Справа №521/2440/25
Номер провадження 3/521/1966/25
30 жовтня 2025 року Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді - Непоради О.М.,
за участю секретаря - Зубчевського Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Одесі матеріали, що надійшли з Одеської митниці ДМС України, за протоколом складеним відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого керівником ТОВ «ПРАЙД ЛОДЖИСТИКС», ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ,
про порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України,
за участю сторін провадження:
представника Одеської
митниці - Євдокимова Д.А.,
До Хаджибейського районного суду м. Одеси надійшов протокол №1140/50000/24 від 02.12.2024 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні гр. ОСОБА_1 , за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 30.07.2024 до Одеської митниці підготовлена та подана митна декларація типу «ІМ 40 ДЕ» (далі - МД), яка була прийнята та зареєстрована за номером № 24UA500500026270U7.
В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та їх подальшого митного оформлення до Одеської митниці декларантом ТОВ «ПРАЙД ЛОДЖИСТИКС» (код ЄДРПОУ 42036851) надані передбачені ст. 335 Митного кодексу України наступні документи: контракт від 19.03.2024 № CMX2024020101S, рахунок - фактура (інвойс) від 19.03.2024 № CMX2024020101S, коносамент (Bill of Landing) від 07.04.2024 № SZYH24030246, довідка про транспортні витрати від 26.07.2024 № 26/07-1, договір про надання послуг митного брокеру від 10.02.2019 № 10/02 та інші товаросупровідні документи.
Відповідно до інформації, зазначеної у МД № 24UA500500026270U7 та товаросупровідних документах встановлено, що продавцем та відправником товару є компанія «XIAN CITYMAX AGROCHEMICAL CO., LTD» (ROOM NO. 1903 MAIKE BUSINESS CENTRE,NO.12 JINYE ROAD, YANTA DISTRICT, XI'AN CHINA» (Китай), а покупцем та одержувачем є ТОВ «АГРІСОЛ» (код ЄДРПОУ 32110823) (01103, Україна, м. Київ, вул. Професора Підвисоцького, 6В).
Відповідно до коносаменту (Bill of Landing) від 07.04.2024 № SZYH24030246 та граф МД № 24UA500500026270U7 товар переміщувався з морського порту QINGDAO (Китай) у контейнері MRKU2637075 до морського порту CONSTANTA (Румунія), та у подальшому перевантажений та відправлений до митної зони України на транспортному засобі BO2558EM/BH5750XI.
Згідно граф МД № 24UA500500026270U7 заявлено одне найменування товару у кількості 1324 місця, а саме: «Добрива, призначені для сприяння стійкості культур до посухи та хвороб, підвищення вологості ґрунту, зменшення його ерозії, стимулювання росту врожаю та покращення якості сільськогосподарських культур…» загальною фактурною вартістю - 64 040,00 доларів США, митною вартістю 2 848 995,92 грн., вагою брутто - 27347,2 кг, вага нетто - 24400,00 кг.
Відповідно довідки про транспортні витрати від 26.07.2024 № 26/07-1 вартість перевезення товару у контейнері MRKU2637075 з порту QINGDAO (Китай) до порту CONSTANTA (Румунія) склала 154 911,56 грн. Вартість автоперевезення контейнера MRKU2637075 транспортним засобом BO2558EM/BH5750XI склала 62 168,44 грн.
Загальна сума митних платежів з урахуванням транспортних витрат за МД № 24UA500500026270U7 становить 792 020,86 грн.
Статтею 320 Митного кодексу України встановлено, що форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України при митному оформленні, обираються на підставі результатів системи управління ризиками. Форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України, укладених відповідно до закону, після завершення митного оформлення, визначаються в порядку, встановленому Митним кодексом України.
Пунктом 8 частини 1 статті 336 Митного кодексу України встановлено, що однією з форм митного контролю є направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу
.З метою з'ясування питання про автентичність поданих митним органам України документів на зазначені товари митницею ініційовано направлення запиту до митних органів Румунії.
Листом Державної митної служби України від 25.10.2024 №26-02/26-04/7/2410 (вх. Одеської митниці від 25.10.2024 № 28950/4) до Одеської митниці надійшла відповідь митних органів Румунії від 07.10.2024 № 35159 (вх. ДМС України від 08.10.2024 № 26456/11/26) із наданням документів, згідно яких митними органами Румунії здійснено оформлення вищезазначеного товару до України.
В ході опрацювання інформації, яка надана у вищевказаному листі митного органу Румунії встановлено, що фактично товари вартістю 64 040,00 дол. США, які надійшли транспортним BO2558EM/BH5750XI до України та оформлені в Одеській митниці за МД № 24UA500500026270U7, були відправлені з вільної зони CONSTANTA (Румунія) на підставі експортної транзитної декларації від 31.07.2024 № 24RОCT1900R20044M1, коносаменту (Bill of Landing) від 07.04.2024 № SZYH24030246 та рахунок - фактура (інвойс) від 19.03.2024 № CMX2024020101S.
Отже, даними, які містяться у графах експортної декларації від 31.07.2024 №24RОCT1900R20044M1, експортному коносаменту (Bill of Landing) від 07.04.2024 №SZYH24030246 та рахунок - фактура (інвойс) від 19.03.2024 № CMX2024020101S підтверджено достовірність даних наданих при митному оформленні митної декларації 24UA500500026270U7, а саме щодо відправника, країни відправлення, країни призначення, фактурної вартості, кількості та ваги.
Під час аналізу отриманих документів встановлено, що до відповіді доданий рахунок від 10.07.2024 № 25 щодо вартості фрахту-перевезення вантажу у контейнері MRKU2637075 у сумі 154 911,5 грн.
