Ухвала від 15.12.2025 по справі 757/63330/25-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/63330/25-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2025 року Печерський районний суд міста Києва у складі:

слідчого судді - ОСОБА_1 ,

при секретарі - ОСОБА_2 ,

за участю:

прокурора - ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката ОСОБА_4 ,

підозрюваного - ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві та в режимі відеоконференцзв'язку клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення першого управління Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023, про продовження строку дії обов'язків, в межах дії запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, покладених на:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Новоархангельськ, Кіровоградської обл., українця, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , з вищою освітою, з вищою освітою, не депутата, не адвоката, раніше не судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 426-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення першого управління Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023 року, про продовження строку дії обов'язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обгрунтування клопотання прокурор посилається на те, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань, за процесуального керівництва Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 6202300000000986 від 07.11.2023 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 426-1 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 426-1 КК України та за фактами вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 366 КК України.

Суть підозри обгрунтовує наступним.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 з 16.06.1992 почав проходження військової служби у Збройних Силах України. Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 11.08.2021 № 306 полковника ОСОБА_5 , відповідно до пункту 82 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, призначено на посаду начальника відділу забезпечення військово-технічним майном управління забезпечення озброєнням Центрального управління забезпечення наземними системами озброєння військової частини НОМЕР_1 (надалі - начальник відділу Центрального управління).

Згідно з наказом тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 16.08.2021 № 170 полковника ОСОБА_5 визнано таким, що з 13.08.2021 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою.

Наказом тимчасово виконуючого обов'язки командувача Сил логістики Збройних Сил України (з основної діяльності) від 03.09.2021 № 119 затверджено Положення про Центральне управління забезпечення наземними системами озброєння Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України (надалі - Положення), згідно з яким, Центральне управління забезпечення наземними системами озброєння Озброєння ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - Центральне управління) є структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_3 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ), який призначено для виконання заходів технічного забезпечення ЗС України щодо забезпечення, створення запасів, відновлення, експлуатації озброєння та військової техніки , військово-технічного майна ІІ класу постачання за закріпленою номенклатурою у їх повсякденній діяльності, під час проведення заходів підготовки, у ході стратегічного розгортання, підготовки та ведення операцій (бойових дій) сил оборони, територіальної оборони України, руху опору, відновлення боєздатності військ (сил), участі у плануванні застосування та управління підпорядкованими КСЛ ЗС України військовими частинами, призначеними для забезпечення та відновлення закріпленої номенклатури озброєння, військової техніки та військово-технічного майна (надалі - ОВТ та ВТМ) ІІ класу постачання.

Центральне управління є службою забезпечення органу військового управління, яка здійснює забезпечення ЗС України закріпленою номенклатурою ОВТ та ВТМІІ класу постачання.

Відповідно до п. 2 Положення Центральне управління у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України та Генерального штабу Збройних Сил України, наказами і розпорядженнями командувача Сил логістики Збройних Сил України, розпорядженнями та дорученнями начальника Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України, а також цими основними завданнями і функціями.

Пунктами 4, 5 Положення встановлено, що основними завданнями Центрального управління, серед іншого, є:

- забезпечення ЗС України, інших складових сил оборони, які залучаються до виконання завдань оборони держави закріпленою номенклатурою ОВТ та ВТМ за ІІ класом постачання, в тому числі такими, що надходять як благодійна (гуманітарна) допомога;

- створення запасів закріпленої номенклатури ОВТ та ВТМ за ІІ класом постачання, їх накопичення, поповнення замість витрачених (втрачених) , ешелонування, утримання у стані, який забезпечить своєчасне приведення сил оборони в готовність до застосування (використання за призначенням) та розосередження відповідно до завдань, які виконуються в ході оборони держави;

- організація відновлення закріпленої номенклатури ОВТ та ВТМ за ІІ класом постачання;

- організація експлуатації закріпленої номенклатури ОВТ та ВТМ за ІІ класом постачання;

- виконання заходів щодо забезпечення ЗС України, інших складових сил оборони, які залучаються до виконання завдань оборони держави, ОВТ та ВТМ за ІІ класом постачання та здійснення контролю за виконанням таких заходів;

- участь у визначенні потреби у озброєнні, військовій техніці та військово-технічного майна за підпорядковані КСЛ ЗС України військові частини і установи, які призначені для забезпечення та відновлення ОВТ та ВТМ за ІІ класом постачання;

- уточнення розрахункової потреби ЗС України у ОВТ та ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання для поповнення безповоротних втрат та витрат, наданні послуг, виконанні робіт, створенні спеціальних формувань на особливий період;

- проведення аналізу даних потреби і наявності оборонних ресурсів за підпорядковані військові частини та установи КСЛ ЗС України стосовно закріпленої номенклатури ОВТ та ВТМ за ІІ класом постачання, згідно з формулярами військових частин та установ;

- участь у визначенні потреби і пріоритетів забезпечення закріпленою номенклатурою ОВТ та ВТМ за ІІ класом постачання для забезпечення виконання завдань ЗС України, іншими складовими сил оборони, які залучаються до виконання завдань з оборони держави;

- участь у заходах середньострокового та короткострокового оборонного планування, розробка пропозицій до проєкту Плану (Орієнтовного плану) утримання та розвитку ЗС України за напрямком розробки, модернізації, закупівлі ОВТ та ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання для потреб ЗС України, у разі необхідності надання пропозиції щодо внесення та доповнень, здійснює підготовку звітів про виконання заходів за напрямком діяльності;

- участь у підготовці (коригуванні) пропозицій до основних показників оборонних закупівель на розроблення, виробництво (модернізацію, ремонт), виконання робіт (послуг) щодо ОВТ та ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання для потреб ЗС України;

- участь у проведенні випробувань, допуску до експлуатації, прийнятті на озброєння (постачання) зразків ОВТ та ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання;

- проведення заходів щодо накопичення до встановлених норм стратегічних запасів ОВТ та ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання, необхідних для належного виконання завдань ЗС України та іншими складовими сил оборони;

- укладання договорів (контрактів) з підприємствами, установами, організаціями на закупівлю ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання для створення та накопичення їх стратегічних (оперативних, військових) запасів, а також з підприємствами, установами, організаціями, які є виконавцями мобілізаційних завдань (замовлень) а закупівлю ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом в особливий період, у порядку визначеному нормативними актами Міністерства оборони України та Генерального штабу ЗС України для поповнення запасів замість витрачених і втрачених;

- на підставі аналізу донесень командувань видій (родів) військ, органів військового управління ЗС України узагальнення потреби у ремонті ОВТ та ВТМ за ІІ класом постачання за договорами (контрактами) з підприємствами, установами, організаціями (у тому числі виїзними бригадами), відпрацювання та подання на затвердження встановленим порядком пропозиції в План ремонту ОВТ та ВТМ ЗС України за напрямком діяльності;

- підготовка та надання у встановленому порядку пропозицій до регуляторної оцінки корупційних ризиків у КСЛ ЗС України і здійснення антикорупційних заходів з питань забезпечення, експлуатації та відновлення ОВТ та ВТМ закріпленої номенклатури ІІ класу постачання;

- організація забезпечення підпорядкованих військових частин КСЛ ЗС України ОВТ та ВТМ закріпленої номенклатури ІІ класу постачання;

- взяття участі у формуванні та виконанні бюджетних програм (підпрограм) Міністерства оборони України, за напрямком капітального ремонту, утримання, експлуатації та відновлення непорушних запасів ОВТ та ВТМ закріпленої номенклатури ІІ класу постачання, забезпеченні цільового, своєчасного та ефективного використання виділених коштів;

- визначення потреб у фінансових ресурсах, фондах та майні, послугах, обсягах продукції оборонного призначення, необхідних для виконання ЗС України, силами і засобами інших складових сил оборони, які залучаються до виконання завдань оборони держави щодо забезпечення, експлуатації та відновлення ОВТ та ВТМ закріпленої номенклатури ІІ класу постачання;

- взяття участі у розробленні пропозицій щодо участі підприємств, які можуть бути залучені до виконання завдань (замовлень), вироблення продукції (послуг) робіт для забезпечення потреб оборони у мирний час та особливий період з питань забезпечення і відновлення ОВТ та ВТМ закріпленої номенклатури ІІ класу постачання.

Відповідно до п. 6 Положення Центральне управління для виконання покладених завдань має повноваження (право) у встановленому порядку, серед іншого:

Крім того, згідно з пунктом 8 Положення Центральне управління очолює начальник Центрального управління забезпечення наземними системами озброєння Озброєння КСЛ ЗС України, який призначається на посаду та звільняється з посади в установленому законодавством порядку.

Начальник управління підпорядковується начальнику Озброєння КСЛ ЗС України та є прямим начальником усього особового складу Центрального управління та відповідає за організацію виконання завдань, покладених на Центральне управління щодо:

- забезпечення ЗС України, інших складових сил оборони, які залучаються до виконання завдань оборони держави ОВТ та ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання;

- створення запасів ОВТ та ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання, їх накопичення, відновлення (поповнення) замість витрачених (втрачених), ешелонування, утримання у стані, який забезпечить своєчасне приведення сил оборони в готовність до застосування (використання за призначенням) та розосередження відповідно до завдань, які виконуються в ході оборони держави;

- організації відновлення, експлуатації ОВТ та ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання;

Так, згідно вказаного Положення начальник Центрального управління має право укладати від імені Міністерства оборони України договори (контракти, додаткові угоди) з підприємствами, установами та організаціями на закупівлю товарів, робіт і послуг, у тому числі з ремонту ОВТ та ВТМ (інших видів відновлювальних робіт) за відповідною номенклатурою Центрального управління відповідно до бюджетних асигнувань на відповідний рік, а також дослідження технічного стану ОВТ (визначення обсягу робіт, потреби у фінансовому ресурсі для виконання ремонту) за рахунок власних коштів підприємств (установ) та здійснення інших дій, пов'язаних з із виконанням.

Водночас, начальник Центрального управління зобов'язаний:

- здійснювати керівництво Центральним управлінням щодо виконання функцій покладених на Центральне управління;

- здійснювати свої повноваження безпосередньо та у взаємодіє зі структурними підрозділами Міністерства оборони України, Апарату Головнокомандувача ЗС України, Генерального штабу ЗС України, Командування Сил логістики, іншими органами військового управління ЗС України, а також підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності з питань забезпечення ЗС України ОВТ та ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання;

- організовувати та проводити процедури щодо укладання договорів (контрактів) з підприємствами, установами, організаціями на ремонт (відновлення) ОВТ та закупівлю ВТМ закріпленої номенклатури ІІ класу постачання для потреб ЗС України, а також з підприємствами, установами, організаціями, які є виконавцями мобілізаційних завдань для забезпечення потреб ЗС України у ОВТ та ВТМ закріпленої номенклатури ІІ класу постачання в особливий період, у порядку, визначеному нормативними актами Міністерства оборони України та Генерального штабу ЗС України;

- організовувати та брати участь у розробленні нормативно-правових актів, доктринальних, керівних документів з питань забезпечення, експлуатації та відновлення ОВТ та ВТМ закріпленої номенклатури ІІ класу постачання;

- постійно вдосконалювати особисту підготовку та майстерність підпорядкованих заступників, начальників Управлінь (відділів), методи керівництва Центральним управлінням, особисто проводити заняття з особовим складом Центрального управління, займатися правовим вихованням підлеглих;

- показувати приклад дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства, наказів і розпоряджень командирів (начальників);

- проводити роботу щодо зміцнення військової дисципліни, запобігання надзвичайним подіям, кримінальним та іншим правопорушенням серед особового складу Центрального управління, своєчасно виявляти й усувати їх причини, аналізувати стан військової дисципліни і об'єктивно доповідати про це старшому начальникові.

Крім того, наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21.05.2021 затверджено «Завдання і функції управління забезпечення озброєнням ІНФОРМАЦІЯ_3 » (надалі - Завдання і функції управління), відповідно до п. 1 якого Управління забезпечення озброєнням ІНФОРМАЦІЯ_3 (надалі - Управління забезпечення) є структурним підрозділом Центрального управління, який призначено для виконання заходів технічного забезпечення ЗС України щодо забезпечення і створення запасів ОВТ та ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання у їх повсякденній діяльності, під час проведення заходів підготовки, у ході стратегічного розгортання, підготовки та ведення операцій (бойових дій) сил оборони, територіальної оборони України, руху опору, відновлення боєздатності військ (сил), участі в управлінні підпорядкованими КСЛ ЗС України військовими частинами, призначеними для забезпечення та відновлення ОВТ та ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання.

