Постанова від 29.10.2025 по справі 761/40180/25

Справа № 761/40180/25

Провадження № 3/761/8015/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Хардіна О.П., за участю прокурора Шкурпело В.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за частиною 1 статті 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 47- 01/184/25 ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2022-2023 роках не подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», була зобов?язана подати таку декларацію за 2022 рік не пізніше 31 січня 2024 року.

Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за 2022 рік, лише 11.02.2024 о 08:21, а отже не своєчасно.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 47- 01/183/25, ОСОБА_1 , будучи особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, 06.03.2023 припинивши діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 11.02.2024 о 00:55, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні).

Відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів

України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», була зобов?язана подати таку декларацію при звільненні рік не пізніше 31 січня 2024 року.

Такі дії ОСОБА_1 були кваліфіковані за частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Постановою судді Шевченківського районного суду м. Києва від 29.10.2025 року вказані протоколи про адміністративне правопорушення об'єднані в одне провадження.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому адміністративному правопорушенні не визнала та пояснила, що підлягає встановленню дата надходження до Національного агентства будь-яких відомостей про можливе вчинення мною адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу. Відповідно до матеріалів, доданих до протоколу, такою датою є 07.11.2024 - дата реєстрації в Національному агентстві Повідомлення про несвоєчасне подання декларації (додаток 3 до Протоколу). Тобто, матеріали справи містять інформацію, що вказує на отримання саме 07.11.2024 органом, уповноваженим на складання протоколу (Національним агентством), інформації про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією. Справа № 761/40183/25 призначена до розгляду на 29 жовтня 2025 р. На вказану дату з 7 листопада 2024 р. сплине 11 місяців і 23 дні. Зазначаю, що поданню мною 11.02.2024 щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передувало виявлення Сектором запобігання та виявлення корупції Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури факту неподання мною такої декларації у визначений Законом строк, про що я була поінформована в телефонному режимі завідувачем цього Сектору напередодні вказаної дати.

Вказала, що у будь-якому разі наведена інформація переконливо свідчить про те, що днем виявлення правопорушення, яке є предметом Протоколу, слід вважати день, коли до Національного агентства надійшло Повідомлення про несвоєчасне подання декларації - передбачений Порядком перевірки декларацій офіційний документ, який містить відомості про можливе вчинення мною адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу. При цьому такий документ був направлений до Національного агентства листом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури листом від 16.02.2024 № 2442/14-02/14 24.

На підставі наведеного просила закрити справу у зв'язку із закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності.

Прокурор вважає доведеним несвоєчасне, без поважних причин, подання суб'єктом декларування ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, за 2022 рік та декларації після звільнення, що є підставою для визнання останньої винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та просив накласти на неї адміністративне стягнення у межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, заслухавши думку ОСОБА_1 , прокурора Шкурпело В.В. суд дійшов такого висновку.

Так, відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 1 статті 172-6 КУпАП встановлена відповідальність за правопорушення, пов?язане з корупцією, яке полягає в несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України від 08.08.2022

№ 210-к ОСОБА_1 призначено на посаду керівника експертної групи з питань координації бюджетної політики Департаменту стратегічного планування Міністерства інфраструктури України з 09.08.2022.

Відповідно до наказу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 06.03.2023 N? 333-к ОСОБА_1 звільнено з посади керівника експертної групи з питань координації бюджетної політики

Департаменту стратегічного планування Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України з 07.03.2023.

ОСОБА_1 прийняла присягу державного службовця та їй присвоєно 6 ранг державного службовця в межах категорії «Б» посад державної служби.

Отже, ОСОБА_1 , обіймаючи вказану вище посаду була державним службовцем категорії «Б», а тому відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті з Закону України «Про запобігання корупції» являлася суб?єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

ОСОБА_1 попереджена про встановлені Законами України «Про державну службу», «Про запобігання корупції» обмеженнями під час прийняття на державну службу та її проходження.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб?єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«т» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов?язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно з частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно з абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з

дня припинення відповідної діяльності, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набув чинності 12.10.2023, відновлено у повному обсязі здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції».

Також цим Законом установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №47- 01/184/25 ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2022-2023 роках не подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», була зобов?язана подати таку декларацію за 2022 рік не пізніше 31 січня 2024 року.

Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за 2022 рік, лише 11.02.2024 о 08:21, а отже не своєчасно.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 47-01/183/25, ОСОБА_1 , будучи особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, 06.03.2023 припинивши діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 11.02.2024 о 00:55, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні).

Відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів

України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», була зобов?язана подати таку декларацію при звільненні рік не пізніше 31 січня 2024 року.

При цьому, в судовому засіданні не встановлено об'єктивних обставин, які б свідчили про поважність причин пропуску ОСОБА_1 встановленого строку для подання декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Щодо доводів ОСОБА_1 про закінчення строку накладення адміністративного стягнення, суд зазначає наступне.

Статтею 38 КУпАП визначено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 51, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Згідно роз'яснень Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 09 квітня 2021 року № 1089/0/2-21, виявлення адміністративного правопорушення - це установлення наявності підстав адміністративної відповідальності за його вчинення, тобто всіх об'єктивних та суб'єктивних ознак відповідного складу правопорушення. Обов'язок установлення вказаного факту, а також його документування, має особа, уповноважена складати протоколи про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.

Верховний суд, зокрема, зазначив, що висновок про виявлення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а саме сукупності його об'єктивних та суб'єктивних ознак, особа, яка уповноважена складати протокол про таке правопорушення, робить виключно шляхом оформлення та підписання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.

Таким чином, днем виявлення правопорушення є день складання уповноваженою посадовою особою протоколу про таке правопорушення, а саме 11 вересня 2025 року, з цього моменту й слід відраховувати шестимісячний строк.

Таким чином, дослідивши та проаналізувавши наявні докази у матеріалах справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи як кожного окремо, так і в їх сукупності, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, у зв'язку з чим вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності у виді штрафу в межах санкції зазначеної статті.

Керуючись ст.ст. 9, 33, 172-6, 280, 283-285, 287-291, 307-308 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Застосувати до ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір на користь держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання, роботи правопорушника або за місцезнаходженням його майна у порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП.

Постанова суду підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.

На постанову суду по справі про адміністративне правопорушення може бути подана скарга до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Суддя Хардіна О.П.