Рішення від 12.12.2025 по справі 202/7406/25

Справа № 202/7406/25

Провадження № 2-а/202/72/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2025 року м. Дніпро

Індустріальний районний суд м. Дніпра у складі головуючого судді Доценко С.І., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності

ВСТАНОВИВ:

25.07.2025 року представник позивача звернувся до суду з позовною заявою в якій просив постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 № 1508 від 23.07.2025 року про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 17 000 грн. на ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. Провадження в адміністративній справі закрити та покласти на відповідача судові витрати

В обґрунтування позовних вимог зазначив що позивач ОСОБА_3 сумлінно ставився до своїх обов'язків щодо військового обліку , вчасно зареєструвався в електронній системі «Резерв+», 25.05.2025 року пройшов ВЛК. Відповдно до постанови ВЛК визнаний придатним лише у в/ч забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 , закладах мед підрозділах , підрозділах логістики, зв'язку , ОЗ, охорони.. ОСОБА_1 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 , де в ході перевірки його облікових даних встановлено , що останній перебуває у розшуку в порядку ст. 259 КУпАП в зв'зку з неприбуттям до ТЦК та СП о 14 годині 6.06.2025 року за повісткою № 3594515 для уточнення даних. Повітстку про виклик не отримував , телефоном , який зазначений в «Резерв+» про необхідність з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_4 не повідомлявся в належний спосіб. Для уточнення даних про свою особу він до 06.06.2025 року подав всі необхідну інформацію. Позивач. наполягає на тому, що жодної повістки він не отримував, про існування повістки № 2436042 від 13.02.2025, дізнався тільки під час візиту до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Згідно із п. 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Повістка є формою запрошення (сповіщення, повідомлення) особи про необхідність явки до територіального центру комплексування та соціальної підтримки.

Порядок надання послуг поштового зв'язку, права та обов'язки операторів поштового зв'язку і користувачів послуг поштового зв'язку та регулюють відносини між ними, визначається Правилами надання послуг поштового зв'язку, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року № 270(далі Правила).

Відповідно до абз. 2 п. 16 Правил повістка або у випадках, передбачених законодавством, інший документ про виклик або оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів може бути надіслана рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з позначками Повістка ТЦК, Вручити особисто.

Пунктом 17 Правил визначено, що внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю можуть прийматися для пересилання з описом вкладення та/або з післяплатою, згідно з тарифами оператора поштового зв'язку.

Послуга опису вкладення до поштового відправлення полягає в підтвердженні у визначеному оператором поштового зв'язку порядку відповідно до технологічного процесу здійснення такої операції вмісту вкладення до поштового відправлення із зазначенням індивідуальних ознак відповідного вкладення (конкретний вид, кількість тощо), що відрізняє його від інших речей.

З даною метою розроблено форму 107П опису вкладення до рекомендованого відправлення, в якій відведено місце для підтвердження вкладення до рекомендованого листа самим відправником, а також місце для перевірки правильності вкладення до відправлення працівником поштового зв'язку у вигляді підпису та печатки.

Абзацом 3 п. 101 Правил визначено, що у разі невручення рекомендованого листа з позначками Судова повістка, Повістка ТЦК або реєстрованого поштового відправлення з позначкою Адміністративна послуга такі відправлення разом з бланком повідомлення про вручення повертаються за зворотною адресою у порядку, визначеному в пунктах 81,82,83,84,91,99цих Правил, із зазначенням причини невручення.

Згідно з абз. 2, 4 п. 82 Правил рекомендовані листи з позначкою Повістка ТЦК під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою Повістка ТЦК.

Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою Повістка ТЦК, працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку адресат відсутній за зазначеною адресою, яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.

Відповідно до трекінгу перевірки статусу вручення повістки та довідки про причини повернення повістки встановлено,що відправлення прийнято 27.05.2025 року ,12.06.2025 року прибуло до відділення і в цей же день вже повернуте відправнику з відмітками « за закінченням терміну зберігання» . Сама довідка про повернення відправлення має дві відмітки: « за закінченням терміну зберігання» , «адрест відсутній за вказаною адресою», без додержання триденного строку на повернення і його оголошено в розшук. 17 липня 2025 було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП., що стао підставою для складання постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. Водночас в протоколі про адміністративне правопорушення від 17.07.2025 року не зазначено дату та спосіб належного підтвердження оповіщення військовозобов'язаного у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку , а зазначено лише дату коли позивач мав з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме 6.06.2025 року. Інших доказів про виклик позивача на ІНФОРМАЦІЯ_5 не здобуто , а відтак є недоведеним факт належного сповіщення ОСОБА_1 про необхідність явки до установи 6.06.2025 року, що свідчить про відсутність умислу у останнього на вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, зокрема неявки на виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Враховуючи , що він повістку не отримував , був порушений порядок вручення , просив скасувати постанову та закрити провадження в справі за недоведеністю складу правопорушення .

