Справа №212/13602/25
1-кп/212/1473/25
17 грудня 2025 року м. Кривий Ріг
Покровський районний суд міста Кривого Рогу в складі колегії:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
суддів - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
за участі секретаря - ОСОБА_4 ,
розглянувши у судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду в м. Кривому Розі кримінальне провадження № 22025050000000957 за обвинуваченням ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , уродженця м. Краснодон Луганської області, громадянина України, паспорт громадянина України: серія НОМЕР_2 , виданий 07.07.2005 року Краснодонським МВ УМВС України в Луганській області, з неповною середньою освітою, не судимого, який має на утриманні двоє дітей, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України,
за участі прокурора - ОСОБА_6 ,
захисника - ОСОБА_7 ,
обвинуваченого - ОСОБА_5 , -
встановила:
Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди. Україна самостійно визначає адміністративно-територіальний устрій та порядок утворення національно-адміністративних одиниць.
Рішенням Конституційного Суду України № 3-зп від 11.07.1997 зазначено, що засади конституційного ладу в Україні закріплені у розділах І, III та XIII Основного Закону України - Конституції України.
Зокрема, положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Відповідно до ст. 5 Конституції України, носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
Відповідно до Рішень Конституційного Суду № 6-рп/2005 від 05.10.2005, № 6-рп/2008 від 16.04.2008 зазначені норми визначають, що влада народу є первинною, єдиною і не відчуженою та здійснюється народом шляхом вільного волевиявлення через вибори, референдум, інші форми безпосередньої демократії у порядку визначеному Конституцією та законами України, через органи державної влади та органи місцевого самоврядування, сформовані відповідно до Конституції та законів України. Тільки народ має право безпосередньо шляхом всеукраїнського референдуму визначати конституційний лад в Україні, який закріплюється Конституцією України, а також змінювати конституційний лад внесенням змін до Основного Закону України в порядку, встановленому його розділом XIII.
Стаття 6 Конституції України передбачає, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Статтями 69, 72 та 73 Конституції України передбачено, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Всеукраїнський референдум призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених цією Конституцією. Виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.
Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
Так, 07.04.2014 року в м. Донецьку Донецької області видано т. зв. «Акт о провозглашении государственной самостоятельности Донецкой народной республики» (мовою оригіналу), яким публічно закликано місцеве населення до проведення 11.05.2014 так названого «загального обласного референдуму» на території Донецької області з питання визнання державної самостійності «ДНР» та чинення збройного опору державній владі України, військовим підрозділам Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України. При цьому протягом квітня-травня 2014 року в окремих містах Донецької області організовано та проведено низку мітингів з метою привернення уваги та схилення громадян України з числа місцевих мешканців до визнання державної самостійності т. зв. «ДНР».
За таких обставин 11.05.2014 року в окремих містах та районах Донецької області всупереч законодавству України проведено так названий «загальний обласний референдум», за результатами якого 12.05.2014 проголошено про суверенітет т. зв. «ДНР» на території Донецької області.
Надалі представниками самопроголошеної т. зв. «ДНР», які контролюються окупаційною адміністрацією Російської Федерації, з числа своїх громадян та місцевого населення області сформовано політично-управлінські («органи державної влади ДНР») та силові органи.
Так, на учасників органів силового блоку покладено обов'язки підтримки збройної агресії Російської Федерації та вчинення дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, зокрема шляхом:
-систематичної організації та здійсненні актів застосування збройної сили проти держави України у особі Збройних Сил України, інших військових формувань, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, зокрема шляхом ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню їх службових обов'язків, обстрілів населених пунктів тощо;
-створення не передбачених законом озброєних підрозділів та участь у їх діяльності;
-вербування нових учасників до складу силового блоку т. зв. «ДНР» та організація їх у групи, навчання, озброєння та керівництво їхніми діями;
-захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об'єктів на території Донецької області з метою їх виводу з-під контролю органів державної влади України та їх включення до самопроголошеного псевдодержавного утворення т. зв. «ДНР»;
- захоплення чи заволодіння у інший спосіб зброєю, боєприпасами, вибуховими речовинами, військовою технікою, транспортними засобами з метою оснащення незаконних збройних формувань, які вчиняють дії, направлені на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України;
-координації та узгодження своїх дій з діями регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань російської федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, з метою спільного та ефективного протистояння Збройним Силам України, іншим військовим формуванням;
-блокування виконання правоохоронними органами та підрозділами Збройних Сил України передбачених Конституцією та законодавством України функцій на тимчасово окупованій території України;
-силового подолання опору цивільного населення окупаційній адміністрації шляхом фізичної розправи та незаконного позбавлення волі;
-силової підтримки учасників органів політичного та управлінського блоку незаконних утворень т. зв. «ДНР», захопленні, укріпленні та охороні зайнятих ними будівель та споруд.
