печерський районний суд міста києва
Справа № 757/57240/25-к
пр. 1-кс-47854/25
17 листопада 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , адвоката ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про продовження дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, -
прокурор відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 звернулась до слідчого судді з клопотанням, про продовження запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання, прокурор обґрунтовує тим, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000001248 від 28.07.2023 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч.ч. 2, 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України, ОСОБА_8 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України, ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України, а також за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 240, ч. 2 ст. 364 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше січня 2022 року, всупереч вимогам законодавства України, яким регламентовано процедуру промислового видобутку та реалізації бурштину, діючи умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, посягаючи на встановлені законодавством України суспільні відносини у сфері надрокористування, усвідомлюючи, що його діяльність є протиправною, несе велику суспільну небезпеку, може призвести до тяжких наслідків, з метою особистої наживи та отримання неконтрольованого державою прибутку, вирішив створити стійке ієрархічне об'єднання - злочинну організацію, діяльність якої спрямована на:
- вчинення тяжких злочинів, пов'язаних з незаконним видобуванням та збутом бурштину, законність походження якого не підтверджується відповідними документами;
- використання коштів, здобутих від незаконного видобування та збуту бурштину з метою продовження злочинної діяльності у вказаній сфері, а також з метою особистого збагачення.
Визначившись з напрямом протиправної діяльності та поклавши на себе функції організатора злочинної організації, усвідомлюючи складність процесу незаконного видобування бурштину, а також усіх інших дій, необхідних для забезпечення зазначеної діяльності, та неможливість здійснення вказаної діяльності самостійно, ОСОБА_6 , для досягнення своїх злочинних намірів розробив план, яким передбачив наступне:
1) підбір в якості співучасників злочинної організації довірених осіб, в тому числі тих, які мають знання, досвід та зв'язки у сфері видобування бурштину, які повністю визнаватимуть його владу та авторитет, як лідера злочинної організації, дотримуватимуться в суворому порядку встановлених ним правил поведінки, погодяться залучати інших осіб для заняття протиправною діяльністю у складі злочинної організації;
2) визначення чіткої схеми злочинної діяльності та відповідної організаційно-структурної будови злочинної організації з її поділом на підрозділи на чолі з довіреними особами, з диференціацією задач і функцій кожного з цих підрозділів, необхідних для досягнення спільної злочинної мети самої організації, а також розподілення ролі та функції між майбутніми співучасниками вчинення злочинів, структури їх підпорядкування;
3) визначення, за участі інших учасників злочинної організації, перспективних ділянок бурштиноносних надр, на яких можливо здійснювати видобуток бурштину;
4) визначення суб'єкта господарювання, від імені якого здійснюватиметься діяльність по промисловому видобутку бурштину, а також установлення вирішального впливу в указаному суб'єкті господарювання та керівництвом ним;
5) фінансування визначеного суб'єкта господарювання з метою забезпечення участі в аукціонах з продажу спеціальних дозволів на користування надрами;
6) участь в аукціонах з продажу спеціальних дозволів на користування надрами;
7) організація на ділянках бурштинонсних надр процесу незаконного видобування бурштину на чолі з довіреною особою, яка підпорядковуватиметься організатору злочинної організації та діятиме як керівник окремого підрозділу в складі злочинної організації з одночасним дорученням такій особі здійснювати дії щодо:
- безпосереднього керівництва діяльністю з видобутку бурштину на місцях;
- пошук техніки (екскаваторів, тракторів, вантажівок, заправників, промиваючих установок, мотопом тощо), необхідної для видобутку бурштину;
- забезпечення вказаної техніки пальним;
- слідкування за технічним станом техніки та оперативне усунення поломок та несправностей, які виникатимуть в процесі видобутку бурштину;
- підбір робітників, які керуватимуть технікою та вчинятимуть дії з безпосереднього видобутку бурштину;
- підбір керівника охорони та охоронців, які здійснюватимуть постійний нагляд за робітниками під час видобутку бурштину;
- визначення місць зберігання видобутого бурштину;
- пошук осіб, які здійснюють викуп бурштину з уникненням від податкового обліку;
8) налагодження корупційних зв'язків із окремими представниками Державної служби геології та надр України з метою повного сприяння діяльності з незаконного видобування бурштину, починаючи від участі в аукціонах з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та закінчуючи розробленням документів з метою надання ознак законності й прикриття протиправної діяльності (проектів дослідно-промислової розробки, звітів, листів, повідомлень тощо), а також отримання оперативної інформації щодо перевірочних заходів, які можуть здійснюватися відносно суб'єкта господарювання, від імені якого здійснюватиметься незаконне видобування бурштину.
