65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"15" грудня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/2586/25
Господарський суд Одеської області у складі судді Деркач Т. Г.
за участю секретаря судового засідання Джабраїлової В. В.,
розглянувши в судовому засіданні в порядку загального позовного провадження
справу № 916/2586/25
за позовом: Телерадіокомпанії “ТВ-СЕРРУС» (у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю)
до відповідача: Виконавчого комітету Одеської міської ради
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Дом писателей», Комунальне підприємство “Міськзелентрест»
про стягнення 561 584,96 грн
за участю представників:
від позивача: Берлінська К. Ю.;
від відповідача: Каланжова А. О.;
від третіх осіб: ОСББ “Дом писателей»: не з'явився;
КП “Міськзелентрест»: не з'явився;
Телерадіокомпанія «ТВ-СЕРРУС» (у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю) звернулася до Господарського суду Одеської області з позовом до Виконавчого комітету Одеської міської ради про відшкодування матеріальної шкоди у розмірі 561 584, 96 грн та судового збору у сумі 8 423, 78 грн.
Заяви, клопотання, процесуальні дії у справі
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 07.07.2025 відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 06.08.2025 об 11:00.
23.07.2025 за вх.№ 23333/25 господарський суд одержав від відповідача клопотання про продовження строків для подання відзиву на позов.
01.08.2025 за вх.№24275/25 господарський суд одержав від відповідача клопотання про залишення позову без руху.
05.08.2025 за вх.суду№24587/25 позивач надав до суду клопотання про долучення доказів.
06.08.2025 за вх.№24626/25 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
В підготовчому засіданні від 06.08.2025, за участю представників сторін, суд проголосив ухвалу без оформлення окремого документа про відкладення підготовчого засідання на 10.09.2025 о 15:00.
12.08.2025 за вх.№25310/25 господарський суд одержав від позивача відповідь на відзив.
19.08.2025 за вх.№25908/25 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив.
У підготовчому засіданні 10.09.2025 за участю представників сторін, судом постановлено ухвалу без оформлення окремого документа, якою залишено без розгляду клопотання відповідача про залишення позовної заяви без руху, а також на підставі ст. 50 ГПК України до участі у справі як третіх осіб, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено ОСББ “Дом писателей» та КП “Міськзелентрест» із встановленням останнім 7 (денного) строку з дня отримання ухвали на подання до суду письмових пояснень.
18.09.2025 за вх.№29104/25 позивач звернувся до суду з клопотанням про долучення доказів.
19.09.2025 за вх.№29169/25 господарський суд одержав від КП “Міськзелентрест» письмові пояснення.
В підготовчому засіданні 06.10.2025, за участю представників сторін, суд проголосив ухвалу без оформлення окремого документа про відкладення підготовчого засідання на 27.10.25 о 14:00.
15.10.2025 за вх.№32392/25 господарський суд одержав від позивач клопотання про долучення доказів та пояснення.
23.10.2025 за вх.№33583/25 від ОСББ “Дом писателей» надійшли письмові пояснення.
У підготовчому засіданні 27.10.2025, за участю представників сторін, суд постановив ухвалу без оформлення окремого документа, якою закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до розгляду по суті на 24.11.2025 об 11:40, із викликом учасників справи у судове засідання.
У судовому засіданні 24.11.2025, за участю представників позивача та відповідача, суд постановив ухвалу без оформлення окремого документа якою відклав судове засідання на 15.12.2025 об 11:30, із викликом учасників справи у судове засідання.
У судовому засіданні 15.12.2025 за участю представників сторін, суд на підставі ст. 240 ГПК України проголосив скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення.
Стислий виклад позиції позивача
Через падіння дерева 22.01.2025 за адресою: м. Одеса, вул. Пироговська, будинок, 1, пошкоджено належний позивачу транспортний засіб (вантажний сміттєвоз ТМ «ЕКОГРАД») марки «MAN», реєстраційний номер НОМЕР_1 . Власником сміттєвозу є ТОВ «ТВ-СЕРРУС».
З метою визначення балансоутримувача (власника) зеленого насадження (дерева) ТОВ «ТВ-СЕРРУС» звернулося до таких суб'єктів: Одеської міської ради; Виконавчого комітету Одеської міської ради; Комунального підприємства «Міськзелентрест»; Департаменту з благоустрою міста Одеської міської ради; Департаменту міського господарства Одеської міської ради; Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Фонтанський»; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дом писателей».
