Вирок від 31.10.2025 по справі 607/8667/23

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.10.2025 Справа №607/8667/23 Провадження №1-кп/607/958/2025

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі колегії суддів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_4 , прокурорів ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , захисника ОСОБА_7 , у м.Тернополі в залі суду у відкритому судовому засіданні, розглянувши в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) кримінальне провадження №22023210000000090, стосовно ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Донецьк, українця, громадянина України, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , раніше несудженого

про обвинувачення у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111, ч.7 ст.111-1 КК України, -

встановив:

У громадянина України ОСОБА_8 , який радикально налаштований проти дій органів державної влади України, не пізніше 2022 року у виник злочинний умисел вступити до складу незаконного збройного і воєнізованого формування - терористичної організації «Донецька народна республіка», створеної на тимчасово окупованій території Донецької області та взяти участь у її діяльності. ОСОБА_8 було відомо, що «Донецька народна республіка» є стійкою організацією, яка функціонує з квітня 2014 року із чіткою ієрархією і структурою, що складається з політичного та силового блоків, з розподілом ролей і функцій між її учасниками, встановленими правилами поведінки, обов'язковими для усіх учасників під час підготовки і ведення бойових дій разом із окупаційними військами російської федерації (далі за текстом - рф) на території України, вчинення терористичних актів, а також, що вона здійснює терористичну діяльність на території України з відому та за вказівкою її керівників, тобто, що вказана організація у відповідності до ст.1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» № 638-IV від 20.03.2003 року є терористичною.

ОСОБА_8 був обізнаний, що Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 року схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України і створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 року вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.

Статями 1 та 2 Основного Закону України - Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Відповідно до ч.1 ст.17, ч.1 ст.65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.

Статями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, в тому числі, Донецька і Херсонська області, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.

Згідно з статями 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.

Упродовж 2013 року у зв'язку з демократичними процесами, які відбувалися на території України у представників влади рф та службових осіб з числа керівництва збройних сил рф, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України. Мотивами зазначеного умислу стали євроінтеграційний курс розвитку України, підготовка до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, які розцінені представниками влади і збройних сил РФ як безпосередня загроза економічним та геополітичним інтересам РФ, що сприятиме втраті впливу над політичними процесами в Україні та позбавить контролю над її економічною діяльністю, призведе до поглиблення співпраці України з Організацією Північноатлантичного договору з метою досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства у цій організації та можливої денонсації угод щодо тимчасового розташування Чорноморського флоту РФ на території України - в АР Крим та м. Севастополі. Свою злочинну мету співучасники з числа представників влади та збройних сил РФ вирішили досягти шляхом ведення агресивної війни проти України з використанням підпорядкованих підрозділів і військовослужбовців збройних сил РФ, у тому числі дислокованих на підставі міжнародних угод на території АР Крим і м. Севастополя, а також залучення до виконання злочинного плану інших осіб, у тому числі громадян України та РФ, створення і фінансування незаконних збройних формувань та вчинення інших злочинів. При цьому вони усвідомлювали, що такі протиправні дії призведуть до порушення суверенітету і територіальної недоторканості України, незаконної зміни меж її території та державного кордону, заподіяння значних матеріальних збитків та інших тяжких наслідків, передбачали і прагнули їх настання.

З метою реалізації вказаного умислу впродовж 2013 року на території рф службові особи генерального штабу збройних сил російської федерації (далі - гш зс рф) на виконання наказів та під безпосереднім керівництвом представників влади та службових осіб збройних сил рф, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, розробили злочинний план, яким передбачалося для досягнення військово-політичних цілей рф, що на думку співучасників були прямо пов'язані із необхідністю незаконної окупації та подальшої анексії АР Крим, м.Севастополя та південно-східних регіонів України, поряд із застосуванням політичних, дипломатичних, економічних та інформаційних заходів, використання протестного потенціалу населення південно-східних регіонів України для організації сепаратистських референдумів, спрямованих на порушення територіальної цілісності України. Зазначений план у повній мірі відповідав та був розроблений з урахуванням принципів та підходів, викладених у виступі начальника гш зс рф ОСОБА_9 перед Академією військових наук рф з доповіддю про гібридну війну в лютому 2013 року, яка у подальшому отримала назву «ІНФОРМАЦІЯ_11», де зазначалося, що з метою досягнення цілей повинна надаватися перевага невоєнним заходам (політичним, економічним, інформаційним, гуманітарним), які застосовуються з використанням протестного потенціалу населення, інформаційним протиборством та воєнним заходам прихованого характеру.