9) забезпечення взаємозв'язку між діями окремих членів злочинної організації та координації їх діяльності шляхом визначення конкретних завдань кожного учасника злочинної організації;
10) організації суворої системи звітності та контролю, в якій учасники нижчої ланки злочинної організації звітують про виконання покладених на них функцій перед вищестоящими в ієрархічній структурі злочинної організації;
11) забезпечення стабільності та безпеки функціонування злочинної організації шляхом протидії внутрішнім та зовнішнім дезорганізуючим факторам:
- сувора конспірація злочинної діяльності, підбір учасників злочинної організації серед довірених осіб;
- залучення до діяльності злочинної організації осіб, які не обізнані про протиправний характер діяльності такої організації, шляхом повідомлення їм недостовірної інформації щодо наявності законних підстав для видобутку бурштину;
- конспірація місць зберігання та фасування видобутого бурштину;
- використання під час приватного спілкування між учасниками злочинної організації мобільних додатків для миттєвого обміну повідомленнями «Signal», «Telegram», «WhatsApp», «Threema» тощо, а також використання при обговоренні питань злочинної діяльності, спрямованої на видобуток та збут бурштину умовностей та скорочень, кодових назв;
- впровадження спільних неформальних правил поведінки всередині злочинної організації, обов'язкових для виконання всіма її членами, зокрема, надання учасникам злочинної організації вигаданих імен та прізвиськ;
- налагодження корупційних зв'язків із окремими представниками органів державної лісової охорони з метою безперешкодного передання земель лісового призначення у користування злочинної організації та нездійснення контрольних заходів щодо стану використання таких земель;
- налагодження корупційних зв'язків із окремими представниками інших правоохоронних органів, з метою одержання оперативної інформації про діяльність правоохоронних органів, забезпечення можливості безперешкодного видобутку та збуту бурштину та не притягнення до встановленої законом відповідальності.
Враховуючи трудомісткість процесу видобування бурштину, з метою забезпечення безперервності вказаного процесу та отримання незаконних прибутків ОСОБА_6 , будучи організатором та керівником злочинної організації, спільно з іншими учасниками злочинної організації визначили алгоритм здійснення злочинної діяльності, який полягав у наступному:
- підбір перспективних ділянок бурштиноносних надр;
- отримання спеціальних дозволів на користування надрами;
- здійснення промислового видобутку бурштину під прикриттям проведення робіт з геологічного вивчення ділянок бурштиноносних надр;
- зберігання видобутого бурштину в спеціально облаштованих місцях;
- постійна звітність нижчих ланок злочинної організації вищим щодо обсягу видобутого бурштину;
- реалізація видобутого бурштину за готівкові грошові кошти з уникненням від податкового обліку;
- використання отриманих внаслідок протиправної діяльності грошових коштів для потреб виробничого процесу, а також для особистого збагачення;
- розподіл незаконних прибутків між учасниками злочинної організації, залежно від їх ролі.
Відповідно до злочинного задуму ОСОБА_6 , створена ним злочинна організація складалася з декількох структурних частин (підрозділів), які під загальним керівництвом ОСОБА_6 відповідали за певний напрямок злочинної діяльності, спрямований на досягнення мети діяльності злочинної організації - отриманні незаконних прибутків від незаконного видобування та збуту бурштину.
Вибудувана ОСОБА_6 та іншими учасниками злочинної організації структура злочинної організації включала в себе наступні структурні частини (підрозділи):
1) «Київські», до якого входили ОСОБА_6 , ОСОБА_11 , ОСОБА_5 та інші невстановлені в ході досудового розслідування особи;
2) «Кар'єр», до якого входили ОСОБА_7 , ОСОБА_12 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та інші невстановлені в ході досудового розслідування особи;
3) «Правоохоронці», до якого входив ОСОБА_8 та інші невстановлені в ході досудового розслідування особи;
Розроблена таким чином структура злочинної організації і схема її злочинної діяльності характеризується участю взаємопов'язаних між собою функціонально-відокремлених ланок, що володіють стійкими зв'язками і згуртованістю, а також тривалим періодом здійснення злочинної діяльності, чітким розподілом ролей.
