Справа № 357/20049/25
1-кс/357/2648/25
15 грудня 2025 року слідчий суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчої ОСОБА_4 , підозрюваної ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшої слідчої СВ Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_4 про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у виді відсторонення від посади відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Біла Церква Київської області, українки, громадянки України, з вищою освітою, заміжньої, працюючої фахівцем публічних закупівель КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2», що не являється депутатом, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,
установив:
на розгляд слідчого судді надійшло клопотання, у якому слідча ОСОБА_4 просила відсторонити підозрювану ОСОБА_5 від посади фахівця з публічних закупівель відділу з публічних закупівель КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» в межах строку досудового розслідування, тобто до 08.02.2026).
Вказане клопотання вмотивоване тим, що ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді економіста КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» та будучи призначеною уповноваженою особою підприємства відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель товарів, робіт та послуг замовником яких виступає КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2», виконує адміністративно-господарські функції, а тому в розумінні ч. 3 ст. 18 КК України та п.1 Примітки до ст. 364 КК України є службовою особою.
Згідно з ч. 1 ст. 13 Закону України «Про публічні закупівлі» № 922-VIII від 25.12.2015 (далі - Закон), закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур: відкриті торги, торги з обмеженою участю, конкурентний діалог.
Статтею 5 Закону визначено принципи здійснення публічних закупівель, зокрема, закупівлі здійснюються за такими принципами - максимальна економія, ефективність та пропорційність; - запобігання корупційним діям і зловживанням та інші.
Крім того, п. 5 Розділу ІІ Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 275 від 18.02.2020 (далі - Примірна методика) - «Етапи визначення очікуваної вартості», встановлено, що спосіб розрахунку очікуваної вартості предмета закупівлі залежить від виду предмета закупівлі, його розповсюдженості на ринку, порядку формування цін на нього.
Розділом ІІІ Примірної методики «Методи визначення очікуваної вартості», визначені наступні методи визначення очікуваної вартості, зокрема:
- розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг методом порівняння ринкових цін;
- розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг на підставі закупівельних цін попередніх закупівель;
- розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг, щодо яких проводиться державне регулювання цін і тарифів;
- розрахунок очікуваної вартості робіт.
Пунктом 1 Розділу ІІІ Примірної методики визначені способи, що рекомендуються для отримання інформації про ціну товарів та послуг за методом порівняння ринкових цін, а саме:
1) здійснити пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну, до якої відноситься в тому числі:
- інформація про ціни товарів та послуг, що міститься в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках;
- довідкові ціни на товари та послуги, що публікуються в спеціалізованих виданнях, які випускаються в друкованій та електронній формі або розміщуються в мережі Інтернет (у разі їх наявності);
- біржові котирування світових, регіональних, місцевих та профільних бірж (в разі біржового товару);
- дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань;
- дані офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних.
2) направити не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг.
Також, для розрахунку очікуваної вартості за методом порівняння ринкових цін рекомендується:
1) привести всі ціни, отримані з вищезазначених джерел інформації, до єдиних умов, враховуючі валюту, умови поставки, умови оплати тощо;
2) з масиву цінових даних (щонайменше 3 ціни) виключити, за необхідності, ціни, які суттєво (на 30 % і більше) відрізняються в меншу/більшу сторону від найближчої наступної/попередньої ціни. В разі, якщо після виключення таких цін залишилось менше 3 цінових пропозицій, слід використовувати метод розрахунку очікуваної вартості на підставі закупівельних цін попередніх закупівель;
3) визначити очікувану ціну за одиницю, як середньоарифметичне значення масиву отриманих даних, що розраховується за встановленою формулою;
4) визначити очікувану вартість, як добуток очікуваної ціни за одиницю на кількість товару/послуг, що розраховується за встановленою формулою.
Згідно п. 2 Розділу ІІІ Примірної методики, у разі обмеженої конкуренції на ринку певного товару чи послуги та неможливості отримання достатньої кількості інформації щодо актуальних ринкових цін доцільно застосовувати метод розрахунку очікуваної вартості на підставі закупівельних цін минулих закупівель.
