печерський районний суд міста києва
Справа № 757/63331/25-к
15 грудня 2025 року Печерський районний суд міста Києва у складі:
слідчого судді - ОСОБА_1 ,
при секретарі - ОСОБА_2 ,
за участю:
прокурора - ОСОБА_3 ,
захисника - адвоката ОСОБА_4 ,
підозрюваного - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві та в режимі відеоконференцзв'язку клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення першого управління Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023, про продовження строку дії обов'язків, в межах дії запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, покладених на:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, українця, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , з вищою освітою, одруженого, не депутата, не адвоката, раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,
Прокурор першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення першого управління Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023 року, про продовження строку дії обов'язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обгрунтування клопотання прокурор посилається на те, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань, за процесуального керівництва Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 6202300000000986 від 07.11.2023 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 426-1 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 426-1 КК України та за фактами вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 366 КК України.
Суть підозри обгрунтовує наступним.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 26.03.2013 Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією здійснено державну реєстрацію юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційне рішення» (код ЄДРПОУ 38705778) (надалі - ТОВ «Інвестиційне рішення»), про що здійснено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань за № 10701020000049896.
Протоколом від 18.12.2018 № 7/12-18 Загальних зборів учасників (засновників) ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_5 включено до складу учасників (засновників) товариства та призначено на посаду директора ТОВ «Інвестиційне рішення» з 19.12.2018.
Відповідно до положень статуту ТОВ «Інвестиційне рішення» (надалі - Статут), затвердженого рішенням єдиного учасника № 1/04-21 від 26.04.2021 встановлено наступне:
п. 2.1. єдиним учасником Товариства є громадянин України ОСОБА_5 .
п. 2.2. вступ до складу Учасників (засновників) Товариства відбувається шляхом отримання частки в статутному капіталі Товариства за згодою Загальних зборів учасників (засновників) Товариства у порядку, визначеному чинним законодавством та цим Статутом.
п. 3 місцезнаходження Товариства: АДРЕСА_5.
п. 4.1. основною метою створення та діяльності Товариства є отримання прибутку, задоволення потреб юридичних та фізичних осіб в виконаних роботах і наданих послугах, продукції, яку виготовляє Товариство, залучення українських та іноземних фізичних та юридичних осіб до спільної діяльності по насиченню ринку високоякісною продукцією, послугами та підвищення конкурентоспроможності Товариства на внутрішньому та зовнішньому ринку.
п. 4.2. предметом діяльності Товариства є здійснення виробничої, торговельної, транспортної, посередницької, будівельної, інжинірингової, фінансової, факторингової, консультаційної, інноваційної та іншої діяльності, а також надання послуг у сферах, що не суперечать чинному законодавству України.
п. 5.4. Товариство має цивільні права та обов'язки, здійснює свою діяльність на підставі цього Статуту та чинного законодавства.
п. 7.1. для забезпечення діяльності Товариства створений Статутний капітал у розмірі 350 000 (триста п'ятдесят тисяч) гривень. Статутний капітал сформований за рахунок внеску єдиного учасника громадянина України ОСОБА_5 , частка якого становить 100 % від статутного капіталу.
п. 8.1. учасник Товариства має право брати участь в управлінні товариством у порядку, передбаченому цим Статутом та законом, брати участь у розподілі прибутку товариства.
п. 11.1. прибуток Товариства формується за рахунок доходів від фінансово-господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат, витрат на оплату праці, виплати процентів по кредитах банків та по облігаціях, а також передбачених законодавством податків і платежів до бюджету. Чистий прибуток, одержаний після зазначених розрахунків, залишається у повному розпорядженні Товариства та розподіляється згідно рішення Загальних зборів Учасників.
п. 12.2. виконавчим органом Товариства є Директор, до компетенції якого відноситься: діяти від імені Товариства без довіреності; відкривати, закривати поточні та інші рахунки Товариства у банках та інших фінансових установах, розпоряджатися грошовими коштами на рахунках Товариства в порядку, встановленому відповідними положеннями чинного законодавства України; визначати умови укладення від імені Товариства правочинів, надання Товариству платних послуг, робіт, товарів, продукції іншими особами, вирішує всі питання, які пов'язані з укладенням договорів, угод, контрактів; організовувати ведення обліку та подання звітності Товариства.
п. 12.2.4.12. директор Товариства не має права на використання майна, грошових коштів, інших матеріальних та нематеріальних активів, цінностей Товариства, а також свого службового становища в особистих цілях.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_5 у період перебування на посаді директора ТОВ «Інвестиційне рішення» (з 19.12.2018 по 02.02.2023) був наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, а тому відповідно до ст. 18 КК України та пункту 1 примітки до ст. 364 КК України був службовою особою.
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_5 , будучи службовою особою, вчинив кримінально-протиправні дії за наступних обставин.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 з
05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року на всій території України введено воєнний стан, який діє по цей час.
Крім того, у зв'язку з уведенням правового режиму воєнного стану в Україні, Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 169 від 28.02.2022 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (надалі - Постанова № 169), якою визначено особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану.
Відповідно до підпунктів 1 та 2 пункту 1 Постанови № 169 оборонні та публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених Законами України «Про публічні закупівлі» та «Про оборонні закупівлі». Переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг визначаються рішеннями замовників/державних замовників, що здійснюють такі закупівлі.
У ході здійснення статутної діяльності, у точно невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше травня 2022 року, в уповноважених осіб Центрального управління забезпечення наземними системами озброєння Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України, у відповідності до Переліку та обсягів товарів, робіт і послуг на закупівлю військово-технічного майна в інтересах Збройних Сил України на 2022 рік за бюджетною програмою КПКВ 2101020/7 «Відновлення боєздатності, утримання, експлуатація, ремонт озброєння та військової техніки» виникла необхідність у закупівлі відповідно до ДК021:2015 - 35420000-4 - частини транспортних засобів військового призначення, зокрема трубок для системи охолодження двигунів транспортних засобів спеціального призначення типу БМП-1 та БМП-2.
Приблизно у цей самий час, у директора ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_5 , який за невстановлених обставин дізнався про планування вищевказаної закупівлі, виник злочинний умисел на заволодіння чужим майном, а саме грошовими коштами, виділеними на закупівлю майна для потреб Збройних Сил України, зокрема трубок для системи охолодження двигунів транспортних засобів спеціального призначення типу БМП-1 та БМП-2, зловживаючи своїм службовим становищем, шляхом умисного завищення вартості такого майна.
З метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на заволодіння державними коштами, шляхом здійснення поставки товарів військового призначення за явно завищеними цінами, ОСОБА_5 , будучи керівником ТОВ «Інвестиційне рішення», розуміючи, що у очолюваного ним підприємства відсутній досвід виробництва та постачання товарів вказаної вище номенклатури, вирішив скористатися своїми зв'язками серед представників Збройних Сил України та взяти участь у оборонній закупівлі товарів в умовах воєнного стану.
Достовірно знаючи, що згідно з вимогами Постанови № 169 від 28.02.2022 (зі змінами) для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану, оборонні закупівлі здійснюються замовниками без застосування процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», при цьому мають бути дотримані такі принципи публічних закупівель, як: максимальна економія, ефективність, запобігання корупційним діям і зловживанням, своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони, ефективність використання коштів та результативність, ОСОБА_5 розробив план вчинення злочину.
Вказаний злочинний план полягав у залученні третіх осіб до виробництва товарів оборонного призначення та створення видимості, що такі товари можуть бути виконані та поставлені виключно ТОВ «Інвестиційне рішення» за відсутності конкуренції з технічних причин, яка має бути документально підтверджена замовником, відповідно до вимог Постанови № 169 від 28.02.2022, а також в умисному завищенні вартості товарів.
З цією метою, використовуючи технічну документацію на запасні частини до бронетехніки радянських часів, ОСОБА_5 , у точно невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 10.05.2022 розробив та затвердив технічні умови ТУ У 24.2-38705778-001:2022 від 10.05.2022 «Трубки металеві системи охолодження та змащування двигунів транспортних засобів спеціального призначення», які перевірені та обліковані ДП «Тернопільстандартметрологія» 23.05.2022 за № 02568319/007294 та внесені до бази даних «Технічні умови України».
Крім того, ОСОБА_5 , достовірно знаючи та передбачаючи всі можливі витрати, пов'язані з виготовленням товарів оборонного призначення, які в подальшому планував поставляти до Командування Сил логістики Збройних Сил України, розрахував калькуляцію витрат.