Відповідно до п. 2 Завдань і функцій, Управління забезпечення підпорядковується начальнику Центрального управління.

Крім того, п. 2.7 Завдань і функцій встановлено, що відділ забезпечення військово-технічним майном очолює начальник відділу забезпечення озброєнням Центрального управління, який призначається на посаду та звільняється з посади в установленому законодавством порядку. На посаду начальника відділу призначається військовослужбовець. Начальник відділу підпорядковується начальнику Управління забезпечення. Начальник відділу є прямим начальником усього особового складу відділу забезпечення військово-технічним майном та відповідає за організацію забезпечення військово-технічним майном закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання.

Крім того, начальник відділу, серед іншого, зобов'язаний:

- здійснювати керівництво відділом забезпечення ВТМ, організовувати виконання заходів щодо розвитку, технічного оснащення, підготовки (генерування) та підтримання у готовності до функціонування в умовах особливого періоду Центрального управління;

- брати участь у межах повноважень у реалізації державної політики у сфері оборони за напрямком забезпечення ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання;

- організовувати виконання заходів щодо забезпечення ЗС України, інших складових сил оборони, які залучаються до виконання завдань оборони держави ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання відповідно до штатної потреби, контролювати виконання таких заходів;

- організовувати виконання заходів щодо накопичення та зберігання стратегічних запасів ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання, необхідних для належного виконання завдань ЗС України, організовувати підготовку пропозицій щодо ешелонування запасів ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання;

- організовувати ведення первинного та оперативного обліку наявності та технічного стану ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання, надання звітності з цих питань;

- організовувати розробку нормативно-правових актів з питань обліку, зберігання, списання, відчуження та використання ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання у ЗС України;

- організовувати підготовку пропозицій з визначення підприємств, які можуть бути залучені до виконання завдань (замовлень) для потреб оборони з питань забезпечення ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання;

- організовувати уточнення розрахункової потреби ЗС України у ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання для поповнення безповоротних втрат;

- організовувати підготовку пропозицій щодо потреби і пріоритетів забезпечення ЗС України ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання для забезпечення виконання завдань ЗС України;

- брати учать у формуванні та виконанні бюджетних програм (підпрограм) Міністерства оборони України, забезпечувати цільове, своєчасне та ефективне використання виділених коштів;

- організовувати оцінку корупційних ризиків у діяльності управління забезпечення та здійснювати відповідні антикорупційні заходи, виконання заходів внутрішнього контрою та управління ризиками.

Начальник відділу забезпечення ВТМ, серед іншого, має право:

- визначати особовому складу відділу повноваження та обов'язки щодо організації планування, виконання, контролю і координації заходів короткострокового та середньострокового планування технічного оснащення ЗС України ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання;

- організовувати підготовку проєктів розпоряджень (доручень) органам військового управління, військовим частинам, установам і закладам ЗС України з питань забезпечення ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання;

- за дорученням начальника Управління забезпечення здійснювати перевірку стану утримання, експлуатації та відновлення ОВТ та ВТМ закріпленої номенклатури за ІІ класом постачання;

- здійснювати інші повноваження відповідно до законодавства України.

Відповідно до примітки ст. 425 КК України під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.

Таким чином, ОСОБА_5 в силу свого військового звання полковник був військовим начальником для молодших офіцерів, прапорщиків і мічманів, сержантів і старшин, рядових і матросів, а також обіймаючи посаду начальника відділу забезпечення військово-технічним майном управління забезпечення озброєнням Центрального управління забезпечення наземними системами озброєння Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України, виконував адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі обов?язки, тобто на час вчинення кримінального правопорушення, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України та пункту 1 Примітки до статті 425 КК України, був військовою службовою особою.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 з

05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року на всій території України введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався та діє по цей час.

У відповідності до ст. ст. 17, 65 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України символів є обов'язком громадян України.

Так, згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім того, ст. 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (надалі - Статут) та ст. ст. 2, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України, бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим, знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно, віддано служити українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.

Згідно зі ст. 16 Статуту кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, які визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Згідно зі ст.ст. 26, 27 Статуту військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом. За вчинення злочину військовослужбовці притягаються до кримінальної відповідальності на загальних підставах.

Крім того, у зв'язку з уведенням правового режиму воєнного стану в Україні, Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 169 від 28.02.2022 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (надалі - Постанова № 169), якою визначено особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану.

Відповідно до підпунктів 1 та 2 пункту 1 Постанови № 169 оборонні та публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених Законами України «Про публічні закупівлі» та «Про оборонні закупівлі». Переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг визначаються рішеннями замовників/державних замовників, що здійснюють такі закупівлі.

Також, Постановою № 169 визначено, що під час здійснення передбачених цією постановою закупівель, замовники повинні відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, а державні замовники у сфері оборони повинні відповідно до Закону України «Про оборонні закупівлі» дотримуватися таких принципів здійснення оборонних закупівель: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; ефективність використання коштів, результативність.

Водночас, відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про оборонні закупівлі» оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів:

- своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони;

- послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання;

- конкурентність;

- ефективність використання коштів, результативність;

- відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці);

- запобігання корупції, зловживанням та дискримінації;

- цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.

Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України «Про оборонні закупівлі» забороняються дії (бездіяльність) виконавця державних контрактів (договорів), що призводять до необґрунтованого завищення ціни на товари, роботи і послуги оборонного призначення, невиконання або неналежного виконання державного контракту (договору).

Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про оборонні закупівлі» передбачено, що основою для планування закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення є потреби, пріоритети сектору безпеки і оборони, обсяги фінансових ресурсів, необхідних для їх задоволення, передбачені стратегіями, іншими стратегічними документами та державними програмами у сферах національної безпеки і оборони, розвиток складових сектору безпеки і оборони, зокрема оснащення їх сучасним озброєнням і військовою технікою, створення необхідних запасів матеріально-технічних засобів та необхідних для цього потужностей оборонно-промислового комплексу, реалізація інших заходів з посилення обороноздатності держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про оборонні закупівлі» державний замовник обирає один або декілька серед таких критеріїв оцінки пропозицій учасників процедур закупівель:

- ціна;

- ціна разом з іншими критеріями оцінки (питома вага ціни у складі критерію не може бути нижчою 60 відсотків), зокрема:

- умови оплати;

- строк виконання;

- рівень забезпечення життєвого циклу (гарантійне та сервісне обслуговування, утилізація тощо);

- локалізація виробництва (питома вага цього критерію не може бути нижчою 25 відсотків);

- вартість життєвого циклу.

Водночас ч. 1 ст. 38 Закону України «Про оборонні закупівлі» передбачено, що за нецільове та/або неефективне використання бюджетних коштів державні замовники несуть відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» до принципів здійснення публічних закупівель, входить зокрема максимальна економія, ефективність та пропорційність, запобігання корупційним діям і зловживанням.

Пунктом 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що договір про закупівлю це - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Разом з тим, процедура підготовки, погодження, укладення, реєстрації, обліку та зберігання договорів, угод, державних контрактів, що укладаються від імені Міністерства оборони України, а також порядок контролю за виконанням таких договорів визначаються Інструкцією з підготовки, погодження, укладення, обліку, зберігання та контролю за виконанням договорів, що укладаються від імені Міністерства оборони України (зі змінами, чинними на момент вчинення кримінальних правопорушень), затвердженою Наказом Міністерства оборони України № 500 від 29.12.2020 «Про деякі питання організації роботи з договорами в Міністерстві оборони України» (надалі - Інструкція № 500).

Відповідно до п. 1.3 Інструкції № 500 керівники структурних підрозділів Міністерства оборони України, Генерального штабу ЗС України, органів військового управління, а також підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства оборони України (далі - структурні підрозділи), які на підставі довіреностей укладають договори від імені Міністерства оборони України, несуть персональну відповідальність за організацію і стан роботи з договорами.

Згідно з п. 1.4 Інструкції № 500 робота з договорами повинна сприяти:

- належному виконанню договірних зобов'язань для забезпечення інтересів Міністерства оборони України, ЗС України;

- ефективному та раціональному використанню матеріальних, фінансових та інших ресурсів;

- своєчасному та повному надходженню коштів до державного бюджету;

- запобіганню порушень інтересів Міністерства оборони України та усуненню причин і умов, що їх спричиняють;

- забезпеченню захисту та відновленню майнових прав та інтересів Міністерства оборони України.

Відповідно до п. 1.5 Інструкції № 500 до роботи з договорами належать:

- підготовка проєкту договору або розгляд проєкту договору, що надійшов від іншої сторони (контрагента);

- погодження (візування) проєкту договору заінтересованими структурними підрозділами;

- підписання договору;

- реєстрація, облік та зберігання укладених договорів та додаткових угод до них, а також усієї договірної документації;

- здійснення контролю за розрахунками та виконанням договірних зобов'язань;

- надання звітності про стан роботи з договорами;

- розгляд, аналіз, узагальнення результатів роботи з договорами, підготовка висновків та пропозицій щодо її удосконалення.

Згідно з п. 1.6 Інструкції № 500 у структурних підрозділах, органах військового управління наказом керівника призначається особа (особи), відповідальна за організацію та ведення роботи з договорами (підготовку, погодження, укладення, реєстрацію, облік, зберігання тощо). У посадових інструкціях (функціональних обов'язках) відповідальних посадових (службових) осіб зазначаються обов'язки щодо участі в цій роботі.

Відповідно до п. 2.1 Інструкції № 500 проєкт договору та всі додатки до нього опрацьовуються структурним підрозділом, до компетенції якого належить питання, що становить предмет договору. Підготовка проєктів договорів здійснюється відповідно до вимог, установлених Цивільним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України, Бюджетним кодексом України, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів, відповідно до типових договорів, з урахуванням примірних договорів.

Відповідно до п. 2.3 Інструкції № 500 підготовка проєктів договорів на здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб оборони, унесення змін до них здійснюються відповідно до законодавства у сфері оборонних закупівель.

Згідно з п. 2.6 Інструкції № 500 кожна сторінка підготовленого у структурному підрозділі проєкту договору та всі додатки до нього погоджуються (візуються), окрім інших, керівником підрозділу, відповідального за предмет договору, яким на звороті останнього аркуша проєкту договору проставляється запис щодо правильності встановлення та застосування цін та обсягів товарів, робіт чи послуг.

Відповідно до п. 2.8 Інструкції № 500 проєкт договору, умовами якого передбачено витрачання бюджетних коштів, разом з усіма додатками подається для погодження до Департаменту фінансів Міністерства оборони України у частині дотримання порядку проведення розрахунків за товари, роботи і послуги та наявності бюджетних асигнувань.

Відповідно до п. 2.10 Інструкції № 500 проєкти договорів разом із додатками подаються керівником структурного підрозділу для проведення юридичної експертизи до Департаменту юридичного забезпечення Міністерства оборони України, де вони перевіряються на відповідність чинному законодавству України. Результати розгляду оформлюються шляхом візування уповноваженою на це посадовою особою. Віза включає: надпис "погоджено" або "не погоджено", особистий підпис, ініціал імені та прізвище особи, яка візує документ, дату візування із зазначенням найменування посади цієї особи (зауваження і пропозиції до проєкту договору викладаються на окремому аркуші або на зворотному боці останнього аркуша проєкту договору). Візування проєктів договорів разом із додатками в Департаменті юридичного забезпечення Міністерства оборони України здійснюється за наявності погоджень, передбачених пунктами 2.6-2.9 цієї Інструкції.

Згідно з п. 3.2 Інструкції № 500 після отримання погоджень, зазначених у розділі 2 цієї Інструкції, договір з додатками подається розробником у встановленому порядку на підпис особі, що має повноваження на його підписання від імені Міністерства оборони України.

Відповідно до п. 3.4 Інструкції № 500 забороняється подавати на підпис проєкти договорів та додатків до них без погодження та проведення попереднього моніторингу з посадовими (службовими) особами, зазначеними в розділі 2 цієї Інструкції.

Згідно з п. 5.1 Інструкції № 500 контроль щодо виконання зобов'язань за договорами (на будь-якій стадії виконання) здійснюється відповідальними посадовими (службовими) особами, у тому числі фінансово-економічної та юридичної служб (за наявності) структурного підрозділу, що є розробником договору.