У подальшому, з грудня 2013 року до лютого 2014 року, для забезпечення схвалення та підтримки громадянами РФ і мешканцями південно-східних регіонів України злочинних діянь, направлених на порушення суверенітету і територіальної цілісності України та встановлення впливу і вагомості РФ на світовій арені, представники влади та збройних сил РФ, на виконання спільного злочинного плану, організували із застосуванням засобів масової інформації розпалювання в Україні національної ворожнечі шляхом ведення інформаційно-пропагандистської підривної діяльності. Так, із грудня 2013 року за допомогою різних видів медіа-ресурсів РФ здійснювалось викривлення подій Революції Гідності, вказувалося на хибність європейського вектору розвитку зовнішніх відносин України. При цьому шляхом перекручування, постійного нав'язування хибного тлумачення, компонування інформації для зміни свідомості та ставлення громадян РФ і місцевих мешканців південно-східних регіонів України щодо дійсності та значення подій, які насправді відбувалися в Україні, представники опозиційних до тодішнього політичного режиму в Україні сил висвітлювалися як прихильники радикально націоналістичних поглядів, учасники національно-визвольного руху середини ХХ століття (ОУН, УПА) - як прибічники та послідовники фашизму, пропагувалась їх неповноцінність за ознаками ідеологічних та політичних переконань. Одночасно за допомогою засобів масової інформації здійснювалося спотворення свідомості частини населення України з метою зміни світоглядних основ, зародження сумніву в необхідності та доцільності спільного існування в рамках самостійної, унітарної, суверенної держави Україна з європейським вектором розвитку, підбурювання до міжетнічних конфліктів, розпалювання сепаратистських настроїв серед населення окремих регіонів України (АР Крим і м. Севастополя та південно-східних областей), провокування національних зіткнень, формування хибного образу частини українського населення як «націонал-фашистів», які мають інші духовні та моральні цінності, пропагують культ насильства та знущання над російськомовним населенням України.

Враховуючи, що територія АР Крим та м.Севастополя мала найбільше військово-стратегічне значення для представників влади та Збройних Сил рф серед інших територій України, які були об'єктом їх злочинного посягання, а також те, що на вказаній території дислокувалися підрозділи Чорноморського флоту рф, що сприяло найбільш прихованому використанню регулярних військ збройних сил рф поряд з іншими елементами гібридної війни, а тому її ведення проти України співучасники злочинного плану вирішили розпочати з території півострова Крим. Також, представниками влади і збройних сил рф вчинялися дії щодо зміни меж території та державного кордону України на іншій території держави.

У березні - квітні 2014 року в м. Донецьку та інших населених пунктах Донецької області розпочалася збройна агресія РФ шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств рф, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на окупацію Донецької області та порушення територіальної цілісності України. В окремих містах та районах Донецької області всупереч законодавству України 06.04.2014 проведено незаконний референдум з питання «Про підтримку акту про державну самостійність Донецької народної республіки», за результатами якого 07.04.2014 проголошено створення незаконного псевдодержавного утворення «Донецька народна республіка» (далі - «ДНР»). З метою забезпечення діяльності самопроголошеної «ДНР» представниками РФ з числа своїх громадян та місцевого населення Донецької області сформовані підрозділи політичного (так звані «органи державної влади «ДНР») та силового блоків (до складу яких увійшли представники так званих правоохоронних органів та незаконних збройних формувань), які мали стабільний склад лідерів, підтримували між собою тісні стосунки, забезпечували централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організації, а також розробили план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.

Так, на учасників політичного блоку, відповідно до плану спільних злочинних дій, покладаються наступні обов'язки:

- створення так званих органів державної влади «ДНР» та організація їх діяльності;

- організація збору, отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників терористичної організації та осіб, лояльно налаштованих до їх діяльності, а також її розподілу;

- надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам силового блоку «ДНР» для забезпечення їх протиправної діяльності;

- вчинення інших дій, спрямованих на повалення конституційного ладу, захоплення державної влади в Україні, зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.