Для розрахунку очікуваної вартості можуть використовуватись як ціни попередніх власних закупівель замовника (укладених договорів) аналогічних/ідентичних товарів/послуг, так і ціни відповідних закупівель минулих періодів, інформація про які міститься в електронній системі закупівель «Prozorro», з урахуванням індексу інфляції, зміни курсів іноземних валют (у разі, якщо в наявності є валютна складова в ціні товару/послуги), які приведені до єдиних умов. Як інформаційні джерела використовуються: для індексу інфляції - офіційний веб-сайт Державної служби статистики України, для курсів іноземних валют - офіційний веб-сайт Національного банку України.
Так, у невстановлені в ході досудового розслідування дату та час, але не пізніше 07.03.2023, у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, тобто на умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Реалізовуючи свій злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, тобто на умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, ОСОБА_5 , 07.03.2023 о 10 год. 53 хв., перебуваючи за адресою: Київська область, місто Біла Церква, вулиця Ігоря Зінича (бувша вулиця Семашка), 9 перебуваючи на посаді економіста та будучи уповноваженою особою КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель товарів, робіт та послуг замовником яких виступає підприємство, будучи відповідальною за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, замовником яких виступає підприємство, розуміючи дійсну кон'юнктуру товарного ринку та чинники, які впливають на її формування, а також достовірно знаючи ринкову вартість фармацевтичної (наркотичної) продукції, яку планується закупити, оприлюднила у системі публічних закупівель «PROZORRO» оголошення за ідентифікатором лоту UA-2023-03-07-002933-a про закупівлю КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2», товарів за класифікатором відповідно до коду ДК 021:2015:33600000-6: Фармацевтична продукція «Fentanyl» (Фентаніл), «Morphine» (Морфін), «Diazepam» (Діазепам), Diazepam (Діазепам) з очікуваною вартістю закупівлі 1 199 300, 00 грн.
В подальшому, ОСОБА_5 будучи службовою особою, використовуючи надане їй службове становище, всупереч інтересам служби та діючи в інтересах ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» (код ЄДРПОУ 40477029), а саме з метою отримання вказаним товариством матеріальної вигоди під час продажу фармацевтичної (наркотичної) продукції за завищеними цінами, діючи умисно, з корисливих мотивів, будучи обізнаною в основах сучасного маркетингу, кон'юнктурі ринків товарів, робіт і послуг та факторах, що впливають на її формування, а також джерелах інформації про ринкову кон'юнктуру, достовірно знаючи, що ринкова вартість вказаних ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» у тендерній пропозиції фармацевтичної (наркотичної) продукції, а саме -«Fentanyl» - фентаніл розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі №5 у кількості 8500 ампул вартістю 108,00 грн. за 1 одиницю, загальною вартістю 918 000,00 грн. (без урахування ПДВ); - «Morphine» - морфіну гідрохлорид розчин для ін'єкцій 1 %, по 1 мл в ампулі №5 у кількості 300 ампул, вартістю 101,00 грн. за 1 одиницю, загальною вартістю 30 300,00 грн. (без урахування ПДВ); - «Diazepam» - сибазон розчин для ін'єкцій 5 мг/мл по 2 мл в ампулі №10 у кількості 3000 ампул, вартістю 82,00 грн. за 1 одиницю, загальною вартістю 246 000,00 грн. (без урахування ПДВ); - «Diazepam» - сибазон таблетки по 5 мг №20 у кількості 1000 таблеток вартістю 1,60 грн. за 1 одиницю, загальною вартістю 1600,00 грн. (без урахування ПДВ) є завищеними та всупереч цьому визначила ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» переможцем процедури відкритих торгів по указаній закупівлі, у зв'язку з чим ухвалила протокольне рішення (протокол) №171 уповноваженої особи КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» від 20.03.2023.
За результатами дій ОСОБА_5 , між КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» та ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» укладено договір про закупівлю №20112/128 від 29.03.2023 (далі - Договір), ціна договору становить 1 195 900, 00 грн. без ПДВ.
Додатковою угодою №1 від 05.07.2023 до Договору, у зв?язку з закінченням терміну дії карантину через COVID-19 30 червня 2023 р, відповідно до пп. 6 пункту 19 Постанови Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» та пп. 6 п. 11.3 Договору, Сторони дійшли згоди збільшити суму Договору на 59 136,00 грн. Ціна Договору становить 1 255 036,00 грн., в тому числі ПДВ 59 556,00 грн.