При цьому, у відповіді румунської сторони вказано, а саме згідно відповіді Бухарестського регіонального митного управління від 02.10.2024 № 018114, що за інформацією, отриманою від MAERSK ROMANIA S.R.L (судноплавної компанії, яка організувала перевезення контейнеру), здійснювалися витрати на послуги прийому, зберігання та відправлення з порту Констанца, а саме за транспортування з порту Констанца в Україну - 2900,00 дол. США, за зберігання в порту Констанца - 352,00 дол. США, за затримання в порту Констанца - 468,00 дол. США, тобто загальна вартість наведених послуг складає 3 720 дол. США.
Однак, ця інформація не відповідає даним довідки від 26.07.2024 №26/07-1 про витрати на транспортування товарів у контейнері на суму 217 080,00 грн. (154 911,56 грн. за морський фрахт та 62 168,44 грн за послуги автоперевезення).
Відповідно до службової записки митного поста «Одеса-внутрішній» від 05.11.2024 № 28-05/28-05-02/51545, загальна вартість послуг із обслуговування вантажу у порту Констанца та доставки його до кордону України становить 3 720,00 дол. США (або 152 884,56 грн з урахуванням курсу дол. США НБУ на дату реєстрації МД) проти зазначених 62 168,44 грн, відповідно до довідки від 26.07.2024 № 26/07-1.
Сума митних платежів яка підлягала к сплаті з урахуванням повної вартості транспортування товарів складає 817 239,94 грн.
Декларантом, в свою чергу, розраховано за вищезазначеною МД митних платежів у сумі 792 020,86 грн. Таким чином, різниця митних платежів між розрахованими декларантом платежами та платежами, які підлягають сплаті, з урахуванням нових даних, складає - 25 219,08 грн, тобто декларантом було здійснено розрахунок митних платежів на 25 219,08 грн менше.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Згідно з ч. 8 ст. 257 Митного кодексу України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митним органом на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, про товари: найменування; звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; торговельна марка та виробник товарів; кількість у кілограмах (вага брутто, нетто) та інших одиницях виміру, тощо.
Згідно з ч. 8 ст. 264 Митного кодексу України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Статтею 266 Митного кодексу України визначені обов'язки, права та відповідальність декларанта та уповноваженої ним особи, відповідно до яких, декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом, у випадках, визначених Митним кодексом України та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Диспозицією ст. 485 Митного кодексу України передбачено адміністративну відповідальність у разі заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Згідно з ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Посадова особа підприємства - керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи.
Керівником ТОВ ПРАЙД ЛОДЖИСТИКС» (код ЄДРПОУ 42036851) ОСОБА_1 надано пояснення від 25.11.2024 № 261124-002 та копії інвойсів №№5653380736, 5653386227 та 5653380735.
Відповідно наданих копій інвойсів встановлено, що вартість послуг наданих компанією «MAERSK ROMANIA S.R.L» є більшими ніж включенні до складової митної вартості товару під час митного оформлення за МД № 24UA500500026270U7.
Крім того, до пояснень була надана платіжна інструкція в іноземній валюті від 15.07.2024, відповідно якої ТОВ «ПРАЙД ЛОДЖИСТИКС» (код ЄДРПОУ 42036851) сплачує «MAERSK ROMANIA S.R.L» кошти в розмірі 3305,00 дол. США за послуги згідно інвойсів №№ 5653380736 та 5653380735.
Довідка про транспортні витрати від 26.07.2024 № 26/07-1 на підставі якої нараховані митні платежі за МД № 24UA500500026270U7 підписана керівником ТОВ ПРАЙД ЛОДЖИСТИКС» (код ЄДРПОУ 42036851) ОСОБА_1 .
Таким чином керівником ТОВ «ПРАЙД ЛОДЖИСТИКС» (код ЄДРПОУ 42036851) ОСОБА_1 заявлено в митній декларації, неправдиві відомості щодо витрат на транспортування товарів, тим самим вчинив дії, спрямовані на неправомірне зменшення розміру митних платежів у сумі 25 219,08 грн. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України.
На підставі вищевказаних обставин, у відношенні ОСОБА_1 було складено протокол про ПМП за ознаками правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Адвокат Андрюшин О.С., який діє в інтересах ОСОБА_1 , у судове засідання не з'явився, однак надав письмові пояснення в яких просив закрити провадження у справі у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України.
Розглянувши матеріали справи, суддя вважає що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, за кваліфікуючою ознакою надання митному органу документів, що містять неправдиві відомості з метою неправомірного зменшення розміру митних платежів.
Пунктом 8 частини 1 статті 4 Митного кодексу України визначено, що декларантом є особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування. Згідно з частиною 1 статті 257 Кодексу, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Згідно з ч. 8 ст. 257 Митного кодексу України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митним органом на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, про товари: найменування; звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; торговельна марка та виробник товарів; кількість у кілограмах (вага брутто, нетто) та інших одиницях виміру, тощо.
Відповідно до частини 8 статті 264 Митного кодексу України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Частиною 1 статті 266 Митного кодексу України встановлено, що декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Кодексом, надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей, у випадках, визначених Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вбачається, що ОСОБА_1 з метою неправомірного зменшення митних платежів, надав митному органу неправдиві відомості щодо витрат на транспортування товарів, що призвело до різниці у сплаті митних платежів у сумі 25219,08 грн.
Приймаючи до уваги характер скоєного правопорушення та особу правопорушника, відсутність обтяжуючих обставин, відсутність пом'якшуючих обставин, суддя вважає необхідним застосування до нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів.
Керуючись ст.ст. 9-11, 221, 252, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 464, 465, 485, 527, 528, 529 МК України, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», суддя -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративног о правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, і піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 12609 (дванадцять тисяч шістсот дев'ять) гривні 54 копійки.
На підставі п.5 ч.2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Хаджибейський районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: О.М. Непорада