Крім того, наказом Командувача Сил логістики Збройних Сил України від 10.01.2020 № 12 «Про організацію в Командуванні Сил логістики Збройних Сил України роботи щодо здійснення закупівлі та оплати товарів, робіт і послуг за централізованими розрахунками Міністерства оборони України, розподілу і доведення до військ виділених асигнувань» затверджено Порядок підготовки, укладання та контролю за виконанням договорів (державних контрактів) на закупівлю товарів, робіт і послуг за централізованими розрахунками Міністерства оборони України і здійснення оплати за ними в Командуванні Сил логістики Збройних Сил України, розподілу і доведення до військ виділених асигнувань (надалі - Порядок), який встановлює механізм підготовки, укладання, контролю за виконанням договорів (державних контрактів) на закупівлю товарів, робіт і послуг і здійснення оплати за ним у тому числі у Центральному управлінні Озброєння.

Відповідно до п. 1.2. Порядку договори (державні контракти) укладаються відповідно до основних показників державного оборонного замовлення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України на відповідний бюджетний період, Річного плану закупівель товарів, робіт і послуг (далі - План), Плану ремонту озброєння та військової техніки (далі - План ремонту) та Плану утримання та розвиту Збройних Сил України (далі - План утримання та розвитку), виконання яких здіснюється:

- за загальним фондом бюджету в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом Міністерства оборони України, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік в органах Державної казначейської служби України, та у разі їх відповідності паспортам бюджетних програм;

- за спеціальним фондом бюджету виключно в межах відповідних фактичних надходжень до спеціального фонду кошторису Міністерства оборони України.

Згідно з п. 1.3. Порядку договори за конкретною номенклатурою продукції укладаються за умови її наявності в основних показниках державного оборотного замовлення на відповідний рік або у затверджених Плані, Плані ремонту та Плані утримання та розвитку, доведених до Командування Сил логістики Збройних Сил України. При цьому предмет договору повинен відповідати визначеним в основним показниках державного оборонного замовлення (Плані, Плані ремонту та Плані утримання та розвитку) шифром, номером, найменуванням або описом конкретного завдання, яке покладається на виконання.

Пунктом 1.5. Порядку передбачено, що вибір учасника/виконавця (далі - виконавець) здійснюється відповідно до вимог Господарського кодексу України, законів України «Про публічні закупівлі», «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель», «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», «Про державне оборонне замовлення», постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2011 № 464 «Питання державного оборонного замовлення» (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до п.1.7. Порядку договір на постачання (закупівлю) продукції, виконання робіт (послуг) готується та підписується Центральним управлінням на підставі довіреності, отриманої від Міністра оборони України, на право укладання договорів від імені Міністерства оборони України.

Згідно з до п.1.10. Порядку до проєкту договору додається роздруківка про оприлюднену інформацію та витяг з протоколу тендерного комітету про розгляд тендерних пропозицій та/або інші документи, на підставі яких здійснено вибір конкретного виконавця.

Пунктами 3.1. та 3.2. Порядку визначено, що начальниками Центральних управлінь визначаються відділи, окремі посадові особи, відповідальні за підготовку та організацію виконання договорів відповідно до закріпленої за ними номенклатури. Відповідальні за ведення договорів у Центральних управліннях готують проєкти договорів відповідно до закріпленої номенклатури, виходячи з обсягів продукції. Що внесена до основних показників державного оборонного замовлення (Плану, Плану ремонту, Плану утримання та розвитку), та виконавців, які визначені шляхом проведення процедур закупівель.

Згідно з п. 3.3.1. відповідальні за ведення договорів на звороті останнього аркуша договору власноручним підписом підтверджують запис: «Своєчасність, доцільність, законність і обґрунтованість укладання договору і викладених в ньому умов підтверджую. При розгляді матеріалів проєкту договору відповідальні за ведення договорів перевіряють відповідність номенклатури та обсягів продукції (робіт), наведених у протоколі узгодження ціни, протоколі засідання тендерного комітету, тексту проєкту договору, основним показникам державного оборонного замовлення (Плану, Плану ремонту, Плану утримання та розвитку).

Також, відповідно до п. 3.3.2. відповідальні за ведення договорів спільно з фінансово-економічним управлінням Командування Сил логістики Збройних Сил України (через групи) збирають необхідні документи щодо обґрунтування рівня ціни, перевіряють їх наявність, законність оформлення, а саме: проєкт протоколу договірної ціни; висновок військового представництва щодо проєкту договірної ціни, в тому числі по співвиконавцям робіт, з підтверджуючими матеріалами, що обґрунтовують рівень цін на продукцію, вартість виконання робіт, надання послуг, що замовляється. Конкретний перелік та склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) згідно зі стандартом бухгалтерського обліку № 16, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318, встановлюється підприємством та затверджується відповідним наказом про облікову політику на конкретному підприємстві.

Пунктом 3.3.11. Порядку встановлено, що відповідальність за обгрунтованість та відповідність законодавству умов договорів (державних контрактів) у межах повноважень несуть начальники Центральних управлінь, начальники відповідних підрозділів Центральних управлінь, відповідальних за предмет закупівлі, посадові особи фінансово-економічного управління, юридичного відділу Командування Сил логістики Збройних Сил України та інші посадові особи, які підписали (завізували, погодили) договір (державний контракт).

Відповідно до п. 3.8. Порядку відповідальність за доцільність та визначення обсягів закупівлі покладається на начальників Центральних управлінь, які уклали договори.

Крім того, механізм планування оборонних закупівель, формування основних показників закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, особливості розміщення, коригування, здійснення контролю та звітування про їх виконання, а також оприлюднення інформації про оборонні закупівлі визначені Порядком планування, формування, особливості розміщення, коригування оборонних закупівель, здійснення контролю та звітування про їх виконання, а також оприлюднення інформації про оборонні закупівлі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2021 № 363 (надалі - Порядок № 363).

Так, пунктами 8-9 Порядку № 363 встановлено, що для планування та підготовки до проведення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення державні замовники можуть проводити маркетингові дослідження ринку таких товарів, робіт і послуг. Маркетингові дослідження ринку товарів, робіт і послуг оборонного призначення державні замовники проводять з метою отримання та періодичного оновлення інформації про:

- суб'єктів господарювання, що можуть залучатися до оборонних закупівель як виконавці державних контрактів (договорів);

- номенклатуру товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що можуть виготовлятися, виконуватися і надаватися такими суб'єктами господарювання;

- ціни на товари, роботи і послуги оборонного призначення.

Крім того, п. 10 Порядку № 363 встановлено, що аналіз ринку товарів, робіт і послуг оборонного призначення державні замовники проводять шляхом аналітичного дослідження, проведення попередніх консультацій, зокрема надсилання запитів до суб'єктів господарювання щодо інформації про господарську діяльність, проведення переговорів та отримання рекомендацій.

Згідно п. 11 Порядку № 363 результати маркетингових досліджень можуть використовуватися державними замовниками під час підготовки та складання трирічного та річного планів закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, основних (орієнтовних) показників.

Відповідно до п. 41 Порядку № 363 у разі визначення виконавця державного контракту (договору) без застосування конкурентних процедур (закупівля у суб'єкта господарювання, який є єдиним виконавцем) ціна державного контракту (договору) узгоджується суб'єктом господарювання і державним замовником під час проведення переговорів щодо укладення державного контракту (договору). Орієнтовна ціна на виготовлення та поставку товарів оборонного призначення, які вже закуповувалися державним замовником у такого ж виконавця в минулі роки без застосування конкурентних процедур, визначається у державному контракті (договорі) на рівні розміру договірної ціни, встановленої попереднім аналогічним контрактом (договором) з коригуванням на базовий індекс споживчих цін за розрахунками Держстату у відповідні минулі роки і без складення розрахунково-калькуляційних матеріалів за умови встановлення сторонами державного контракту (договору) договірної ціни за фактичними витратами виконавця та здійснення остаточних розрахунків за договірною ціною з можливістю перерозподілу фактичних витрат за статтями калькуляції в межах договірної ціни.

Крім того, відповідно до п. 45 Порядку № 363 розрахунок ціни (розрахункової очікуваної вартості) здійснюється учасниками (учасником) переговорів відповідно до Порядку формування та коригування очікуваної вартості товарів, робіт і послуг оборонного призначення, закупівля яких здійснюється за неконкурентною процедурою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2021 № 309.

Пунктом 50 Порядку № 363 встановлено, що за результатами розрахунку ціни суб'єкт господарювання готує та подає на розгляд державного замовника:

- пояснювальну записку, в якій зазначається застосована ним методика розрахунку ціни і перелік нормативних та інших документів, якими він при цьому керувався;

- проект протоколу погодження орієнтовної (договірної) ціни на поставку (закупівлю) товарів, виконання робіт, надання послуг за зведеним трирічним планом закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями за формою згідно з додатком 2;

- інші матеріали, що визначені Порядком формування та коригування очікуваної вартості товарів, робіт і послуг оборонного призначення, закупівля яких здійснюється за неконкурентною процедурою, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України від 17.03.2021 № 309.

Водночас, наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства від 18.02.2020 № 275 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі» (надалі - Наказ № 275) встановлено, що очікувана вартість предмета закупівлі визначається шляхом порівняння фактичних ринкових цін на момент організації проведення закупівлі, а також шляхом направлення не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг.

Разом з тим, механізм складання, розгляду, затвердження розподілів виділених асигнувань у Міністерстві оборони України та доведення їх до військ, а також організація роботи щодо здійснення оплати та ведення обліку товарів, робіт і послуг, які закуповуються Міністерством оборони України в централізованому порядку регламентується Порядком розподілу та доведення до військ виділених асигнувань, здійснення централізованої оплати товарів, робіт і послуг у Міністерстві оборони України (зі змінами), затвердженим Наказом Міністра оборони України від 31.12.2016 № 757 (надалі - Наказ № 757).

Відповідно до п. п. 2.7 та 2.8 Наказу № 757 у межах затверджених напрямів використання коштів відповідальними виконавцями бюджетних програм оформляються розподіли виділених коштів за наведеними формами у двох примірниках і розрахункові документи. До розподілів додаються детальні розрахунки та обґрунтування видатків за наведеними формами. Розподіли відповідальними виконавцями бюджетних програм подаються у Департамент фінансів Міністерства оборони України із супровідним листом. На підставі наданих розподілів коштів у Департаменті фінансів оформляються розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників коштів нижчого рівня. Розподіли відкритих асигнувань підписуються другим підписом посадовими особами Департаменту фінансів, яким надано на це повноваження. Підписані другим підписом розподіли відкритих асигнувань та підтвердні документи подаються на підпис Міністру оборони України або державному секретарю Міністерства оборони України, або заступникам Міністра оборони України, яким надано право першого підпису, після чого Департамент фінансів подає їх у Казначейство.

Відповідно до п. п. 5.1 Наказу № 757 Міністерством оборони України централізована оплата здійснюється за фактично поставлені товари, виконані роботи та надані послуги. Попередня оплата здійснюється у виняткових випадках відповідно до нормативно-правових актів у разі обґрунтованої необхідності її проведення та за наявності відповідного рішення Міністра оборони України, державного секретаря Міністерства оборони України або заступника Міністра оборони України (відповідно до розподілу обов'язків).

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України № 335 від 20.03.2022 «Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану» (надалі - Постанова № 335) встановлено, що на період воєнного стану договірна ціна на постачання товарів, виконання робіт та надання послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони України визначається на підставі калькуляції витрат, сформованої виконавцем державного контракту (договору) з урахуванням економічних показників діяльності підприємства на момент укладення державного контракту. При цьому під час розрахунку ціни враховуються всі податки та збори, загальновиробничі, адміністративні, операційні та інші витрати виконавця, пов'язані з виготовленням товарів, виконанням робіт та наданням послуг.

Під час розрахунку та встановлення цін, положення щодо визначення ціни на основі розрахунково-калькуляційних матеріалів, встановлені Порядком формування та коригування очікуваної вартості товарів, робіт і послуг оборонного призначення, закупівля яких здійснюється за неконкурентною процедурою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2021 № 309 та умови договорів, укладених відповідно до цього Порядку, не застосовуються.

Відмова від відшкодування витрат виконавця у складі ціни товарів (робіт, послуг), обґрунтованих технічною, технологічною документацією та обліковою політикою виконавця, не допускається. Погоджена сторонами ціна товарів (робіт, послуг) після укладення державного контракту (договору) не переглядається (крім контрактів на закупівлю за імпортом з вітчизняними суб'єктами господарювання, яким в установленому законодавством порядку надані повноваження на право здійснення імпорту товарів, робіт і послуг оборонного призначення).