Постановою Кабінету Міністрів України № 335 від 20.03.2022 «Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану» (надалі - Постанова № 335) встановлено, що на період воєнного стану договірна ціна на постачання товарів, виконання робіт та надання послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони України визначається на підставі калькуляції витрат, сформованої виконавцем державного контракту (договору) з урахуванням економічних показників діяльності підприємства на момент укладення державного контракту. При цьому під час розрахунку ціни враховуються всі податки та збори, загальновиробничі, адміністративні, операційні та інші витрати виконавця, пов'язані з виготовленням товарів, виконанням робіт та наданням послуг.
Під час розрахунку та встановлення цін, положення щодо визначення ціни на основі розрахунково-калькуляційних матеріалів, встановлені Порядком формування та коригування очікуваної вартості товарів, робіт і послуг оборонного призначення, закупівля яких здійснюється за неконкурентною процедурою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2021 № 309 та умови договорів, укладених відповідно до цього Порядку, не застосовуються.
Відмова від відшкодування витрат виконавця у складі ціни товарів (робіт, послуг), обґрунтованих технічною, технологічною документацією та обліковою політикою виконавця, не допускається. Погоджена сторонами ціна товарів (робіт, послуг) після укладення державного контракту (договору) не переглядається (крім контрактів на закупівлю за імпортом з вітчизняними суб'єктами господарювання, яким в установленому законодавством порядку надані повноваження на право здійснення імпорту товарів, робіт і послуг оборонного призначення).
Відповідальність за правильність розрахунку, обґрунтованість витрат за статтями калькуляції витрат несе виконавець державного контракту (договору).
Згідно з ч. ч. 3 - 5 ст. 180 Господарського кодексу України при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. Умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості. Ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому цим Кодексом, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України. За згодою сторін у господарському договорі може бути передбачено доплати до встановленої ціни за продукцію (роботи, послуги) вищої якості або виконання робіт у скорочені строки порівняно з нормативними.
З метою реалізації свого злочинного плану, розуміючи норми Постанов № 169, № 335 та інших нормативно-правових актів України щодо проведення оборонних закупівель, переслідуючи на меті незаконне заволодіння чужим майном - державними грошовими коштами в особливо великих розмірах, шляхом зловживання ним своїм службовим становищем, під час воєнного стану, діючи умисно, з корисливих мотивів, ОСОБА_5 як директор ТОВ «Інвестиційне рішення», за невстановлених на цей час досудовим розслідуванням обставин, ігноруючи принципи здійснення публічних та оборонних закупівель, у тому числі щодо максимальної економії та ефективності, 09.05.2022, подав до Центрального управління забезпечення наземними системами озброєння Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України, що розташоване за адресою: АДРЕСА_3 , на ім'я начальника Центрального управління полковника ОСОБА_7 , комерційну пропозицію вих.№ 20 від 09.05.2022 щодо можливості виготовити та поставити для потреб Збройних Сил України протягом 2-3 кварталу 2022 року продукцію власного виробництва, а саме: трубок для системи охолодження двигунів транспортних засобів спеціального призначення типу БМП-1 та БМП-2 у кількості 36 (тридцяти шести) окремих номенклатурних позицій, по 200 одиниць кожної за явно завищеними цінами.
У подальшому, організація розгляду вищевказаної цінової пропозиції ТОВ «Інвестиційне рішення» здійснювалася начальником Центрального управління забезпечення наземними системами озброєння Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України ОСОБА_7 (надалі - начальник Центрального управління) та начальником відділу забезпечення військово-технічним майном управління забезпечення озброєнням Центрального управління забезпечення наземними системами озброєння Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України ОСОБА_8 (надалі - начальник відділу Центрального управління), на яких крім вищевказаних нормативних актів, покладався обов'язок дотримання вимог Постанов Кабінету Міністрів України № 169 від 28.02.2022 (зі змінами), № 309 від 17.03.2021 (зі змінами), № 363 від 03.03.2021 (зі змінами), наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 275 від 18.02.2020 (зі змінами), наказів Міністерства оборони України № 500 від 29.12.2020, № 757 від 31.12.2016.
У свою чергу, начальник Центрального управління ОСОБА_7 та начальник відділу Центрального управління ОСОБА_8 , які протягом тривалого часу обіймали посади, у тому числі керівні, у Командуванні Сил логістики Збройних Сил України, відповідно були достеменно обізнаними про постачальників бронетанкового майна для потреб Збройних Сил України, їх можливості та ринкові ціни на таке майно, діючи за попередньою змовою між собою та іншими невстановленими особами, в інтересах ТОВ «Інвестиційне рішення» та його директора ОСОБА_5 , дійшли згоди про перевищення ними як військовими службовими особами своїх службових повноважень, з метою забезпечення перемоги вищевказаного підприємства у закупівлі Центральним управлінням, відповідно до ДК021:2015 - 35420000-4 - частини транспортних засобів військового призначення та подальшого укладення державного договору (контракту) на поставку товарів оборонного призначення за державні кошти саме з ТОВ «Інвестиційне рішення» за цінами, які значно перевищують ринкові.
На час розгляду комерційної пропозиції директора ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_5 , у Командуванні Сил логістики Збройних Сил України діяла комісія з проведення переговорів щодо укладання державних контрактів (договорів) із закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, яка була призначена наказом командувача Сил логістики Збройних Сил України від 15.02.2022 № 46, до складу якої входили представники різних структурних підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На засіданні вказаної комісії 16.05.2022, у відповідності до Переліку та обсягу товарів, робіт і послуг на закупівлю військово-технічного майна в інтересах Збройних Сил України на 2022 рік за бюджетною підпрограмою КПКВ 2101020/7 «Відновлення боєздатності, утримання, експлуатація, ремонт озброєння та військової техніки» призначення (35420000-4) було розглянуто питання закупівлі частин транспортних засобів військового призначення, а саме трубок для системи охолодження двигунів транспортних засобів спеціального призначення типу БМП-1 та БМП-2 за номенклатурою, кількістю та ціною, визначеними у комерційній пропозиції ТОВ «Інвестиційне рішення».
За результатами засідання комісії складено протокол переговорів щодо закупівлі Частини транспортних засобів військового призначення (35420000-4) від 16.05.2022 № 717/2/3855, згідно якого цінову пропозицію ТОВ «Інвестиційне рішення» взято до уваги для прийняття відповідного рішення Комісією по розгляду пропозицій та визначенню виконавців робіт з відновлення озброєння та техніки і закупівлі військового майна у 2022 році.
Крім того, згідно протоколу визначення переможця пропозиції за результатами переговорів щодо закупівлі Частини транспортних засобів військового призначення (35420000-4) від 16.05.2022 № 717/2/3855/з вищевказаною Комісією враховано пропозиції ТОВ «Інвестиційне рішення» на виконання постачання Частини транспортних засобів військового призначення (35420000-4) на загальну суму 35 600 000,00 грн. (тридцять п'ять мільйонів шістсот тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ з терміном постачання виробів - до 31.10.2022 та наданням звітних документів - до 31.12.2022.
У подальшому, начальник відділу Центрального управління ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою з начальником Центрального управління ОСОБА_7 , перевищуючи свої службові повноваження, діючи в умовах воєнного стану на користь директора ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_5 , сприяючи останньому у незаконному заволодінні державними грошовими коштами в особливо великих розмірах, організував підготовку працівниками очолюваного ним відділу проєкту договору про закупівлю товарів за державні кошти з ТОВ «Інвестиційне рішення», до умов якого включено «пункт 3. Ціна договору», згідно якого ціна Договору становить 35 600 000,00 грн. (тридцять п'ять мільйонів шістсот тисяч грн., 00 коп.). ПДВ 0,00 грн. (нуль грн., 00 коп.), яка явно перевищує ринкові ціни на аналогічні товари та порушує принципи здійснення публічних та оборонних закупівель щодо максимальної економії та ефективності.
Також, ОСОБА_8 користуючись авторитетом серед колег та займаною посадою організував подальше погодження уповноваженими особами юридичного відділу, відділу договірної роботи фінансово-економічного управління та фінансово-економічного управління КСЛ ЗСУ вищевказаного проєкту договору та особисто погодив його, наклавши власний рукописний підпис з поміткою: «Правильність встановлення і застосування цін та обсяг товарів підтверджую».
Водночас, директор ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_5 (надалі - Постачальник згідно Договору), продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, переслідуючи на меті незаконне заволодіння чужим майном - державними грошовими коштами в особливо великих розмірах, шляхом зловживання ним своїм службовим становищем, під час воєнного стану, діючи умисно, з корисливих мотивів, використовуючи факт перевищення службовими особами Командування Сил логістики Збройних Сил України службових повноважень на свою користь, у точно невстановленому досудовим розслідуванням місці, 17.05.2022 уклав з Міністерством оборони України (надалі - Замовник згідно Договору), в інтересах якого на підставі довіреності від 05.04.2022 № 220/141/д діяв начальник Центрального управління забезпечення наземними системами озброєння Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України ОСОБА_7 , договір про закупівлю товарів за державні кошти № 370/3/5/2/2/164 (надалі - Договір), який власноручно підписав та скріпив відтиском печатки підприємства.