Крім цього, додатком №1 до Додаткової угоди №1 від 05.07.2023 до специфікації внесені наступні зміни: - «Fentanyl» - фентаніл розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл по 2 мл в ампулі №5 у кількості 3000 ампул вартістю 108,00 грн. (без урахування ПДВ) за 1 одиницю, загальною вартістю 324 000,00 грн. (без урахування ПДВ); - «Fentanyl» - фентаніл розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі №5 у кількості 5500 ампул вартістю 108,00 грн. (без урахування ПДВ) за 1 одиницю, загальною вартістю 594 000,00 грн (без урахування ПДВ); - «Morphine» - морфіну гідрохлорид розчин для ін'єкцій 1 %, по 1 мл в ампулі №5 у кількості 200 ампул вартістю 101,00 грн. (без урахування ПДВ) за 1 одиницю, загальною вартістю 20 200,00 грн. (без урахування ПДВ); - «Morphine» - морфіну гідрохлорид розчин для ін'єкцій 1 %, по 1 мл в ампулі №5 у кількості 100 ампул, вартістю 101,00 грн. (без урахування ПДВ) за 1 одиницю, загальною вартістю 10 100,00 грн. (без урахування ПДВ); - «Diazepam» - сибазон розчин для ін'єкцій 5 мг/мл по 2 мл в ампулі №10 у кількості 3000 ампул, вартістю 82,00 грн. (без урахування ПДВ) за 1 одиницю, загальною вартістю 246 000,00 грн. (без урахування ПДВ); - «Diazepam» - сибазон таблетки по 5 мг №20 у кількості 300 таблеток, вартістю 1,60 грн. (без урахування ПДВ) за 1 одиницю, загальною вартістю 480,00 грн. (без урахування ПДВ); - «Diazepam» - сибазон таблетки по 5 мг №20 у кількості 700 таблеток, вартістю 1,00 грн. (без урахування ПДВ) за 1 одиницю, загальною вартістю 700,00 грн. (без урахування ПДВ ).
Додатковою угодою №2 від 28.12.2023 до Договору керуючись пп.1 п.19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 №1178, підпунктом 1 п. 11.3 Договору узгоджено зменшення обсягів закупівлі внаслідок чого сторони дійшли згоди зменшити суму Договору на 340 367,00 грн. Ціна Договору становить 914 669,00 грн., у тому числі ПДВ 37 289,00 грн.
Крім цього, додатком №1 до Додаткової угоди №2 від 28.12.2023 до специфікації внесені наступні зміни: «Fentanyl» - фентаніл розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл по 2 мл в ампулі №5 у кількості 3000 ампул вартістю 108,00 грн. (без урахування ПДВ) за 1 одиницю, загальною вартістю 324 000,00 грн. (без урахування ПДВ); - «Fentanyl» - фентаніл розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл по мл в ампулі №5 у кількості 4000 ампул вартістю 108,00 грн. (без урахування ПДВ) за 1 одиницю загальною вартістю 432 000,00 грн. (без урахування ПДВ);
- «Morphine» - морфіну гідрохлорид розчин для ін'єкцій 1 % по 1 мл в ампулі №5 у кількості 200 ампул вартістю 101,00 грн. (без урахування ПДВ) за 1 одиницю загальною вартістю 20 200,00 грн. (без урахування ПДВ); - «Morphine» - морфіну гідрохлорид розчин для ін'єкцій 1 % по 1 мл в ампулі №5 у кількості 100 ампул вартістю 101,00 грн. (без урахування ПДВ) за 1 одиницю загальною вартістю 10 100,00 грн. (без урахування ПДВ); - «Diazepam» - сибазон розчин для ін'єкцій 5 мг/мл по 2 мл в ампулі №10 у кількості 1100 ампул вартістю 82,00 грн. (без урахування ПДВ) за 1 одиницю загальною вартістю 90 200,00 грн. (без урахування ПДВ); - «Diazepam» - сибазон таблетки по 5 мг №20 у кількості 300 таблеток вартістю 1,60 грн. (без урахування ПДВ) за 1 одиницю загальною вартістю 480,00 грн. (без урахування ПДВ); - «Diazepam» - сибазон таблетки по 5 мг №20 у кількості 400 таблеток, вартістю 1,00 грн. (без урахування ПДВ) за 1 одиницю загальною вартістю 400,00 грн. (без урахування ПДВ).