Згідно з ч. ч. 3 - 5 ст. 180 Господарського кодексу України при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. Умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості. Ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому цим Кодексом, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України. За згодою сторін у господарському договорі може бути передбачено доплати до встановленої ціни за продукцію (роботи, послуги) вищої якості або виконання робіт у скорочені строки порівняно з нормативними.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , перебуваючи у військовому званні полковника та на посаді начальника відділу Центрального управління, тобто будучи військовою службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, за попередньою змовою з начальником Центрального управління забезпечення наземними системами озброєння Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України (надалі - начальник Центрального управління) полковником ОСОБА_8 та іншими невстановленими особами, діючи умисно, з корисливих мотивів, в інтересах директора ТОВ «Інвестиційне рішення» (код ЄДРПОУ 38705778) ОСОБА_7 , в умовах воєнного стану, всупереч вищевказаним нормативно-правовим актам, вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин.

У точно невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше травня 2022 року, в уповноважених осіб Центрального управління забезпечення наземними системами озброєння Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України, у відповідності до Переліку та обсягів товарів, робіт і послуг на закупівлю військово-технічного майна в інтересах Збройних Сил України на 2022 рік за бюджетною програмою КПКВ 2101020/7 «Відновлення боєздатності, утримання, експлуатація, ремонт озброєння та військової техніки» виникла необхідність у закупівлі відповідно до ДК021:2015 - 35420000-4 - частини транспортних засобів військового призначення, зокрема трубок для системи охолодження двигунів транспортних засобів спеціального призначення типу БМП-1 та БМП-2.

Приблизно у цей самий час, у директора ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_7 , який за невстановлених обставин дізнався про планування вищевказаної закупівлі, виник злочинний умисел на заволодіння чужим майном, а саме грошовими коштами, виділеними на закупівлю майна для потреб Збройних Сил України, зокрема трубок для системи охолодження двигунів транспортних засобів спеціального призначення типу БМП-1 та БМП-2, зловживаючи своїм службовим становищем, шляхом умисного завищення вартості такого майна.

З метою реалізації вказаного злочинного умислу, ОСОБА_7 як директор ТОВ «Інвестиційне рішення», не маючи відповідного досвіду виготовлення та поставки вищевказаної продукції, за невстановлених на цей час досудовим розслідуванням обставин, ігноруючи принципи здійснення публічних та оборонних закупівель, у тому числі щодо максимальної економії та ефективності, 09.05.2022, подав до Центрального управління забезпечення наземними системами озброєння Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України, що розташоване за адресою: АДРЕСА_3 , на ім'я начальника Центрального управління полковника ОСОБА_8 , комерційну пропозицію вих.№ 20 від 09.05.2022 щодо можливості виготовити та поставити для потреб Збройних Сил України протягом 2-3 кварталу 2022 року продукцію власного виробництва, а саме: трубок для системи охолодження двигунів транспортних засобів спеціального призначення типу БМП-1 та БМП-2 у кількості 36 (тридцяти шести) окремих номенклатурних позицій, по 200 одиниць кожної за явно завищеними цінами.

У подальшому, організація розгляду вищевказаної цінової пропозиції ТОВ «Інвестиційне рішення» здійснювалася начальником Центрального управління ОСОБА_8 та начальником відділу Центрального управління ОСОБА_5 , на яких покладався обов'язок дотримання вимог Постанов Кабінету Міністрів України № 169 від 28.02.2022 (зі змінами), № 309 від 17.03.2021 (зі змінами), № 363 від 03.03.2021 (зі змінами), наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 275 від 18.02.2020 (зі змінами), наказів Міністерства оборони України № 500 від 29.12.2020, № 757 від 31.12.2016.

У свою чергу, начальник відділу Центрального управління ОСОБА_5 та начальник Центрального управління ОСОБА_8 , які протягом тривалого часу обіймали посади, у тому числі керівні, у Командуванні Сил логістики Збройних Сил України, відповідно були достеменно обізнаними про постачальників бронетанкового майна для потреб Збройних Сил України, їх можливості та ринкові ціни на таке майно, діючи за попередньою змовою між собою та іншими невстановленими особами, в інтересах ТОВ «Інвестиційне рішення» та його директора ОСОБА_7 , дійшли згоди про перевищення ними як військовими службовими особами своїх службових повноважень, з метою забезпечення перемоги вищевказаного підприємства у закупівлі Центральним управлінням, відповідно до ДК021:2015 - 35420000-4 - частини транспортних засобів військового призначення та подальшого укладення державного договору (контракту) на поставку товарів оборонного призначення за державні кошти саме з ТОВ «Інвестиційне рішення» за цінами, які значно перевищують ринкові.

На час розгляду комерційної пропозиції директора ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_7 , у Командуванні Сил логістики Збройних Сил України діяла комісія з проведення переговорів щодо укладання державних контрактів (договорів) із закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, яка була призначена наказом командувача Сил логістики Збройних Сил України від 15.02.2022 № 46, до складу якої входили представники різних структурних підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_2 .

На засіданні вказаної комісії 16.05.2022, у відповідності до Переліку та обсягу товарів, робіт і послуг на закупівлю військово-технічного майна в інтересах Збройних Сил України на 2022 рік за бюджетною підпрограмою КПКВ 2101020/7 «Відновлення боєздатності, утримання, експлуатація, ремонт озброєння та військової техніки» призначення (35420000-4) було розглянуто питання закупівлі частин транспортних засобів військового призначення, а саме трубок для системи охолодження двигунів транспортних засобів спеціального призначення типу БМП-1 та БМП-2 за номенклатурою, кількістю та ціною, визначеними у комерційній пропозиції ТОВ «Інвестиційне рішення».

За результатами засідання комісії було складено протокол переговорів щодо закупівлі Частини транспортних засобів військового призначення (35420000-4) від 16.05.2022 № 717/2/3855, згідно якого цінову пропозицію ТОВ «Інвестиційне рішення» взято до уваги для прийняття відповідного рішення Комісією по розгляду пропозицій та визначенню виконавців робіт з відновлення озброєння та техніки і закупівлі військового майна у 2022 році.

Крім того, згідно протоколу визначення переможця пропозиції за результатами переговорів щодо закупівлі Частини транспортних засобів військового призначення (35420000-4) від 16.05.2022 № 717/2/3855/з вищевказаною Комісією враховано пропозиції ТОВ «Інвестиційне рішення» на виконання постачання Частини транспортних засобів військового призначення (35420000-4) на загальну суму 35 600 000,00 грн. (тридцять п'ять мільйонів шістсот тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ з терміном постачання виробів - до 31.10.2022 та наданням звітних документів - до 31.12.2022.

Водночас, ОСОБА_5 , будучи військовою службовою особою, відповідальною за підготовку та організацію виконання договорів відповідно до закріпленої номенклатури та будучи достеменно обізнаними про наявність інших виробників та постачальників бронетанкового майна для потреб Збройних Сил України, їх можливості та ціни на таке майно, діючи за попередньою змовою з начальником Центрального управління ОСОБА_8 та іншими невстановленими особами, в інтересах ТОВ «Інвестиційне рішення», з метою створення штучних умов для подальшої перемоги вказаного підприємства під час оборонної закупівлі, усунення можливої конкуренції з боку компаній-постачальників аналогічної продукції, умисно, в порушення вимог Постанов Кабінету Міністрів України № 169 від 28.02.2022 (зі змінами), № 309 від 17.03.2021 (зі змінами), № 363 від 03.03.2021 (зі змінами), наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 275 від 18.02.2020 (зі змінами), наказів Міністерства оборони України № 500 від 29.12.2020, № 757 від 31.12.2016 та інших вищевказаних нормативно-правових актів, не організував роботу очолюваного ним відділу та не провів моніторинг цін на трубки для системи охолодження двигунів транспортних засобів спеціального призначення типу БМП-1 та БМП-2, не здійснив пошук інших постачальників вказаного майна та в порушення пп. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 335 від 20.03.2022 не витребував від службових осіб ТОВ «Інвестиційне рішення» як потенційного постачальника калькуляцію витрат вартості вказаного майна, а також не узагальнив і не подав на розгляд начальника Центрального управління ОСОБА_8 пропозиції щодо поставок і закупівлі такого майна у інших постачальників.

У подальшому, начальник відділу Центрального управління ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою з начальником Центрального управління ОСОБА_8 , явно виходячи за межі наданих їм повноважень, діючи в умовах воєнного стану, на користь директора ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_7 , сприяючи останньому у незаконному заволодінні державними грошовими коштами в особливо великих розмірах, організував підготовку працівниками очолюваного ним відділу проєкту договору про закупівлю товарів за державні кошти з ТОВ «Інвестиційне рішення», до умов якого включено «пункт 3. Ціна договору», згідно якого ціна Договору становить 35 600 000,00 грн. (тридцять п'ять мільйонів шістсот тисяч грн., 00 коп.). ПДВ 0,00 грн. (нуль грн., 00 коп.), яка явно перевищує ринкові ціни на аналогічні товари та порушує принципи здійснення публічних та оборонних закупівель щодо максимальної економії та ефективності.

Також, ОСОБА_5 користуючись авторитетом серед колег та займаною посадою організував подальше погодження уповноваженими особами юридичного відділу, відділу договірної роботи фінансово-економічного управління та фінансово-економічного управління КСЛ ЗСУ вищевказаного проєкту договору та особисто погодив його, наклавши власний рукописний підпис з поміткою: «Правильність встановлення і застосування цін та обсяг товарів підтверджую».

У свою чергу, начальник Центрального управління ОСОБА_8 , будучи військовою службовою особою, яка в силу займаної посади є обізнаною про те, що вартість товарів, запропонованих ТОВ «Інвестиційне рішення» визначено в порушення норм вимог Закону України «Про публічні закупівлі», Закону України «Про оборонні закупівлі», постанов Кабінету Міністрів України № 169 від 28.02.2022 (зі змінами), № 309 від 17.03.2021 (зі змінами), № 363 від 03.03.2021 (зі змінами), наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 275 від 18.02.2020 (зі змінами), наказів Міністерства оборони України № 500 від 29.12.2020, № 757 від 31.12.2016, тобто без проведення аналізу та документального підтвердження ринкових цін, діючи за попередньою змовою з начальником відділу Центрального управління ОСОБА_5 та іншими невстановленими особами, в інтересах ТОВ «Інвестиційне рішення», у точно невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 16.05.2022, перебуваючи у приміщенні Центрального управління за адресою: м. Київ, вул. Дегтярівська, 28а, на підставі довіреності від Міністерства оборони України від 05.04.2022 № 220/141/д, перевищуючи свої службові повноваження, підписав підготовлений та наданий йому ОСОБА_5 проєкт договору про закупівлю товарів за державні кошти з директором ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_7 , який у подальшому був зареєстрований у фінансово-економічному управлінні Командування Сил логістики Збройних Сил України за № 370/3/5/2/2/164 від 16.05.2022 (надалі - Договір).

Відповідно до умов п. 1.1 Договору, ТОВ «Інвестиційне рішення» зобов'язується до 31.10.2022 поставити Замовнику відповідно до ДК021:2015 - 35420000-4 - частини транспортних засобів військового призначення (трубка 675-08сб 108, трубка 675-08сб 109, трубка 675-08сб 128, трубка 675-08сб 131, трубка 675-08сб 132, трубка 765-06сб 198, трубка 765-06сб 204, трубка 765-06сб 323, трубка 765-06сб 411, трубка 765-06сб 412, трубка 765-06сб 419, трубка 765-06сб 420, трубка 765-08сб 253, трубка 765-08сб 373, трубка 765-08сб 376, трубка 765-08сб 377, трубка 765-08сб 379, трубка 765-08сб 383, трубка 765-08сб 389, трубка 765-08сб 391, трубка 765-08сб 395, трубка 765-08сб 410, трубка 765-08сб 422, трубка 765-08сб 427, трубка 765-08сб 471, трубка 765-08сб 473, трубка 765-08сб 477, трубка 765-08сб 478, трубка 765-08сб 484, трубка 765-08сб 552, трубка 774-08сб 104, трубка 765-08сб 511, трубка 675-08сб 261, трубка 765-08сб 288, трубка 675-08сб 110, трубка 765-08сб 480) (далі - Продукція) спеціального призначення за номенклатурою, у кількості, в терміни та за цінами, які зазначені у Специфікації, що є невід'ємною частиною цього Договору (Додаток № 1), а Замовник - прийняти і оплатити таку Продукцію.

Крім того, відповідно до п. 1.2. Договору підставою для укладення Договору відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 169 (зі змінами) «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (зі змінами) є Протокол від 16.05.2022 № 717/2/3855 переговорів щодо закупівлі відповідно до ДК021:2015 - 35420000-4 - частини транспортних засобів військового призначення.

