справа № 388/2638/25
провадження № 3/388/1073/2025
16.12.2025м. Долинська
Суддя Долинського районного суду Кіровоградської області Баранський Д.М., за участю прокурора Захожої О.А., розглянув матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , українку, громадянку України, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1
за частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , будучи станом на 00 год 00 хв 01 квітня 2024, суб'єктом декларування в розумінні Закону, а саме: особою, зазначеною у підпункті «в» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону - (посадовою особою місцевого самоврядування), у період часу з 00 год 00 хв 01 січня 2024 до 00 год 00 хв 01 квітня 2024 в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством), несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, а саме 01 квітня 2024 о 14 год 27 хв, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 1726 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину в інкримінованому правопорушенні визнала та пояснила, що дійсно будучи суб'єктом декларування вчасно не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік. У вчиненому правопорушенні щиро розкаюється.
Обвинуваченому роз'яснено положення ст. 63 Конституції України та ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов до такого висновку.
Відповідно до листа Долинської міської ради №01-40/368/1 від 08 серпня 2025 та розпорядженню Долинської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області № 63-к/тр від 29 січня 2021 «Про призначення на посаду ОСОБА_1 » ОСОБА_1 з 29 січня 2021 року призначено на посаду головного спеціаліста - бухгалтера відділу бухгалтерського обліку Долинської міської ради та присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування в сьомій категорії посад.
Згідно додатків до листа Долинської міської ради № 01-40/356/2 від 04 серпня 2025, ОСОБА_1 29 січня 2021 під підпис була ознайомлена з попередженням про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про запобігання корупції» щодо прийняття на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби в органах місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_1 станом на 00 год 00 хв, 01 квітня 2024 була суб'єктом декларування у розумінні та відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 45 Закону суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
З урахуванням положень нормативних актів можна дійти до висновку, що у суб'єкта декларування - (посадової особи місцевого самоврядування) ОСОБА_1 01 січня 2024 виник обов'язок подати декларацію за 2023 рік у період з 00 год 00 хв 01 січня 2024 до 00 год 00 хв 01 квітня 2024.
Відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру декларація за 2023 рік ОСОБА_2 , як суб'єкта декларування, опублікована (подана) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua 01 квітня 2024 о 14 год 27 хв, тобто після кінцевої дати подачі такої декларації - несвоєчасно (гіперпосилання https://public.nazk.gov.ua/documents/9866affla-4100-455f-8742-6387ddd5a663).
Рішенням від 04 липня 2017 № 124 «Про визначення поважної причини несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», НАЗК визначило, що поважною причиною несвоєчасного подання декларацій є неналежне функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха, технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію.
Таким чином, з урахуванням викладеного, положень зазначених законодавчих та підзаконних актів в сукупності, а також встановлених обставин, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, вчасно (до 00 год 00 хв 01 квітня 2024) не подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, що є порушенням вимог частини 1 статті 45 Закону, натомість подав вказану декларацію 01 квітня 2024 о 14 год 27 хв - несвоєчасно, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є місце розташування Долинської міської ради, оскільки обов'язок декларування виник у ОСОБА_1 в зв'язку із виконанням обов'язків головного спеціаліста - бухгалтера відділу бухгалтерського обліку міської ради, а саме за адресою: Кіровоградська обл., м. Долинська, вул. Соборності України, буд. 28.
Несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, без поважних причин, за яке в ч. 1ст. 172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність, є триваючим правопорушенням.
Декларант ОСОБА_1 вчинила безперервне невиконання обов'язку, передбаченого ст.. 45 Закону. Початковим моментом такого діяння є бездіяльність, коли ОСОБА_1 не виконала належним чином покладений на неї обов'язок щодо подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, за 2023 рік (тобто з 00 год 00 хв, 01 квітня 2024).
Завершилось протиправне діяння ОСОБА_1 активною дією, коли остання подала електронну декларацію з порушенням встановленого строку, тобто 01 квітня 2024 о 14 год 27 хв.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є 01 квітня 2024 року.
Законом передбачено такі декларації: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до ч. З ст. 45 Закону та охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в
якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено. Види декларацій та порядок їх подання законодавством та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Як правило, така декларація подається після визначення особи переможцем конкурсу.
Згідно Закону України від 03 березня 2022 «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни», у період дії воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів світового характеру уповноваженими органами не здійснюються; а декларації потрібно буде подати протягом трьох місяців після закінчення воєнного стану.
Також після введення воєнного стану в країні, Національне агентство з питань запобігання корупції обмежило доступ до публічної частини реєстру декларацій, щоб максимально захистити особисті дані.
Законом України від 20 вересня 2023 року «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності, 12 жовтня 2023 відновлено обов'язок подання декларацій, повідомлень про суттєві зміни у майновому стані, та ряд інших зобов'язань, які були призупинені під час дії воєнного стану на території України.
На підставі викладеного та відповідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст.3, ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» № 2115-ІХ від 03 березня 2022 року, зупинене подання декларацій.
Однак, Закон України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14 жовтня 2014 року доповнено пунктом 27 розділу ХІІІ «Прикінцевих положень» де установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-ІХ від 20 вересня 2023 року (який набрав чинності 12 жовтня 2023 року, подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до наведених вище законодавчих актів, ОСОБА_1 зобов'язана була подати декларацію щорічну за 2023 рік до 01 квітня 2024 року, як посадова особа органу місцевого самоврядування, а саме головний спеціаліст - бухгалтер відділу бухгалтерського обліку Долинської міської ради. Натомість, ОСОБА_1 подала декларацію за 2023 рік 01 квітня 2025 року до Єдиного державного реєстру декларацію осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
На підставі статті 10 Кодексу України про адміністративні правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Декларант ОСОБА_1 знаючи про обов'язок подання у передбачені законодавством строки електронних декларацій, вчинила без поважних причин дії що полягають у несвоєчасній (поза встановленому Законом строки) подачі електронних декларацій.
ОСОБА_1 обвинувачується не у не поданні декларацій, а у не своєчасному її поданні, за що й передбачена адміністративна відповідальність. Так, вчиненням правопорушення вважається день подання такої декларації, а моментом виявлення даного правопорушення є дата складання протоколу про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією відносно ОСОБА_1 тому, із зазначеного слідує, що термін (6 місяців) притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення не сплив.
Відповідно до інформації з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, ОСОБА_2 опублікувала в Єдиному держаному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування декларацію за 2023 рік тільки 01 квітня 2024 року о 14:27 годині.
З огляду на вищезазначене, можливо дійти висновку, що мають місце дії у вчиненні яких ОСОБА_1 обвинувачується та ці дії мають склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
За матеріалами справи про адміністративне правопорушення, з часу вчинення та виявлення адміністративного правопорушення не минули строки, визначені статтею 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Призначаючи адміністративне стягнення суд враховує особу правопорушника, обставини правопорушення, характер і тяжкість учиненого.
Відповідно до частин 1-2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, з ОСОБА_1 підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у розмірі 605,60 грн, тобто 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 23, 33-35, 38, 172-6, 221, 247, 251, 252, 283, 284, 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн (вісімсот п'ятдесят гривень).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) судового збору (рахунок для сплати: UA908999980313111256000026001, банк: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код: 37993783, код класифікації бюджетів: 22030106).
Стягувач судового збору: Державна судова адміністрація України (місцезнаходження за адресою: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01021, код ЄДРПОУ: 26255795).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Кропивницького апеляційного суду через Долинський районний суд Кіровоградської області. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено (ч. 2 ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Суддя Д.М. Баранський