У відповідь на запити КП «ЖКС «Фонтанський», ОСББ «Дом писателей» повідомили, що дерево на їхньому балансі не перебуває.
Позивач указав, що відповідальними за збереження зелених насаджень, належний догляд за ними на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності є балансоутримувачі зелених насаджень, уповноважені органами місцевого самоврядування підприємства, які відповідають за утримання та збереження зелених насаджень.
Беручи до уваги норми закону, на переконання позивача, оскільки Виконавчий комітет Одеської міської ради не визначив балансоутримувача зелених насаджень, то саме останній має нести відповідальність за пошкодження майна.
Відповідно до висновку транспортно-товарознавчого дослідження КТЗ MAN 25.285. реєстраційний номер НОМЕР_1 , №1702Д/25/2 вартість матеріального збитку визначено у розмірі 553 584,96 грн.
Стислий виклад заперечень відповідача
Відповідач проти позову заперечив за таких обставин.
Суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни. Положеннями ч. 1 ст. 15 Закону України «Про благоустрій» встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об'єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об'єктів.
Керуючись ст. 12 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», положень ч. 1 ст. 15 Закону України «Про благоустрій», відповідач вважає, що при розгляді подібних справ, які стосуються відшкодування шкоди, завданої внаслідок падіння дерева (частини дерева) необхідним та вирішальним є дослідження питання щодо наявності створених органом місцевого самоврядування підприємств для утримання об'єктів благоустрою державної та комунальної власності.
На виконання вимог ч. 1 ст. 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» рішеннями Одеської міської ради утворені виконавчі органи, а також комунальні підприємства, відповідальні за благоустрій населеного пункту, зокрема, Департамент з благоустрою міста Одеської міської ради, Департамент екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради, Департамент міського господарства Одеської міської ради, який координує діяльність комунальних підприємств житлово-комунального сервісу, а також КП «Міськзелентрест».
З-поміж інших виконавчих органів Одеської міської ради, саме Департамент з благоустрою міста Одеської міської ради є тим її виконавчим органом, до кола повноважень віднесено проведення конкурсів з визначення підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
Відповідач звертає увагу, що Закон України «Про благоустрій» чітко визначає поняття «балансоутримувач об'єкту благоустрою», на території якого розташовані зелені насадження, а не «балансоутримувач елемента благоустрою». Тобто, балансоутримувач визначається для конкретної території зеленого господарства на якій розташовані зелені насадження, а не для елементів благоустрою (зелених насаджень).
Окрім того, відповідач наголосив на визначення законом обов'язку співвласників багатоквартирного будинку та управителів утримувати не лише сам будинок, а і прилеглу (прибудинкову) територію, у тому числі територію на вулиці перед будівлею до проїжджої частини, що також включає утримання зелених насаджень, розташованих на ній.
Відповідач також указав на відсутність доказів на підтвердження проведення відновлювального ремонту автомобіля.
Стислий виклад пояснень КП «Міськзелентрест»
КП «Міськзелентрест» зауважив на п. 5.5. Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, згідно з яким відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є: на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності - балансоутримувачі цих об'єктів; на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях - установи, організації, підприємства; на територіях земельних ділянках, які відведені під будівництво, - забудовники чи власники цих територій; на безхазяйних територіях, пустирях - місцеві органи самоврядування; на приватних садибах і прилеглих ділянках - їх власники або користувачі.
Тобто, на переконання третьої особи, відповідальність за належне утримання зелених насаджень покладається на балансоутримувача території, на якій розташовані ці насадження.
Згідно з п. 3.1.1. Правил благоустрою території міста Одеси, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 р. № 1631-VI (із змінами та доповненнями) (далі - Правила благоустрою) органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначають відповідно до закону балансоутримувачів об'єктів благоустрою державної та комунальної форми власності.
Водночас що стосується балансоутримувачів об'єктів благоустрою, що перебувають у приватній власності, то їх визначають власники відповідних об'єктів.
Власники приватних об'єктів згідно закону можуть укладати договори на утримання зелених насаджень.
КП «Міськзелентрест» несе відповідальність лише за ті зелені насадження, що перебувають на балансі чи закріплені за ним.
Згідно з нормативними документами, зокрема рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради № 1026 від 28.11.2024 «Про утримання зелених насаджень у місті Одесі» зелені насадження за адресою: м. Одеса, вул. Пироговська, 1, не перебувають на балансі та не утримуються КП «Міськзелентрест.