В період дії Договору та додатків до нього, ціна за одиницю товару не змінювалась (без урахування ПДВ).
Видатковими накладними документально підтверджується, що у період часу з 10.04.2023 по 04.12.2023 ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» на підставі Договору поставило КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» фармацевтичну (наркотичну) продукцію на загальну суму 877 380,00 грн. (без врахування ПДВ), котрі згідно платіжних доручень у період часу з 11.04.2023 по 05.12.2023 були перераховані з розрахункового банківського рахунку КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» відкритого в АТ КБ «Приватбанк» на розрахунковий банківський рахунок ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» відкритого в АТ «Укрексімбанк».
В ході досудового розслідування встановлено, що ринкова вартість фентанілу розчину для ін'єкцій 0,05 мг/мл по 2 мл в ампулі №5 становить 64,00 грн. (без ПДВ) за 1 одиницю; - морфіну гідрохлорид розчин для ін'єкцій 1 %, по 1 мл в ампулі №5 - 61 грн. 50 коп. (без ПДВ) за 1 одиницю; - сибазону розчину для ін'єкцій 5 мг/мл по 2 мл в ампулі №10 - 50 грн. 50 коп. (без ПДВ) за 1 одиницю; - сибазону таблетки по 5 мг №20 - 1 грн. 47 коп. (без ПДВ) за 1 одиницю. Таким чином, різниця (завищення) вартості поставленого та оплаченого товару (фармацевтичної продукції) за Договором про закупівлю №20112/128 від 29.03.2023 становить 353 592,00 грн.
Таким чином, в результаті умисних, протиправних дій ОСОБА_5 що призвело до придбання фармацевтичної (наркотичної) продукції за завищеними цінами, які поставлені згідно договору про закупівлю №20112/128 від 29.03.2023, укладеного в рамках закупівлі з ідентифікатором лоту UA-2023-03-07-002933-a, завдано збитків Білоцерківській територіальній громаді в особі Білоцерківської міської ради на загальну суму 353 592,00 грн., що в двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України - «Зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам»
08.12.2025 ОСОБА_5 вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні вищевказаного кримінального правопорушення підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, в тому числі:
1)показами свідка ОСОБА_7 від 06.10.2025, яка повідомила про загальний порядок проведення відкритих торгів, замовником яких являється КПН БМР «Білоцерківська міська лікарня №2»;
2)протоколом огляду документів від 06.12.2025 відповідно до якого було оглянуто публічну закупівлю за ідентифікатором UA-2023-03-07-002933-aрозміщену на сайті «Prozorro»;
3)постановою про визнання речовим доказом від 06.12.2025 відповідно до якого інформація, що розміщується в публічній закупівлі за ідентифікатором UA-2023-03-07-002933-a,розміщена на сайті «Prozorro» була визнана речовим доказом;
4)листом КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» №03-05/4359 від 28.11.2025, відповідно до якого до матеріалів кримінального провадження долучені оригінали протокольних рішень (протоколи) уповноваженої особи КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» №171 від 20.03.2023; №126 від 07.03.2023; №125 від 07.03.2023;
5)протоколом огляду документів від 29.11.2025, відповідно до якого оглянуто вище перераховані оригінали документів;
6)постановою про визнання речовим доказом від 29.11.2025, відповідно до якого вищеперераховані оригінали документів визнані речовими доказами;
7)листом КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» №03-05/3533 від 30.09.2025 відповідно до якого до матеріалів кримінального провадження долучені наступні оригінали документів:
-договір про закупівлю №20112\128 від 29.03.2023 з додатком №1 до Договору (Специфікація);
-додаткова Угода №1 від 05.07.2023 до Договору про закупівлю №20112/128 від 29.03.2023 з додатком №1 до Додаткової угоди (Специфікація);
-додаткова Угода №2 від 28.12.2023 до Договору про закупівлю №20112/128 від 29.03.2023 з додатком №1 до додаткової угоди (Специфікація);
-видаткова накладна №БА-Рн -0000697 від 10.04.2023;
-товарно - транспортна накладна БА-Рн -0000697 від 10.04.2023;
-видаткова накладна №БА-Рн -0000992 від 15.05.2023;
-товарно - транспортна накладна №БА-Рн -0000992 від 15.05.2023;
-видаткова накладна №БА-Рн -0001335 від 12.06.2023;
-товарно - транспортна накладна №БА-Рн -0001335 від 12.06.2023;