Відповідно до умов п. 1.1 Договору, ТОВ «Інвестиційне рішення» зобов'язується до 31.10.2022 поставити Замовнику відповідно до ДК021:2015 -35420000-4 - частини транспортних засобів військового призначення (трубка 675-08сб 108, трубка 675-08сб 109, трубка 675-08сб 128, трубка 675-08сб 131, трубка 675-08сб 132, трубка 765-06сб 198, трубка 765-06сб 204, трубка 765-06сб 323, трубка 765-06сб 411, трубка 765-06сб 412, трубка 765-06сб 419, трубка 765-06сб 420, трубка 765-08сб 253, трубка 765-08сб 373, трубка 765-08сб 376, трубка 765-08сб 377, трубка 765-08сб 379, трубка 765-08сб 383, трубка 765-08сб 389, трубка 765-08сб 391, трубка 765-08сб 395, трубка 765-08сб 410, трубка 765-08сб 422, трубка 765-08сб 427, трубка 765-08сб 471, трубка 765-08сб 473, трубка 765-08сб 477, трубка 765-08сб 478, трубка 765-08сб 484, трубка 765-08сб 552, трубка 774-08сб 104, трубка 765-08сб 511, трубка 675-08сб 261, трубка 765-08сб 288, трубка 675-08сб 110, трубка 765-08сб 480) (далі - Продукція) спеціального призначення за номенклатурою, у кількості, в терміни та за цінами, які зазначені у Специфікації, що є невід'ємною частиною цього Договору (Додаток № 1), а Замовник - прийняти і оплатити таку Продукцію.
Крім того, відповідно до п. 1.2. Договору підставою для укладення Договору відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 169 (зі змінами) «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (зі змінами) є Протокол від 16.05.2022 № 717/2/3855 переговорів щодо закупівлі відповідно до ДК021:2015 - 35420000-4 - частини транспортних засобів військового призначення.
Згідно до п. 2.1. Договору Постачальник повинен поставити Замовнику передбачену цим Договором продукцію, якість якої відповідає Технічним характеристикам згідно додатку 1, в кількості, строки і за цінами, зазначеними у Специфікації, що є невід'ємною частиною цього Договору.
Відповідно до п. 3.1. Ціна цього Договору становить 35 600 000,00 грн. (тридцять п'ять мільйонів шістсот тисяч грн., 00 коп.). ПДВ 0,00 грн. (нуль грн., 00 коп.).
Крім того, відповідно до п. 3.3. Ціна цього Договору залишається не змінною до повного виконання Сторонами зобов'язань за договором, крім випадків передбачених у ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Згідно п. 4.1. вказаного Договору розрахунки за продукцію здійснюються за фактично поставлену продукцію протягом 30-ти банківських днів з дати отримання Замовником наданих Постачальником рахунків на оплату, за умови надходження бюджетних коштів на рахунок МОУ та проведення платежів ДКС України: рахунок-фактура; видаткові накладні; акт приймання-передачі, затверджений наказом Міністра оборони України від 17.08.2017 № 440.
Пунктом 4.4. Договору передбачено, що розрахунки з Постачальником за поставлену продукцію Замовник здійснює через відповідні реєстраційні рахунки, відкриті у Держаній казначейській службі України. При цьому кошти Замовником сплачуються за бюджетною програмою. КПКВ 2101020/7, КЕКВ 2260, код видатку 050/7/2 резервного фонду.
Відповідно до п. 5.1. Договору строк поставки Продукції, передбаченою Специфікацією, що є невід'ємною частиною цього Договору до 31.10.2022. Дозволяється дострокове постачання Продукції партіями. Місце поставок (передачі) Продукції є військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_4 ).
Відповідно до п. 10.1. Договору цей Договір набирає чинності з моменту підписання його двома Сторонами і діє до 31.12.2022, а з питань розрахунків - до повного виконання Сторонами зобов'язань по цьому Договору.
Згідно з п. 11.10. Договору, Продукція яка постачається за цим Договором є продукцією оборонного призначення та підпадає під положення п. 29 ст. 1 Закону України «Про оборонні закупівлі» та класифікується УКТ ЗЕД за кодом 8710 00 00 00 та постачається для використання в оборонних цілях при проведенні ООС та/або при запровадженні воєнного стану.
Продовжуючи вчинення вказаного кримінального правопорушення, переслідуючи на меті створення видимості, що вищевказані товари оборонного призначення можуть бути виконані та поставлені виключно ТОВ «Інвестиційне рішення» за відсутності конкуренції з технічних причин, ОСОБА_5 , використовуючи раніше розроблені ТУ У 24.2-38705778-001:2022 від 10.05.2022, отримав висновок Житомирської торгово-промислової палати про визначення суб'єкта господарювання, як єдиного виробника товару, підприємством розташованим на території України № В-1849 від 16.06.2022.
Доводячи свій злочинний умисел до кінця, ОСОБА_5 , будучи директором ТОВ «Інвестиційне рішення», достовірно знаючи, що вартість товарів, які поставляє очолюване ним підприємство для потреб Збройних Сил України є явно завищеною та такою, що не відповідає ринковій вартості, у період часу з 31.05.2022 по 15.08.2022 здійснив поставку товарів партіями до військової частини НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_4 .
Водночас, після поставки кожної окремої партії товару, ОСОБА_5 , будучи директором ТОВ «Інвестиційне рішення», власноручно підписав та проставив відтиски печаток на рахунках-фактурах та видаткових накладних, зокрема:
- № і-00000005 від 17.06.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 383 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 050 000, 00 грн. (один мільйон п'ятдесят тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000006 від 21.06.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 379 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 850 000, 00 грн. (вісімсот п'ятдесят тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000007 від 24.06.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 427 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 850 000, 00 грн. (вісімсот п'ятдесят тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000009 від 05.07.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 395 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 850 000, 00 грн. (вісімсот п'ятдесят тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000009 від 05.07.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 478 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 800 000, 00 грн. (вісімсот тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000010 від 08.07.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 377 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 850 000, 00 грн. (вісімсот п'ятдесят тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000011 від 13.07.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 422 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 600 000, 00 грн. (шістсот тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000012 від 19.07.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 389 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 750 000, 00 грн. (сімсот п'ятдесят тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000014 від 22.07.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 391 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 000 000, 00 грн. (один мільйон грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000018 від 05.08.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 480 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 400 000, 00 грн. (один мільйон чотириста тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000019 від 08.08.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 484 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 700 000, 00 грн. (один мільйон сімсот тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000020 від 10.08.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 473 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 950 000, 00 грн. (один мільйон дев'ятсот п'ятдесят тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ,
чим засвідчив виконання умов Договору зі сторони ТОВ «Інвестиційне рішення» та надав їм офіційного значення.
Як наслідок, з рахунку платника - Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022), відкритого в Державній казначейській службі UA428201720343100002000018611, на рахунок отримувача - ТОВ «Інвестиційне рішення» (код ЄДРПОУ 38705778), відкритого в АТ КБ «ПриватБанк» НОМЕР_2 у період часу з 06.06.2022 по 22.08.2022 перераховано грошові кошти на загальну суму 35 600 000,00 грн. (тридцять п'ять мільйонів шістсот тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ, відповідно до умов зазначеного вище Договору.
Водночас, у ході досудового розслідування встановлено завищення вартості військового майна, поставленого ТОВ «Інвестиційне рішення» за договором про закупівлю товарів за державні кошти № 370/3/5/2/2/164 від 17.05.2022, зокрема, на підставі вищевказаних податкових накладних становить 7 146 978,00 (сім мільйонів сто сорок шість тисяч дев'ятсот сімдесят вісім грн., 00 коп.).
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_5 , будучи директором ТОВ «Інвестиційне рішення», діючи умисно, з корисливих мотивів, в порушення норм Постанов № 169, № 335 та інших нормативно-правових актів України щодо проведення оборонних закупівель, переслідуючи на меті незаконне заволодіння чужим майном - державними грошовими коштами в особливо великих розмірах, шляхом зловживання ним своїм службовим становищем, під час воєнного стану, завищив вартість військового майна, поставленого ТОВ «Інвестиційне рішення» за договором № 370/3/5/2/2/164 від 17.05.2022 про закупівлю товарів та заволодів державними коштами на загальну суму 7 146 978,00 (сім мільйонів сто сорок шість тисяч дев'ятсот сімдесят вісім грн., 00 коп.), що відповідно до ч. 4 примітки до ст. 185 КК України є сумою, яка в шістсот і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та кримінальне правопорушення є таким, що вчинено в особливо великих розмірах та в подальшому розпорядився вказаними грошовими коштами на власний розсуд.
Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому в умовах воєнного стану, в особливо великих розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Одночасно з цим, у точно невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше серпня 2022 року, в уповноважених осіб Центрального управління забезпечення наземними системами озброєння Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України, у відповідності до Переліку та обсягів товарів, робіт і послуг на закупівлю військово-технічного майна в інтересах Збройних Сил України на 2022 рік за бюджетною програмою КПКВ 2101020/7 «Відновлення боєздатності, утримання, експлуатація, ремонт озброєння та військової техніки» виникла необхідність у закупівлі частин транспортних засобів військового призначення (35420000-4), зокрема трубок для системи охолодження двигунів транспортних засобів спеціального призначення, а саме танків типу Т-64 та Т-72.
Приблизно у цей самий час, у директора ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_5 , який за невстановлених обставин дізнався про планування вищевказаної закупівлі, виник злочинний умисел на повторне заволодіння чужим майном, а саме грошовими коштами, виділеними на закупівлю майна для потреб Збройних Сил України, зокрема трубок для системи охолодження двигунів транспортних засобів спеціального призначення, а саме танків типу Т-64 та Т-72, зловживаючи своїм службовим становищем, шляхом умисного завищення вартості такого майна.
З урахуванням набутого досвіду вчинення кримінального правопорушення під час здійснення попередньої поставки товарів військового призначення та наявності набутих зав'язків серед військових службових осіб Командування Сил логістики Збройних Сил України, з метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на повторне заволодіння державними коштами, шляхом здійснення поставки товарів військового призначення за явно завищеними цінами, ОСОБА_5 , будучи керівником ТОВ «Інвестиційне рішення», розуміючи, що у очолюваного ним підприємства відсутній досвід виробництва та постачання товарів вказаної вище номенклатури, вирішив взяти участь у оборонній закупівлі товарів в умовах воєнного стану.
Достовірно знаючи, що згідно з вимогами Постанови № 169 від 28.02.2022 (зі змінами) для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану, оборонні закупівлі здійснюються замовниками без застосування процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», при цьому мають бути дотримані такі принципи публічних закупівель, як: максимальна економія, ефективність, запобігання корупційним діям і зловживанням, своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони, ефективність використання коштів та результативність, ОСОБА_5 розробив план вчинення злочину.
Вказаний злочинний план полягав у залученні третіх осіб до виробництва товарів оборонного призначення та створення видимості, що такі товари можуть бути виконані та поставлені виключно ТОВ «Інвестиційне рішення» за відсутності конкуренції з технічних причин, яка має бути документально підтверджена замовником, яка має бути документально підтверджена відповідно до вимог Постанови № 169 від 28.02.2022, а також в умисному завищенні вартості товарів.
З цією метою, використовуючи технічну документацію на запасні частини до бронетехніки радянських часів, ОСОБА_5 , у точно невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 10.05.2022 розробив та затвердив технічні умови ТУ У 24.2-38705778-001:2022 від 10.05.2022 «Трубки металеві системи охолодження та змащування двигунів транспортних засобів спеціального призначення», які перевірені та обліковані ДП «Тернопільстандартметрологія» 23.05.2022 за № 02568319/007294 та внесені до бази даних «Технічні умови України».
Крім того, ОСОБА_5 , достовірно знаючи та передбачаючи всі можливі витрати, пов'язані з виготовленням товарів оборонного призначення, які в подальшому планував поставляти до Командування Сил логістики Збройних Сил України, розрахував калькуляцію витрат.
Постановою Кабінету Міністрів України № 335 від 20.03.2022 «Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану» (надалі - Постанова № 335) встановлено, що на період воєнного стану договірна ціна на постачання товарів, виконання робіт та надання послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони України визначається на підставі калькуляції витрат, сформованої виконавцем державного контракту (договору) з урахуванням економічних показників діяльності підприємства на момент укладення державного контракту. При цьому під час розрахунку ціни враховуються всі податки та збори, загальновиробничі, адміністративні, операційні та інші витрати виконавця, пов'язані з виготовленням товарів, виконанням робіт та наданням послуг.
Під час розрахунку та встановлення цін, положення щодо визначення ціни на основі розрахунково-калькуляційних матеріалів, встановлені Порядком формування та коригування очікуваної вартості товарів, робіт і послуг оборонного призначення, закупівля яких здійснюється за неконкурентною процедурою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2021 № 309 та умови договорів, укладених відповідно до цього Порядку, не застосовуються.
Відмова від відшкодування витрат виконавця у складі ціни товарів (робіт, послуг), обґрунтованих технічною, технологічною документацією та обліковою політикою виконавця, не допускається. Погоджена сторонами ціна товарів (робіт, послуг) після укладення державного контракту (договору) не переглядається (крім контрактів на закупівлю за імпортом з вітчизняними суб'єктами господарювання, яким в установленому законодавством порядку надані повноваження на право здійснення імпорту товарів, робіт і послуг оборонного призначення).
Відповідальність за правильність розрахунку, обґрунтованість витрат за статтями калькуляції витрат несе виконавець державного контракту (договору).
Згідно з ч. ч. 3 - 5 ст. 180 Господарського кодексу України при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. Умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості. Ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому цим Кодексом, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України. За згодою сторін у господарському договорі може бути передбачено доплати до встановленої ціни за продукцію (роботи, послуги) вищої якості або виконання робіт у скорочені строки порівняно з нормативними.
З метою реалізації свого злочинного плану, розуміючи норми Постанов № 169, № 335 та інших нормативно-правових актів України щодо проведення оборонних закупівель, переслідуючи на меті незаконне заволодіння чужим майном - державними грошовими коштами в особливо великих розмірах, шляхом зловживання ним своїм службовим становищем, під час воєнного стану, діючи умисно, з корисливих мотивів, ОСОБА_5 як директор ТОВ «Інвестиційне рішення», за невстановлених на цей час досудовим розслідуванням обставин, ігноруючи принципи здійснення публічних та оборонних закупівель, у тому числі щодо максимальної економії та ефективності, 23.06.2022, подав до Центрального управління забезпечення наземними системами озброєння Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України, що розташоване за адресою: АДРЕСА_3 , на ім'я начальника Центрального управління полковника ОСОБА_7 , комерційну пропозицію вих.№ 32 від 23.06.2022 щодо можливості виготовити та поставити для потреб Збройних Сил України протягом 3-4 кварталу 2022 року продукцію власного виробництва, а саме: трубок для системи охолодження двигунів транспортних засобів спеціального призначення, а саме танків типу Т-64 та Т-72 у кількості 63 (шістдесяти трьох) окремих номенклатурних позицій, по 200 одиниць кожної за явно завищеними цінами.
У подальшому, організація розгляду вищевказаної цінової пропозиції ТОВ «Інвестиційне рішення» здійснювалася начальником Центрального управління забезпечення наземними системами озброєння Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України ОСОБА_7 (надалі - начальник Центрального управління) та начальником відділу забезпечення військово-технічним майном управління забезпечення озброєнням Центрального управління забезпечення наземними системами озброєння Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України ОСОБА_8 (надалі - начальник відділу Центрального управління), на яких крім вищевказаних нормативних актів, покладався обов'язок дотримання вимог Постанов Кабінету Міністрів України № 169 від 28.02.2022 (зі змінами), № 309 від 17.03.2021 (зі змінами), № 363 від 03.03.2021 (зі змінами), наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 275 від 18.02.2020 (зі змінами), наказів Міністерства оборони України № 500 від 29.12.2020, № 757 від 31.12.2016.
У свою чергу, начальник Центрального управління ОСОБА_7 та начальник відділу Центрального управління ОСОБА_8 , які протягом тривалого часу обіймали посади, у тому числі керівні, у Командуванні Сил логістики Збройних Сил України, відповідно були достеменно обізнаними про постачальників бронетанкового майна для потреб Збройних Сил України, їх можливості та ринкові ціни на таке майно, діючи за попередньою змовою між собою та іншими невстановленими особами, в інтересах ТОВ «Інвестиційне рішення» та його директора ОСОБА_5 , дійшли згоди про перевищення ними як військовими службовими особами своїх службових повноважень, з метою забезпечення перемоги вищевказаного підприємства у закупівлі Центральним управлінням, відповідно до ДК021:2015 - 35420000-4 - частини транспортних засобів військового призначення та подальшого укладення державного договору (контракту) на поставку товарів оборонного призначення за державні кошти саме з ТОВ «Інвестиційне рішення» за цінами, які значно перевищують ринкові.