Стислий виклад пояснень ОСББ «Дом писателей»
З 2016 року ОСББ «Дом писателей» здійснює обслуговування багатоквартирного будинку за адресою: м. Одеса, вул. Пироговська, 1. Однак у власність чи на баланс багатоквартирний будинок, прилеглу до нього територію, а також зелені насадження об'єднання не приймало. В об'єднання немає ні затвердженої схеми прибудинкової території, ні схеми прибирання території. Заходи з прибирання та обслуговування прилеглої до будинку території здійснюються виключно за ініціативою мешканців будинку.
А отже, жодних зобов'язань щодо утримання такої території в належному санітарному стані, як і багаторічних насаджень на ній, ОСББ «Дом писателей» не має.
Що стосується листа Департаменту екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради від 15.07.2025 № 02-13/1623, то у зв'язку з падінням дерева в січні 2025, мешканці, побоюючись за власну безпеку, ініціювали обстеження дерев, розташованих у дворі багатоквартирного будинку.
Обставини справи встановлені судом
Телерадіокомпанія «ТВ-СЕРРУС» у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю (ТМ «ЕКОГРАД») відповідно до договору № 1 від 10.03.2023 є виконавцем комунальної послуги з поводження (управління) побутовими відходами на території Приморського району м. Одеси, м. Чорноморська та інших населених пунктів Одеської області відповідно до Розпорядження Приморської районної адміністрації від 01.03.2023 № 72 та Рішення виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області від 05.01.2024 № 1.
22.01.2025 року за адресою: м. Одеса, вул. Пироговська, будинок, 1, під час виконання позивачем робіт - надання послуг відбулося падіння дерева на транспортний засіб (вантажний сміттєвоз, помаранчевого кольору, маркований ТМ «ЕКОГРАД») марки «MAN» 25.285, реєстраційний номер НОМЕР_1 .
Через падіння дерева транспортний засіб отримав значні механічні ушкодження. Власником сміттєвозу є ТОВ «ТВ-СЕРРУС» на підставі Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 від 31.05.2018 року.
Транспортний засіб марки «MAN» 25.285, реєстраційний номер НОМЕР_1 застрахований згідно з полісом № ЕР.220771871 обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
За кермом сміттєвозу перебував водій позивача ОСОБА_1
Одеське районне управління поліції № 1 склало протокол щодо відповідної події.
За результатами звернення ТОВ «ТВ-СЕРРУС» отримало від Відділу Поліції №5 Одеського районного управління № 1 ГУНП в Одеській області відповідь від 11.02.2025 № 60.5/1878, в якій зафіксовано факт отримання транспортним засобом позивача механічних ушкоджень через падіння дерева.
З метою визначення відповідальної особи за вчинену матеріальну шкоду, балансоутримувача території, позивач направив звернення від 11.02.2025 № 11/02 до: Одеської міської ради; Виконавчого комітету Одеської міської ради; Комунального підприємства «Міськзелентрест»; Департаменту з благоустрою міста Одеської міської ради; Департаменту міського господарства Одеської міської ради; Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Фонтанський»; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дом писателей».
Згідно з листом від 17.02.2025 № 01-10/36 Департамент з благоустрою міста Одеської міської ради направив лист на адресу КП «Міськзелентрест», Департаменту міського господарства Одеської міської ради, ТОВ «ТВ-СЕРРУС», у якому вказав, що за результатами виходу на місце встановлено, що залишки зеленого насадження знаходиться вздовж вулиці Пироговської, навпроти будинку 1. Водночас у листі Департамент зауважив, що відповідно до п. 3 рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради від 25.07.2024 № 664 «Про утримання зелених насаджень у місті Одесі» утримання зелених насаджень спеціального призначення (насадження вздовж транспортних магістралей та вулиць) здійснює КП «Міськзелентрест».
Відповідно до листа Департамента міського господарства Одеської міської ради від 18.02.2025 № 0159/278 зелені насадження, які розташовані вздовж вул. Пироговської, зокрема за адресою: вул. Пироговська, 1, у місті Одеса, не передавалися, не обліковуються та не утримуються КП «Міськзелентрест».
Листи аналогічного змісту були направлені позивачу також від 20.02.2025 № 01-58/127, 05.03.2025 № 01-59/282, 06.03.2025 № 01-58/223.
