.2 ч.5 ст.37)».

Згідно п.2 ч.5 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» зняттю з військового обліку військовозобов'язаних відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України:

- які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання;

- які призвані чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

- які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

- які зараховані до військового оперативного резерву;

- в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України.

Наказом Міністерства оборони України від 20.12.2017 № 684, який втратив чинність на підставі наказу Міністерства оборони України № 509 від 25.07.2024, було затверджено Перелік випадків, за яких громадяни України знімаються з військового обліку військовозобов'язаних, зі змісту якого слідує, що зняттю з військового обліку військовозобов'язаних у військових комісаріатах, відповідних підрозділах Служби безпеки України підлягають громадяни України, які:

- були засуджені до позбавлення волі за злочини середньої тяжкості та відбували покарання в установах відбування покарань;

- за рішенням військово-лікарських комісій (призовних комісій) визнані за станом здоров'я непридатними в мирний час, обмежено придатними у воєнний час через хвороби, які пов'язані з розладами психіки і поведінки, нервової системи, та їх наслідки.

Слід відзначити, що законодавець виокремлює поняття "зняття з військового обліку" та "виключення з військового обліку", при цьому, при знятті з військового обліку Законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік.

Згідно з абз. 6 п. 2 ч.1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають, зокрема, громадяни України зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України.

Тобто чинним законодавством передбачено взяття на військовий облік військовозобов'язаних, у тому числі громадян України, які раніше були зняті з військового обліку за рішенням Міністерства оборони України.

При цьому військово-обліковий документ ОСОБА_1 не містить відмітки про взяття його на військовий облік військовозобов'язаних, як знятого з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, відповідно до абзацу 6 п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону №2232, після внесення відповідних змін до законодавства.

15.02.2025 набрав чинності Закон України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» №4235-ІХ від 12 лютого 2025 року (далі - Закон №4235-ІХ), яким внесені зміни до Закону № 3621-IX та п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення викладено в новій редакції: «Установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду».

Постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2025 року № 519 внесені зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 зі змінами (далі Порядок 560), зокрема абзац другий пункту 69 викладено в такій редакції: «Особи, які не проходили медичний огляд, або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, або які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю) направляються на військово-лікарську комісію».

Системний аналіз вказаних норм дає підстави стверджувати, що обов'язок з проходження повторного медичного огляду з метою визначення придатності до військової служби покладається на громадян України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності вказаним вище Законом.

Вказані громадяни зобов'язані з 15 лютого 2025 року (дати набрання чинності Закону №4235-ІХ) до 05 червня 2025 року самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

При цьому в постанові № 1035 від 21.08.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 зазначено, що в ході розгляду справи про адміністративне правопорушення з'ясовано, що ОСОБА_4 не мав статусу обмежено придатного, що підтверджується наявною інформацією зазначеною в обліковій картці.

Отже враховуючи, відсутність у позивача статусу обмежено придатного у нього не виникло обов'язку проходження ВЛК, як особи, що раніше була визнана обмежено придатною.

У оскаржуваній постанові також зазначено, що ОСОБА_1 у 2014 році був знятий з військового обліку. А також було з'ясовано, що ОСОБА_1 , як особа віком від 18 до 60 років, зобов'язаний проходити військово-лікарську комісію раз у п'ять років з метою підтвердження свого стану здоров'я, але з 2014 року жодного разу ВЛК не проходив, чим порушив правила військового обліку.

Зважаючи, що Наказ Міністерства оборони України від 20.12.2017 № 684, втратив чинність, на підставі Наказу Міністерства оборони № 509 від 25.07.2024, отже обов'язок пройти військово-лікарську комісію у позивача з'явився саме з цього часу.

У частині 1 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплено, що громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Як вже зазначалось Порядок № 560, визначає, зокрема, організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби.

Згідно пункту 21 Порядку № 560, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Відповідно до абзацу 3 пункту 69 Порядку №560, резервісти та військовозобов'язані, які в мирний час були призначені на комплектування військових частин (установ) з врученням мобілізаційних розпоряджень під час мобілізаційного розгортання Збройних Сил та інших військових формувань, призиваються на військову службу під час мобілізації, на особливий період за результатами раніше пройдених медичних оглядів та їх опитування про наявність або відсутність скарг на стан здоров'я. Резервісти або військовозобов'язані, у яких відсутні скарги на стан здоров'я, на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду не направляються.

Особи, які не проходили медичний огляд, або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, або які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю) направляються на військово-лікарську комісію.