Відповідно до п. 2.1. Договору Постачальник повинен поставити Замовнику передбачену цим Договором продукцію, якість якої відповідає Технічним характеристикам згідно додатку 1, в кількості, строки і за цінами, зазначеними у Специфікації, що є невід'ємною частиною цього Договору.

Відповідно до п. 3.1. Ціна цього Договору становить 35 600 000,00 грн. (тридцять п'ять мільйонів шістсот тисяч грн., 00 коп.). ПДВ 0,00 грн. (нуль грн., 00 коп.).

Крім того, відповідно до п. 3.3. Ціна цього Договору залишається не змінною до повного виконання Сторонами зобов'язань за договором, крім випадків передбачених у ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Згідно п. 4.1. вказаного Договору розрахунки за продукцію здійснюються за фактично поставлену продукцію протягом 30-ти банківських днів з дати отримання Замовником наданих Постачальником рахунків на оплату, за умови надходження бюджетних коштів на рахунок МОУ та проведення платежів ДКС України: рахунок-фактура; видаткові накладні; акт приймання-передачі, затверджений наказом Міністра оборони України від 17.08.2017 № 440.

Пунктом 4.4. Договору передбачено, що розрахунки з Постачальником за поставлену продукцію Замовник здійснює через відповідні реєстраційні рахунки, відкриті у Держаній казначейській службі України. При цьому кошти Замовником сплачуються за бюджетною програмою. КПКВ 2101020/7, КЕКВ 2260, код видатку 050/7/2 резервного фонду.

Відповідно до п. 5.1. Договору строк поставки Продукції, передбаченою Специфікацією, що є невід'ємною частиною цього Договору до 31.10.2022. Дозволяється дострокове постачання Продукції партіями. Місце поставок (передачі) Продукції є військова частина НОМЕР_2 ( АДРЕСА_4 ).

Відповідно до п. 10.1. Договору цей Договір набирає чинності з моменту підписання його двома Сторонами і діє до 31.12.2022, а з питань розрахунків - до повного виконання Сторонами зобов'язань по цьому Договору.

Згідно з п. 11.10. Договору, Продукція яка постачається за цим Договором є продукцією оборонного призначення та підпадає під положення п. 29 ст. 1 Закону України «Про оборонні закупівлі» та класифікується УКТ ЗЕД за кодом 8710 00 00 00 та постачається для використання в оборонних цілях при проведенні ООС та/або при запровадженні воєнного стану.

Після поставки кожної окремої партії товару, визначеної у додатку № 1 до Договору - Специфікації на загальну суму 35 600 000,00 грн. (тридцять п'ять мільйонів шістсот тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ, у період часу з 31.05.2022 по 15.08.2022, директор ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_7 власноручно підписав та проставив відтиски печаток на рахунках-фактурах та видаткових накладних, зокрема:

- № і-00000005 від 17.06.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 383 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 050 000, 00 грн. (один мільйон п'ятдесят тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000006 від 21.06.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 379 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 850 000, 00 грн. (вісімсот п'ятдесят тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000007 від 24.06.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 427 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 850 000, 00 грн. (вісімсот п'ятдесят тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000009 від 05.07.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 395 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 850 000, 00 грн. (вісімсот п'ятдесят тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000009 від 05.07.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 478 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 800 000, 00 грн. (вісімсот тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000010 від 08.07.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 377 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 850 000, 00 грн. (вісімсот п'ятдесят тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000011 від 13.07.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 422 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 600 000, 00 грн. (шістсот тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000012 від 19.07.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 389 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 750 000, 00 грн. (сімсот п'ятдесят тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000014 від 22.07.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 391 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 000 000, 00 грн. (один мільйон грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000018 від 05.08.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 480 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 400 000, 00 грн. (один мільйон чотириста тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000019 від 08.08.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 484 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 700 000, 00 грн. (один мільйон сімсот тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000020 від 10.08.2022 щодо поставки трубок 765-08сб 473 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 950 000, 00 грн. (один мільйон дев'ятсот п'ятдесят тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ, чим засвідчив виконання умов Договору зі сторони ТОВ «Інвестиційне рішення» та надав їм офіційного значення.

У свою чергу, начальник відділу Центрального управління ОСОБА_5 , продовжуючи вчинення вказаного кримінального правопорушення, явно виходячи за межі наданих йому повноважень, діючи умисно, за попередньою змовою з начальником Центрального управління ОСОБА_8 та іншими невстановленими особами, в інтересах ТОВ «Інвестиційне рішення», будучи обізнаними про те, що вартість товарів, запропонованих ТОВ «Інвестиційне рішення» визначено в порушення норм вимог Закону України «Про публічні закупівлі», Закону України «Про оборонні закупівлі», постанов Кабінету Міністрів України № 169 від 28.02.2022 (зі змінами), № 309 від 17.03.2021 (зі змінами), № 363 від 03.03.2021 (зі змінами), наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 275 від 18.02.2020 (зі змінами), наказів Міністерства оборони України № 500 від 29.12.2020, № 757 від 31.12.2016, отримавши вищевказані фінансові документи, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, користуючись авторитетом серед колег та займаною посадою організував подальше погодження уповноваженими особами фінансово-економічного управління КСЛ ЗСЗУ вищевказаних рахунків-фактур та особисто погодив їх, наклавши власний рукописний підпис з поміткою: «Факт поставки та її відповідність умовам договору від 17.05.2022 № 370/3/5/2/2/164 законність, доцільність та правильність застосування тарифів підтверджую. За запланованими обсягами коштів, номенклатурою і кількістю включена до Річного плану закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти. Зазначена продукція поставлена та взята на облік. Прошу оплатити рахунок».

У свою чергу, начальник Центрального управління ОСОБА_8 , продовжуючи вчинення вказаного кримінального правопорушення, явно виходячи за межі наданих йому повноважень, діючи умисно, за попередньою змовою з начальником відділу Центрального управління ОСОБА_5 та іншими невстановленими особами, в інтересах ТОВ «Інвестиційне рішення», будучи обізнаним про те, що вартість товарів, запропонованих ТОВ «Інвестиційне рішення» визначено в порушення норм вимог Закону України «Про публічні закупівлі», Закону України «Про оборонні закупівлі», постанов Кабінету Міністрів України № 169 від 28.02.2022 (зі змінами), № 309 від 17.03.2021 (зі змінами), № 363 від 03.03.2021 (зі змінами), наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 275 від 18.02.2020 (зі змінами), наказів Міністерства оборони України № 500 від 29.12.2020, № 757 від 31.12.2016, отримавши вищевказані фінансові документи, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання за невстановлених в ході досудового розслідування обставин та у точно невстановлений досудовим розслідуванням час, особисто погодив вказані фінансові документи, наклавши власний рукописний підпис з поміткою: «До оплати».

Як наслідок, з рахунку платника - Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022), відкритого в Державній казначейській службі UA428201720343100002000018611, на рахунок отримувача - ТОВ «Інвестиційне рішення» (код ЄДРПОУ 38705778), відкритого в АТ КБ «ПриватБанк» НОМЕР_3 у період часу з 06.06.2022 по 22.08.2022 перераховано грошові кошти на загальну суму 35 600 000,00 грн. (тридцять п'ять мільйонів шістсот тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ, відповідно до умов зазначеного вище Договору.

Внаслідок вказаних вище спільних умисних злочинних дій начальника відділу Центрального управління ОСОБА_5 та начальника Центрального управління полковника ОСОБА_8 відбулось завищення вартості військового майна, поставленого ТОВ «Інвестиційне рішення» за договором № 370/3/5/2/2/164 від 17.05.2022 про закупівлю товарів за державні кошти та Міністерству оборони України спричинено шкоду на суму 7 146 978,00 (сім мільйонів сто сорок шість тисяч дев'ятсот сімдесят вісім грн., 00 коп.).

Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у перевищенні військовою службовою особою службових повноважень, тобто в умисному вчиненні дій, які явно виходять за межі наданих цій особі повноважень, що спричинили тяжкі наслідки, вчинених в умовах воєнного стану, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 5 ст. 4261 КК України.

Одночасно з цим, у точно невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше серпня 2022 року, в уповноважених осіб Центрального управління забезпечення наземними системами озброєння Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України, у відповідності до Переліку та обсягів товарів, робіт і послуг на закупівлю військово-технічного майна в інтересах Збройних Сил України на 2022 рік за бюджетною програмою КПКВ 2101020/7 «Відновлення боєздатності, утримання, експлуатація, ремонт озброєння та військової техніки» виникла необхідність у закупівлі відповідно до ДК021:2015 - 35420000-4 - частини транспортних засобів військового призначення, зокрема трубок для системи охолодження двигунів транспортних засобів спеціального призначення, а саме танків типу Т-64 та Т-72.

Приблизно у цей самий час, у директора ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_7 , який за невстановлених обставин дізнався про планування вищевказаної закупівлі, виник злочинний умисел на заволодіння чужим майном, а саме грошовими коштами, виділеними на закупівлю майна для потреб Збройних Сил України, зокрема трубок для системи охолодження двигунів транспортних засобів спеціального призначення, а саме танків типу Т-64 та Т-72, зловживаючи своїм службовим становищем, шляхом умисного завищення вартості такого майна.

З метою реалізації вказаного злочинного умислу, ОСОБА_7 як директор ТОВ «Інвестиційне рішення», не маючи відповідного досвіду виготовлення та поставки вищевказаної продукції, за невстановлених на цей час досудовим розслідуванням обставин, ігноруючи принципи здійснення публічних та оборонних закупівель, у тому числі щодо максимальної економії та ефективності, 23.06.2022, подав до Центрального управління забезпечення наземними системами озброєння Озброєння Командування Сил логістики Збройних Сил України, що розташоване за адресою: АДРЕСА_3 , на ім'я начальника Центрального управління полковника ОСОБА_8 , комерційну пропозицію вих.№ 32 від 23.06.2022 щодо можливості виготовити та поставити для потреб Збройних Сил України протягом 3-4 кварталу 2022 року продукцію власного виробництва, а саме: трубок для системи охолодження двигунів транспортних засобів спеціального призначення, а саме танків типу Т-64 та Т-72 у кількості 63 (шістдесяти трьох) окремих номенклатурних позицій, по 200 одиниць кожної за явно завищеними цінами.

У подальшому, організація розгляду вищевказаної цінової пропозиції ТОВ «Інвестиційне рішення» здійснювалася начальником Центрального управління ОСОБА_8 та начальником відділу Центрального управління ОСОБА_5 , на яких покладався обов'язок дотримання вимог Постанов Кабінету Міністрів України № 169 від 28.02.2022 (зі змінами), № 309 від 17.03.2021 (зі змінами), № 363 від 03.03.2021 (зі змінами), наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 275 від 18.02.2020 (зі змінами), наказів Міністерства оборони України № 500 від 29.12.2020, № 757 від 31.12.2016.

У свою чергу, начальник Центрального управління ОСОБА_8 та начальник відділу Центрального управління ОСОБА_5 , які протягом тривалого часу обіймали посади, у тому числі керівні, у Командуванні Сил логістики Збройних Сил України, відповідно були достеменно обізнаними про постачальників бронетанкового майна для потреб Збройних Сил України, їх можливості та ринкові ціни на таке майно, діючи за попередньою змовою між собою та іншими невстановленими особами, в інтересах ТОВ «Інвестиційне рішення» та його директора ОСОБА_7 , дійшли згоди про перевищення ними як військовими службовими особами своїх службових повноважень, з метою забезпечення перемоги вищевказаного підприємства у закупівлі Центральним управлінням, відповідно до ДК021:2015 - 35420000-4 - частини транспортних засобів військового призначення та подальшого укладення державного договору (контракту) на поставку товарів оборонного призначення за державні кошти саме з ТОВ «Інвестиційне рішення» за цінами, які значно перевищують ринкові.

На час розгляду комерційної пропозиції директора ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_7 , у Командуванні Сил логістики Збройних Сил України діяла комісія з проведення переговорів щодо укладання державних контрактів (договорів) із закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, яка була призначена наказом командувача Сил логістики Збройних Сил України від 15.02.2022 № 46, до складу якої входили представники різних структурних підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_2 .