Ієрархія злочинної організації, передбачала підпорядкування всіх учасників злочинної організації її керівнику - ОСОБА_6 . При цьому, ОСОБА_7 , будучи керівником структурного підрозділу злочинної організації, визначав обсяг дій, які необхідно здійснити безпосередньо на ділянках бурштиноносних надр для досягнення загальної мети діяльності злочинної організації - отримання незаконних прибутків від незаконного видобування та збуту бурштину.
Завдяки розробленому плану діяльності, вибудуваній організаційній структурі, ієрархії та іншим заходам, вжитими ОСОБА_6 та іншими учасниками, створене ним стійке ієрархічне об'єднання набуло ознак злочинної організації та почало діяти у невстановлений досудовим розслідування час, однак не пізніше червня 2022 року.
Таким чином, створена ОСОБА_6 злочинна організація убезпечувала себе від викриття та почала діяти не пізніше червня 2022 року (більш точний час органом досудового розслідування не встановлений) по 01 травня 2024 року на території Рівненської та Київської областей, а припинила своє функціонування у зв'язку із її знешкодженням правоохоронними органами.
Для реалізації своїх злочинних планів ОСОБА_6 не пізніше ніж у червні 2022 року (більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено) за пропозицією ОСОБА_9 у невстановленому досудовим розслідуванням місці залучив до складу злочинної організації ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з яким ОСОБА_9 познайомився не пізніше ніж у квітні 2022 року та мав дружні стосунки, ознайомив його зі своїми злочинними намірами, довівши до його відома деталі заздалегідь розробленого плану вчинення злочинів.
В свою чергу ОСОБА_5 бажаючи отримувати матеріальну вигоду, керуючись корисливим мотивом, прийняв пропозицію ОСОБА_6 та надав свою добровільну згоду на участь в злочинній організації.
Так, наказом Державної служби геології та надр України від 07.04.2022 № 37-к ОСОБА_5 переведено на посаду завідувача Сектору організаційного забезпечення, взаємодії зі ЗМІ та міжнародного співробітництва Державної служби геології та надр України (далі - Держгеонадра).
Згідно з посадовою інструкцією завідувача Сектору організаційного забезпечення, взаємодії зі ЗМІ та міжнародного співробітництва Держгеонадр, затвердженою Головою Держгеонадр 07.04.2022, з якою ОСОБА_5 ознайомився того ж дня, посада завідувача вказаного Сектору відноситься до категорії посад державної служби «Б». Метою посади забезпечення виконання покладених на Сектор завдань щодо організаційного забезпечення діяльності Держгеонадр, організації інформування широких кіл громадськості та засобів масової інформації про основні напрямки роботи, висвітлення діяльності Держгеонад, забезпечення усіх видів міжнародного співробітництва в сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Отже, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду завідувача Сектору організаційного забезпечення, взаємодії зі ЗМІ та міжнародного співробітництва Державної служби геології та надр України був службовою особою та виконував організаційно-розпорядчі функції.
Відповідно до відведеної йому ОСОБА_6 за пропозицією ОСОБА_9 ролі у плані злочинних дій, ОСОБА_5 до 01.05.2024, тобто до моменту припинення діяльності злочинної організації, виконував у її складі такі функції:
- усунення організаційних перешкод у вигляді встановленого законодавством порядку проведення та документального оформлення видобувних робіт, з огляду на протиправний характер діяльності злочинної організації та відсутність у її учасників знань у сфері надрокористування, з метою забезпечення її довготривалої й безперешкодної діяльності та досягнення кінцевої мети діяльності злочинної організації - отримання прибутків від незаконного видобування бурштину;
- участь в пошуку перспективних ділянок надр, на яких можливо здійснювати видобуток бурштину в промислових масштабах, шляхом використання свого службового становища та особистих контактів зі службовими особами Державної служби геології та надр України, зокрема надання інформації про такі ділянки, їх місцерозташування, координати, надсилання ситуаційних планів, юридичних осіб, які ініціювали або номінували ділянки надр для виставлення на аукціон, перспективи перемоги на таких аукціонах тощо;
- участь в підготовці документів щодо купівлі-продажу спеціальних дозволів на користування надрами № 5384 від 31.05.2022 («Федорівська-7») та № 5385 від 31.05.2022 («Федорівська-8»), а саме угод про умови користування надрами, угод про купівлю геологічної інформації та інших;