-видаткова накладна №БА-Рн -0001584 від 10.07.2023;
-товарно - транспортна накладна №БА-Рн -0001584 від 10.07.2023;
-видаткова накладна №БА-Рн - 0001667 від 24.07.2023;
-товарно - транспортна накладна №БА-Рн -0001667 від 24.07.2023;
-видаткова накладна №БА-Рн -0001831 від 07.08.2023;
-товарно - транспортна накладна №БА-Рн -0001831 від 07.08.2023;
-видаткова накладна №БА-Рн -0002151 від 04.09.2023;
-товарно - транспортна накладна №БА-Рн -0002151 від 04.09.2023;
-видаткова накладна №БА-Рн -0003050 від 04.12.2023;
-товарно - транспортна накладна №БА-Рн -0003050 від 04.12.2023;
-посадова інструкція економіста (з дипломом магістра) ОСОБА_5 за № 1185 від 05.10.2018;
8)протоколом огляду документів від 05.10.2025, відповідно до якого оглянуто вище перераховані оригінали документів;
9)постановою про визнання речовим доказом від 05.10.2025, відповідно до якої вищеперераховані оригінали документів визнані речовими доказами;
10)листом КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» № 03-05/3356 від 11.09.2025 відповідно до якого до матеріалів кримінального провадження долучені платіжні інструкції за №616 від 11.04.2023; - №878 від 16.05.2023; - №1078 від 12.06.2023; - №1406 від 27.07.2023; - №1267 від 10.07.2023; - №1520 від 08.08.2023; - № 1734 від 05.09.2023; - №2506 від 05.12.2023, які підтверджують здійснення оплати на умовах Договору про закупівлю №20112/128 від 29.03.2023 з розрахункового рахунку КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» на розрахунковий рахунок ТОВ «Діаліз Медик»; - копію наказу генерального директора КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» №01-07/334 від 30.12.2021 «Про затвердження уповноважених осіб та затвердження Положення про уповноважену особу (осіб)» та копію Положення про уповноважену особу (осіб);
11)висновком експерта №26-11/25 від 26.11.2025, яким підтверджено що внаслідок підписанням КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» договору про закупівлю №20112/128 від 29.03.2023 Білоцерківській міській раді завдані збитки на суму 353 592,00 грн.
Згідно ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Положеннями ст. 131 КПК України передбачено, що відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження. Заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до частини 1 статті 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Відповідно до ч. 2 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 КПК України.
Відповідно до ст. 155 КПК України, клопотання про відсторонення від посади складається прокурором, слідчимза погодженням з прокурором, з яким мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування.
Відповідно до ст. 12 КК України, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, кваліфікованого за ч. 2 ст. 364 КК України, а саме у зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, що карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатись певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Таким чином з урахуванням ст.12 КК України, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину.
Згідно обставин кримінального провадження, саме виконання ОСОБА_5 посадових обов'язків у сфері публічних закупівель замовником якого являється КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» та наявність відповідних службових повноважень на займаній посаді зробило можливим вчинення нею злочину.
Встановлено, що ОСОБА_5 з 01.11.2023 по теперішній час перебуває на посаді фахівця з публічних закупівель відділу з публічних закупівель КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» та має безпосередній доступ до інформації, що розміщується на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, замовником яких виступає підприємство.
З урахуванням займаної посади ОСОБА_5 , будучи наділеною адміністративно-господарськими функціями надасть їй можливість незаконно впливати на працівників підприємства, свідка в кримінальному провадженні з метою приховування та/або перекручування фактів та обставин щодо її причетності до інкримінованого їй кримінального правопорушення тим самим є ризики в перешкоджанні мети кримінального провадження - забезпечення швидкого, повного та неупередженого досудового розслідування.
