Справа № 638/25312/25
Провадження № 2-о/638/404/25
17 грудня 2025 року Шевченківський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді Семіряд І.В.,
за участю секретаря Дудка Є.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 , заінтересована особа Калуський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Калуському районі Івано - Франківської області Івано- Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,-
встановив:
16.12.2025 через систему Електронний суд представником ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 , ОСОБА_3 подано заяву про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України. Фактично заява передана в провадження судді Семіряд І.В. 17.12.2025.
В обґрунтування заяви вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 32 років помер батько ОСОБА_1 - ОСОБА_4 . Факт смерті ОСОБА_4 підтверджується свідоцтвом про смерть, однак вказаний документи видано на тимчасово окупованій території, органом, який не визнається державними органами України. Отримати свідоцтво про смерть неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ для здійснення реєстрації смерті.
ОСОБА_3 , представник ОСОБА_1 , звернувся з заявою про розгляд справи за його відсутності, просив задовольнити заяву та встановити факт смерті ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території України.
Заінтересована особа в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена своєчасно та належним чином, про причини неявки суд не сповістили.
Зважаючи на те, що ч. 2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Суд, дослідивши матеріали заяви, дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Костогризове Олешківського району Херсонської області помер ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть яке видане, окупаційною владою, тобто органом, створеним всупереч законодавства України, відповідними установами.
Факт родинних зв'язків між неповнолітнім ОСОБА_1 та померлим ОСОБА_4 підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яке видане Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Борівського районного управління юстиції у Харківській області, актовий запис №13. У вказаному свідоцтві про народження батьком ОСОБА_1 зазначено ОСОБА_4 , мати - ОСОБА_5 .
Окрім того, мати ОСОБА_1 - ОСОБА_2 перебувала у шлюбі з ОСОБА_4 , шлюб між ними розірвано 15.08.2016 рішенням Борівського районного суду Харківської області №614/641/16-ц, яке набрало законної сили 26.09.2016. Після розірвання шлюбу позивачу, тобто ОСОБА_6 залишено прізвище « ОСОБА_7 ».
Відповідно до наданої копії паспорту громадянина України мати ОСОБА_1 на теперішній час змінила прізвище на « ОСОБА_2 ».
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
П. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України передбачає, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
За правилами до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
В судовому засіданні встановлено, що неповнолітній ОСОБА_1 є сином померлого ОСОБА_4 .
Відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який триває до теперішнього часу.
С. Костогризове перебуває у складі Олешківської міської громади Херсонського району Херсонської області.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Віце-прем'єр-міністра з відновлення України №376 від 28.02.2025 Олешківська міська територіальна громада з 24.02.2022 є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України
Отже, органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження на території Олешківської міської громади Херсонського району Херсонської області.
На підтвердження факту смерті заявником надано до суду свідоцтво про смерть, яке видане створеною всупереч законодавства України, відповідною установою, та з якого вбачається, що ОСОБА_4 помер.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про смерть особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки можливості збору доказів смерті особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності (спадкування), право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.
Враховуючи викладене, єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даних випадках є рішення суду про встановлення факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
У зв'язку з тим, що смерть ОСОБА_4 настала на території Олешківської міської громади Херсонського району Херсонської області де жодний орган державної влади України не працює, суд погоджується з тим, що отримати лікарське свідоцтво про смерть, встановленого зразка і виданого компетентним органом державної влади України - є неможливим.
Оскільки реєстрація органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті у Олешківській міській громаді Херсонського району Херсонської області неможлива, то суд вважає за необхідне встановити такий факт, задовольнивши вимоги заявника, які є доведеними та обґрунтованими.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 9-13, 19, 258, 259, 263-268, 315-317, 352, 354, 355 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 , заінтересована особа Калуський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Калуському районі Івано - Франківської області Івано- Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України- задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 32 роки у селі Костогризове Олешківської міської громади Херсонського району Херсонської області, Україна.
Рішення суду допустити до негайного виконання.
Копію рішення суду негайно після проголошення надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації смерті особи.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
До визначення Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до або через Харківський апеляційний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: І.В. Семіряд