- повне документальне супроводження діяльності ТОВ «КЕНЛІКС ПРОДАКТ» з незаконного видобування бурштину шляхом розроблення та/або участі в розробленні відповідних документів, форм звітності, проектів дослідно-промислової розробки та інших документів з метою прикриття та надання ознак законності злочинній діяльності;
- пошук та співпраця з проектними організаціями під час розробки проектів дослідно-промислової розробки родовищ бурштину з метою надання ознак законності вказаній діяльності;
- особисте відвідування ділянок бурштиноносних надр «Федорівська-7» та «Федорівська-8» під час розроблення проектів дослідно-промислової розробки;
- використання зв'язків в центральних органах виконавчої влади, які реалізують державну політику у сфері лісового та мисливського господарства з метою погодження проведення розвідувальних та видобувних робіт на ділянках надр «Федорівська-7» та «Федорівська-8», які розташовані на землях лісового фонду;
- постійні консультації учасників злочинної організації щодо процесу документального оформлення діяльності з незаконного видобування бурштину, а саме комунікація з організатором злочинної діяльності - ОСОБА_6 , надсилання йому відповідних документів та іншої інформації, яка стосується діяльності з видобування бурштину, інформування про поточний стан справ, пророблену роботу та заплановані дії через цивільну дружину останнього - ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також надання такої інформації ОСОБА_9 ;
- покриття частини витрат, пов'язаних з оформленням документів щодо надання ознак законності діяльності з видобування бурштину, за власний рахунок;
- інформування учасників злочинної організації про запити правоохоронних органів та інших органів державної влади, які надходять до Держгеонадр, та в яких міститься інформація, що є важливою для діяльності злочинної організації, з огляду на її протиправний характер, з метою утруднення викриття;
- приховування від правоохоронних органів інформації про злочини, вчинені учасниками злочинної організації;
- отримання частини незаконних прибутків від діяльності злочинної організації.
Таким чином, ОСОБА_6 у невстановлений в ході досудового розслідування час, однак не пізніше січня 2022 року, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, вирішив створив стійке ієрархічне об'єднання, яке набуло ознак злочинної організації та почало діяти у невстановлений досудовим розслідування час, однак не пізніше червня 2022 року, до складу якої увійшли ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 та інші невстановлені у ході досудового розслідування особи, які за попередньою змовою зорганізувалися для спільної злочинної діяльності з метою отримання прибутку від вчинення тяжких злочинів проти довкілля, зокрема незаконного видобування бурштину, та в період з червня 2022 року до 01.05.2024 року здійснював загальне керівництво такою злочинною організацією та одним із її структурних підрозділів, координацію кримінально протиправної діяльності її учасників, а також забезпечив фінансування та функціонування злочинної організації.
У період часу з червня 2022 року по 01.05.2024 року створена ОСОБА_6 злочинна організація під його керівництвом, а також під керівництвом співорганізатора та керівника її структурної частини ОСОБА_7 вчинила ряд тяжких злочинів, пов'язаних із незаконним видобуванням бурштину.
Зокрема, не пізніше червня 2022 року ОСОБА_5 , надавши добровільну згоду на участь в злочинній організації, діючи у її складі під керівництвом організатора ОСОБА_6 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер діяльності, передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, з корисливих мотивів, з метою отримання незаконних прибутків, виконуючи свої функції згідно розробленого плану злочинних дій, відомого всім учасникам злочинної організації, вчинив пособництво у незаконному видобуванні бурштину, вчиненому службовою особою шляхом використання свого службового становища.
Так, в результаті діяльності злочинної організації, зокрема в період з червня 2022 року по 01.05.2024 року в межах спеціального дозволу на користування надрами № 5384 від 31.05.2022 (ділянка «Федорівська-7») об'єм виїмки ґрунту складає 40 852,0 м3, з якого обсяг видобутку бурштину склав 3 679,539 кг, у зв'язку з чим державі, внаслідок самовільного користування надрами, заподіяно збитків на суму 224 475 979,98 грн.; в межах спеціального дозволу на користування надрами № 5385 від 31.05.2022 (ділянка «Федорівська-8») об'єм виїмки ґрунту складає 14 832 м3, з якого обсяг видобутку бурштину склав 1 335,92 кг, у зв'язку з чим державі, внаслідок самовільного користування надрами, заподіяно збитків на суму 81 499 870,28 грн.