Водночас, на учасників органів політичного блоку покладено обов'язки підтримки збройної агресії Російської Федерації та вчинення дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом:
- створення та участі в діяльності окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні Російській Федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій па тимчасово окупованих територіях Донецької області;
- видачі нормативно-правових актів від імені окупаційної адміністрації російської федерації та самопроголошених органів влади т. зв. «ДНР»;
- проведення агітаційної роботи серед населення щодо діяльності псевдодержавного утворення т. зв. «ДНР» з метою схиляння їх до участі у вказаній організації, приховування факту збройної агресії Російської Федерації проти України, отримання підтримки власної діяльності серед мешканців східних регіонів України;
- організація збору, отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників організації та осіб, лояльно налаштованих до їх діяльності, а також її розподілу;
- налагодження взаємодії з незаконним псевдодержавним утворенням т.зв. «ДНР» та її лідерами з метою координації дій, спрямованих на насильницьку зміну конституційного ладу України;
- налагодження взаємодії з прихильниками злочинної діяльності, що перебувають за кордоном з метою координації дій, отримання матеріальної і гуманітарної допомоги та озброєння, а також залучення іноземних громадян для протидії правоохоронним органам та Збройним Силам України;
- координація та узгодження своїх дій з радниками та інструкторами Російської Федерації, з метою спільного та ефективного протистояння Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, та вчинення умисних дій, спрямованих на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України;
- налагодження взаємодії з місцевими та закордонними засобами масової інформації з метою їх використання для агітації, висвітлення діяльності т. зв. «ДНР», дискредитації діяльності органів державної влади України та осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції і заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях, та формування думки серед населення про законність власних дій;
- надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам силового блоку т. зв. «ДНР» для забезпечення їх протиправної діяльності;
- забезпечення учасників т. зв. «ДНР» транспортом, символікою, агітаційними матеріалами тощо.
При цьому, кожний учасник органів політичного та силового блоків т. зв. «ДНР» (у т. ч. які долучалися в подальшому до їх складу) усвідомлював, що головним їх завданням є підтримка збройної агресії Російської Федерації та зміна меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.
В результаті зазначених подій значна кількість території та населених пунктів Донецької області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій Російської Федерації на території Донецької області, які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18.01.2018, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями.
Одночасно з метою зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, на тимчасово окупованій частині Донецької області з числа представників політичного блоку т. зв. «ДНР» створено органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, які узурпували виконання владних функцій, та, згідно з Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014, є органами окупаційної адміністрації Російської Федерації.
21 лютого 2022 року керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей звернулися до президента Російської Федерації з проханням визнати незалежність так званих Донецької та Луганської народних республік.
У цей же день президент Російської Федерації (далі - РФ) скликав позачергове засідання ради безпеки Російської Федерації, де обговорено питання щодо доцільності визнання незалежності т. зв. «Донецької» та «Луганської народних республік».
Службові скоби з числа вищого керівництва РФ, які входять до складу ради безпеки РФ, публічно підтримали звернення державної думи РФ та заявили про необхідність ви знання президентом РФ незалежності т. зв. «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки», а одним із основних аргументів для прийняття такого рішення членами Ради безпеки РФ було проживання на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей громадян Російської Федерації у кількості понад 800 000 осіб, а також понад 1,2 мільйонів осіб, котрі подали документи на громадянство РФ.
Цього ж дня президент Російської Федерації підписав указ про визнання незалежності т. зв. «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки».
У подальшому президент Російської Федерації, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади РФ, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994 р., принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 р. та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 №3314 (XXIX), віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил РФ (далі по тексту - ЗС РФ) на територію України.
24.02.2022 року на виконання вказаного наказу військовослужбовці ЗС РФ шляхом збройної агресії, із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти та здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки та оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який діє до тепер.
