Справа № 750/15064/25
Провадження № 1-кп/750/929/25
16 грудня 2025 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:
головуючого: судді ОСОБА_1
за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
захисника ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Чернігові у порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) обвинувальний акт у кримінальному провадженні, внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 62025100150004821 від 13.10.2025, по обвинуваченню:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Херсон, громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
щодо вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України,
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів Збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права Президент Російської Федерації (далі - рф), а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п.1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч.4 ст.2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV), від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил та інших воєнізованих формувань рф на територію України.
24.02.2022 військовослужбовці збройних сил рф, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі м. Херсон.
24 лютого 2022 року Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та продовжує діяти на сьогодні.
Відповідно до положень ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-УІІ), тимчасово окупована рф територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п.7 ч.1 ст.1-1 Закону №1207-VІІ, є частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Херсонська міська територіальна громада внесена до вказаного переліку як така, що перебувала під тимчасовою окупацією.
Після остаточної військової окупації м. Херсон, представниками збройних формувань рф фактично узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території громади шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів, встановлення інституту військових комендатур, запровадження контролю та управління у всіх сферах життєдіяльності громади незаконно створеними органами влади.
Продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захоплених територіях м. Херсон, представники збройних формувань рф, діючи за підтримки місцевих колаборантів, окупаційної адміністрації та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення із числа діючих та колишніх співробітників правоохоронних органів України, створили на тимчасово окупованій території м. Херсон незаконний правоохоронний орган - так званий «ИК «Северная исполнительная колония (№90)» Управления службы исполнения наказаний по Херсонской области» (мовою оригіналу).
При цьому встановлено, що згідно з наказом керівника ДУ «Північна виправна колонія (№90)» від 21.11.2019 № 149/ос ОСОБА_5 призначений та працював на посаді старшого інспектора (з професійної підготовки) відділу по роботі з персоналом ДУ «Північна виправна колонія (№90)» та мав спеціальне звання «майор внутрішньої служби».
ОСОБА_5 , будучи громадянином України, зараховуючись до кримінально-виконавчої служби присягнув з високою відповідальністю виконувати свій службовий обов'язок, вимоги статутів і наказів, постійно вдосконалювати професійну майстерність та підвищувати рівень культури, не допускати порушень прав і свобод людини та громадянина, всіляко сприяти зміцненню правопорядку.
Однак, ОСОБА_5 , будучи працівником правоохоронного органу України - старшим інспектором (з професійної підготовки) відділу по роботі з персоналом ДУ «Північна виправна колонія (№90)», порушуючи вимоги ст. ст.17, 19, 65 Конституції України, порушуючи присягу особи рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, діючи умисно та протиправно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення фактів військової агресії рф проти України, з власної ініціативи, добровільно в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану зайняв посаду у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території України за наступних обставин.
Так, з 24.02.2022 збройними силами та іншими військовими формуваннями рф здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію суверенної держави Україна.
На початку березня 2022 року, більш точний час встановити не вдалося, збройні сили рф, здійснюючи військове вторгнення, зайняли та здійснювали контроль частини території України, а саме тимчасово окупували територію м. Херсон, захопили і взяли під силовий контроль будівлі та споруди на території даного населеного пункту, що забезпечували діяльність органів державної влади, в тому числі й ДУ «Північна виправна колонія (№90)», розташовану за адресою: м. Херсон, вул. Некрасова, 234, задля припинення їх законної діяльності згідно законодавства України та створення на їх базі і забезпечення функціонування органів окупаційної влади, зокрема і незаконного правоохоронного органу з правозастосовними функціями.
Зокрема, з метою утворення вертикалі незаконних органів управління та їх функціонування на тимчасово окупованій збройними силами рф території м. Херсон на початку березня 2022 року було створено незаконний правоохоронний орган під назвою «Управление службы исполнения наказаний по Херсонской области» (мовою оригіналу) та його структурний підрозділ ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» (мовою оригіналу), яка розташовувалася за адресою: м. Херсон, вул. Некрасова, 234.