Таким чином, ОСОБА_5 будучи службовою особою, беручи участь в діяльності злочинної організації, діючи з прямим умислом під керівництвом ОСОБА_6 та у співучасті з іншими учасниками та керівниками структурних підрозділів злочинної організації, з корисливих мотивів, з метою отримання неконтрольованих державою прибутків, в період часу з червня 2022 року по 01.05.2024 року, вчинив пособництво у незаконному видобуванні бурштину, вчинене службовою особою шляхом використання службового становища, на території ділянок «Федорівська-7» та «Федорівська-8», у зв'язку з чим державі, внаслідок самовільного користування надрами, завдано збитків на загальну суму 305 975 850,26 грн.
Крім того, за вказаних вище обставин в результаті діяльності злочинної організації, зокрема в період з червня 2022 року по 01.05.2024 року поза межами спеціального дозволу на користування надрами № 5384 від 31.05.2022 (ділянка «Федорівська-7»), а також поза межами спеціального дозволу на користування надрами № 5385 від 31.05.2022 (ділянка «Федорівська-8») об'єм виїмки ґрунту складає 8 873,0 м3, з якого обсяг видобутого бурштину склав 799,191 кг, у зв'язку з чим державі, внаслідок самовільного користування надрами, заподіяно збитків на суму 48 755 885,70 грн.
Таким чином, ОСОБА_5 будучи службовою особою, беручи участь в діяльності злочинної організації, діючи з прямим умислом під керівництвом ОСОБА_6 та у співучасті з іншими учасниками та керівниками структурних підрозділів злочинної організації, з корисливих мотивів, з метою отримання неконтрольованих державою прибутків, в період часу з червня 2022 року по 01.05.2024 року, повторно вчинив пособництво у незаконному видобуванні бурштину, вчиненому службовою особою шляхом використання службового становища, поза межами ділянок «Федорівська-7» та «Федорівська-8», у зв'язку з чим державі внаслідок самовільного користування надрами, заподіяно збитків на суму 48 755 885,70 грн.
З огляду на викладені вище обставини, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України, а саме в участі у злочинній організації, вчиненій службовою особою з використання службового становища, а також у пособництві незаконному видобуванню бурштину, вчиненому службовою особою шляхом використання свого службовою становища, у складі злочинної організації.
Разом з тим, закінчити досудове розслідування неможливо, оскільки у кримінальному провадженні необхідно виконати додаткові слідчі та процесуальні дії.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав з підстав у ньому зазначених.
Підозрюваний та його захисник заперечували щодо задоволення клопотання, посилаючись на його безпідставність та необґрунтованість, просили змінити запобіжний захід на особисте зобов'язання.
Вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтоване, заслухавши пояснення учасників процесу, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Постановою заступника Генерального прокурора ОСОБА_9 від 26.06.2025 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000001248 від 28.07.2023 продовжено до трьох місяців, а саме до 21.08.2025.
09.07.2025 ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000001248 від 28.07.2023 продовжено до шести місяців, а саме до 21.11.2025.
01.10.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України.
Обставини, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, викладено в матеріалах кримінального провадження і підтверджуються доказами, які долучені до матеріалів даного кримінального провадження.
03.10.2025 ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва (справа № 757/48010/25-к) до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, із забороною цілодобово залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та/або необхідності забезпечення особистої безпеки у період дії воєнного стану, шляхом перебування у захисних спорудах (бомбосховищах) на випадок оголошення повітряної тривоги, у межах строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, а саме до 21.11.2025 включно.
Одночасно зазначеною ухвалою ОСОБА_5 зобов'язано виконувати процесуальні обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду;
- не відлучатися за межі Київської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками та особами визначеними слідчим/прокурором у кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
03.10.2025 ухвалами слідчого судді Печерського районного суду м. Києва підозрюваного ОСОБА_5 відсторонено від посади, а також відносно нього застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту.
03.11.2025 ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва (справа № 757/53525/25-к) строк досудового розслідування в кримінальному провадженні продовжено до 21.02.2026.
