справа № 361/2371/25
провадження № 2/361/800/25
02.09.2025
Іменем України
02 вересня 2025 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого суддіПетришин Н.М.
за участю секретаря Гриценко А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 , третя особа: ОСОБА_2 , про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу,
Стислий виклад позиції позивача
У березні 2025 року до суду надійшла вищевказана позовна заява ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України». В обґрунтування вимог позивач посилається на те, що Київська філія ТОВ «Газорозподільні мережі України» з 01.09.2023 виконує функції оператора ГРМ. 07.11.2024 представниками позивача у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено порушення пп.1 п.3 гл.2 розд. XI Кодексу ГРМ. Факт фіксації виявленого порушення підтверджується Актом про порушення №2441 від 07.11.2024. Того ж дня порушення усунуто шляхом демонтажу лічильника газу, про що складено Акт про усунення порушення та Акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи. Кодексом ГРМ дії Відповідача кваліфікуються як пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. 07.11.2024 представниками позивача проведено роботи по демонтажу лічильника газу з метою направлення для проведення експертизи, про що складений Акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи та Протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу. Вищевказані документи без заперечень та зауважень підписано фактичним споживачем газу, представником споживача - Мусієнко Дмитром Володимировичем.
13.11.2024 проведено експертизу лічильника газу ОКТАВА G4, заводський №294491, рік виготовлення 2009 року випуску (акт №01200 експертизи лічильника газу). Висновком комісії не виявлено втручання, проте зазначено, що є можливість споживання газу без обліку. 28.11.2024 відбулось засідання комісії з розгляду акту про порушення № 2441 від 07.11.2024. Комісія вирішила задовольнити Акт про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем у зв'язку з підтвердженням факту пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно та розрахувати спожитий газ виходячи з 70 відсотків граничних об'ємів споживання природного газу з 17.09.2024 (з дати останньої повірки) до 30.10.2024. Представник споживача був присутній на засіданні комісії. Цього ж дня комісією АТ «Київоблгаз» складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості в період з 17.09.2024 до 30.10.2024 в розмірі 12 120 грн. 09 коп. З огляду на викладені обставини, позивач просить стягнути із відповідача на свою користь вищевказану заборгованість за надані послуги та судовий збір у розмірі 3 028 грн, сплачений при подачі до суду даного позову.
Заперечення відповідача
У відзиві на позов представник відповідача - адвокат Сіроштан О.О. заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Зазначає, що в Акті про порушення не зазначено, в чому саме полягає невідповідність пломби та стосовно якої конкретно пломби встановлена така невідповідність (її родові ознаки: номер, вид та ін..), коли і ким вона встановлювалась, не наведено даних, на підставі яких працівниками позивача було встановлено відсутність зміни показів лічильника, зафіксовано в акті відбиття скла облікового механізму за фактичної відсутності такого порушення, що спростовується й актом експертизи. Відповідач вважає, що порушень, визначених у главі 2 розділу 11 Кодексу газорозподільних систем та, які є підставою для складання відповідного акту та подальшого здійснення донарахування об'єму та обсягу природного газу і його вартості, вказаний акт не містить. Таким чином, у працівників позивача були відсутні встановлені главою 2 розділу 11 цього Кодексу підстави для складання такого акту. А зафіксовані в акті від 07.11.2024 №2441 порушення не знайшли свого підтвердження в акті №01200 експертизи лічильника газу від 13.11.2024. Більше того, в акті експертизи встановлено відсутність доступу до відлікового механізму, відліковий механізм без ознак механічного втручання, за висновком комісії втручання не виявлено.
Позивачем було допущено порушення порядку проведення експертизи ЗТВ, які полягають у наступному: - оскільки позивачем безпідставно складено акт про порушення, підстави для направлення газового лічильника на експертизу теж відсутні; в протоколі щодо направлення ЗВТ на експертизу від 07.11.2024 не зазначено інформацію про дату та час проведення експертизи та дату останньої повірки ЗВТ; експертиза проведена без участі територіального органу Регулятора, при цьому, в матеріалах справи відсутні докази направлення позивачем офіційного запрошення представника регулятора для участі на постійній основі у складі комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб; в матеріалах справи відсутній наказ позивача про затвердження складу комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб; в матеріалах справи немає письмової згоди споживача на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.