На учасників силового блоку, відповідно до плану спільних злочинних дій, покладаються наступні обов'язки:

- організація та ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню службових обов'язків співробітниками правоохоронних органів і військовослужбовцями Збройних Сил України, задіяними у проведенні антитерористичної операції та Операції об'єднаних сил;

- вчинення терористичних актів та диверсій на території України;

- з метою опору представникам державної влади та унеможливлення припинення злочинної діяльності правоохоронними органами та Збройними силами України, організація у групи осіб, які є прихильниками злочинної діяльності учасників «ДНР», озброєння зазначених осіб та керівництво їхніми діями;

- вербування нових учасників до складу силового блоку «ДНР» та керівництво їхніми діями;

- створення терористичних груп та участь у їх діяльності;

- захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об'єктів на території Донецької області;

- організація поставок зброї, боєприпасів, вибухових речовин, військової техніки та їх розподіл серед учасників терористичних організацій.

В результаті цих подій значна кількість території та населених пунктів Донецької області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань рф, підпорядкованих і керовуваних ними російськими радниками та інструкторами рф на території Донецької області - так званої «ДНР», які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018 року, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» №254-VIII від 17.03.2015 року та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» №1680-VII від 16.09.2014 року визнані тимчасово окупованими територіями, а органи державної та місцевої влади України і бюджетні установи, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №595 від 07.11.2014 року припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію.

Керівництвом рф в умовах триваючого міжнародного збройного конфлікту, в порушення положень ст.51 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949 року, ст.23 Гаазької конвенції про закони та звичаї війни на суходолі від 18.10.1907 року, Загальної декларації про права людини, ст.36 Конвенції про права дитини, Європейської конвенції про здійснення прав дітей, ст.30, 30-1 Закону України «Про охорону дитинства» на тимчасово окупованій території Донецької області 19.02.2022 року оголошено загальну мобілізацію громадян України, які мешкають на тимчасово окупованій території Донецької області, в тому числі неповнолітніх, для участі у військових діях спрямованих проти держави Україна. Діючи всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права та вимогам п.1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994 року, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 року та вимогам ч.4 ст.2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 року № 36/103, від 16.12.1970 року №2734 (ХХV) від 21.12.1965 року №2131 (ХХ), від 14.12.1974 року №3314 (ХХІХ) президент рф ОСОБА_10 , а також, інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади РФ, спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів зс рф на територію України.

Так, 24.02.2022 року, на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці зс рф, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях і здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та окупацію частин зазначеної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

Указом Президента України ОСОБА_11 №64/2022 від 24.02.2022 року, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України.

Законом України від 24.02.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.

Указом Президента України від 14.03.2022 року №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 року строком на 30 діб.

Законом України від 15.03.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.

Указом Президента України від 18.04.2022 року №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 року строком на 30 діб.

Законом України від 21.04.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.

Указом Президента України від 17.05.2022 року № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 року строком на 90 діб.

Законом України від 22.05.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.

ОСОБА_8 усвідомлював, що з квітня 2014 року групами осіб, які здійснювали захоплення адміністративних будівель органів державної влади України та правоохоронних органів на території Луганської області, з метою сприяння насильницькій зміні меж території України, після незаконного заволодіння зброєю, бойовою технікою, утворено ряд незаконних збройних, воєнізованих формуваннях, що увійшли до силового блоку терористичної організації «ДНР». ОСОБА_8 був достовірно обізнаний, що «ДНР» є терористичною організацією, містить у складі свого силового блоку незаконні збройні, воєнізовані формування, підрозділи якої беруть участь в бойових діях проти Збройних Сил України, застосовують зброю, вчиняють вибухи, вбивства, захоплюють адміністративні будівлі, заручників, перешкоджають виконанню свого обов'язку співробітникам правоохоронних органів та Збройних Сил України, знищують військову техніку, чинять інші дії, які створюють небезпеку для життя і здоров'я людей, заподіюють значну майнову шкоду. ОСОБА_8 , перебуваючи на тимчасово окупованій частині Донецької області, при невстановлених у ході досудового розслідування обставинах, не пізніше 29.03.2022 добровільно вступив у збройне, воєнізоване формування т.зв. «113 стрелковый полк мобилизационного резерва» терористичної організації «Донецька народна республіка». Після вступу ОСОБА_8 до т.зв. «113 стрелкового полка мобилизационного резерва ДНР» він обійняв посаду командира взводу. Його було забезпечено форменим одягом з відповідними знаками розрізнення та символікою, вогнепальною зброєю, засобами захисту та зв'язку.