Встановлено, що ОСОБА_5 , як громадянин України, який за ст. 65 Конституції України має обов'язок здійснювати захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який відповідно до ч. 2, 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» може бути реалізований шляхом проходження військової служби виключно у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, а також правоохоронних органах спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, свідомо порушуючи свій конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, діючи в період збройного конфлікту, умисно, з корисливих та ідеологічних мотивів, з метою заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, добровільно погодився прийняти участь у бойових діях на боці ворога (держави-агресора), РФ.
Так, 28.09.2022 р. у громадянина України, ОСОБА_5 , виник злочинний умисел, спрямований на вчинення державної зради, тобто діяння, умисно вчиненого громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України; перехід на бік ворога в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану.
Того ж дня ОСОБА_5 , керуючись корисливим та ідеологічним мотивами, з мотивів нанесення шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, прибув до незаконно створеного на тимчасово окупованій території України т. зв. «Краснодонського військового комісаріату Народної міліції ЛНР» за адресою: Луганська область, м. Краснодон, вул. 1-а Кінна, 41 (координати 48.303080, 39.725640), де був зарахований до списків особового складу НОМЕР_3 окремої мотострілецької бригади, в/ч НОМЕР_4 незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території, т. зв. «Народної міліції ЛНР», отримав перше військове звання «рядовий», призначений на посаду стрільця 3 роти 3 мотострілецького батальйону НОМЕР_3 окремої мотострілецької бригади, в/ч НОМЕР_4 т. зв. «Народної міліції ЛНР», отримав позивний « ОСОБА_8 » та забезпечений вогнепальною зброєю АК-74, військовою формою одягу зразка ЗС РФ, особистим військовим спорядженням та засобами індивідуального захисту, тим самим здійснив перехід на бік ворога в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану.
28.09.2022 р. ОСОБА_5 у складі підрозділу переміщено на військовий полігон незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території, т. зв. «Народної міліції ЛНР», в районі с. Успенка Лутугінського району Луганської області за координатами 48.365881, 39.075470, де останній до 17.10.2022 р. проходив первинну військову підготовку (вогневу, тактичну інженерну, первинну медичну).
17.10.2022 року ОСОБА_5 було переміщено на військовий полігон незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території т. зв. «Народної міліції ДНР»» в районі с. Володимирівка Донецької області за адресою: АДРЕСА_2 , де останній продовжив проходження військової підготовки. 01.11.2022 р. в ході підготовки останній отримав осколкове поранення правої руки, тазу та лівої ноги, був госпіталізований та виведений поза штат підрозділу.
Після проведеної 31.12.2022 р. реформи ЗС РФ військову частину НОМЕР_4 т. зв. «ЛНР»», яка була частиною незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території, т. зв. «Народної міліції ЛНР», реорганізовано в ІНФОРМАЦІЯ_4 , в/ч НОМЕР_5 ЗС РФ.
04.04.2023 р. ОСОБА_5 завершив реабілітацію та повернувся на військову службу до НОМЕР_3 окремої мотострілецької бригади ЗС РФ, в/ч НОМЕР_5 , яку проходив за місцем постійної дислокації підрозділу за адресою: АДРЕСА_3 . До його посадових обов'язків входило виконання нарядів на господарські роботи, несення добових караулів на території військової частини.
28.07.2023 р. ОСОБА_5 переміщено на територію військової частини № НОМЕР_6 ЗС РФ за адресою: АДРЕСА_4 , де останній проходив службу до 01.10.2025 р. До посадових обов'язків ОСОБА_5 входив ремонт військової техніки ЗС РФ.
02.10.2025 р. ОСОБА_9 переміщено на місце постійної дислокації НОМЕР_3 окремої мотострілецької бригади ЗС РФ, в/ч НОМЕР_5 у АДРЕСА_1 . Того ж дня ОСОБА_5 переміщено на бойові позиції ЗС РФ в районі АДРЕСА_5 .
З 02.10.2025 р. по 09.10.2025 р. ОСОБА_5 приймав безпосередню участь у штурмі оборонних позицій ЗСУ в районі м. Сіверськ Бахмутського району Донецької області.