Відповідач звертає увагу на те, що ані з акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 28.11.2024, ані з розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу неможливо встановити спосіб здійснення позивачем такого розрахунку та відповідність його проведення вимогам Кодексу ГРС.
Рахунок на оплату виписаний на ОСОБА_2 (третю особу), а в матеріалах справи відсутні докази надання (надсилання) його споживачу. Так, під час огляду працівниками позивача лічильника, складання Акту про виявлення порушень, Акту про демонтаж лічильника для проведення експертизи був присутній ОСОБА_2 (третя особа) та такі дії було вчинено за відсутності відповідача. Працівники позивача не попереджали про проведення перевірки лічильника, у зв'язку з чим відповідач був позбавлений можливості бути присутнім безпосередньо під час її проведення та реалізувати свої права, визначені Кодексом ГРС, в тому числі, під час розгляду акту про порушення. У матеріалах справи міститься довіреність від 04.11.2024, видана відповідачем на ім'я ОСОБА_2 , нотаріально посвідчена та зареєстрована в реєстрі за №2716. Так, в довіреності від 04.11.2024 чітко окреслений обсяг повноважень Мусієнка Д.В. у частині представництва інтересів довірителя (відповідача) у взаємовідносинах з ТОВ «Газорозподільні мережі України», який має вичерпний характер. Водночас, Довіреність не містить визначених повноважень стосовно участі повіреного та прийняття їм рішень, підписання документів під час здійснення оператором ГРМ будь-яких видів перевірок, та вчинення будь-яких дій, пов'язаних із здійсненням таких перевірок. Отже, Мусієнко Д.В., підписуючи акт про порушення, акт про усунення порушення, акт зняття лічильника на експертизу, протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу, вийшов за межі наданих йому Довіреністю повноважень, при цьому, матеріали справи не містять доказів подальшого схвалення дій Мусієнка Д.В. відповідачем, а отже, такі дії третьої особи не можуть створювати жодних юридичних наслідків для відповідача.
Крім того, на момент проведення перевірки працівниками позивача (07.11.2024) минуло більше 8-ми років з моменту повірки лічильника.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області від 14 березня 2025 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
У судове засідання представник позивача - адвокат Кислощук Я.С. позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позові, та просила їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача - адвокат Сіроштан О.О. заперечувала проти задоволення позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.
Обставини справи, що встановлені судом
З Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, сформованої 04.11.2024, встановлено, що житловий будинок АДРЕСА_1 належить на праві власності ОСОБА_1 на підставі договору дарування від 27.03.2021.
7 листопада 2024 року працівниками Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено порушення пп.3 п.1 гл.2 розд. XI Кодексу ГРМ - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Суть: невідповідність пломб заводу виробника, відсутня зміна показів лічильника, відбите скло облікового механізму», про що складений Акт про порушення № 2441, який підписаний представниками Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» та представником Споживача Мусієнко Дмитром Володимировичем (довіреність № 2716 від 04.11.2024) (далі - третя особа) без зауважень та заперечень.
7 листопада 2024 року демонтовано побутовий газовий лічильник марки ОКТАВА, типорозмір G-4, заводський № 294491, 2009 року випуску. Для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представник Оператора ГРМ додатково опломбував вхідний та вихідний патрубки цього лічильника та сейф-пакет пломбою № 00022904, про що складений Акт № 12091 зняття побутового газового лічильника на експертизу від 07.11.2024, Акт про усунення порушення від 07.11.2024 та Протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу від 07.11.2024. Дані документи підписані та отримані представником Споживача Мусієнко Дмитром Володимировичем.
Побутовий газовий лічильник марки ОКТАВА, типорозмір G-4, заводський № 294491, 2009 року випуску, направлено на експертизу до лабораторії ТОВ «Газорозподільні мережі України» за адресою: Київська обл., Фастівський р-н., м. Боярка, вул. Шевченка, 178.