ОСББ «Дом писателей» направило відповідь позивачу листом від 27.01.2025 № 317/0125, де зазначило, що оформлення документально прибудинкової території не здійснено, зокрема і через відсутність нормативно-правових актів для урегулювання.
Оскільки земельна ділянка, на якій розташований багатоквартирний будинок не передано в користування, на баланс чи у власність ОСББ, то жодних зобов'язань ОСББ «Дом писателей» з утримання території та зелених насаджень в належному санітарному стані не має.
КП «Житлово-комунальний сервіс «Фонтанський» листом від 11.02.2025 за № 1128/01-7 надало відповідь позивачу, де вказало, що будинок за адресою: м. Одеса, вул. Пироговська, будинок, 1, не перебуває в управлінні першого. Рішення щодо утримання зелених насаджень на вказаній території уповноваженими органами не приймалося. КП «Житлово-комунальний сервіс «Фонтанський» також зауважило, що утримання зелених насаджень не є предметом договорів про надання послуг з управління багатоквартирними будинками.
Згідно з висновком експерта № 1702Д/25/2 від 02.04.2025 вартість матеріального збитку колісного транспортного засобу «MAN» 25.285, реєстраційний номер НОМЕР_1 становить 553 584,96 грн.
На запит ТОВ «ТВ-СЕРРУС» від 17.04.2025 р. № 17/04-01 отримало відповідь Гідрометеорологічного центру Чорного та Азовського морів від 28.04.2025 р. № 9914-1-380/9914-10 про відсутність 21, 22, та 23 січня 2025 року небезпечних гідрометеорологічних явищ.
У відповідь на лист від 11.07.2025 № 1849 Департамент з благоустрою міста Одеської міської ради надав відповідь юридичному департаменту, де вказав, що за результатами перевірки від 22.07.2025, оформленої Актом комісійного обстеження, залишків зеленого насадження не зафіксовано; комплекс робіт з прибирання та утримання в належному санітарному стані території навколо будинку за адресою: м. Одеса, вул. Пироговська, будинок, 1, здійснює ОСББ «Дом писателей»; схема прибирання території не погоджена з Приморською районною адміністрацією Одеської міської ради. До матеріалів справи додано відповідний Акт комісійного обстеження від 22.07.2025.
Окрім того, на звернення Юридичного департаменту Одеської міської ради Департамент екології та розвитку рекреаційних зон надав відповідь, що на підставі заяви ОСББ «Дом писателей» від 05.03.2025 № 56-0325 складено Акт обстеження зелених насаджень від 13.03.2025 № 3029 (обстежувалися три дерева), згідно з яким дерево породи «Павловнія» знаходиться у незадовільному стані, є аварійним та належить видаленню; інші два - у задовільному стані.
Водночас згідно доданої схеми розташування багаторічних насаджень, що підлягають обстеженню, обстеження на підставі заяви ОСББ «Дом писателей» від 05.03.2025 здійснювалося щодо трьох дерев, які розташовані у дворі будинку, серед яких дерева, що впало на транспортний засіб немає.
У відповідь на адвокатський запит представника позивача Головне управління Держгеокадастру в Одеській області надало відповідь 13.10.2025 № 29-15-0.81-5392/2-25, що згідно з наявними документами станом на 31.12.2012 право власності (користування) на земельну ділянку за адресою: м. Одеса, вул. Пироговська, 1, не зареєстровано. Водночас Головне управління Держгеокадастру в Одеській області у відповіді вказало, що за адресою: м. Одеса, вул. Пироговська, 1, зареєстровано земельну ділянку, площею 0,0051 га, кадастровий номер 5110137500:36:002:0014, дата державної реєстрації 10.11.2015, цільове призначення - для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної та теплової енергії.
Висновки суду
У пункті 8 частини 2 статті 16 ЦК України визначено, що способом захисту цивільних прав та інтересів може бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Відповідно до частини першої статті 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Частиною третьою статті 22 ЦК України визначено, що збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Якщо особа, яка порушила право, одержала у зв'язку з цим доходи, то розмір упущеної вигоди, що має відшкодовуватися особі, право якої порушено, не може бути меншим від доходів, одержаних особою, яка порушила право.
Збитки - це об'єктивне зменшення будь-яких майнових благ кредитора, яке пов'язане з утиском його інтересів як учасника певних суспільних відносин і яке виражається у зроблених ним витратах, у втраті або пошкодженні його майна, у втраті доходів, які він повинен був отримати.