Громадяни України, які перебувають на військовому обліку та з набранням чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, прибули до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення своїх облікових даних (адреси місця проживання, номерів засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інших персональних даних), можуть бути направлені на медичний огляд шляхом вручення їм повісток за наявності підстав для проходження медичного огляду відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (зокрема у разі відсутності дійсного рішення військово-лікарської комісії про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану та/або наявності інших підстав, передбачених законодавством), а також направлені на такий огляд у разі, коли такі громадяни самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.

У разі проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду під час мобілізації та/або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік.

Згідно з пунктом 74-1 Порядку № 560 для формування направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду в електронній формі за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на таке направлення кваліфікований електронний підпис у день його формування (крім направлення, зазначеного у пункті 74-3 цього Порядку).

Направлення, сформоване за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, може бути роздруковане. У такому разі його паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією.

Роздруковане направлення реєструється в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 та видається резервісту, військовозобов'язаному під особистий підпис.

Під час вручення роздрукованого направлення військовозобов'язаним та резервістам під особистий підпис доводяться вимоги законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду.

Таким чином, з вищевказаного вбачається, що процедурі проходження військово-лікарської комісії ОСОБА_1 мало б передувати:

- взяття на військовий облік військовозобов'язаних, як особу яку було знято з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України;

- формування повістки про виклик військовозобов'язаного для проходження відповідного огляду та її вручення особі;

- видача керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою, згідно з додатком 11 до Порядку №560;

- реєстрація відповідного направлення в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою, згідно з додатком 12 до Порядку №560.

Доказів того, що відповідача було взято на військовий облік, та на адресу його місця проживання та/або на електронну адресу, які ним було зазначено 05.07.2024 року під час уточнення своїх військово-облікових даних, направлені виклики до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою проходження військово-лікарської комісії матеріали справи не містять. Як і не містять доказів прийняття рішення про проходження ОСОБА_1 медичного огляду чи виписаного направлення на військово-лікарську комісію до складання протоколу про адміністративне правопорушення.

Відповідно до копії направлення, виданого ІНФОРМАЦІЯ_3 військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , лише 19.08.2025 року, направлено на стаціонарне обстеження, попередній діагноз: «F06.73. Акт обстеження».

Крім того, суд звертає увагу, що протокол про адміністративне правопорушення складено за ч.3 ст.210 КУпАП, натомість оскаржувана постанова складена за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, при цьому, у самій постанові зазначено, що ОСОБА_1 , вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210 КУпАП.

Виявлені недоліки суперечить принципу «юридичної визначеності» закріплений практикою застосування ст. 6 Конвенції.

Також під час винесення оскаржуваної постанови начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помилково було враховано, як обтяжуючу відповідальність ОСОБА_1 обставину: вчинення правопорушення в умовах надзвичайних обставин, а саме в особливий період, оскільки ця обставина є кваліфікуючою ознакою вказаного правопорушення.

Згідно із ст. 245 КУпАП одними із завдань провадження адміністративної справи закон визначає такі, як своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до cт. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами.

Суду не надано будь-якого належного доказу щодо підтвердження факту порушення позивачем вимог ані вимог ч. 3 ст. 210 КУпАП, ані вимог ч.3 ст.210-1 КУпАП, що свідчить про недоведеність відповідачем правомірності прийнятої постанови.

Суд вважає, що зазначена постанова є саме предметом спору між сторонами та не може розглядатися як доказ за відсутності інших доказів на підтвердження обставин, вказаних в оскаржуваній постанові.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи із закріпленого в ч. 4 ст. 129 Конституції України принципу змагальності та рівності сторін у судочинстві, обов'язок доказування законності застосування адміністративного стягнення при розгляді скарги громадянина в суді покладається саме на орган (посадову особу), яким винесено оскаржувану постанову. Особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

За правилами п. 3 ч. 3ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

На підставі викладеного постанова №1035 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП від 21.08.2025 року підлягає скасуванню, а справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 210-1 КУпАП підлягає закриттю.

Документально підтверджені витрати позивача зі сплати судового збору в сумі 605,60 грн підлягають розподілу за правилами ч. 1ст. 139 КАС України, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 77, 205, 241-246, 286, 268-271 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі, задовольнити.

Постанову №1035 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП від 21.08.2025 року, складену начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 полковником ОСОБА_2 , якою на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 17 000,00 грн, скасувати та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Рішення може бути оскаржено протягомдесяти днів з дня його проголошення до Третього апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники судового розгляду:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_7 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса місцезнаходження:АДРЕСА_2 .

Суддя Я.М.Подоляк