09.10.2025 р., приймаючи участь у бойових діях проти Збройних Сил України на боці ворога - Російської Федерації, виконуючи від невстановлених в ході досудового розслідування осіб наказ на штурм бойових позицій в районі м. Сіверськ Бахмутського району Донецької області та в ході бойового зіткнення був затриманий військовослужбовцями Збройних Сил України, внаслідок чого його злочинну діяльність було припинено.
Під час проходження військової служби у вказаному збройному формуванні держави-агресора, грошове забезпечення ОСОБА_5 , відповідно до штатного розпису за його посадою, складало приблизно 200 000 рублів РФ на місяць.
Крім того, з 28.09.2022 р. громадянин України ОСОБА_5 , діючи умисно, добровільно, за власною ініціативою, перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської та Донецької областей, приймав участь в незаконному збройному формуванні, створеному на тимчасово окупованій території України, яке у подальшому реорганізовано у збройне формування держави- агресора, з метою допомоги у веденні бойових дій проти Збройних Сил України інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, добровольчих формувань, що були утворені або само організовувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Так, 28.09.2022 р. ОСОБА_5 , керуючись корисливим та ідеологічним мотивами, прибув до незаконно створеного на тимчасово окупованій території України т. зв. «Краснодонського військового комісаріату Народної міліції ЛНР» за адресою: Луганська область, м. Краснодон, вул. 1-а Кінна, 41 (координати 48.303080, 39.725640), де був зарахований до списків особового складу НОМЕР_3 окремої мотострілецької бригади, в/ч НОМЕР_4 незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території, т. зв. «Народної міліції ЛНР», отримав перше військове звання «рядовий», призначений на посаду стрільця 3 роти 3 мотострілецького батальйону НОМЕР_3 окремої мотострілецької бригади, в/ч НОМЕР_4 т. зв. «Народної міліції ЛНР», отримав позивний « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та забезпечений вогнепальною зброєю АК-74, військовою формою одягу зразка ЗС РФ, особистим військовим спорядженням та засобами індивідуального захисту.
28.09.2022 р. ОСОБА_5 у складі підрозділу переміщено на військовий полігон незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території, т. зв. «Народної міліції ЛНР», в районі с. Успенка Лутугінського району Луганської області за координатами 48.365881, 39.075470, де останній до 17.10.2022 проходив первинну військову підготовку (вогневу, тактичну інженерну, первинну медичну).
17.10.2022 р. ОСОБА_5 переміщено на військовий полігон незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території, т. зв. «Народної міліції ДНР», в районі с. Володимирівка Донецької області, за адресою: АДРЕСА_2 , де останній продовжив проходження військової підготовки. 01.11.2022 р. в ході підготовки останній отримав осколкове поранення правої руки, тазу та лівої ноги, був госпіталізований та виведений поза штат підрозділу.
Після проведеної 31.12.2022 р. реформи ЗС РФ військову частину № НОМЕР_4 т. зв. «ЛНР», яка була частиною незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території, т. зв. «Народної міліції ЛНР», реорганізовано в ІНФОРМАЦІЯ_4 , в/ч НОМЕР_5 ЗС РФ.
04.04.2023 р. ОСОБА_5 завершив реабілітацію та повернувся на військову службу до НОМЕР_3 окремої мотострілецької бригади ЗС РФ, в/ч НОМЕР_5 , яку проходив за місцем постійної дислокації підрозділу за адресою: АДРЕСА_3 . До його посадових обов'язків входило виконання нарядів на господарські роботи, несення добових караулів на території військової частини.
28.07.2023 р. ОСОБА_5 переміщено на територію військової частини № НОМЕР_6 ЗС РФ за адресою: АДРЕСА_4 , де останній проходив службу до 01.10.2025 р. До посадових обов'язків ОСОБА_5 входив ремонт військової техніки ЗС РФ.
02.10.2025 р. ОСОБА_9 переміщено на місце постійної дислокації НОМЕР_3 окремої мотострілецької бригади ЗС РФ, в/ч НОМЕР_5 у АДРЕСА_1 . Того ж дня ОСОБА_5 переміщено на бойові позиції ЗС РФ в районі АДРЕСА_5 .
З 02.10.2025 р. по 09.10.2025 р. ОСОБА_5 приймав безпосередню участь у штурмі оборонних позицій ЗСУ в районі м. Сіверськ Бахмутського району Донецької області.