Зважаючи на вищевказані обставини, на даний час виникла необхідність відсторонити ОСОБА_5 від посади фахівця з публічних закупівель відділу з публічних закупівель КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» для забезпечення відвернення перешкод у направленні у визначені законом строки даного кримінального провадження до суду для розгляду по суті, так як існують підстави вважати, що ОСОБА_5 , яка обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, перебуваючи на вказаній посаді, матиме реальну можливість використовувати своє службове становище для впливу на працівників підприємства та свідка у кримінальному провадженні, показання якого може мати доказове значення у вказаній справі, шляхом схиляння їх до не надання чи зміни показів, знищення документів чи інших доказів, з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Таким чином, з метою запобігання можливій протиправній поведінці підозрюваної ОСОБА_5 , усунення можливості незаконними діями службової особи впливати на свідка кримінального провадження, вчинення нових злочинів з використанням службового становища, необхідно відсторонити останню від займаної посади - фахівця з публічних закупівель відділу з публічних закупівель КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2», в межах строку досудового розслідування, тобто до 08.02.2026.
У судовому засіданні, прокурор ОСОБА_3 підтримав подане клопотання за підстав та обставин наведених у ньому.
Підозрювана ОСОБА_5 заперечувала проти відсторонення від посади.
Захисник підтримав свою підзахисну, стверджував, що стороною обвинувачення не доведено, що ОСОБА_5 вчинятиме вплив на свідків. Звертав увагу, що відсторонення від посади не впливає на можливість ОСОБА_5 здійснювати вплив на свідків.
Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши клопотання, копії матеріалів з кримінального провадження, слідчий суддя дійшов висновку, що в задоволенні клопотання слід відмовити.
Відповідно до ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є відсторонення від посади.
Згідно з ч. 1 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Відповідно до ч. 2 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Відповідно до ч. 2 ст. 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини:
1) правову підставу для відсторонення від посади;
2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення;
3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Як на правову підставу, для відсторонення ОСОБА_5 від посади, прокурор вказував на те, що остання підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Відповідно до ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Відповідно до примітки ст. 45 КК України корупційними кримінальними правопорушеннями відповідно до цього Кодексу вважаються кримінальні правопорушення, передбачені ст. 191, 262, 308, 312, 313, 320, 357, 410, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем, а також кримінальні правопорушення, передбачені ст.210, 354, 364, 364-1, 365-2, 368 369-2 цього Кодексу.
Отже, повідомивши ОСОБА_5 , про підозру у вчиненні корупційного злочину, а саме злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, за який, як додаткове покарання передбачено позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з метою забезпечення кримінального провадження, наявні підстави з якими законодавець пов'язує застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення підозрюваної від посади.
Обставини вчинення кримінального правопорушення дають підстави вважати, що перебування ОСОБА_5 на посаді, сприяло вчиненню кримінального правопорушення.
Водночас, для застосування заходу забезпечення кримінального провадження відсторонення від посади слідчий, прокурор зобов'язані довести наявність достатніх підстав вважати, що такий захід є необхідним для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, що мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Прокурор стверджував, що з урахуванням посади, ОСОБА_5 має пряму можливість незаконно впливати на хід досудового розслідування та порядок і обсяг збирання доказів, в тому числі, шляхом зміни показань допитаного свідка, з метою приховування та/або переховування фактів, обставин щодо його причетності до кримінального правопорушення.
Разом з тим, додані до клопотання прокурора матеріали з кримінального провадження підтверджують допит лише одного свідка ОСОБА_8 ..
Отже, слідчому судді не підтверджено, що ОСОБА_5 використовуючи свою посаду може здійснити незаконний вплив на свідка ОСОБА_8 ..
Отже, слідчому судді не підтверджено, що ОСОБА_5 використовуючи свою посаду може здійснити незаконний вплив на свідків, яких вже допитано або планується допитувати.
Отже, оскільки прокурором не доведені обставини, передбачені ч. 1 ст. 157 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади ОСОБА_5 ..
Керуючись ст. 131, 132, 154, 155, 156, 157, 309, 395 КПК України, слідчий суддя
постановив:
відмовити в задоволенні клопотання старшої слідчої СВ Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_4 про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у виді відсторонення від посади відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні №42025112030000310, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21 серпня 2025 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя
Білоцерківського міськрайонного суду
Київської області ОСОБА_9