Крім того, за загальними положеннями, передбаченими статтею 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, заподіяна майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Для відшкодування шкоди за правилами статті 1166 ЦК України необхідно довести такі складові елементи:
а) неправомірність поведінки особи. Неправомірною можна вважати будь-яку поведінку, яка не відповідає вимогам закону, внаслідок якої завдано шкоду, якщо завдавач шкоди не був уповноважений на такі дії;
б) наявність шкоди. Під шкодою слід розуміти втрату або пошкодження майна потерпілого та (або) позбавлення його особистого нематеріального права (життя, здоров'я тощо). У правовідносинах, що розглядаються, шкода - це фактично міра відповідальності;
в) причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою є обов'язковою умовою відповідальності та виражається в тому, що шкода має виступати об'єктивним наслідком поведінки особи, яка заподіяла шкоду.
г) вину завдавача шкоди, але за виключенням випадків, коли в силу прямої вказівки закону, обов'язок відшкодування завданої шкоди покладається на відповідальну особу незалежно від вини.
Наявність сукупності всіх вищезазначених умов є обов'язковою для прийняття судом рішення про відшкодування завданої шкоди.
При цьому, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою полягає у тому, що наслідки у вигляді шкоди настають лише в результаті неправомірної поведінки відповідача, і є обов'язковою умовою відповідальності та виявляється в тому, що шкода має виступати об'єктивним наслідком поведінки тієї особи, яка заподіяла шкоду.
За таких обставин, саме на позивача покладається обов'язок довести обґрунтованість своїх вимог, а саме, - наявність шкоди, протиправність поведінки того, хто заподіяв шкоду, та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою, і для настання цивільно-правової відповідальності відповідача за заподіяння матеріальної шкоди позивачеві необхідно довести наявність усієї сукупності вищезазначених ознак складу цивільного правопорушення, тоді як відсутність хоча б однієї з цих ознак виключає настання відповідальності.
Частина 2 ст. 1166 ЦК України встановлює презумпцію вини завдавача шкоди, що означає, що особа, яка завдала шкоду, буде вважатися винною, якщо вона сама не доведе відсутність своєї вини (у зв'язку із наявністю вини іншої особи або у зв'язку із дією об'єктивних обставин).
Законодавство України передбачає правила організації благоустрою та встановлює вимоги до догляду і контролю за зеленими насадженнями. Крім того, закон регламентує механізм стягнення збитків з осіб, відповідальних за догляд за зеленими насадженнями, якщо вони не виконують свої обов'язки.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» (надалі - Закон № 2807-IV) утримання в належному стані території - використання її за призначенням відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, правил благоустрою території населеного пункту, а також санітарне очищення території, її озеленення, збереження та відновлення об'єктів благоустрою.
Пунктом 7 частини 1 статті 17 Закону № 2807-IV встановлено, що громадяни у сфері благоустрою населених пунктів мають право звертатись до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров'ю громадян унаслідок дій чи бездіяльності балансоутримувачів об'єктів благоустрою.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону № 2807-IV утримання та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку, належних до нього будівель, споруд проводиться балансоутримувачем цього будинку або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачем укладено відповідний договір на утримання та благоустрій прибудинкової території.
Згідно з ч. 4 ст. 28 Закону № 2807-IV негайне видалення пошкоджених дерев або кущів (їх частин) може здійснюватися підприємствами, установами, організаціями або громадянами в разі, якщо стан таких пошкоджених зелених насаджень загрожує життю, здоров'ю громадян, а також майну громадян та/або юридичних осіб.
Зелені насадження - деревна, чагарникова, квіткова та трав'яна рослинність природного і штучного походження на визначеній території населеного пункту (п. 2.1. Розділу 2 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 105 від 10.04.2006 (далі - Правила утримання зелених насаджень).
Відповідно до п. 3.1. Правил утримання зелених насаджень до об'єктів благоустрою у сфері зеленого господарства населених пунктів належать: парки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, гідропарки, лугопарки, лісопарки, буферні парки, районні сади; дендрологічні парки, національні, меморіальні та інші; сквери; міські ліси; зони рекреації; зелені насадження в охоронних та санітарно-захисних зонах, зони особливого використання земель; прибережні зелені насадження; зелені насадження прибудинкової території.