Перебуваючи на тимчасово окупованій території, а саме в м. Херсон, ОСОБА_5 17.05.2022, будучи громадянином України, реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії проти України, яка розпочалась повномасштабним військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, діючи із власних ідеологічних мотивів, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями рф, всупереч вимог діючого законодавства України добровільно, за власним бажанням зайняв посаду в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, а саме так звану посаду «начальника штурмового отделения №1 отдела специального назначения Управления службы исполнения наказаний по Херсонской области» (мовою оригіналу) та добровільно працював в указаному незаконному правоохоронному органі, чим створив умови для функціонування зазначеного незаконного правоохоронного органу, тим самим забезпечив становлення і зміцнення окупаційної влади рф на тимчасово окупованій території Україні.
Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого (in absentia) ОСОБА_5 , який показань суду не надавав та будь-яких клопотань від останнього на адресу суду також не надходило.
При цьому, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника, який був забезпечений державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернігівській області.
Повістки про виклик обвинуваченого ОСОБА_5 , а також інформація про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог ст.323 КПК.
Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , який в свою чергу повинен був знати про розпочате відносно нього кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед судом України та захищати себе безпосередньо в такому суді, що так само свідчить про його наміри ухилення від кримінальної відповідальності.
В той же час, ухилення обвинуваченого ОСОБА_5 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останнім його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Захисник приймав участь у реалізації права на захист обвинуваченого ОСОБА_5 під час судового розгляду обвинувачення останнього за ч.7 ст. 111-1 КК України у даному кримінальному провадженні.
Судом визнано загальновідомим і таким, що не потребує доказуванню в межах даного кримінального провадження, що тимчасова окупація з боку рф частини території України (у т.ч. м. Херсон Херсонської області), яка розпочалася повномасштабним вторгненням збройних сил рф на територію України 24 лютого 2022 року, є загально відомим фактом, який не потребує окремого судового доказування.
Вина ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України, підтверджується також наступними доказами.
Відповідно до повідомлення заявника ОСОБА_6 від 10.02.2025, громадяни України, зокрема і ОСОБА_5 , котрий працював в ДУ «Північна виправна колонія (№90)», після окупації м. Херсон російськими військами у 2022 році добровільно перейшов працювати в незаконно створений правоохоронний орган на базі вказаної установи виконання покарань, а саме у так звану ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» (мовою оригіналу).
Відповідно до інформації УСБУ в Херсонській області №71/22/8-2278 від 11.06.2025, яка отримана на виконання доручення прокурора, та згідно якої встановлено, що ОСОБА_5 не перебуває на підконтрольній території України. Крім того отримані матеріали, котрі підтверджують співпрацю ОСОБА_5 з окупаційною владою так званої ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» (мовою оригіналу).
Відповідно до протоколу огляду від 24.06.2025 з додатками до нього, оглянуто веб-сайт в мережі Інтернет, котрий розміщений за посиланням http://www.kremlin.ru, який має назву «Президент России». На вказаному сайті у вкладці з назвою «Документы» відшукано нормативно-правовий акт, а саме «Указ Президента Российской Федерации от 13.10.2004 г. № 1314. Вопросы Федеральной службы исполнений наказаний», яким затверджене «Положение о Федеральной службе исполнений наказаний». Аналізом документу встановлено, що «федеральная служба исполнений наказаний (ФСИН)» виконує функції правоохоронного органу, пов'язану з контролем у сфері виконання покарань за особами, до яких застосовані судом покарання, а також обмеження прав і свобод таких осіб, що є функцією правоохоронного органу.