09.10.2025 р., приймаючи участь у бойових діях проти Збройних Сил України на боці ворога - Російської Федерації, виконуючи від невстановлених в ході досудового розслідування осіб наказ на штурм бойових позицій в районі м. Сіверськ Бахмутського району Донецької області та в ході бойового зіткнення був затриманий військовослужбовцями Збройних Сил України, внаслідок чого його злочинну діяльність було припинено.
Під час проходження військової служби у вказаному збройному формуванні держави-агресора, грошове забезпечення ОСОБА_5 , відповідно до штатного розпису за його посадою, складало приблизно 200 000 рублів РФ на місяць.
Обвинувачений ОСОБА_5 у судовому засіданні провину у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України, визнав у повному обсязі, підтвердив обставини, викладені у обвинувальному акті, суду пояснив, що він є громадянином України, який проходив службу з 28 вересня 2022 року в лавах народної міліції «ЛНР», оскільки його забрали до військкомату, де він проходив службу на посаді заступника командира БМП у званні рядовий Так після його призову ОСОБА_5 було відправлено на підготовку до н. п. Успенка Луганської області, де йому вже видали автомат «545» та набої до нього, після чого він проходив навчання на полігоні в н. п. Володимирівка. Зазначав, що йому плати спочатку на руки грошове утримання в сумі 175 000 рублів РФ на місяць, а в грудні 2022 року вже такі грошові кошти він отримував на карту в банку. Однак від мінометного вогню отримав поранення, тому він лікувався до 4 квітня 2023 року, після чого повернувся на військову службу вже до НОМЕР_3 бригади ЗС РФ, де ніс добові караули на території ВЧ в м. Луганськ до липня 2023 року, звідки його було направлено до м. Ярославль, де він перебував у складі ВЧ НОМЕР_6 , де проводив ремонт військової техніки. Однак 2 жовтня 2025 року його було переміщено до ВЧ НОМЕР_5 в АДРЕСА_1 , звідки його відправили до на бойові позиції в районі м. Сіверськ, де 9 жовтня 2025 року його під час бойових зіткнень із ЗСУ було узято в полон військовими ЗСУ. Розумів, що здійснює на боці ворога воєнні дії в складі ВЧ НОМЕР_5 ЗС РФ. Додавав, що при затриманні він перебував у військовій формі ЗС РФ, однак до взяття у полон втратив свій автомат. При цьому здався він добровільно у полон, свою провину визнає повністю та громадянства України не позбавлявся, внаслідок чого просив не судити його суворо.
Крім повного визнання обвинуваченим своєї вини у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, його вина підтверджується дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами, які містяться в матеріалах кримінального провадження, а саме:
витягом з ЄРДР № 22025050000000957 від 14.10.2025 р., згідно якого внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України;
протоколом огляду мережі Інтернет з додатками, проведеного 14.10.2025 року слідчим в ОВС СВ 2 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, згідно з яким слідчим оглянуто відомості з Інтернет ресурсу, де вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_6 сформована 01.11.2014 року. 05.05.2016 року бригаді присвоєно звання «имени ОСОБА_10 », а 01.01.2023 року увійшла до складу ЗС РФ за № 123 та Військовій частині присвоєно номер № 40463;
протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками з додатками, проведеного 15.10.2025 року, згідно якого свідок ОСОБА_11 у присутності понятих, серед пред'явлених чотирьох фотознімків впізнав на фото № 1 стрільця з роти з МСБ 123 ОМСБр ЗС РФ, в/ч НОМЕР_5 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якого 09.10.2025 р. в районі м. Сіверськ Донецької області ним було взято у полон, який був одягнений у військову камуфльовану форму одягу збройних сил РФ;
протоколом огляду мережі Інтернет з додатками, проведеного 15.10.2025 року, в ході якого свідок ОСОБА_11 при огляді інтернет ресурсу «Google maps» вказав на точку за GPS координатами 48°50'35.7"N 38°06'00.9"Е, розташовану в районі м. Сіверськ Донецької області, де він 09.10.2025 року затримав стрільця 3 роти 3 МСБ НОМЕР_3 ОМСБр ЗС РФ, в/ч НОМЕР_5 ОСОБА_5 ;
протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками з додатками, проведеного 15.10.2025 року, згідно якого свідок ОСОБА_12 у присутності понятих, серед пред'явлених чотирьох фотознімків впізнав на фото № 1 стрільця з роти з МСБ НОМЕР_3 ОМСБр ЗС РФ, в/ч НОМЕР_5 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якого 09.10.2025 р. в районі м. Сіверськ Донецької області ним було взято у полон, який під час затримання був одягнений у військову камуфльовану форму одягу збройних сил РФ;
протоколом огляду мережі Інтернет з додатками, проведеного 15.10.2025 року, в ході якого свідок ОСОБА_12 при огляді інтернет ресурсу «Google maps» вказав на точку за GPS координатами 48°50'35.7"N 38°06'00.9"Е, розташовану в районі АДРЕСА_5 , де він 09.10.2025 року затримав стрільця 3 роти 3 МСБ НОМЕР_3 ОМСБр ЗС РФ, в/ч НОМЕР_5 ОСОБА_5 ;
протоколом слідчого експерименту, проведеного 15.10.2025 року слідчим в ОВС СВ 2 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях із здійсненням його аудіо та відео фіксації, згідно з яким підозрюваний ОСОБА_5 у присутності захисника показав на електронній Google-карті місця несення ним військової служби у рядах Збройних сил РФ у період з 28 вересня 2022 року по 9 жовтня 2025 року. Так ОСОБА_5 пояснив, що 28.09.2022 року він прибув до незаконно створеного на тимчасово окупованій території України т. зв. «Краснодонського військового комісаріату Народної міліції ЛНР», де був зарахований до списків особового складу НОМЕР_3 окремої мотострілецької бригади, незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території, т. зв. «Народної міліції ЛНР», отримав перше військове звання «рядовий», призначений на посаду стрільця 3 роти 3 мотострілецького батальйону НОМЕР_3 окремої мотострілецької бригади, в/ч НОМЕР_4 т. зв. «Народної міліції ЛНР», отримав позивний « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та забезпечений вогнепальною зброєю АК-74, військовою формою одягу зразка ЗС РФ, особистим військовим спорядженням та засобами індивідуального захисту. Вказав на місце розташування ІНФОРМАЦІЯ_7 , де вступив на військову службу до ЗС РФ. 28.09.2022 року його у складі підрозділу переміщено на військовий полігон НМ ЛНР в районі АДРЕСА_6 , де останній до 17.10.2022 року проходив первинну військову підготовку (вогневу, тактичну інженерну, первинну медичну). Вказав на місце розташування військового полігону НМ ЛНР в районі АДРЕСА_6 . Пояснив, що 17.10.2022 року його було переміщено на військовий полігон ІНФОРМАЦІЯ_8 в районі АДРЕСА_2 , де останній продовжив проходження військової підготовки. 01.11.2022 року в ході підготовки останній отримав осколкове поранення правої руки, тазу та лівої ноги, був госпіталізований та виведений поза штат підрозділу. Вказав на місце розташування вказаного військового полігону. Пояснив, що 04.04.2023 року завершив реабілітацію та повернувся на військову службу до НОМЕР_3 окремої мотострілецької бригади ЗС РФ, в/ч НОМЕР_5 . Службу проходив за місцем постійної дислокації підрозділу у АДРЕСА_1 , до посадових обов'язків якого входило виконання нарядів на господарські роботи, несення добових, караулів на території військової частини. Вказав на місце постійної дислокації НОМЕР_3 окремої мотострілецької бригади ЗС РФ, в/ч НОМЕР_5 у АДРЕСА_1 . Пояснив, що 28.07.2023 року його переміщено на територію військової частини № НОМЕР_6 ЗС РФ у АДРЕСА_4 , де він проходив службу до 01.10.2025 року, до посадових обов'язків якого входило ремонт військової техніки ЗС РФ. Далі вказав на місце розташування військової частини № НОМЕР_6 ЗС РФ у АДРЕСА_4 . Пояснив, що 02.10.2025 року його було переміщено на місце постійної дислокації НОМЕР_3 окремої мотострілецької бригади ЗС РФ, в/ч НОМЕР_5 у АДРЕСА_1 . Того ж дня переміщено на бойові позиції ЗС РФ в районі АДРЕСА_5 . З 02.10.2025 року по 09.10.2025 року він приймав безпосередню участь у штурмі оборонних позицій ЗСУ в районі м. Сіверськ Донецької області, де 09.10.2025 року в ході вогневого зіткнення з особовим складом ЗСУ в районі м. Сіверськ Донецької області потрапив у полон. Далі він вказав на орієнтовне місце свого затримання.