Згідно п. 5.5. Правил утримання зелених насаджень відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є: на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності - балансоутримувачі цих об'єктів; на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях - установи, організації, підприємства; на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво - забудовники чи власники цих територій; на безхазяйних територіях, пустирях - місцеві органи самоврядування; на приватних садибах і прилеглих ділянках - їх власники або користувачі.
Відповідно до п. 3.2.9. Правил благоустрою утримання в належному стані та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного жилого будинку, належних до нього будівель, споруд проводиться балансоутримувачем цього будинку або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачем укладено відповідний договір на утримання та благоустрій прибудинкової території.
Поточне утримання дерев, клумб, тротуарних газонів, зелених майданчиків прибудинкової території покладається на підприємства і організації житлово-комунального господарства, підприємства, установи, організації (незалежно від форм власності) і громадян власників будинків на територіях, прилеглих до їх споруд та будинків (п. 4.6. Правил благоустрою).
Пунктом 4.14. Правил благоустрою визначено, що відповідальність за збереження зелених насаджень, догляд за ними, видалення сухостійних, пошкоджених хворобами та шкідниками зелених насаджень, знищення бур'янів покладається на:
1) на вулицях перед будівлями до проїжджої частини, всередині квартальних насаджень та насаджень районів міста на балансоутримувачів, власників, користувачів жилих, громадських, промислових будівель та споруд, а також на балансоутримувачів, власників, користувачів будівель підприємств побуту, торгівлі, закладів освіти, охорони здоров'я, розташованих на території житлової забудови;
2) на територіях підприємств, а також на прилеглих до них ділянках і санітарно-захисних зонах на дані підприємства;
3) на територіях, відведених під будівництво, та прилеглих до них ділянок, з дня початку робіт на замовників будівництва;
4) на пустирях, морському узбережжі, лиманах, берегах водоймищ на підприємства згідно з рішеннями виконавчого комітету Одеської міської ради;
5) на приватних садибах та прилеглих ділянках на їх власників.
Відповідно до п. 7.2. Правил благоустрою на територіях, які належить прибирати, необхідно проводити весь комплекс робіт, спрямований на наведення та постійне підтримання чистоти і порядку, збереження зелених насаджень, а саме: регулярно знищувати бур'яни, скошувати траву заввишки більше 10 см, видаляти сухостійні дерева та чагарники, видаляти сухе та поламане гілля та забезпечувати їх вивезення. Видалення сухостійних дерев та чагарників провадиться на підставі рішення Компетентного органу.
Відповідно до розділу 12 Правил утримання зелених насаджень, з метою контролю за станом міських зелених насаджень здійснюються їх загальні, часткові та позачергові огляди. Загальні огляди проводяться двічі на рік навесні та восени. При загальному огляді обстежують усі елементи об'єктів благоустрою, а при частковому лише окремі елементи. Позачергові огляди проводять після злив, ураганів, сильних вітрів, снігопадів, паводків тощо. Огляд проводять - балансоутримувач об'єкта, власник чи користувач земельної ділянки, а за даними обстежень складають відповідні акти.
Положеннями п.п. 4.2, 4.3, 4.7 Правил благоустрою встановлено, що утримання зелених насаджень включає їх охорону, створення нових зелених насаджень, догляд за існуючими, захист від шкідників і хвороб, огляд, капітальний і поточний ремонт, облік, розвиток зелених зон. Охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах міста під час проведення будь-якої діяльності, крім висаджених зелених насаджень або які виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, мостів і шляхопроводів. Усі роботи з поточного утримання зелених насаджень на територіях, закріплених за підприємствами, установами і організаціями (незалежно від форм власності), проводяться силами і коштами цих підприємств, установ і організацій або на договірних засадах зі спеціалізованими підприємствами, які мають досвід у сфері поводження із зеленими насадженнями.
Відповідно до п. п. 2.2.1., 2.2.2. Статуту КП «Міськзелентрест» (засновником якого є Одеська міська рада) здійснює, зокрема, охорону, утримання та відновлення зелених насаджень на об'єктах благоустрою міста, що знаходяться на балансі Підприємства чи закріплені за ним; видалення зелених насаджень на території міста у порядку, встановленому чинним законодавством України.
Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 25.07.2024 № 664 «Про утримання зелених насаджень у місті Одеса» (зі змінами та доповненнями):
- затверджено перелік об'єктів загального користування (парки, сквери, бульвари, зелені зони), розташованих у Хаджибейському, Пересипському, Київському та Приморському районах міста Одеси, утримання яких здійснюється Комунальним підприємством «Міськзелентрест»;
- встановлено, що утримання зелених насаджень спеціального призначення (насадження вздовж транспортних магістралей та вулиць) здійснює Комунальне підприємство «Міськзелентрест»;
- затверджено перелік парків-пам'яток садово-паркового мистецтва місцевого значення, утримання яких здійснюється Комунальним підприємством «Парки Одеси».
- затверджено перелік дерев - ботанічних пам'яток природи місцевого значення, утримання яких здійснюється Комунальним підприємством «Міськзелентрест».
Згідно з додатками вказаного рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради від 25.07.2024 № 664 станом на момент виникнення спірних правовідносин зелені насадження за адресою: м. Одеса, вул. Пироговська, будинок, 1, не перебувають на балансі «Міськзелентрест».
Згідно з п. п. 12, 14 ч. 1 ст. 1 Закону України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон № 2189-VIII) послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб'єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору. Управитель багатоквартирного будинку - фізична особа-підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
Частина 1 ст. 6 Закону № 2189-VIII встановлює перелік суб'єктів правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг, якими є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг. Вбачається, що замість терміну «балансоутримувач» впроваджено категорію «управитель» багатоквартирного будинку. Згідно з п. 1 ч. 4 ст. 8 Закону № 2189-VIII управитель зобов'язаний забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог і договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг.
Згідно з ч. 2 ст. 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані утримувати в належному стані об'єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об'єктів територію; утримувати в належному стані закріплені за ними на умовах договору з балансоутримувачем об'єкти благоустрою (їх частини).
Благоустрій території житлової та громадської забудови здійснюється з урахуванням вимог використання цієї території відповідно до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства України від 17.05.2005 № 76 (далі - Правила № 76), затвердженої містобудівної документації, регіональних і місцевих правил забудови, цих Правил, а також установлених державних стандартів, норм і правил утримання в належному стані та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного жилого будинку, належних до нього будівель, споруд проводиться балансоутримувачем цього будинку або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачем укладено відповідний договір на утримання та благоустрій прибудинкової території.
Відповідно до визначень, наведених у Правилах № 76:
прибудинкова територія - територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку;
утримання будинків і прибудинкових територій передбачає у тому числі утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Згідно з Правилами № 76 до порядку надання послуг з утримання будинків і прибудинкових територій, зокрема, входить: зовнішній благоустрій будинків і прибудинкових територій; прибирання прибудинкової території; прибудинкова територія повинна постійно утримуватися в чистоті, систематично очищатися від сміття, тари, опалого листя; на прибудинковій території повинен забезпечуватися належний догляд за зеленими насадженнями.
При формуванні розміру внесків на управління багатоквартирного будинку та прибудинкової території враховується обов'язковий перелік робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.07.2018 року № 190. До обов'язкового переліку робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, серед іншого, включені витрати на прибирання прибудинкової території.
Згідно з Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, зокрема, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.
Межі та конфігурація прибудинкової території визначається відповідно до Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України, Законів України «Про землеустрій», «Про оренду землі», «Про основи містобудування», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», Методичних рекомендацій щодо визначення щодо визначення прибудинкових територій багатоквартирних будинків, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 29.12.2011 № 389, ДСТУ-Н Б Б.2.2-9:2013 «Настанова щодо розподілу територій мікрорайонів (кварталів) для визначення прибудинкових територій багатоквартирної забудови».
Згідно з ДСТУ-Н Б Б.2.2-9:2013 «Настанова щодо розподілу територій мікрорайонів (кварталів) для визначення прибудинкових територій багатоквартирної забудови» до складу прибудинкової території багатоквартирного будинку може входити: вимощення навколо житлового будинку; смуга озеленення вздовж стін житлового будинку, місцевий проїзд, тротуар та смуга вздовж фасаду без входів, яка забезпечує проїзд пожежних машин; майданчики, які призначені для обслуговування мешканців цього будинку, зокрема для ігор дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, відпочинку населення, занять фізкультурою, а також території зелених насаджень, пішохідні доріжки, що сполучають вказані майданчики між собою; майданчики для господарських будівель і споруд; відкрита автостоянка для постійного зберігання автомобілів, що належать мешканцям будинку, а також для тимчасового зберігання (гостьові автостоянки); в'їзди та виїзди до підземних гаражів і автостоянок (за їх наявності).