На час розгляду комерційної пропозиції директора ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_5 , у Командуванні Сил логістики Збройних Сил України діяла комісія з проведення переговорів щодо укладання державних контрактів (договорів) із закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, яка була призначена наказом командувача Сил логістики Збройних Сил України від 15.02.2022 № 46, до складу якої входили представники різних структурних підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На засіданні вказаної комісії від 26.08.2022, у відповідності до Переліку та обсягу товарів, робіт і послуг на закупівлю військово-технічного майна в інтересах Збройних Сил України на 2022 рік за бюджетною підпрограмою КПКВ 2101020/7 «Відновлення боєздатності, утримання, експлуатація, ремонт озброєння та військової техніки» призначення (35420000-4) було розглянуто питання закупівлі частин транспортних засобів військового призначення, а саме трубок для системи охолодження двигунів транспортних засобів спеціального призначення, а саме танків типу Т-64 та Т-72 за номенклатурою, кількістю та ціною, визначеними у комерційній пропозиції ТОВ «Інвестиційне рішення».
За результатами засідання комісії було складено протокол переговорів щодо закупівлі Частини транспортних засобів військового призначення (35420000-4) від 26.08.2022 № 717/2/7672, згідно якого цінову пропозицію ТОВ «Інвестиційне рішення» взято до уваги для прийняття відповідного рішення Комісією по розгляду пропозицій та визначенню виконавців робіт з відновлення озброєння та техніки і закупівлі військового майна у 2022 році.
Крім того, згідно протоколу визначення переможця пропозиції за результатами переговорів щодо закупівлі Частини транспортних засобів військового призначення (35420000-4) від 26.08.2022 № 717/2/7672/з вищевказаною Комісією враховано пропозиції ТОВ «Інвестиційне рішення» на виконання постачання Частини транспортних засобів військового призначення (35420000-4) на загальну суму 136 079 000,00 грн. (сто тридцять шість мільйонів сімдесят дев'ять грн., 00 коп.) без ПДВ з терміном постачання виробів - до 30.11.2022 та наданням звітних документів - до 30.11.2022.
У подальшому, начальник відділу Центрального управління ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою з начальником Центрального управління ОСОБА_7 , перевищуючи свої службові повноваження, діючи в умовах воєнного стану на користь директора ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_5 , сприяючи останньому у незаконному заволодінні державними грошовими коштами в особливо великих розмірах, організував підготовку працівниками очолюваного ним відділу проєкту договору про закупівлю товарів за державні кошти з ТОВ «Інвестиційне рішення», до умов якого включено «пункт 3. Ціна договору», згідно якого ціна Договору становить 136 079 000,00 грн. (сто тридцять шість мільйонів сімдесят дев'ять грн., 00 коп.). ПДВ 0,00 грн. (нуль грн., 00 коп.), яка явно перевищує ринкові ціни на аналогічні товари та порушує принципи здійснення публічних та оборонних закупівель щодо максимальної економії та ефективності.
Також, ОСОБА_8 користуючись авторитетом серед колег та займаною посадою організував подальше погодження уповноваженими особами юридичного відділу, відділу договірної роботи фінансово-економічного управління та фінансово-економічного управління КСЛ ЗСУ вищевказаного проєкту договору та особисто погодив його, наклавши власний рукописний підпис з поміткою: «Правильність встановлення і застосування цін та обсяг товарів підтверджую».
Водночас, директор ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_5 (надалі - Постачальник згідно Договору), продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, переслідуючи на меті повторне незаконне заволодіння чужим майном - державними грошовими коштами в особливо великих розмірах, шляхом зловживання ним своїм службовим становищем, під час воєнного стану, діючи умисно, з корисливих мотивів, використовуючи факт перевищення службовими особами Командування Сил логістики Збройних Сил України службових повноважень на свою користь, у точно невстановленому досудовим розслідуванням місці, 24.08.2022 уклав з Міністерством оборони України (надалі -Замовник згідно Договору), в інтересах якого на підставі довіреності від 05.04.2022 № 220/141/д діяв начальник Центрального управління забезпечення наземними системами озброєння Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України ОСОБА_7 , договір про закупівлю товарів за державні кошти № 370/3/5/2/2/289 (надалі - Договір), який власноручно підписав та скріпив відтиском печатки підприємства.
Відповідно до умов п. 1.1 Договору, ТОВ «Інвестиційне рішення» зобов'язується до 31.10.2022 поставити Замовнику відповідно до ДК021:2015 -35420000-4 - частини транспортних засобів військового призначення (трубка 172.2м32.004, трубка 176.32.003сб, трубка 175.32.043сб-1, трубка 175.32.080сб, трубка 175.32.039сб-1, трубка 175.32.071сб1, трубка 175.32.072сб1, трубка 175.32.044сб, трубка 175.66.005сб-2, трубка 175.31.019сб-1а, трубка 172.10.160, трубка 172.2м32.004, трубка 172.66.133сб, трубка 176.31.009сб, трубка 172.32.187сб, трубка 172.10.025сб-6, трубка 175.31.040сб-1, трубка 176.31.035сб, трубка 172.66.157сб, трубка 175.32.062сб, трубка 172.34.062сб1, трубка 176.34.009сб, трубка 175.31.061сб, трубка 176.31.024сб-1, трубка 175.31.051сб-1, трубка 176.33.026, трубка 172.31.109сб, трубка 175.85.013сб-3, трубка 172.2м31.003сб, трубка 175.32.028сб-2, трубка 175.36.038сб, трубка 175.33.050сб-а, трубка 175.33.160.2, трубка 175.82.007сб-2, трубка 175.82.019сб, трубка 172.82.089сб, трубка 172.82.068сб, трубка 172.86.051сб, трубка 175.45.010сб, трубка 175.45.008сб, трубка 172.60.098сб, трубка 175.33.103сб-2, трубка 172.40.055сб, трубка 176.33.027.1, трубка 172.2м32.004, трубка 175.66.012сб-1, трубка 176.33.030сб-1, трубка 175.80.004сб, трубка 172.60.117сб, трубка 175.86.008сб, трубка 175.37.013сб-4, трубка 172.60.138сб, трубка 172.60.055сб-3а, трубка 172.60.139сб, трубка 176.32.006сб, трубка 175.33.083сб, трубка 172.82.090сб, трубка 172.2м32.004, трубка 175.66.040сб-1, трубка 175.31.038сб-1, трубка 175.66.043сб, трубка 172.60.017сб) (далі - Продукція) спеціального призначення за номенклатурою, у кількості, в терміни та за цінами, які зазначені у Специфікації, що є невід'ємною частиною цього Договору (Додаток № 1), а Замовник - прийняти і оплатити таку Продукцію.
Крім того, відповідно до п. 1.2. підставою для укладення Договору відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 169 (зі змінами) «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (зі змінами) є Протокол від 26.08.2022 № 717/2/7672 переговорів щодо закупівлі відповідно до ДК021:2015 - 35420000-4 - частини транспортних засобів військового призначення.
Відповідно до п. 2.1. Договору Постачальник повинен поставити Замовнику передбачену цим Договором продукцію, якість якої відповідає Технічним характеристикам згідно додатку 1, в кількості, строки і за цінами, зазначеними у Специфікації, що є невід'ємною частиною цього Договору.
Згідно до п. 3.1. Ціна цього Договору становить 136 079 000,00 грн. (сто тридцять шість мільйонів сімдесят дев'ять грн., 00 коп.). ПДВ 0,00 грн. (нуль грн., 00 коп.).
Крім того, відповідно до п. 3.3. Ціна цього Договору залишається не змінною до повного виконання Сторонами зобов'язань за договором, крім випадків передбачених у ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Згідно п. 4.1. Договору розрахунки за продукцію здійснюються за фактично поставлену продукцію протягом 30-ти банківських днів з дати отримання Замовником наданих Постачальником рахунків на оплату, за умови надходження бюджетних коштів на рахунок МОУ та проведення платежів ДКС України: рахунок-фактура; видаткові накладні; акт приймання-передачі, затверджений наказом Міністра оборони України від 17.08.2017 № 440.
Пунктом 4.4. Договору передбачено, що розрахунки з Постачальником за поставлену продукцію Замовник здійснює через відповідні реєстраційні рахунки, відкриті у Держаній казначейській службі України. При цьому кошти Замовником сплачуються за бюджетною програмою. КПКВ 2101020/7, КЕКВ 2260, код видатку 050/7/2 резервного фонду.
Відповідно до п. 5.1. Договору строк поставки Продукції, передбаченою Специфікацією, що є невід'ємною частиною цього Договору до 30.11.2022. Дозволяється дострокове постачання Продукції партіями. Місце поставок (передачі) Продукції є військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_4 ).
Відповідно до п. 10.1. Договору цей Договір набирає чинності з моменту підписання його двома Сторонами і діє до 31.12.2022, а з питань розрахунків - до повного виконання Сторонами зобов'язань по цьому Договору.