В подальшому, у зв'язку із успішним веденням бойових дій на тимчасово окупованій території Херсонської області, виконанням злочинних наказів керівництва «113 стрелкового полка мобилизационного резерва» терористичної організації «Донецька народна республіка», не пізніше 10.06.2022 року ОСОБА_8 було призначено на вищу посаду - командира роти вказаного незаконного збройного воєнізованого формування.

У період з березня по червень 2022 року, відповідно до своїх функціональних обов'язків ОСОБА_8 , як командир взводу, а в подальшому як командир роти у незаконному збройному, воєнізованому формуванні т.зв. «113 стрелковому полку мобилизационного резерва ДНР» терористичної організації «Донецька народна республіка», втілюючи свій злочинний задум, відповідав за успішне виконання взводом, ротою бойових завдань з протидії підрозділам Збройних Сил України та окупації населених пунктів, облаштовував бойові позиції на тимчасово окупованій території Херсонської області, зберігав, утримував в справному стані, видану йому зброю, ввів з неї прицільний вогонь по українським військовослужбовцям, здійснював матеріальне забезпечення взводу і роти, в тому числі формою, транспортом, проводив передислокацію очолюваних підрозділів, здійснював охорону окупованих територій України, організовував облаштування та діяльність спостережних пунктів.

ОСОБА_8 у період з березня по червень 2022 року, з метою реалізації свого злочинного умислу, спільно із окупаційними військами Російської Федерації, виконував злочинні завдання незаконного збройного, воєнізованого формування т.зв. «113 стрелкового полка мобилизационного резерва» терористичної організації «Донецька народна республіка» поблизу тимчасово окупованого села Станіслав Станіславської сільської громади Херсонського району Херсонської області.

Так, 06.04.2022 року ОСОБА_8 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської області, з метою належного функціонування очолюваного ним підрозділу та ведення незаконного збройного опору українським військовослужбовцям, відповідно до наказу командира дивізії, перевів свої підлеглих на нові бойові позиції.

Надалі, 16.04.2022 року ОСОБА_8 , переслідуючи мету збройного протистояння підрозділам Збройних Сил України, організував нову передислокацію підлеглих взводів незаконного збройного, воєнізованого формування т.зв. «113 стрелкового полка мобилизационного резерва» терористичної організації «Донецька народна республіка» для подальшого ведення ними бойових дій проти українських військових та окупації українських населених пунктів. Цього ж дня, 16.04.2022 року, ОСОБА_8 , для досягнення злочинної мети незаконного збройного, воєнізованого формування т.зв. «113 стрелкового полка мобилизационного резерва» терористичної організації «Донецька народна республіка», керував підлеглими військовослужбовцями під час ведення бойових дій із Збройними силами України, на тимчасово окупованій території Херсонської області, та доповідав керівництву батальйону про його деталі. Крім того, 16.04.2022 року ОСОБА_8 , виконуючи злочинні завдання незаконного збройного, воєнізованого формування, разом із підлеглими військовослужбовцями облаштував новий спостережний пункт на тимчасово окупованій території Херсонської області, з метою подальшого недопущення її звільнення Збройними силами України. Цього ж дня, 16.04.2022 року ОСОБА_8 , для досягнення злочинної мети незаконного збройного, воєнізованого формування т.зв. «113 стрелкового полка мобилизационного резерва» терористичної організації «Донецька народна республіка», керував підлеглими військовослужбовцями під час ведення бойових дій із Збройними силами України, на тимчасово окупованій території Херсонської області, та доповідав керівництву батальйону про його деталі.

Надалі, 26.04.2022 року ОСОБА_8 , продовжуючи реалізацію злочинної мети незаконного збройного, воєнізованого формування т.зв. «113 стрелкового полка мобилизационного резерва» терористичної організації «Донецька народна республіка», брав участь з підлеглими військовослужбовцями у веденні бойових дій проти Збройних сил України, на тимчасово окупованій території Херсонської області.

В період часу з березня по червень 2022 року ОСОБА_8 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської області та виконуючи свої функціональні обов'язки як командир взводу, а в подальшому як командир роти, з метою незаконного збройного опору і захоплення українських населених пунктів, приймав участь та керував діями інших учасників незаконного збройного, воєнізованого формування т.зв. «113 стрелкового полка мобилизационного резерва» терористичної організації «Донецька народна республіка» у веденні бойових дій проти військовослужбовців Збройних Сил України на території Херсонської області.