13 листопада 2024 року проведена експертиза побутового газового лічильника марки ОКТАВА, типорозмір G-4, заводський № 294491, 2009 року випуску, відповідно до глави 10 розділу XI Кодексу ГРМ, про що складено Акт № 01200.
Експертизою встановлено:
«1. Відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі: відповідає.
2. Цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень зазначених у протоколі: не порушено.
3. Цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ: відліковий механізм опломбований пломбами СЦ м.Боярки, які датовані 2016 роком. Пломби не пошкоджені.
4. Цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ: бита кришка відлікового механізму зліва знизу та зправа зверху, доступ до відлікового механізму відсутній. Заклинив відліковий механізм. Внутрішній вимірювальний механізм функціонує, є можливість споживання газу без обліку. Попадання вологи та бруду в середину відлікового механізму, порушені умови експлуатації. Відліковий механізм без ознак механічного втручання. Під час експертизи функціональність лічильника відновлена, лічильник направлено на повірку.
5. Цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ: не порушено.
6. Наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ: відсутні.
7. Відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації: кришка відлікового механізму втратила прозорість, не читається маркування (ідентифіковано під час експертизи).
8. Відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ: перевірка не передбачена.
9. Відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ: згідно бази «Інтерсофт», лічильник був на повірці в 2016році.
По результатам позачергової повірки похибки лічильника, з об'ємної витрати становить
Qmax: -1,64 %>; 0,2 Qmax: - 0,06 %; Qmin: - 14,80 %.
Висновок комісії: втручання не виявлено.»
13 листопада 2024 року ДП «КИЇВОБЛСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» встановлено, що ЗВТ не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020. Лічильники газу для побутових потреб та комерційною обліку. Методи повірки. ДСТУ 3336-96. Лічильники газу побутові. Загальні технічні умови. Підстави для визнання ЗВТ непридатним: значення відносної похибки лічильника газу Qmm = - 14,80 % перевищує межу допустимого значення (Qдоп Qmin від - 6% до + 3 %) Пошкоджена кришка відлікового пристрою. Пошкоджене лакофарбове покриття корпусу.
ДП «КИЇВОБЛСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № ДМ01200-24 від 13.11.2024.
Наказом № КОФ/Ю0.1.6.2-НО-66-24 від 08.10.2024 затверджено склад комісії розгляду актів про порушення вимог кодексу ГРМ.
На вимогу п.8 гл.5 розділу XI Кодексу ГРМ в Акті про порушення № 2441 від 07.11.2024 вказано дату 28.11.2024 проведення засідання комісії, на якому буде розглядатись складений акт про порушення.
28.11.2024 Київською філію ТОВ "Газорозподільні мережі України" проведено засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 2441 від 07.11.2024 вимог Кодексу ГРМ за участю представника Споживача. Комісією прийнято рішення про задоволення Акту про порушення № 2441 від 07.11.2024, про що складений протокол засідання комісії № 427 ві; 28.11.2024.
Цього ж дня комісією Київської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України» складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу його вартості в розмірі 12 120,09 грн. за період з 17.09.2024 (з дати останньої перевірки) по 30.10.2024 (дату відключення об'єкту).
Оскільки представник Споживача відмовився отримати платіжний рахунок Оператора ГРМ, позивачем на адресу Споживача направлено супровідний лист № КОФ/100.3.1-ВИХ.7840-24 від 28.11.2024 з додатками, а саме, копією протоколу засідання комісії з розгляду акти про порушення вимог Кодексу ГРМ, копією Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого об'єму та обсягу природного газу, рахунком на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму. Вказане поштове відправлення отримано відповідачем особисто під підпис, що підтверджується рекомендованим повідомленні про вручення поштового відправлення.
Мотиви, з яких виходить суд, та застосування норм права, що регулюють дані правовідносини
Згідно з частиною першою статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Положення пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС (тут і надалі в редакції, чинній на час виявлення порушення) визначають види порушень споживача внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу.