Строк дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_5 закінчується 21.11.2025, проте закінчити досудове розслідування на даний час неможливо внаслідок особливої складності даного кримінального провадження та великим обсягом процесуальних та слідчих (розшукових) дій, які необхідно ще провести, а саме: встановити та перевірити причетність інших осіб до діяльності злочинної організації та вчинення кримінальних правопорушень; отримати висновки раніше призначених судових експертиз; з урахуванням висновків інженерно-екологічної експертизи вирішити питання щодо повідомлення про зміну раніше повідомлених підозр учасникам злочинної організації; здійснити розсекречення у встановленому законом порядку матеріалів щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій; встановити та допитати в якості свідків осіб, яким відомі обставини діяльності злочинної організації та вчинення кримінальних правопорушень. За наявності підстав провести пред'явлення осіб для впізнання; провести інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, необхідність в проведенні яких може виникнути в ході проведення досудового розслідування; систематизувати матеріали кримінального провадження, сформувати відповідні томи з описами, виконати вимоги ст. 290 КПК України; скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.
У відповідності до положень ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобіганням спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність.
Згідно зі ст. 181 КПК України, домашній арешт полягає в забороні підозрюваному залишати житло цілодобово або у певний період доби.
За положеннями ч. 2 ст. 181 КПК України домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.
Вказаною статтею передбачено, також, що строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Вирішуючи питання про застосування підозрюваному запобіжного заходу суддя враховує не тільки положення, які передбачені КПК, а й вимоги пунктів 3 і 4 статті 5 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливо лише в передбачених законом випадках за встановленою законом процедурою. При цьому ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватись виключно на підставі суворості можливого судового рішення.
За положеннями ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Згідно ч. 2 ст. 194 КПК України слідчий суддя, суд зобов'язаний постановити ухвалу про відмову у застосуванні запобіжного заходу, якщо під час розгляду клопотання прокурор не доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті.
Згідно ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; вік та стан здоров'я підозрюваного, обвинуваченого; міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; репутацію підозрюваного, обвинуваченого; майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 240-1 КК України, підтверджується доданими до клопотання матеріалами. Окрім цього прокурором в судовому засіданні доведено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.
Посилання підозрюваного та його захисника на відсутність ризиків, повністю та беззаперечно спростовано долученими до клопотання про продовження запобіжного заходу документами та прокурором під час судового засідання.
Таким чином, підозрюваним та його захисником не було спростовано доводи прокурора та не було доведено наявність обставин, в разі існування яких, слідчий суддя зобов'язаний постановити ухвалу про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, як про це ініційовано питання підозрюваним та його захисником.
Таким чином, оцінивши в сукупності ступень тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 згідно вищевказаної норми КК України, обставини вчинення правопорушення, а також дані про особу підозрюваного, інші обставини, передбачені ст. 178 КПК України, позицію прокурора, підозрюваного та його захисника, слідчий суддя дійшов висновку про те, що міра запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту за адресою: АДРЕСА_1 , за виключенням необхідності прослідування в укриття цивільного захисту та отримання медичної допомоги, в межах строків досудового слідства, забезпечить належну процесуальну поведінку підозрюваного.
Крім цього, застосовуючи до підозрюваного запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, слідчий суддя вважає за необхідне покласти на підозрюваного додаткові обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, та зобов'язати підозрюваного: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду у кримінальному провадженні; не відлучатися за межі Київської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками та особами визначеними слідчим/прокурором у кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади (Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області) свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, які дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну, за винятком паспорта громадянина України.
Керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 177, 178, 181, 193, 194, 196, 197, 199, 202, 205, 309 КПК України, слідчий суддя -
клопотання - задовольнити.
Продовжити строк запобіжного заходу підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вигляді цілодобового домашнього арешту, за адресою: АДРЕСА_1 , в межах строків досудового слідства, до 10.01.2026 включно, за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та прослідування до укриття цивільного захисту.
Роз'яснити підозрюваному, що відповідно до ч. 5 ст. 181 КПК України, працівники органу внутрішніх справ з метою контролю за його поведінкою, мають право з'являтися в житло, під арештом в якому він перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов'язаних із виконанням покладених на нього зобов'язань.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов'язки, визначені ч. 5 ст. 194 КПК України:
• прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду у кримінальному провадженні;
• не відлучатися за межі Київської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
• повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
• утримуватися від спілкування зі свідками та особами визначеними слідчим/прокурором у кримінальному провадженні;
• здати на зберігання до відповідних органів державної влади (Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області) свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, які дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну, за винятком паспорта громадянина України.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення, а підозрюваним - в цей же строк з моменту вручення йому копії даної ухвали.
Слідчий суддя ОСОБА_1