Отже, ОСОБА_8 , умисно, з березня 2022 року по червень 2022 року, перебуваючи на посаді командира взводу, а згодом командира роти, добровільно брав участь у злочинній діяльності незаконного збройного, воєнізованого формування т.зв. «113 стрелкового полка мобилизационного резерва» терористичної організації «Донецька народна республіка» на тимчасово окупованій території Донецької, Херсонської областей.

Окрім того, у березні - квітні 2022 року ОСОБА_8 вчинив державну зраду в умовах воєнного стану.

Так, згідно із Конституції України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом. Діючи всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права та вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), президент Російської Федерації ОСОБА_10 , діючи спільно з керівництвом так званих «Донецької Народної Республіки» (далі - «ДНР»), «Луганської Народної Республіки» (далі - «ЛНР»), а також іншими невстановленими на цей час досудовим розслідуванням представниками влади РФ, спланували, підготували і розв'язали агресивні воєнні дії проти України.

Так, 22.02.2022 президент РФ ОСОБА_10 в результаті прийняття радою федерації федеральних зборів Російської Федерації постанови № 35-СФ «Про використання збройних сил Російської Федерації за межами території Російської Федерації» отримав дозвіл на використання збройних сил РФ за межами території Російської Федерації. Того ж дня, ОСОБА_10 , а також голови терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР» відповідно ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , а також інші невстановлені слідством особи, реалізуючи спільний злочинний умисел, створили умови, організували та здійснили незаконне введення збройних сил РФ на територію Луганської та Донецької областей України, контрольовану так званими «ДНР» та «ЛНР», з метою здійснення подальшої відкритої військової агресії проти України.

Починаючи з середини лютого 2022 року, на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей (частинах території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль), військовими комісаріатами самопроголошених республік розпочався набір учасників до незаконних збройних, воєнізованих формувань так званих «ДНР» і «ЛНР».

Збройні сили рф спільно з підрозділами незаконних збройних, воєнізованих формувань терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР» 24.02.2022 року близько 05 години ранку здійснили інтенсивні ракетно-бомбові та артилерійські обстріли по військовим та цивільним об'єктам на всій території України, перетнули державний кордон України та вторглися на територію України на ділянках Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької та Херсонської областей, тобто розпочали відкритий міжнародний збройний конфлікт між Російською Федерацією (держава-агресор) та Україною. В цей же день, у зв'язку з відкритою військовою агресією рф проти України Указом Президента України ОСОБА_11 від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан.

Законом України від 24.02.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.

Указом Президента України від 14.03.2022 року №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 року строком на 30 діб.

Законом України від 15.03.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.

Указом Президента України від 18.04.2022 року №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 року строком на 30 діб.

Законом України від 21.04.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.

Указом Президента України від 17.05.2022 року №341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 року строком на 90 діб.

Законом України від 22.05.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в України» затверджено зазначений Указ.

У відкритій військовій агресії проти України широкомасштабно застосовувалися збройні сили рф із залученням незаконних збройних, воєнізованих формувань самопроголошених республік «ДНР», «ЛНР». Зазначені незаконні збройні, військові формування створювались керівниками так званих «ДНР» і «ЛНР» та іншими невстановленими особами з 2014 року та діяли на території окремих регіонів Донецької на Луганської областей України під загальним керівництвом військового командування РФ. Одним з таких незаконних збройних, воєнізованих формувань, створених на тимчасово окупованій території Донецької області, є т.зв. «113 стрелковый полк мобилизационного резерва» терористичної організації «Донецька народна республіка».

На ОСОБА_8 , як громадянина України, згідно із ст. 65 Конституції України, покладено обов'язок здійснювати захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України. У відповідності до частин 2, 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року № 2232-ХІІ, військовий обов'язок громадянина України може бути реалізований шляхом проходження військової служби виключно у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, а також правоохоронних органах спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Тобто, у разі збройної агресії проти України з боку РФ, ОСОБА_8 зобов'язаний здійснювати захист держави Україна шляхом виконання військового обов'язку виключно у складі сил оборони України, утворених відповідно до законів України. Водночас, свідомо порушуючи свій конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, діючи в період збройного конфлікту, в умовах військового стану, ОСОБА_8 являючись громадянином України, вирішив прийняти участь у бойових діях на боці ворога - Російської Федерації, вступивши в стан розташування його військ - збройних сил РФ для сприяння в спричиненні шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.