Так, відповідно до пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать: 1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Згідно з абзацом першим пункту 8 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення оператором газорозподільної системи пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється виходячи з 70 відсотків граничних об'ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до пунктів 1, 2 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Згідно з пунктом 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Відповідно до пункту 12 глави 3 розділу XІ Кодексу ГРМ у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження лічильника газу або пошкодження пломби (крім її відсутності) за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу чи пошкодження пломби з прихованими заходами процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого лічильника газу, який був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку).
Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.
При цьому, у частині 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС визначено, що 7. У разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проєктній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом.
Якщо за результатами експертизи та/або позачергової чи експертної повірки порушень не виявлено, у всіх випадках за відсутності дублюючого/тимчасового ВОГ (ЗВТ) або заходів з припинення газопостачання на період відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується за середньодобовими (для неповної доби за середньогодинними) значеннями за попередні три аналогічних періоди споживання природного газу. При цьому витрати, пов'язані з проведенням експертизи та/або позачергової чи експертної повірки, мають бути компенсовані Оператором ГРМ.
Разом з тим, у частині 8 глави 9 Розділу Х визначено, що якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Згідно з положеннями пункту 6 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
При розгляді даної справи встановлено, що 7 листопада 2024 року працівниками Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» у житловому будинку відповідача виявлено порушення пп.3 п.1 гл.2 розд. XI Кодексу ГРМ - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Факт даного порушення підтверджений висновком експертизи побутового газового лічильника марки ОКТАВА, типорозмір G-4, заводський № 294491, 2009 року випуску, де зазначено: «Цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ: бита кришка відлікового механізму зліва знизу та зправа зверху, доступ до відлікового механізму відсутній. Заклинив відліковий механізм. Внутрішній вимірювальний механізм функціонує, є можливість споживання газу без обліку. Попадання вологи та бруду в середину відлікового механізму, порушені умови експлуатації. Відліковий механізм без ознак механічного втручання. Під час експертизи функціональність лічильника відновлена, лічильник направлено на повірку.»
Крім того, 13 листопада 2024 року ДП «КИЇВОБЛСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» встановлено, що ЗВТ не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020, підстави для визнання ЗВТ непридатним: значення відносної похибки лічильника газу Qmm = - 14,80 % перевищує межу допустимого значення (Qдоп Qmin від - 6% до + 3 %), пошкоджена кришка відлікового пристрою.
Згідно Кодексу ГРС вищенаведені порушення належать до видів порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування ( глава 2 розділу XI Кодексу ГРС), а саме: 1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Положеннями частини 1 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу.
Відтак, суд приходить до висновку, що дії позивача при виявленні порушення, передбаченогоглава 2 розділу XI Кодексу ГРС, у будинку відповідача, щодо складання відповідного акту, направлення лічильника газу на експертизу та затвердження відповідного Акту про порушення, відповідають вимогам закону.
При цьому, позивачем не надано доказів на спростування висновків експертизи, в тому числі враховуючи те, що згідно з пунктом 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені.
Посилаючись на незаконність дій позивача, відповідач указує на те, що її як споживача не запрошено для проведення експертизи, тому вона була позбавлений можливості бути присутнім при проведенні експертизи та надати свої заперечення.
Однак, у протоколі щодо направлення ЗВТ на експертизу від 07.11.2024 міститься письмова згода у довільній формі на проведення експертизи без присутності споживача, де зазначено: «дозволяю проводити експертизу без мене», виконана представником Споживача - Мусієнко Дмитром Володимировичем (довіреність № 2716 від 04.11.2024).
Крім того, у протоколі щодо направлення ЗВТ на експертизу від 07.11.2024 вказано поштову адресу місця проведення експертизи - лабораторія ЗВТ Київської філії ТОВ «ГРМУ», м.Боярка, вул. Шевченка, 178, контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи) - (067) 536-91-18.
Доводи відповідача про те, що третя особа Мусієнко Д.В. не мав повноважень на представництво інтересів відповідача у правовідносинах із позивачем є безпідставними з огляду на таке.