Провадження по справі відкрите 30.06.2025 року за правилами ст.ст.268,286 КАС України ( Ухвала Індустріального районного суду м. Дніпра від 30.06.2025).

В ухвалі суду про відкриття провадження зазначено про обов'язок відповідно до ч.2 ст.77 КАС України надати суду всі матеріали ,що були або мали бути взяті ним до уваги при прийнятті рішення ,вчиненні дій ,з приводу яких подано позов.

03.09.2025 року ухвалою суду відмовлено в задоволенні клопотання представника позивача про витребування доказів у Верховної Ради України належним чином засвідчені копії Указу Президента України про введення воєнного стану .

12.12.2025 року ухвалою суду відмовлено в задоволенні клопотання про витребування у Верховної Ради України належним чином засвідченої копії з оригіналу змін до КУПАП щодо запровадження відповідальності за ст. 210,210-1, Закону України « Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію».

Сторони в судове засідання не з'явились. Позивач надав заяву про розгляд справи у його відсутність.

Відповідач був належним чином повідомлений про час і місце судового розгляду, в судове засідання не з'явився, матеріали адміністративної справи до суду не надав.

Справа була розглянута без участі осіб на підставі наданих позивачем доказів.

Дослідивши заяви по суті справи та, оцінивши представлені сторонами докази в їх сукупності, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Так, згідно з постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про накладення адміністративного стягнення № 1508 від 23 липня 2025 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3ст. 210-1 КУпАП та накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000 гривень

Відповідно до змісту постанови адміністративне правопорушення полягає в тому, що ОСОБА_1 , прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 де в ході перевірки його військово-облікових даних встановлено, що він перебуває в розшуку за зверненням ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв'язку з тим що не прибув 06.06.2025 повісткою № 3594515 у призначений час, про причини неявки не повідомив, , чим порушив ч. 1,3 ст. 22 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» тобто порушив законодавство про мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період , чим вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст.210-1 КУПАП .

Статтею 210-1 ч.3 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність громадян за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію , в особливий період , що тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Об'єктом такого правопорушення є порядок управління, встановлений у сфері забезпечення мобілізаційної підготовки та мобілізації. Правовою базою в цій сфері є Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Указом Президента України № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який триває і по теперішній час.

Згідно з Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 оголошено проведення загальної мобілізації.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про оборону України" від 06 грудня 1991 року № 1932-ХІІ особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Позивачу ставиться у вину , що він порушив ч.1,3 ст. 22 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Частиною 1 ст.22 цього Закону встановлено, що громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Частиною 3 ст.22 Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

За змістом ст.39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Таким чином, об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.2 ст.210-1 КУПАП Закону передбачає невиконання приписів ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію".

Виходячи з наведеного, в контексті спірних правовідносин, визначальним для кваліфікації дій позивача як порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене під час дії особливого періоду, є факт неявки позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 06.06.2025 за повісткою від 26.05.2025 року.

В обґрунтування позову позивач надав копію повістку, яку він отримав в РТЦК та СТ як підставу притягнення до відповідальності після складання постанови.

В повістці зазначено, що ОСОБА_1 викликається на 06.06.24.02.2025 для уточнення даних .

Повістка направлена за адресою АДРЕСА_1 . 25.05.2025 .

Відповідно до крекінга перевірки статусу відстеження повістки встановлено, що повістка про виклик ОСОБА_1 скерована з описом вкладення - прийнята відділенням 05300 м. Київ 27.05.2025 року,

- виїхало з логістичного центру Києва 28.05.2025 року,

- прибуло до логістичного центру Дніпра 29.05.2025 року,

- виїхало з логістичного центру Дніпра 29.05.2025 року,

- 12.06.2025 року прибуло до відділення 49051

- 12.06.2025 року повернуто

відділенням 49051 відправнику із відміткою - закінчення встановленого терміну зберігання.