Згідно з п. 11.10. Договору, Продукція яка постачається за цим Договором є продукцією оборонного призначення та підпадає під положення п. 29 ст. 1 Закону України «Про оборонні закупівлі» та класифікується УКТ ЗЕД за кодом 8710 00 00 00 та постачається для використання в оборонних цілях при проведенні ООС та/або при запровадженні воєнного стану.
Крім того, 17.10.2022 у зв'язку з наявністю технічних помилок у вищевказаному Договорі, між директором ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_5 та Міністерством оборони України, в особі начальника Центрального управління ОСОБА_9 , який діяв на підставі довіреності від Міністерства оборони України від 23.09.2022 № 220/223/д та не був обізнаним про злочинний план ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , укладено додаткову угоду № 1 до Договору, відповідно до умов якої, Сторони дійшли згоди щодо виправлення технічних помилок у найменуваннях та внесенні відповідних змін до п.п. 1.1., 1.2. та п.п. 12, 25, 45, 48, 58 Додатку № 1 (Специфікації) Договору, а саме: замість слів у тексті «трубка 172.2м32.004» викласти «трубка 175.66.009сб-2», замість слів у тексті «трубка 175.31.051сб-1» викласти «трубка 175.31.055сб-1», замість слів у тексті «трубка 172.2м32.004» викласти «трубка 175.60.020сб-3», замість слів у тексті «трубка 175.80.004сб» викласти «трубка 175.60.004сб», замість слів у тексті «трубка 172.2м32.004» викласти «трубка 172.60.099сб». Інші умови Договору залишаються без змін.
Продовжуючи вчинення вказаного кримінального правопорушення, переслідуючи на меті створення видимості, що вищевказані товари оборонного призначення можуть бути виконані та поставлені виключно ТОВ «Інвестиційне рішення» за відсутності конкуренції з технічних причин, ОСОБА_5 , використовуючи раніше розроблені ТУ У 24.2-38705778-001:2022 від 10.05.2022, отримав висновок Житомирської торгово-промислової палати про визначення суб'єкта господарювання, як єдиного виробника товару, підприємством розташованим на території України № В-2256 від 17.10.2022.
Доводячи свій злочинний умисел до кінця, ОСОБА_5 , будучи директором ТОВ «Інвестиційне рішення», достовірно знаючи, що вартість товарів, які поставляє очолюване ним підприємство для потреб Збройних Сил України є явно завищеною та такою, що не відповідає ринковій вартості, у період часу з 05.09.2022 по 17.01.2023 здійснив поставку товарів партіями до військової частини НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_4 .
Водночас, після поставки кожної окремої партії товару, ОСОБА_5 , будучи директором ТОВ «Інвестиційне рішення», власноручно підписав та проставив відтиски печаток на рахунках-фактурах та видаткових накладних, зокрема:
- № і-00000030 від 12.09.2022 щодо поставки трубок 176.31.009сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 374 000,00 грн. (один мільйон триста сімдесят чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000030 від 12.09.2022 щодо поставки трубок 172.32.187сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 950 000,00 грн. (дев'ятсот п'ятдесят тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000033 від 21.09.2022 щодо поставки трубок 175.31.038сб-1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 092 000,00 грн. (один мільйон дев'яносто дві тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000033 від 21.09.2022 щодо поставки трубок 176.31.035сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 374 000,00 грн. (один мільйон триста сімдесят чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000036 від 06.10.2022 щодо поставки трубок 175.33.083сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 142 000,00 грн. (один мільйон сто сорок дві тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000036 від 06.10.2022 щодо поставки трубок 175.45.008сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 468 000,00 грн. (один мільйон чотириста шістдесят вісім тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000037 від 10.10.2022 щодо поставки трубок 176.31.061сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 194 000,00 грн. (один мільйон сто дев'яносто чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000037 від 10.12.2022 щодо поставки трубок 176.31.024сб-1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 196 000,00 грн. (один мільйон сто дев'яносто шість тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000038 від 17.10.2022 щодо поставки трубок 175.33.030сб-1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 790 000,00 грн. (сімсот дев'яносто тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000038 від 17.10.2022 щодо поставки трубок 172.60.017сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 162 000,00 грн. (один мільйон сто шістдесят дві тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000039 від 24.10.2022 щодо поставки трубок 175.31.040сб-1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 148 000,00 грн. (один мільйон сто сорок вісім тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000039 від 24.10.2022 щодо поставки трубок 176.33.026 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 786 000,00 грн. (сімсот вісімдесят шість тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000039 від 24.10.2022 щодо поставки трубок 172.31.109сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 982 000,00 грн. (дев'ятсот вісімдесят дві тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000040 від 31.10.2022 щодо поставки трубок 175.32.071сб1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 3 522 000,00 грн. (три мільйони п'ятсот двадцять дві тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000040 від 31.10.2022 щодо поставки трубок 175.33.160.2 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 976 000,00 грн. (дев'ятсот сімдесят шість тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000040 від 31.10.2022 щодо поставки трубок 175.45.010сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 344 000,00 грн. (один мільйон триста сорок чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000040 від 31.10.2022 щодо поставки трубок 175.66.012сб-1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 996 000,00 грн. (дев'ятсот дев'яносто шість тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000040 від 31.10.2022 щодо поставки трубок 172.82.090сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 974 000,00 грн. (дев'ятсот сімдесят чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000042 від 07.11.2022 щодо поставки трубок 175.33.103сб-2 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 278 000,00 грн. (один мільйон двісті сімдесят вісім тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000042 від 07.11.2022 щодо поставки трубок 175.66.043сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 4 966 000,00 грн. (чотири мільйони дев'ятсот шістдесят шість тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000043 від 14.11.2022 щодо поставки трубок 175.32.028сб-2 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 3 484 000,00 грн. (три мільйони чотириста вісімдесят чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000043 від 14.11.2022 щодо поставки трубок 175.82.007сб-2 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 996 000,00 грн. (дев'ятсот дев'яносто шість тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000043 від 14.11.2022 щодо поставки трубок 175.82.019сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 082 000,00 грн. (один мільйон вісімдесят дві тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000043 від 14.11.2022 щодо поставки трубок 175.82.089сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 078 000,00 грн. (один мільйон сімдесят вісім тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000043 від 14.11.2022 щодо поставки трубок 175.60.098сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 154 000,00 грн. (один мільйон сто п'ятдесят чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000043 від 14.11.2022 щодо поставки трубок 175.37.013сб-4 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 148 000,00 грн. (один мільйон сто сорок вісім тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000043 від 14.11.2022 щодо поставки трубок 172.60.055сб-3а у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 344 000,00 грн. (один мільйон триста сорок чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000044 від 21.11.2022 щодо поставки трубок 175.32.039сб-1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 3 968 000,00 грн. (три мільйони дев'ятсот шістдесят вісім тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000044 від 21.11.2022 щодо поставки трубок 175.35.013сб-3 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 394 000,00 грн. (один мільйон триста дев'яносто чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000044 від 21.11.2022 щодо поставки трубок 172.60.117сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 978 000,00 грн. (дев'ятсот сімдесят вісім тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000044 від 21.11.2022 щодо поставки трубок 175.86.008сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 154 000,00 грн. (один мільйон сто п'ятдесят чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000045 від 28.11.2022 щодо поставки трубок 176.32.003сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 3 734 000,00 грн. (три мільйони сімсот тридцять чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000045 від 28.11.2022 щодо поставки трубок 175.32.043сб-1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 3 690 000,00 грн. (три мільйони шістсот дев'яносто тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000045 від 28.11.2022 щодо поставки трубок 175.32.044сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 3 766 000,00 грн. (три мільйони сімсот шістдесят шість тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000045 від 28.11.2022 щодо поставки трубок 172.60.138сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 394 000,00 грн. (один мільйон триста дев'яносто чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000045 від 28.11.2022 щодо поставки трубок 172.60.139сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 346 000,00 грн. (один мільйон триста сорок шість тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000046 від 08.12.2022 щодо поставки трубок 172.66.157сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 4 996 000,00 грн. (чотири мільйони дев'ятсот дев'яносто шість тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000046 від 08.12.2022 щодо поставки трубок 175.66.040сб-1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 4 974 000,00 грн. (чотири мільйони дев'ятсот сімдесят чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000048 від 12.12.2022 щодо поставки трубок 175.32.072сб1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 4 690 000,00 грн. (чотири мільйони шістсот дев'яносто тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000048 від 12.12.2022 щодо поставки трубок 175.32.062сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 2 946 000,00 грн. (два мільйони дев'ятсот сорок шість тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000048 від 12.12.2022 щодо поставки трубок 176.34.009сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 894 000,00 грн. (один мільйон сто сорок вісім тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000052 від 19.12.2022 щодо поставки трубок 172.66.133сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 7 988 000,00 грн. (сім мільйонів дев'ятсот вісімдесят вісім тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000052 від 19.12.2022 щодо поставки трубок 175.32.080сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 3 974 000,00 грн. (три мільйони дев'ятсот сімдесят чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000053 від 26.12.2022 щодо поставки трубок 175.66.005сб-2 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 9 794 000,00 грн. (дев'ять мільйонів сімсот дев'яносто чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000054 від 27.12.2022 щодо поставки трубок 175.31.019сб-1а у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 6 335 000,00 грн. (шість мільйонів триста тридцять п'ять тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;
- № і-00000055 від 29.12.2022 щодо поставки трубок 175.32.062сб1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 894 000,00 грн. (один мільйон вісімсот дев'яносто чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ, чим засвідчив виконання умов Договору зі сторони ТОВ «Інвестиційне рішення» та надав їм офіційного значення.
