Окнянський районний суд Одеської області
Справа № 506/1083/25
Провадження № 2-о/506/32/25
про залишення позовної заяви без руху
15.12.2025 року селище Окни
Суддя Окнянського районного суду Одеської області Бурдинюк О.С., розглянувши матеріали заяви Окнянської селищної рада Подільського району Одеської області, про передання безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність, -
Встановив:
09.12.2025 року голова Окнянської селищної рада Подільського району Одеської області звернувся до суду з заявою про передання безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність, а саме нежитлову будівлю та споруди, що розташовані по АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом. Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Отже, заява про визнання нерухомого майна безхазяйним, подана в порядку окремого провадження, повинна відповідати як загальним вимогам, передбаченим ст. ст. 175, 177 ЦПК України, так і вимогам розділу IV «Окреме провадження» ЦПК України.
Відповідно ст. 293, 294 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п.7 ч.2 ст.293 ЦПК України справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність розглядаються в порядку окремого провадження.
Глава 8 розділу IV ЦПК України встановлює порядок розгляду судами справ про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність. Заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.
В порушення вимог ч.4 ст. 294 та ст. 332 ЦПК України, заявником не зазначено заінтересованих осіб.
До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб зумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявників.
До заінтересованих осіб не можуть бути віднесені органи державної влади та місцевого самоврядування та інші організації, яким закон надає право засвідчити певний юридичний факт, але своєчасно цього не було здійснено, хоча така можливість не втрачена (наприклад, відмова нотаріальної контори засвідчити факт і час пред'явлення документа).
Такі організації не є заінтересованими особами тому, що вони не визначають правових наслідків цього юридичного факту, а лише засвідчують, реєструють його. При визначенні кола заінтересованих осіб у встановленні факту слід враховувати їх юридичний інтерес, а саме:
- тоді, коли факти, що підлягають встановленню, можуть вплинути на їх права та обов'язки;
- якщо це організації та установи, в яких заявник буде реалізовувати рішення про встановлення факту.
Таким чином, заявнику необхідно уточнити коло заінтересованих осіб, так як, передання безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади може стосуватися прав та інтересів інших осіб.
Крім того, відповідно до ст. 330 ЦПК України, у заяві про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади повинно бути зазначено, яку нерухому річ заявник просить передати у власність територіальної громади, основні характеристики нерухомої речі, посилання на документи про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, друковані медіа, в яких було зроблено оголошення про взяття відповідної нерухомої речі на облік.
Разом з тим, у своїй заяві заявник просить передати у власність Окнянської територіальної громади безхазяйне майно - нежитлову будівлю та споруди, що розташовані по АДРЕСА_1 , однак не вказує основні характеристики нерухомої речі.
Окрім того, у поданій заяві не зазначено власників або користувачів земельної ділянки, на якій знаходиться нерухоме майно та не надано підтвердження цьому.
Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.175 і ст.177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 175, 177, 185 ЦПК України, -
Заяву Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області (ЄДРПОУ:04379924, Одеська область, Подільський район, селище Окни, вул. Незалежності, 2), про передання безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність - залишити без руху.
Повідомити заявника про необхідність усунути вказані недоліки у строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху та роз'яснити, що в іншому випадку заява буде вважатися неподаною та повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О. С. Бурдинюк