ОСОБА_8 не пізніше 29.03.2022 року добровільно вступив у незаконне збройне, воєнізоване формування т.зв. «113 стрелковый полк мобилизационного резерва» терористичної організації «Донецька народна республіка». Після вступу до т.зв. «113 стрелкового полка мобилизационного резерва» терористичної організації «Донецька народна республіка», ОСОБА_8 обійняв посаду командира взводу. При цьому, ОСОБА_8 було забезпечено форменим одягом з відповідними знаками розрізнення та символікою, вогнепальною зброєю, засобами захисту та зв'язку.

В подальшому, не пізніше 10.06.2022, у зв'язку із успішним веденням бойових дій на тимчасово окупованій території Херсонської області, виконанням злочинних наказів керівництва «113 стрелкового полка мобилизационного резерва» терористичної організації «Донецька народна республіка», ОСОБА_8 було призначено на вищу посаду - командира роти вказаного незаконного збройного, воєнізованого формування.

У подальшому, в період з березня по червень 2022 року ОСОБА_8 , діючи на боці ворога - держави-агресора РФ, у складі незаконного збройного, воєнізованого формування т. зв. «113 стрелкового полка мобилизационного резерва» терористичної організації «Донецька народна республіка» на тимчасово окупованих збройними силами РФ територіях поблизу села Станіслав Станіславської сільської громади Херсонського району Херсонської області, вчиняв наступні дії:

- виконував вказівки та накази командирів з числа військовослужбовців збройних сил РФ та учасників незаконних збройних, воєнізованих формувань так званої «ДНР», які були за званням чи посадою вище;

- здійснював керівництво взводом, а в подальшому роти у складі т.зв. «113 стрелкового полка мобилизационного резерва» терористичної організації «Донецька народна республіка»;

- здійснював матеріальне технічне забезпечення очолюваних підрозділів;

- відповідав за успішне виконання бойових завдань з протидії підрозділам Збройних Сил України;

- організовував облаштування та діяльність спостережних пунктів;

- здійснював облаштування бойових позицій на окупованих територій;

- під час несення служби у військовій польовій камуфльованій формі зразка збройних сил РФ, відкрито носив при собі вогнепальну зброю;

- проводив передислокацію очолюваних підрозділів;

- здійснював охорону окупованих територій України.

ОСОБА_8 , перебуваючи та діючи у складі незаконного збройного, воєнізованого формування «113 стрелкового полка мобилизационного резерва ДНР», усвідомлював, що в умовах введеного на території України воєнного стану, триваючої відкритої військової агресії РФ проти України, здійснення її збройними силами спільно з незаконними збройними формуваннями «ДНР», «ЛНР» інтенсивних ракетно-бомбових ударів та артилерійських обстрілів по військовим і цивільним об'єктам на всій території України, окупації її територій, він своїми умисними діями на боці РФ як держави-агресора бере активну участь у військовій агресії проти України, діє на боці ворога на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності і недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.

Судовий розгляд кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого (in absentia), ОСОБА_8 , який будь-яких клопотань до суду не заявляв. Повістки про виклик обвинуваченого ОСОБА_8 , а також інформацію про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог ст.323 КПК, шляхом публікування на офіційному веб-сайті Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області, а також у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - у газеті «Урядовий кур'єр» в рубриці «Оголошення», а копію процесуальних документів, що підлягали врученню ОСОБА_8 на виконання вимог ч.2 ст.297-5 КПК України направлялись захиснику. Будь-які клопотання від обвинуваченого на адресу суду не надходили.

Наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_14 , який повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в суді, що підтверджує його намір ухилитися від кримінальної відповідальності. Ці документи підтверджують обізнаність ОСОБА_14 про розпочате кримінальне провадження, можливість реалізації ним свого права постати перед українським судом за діяння, вчинені на території суверенної України та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про його наміри ухилитися від правосуддя держави Україна. Ухилення обвинуваченого від правосуддя суд розцінює як реалізацію останнім його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п.3 ст.14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст.63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості. Вказані висновки ґрунтуються і на правовій позиції Європейського суду з прав людини (справа «Колоцца проти Італії» від 12 лютого 1985 року, «Шомоді проти Італії» від 18 травня 2004 року та ін.) за якою суд при розгляді справи в порядку спеціального судового провадження зобов'язаний обґрунтувати, чи були здійснені всі можливі, передбачені законом, заходи щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя.

Кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника ОСОБА_7 .