Як уже зазначено вище, відповідно до пунктів 1, 2 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Установлено, що акт про порушення складений у присутності представника споживача ОСОБА_2 , який надав доступ до лічильника на території домоволодіння, яке на праві власності належить відповідачу, особу представника встановлено, та підписуючи Акт про порушення та інші документи, ОСОБА_2 не висловив ніяких заперечень.
Наведене дає підстави для висновку про те, що Акт про порушення №2441 від 07.11.2024 складений із дотриманням визначеного порядку.
Крім того, суд не погоджується із посиланнями відповідача на те, що Мусієнко Д.В., підписуючи акт про порушення, акт про усунення порушення, акт зняття лічильника на експертизу, протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу, вийшов за межі наданих йому Довіреністю повноважень.
Так, у довіреності від 04.11.2024 окреслений обсяг повноважень Мусієнка Д.В. в частині представництва інтересів довірителя (відповідача) у взаємовідносинах з ТОВ «Газорозподільні мережі України», який має вичерпний характер, а саме - з питань, що стосуються розробки, погодження проекту, отримання необхідних дозволів для газопостачання (розподілу, приєднання тощо), підключення до газопроводу, оформлення та отримання технічної та проектної та іншої дозвільної документації та введення в експлуатацію, оформлення документів та договорів на газопостачання на належний відповідачу житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Суд уважає, що дії Мусієнка Д.В. у взаємовідносинах з позивачем, які є предметом даного спору, не виходять за межі наданих йому Сокол О.В. повноважень, які зазначені у вищезгаданій довіреності.
Інші доводи заперечень відповідача є несуттєвими, оскільки не спростовують законність дій позивача при складанні відповідних документів щодо фіксації виявленого порушення Кодексу ГРС, проведення експертизи, нарахування відповідачу вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що рішення комісії з розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем про задоволення акту про порушення Кодексу газорозподільних систем № 2441 від 07.11.2024 року, яке оформлено протоколом засідання комісії №427 від 28.11.2024 року, є правомірним та прийнятим відповідно до вимог чинного законодавства.
Статтею 59 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Частиною першою статті 509 ЦК України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. У свою чергу частина перша статті 629 ЦК України встановлює, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Підпунктом 1 пункту 7.4. розділу VII Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498 (зі змінами), установлено обов'язок споживача здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
Пунктом 5.3 розділу V Типового договору розподілу природного газу визначено, що у разі виявлення порушень вимог Кодексу ГРМ при обліку спожитого природного газу побутовим Споживачем та Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об'єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу ГРМ.
У постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 01.07.2020 року у справі № 914/2285/17 Верховний Суд дійшов правових висновків, що нарахування вартості необлікованого об'єму природного газу, здійснені оператором ГРМ, не є ні збитками у розумінні законодавства, яке регулює правовідносини у сфері ринку природного газу, ні оперативно-господарською санкцією в розумінні господарського законодавства, а є платою за поставлений природний газ. Наведене узгоджується з правовими висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у зазначеній вище постанові від 14.01.2020 у справі № 910/17955/17, а також з висновками, здійсненими Касаційним господарським судом у постановах від 27.04.2020 у справі № 914/2471/17, від 12.03.2020 у справі № 914/766/17.
Отже, з огляду на викладені обставини, суд приходить до висновку про доведеність та задоволення позовних вимог.
Щодо судових витрат.
У відповідності до ч. 1 та ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача.
З огляду на викладене, стягненню підлягає із відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 3 028 гривень.
Таким чином, дослідивши матеріали справи та надавши об'єктивну оцінку зібраним доказам по справі, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
На підставі викладеного, та керуючись ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 509, 526, 530, 610 ЦК України, ст.ст. 141, 273, 274, 274, 352, 354 ЦПК України, суд, -
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 , третя особа: ОСОБА_2 , про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу - задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу у розмірі 12 120 (дванадцять тисяч сто двадцять) гривень 09 копійок та судовий збір у розмірі 3 028 гривень.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», код ЄДРПОУ 45385755, адреса місцезнаходження: 08150, вул. Шевченка, 178, м. Боярка, Київська область.
Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_2 .
Третя особа: ОСОБА_2 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_3 .
Суддя Наталія ПЕТРИШИН