На засіданні вказаної комісії 26.08.2022, у відповідності до Переліку та обсягу товарів, робіт і послуг на закупівлю військово-технічного майна в інтересах Збройних Сил України на 2022 рік за бюджетною підпрограмою КПКВ 2101020/7 «Відновлення боєздатності, утримання, експлуатація, ремонт озброєння та військової техніки» призначення (35420000-4) було розглянуто питання закупівлі частин транспортних засобів військового призначення, а саме трубок для системи охолодження двигунів транспортних засобів спеціального призначення, а саме танків типу Т-64 та Т-72 за номенклатурою, кількістю та ціною, визначеними у комерційній пропозиції ТОВ «Інвестиційне рішення».

За результатами засідання комісії було складено протокол переговорів щодо закупівлі Частини транспортних засобів військового призначення (35420000-4) від 26.08.2022 № 717/2/7672, згідно якого цінову пропозицію ТОВ «Інвестиційне рішення» взято до уваги для прийняття відповідного рішення Комісією по розгляду пропозицій та визначенню виконавців робіт з відновлення озброєння та техніки і закупівлі військового майна у 2022 році.

Крім того, згідно протоколу визначення переможця пропозиції за результатами переговорів щодо закупівлі Частини транспортних засобів військового призначення (35420000-4) від 26.08.2022 № 717/2/7672/з вищевказаною Комісією враховано пропозиції ТОВ «Інвестиційне рішення» на виконання постачання Частини 136 079 000,00 грн. (сто тридцять шість мільйонів сімдесят дев'ять грн., 00 коп.) без ПДВ з терміном постачання виробів - до 30.11.2022 та наданням звітних документів - до 30.11.2022.

Водночас, ОСОБА_5 , будучи військовою службовою особою, відповідальною за підготовку та організацію виконання договорів відповідно до закріпленої номенклатури та будучи достеменно обізнаними про наявність інших виробників та постачальників бронетанкового майна для потреб Збройних Сил України, їх можливості та ціни на таке майно, діючи за попередньою змовою з начальником Центрального управління ОСОБА_8 та іншими невстановленими особами, в інтересах ТОВ «Інвестиційне рішення», з метою створення штучних умов для подальшої перемоги вказаного підприємства під час оборонної закупівлі, усунення можливої конкуренції з боку компаній-постачальників аналогічної продукції, умисно, в порушення вимог Постанов Кабінету Міністрів України № 169 від 28.02.2022 (зі змінами), № 309 від 17.03.2021 (зі змінами), № 363 від 03.03.2021 (зі змінами), наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 275 від 18.02.2020 (зі змінами), наказів Міністерства оборони України № 500 від 29.12.2020, № 757 від 31.12.2016 та інших вищевказаних нормативно-правових актів, не організував роботу очолюваного ним відділу та не провів моніторинг цін на трубки для системи охолодження двигунів транспортних засобів спеціального призначення, а саме танків типу Т-64 та Т-72, не здійснив пошук інших постачальників вказаного майна та в порушення пп. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 335 від 20.03.2022 не витребував від службових осіб ТОВ «Інвестиційне рішення» як потенційного постачальника калькуляцію витрат вартості вказаного майна, а також не узагальнив і не подав на розгляд начальника Центрального управління ОСОБА_8 пропозиції щодо поставок і закупівлі такого майна у інших постачальників.

У подальшому, начальник відділу Центрального управління ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою з начальником Центрального управління ОСОБА_8 , явно виходячи за межі наданих їм повноважень, діючи в умовах воєнного стану, на користь директора ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_7 , сприяючи останньому у незаконному заволодінні державними грошовими коштами в особливо великих розмірах, організував підготовку працівниками очолюваного ним відділу проєкту договору про закупівлю товарів за державні кошти з ТОВ «Інвестиційне рішення», до умов якого включено «пункт 3. Ціна договору», згідно якого ціна Договору становить 136 079 000,00 грн. (сто тридцять шість мільйонів сімдесят дев'ять грн., 00 коп.) ПДВ 0,00 грн. (нуль грн., 00 коп.), яка явно перевищує ринкові ціни на аналогічні товари та порушує принципи здійснення публічних та оборонних закупівель щодо максимальної економії та ефективності.

Також, ОСОБА_5 користуючись авторитетом серед колег та займаною посадою організував подальше погодження уповноваженими особами юридичного відділу, відділу договірної роботи фінансово-економічного управління та фінансово-економічного управління КСЛ ЗСУ вищевказаного проєкту договору та особисто погодив його, наклавши власний рукописний підпис з поміткою: «Правильність встановлення і застосування цін та обсяг товарів підтверджую».

У свою чергу, начальник Центрального управління ОСОБА_8 , будучи військовою службовою особою, яка в силу займаної посади є обізнаною про те, що вартість товарів, запропонованих ТОВ «Інвестиційне рішення» визначено в порушення норм вимог Закону України «Про публічні закупівлі», Закону України «Про оборонні закупівлі», постанов Кабінету Міністрів України № 169 від 28.02.2022 (зі змінами), № 309 від 17.03.2021 (зі змінами), № 363 від 03.03.2021 (зі змінами), наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 275 від 18.02.2020 (зі змінами), наказів Міністерства оборони України № 500 від 29.12.2020, № 757 від 31.12.2016, тобто без проведення аналізу та документального підтвердження ринкових цін, діючи за попередньою змовою з начальником відділу Центрального управління ОСОБА_5 та іншими невстановленими особами, в інтересах ТОВ «Інвестиційне рішення», у точно невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 24.08.2022, перебуваючи у приміщенні Центрального управління за адресою: м. Київ, вул. Дегтярівська, 28а, на підставі довіреності від Міністерства оборони України від 05.04.2022 № 220/141/д, перевищуючи свої службові повноваження, підписав підготовлений та наданий йому ОСОБА_5 проєкт договору про закупівлю товарів за державні кошти з директором ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_7 , який у подальшому був зареєстрований у фінансово-економічному управлінні Командування Сил логістики Збройних Сил України за № 370/3/5/2/2/289 від 24.08.2022 (надалі - Договір).

Відповідно до умов п. 1.1 Договору, ТОВ «Інвестиційне рішення» зобов'язується до 30.11.2022 поставити Замовнику відповідно до ДК021:2015 -35420000-4 - частини транспортних засобів військового призначення (трубка 172.2м32.004, трубка 176.32.003сб, трубка 175.32.043сб-1, трубка 175.32.080сб, трубка 175.32.039сб-1, трубка 175.32.071сб1, трубка 175.32.072сб1, трубка 175.32.044сб, трубка 175.66.005сб-2, трубка 175.31.019сб-1а, трубка 172.10.160, трубка 172.2м32.004, трубка 172.66.133сб, трубка 176.31.009сб, трубка 172.32.187сб, трубка 172.10.025сб-6, трубка 175.31.040сб-1, трубка 176.31.035сб, трубка 172.66.157сб, трубка 175.32.062сб, трубка 172.34.062сб1, трубка 176.34.009сб, трубка 175.31.061сб, трубка 176.31.024сб-1, трубка 175.31.051сб-1, трубка 176.33.026, трубка 172.31.109сб, трубка 175.85.013сб-3, трубка 172.2м31.003сб, трубка 175.32.028сб-2, трубка 175.36.038сб, трубка 175.33.050сб-а, трубка 175.33.160.2, трубка 175.82.007сб-2, трубка 175.82.019сб, трубка 172.82.089сб, трубка 172.82.068сб, трубка 172.86.051сб, трубка 175.45.010сб, трубка 175.45.008сб, трубка 172.60.098сб, трубка 175.33.103сб-2, трубка 172.40.055сб, трубка 176.33.027.1, трубка 172.2м32.004, трубка 175.66.012сб-1, трубка 176.33.030сб-1, трубка 175.80.004сб, трубка 172.60.117сб, трубка 175.86.008сб, трубка 175.37.013сб-4, трубка 172.60.138сб, трубка 172.60.055сб-3а, трубка 172.60.139сб, трубка 176.32.006сб, трубка 175.33.083сб, трубка 172.82.090сб, трубка 172.2м32.004, трубка 175.66.040сб-1, трубка 175.31.038сб-1, трубка 175.66.043сб, трубка 172.60.017сб) (далі - Продукція) спеціального призначення за номенклатурою, у кількості, в терміни та за цінами, які зазначені у Специфікації, що є невід'ємною частиною цього Договору (Додаток № 1), а Замовник - прийняти і оплатити таку Продукцію.

Крім того, відповідно до п. 1.2. підставою для укладення Договору відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 169 (зі змінами) «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (зі змінами) є Протокол від 26.08.2022 № 717/2/7672 переговорів щодо закупівлі відповідно до ДК021:2015 - 35420000-4 - частини транспортних засобів військового призначення.

Відповідно до п. 2.1. Договору Постачальник повинен поставити Замовнику передбачену цим Договором продукцію, якість якої відповідає Технічним характеристикам згідно додатку 1, в кількості, строки і за цінами, зазначеними у Специфікації, що є невід'ємною частиною цього Договору.

Відповідно до п. 3.1. Ціна цього Договору становить 136 079 000,00 грн. (сто тридцять шість мільйонів сімдесят дев'ять грн., 00 коп.). ПДВ 0,00 грн. (нуль грн., 00 коп.).

Крім того, відповідно до п. 3.3. Ціна цього Договору залишається не змінною до повного виконання Сторонами зобов'язань за договором, крім випадків передбачених у ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Згідно п. 4.1. Договору розрахунки за продукцію здійснюються за фактично поставлену продукцію протягом 30-ти банківських днів з дати отримання Замовником наданих Постачальником рахунків на оплату, за умови надходження бюджетних коштів на рахунок МОУ та проведення платежів ДКС України: рахунок-фактура; видаткові накладні; акт приймання-передачі, затверджений наказом Міністра оборони України від 17.08.2017 № 440.

Пунктом 4.4. Договору передбачено, що розрахунки з Постачальником за поставлену продукцію Замовник здійснює через відповідні реєстраційні рахунки, відкриті у Держаній казначейській службі України. При цьому кошти Замовником сплачуються за бюджетною програмою. КПКВ 2101020/7, КЕКВ 2260, код видатку 050/7/2 резервного фонду.

Відповідно до п. 5.1. Договору строк поставки Продукції, передбаченою Специфікацією, що є невід'ємною частиною цього Договору до 30.11.2022. Дозволяється дострокове постачання Продукції партіями. Місце поставок (передачі) Продукції є військова частина НОМЕР_2 ( АДРЕСА_4 ).

Відповідно до п. 10.1. Договору цей Договір набирає чинності з моменту підписання його двома Сторонами і діє до 31.12.2022, а з питань розрахунків - до повного виконання Сторонами зобов'язань по цьому Договору.

Згідно з п. 11.10. Договору, Продукція яка постачається за цим Договором є продукцією оборонного призначення та підпадає під положення п. 29 ст. 1 Закону України «Про оборонні закупівлі» та класифікується УКТ ЗЕД за кодом 8710 00 00 00 та постачається для використання в оборонних цілях при проведенні ООС та/або при запровадженні воєнного стану.

Крім того, 17.10.2022 у зв'язку з наявністю технічних помилок у вищевказаному Договорі, між директором ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_7 та Міністерством оборони України, в інтересах якого на підставі довіреності від 23.09.2022 № 220/223/д діяв начальник Центрального управління ОСОБА_9 , який не був обізнаним про злочинний план колишнього начальника Центрального управління ОСОБА_8 та начальника відділу Центрального управління ОСОБА_5 , укладено додаткову угоду № 1 до Договору, відповідно до умов якої, Сторони дійшли згоди щодо виправлення технічних помилок у найменуваннях та внесенні відповідних змін до п.п. 1.1., 1.2. та п.п. 12, 25, 45, 48, 58 Додатку № 1 (Специфікації) Договору, а саме: замість слів у тексті «трубка 172.2м32.004» викласти «трубка 175.66.009сб-2», замість слів у тексті «трубка 175.31.051сб-1» викласти «трубка 175.31.055сб-1», замість слів у тексті «трубка 172.2м32.004» викласти «трубка 175.60.020сб-3», замість слів у тексті «трубка 175.80.004сб» викласти «трубка 175.60.004сб», замість слів у тексті «трубка 172.2м32.004» викласти «трубка 172.60.099сб». Інші умови Договору залишаються без змін.