Отже, розглянувши кримінальне провадження з дотриманням положень ч. 1 ст. 337 КПК України в межах висунутого обвинувачення, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку, вважає надані докази належними, допустимими, достовірними та в своїй сукупності достатніми для прийняття рішення про винуватість обвинуваченого ОСОБА_5 у вчиненні ним інкримінованих кримінальних правопорушень, поза розумним сумнівом.
Таким чином, допитавши обвинуваченого, дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що винуватість обвинуваченого ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень доведена повністю та кваліфікує його дії:
- за ч. 2 ст. 111 КК України, як державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, вчинене в умовах воєнного стану;
- за ч. 7 ст. 111-1 КК України, як колабораційна діяльність, а саме: добровільна участь громадянина України в незаконних збройних формуваннях, створених на тимчасово окупованій території та в збройних формуваннях держави-агресора.
При призначенні покарання суд враховує ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, сукупність усіх обставин, що його характеризують (форма вини, мотив, спосіб, характер вчиненого діяння, ступінь здійснення злочинного наміру, тяжкість наслідків тощо), особу винного і обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.
ОСОБА_5 вчинив кримінальні правопорушення, які відповідно до ст. 12 КК України є особливо тяжкими злочинами, будучи громадянином України, не судимим в силу ст. 89 КК України.
Обставинами, які відповідно до ст. 66 КК України пом'якшують покарання обвинуваченому ОСОБА_5 , суд визнає активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення.
Водночас суд не вбачає в діях обвинуваченого ОСОБА_5 щирого каяття, оскільки останній на протязі понад 3 років здійснював інкриміновані йому діяння, не вчиняючи при цьому дій спрямованих на усунення заподіяної шкоди основам національної безпеки. Тож сам факт визнання ОСОБА_5 своєї вини не є достатньою підставою вважати наявною такої пом'якшувальної підстави, як щире каяття.
Обставиною, що обтяжує покарання обвинуваченому ОСОБА_5 , суд визнає вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.
Таким чином з урахуванням особи обвинуваченого ОСОБА_5 , обставин вчинення ним злочинів, наявності обставин, що пом'якшують покарання, та обставин, що обтяжують покарання, а також необхідності і достатності обраного покарання для виправлення обвинуваченого та попередження вчинення ним нових кримінальних правопорушень, з огляду на вимоги ч. 2 ст. 50 КК України, суд вважає, що його виправлення та перевиховання можливі тільки в ізоляції від суспільства, а тому вважає за необхідне призначити ОСОБА_5 основне покарання у виді позбавлення волі з його реальним відбуттям та додаткових покарань в межах нижньої межі, встановленої в санкціях ч. 2 ст. 111 КК України та ч. 7 ст. 111-1 КК України, визначивши остаточне покарання із застосуванням положень ч. 1 ст. 70 КК України за сукупності кримінальних правопорушень шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, оскільки саме таке покарання на думку суду слугуватиме не тільки справедливою карою за вчинені кримінальні правопорушення, але й запобігатиме вчиненню обвинуваченим нових кримінальних правопорушень.
Керуючись ст. 368, 370, 373, 374 КПК України, колегія суддів -
ухвалила:
ОСОБА_5 визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України, та призначити йому покарання:
- за ч. 2 ст. 111 КК України у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна;
- за ч. 7 ст. 111-1 КК України у виді 12 (дванадцяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, пов'язаних з наданням публічних послуг, виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 10 (десять) років з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим визначити ОСОБА_5 остаточне покарання у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, пов'язаних з наданням публічних послуг, виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на 10 (десять) років з конфіскацією всього майна, належного йому на праві власності.
Строк відбуття основного покарання ОСОБА_5 обчислювати з моменту приведення вироку до виконання.
Строк відбування додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, пов'язаних з наданням публічних послуг, виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій рахувати ОСОБА_5 з моменту відбуття основного покарання.
Вирок може бути оскаржений до Дніпровського апеляційного суду через Покровський районний суд міста Кривого Рогу протягом 30 днів з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Обвинуваченому та прокурору копія вироку вручається негайно після його проголошення.
Суддя ОСОБА_1
Суддя ОСОБА_2
Суддя ОСОБА_3