- 12.06.2025 року вручено відправнику.

У довідці про причини невручення повістки зазначено, що 12.06.2025 року повертається з зазначенням двох пунктів « за закінченням терміну зберігання « та «адресат відсутній за місцем проживання» .

Порядок надання послуг поштового зв'язку, права та обов'язки операторів поштового зв'язку і користувачів послуг поштового зв'язку та регулюють відносини між ними, визначається Правилами надання послуг поштового зв'язку, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року № 270(далі Правила).

Відповідно до абз. 2 п. 16 Правил повістка або у випадках, передбачених законодавством, інший документ про виклик або оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів може бути надіслана рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з позначками Повістка ТЦК, Вручити особисто.

Пунктом 17 Правил визначено, що внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю можуть прийматися для пересилання з описом вкладення та/або з післяплатою, згідно з тарифами оператора поштового зв'язку.

Послуга опису вкладення до поштового відправлення полягає в підтвердженні у визначеному оператором поштового зв'язку порядку відповідно до технологічного процесу здійснення такої операції вмісту вкладення до поштового відправлення із зазначенням індивідуальних ознак відповідного вкладення (конкретний вид, кількість тощо), що відрізняє його від інших речей.

З даною метою розроблено форму 107П опису вкладення до рекомендованого відправлення, в якій відведено місце для підтвердження вкладення до рекомендованого листа самим відправником, а також місце для перевірки правильності вкладення до відправлення працівником поштового зв'язку у вигляді підпису та печатки.

Абзацом 3 п. 101 Правил визначено, що у разі невручення рекомендованого листа з позначками Судова повістка, Повістка ТЦК або реєстрованого поштового відправлення з позначкою Адміністративна послуга такі відправлення разом з бланком повідомлення про вручення повертаються за зворотною адресою у порядку, визначеному в пунктах 81,82,83,84,91,99цих Правил, із зазначенням причини невручення.

Згідно з абз. 2, 4 п. 82 Правил рекомендовані листи з позначкою Повістка ТЦК під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою Повістка ТЦК.

Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою Повістка ТЦК, працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку адресат відсутній за зазначеною адресою, яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.

Згідно з витягом електронної бази РЕЗЕРВ+ зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 ,як військовослужбовець. Зазначено що дані уточнені вчасно, 25.06.2025 року пройшов ВЛК , перебуває на обліку.. Документ дійсний до 18.07.2026 року.

Таким чином, судом встановлено, що повістка не має відомостей про вручення позивачу. Повідомлення позивача про повістку було проведено з порушенням Правилами надання послуг поштового зв'язку, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року № 270. А саме , адресат не був повідомлений про надходження повістки телефоном, який був відомий ІНФОРМАЦІЯ_4 ( є в Резерв+») і не було вкладене повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК» , як того вимагає абз. 2, 4 п. 82 зазначених Правил.

Відповідачем не надано доказів на підтвердження належного вручення повістки.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку , що позивач не був належним чином повідомлений про час і дату явки до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Стаття 280 КУпАП встановлює обов'язок органу (посадової особи) при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язковою умовою адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП є наявність вини.

За правилами ст.254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності

Крім того, суд враховує, що відповідно до примітки до ст. 210 КУпАП, положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Таким чином, законодавець чітко визначив умову, за якої положення ст.210-1 КУпАП не застосовуються, а саме: за наявності можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами даних, держателями (розпорядниками) яких є державні органи.

Таким чином, дослідивши всі докази, суд прийшов до висновку про не доведення відповідачем підстав для притягнення позивача до адміністративної відповідальності з підстав , про які зазначено в оскаржуваній постанові.

За змістом ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:

1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;

2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);

3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;

4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а справа про адміністративне провадження - закриттю.

На підставі викладеного, кручусь ст.ст.9,77,90,139,242-246,286 КАС України, статтями 38, 247,268,279,280,293 КУпАП, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, закриття провадження по справі задовольнити .

Скасувати постанову № 1508 від 23.07.2025 року, якою на ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000 гривень за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3ст. 210-1 КУпАП, та закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду протягом 10 (десяти ) днів з дня його проголошення.

Відповідно до ч.4,5 ст.250 КАС України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, ухвалення рішення, винесеного без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 12.12.2025 року.

Суддя С. І. Доценко