Як наслідок, з рахунку платника - Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022), відкритого в Державній казначейській службі UA428201720343100002000018611, на рахунок отримувача - ТОВ «Інвестиційне рішення» (код ЄДРПОУ 38705778), відкритого в АТ КБ «ПриватБанк» НОМЕР_2 у період часу з 12.09.2022 по 17.01.2023 перераховано грошові кошти на загальну суму 136 079 000,00 грн. (сто тридцять шість мільйонів сімдесят дев'ять грн., 00 коп.) без ПДВ, відповідно до умов зазначеного вище Договору.
Водночас, у ході досудового розслідування встановлено завищення вартості військового майна, поставленого ТОВ «Інвестиційне рішення» за договором про закупівлю товарів за державні кошти № 370/3/5/2/2/289 від 24.08.2022, зокрема, на підставі вищевказаних податкових накладних становить 75 859 738,00 (сімдесят п'ять мільйонів вісімсот п'ятдесят дев'ять тисяч сімсот тридцять вісім грн., 00 коп.).
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_5 , будучи директором ТОВ «Інвестиційне рішення», діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, в порушення норм Постанов № 169, № 335 та інших нормативно-правових актів України щодо проведення оборонних закупівель, переслідуючи на меті незаконне заволодіння чужим майном - державними грошовими коштами в особливо великих розмірах, шляхом зловживання ним своїм службовим становищем, під час воєнного стану, завищив вартість військового майна, поставленого ТОВ «Інвестиційне рішення» за договором № 370/3/5/2/2/289 від 24.08.2022 про закупівлю товарів та заволодів державними коштами на загальну суму 75 859 738,00 (сімдесят п'ять мільйонів вісімсот п'ятдесят дев'ять тисяч сімсот тридцять вісім грн., 00 коп.), що відповідно до ч. 4 примітки до ст. 185 КК України є сумою, яка в шістсот і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та кримінальне правопорушення є таким, що вчинено в особливо великих розмірах та в подальшому розпорядився вказаними грошовими коштами на власний розсуд.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, в особливо великих розмірах, вчиненому повторно, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
20.01.2025 ОСОБА_5 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_10 від 21.01.2025 у справі № 757/2406/25-к до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, який полягає у забороні підозрюваному залишати житло за адресою: АДРЕСА_2 , за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та прослідування до укриття цивільного захисту, строком на 2 (два) місяці, тобто до 20.03.2025.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_11 від 11.03.2025 у справі № 757/11316/25-к продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 426-1 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 426-1 КК України та за фактами вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 366 КК України, до 6 (шести) місяців, тобто до 20.07.2025 включно.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_12 від 19.03.2025 у справі № 757/12170/25-к продовжено підозрюваному ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, заборонивши йому залишати житло за адресою: АДРЕСА_2 цілодобово, за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та прослідування до укриття цивільного захисту на строк до 19.05.2025.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_13 від 05.05.2025 у справі № 757/19447/25-к змінено підозрюваному ОСОБА_5 умови тримання під домашнім арештом в забороні залишати житло у певний період доби, а саме: не залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 у період з 23:00 год. до 05:00 год., за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та прослідування до укриття цивільного захисту на строк до 19.05.2025.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_14 від 15.05.2025 у справі № 757/22309/25-к продовжено відносно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту із забороною залишати місце проживання у період з 23:00 год. до 06:00 год. на строк до 19.07.2025.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_15 від 08.07.2025 у справі № 757/32017/25-к продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023 до 9-ти місяців, тобто до 20.10.2025.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_16 від 21.07.2025 у справі № 757/33987/25-к до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання з покладенням обов'язків на строк до 15.09.2025.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_17 від 11.09.2025 у справі № 757/44147/25-к підозрюваному ОСОБА_5 продовжено строк дії покладених обов'язків на строк до 20.10.2025.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 від 15.10.2025 у справі № 757/50535/25-к продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023 до 12-ти місяців, тобто до 20.01.2026.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_13 від 17.10.2025 у справі № 757/51630/25-к підозрюваному ОСОБА_5 продовжено строк дії покладених обов'язків на строк до 17.12.2025.
Таким чином на даний час, з метою виконання завдань кримінального провадження, виникла необхідність у продовженні строку дії покладених на підозрюваного ОСОБА_5 обов'язків у зв'язку з обранням запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання необхідного для забезпечення його належної процесуальної поведінки.
У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання в повному обсязі та просив задовольнити, з підстав зазначених у ньому.
Підозрюваний та його захисник не заперечили проти продовження строку дії, покладених на ОСОБА_5 , проте просили повернути у власність закордонний паспорт ОСОБА_5 .
Заслухавши пояснення сторін кримінального провадження, дослідивши клопотання та долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов такого висновку.
Слідчим суддею встановлено, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань, за процесуального керівництва Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 6202300000000986 від 07.11.2023 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 426-1 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 426-1 КК України та за фактами вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 366 КК України.
20.01.2025 ОСОБА_5 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України.
Під час досудового розслідування у даному кримінальному провадженні зібрані докази (матеріали провадження), які обґрунтовують підозру, зокрема: рапорт про виявлення кримінального правопорушення № 491/10-3-03-01/23 від 31.10.2023; матеріали, зібрані оперативним підрозділом Головного оперативного управління Державного бюро розслідувань; узагальнений матеріал Державної служби фінансового моніторингу України № 1016/2024дск від 19.12.2024; додатковий узагальнений матеріал Державної служби фінансового моніторингу України № 0779/2023дск від 31.08.2023; висновок експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи військового майна, техніки та озброєння № 6549/24-54 від 09.08.2024; висновок за результатами проведення судової економічної експертизи № СЕ-19/124-24/11882-ЕК від 27.08.2024; висновок експертів за результатами проведення додаткової судової товарознавчої експертизи військового майна, техніки та озброєння № 10914/24-54 від 15.11.2024; висновок експерта за результатами проведення додаткової судової економічної експертизи № СЕ-19/124-24/17495-ЕК від 13.12.2024; висновок експерта за результатами проведення судової економічної експертизи № 165/25-23 від 01.05.2025; висновок експерта за результатами проведення судової військової експертизи № 884 від 28.08.2024; висновок експерта за результатами проведення судової військової експертизи № 149 від 18.02.2025; висновок експерта за результатами проведення почеркознавчої експертизи № 708 від 09.05.2025; висновок експерта за результатами проведення почеркознавчої експертизи № 709 від 09.05.2025; висновок експертів за результатами проведення комплексної судової почеркознавчої експертизи та судової технічної експертизи документів № 608/609 від 05.03.2025; аудиторський звіт за результатами камерального внутрішнього аудиту Департаменту внутрішнього аудиту МОУ № 9-39/3 від 11.04.2025; протоколи оглядів документів та інформації, що містить банківську таємницю; протоколи оглядів речей та документів; протоколи оглядів мобільних пристроїв та комп'ютерної техніки, вилученої у ході досудового розслідування; протокол огляду речей за участі спеціаліста ТОВ «Житомирський бронетанковий завод»; протокол огляду речей за участі спеціаліста ТОВ «Київський бронетанковий завод»; протокол огляду карти пам'яті Micro SD 32 GB інв.№ 503/2978т від 09.01.2024, що є додатком до протоколу про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем, шляхом доступу до системи миттєвого обміну повідомленнями Telegram, власником якої є ОСОБА_5 від 08.05.2025; матеріали за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій; протоколи допиту свідків ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 ; протоколи допитів як свідків службових осіб Командування Сил логістики Збройних Сил України, а саме: ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 ; договір про закупівлю товарів за державні кошти № 370/3/5/2/2/164 від 17.05.2022 з додатками; комерційна пропозиція ТОВ «Інвестиційне рішення» № 20 від 09.05.2022; комерційні пропозиції від ТОВ «Селлпоінт» № 050501 від 05.05.2022, ТОВ «Велсер компані» (вх.№ 11233 від 17.06.2022); протокол переговорів щодо закупівлі Частини транспортних засобів військового призначення (35420000-4) № 717/2/3855 від 16.05.2022; протокол визначення переможця пропозиції за результатами переговорів щодо закупівлі Частини транспортних засобів військового призначення (35420000-4) № 717/2/3855/з від 16.05.2022; договір про закупівлю товарів за державні кошти № 370/3/5/2/2/289 від 24.08.2022 з додатками; комерційна пропозиція ТОВ «Інвестиційне рішення» № 32 від 23.06.2022; комерційні пропозиції від ТОВ «Головбуд» № 3006/4/22 від 30.06.2022, ТОВ «Енбоук» № 136/2022 від 05.08.2022; протокол переговорів щодо закупівлі Частини транспортних засобів військового призначення (35420000-4) № 717/2/7672 від 26.08.2022; протокол визначення переможця пропозиції за результатами переговорів щодо закупівлі Частини транспортних засобів військового призначення (35420000-4) № 717/2/7672/з від 26.08.2022; журнали реєстрації господарських операцій ТОВ «Інвестиційне рішення» та картки аналітичного обліку розрахунків з дебіторами та кредиторами за 2022-2023 роки; відповіді на запити від компаній-виробників товарів військового призначення, зокрема ТОВ «Київський бронетанковий завод», ДП «Львівський бронетанковий завод», ТОВ «Житомирський бронетанковий завод», ТОВ «МК «Метал трейдінг», ТОВ «Техімпекс», ТОВ «Ремонтно-механічне підприємство ДВЗ»; технічні умови «ТУ У 24.2-38705778-001:2022 на трубки металеві системи охолодження та змащування двигунів транспортних засобів спеціального призначення»; висновки Житомирської торгово-промислової палати № В-1849 від 16.06.2022 та № В-2256 від 17.10.2022; протокол огляду інформації операторів мобільного зв'язку (аналіз телефонних з'єднань підозрюваних);.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень.
Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя вважає, що дані які вказують на обґрунтовану підозру, які навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів, містяться у долучених до матеріалів клопотання доказах.
Приймаючи таке рішення, слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні прокурора та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу, то з огляду на наведені у клопотанні прокурора дані, у слідчого судді є всі підстави для висновку, що представлені докази об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином, на даному етапі хоча і не можна стверджувати про їх достатність для негайного засудження, проте можна дійти висновку про виправданість подальшого розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28 жовтня 1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року).
Слідчий суддя також враховує, що при застосуванні до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу та продовженні строку його дії слідчим суддею враховувались обставини, що дають підстави підозрювати останнього у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, з посиланням на матеріали, що підтверджують ці обставини.
Так, 20.01.2025 ОСОБА_5 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_10 від 21.01.2025 у справі № 757/2406/25-к до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, який полягає у забороні підозрюваному залишати житло за адресою: АДРЕСА_2 , за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та прослідування до укриття цивільного захисту, строком на 2 (два) місяці, тобто до 20.03.2025.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_11 від 11.03.2025 у справі № 757/11316/25-к продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 426-1 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 426-1 КК України та за фактами вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 366 КК України, до 6 (шести) місяців, тобто до 20.07.2025 включно.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_12 від 19.03.2025 у справі № 757/12170/25-к продовжено підозрюваному ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, заборонивши йому залишати житло за адресою: АДРЕСА_2 цілодобово, за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та прослідування до укриття цивільного захисту на строк до 19.05.2025.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_13 від 05.05.2025 у справі № 757/19447/25-к змінено підозрюваному ОСОБА_5 умови тримання під домашнім арештом в забороні залишати житло у певний період доби, а саме: не залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 у період з 23:00 год. до 05:00 год., за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та прослідування до укриття цивільного захисту на строк до 19.05.2025.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_14 від 15.05.2025 у справі № 757/22309/25-к продовжено відносно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту із забороною залишати місце проживання у період з 23:00 год. до 06:00 год. на строк до 19.07.2025.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_15 від 08.07.2025 у справі № 757/32017/25-к продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023 до 9-ти місяців, тобто до 20.10.2025.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_16 від 21.07.2025 у справі № 757/33987/25-к до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання з покладенням обов'язків на строк до 15.09.2025.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_17 від 11.09.2025 у справі № 757/44147/25-к підозрюваному ОСОБА_5 продовжено строк дії покладених обов'язків на строк до 20.10.2025.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 від 15.10.2025 у справі № 757/50535/25-к продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023 до 12-ти місяців, тобто до 20.01.2026.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_13 від 17.10.2025 у справі № 757/51630/25-к підозрюваному ОСОБА_5 продовжено строк дії покладених обов'язків на строк до 17.12.2025.
Наразі досудове розслідування у кримінальному провадженні триває.
За положеннями ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Згідно з ч. 2 ст. 194 КПК України слідчий суддя, суд зобов'язаний постановити ухвалу про відмову у застосуванні запобіжного заходу, якщо під час розгляду клопотання прокурор не доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Слідчий суддя вважає, що ризики, які були підставою для застосування до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, об'єктивно продовжують існувати та для їх запобігання необхідно продовжити останньому строк дії, покладених на нього обов'язків, що буде співмірним з існуючими ризиками та достатнім для забезпечення його належної процесуальної поведінки.
Так, ризик, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України - переховуватись від органу досудового розслідування, суду, обґрунтовується тим, що Досудове розслідування, як процедура, пов'язана з притягненням особи до відповідальності, не є статичним, що обумовлює можливість непрогнозованої зміни поведінки підозрюваного ОСОБА_5 , оскільки останній підозрюється у вчиненні особливо тяжких злочинів, за вчинення яких передбачене покарання у вигляді позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років. Таким чином, співставлення можливих негативних для підозрюваного наслідків у вигляді його ув'язнення у невизначеному майбутньому, із можливим засудженням до покарання у виді позбавлення волі у перспективі робить цей ризик достатньо високим. Отже, оцінюючи можливість підозрюваного переховуватися від органу досудового розслідування та суду, слідство вважає такі дії цілком вірогідними в будь-який момент кримінального провадження.
Ризики, передбачені п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, проявляється у тому, що ОСОБА_5 може чинити тиск на них з метою зміни показань або відмови від них. Крім того, на даний час у кримінальному провадженні не допитано усіх свідків, яким відомі обставини, що підлягають доказуванню під час кримінального провадження та не встановлено усіх осіб причетних до вчинення вказаного злочину.
Разом з цим, слід врахувати що суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 КПК України, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (частина 4 статті 95 КПК). Тобто, ризик впливу на свідків існує на початковому етапі кримінального провадження, як при зібранні доказів, так і до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом.
Отже, заборона спілкуватися з певними визначеними особами, як наслідок встановлення ймовірного впливу на них, є об'єктивною необхідністю забезпечення «недоторканості» показань інших учасників кримінального провадження, які мають доказову цінність.
На думку слідчого судді, з метою подальшого безперешкодного розслідування по встановленню усіх обставин у цьому провадженні, необхідно обмежити підозрюваного у можливості спілкування зі свідками та іншими підозрюваними у цьому кримінальному провадженні, з приводу обставин кримінального провадження, а покладений на підозрюваного обов'язок не буде занадто обтяжливим.
Разом з цим, суд вважає, що прокурором у клопотанні та у судовому засіданні не доведено наявність ризиків того, що ОСОБА_5 може знищити, сховати або спотворити речі, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, вчинити інше кримінальне правопорушення, чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється оскільки вони жодним чином не підтверджений, а у клопотанні зроблено тільки формальне посилання на нього.
В той же час, слідчий суддя враховує те, що у зв'язку з тривалістю дії застосованого запобіжного заходу рівень ймовірності реалізації ризиків, передбачених ст. 177 КПК України дещо зменшується.
У зв'язку з чим та на підставі викладеного, слідчий суддя вважає за необхідне продовжити строк дії, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, які діють під час застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, а саме: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора та суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи; утримуватися від спілкування з підозрюваними, а також зі свідками щодо обставин, викладених у письмовому повідомленні про підозру у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023; продовжити зберігання в міграційній службі свого паспорту (паспортів) для виїзду за кордон, інших документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Керуючись ст. ст. 177, 178, 181, 186, 193, 194, 196, 309 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання - задовольнити.
Продовжити в межах строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023, тобто до 20.01.2026, строк дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, покладених у зв'язку із застосуванням запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора та суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;
- утримуватися від спілкування з підозрюваними а також зі свідками щодо обставин, викладених у письмовому повідомленні про підозру у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023;
- продовжити зберігання в міграційній службі свого паспорту (паспортів) для виїзду за кордон, інших документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Роз'яснити, що у разі невиконання покладених на підозрюваного обов'язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід, а також накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора та слідчого у кримінальному провадженні.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1