Після поставки кожної окремої партії товару, визначеної у додатку № 1 до Договору - Специфікації на загальну суму 136 079 000,00 грн. (сто тридцять шість мільйонів сімдесят дев'ять грн., 00 коп.) без ПДВ, у період часу з 05.09.2022 по 29.12.2022, директор ТОВ «Інвестиційне рішення» ОСОБА_7 власноручно підписав та проставив відтиски печаток на рахунках-фактурах та видаткових накладних, зокрема:

- № і-00000030 від 12.09.2022 щодо поставки трубок 176.31.009сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 374 000,00 грн. (один мільйон триста сімдесят чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000030 від 12.09.2022 щодо поставки трубок 172.32.187сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 950 000,00 грн. (дев'ятсот п'ятдесят тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000033 від 21.09.2022 щодо поставки трубок 175.31.038сб-1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 092 000,00 грн. (один мільйон дев'яносто дві тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000033 від 21.09.2022 щодо поставки трубок 176.31.035сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 374 000,00 грн. (один мільйон триста сімдесят чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000036 від 06.10.2022 щодо поставки трубок 175.33.083сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 142 000,00 грн. (один мільйон сто сорок дві тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000036 від 06.10.2022 щодо поставки трубок 175.45.008сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 468 000,00 грн. (один мільйон чотириста шістдесят вісім тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000037 від 10.10.2022 щодо поставки трубок 176.31.061сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 194 000,00 грн. (один мільйон сто дев'яносто чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000037 від 10.12.2022 щодо поставки трубок 176.31.024сб-1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 196 000,00 грн. (один мільйон сто дев'яносто шість тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000038 від 17.10.2022 щодо поставки трубок 175.33.030сб-1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 790 000,00 грн. (сімсот дев'яносто тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000038 від 17.10.2022 щодо поставки трубок 172.60.017сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 162 000,00 грн. (один мільйон сто шістдесят дві тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000039 від 24.10.2022 щодо поставки трубок 175.31.040сб-1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 148 000,00 грн. (один мільйон сто сорок вісім тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000039 від 24.10.2022 щодо поставки трубок 176.33.026 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 786 000,00 грн. (сімсот вісімдесят шість тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000039 від 24.10.2022 щодо поставки трубок 172.31.109сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 982 000,00 грн. (дев'ятсот вісімдесят дві тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000040 від 31.10.2022 щодо поставки трубок 175.32.071сб1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 3 522 000,00 грн. (три мільйони п'ятсот двадцять дві тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000040 від 31.10.2022 щодо поставки трубок 175.33.160.2 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 976 000,00 грн. (дев'ятсот сімдесят шість тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000040 від 31.10.2022 щодо поставки трубок 175.45.010сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 344 000,00 грн. (один мільйон триста сорок чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000040 від 31.10.2022 щодо поставки трубок 175.66.012сб-1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 996 000,00 грн. (дев'ятсот дев'яносто шість тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000040 від 31.10.2022 щодо поставки трубок 172.82.090сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 974 000,00 грн. (дев'ятсот сімдесят чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000042 від 07.11.2022 щодо поставки трубок 175.33.103сб-2 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 278 000,00 грн. (один мільйон двісті сімдесят вісім тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000042 від 07.11.2022 щодо поставки трубок 175.66.043сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 4 966 000,00 грн. (чотири мільйони дев'ятсот шістдесят шість тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000043 від 14.11.2022 щодо поставки трубок 175.32.028сб-2 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 3 484 000,00 грн. (три мільйони чотириста вісімдесят чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000043 від 14.11.2022 щодо поставки трубок 175.82.007сб-2 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 996 000,00 грн. (дев'ятсот дев'яносто шість тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000043 від 14.11.2022 щодо поставки трубок 175.82.019сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 082 000,00 грн. (один мільйон вісімдесят дві тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000043 від 14.11.2022 щодо поставки трубок 175.82.089сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 078 000,00 грн. (один мільйон сімдесят вісім тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000043 від 14.11.2022 щодо поставки трубок 175.60.098сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 154 000,00 грн. (один мільйон сто п'ятдесят чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000043 від 14.11.2022 щодо поставки трубок 175.37.013сб-4 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 148 000,00 грн. (один мільйон сто сорок вісім тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000043 від 14.11.2022 щодо поставки трубок 172.60.055сб-3а у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 344 000,00 грн. (один мільйон триста сорок чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000044 від 21.11.2022 щодо поставки трубок 175.32.039сб-1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 3 968 000,00 грн. (три мільйони дев'ятсот шістдесят вісім тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000044 від 21.11.2022 щодо поставки трубок 175.35.013сб-3 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 394 000,00 грн. (один мільйон триста дев'яносто чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000044 від 21.11.2022 щодо поставки трубок 172.60.117сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 978 000,00 грн. (дев'ятсот сімдесят вісім тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000044 від 21.11.2022 щодо поставки трубок 175.86.008сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 154 000,00 грн. (один мільйон сто п'ятдесят чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000045 від 28.11.2022 щодо поставки трубок 176.32.003сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 3 734 000,00 грн. (три мільйони сімсот тридцять чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000045 від 28.11.2022 щодо поставки трубок 175.32.043сб-1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 3 690 000,00 грн. (три мільйони шістсот дев'яносто тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000045 від 28.11.2022 щодо поставки трубок 175.32.044сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 3 766 000,00 грн. (три мільйони сімсот шістдесят шість тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000045 від 28.11.2022 щодо поставки трубок 172.60.138сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 394 000,00 грн. (один мільйон триста дев'яносто чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000045 від 28.11.2022 щодо поставки трубок 172.60.139сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 346 000,00 грн. (один мільйон триста сорок шість тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000046 від 08.12.2022 щодо поставки трубок 172.66.157сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 4 996 000,00 грн. (чотири мільйони дев'ятсот дев'яносто шість тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000046 від 08.12.2022 щодо поставки трубок 175.66.040сб-1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 4 974 000,00 грн. (чотири мільйони дев'ятсот сімдесят чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000048 від 12.12.2022 щодо поставки трубок 175.32.072сб1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 4 690 000,00 грн. (чотири мільйони шістсот дев'яносто тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000048 від 12.12.2022 щодо поставки трубок 175.32.062сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 2 946 000,00 грн. (два мільйони дев'ятсот сорок шість тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000048 від 12.12.2022 щодо поставки трубок 176.34.009сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 894 000,00 грн. (один мільйон сто сорок вісім тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000052 від 19.12.2022 щодо поставки трубок 172.66.133сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 7 988 000,00 грн. (сім мільйонів дев'ятсот вісімдесят вісім тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000052 від 19.12.2022 щодо поставки трубок 175.32.080сб у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 3 974 000,00 грн. (три мільйони дев'ятсот сімдесят чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000053 від 26.12.2022 щодо поставки трубок 175.66.005сб-2 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 9 794 000,00 грн. (дев'ять мільйонів сімсот дев'яносто чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000054 від 27.12.2022 щодо поставки трубок 175.31.019сб-1а у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 6 335 000,00 грн. (шість мільйонів триста тридцять п'ять тисяч грн., 00 коп.) без ПДВ;

- № і-00000055 від 29.12.2022 щодо поставки трубок 175.32.062сб1 у кількості 200 (двісті) шт., загальною вартістю 1 894 000,00 грн. (один мільйон вісімсот дев'яносто чотири тисячі грн., 00 коп.) без ПДВ чим засвідчив виконання умов Договору зі сторони ТОВ «Інвестиційне рішення» та надав їм офіційного значення.

У свою чергу, начальник відділу Центрального управління ОСОБА_5 , продовжуючи вчинення вказаного кримінального правопорушення, явно виходячи за межі наданих йому повноважень, діючи умисно, за попередньою змовою з колишнім начальником Центрального управління ОСОБА_8 та іншими невстановленими особами, в інтересах ТОВ «Інвестиційне рішення», будучи обізнаними про те, що вартість товарів, запропонованих ТОВ «Інвестиційне рішення» визначено в порушення норм вимог Закону України «Про публічні закупівлі», Закону України «Про оборонні закупівлі», постанов Кабінету Міністрів України № 169 від 28.02.2022 (зі змінами), № 309 від 17.03.2021 (зі змінами), № 363 від 03.03.2021 (зі змінами), наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 275 від 18.02.2020 (зі змінами), наказів Міністерства оборони України № 500 від 29.12.2020, № 757 від 31.12.2016, отримавши вищевказані фінансові документи, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, користуючись авторитетом серед колег та займаною посадою організував подальше погодження головним уповноваженими особами фінансово-економічного управління КСЛ ЗСУ вищевказаних рахунків-фактур та особисто погодив їх, наклавши власний рукописний підпис з поміткою: «Поставлена продукція відповідає умовам договору від 24.08.2022 № 370/3/5/2/2/289 За запланованими обсягами коштів, номенклатурою і кількістю включена до Плану ремонту озброєння та військової техніки). Зазначена продукція поставлена та взята на облік. Прошу оплатити рахунок».

У свою чергу, начальник Центрального управління ОСОБА_9 , який з вересня 2022 року призначений на посаду начальника Центрального управління, не будучи обізнаним про попередню змову начальника відділу Центрального управління ОСОБА_5 з колишнім начальником Центрального управління ОСОБА_8 та іншими невстановленими особами, які діяли в інтересах ТОВ «Інвестиційне рішення» та про те що вартість товарів, запропонованих ТОВ «Інвестиційне рішення» визначено в порушення норм вимог Закону України «Про публічні закупівлі», Закону України «Про оборонні закупівлі», постанов Кабінету Міністрів України № 169 від 28.02.2022 (зі змінами), № 309 від 17.03.2021 (зі змінами), № 363 від 03.03.2021 (зі змінами), наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 275 від 18.02.2020 (зі змінами), наказів Міністерства оборони України № 500 від 29.12.2020, № 757 від 31.12.2016, отримавши вищевказані фінансові документи при невстановлених в ході досудового розслідування обставинах та у точно невстановлений досудовим розслідуванням час особисто погодив вказані фінансові документи, наклавши власний рукописний підпис з поміткою: «До оплати».

Як наслідок, з рахунку платника - Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022), відкритого в Державній казначейській службі UA428201720343100002000018611, на рахунок отримувача - ТОВ «Інвестиційне рішення» (код ЄДРПОУ 38705778), відкритого в АТ КБ «ПриватБанк» НОМЕР_3 у період часу з 12.09.2022 по 17.01.2023 перераховано грошові кошти на загальну суму 136 079 000,00 грн. (сто тридцять шість мільйонів сімдесят дев'ять грн., 00 коп.) без ПДВ, відповідно до умов зазначеного вище Договору.

Внаслідок вказаних вище спільних умисних злочинних дій начальника відділу Центрального управління ОСОБА_5 та начальника Центрального управління полковника ОСОБА_8 відбулось завищення вартості військового майна, поставленого ТОВ «Інвестиційне рішення» за договором № 370/3/5/2/2/289 від 24.08.2022 про закупівлю товарів за державні кошти та Міністерству оборони України спричинено шкоду на суму 75 859 738,00 (сімдесят п'ять мільйонів вісімсот п'ятдесят дев'ять тисяч сімсот тридцять вісім грн., 00 коп.).

Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у перевищенні військовою службовою особою службових повноважень, тобто в умисному вчиненні дій, які явно виходять за межі наданих цій особі повноважень, що спричинили тяжкі наслідки, вчинених в умовах воєнного стану, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 5 ст. 4261 КК України.

20.01.2025 ОСОБА_5 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 5 ст. 426-1 КК України.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_10 від 21.01.2025 у справі № 757/2419/25-к до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, строком на 60 днів, тобто до 20.03.2025 та визначено альтернативний запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 50 000 000 (п'ятдесят мільйонів) гривень.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_11 від 11.03.2025 у справі № 757/11316/25-к продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 426-1 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 426-1 КК України та за фактами вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 366 КК України, до 6 (шести) місяців, тобто до 20.07.2025 включно.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_12 від 17.03.2025 у справі № 757/12169/25-к продовжено строк тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_5 до 15.05.2025 включно та визначено альтернативний запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 14 000 000 (чотирнадцять мільйонів) гривень.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_13 від 12.05.2025 у справі № 757/21732/25-к до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту з забороною залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , з 21:00 год. до 07:00 год. до 12.07.2025.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_14 від 08.07.2025 у справі № 757/32017/25-к продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023 до 9 (дев'яти) місяців, тобто до 20.10.2025.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_15 від 09.07.2025 у справі № 757/32197/25-к до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту з забороною залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , з 21:00 год. до 07:00 год. до 09.09.2025.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_16 від 08.09.2025 у справі № 757/43055/25-к підозрюваному ОСОБА_5 продовжено запобіжний захід у вигляді домашнього арешту з забороною залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , з 23:00 год. до 06:00 год. на строк до 19.10.2025 включно.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 від 15.10.2025 у справі № 757/50535/25-к продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023 до 12 (дванадцяти) місяців, тобто до 20.01.2026.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_17 від 21.10.2025 у справі № 757/52009/25-к підозрюваному ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у виді особистого зобов'язання до 17.12.2025 включно та відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України покладено обов'язки.