Відповідно до пунктів 1, 2, 4 статті 42 та статті 83 Земельного кодексу України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.
Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі проектів розподілу території кварталу, мікрорайону та відповідної землевпорядної документації.
Згідно з пунктом 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Статтею 5 Закону № 2189-VIII визначено, що послуга з управління багатоквартирним будинком включає, зокрема, прибирання прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства.
Відповідно до Закону України від 03.12.2020 № 1060-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг» на органи державної влади, органам місцевого самоврядування покладено обов'язок до 31 грудня 2021 року забезпечити формування земельних ділянок шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб.
Станом на сьогодні правовстановлюючий документ, згідно з яким земельна ділянка, на якій розташований багатоквартирний будинок за адресою: вул. Пироговська, 1, у місті Одесі, передана у власність чи користування співвласникам багатоквартирного будинку, відсутній.
Господарський суд вважає за необхідне звернути увагу на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 18.09.2024 № 910/14564/23, у якій вказано, що в силу приписів пункту 6 статті 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», статті 382 ЦК України, статті 42 ЗК України виключне право на отримання у власність чи постійне користування земельної ділянки комунальної власності, на якій розташований багатоквартирний житловий будинок, будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, належить співвласникам багатоквартирного будинку.
Верховний Суд у постанові від 27.01.2023 у справі № 621/2300/16 дійшов висновку, що розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі проектів розподілу території кварталу, мікрорайону та відповідної землевпорядної документації.
У постанові від 05.03.2025 у справі № 926/927/24 Верховний Суд дійшов висновку, що багатоквартирні будинки є нерозривно пов'язаними із земельними ділянками, на яких вони розташовані, а особа, яка законно набула у власність будинок чи споруду, має цивільний інтерес в оформленні права на земельну ділянку під такими об'єктами після їх набуття. Крім того, у зазначеній постанові Верховний Суд дійшов висновку, що розмір земельної ділянки, яка переходить у перехід у користування співвласників багатоквартирних будинків, має визначатися на підставі землевпорядної документації, яка враховує фактичні параметри всіх об'єктів, запланованих для будівництва, їх прибудинкову територію та територію, необхідну для забезпечення обслуговування будинків і потреб його мешканців.
Прибудинкова територія - територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку
Отже, беручи до уваги, що доказів, хто є власником чи користувачем спірної земельної ділянки не додано, межі та конфігурація прибудинкової території не визначені, ні технічної документації, ані правовстановлюючих документів на підтвердження передачі земельної ділянки співвласникам будинку не надано, - встановити відповідальну особу за завдану шкоду не видається можливим.
Господарський суд враховує, що згідно з рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 25.07.2024 № 664 «Про утримання зелених насаджень у місті Одеса» утримання зелених насаджень спеціального призначення (насадження вздовж транспортних магістралей та вулиць) здійснює Комунальне підприємство «Міськзелентрест».
Водночас суд враховує і те, що до прибудинкової території згідно з наведеними нормативними документами належить територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку.
Тобто, не дивлячись на відсутність доказів про документальне оформлення земельної ділянки в комунальну чи приватну власність (або передачі співвласниками будинку в управління відповідному суб'єкту), стверджувати, що, відповідальність за спричинену шкоду позивачу падінням дерева на транспортний засіб, має нести Виконавчий комітет Одеської міської ради, правових підстав немає.
За наведених обставин, оскільки встановити відповідальну особу за спричинену позивачу шкоду неможливо, визначати інші елементи, що необхідно довести згідно з ст. 1166 ЦК України, є недоцільним.
Окрім того, господарський суд також зауважує, що у разі встановлення, що відповідальною особою за утримання зелених насаджень вздовж вулиць є Комунальне підприємство «Міськзелентрест», останнє не визначено у складі відповідачів, що є, зокрема, самостійною підставою для відмови у позові.
Господарський суд також бере до уваги і ту обставину, що відновлювальний ремонт транспортного засобу здійснений не був.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У ст. 76 ГПК України встановлено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
У рішенні Європейського суду з прав людини "Серявін та інші проти України" вказано, що усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах від 13.03.2018, від 24.04.2019 Верховного Суду по справах №910/13407/17 та №915/370/16.
За наведених обставин, господарський суд вважає за належне відмовити у позові.
Судові витрати відповідно до вимог ст. 129 ГПК України покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
У задоволенні позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено 17 грудня 2025 р.
Суддя Т.Г. Деркач