Згідно протоколу обшуку від 24.11.2022 з додатками до нього та копії опису речей і документів, які були вилучені під час обшуку на підставі ухвали слідчого судді, суду від 24.11.2022, проведено обшук адміністративних будівель штабу ДУ «ПВК №90» по вул. Некрасова, 234, м. Херсон, в ході якого було виявлено та вилучено: «Приказ Военного коменданта Херсонской области от 07.05.2022» (мовою оригіналу) згідно якого на тимчасово окупованій території Херсонської області 07.05.2022 був створений незаконний правоохоронний орган так зване «Управления службы исполнения наказаний по Херсонской области» (мовою оригіналу). «Приказ УСИН по Херсонской области от 07.05.2022» (мовою оригіналу), згідно якого в оперативне розпорядження був прийнятий незаконний правоохоронний орган так звана ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» Управления службы исполнения наказаний по Херсонской области» (мовою оригіналу). «Положения об УСИН по Херсонской области» (мовою оригіналу) від 13.05.2022 згідно якого ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» (мовою оригіналу) входила в структуру «Управления службы исполнения наказаний по Херсонской области» (мовою оригіналу), та виконувала правоохоронні функції, пов'язані з контролем та наглядом у сфері виконання покарань стосовно засуджених осіб. Всі досліджені документи складені російською мовою та на всіх досліджених документах мається відтиск печатки із зображенням герба Російської Федерації у вигляді двоголового орла. «Приказ о назначении сотрудников на должность» от 17.05.2022 № 2лс згідно якого ОСОБА_5 було призначено на посаду в незаконно створеному правоохоронному органі - так звану посаду «начальника штурмового отделения №1 отдела специального назначения Управления службы исполнения наказаний по Херсонской области» (мовою оригіналу) (пункт наказу 1.8). «Журнал № 3 «регистрации приказов по личному составу» згідно якого в ньому був зареєстрований документ «Приказ О назначении сотрудников на должность № 2лс от 17.05.2022», яким обвинуваченого назначено на посаду. Також в даному журналі зареєстрований наказ «О присвоении специальных званий» № 23лс от 10.06.2022, згідно якого ОСОБА_5 було присвоєне спеціальне звання в незаконному правоохоронному органі «подполковник внутренней службы». «График дежурств руководящего состава и оперативных групп учреждения на июль и август 2022 года», згідно яких ОСОБА_5 працював у відповідні зміни в незаконному правоохоронному органі та його робочий час табелювався, його посада зазначається в даних документах як «начальник штурмового отделения». «Отчет денежного довольствия соответственно к штатному количеству персонала на 2022 год «Северная исполнительная колония (№ 90)», згідно якого ОСОБА_5 значиться у списку як «начальник отдела» та його заробітна плата за 2022 рік складає 338677,63 російських рублів. «Отчет по анализу физического лица Информационно-аналитической системы Главного информационного центра МВД России», згідно якого отримано інформацію про те, що ОСОБА_5 у 2022 році працював в ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» на посаді «начальника штурмового отделениия № 1» та отримав сукупний дохід за 2022 рік у сумі 338677,63 російських рублів. «Тимчасова перепустка № 283», згідно якої ОСОБА_5 здійснював прохід на територію установи 10.09.2022 о 08:00 годині та його дані зазначалися в перепустці на територію незаконного правоохоронного органу - ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)». «Акти технічного огляду території, приміщень та споруд установи» від 02.06.2022, від 05.06.2022, від 10.06.2022, згідно яких ОСОБА_5 зазначається як особа, яка керувала оглядами камер колонії та СІЗО де утримуються засуджені. На вказаних документах ОСОБА_5 зазначається як керівник огляду та мається його підпис біля ПІБ. «Акти обшуків від 05.06.202 та від 10.06.202», згідно якого ОСОБА_5 зазначається як старший обшукової групи, яка проводила обшук засуджених, котрі утримувалися в установі. На вказаних документах ОСОБА_5 зазначається, як керівник огляду та мається його підпис біля ПІБ.
Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 07.07.2025 з додатками та довідкою до нього, свідок ОСОБА_7 на фотознімку № 4 впізнав ОСОБА_5 , як чоловіка, котрий у 2022 році під час окупації добровільно почав співпрацювати з окупаційною владою та був призначений на посаду в ИК «Северная исправительная колония № 90». Згідно доданої до протоколу довідки на фотографії № 4 розміщено зображення ОСОБА_5 .
Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 30.06.2025 з додатками та довідкою до нього, свідок ОСОБА_8 на фотознімку № 4 впізнав ОСОБА_5 , як чоловіка, котрий у 2022 році під час окупації працював на посаді молодшого інспектора групи нагляду в так званій «УСИН по Херсонской области». Згідно доданої до протоколу довідки на фотографії № 4 розміщено зображення ОСОБА_5 .
Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 15.09.2025 з додатком та довідкою до нього, свідок ОСОБА_9 на фотознімку № 4 впізнав ОСОБА_5 , як чоловіка, котрий у 2022 році під час окупації м. Херсон обіймав посаду у так званій ИК «Северная исправительная колония № 90». Неодноразово бачив його на території колонії коли сам там працював. Згідно доданої до протоколу довідки на фотографії № 4 розміщено зображення ОСОБА_5 .
Відповідно до копії наказу начальника ДУ «Північна виправна колонія № 90» від 20.11.2020 № 149/ос згідно якого ОСОБА_5 призначений на посаду старшого інспектора (з професійної підготовки) відділу по роботі з персоналом ДУ «Північна виправна колонія № 90».
Відповідно до копії наказу начальника ДУ «Північна виправна колонія № 90» від 26.12.2022 № 47/ос-22, ОСОБА_5 звільнений з посади молодшого інспектора відділу режиму і охорони ДУ «Північна виправна колонія № 90» у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення про звільнення.
Відповідно до копії висновку службового розслідування стосовно ОСОБА_5 від 24.12.2022, встановлено факт порушення присяги ОСОБА_5 та його працю під час окупації м. Херсона в незаконному правоохоронному органі так-званій ИК «Северная исправительная колония № 90». За наслідками службового розслідування прийнято рішення про звільнення ОСОБА_5 з органів Державної кримінально-виконавчої служби України.
Відповідно до інформації Управління СБ України в Херсонській області №31-4009-25 від 19.09.2025, ОСОБА_5 на даний час постійно проживає на тимчасового окупованій території в окупованому м. Генічеськ Херсонської області та не має наміру виїжджати на територію, підконтрольну Україні, з метою ухилення від кримінальної відповідальності за вчиненні ним злочини.
Відповідно до інформації з Державної міграційної служби України від 23.07.2025, згідно якої стосовно ОСОБА_5 не ініціювалося подання про втрату громадянства України.
Аналізуючи в сукупності перевірені в судовому засіданні докази, які узгоджуються між собою, суд за вказаних обставин вважає доведеною вину ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України, а саме - добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території. Підстав для визнання недопустимими чи неналежними доказами наведених вище доказів, суд не вбачає. Підстав для здійснення перекваліфікації вчиненого кримінального правопорушення, судом не встановлено.
Відповідно до ст.66 КК України, обставин, що пом'якшують покарання обвинуваченого ОСОБА_5 , судом не встановлено.
Відповідно до ст.67 КК України, обставин, що обтяжують покарання обвинуваченого ОСОБА_5 , судом не встановлено.
Вирішуючи питання про міру покарання обвинуваченому ОСОБА_5 суд враховує ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, яке відповідно до ст.12 КК України є особливо тяжким злочином; особу обвинуваченого, відсутність даних щодо притягнення його раніше до кримінальної відповідальності, те, що він до адміністративної відповідальності притягувався, дані щодо його стану здоров'я, а саме згідно наявних даних, що він до КНП «Херсонський обласний заклад з надання психіатричної допомоги» ХОР на стаціонарне лікування з 2018 року і по теперішній час не надходив, на обліку у лікаря-нарколога наркологічного центру КНП «ХОЗНПД» ХОР не перебував і не перебуває, за лікуванням не звертався, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують його покарання, у зв'язку із чим суд вважає за можливе призначити обвинуваченому ОСОБА_5 покарання у виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади обіймати посади в правоохоронних органах України, з конфіскацією майна, відповідно до ч.7 ст.111-1 КК України, а також вважає за можливе застосувати ст.54 КК України.
У ході досудового розслідування витрати на залучення експертів відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.323, 370, 371, 374 КПК України, суд
ОСОБА_5 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України та призначити йому покарання у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах України строком на 15 (п'ятнадцять) років та з конфіскацією всього належного йому майна.
На підставі ст. 54 КК України позбавити ОСОБА_5 спеціального звання «майора внутрішньої служби».
Початок строку відбування основного покарання ОСОБА_5 рахувати з моменту фактичного затримання ОСОБА_5 на виконання даного вироку.
Вирок суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Деснянський районний суд м. Чернігова - протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копія вироку негайно після його проголошення вручається захиснику та прокурору. Копія судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім у судовому засіданні.
Суддя ОСОБА_1