Таким чином на даний час, з метою виконання завдань кримінального провадження, виникла необхідність у продовженні строку дії покладених на підозрюваного ОСОБА_5 обов'язків у зв'язку з обранням запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання необхідного для забезпечення його належної процесуальної поведінки.

У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання в повному обсязі та просив задовольнити, з підстав зазначених у ньому.

Підозрюваний та його захисник не заперечили проти продовження строку дії, покладених на ОСОБА_5 обов'язків.

Заслухавши пояснення сторін кримінального провадження, дослідивши клопотання та долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов такого висновку.

Слідчим суддею встановлено, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань, за процесуального керівництва Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 6202300000000986 від 07.11.2023 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 426-1 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 426-1 КК України та за фактами вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 366 КК України.

20.01.2025 ОСОБА_5 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 5 ст. 426-1 КК України.

Під час досудового розслідування у даному кримінальному провадженні зібрані докази (матеріали провадження), які обґрунтовують підозру, зокрема: рапорт про виявлення кримінального правопорушення № 491/10-3-03-01/23 від 31.10.2023; матеріали, зібрані оперативним підрозділом Головного оперативного управління Державного бюро розслідувань; узагальнений матеріал Державної служби фінансового моніторингу України № 1016/2024дск від 19.12.2024; додатковий узагальнений матеріал Державної служби фінансового моніторингу України № 0779/2023дск від 31.08.2023; висновок експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи військового майна, техніки та озброєння № 6549/24-54 від 09.08.2024; висновок за результатами проведення судової економічної експертизи № СЕ-19/124-24/11882-ЕК від 27.08.2024; висновок експертів за результатами проведення додаткової судової товарознавчої експертизи військового майна, техніки та озброєння № 10914/24-54 від 15.11.2024; висновок експерта за результатами проведення додаткової судової економічної експертизи № СЕ-19/124-24/17495-ЕК від 13.12.2024; висновок експерта за результатами проведення судової економічної експертизи № 165/25-23 від 01.05.2025; висновок експерта за результатами проведення судової військової експертизи № 884 від 28.08.2024; висновок експерта за результатами проведення судової військової експертизи № 149 від 18.02.2025; висновок експерта за результатами проведення почеркознавчої експертизи № 708 від 09.05.2025; висновок експерта за результатами проведення почеркознавчої експертизи № 709 від 09.05.2025; висновок експертів за результатами проведення комплексної судової почеркознавчої експертизи та судової технічної експертизи документів № 608/609 від 05.03.2025; аудиторський звіт за результатами камерального внутрішнього аудиту Департаменту внутрішнього аудиту МОУ № 9-39/3 від 11.04.2025; протоколи оглядів документів та інформації, що містить банківську таємницю; протоколи оглядів речей та документів; протоколи оглядів мобільних пристроїв та комп'ютерної техніки, вилученої у ході досудового розслідування; протокол огляду речей за участі спеціаліста ТОВ «Житомирський бронетанковий завод»; протокол огляду речей за участі спеціаліста ТОВ «Київський бронетанковий завод»; протокол огляду карти пам'яті Micro SD 32 GB інв.№ 503/2978т від 09.01.2024, що є додатком до протоколу про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем, шляхом доступу до системи миттєвого обміну повідомленнями Telegram, власником якої є ОСОБА_7 від 08.05.2025; матеріали за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій; протоколи допиту свідків ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 ; протоколи допитів як свідків службових осіб Командування Сил логістики Збройних Сил України, а саме: ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 ; договір про закупівлю товарів за державні кошти № 370/3/5/2/2/164 від 17.05.2022 з додатками; комерційна пропозиція ТОВ «Інвестиційне рішення» № 20 від 09.05.2022; комерційні пропозиції від ТОВ «Селлпоінт» № 050501 від 05.05.2022, ТОВ «Велсер компані» (вх.№ 11233 від 17.06.2022); протокол переговорів щодо закупівлі Частини транспортних засобів військового призначення (35420000-4) № 717/2/3855 від 16.05.2022; протокол визначення переможця пропозиції за результатами переговорів щодо закупівлі Частини транспортних засобів військового призначення (35420000-4) № 717/2/3855/з від 16.05.2022; договір про закупівлю товарів за державні кошти № 370/3/5/2/2/289 від 24.08.2022 з додатками; комерційна пропозиція ТОВ «Інвестиційне рішення» № 32 від 23.06.2022; комерційні пропозиції від ТОВ «Головбуд» № 3006/4/22 від 30.06.2022, ТОВ «Енбоук» № 136/2022 від 05.08.2022; протокол переговорів щодо закупівлі Частини транспортних засобів військового призначення (35420000-4) № 717/2/7672 від 26.08.2022; протокол визначення переможця пропозиції за результатами переговорів щодо закупівлі Частини транспортних засобів військового призначення (35420000-4) № 717/2/7672/з від 26.08.2022; журнали реєстрації господарських операцій ТОВ «Інвестиційне рішення» та картки аналітичного обліку розрахунків з дебіторами та кредиторами за 2022-2023 роки; відповіді на запити від компаній-виробників товарів військового призначення, зокрема ТОВ «Київський бронетанковий завод», ДП «Львівський бронетанковий завод», ТОВ «Житомирський бронетанковий завод», ТОВ «МК «Метал трейдінг», ТОВ «Техімпекс», ТОВ «Ремонтно-механічне підприємство ДВЗ»; технічні умови «ТУ У 24.2-38705778-001:2022 на трубки металеві системи охолодження та змащування двигунів транспортних засобів спеціального призначення»; висновки Житомирської торгово-промислової палати № В-1849 від 16.06.2022 та № В-2256 від 17.10.2022; протокол огляду інформації операторів мобільного зв'язку (аналіз телефонних з'єднань підозрюваних);.

Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень.

Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя вважає, що дані які вказують на обґрунтовану підозру, які навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів, містяться у долучених до матеріалів клопотання доказах.

Приймаючи таке рішення, слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні прокурора та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу, то з огляду на наведені у клопотанні прокурора дані, у слідчого судді є всі підстави для висновку, що представлені докази об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином, на даному етапі хоча і не можна стверджувати про їх достатність для негайного засудження, проте можна дійти висновку про виправданість подальшого розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28 жовтня 1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року).

Слідчий суддя також враховує, що при застосуванні до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу та продовженні строку його дії слідчим суддею враховувались обставини, що дають підстави підозрювати останнього у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, з посиланням на матеріали, що підтверджують ці обставини.

Так, 20.01.2025 ОСОБА_5 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 5 ст. 426-1 КК України.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_10 від 21.01.2025 у справі № 757/2419/25-к до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, строком на 60 днів, тобто до 20.03.2025 та визначено альтернативний запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 50 000 000 (п'ятдесят мільйонів) гривень.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_11 від 11.03.2025 у справі № 757/11316/25-к продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 426-1 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 426-1 КК України та за фактами вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 366 КК України, до 6 (шести) місяців, тобто до 20.07.2025 включно.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_12 від 17.03.2025 у справі № 757/12169/25-к продовжено строк тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_5 до 15.05.2025 включно та визначено альтернативний запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 14 000 000 (чотирнадцять мільйонів) гривень.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_13 від 12.05.2025 у справі № 757/21732/25-к до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту з забороною залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , з 21:00 год. до 07:00 год. до 12.07.2025.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_14 від 08.07.2025 у справі № 757/32017/25-к продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023 до 9 (дев'яти) місяців, тобто до 20.10.2025.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_15 від 09.07.2025 у справі № 757/32197/25-к до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту з забороною залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , з 21:00 год. до 07:00 год. до 09.09.2025.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_16 від 08.09.2025 у справі № 757/43055/25-к підозрюваному ОСОБА_5 продовжено запобіжний захід у вигляді домашнього арешту з забороною залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , з 23:00 год. до 06:00 год. на строк до 19.10.2025 включно.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 від 15.10.2025 у справі № 757/50535/25-к продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023 до 12 (дванадцяти) місяців, тобто до 20.01.2026.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_17 від 21.10.2025 у справі № 757/52009/25-к підозрюваному ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у виді особистого зобов'язання до 17.12.2025 включно та відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України покладено обов'язки.

Наразі досудове розслідування у кримінальному провадженні триває.

За положеннями ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Згідно з ч. 2 ст. 194 КПК України слідчий суддя, суд зобов'язаний постановити ухвалу про відмову у застосуванні запобіжного заходу, якщо під час розгляду клопотання прокурор не доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті.

Відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.

Слідчий суддя вважає, що ризики, які були підставою для застосування до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, об'єктивно продовжують існувати та для їх запобігання необхідно продовжити останньому строк дії, покладених на нього обов'язків, що буде співмірним з існуючими ризиками та достатнім для забезпечення його належної процесуальної поведінки.

Так, ризик, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України - переховуватись від органу досудового розслідування, суду, обґрунтовується тим, що Досудове розслідування, як процедура, пов'язана з притягненням особи до відповідальності, не є статичним, що обумовлює можливість непрогнозованої зміни поведінки підозрюваного ОСОБА_5 , оскільки останній підозрюється у вчиненні особливо тяжких злочинів, за вчинення яких передбачене покарання у вигляді позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років. Таким чином, співставлення можливих негативних для підозрюваного наслідків у вигляді його ув'язнення у невизначеному майбутньому, із можливим засудженням до покарання у виді позбавлення волі у перспективі робить цей ризик достатньо високим. Отже, оцінюючи можливість підозрюваного переховуватися від органу досудового розслідування та суду, слідство вважає такі дії цілком вірогідними в будь-який момент кримінального провадження.

Ризики, передбачені п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, проявляється у тому, що ОСОБА_5 може чинити тиск на них з метою зміни показань або відмови від них. Крім того, на даний час у кримінальному провадженні не допитано усіх свідків, яким відомі обставини, що підлягають доказуванню під час кримінального провадження та не встановлено усіх осіб причетних до вчинення вказаного злочину.

Разом з цим, слід врахувати що суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 КПК України, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (частина 4 статті 95 КПК). Тобто, ризик впливу на свідків існує на початковому етапі кримінального провадження, як при зібранні доказів, так і до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом.

Отже, заборона спілкуватися з певними визначеними особами, як наслідок встановлення ймовірного впливу на них, є об'єктивною необхідністю забезпечення «недоторканості» показань інших учасників кримінального провадження, які мають доказову цінність.

На думку слідчого судді, з метою подальшого безперешкодного розслідування по встановленню усіх обставин у цьому провадженні, необхідно обмежити підозрюваного у можливості спілкування зі свідками та іншими підозрюваними у цьому кримінальному провадженні, з приводу обставин кримінального провадження, а покладений на підозрюваного обов'язок не буде занадто обтяжливим.

Разом з цим, суд вважає, що прокурором у клопотанні та у судовому засіданні не доведено наявність ризиків того, що ОСОБА_5 може знищити, сховати або спотворити речі, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, вчинити інше кримінальне правопорушення, чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється оскільки вони жодним чином не підтверджений, а у клопотанні зроблено тільки формальне посилання на нього.

В той же час, слідчий суддя враховує те, що у зв'язку з тривалістю дії застосованого запобіжного заходу рівень ймовірності реалізації ризиків, передбачених ст. 177 КПК України дещо зменшується.

У зв'язку з чим та на підставі викладеного, слідчий суддя вважає за необхідне продовжити строк дії, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, які діють під час застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, а саме: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора та суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи; утримуватися від спілкування з підозрюваними, а також зі свідками щодо обставин, викладених у письмовому повідомленні про підозру у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023; продовжити зберігання в міграційній службі свого паспорту (паспортів) для виїзду за кордон, інших документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Керуючись ст. ст. 177, 178, 181, 186, 193, 194, 196, 309 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Продовжити в межах строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023, тобто до 20.01.2026, строк дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, покладених у зв'язку із застосуванням запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:

- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора та суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;

- утримуватися від спілкування з підозрюваними а також зі свідками щодо обставин, викладених у письмовому повідомленні про підозру у кримінальному провадженні № 62023000000000986 від 07.11.2023;

- продовжити зберігання в міграційній службі свого паспорту (паспортів) для виїзду за кордон, інших документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Роз'яснити, що у разі невиконання покладених на підозрюваного обов'язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід, а також накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора та слідчого у кримінальному провадженні.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1