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що стороною обвинувачення вжито всіх можливих заходів для забезпечення дотримання прав підозрюваного та обвинуваченого ОСОБА_8 на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей щодо спеціального судового провадження.

Судом встановлено, що ОСОБА_8 вчинив кримінальні правопорушення передбачені ч.7 ст.111-1 КК України, тобто добровільна участь громадянином України в незаконних збройних, воєнізованих формуваннях, створених на тимчасово окупованій території, а також, ч.2 ст.111 КК України, вчинення державної зради, тобто діяння, умисно вчиненого громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній, інформаційній безпеці України: переході на бік ворога в період збройного конфлікту, вчиненого в умовах воєнного стану.

Його вина доведена показаннями свідків сторони обвинувачення і доказами зібраними під час досудового розслідування, які прокурором оголошено в судовому засіданні та надано для долучення до судового провадження.

Зокрема, свідок ОСОБА_15 надала показання: з лютого 2022 року до 08 липня 2022 року вона проживала в с.Князе-Григорівка, Херсонської області. Протягом вказаного періоду вона неодноразово бачила людей у військовій формі зі зброєю. Вона намагалась уникати вказаних людей. Люди в військовій формі казали місцевим жителям, що прийшли їх звільнити. Вона декілька разів бачила ОСОБА_8 , якому на вигляд було до сорока років, у магазині та на вулиці. Вона запам'ятала його прізвище, оскільки інші військовослужбовці звертались до нього по прізвищу та по кличці «ІНФОРМАЦІЯ_13». На її переконання, ОСОБА_8 займав керівну посаду, можливо командир, оскільки військовослужбовці відносились до нього з повагою.

Свідок ОСОБА_16 надала показання: вона до 08 липня 2022 року перебувала в окупації с. Князе - Григорівка, Каховського району, Херсонської області, що розташоване біля центральної дороги. З 16 березня 2022 року біля її села люди в військовій формі розмістили блокпост. Вказані люди в військовій формі зі зброєю та білими пов'язками приходили в село та відвідували магазин. Деякі з них спілкувались з місцевими жителями. Вона декілька разів бачила ОСОБА_8 , до якого люди в військовій формі звертались по прізвищу. На її переконання, ОСОБА_8 займав керівну посаду, можливо командир, оскільки люди в військовій формі відносились до нього з повагою.

До судового провадження долучено докази винуватості ОСОБА_8 , а саме:

- копію повідомлення про виявлений злочин №69/5/2-2109 від 27 березня 2022 року, згідно якого ІНФОРМАЦІЯ_14 в ході здійснення контррозвідувальних заходів, спрямованих на протидію будь-яким проявам сепаратизму, підтримки агресії РФ, отримано інформацію про окремих громадян України, які вчиняють насильницькі дії, спрямовані на зміну меж її території, зокрема встановлено, що ОСОБА_17 , ОСОБА_18 та ряд інших невстановлених осіб із ідентифікаторами телефонів: НОМЕР_1 ; НОМЕР_2 ; НОМЕР_3 ; НОМЕР_4 ; НОМЕР_5 ; НОМЕР_6 , у лютому п.р. були мобілізовані на території тимчасово окупованої Донецької області та в подальшому взяли участь у війні проти Збройних сил України на боці ворога - Російської Федерації. Отримані дані свідчать, що вказані особи з березня 2022 року за попередньою змовою групою осіб, незаконно, зі зброєю, прибули на територію Херсонської області та з того часу приймають участь у бойових діях в складі одного із підрозділів бойової тактичної групи РФ в Білозерському районі Херсонської області. Метою участі у війні вказаних осіб є намагання збройним методом захопити та зменшити межі території України. В період 22-26 березня 2022 року вказані особи безпосередньо брали участь в боях зі Збройними силами України поблизу аеропорту м. Херсон. Дії вказаної групи осіб призводять до загибелі українських військових, мирних мешканців, а також інших тяжких наслідків - руйнування інфраструктури регіону. Таким чином отримана інформація свідчить про наявність у діях ОСОБА_17 , ОСОБА_18 та інших невстановлених осіб ознак вчинення злочину, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України («Посягання на територіальну цілісність і недоторканість України»);

- витяг з ЄРДР ві09 березня 2023 року, номер кримінального провадження 22023210000000084, з наступним викладом обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення: «Громадянин України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з березня 2022 року після тимчасової окупації російськими військовими Херсонської області, вчиняє дії на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, інформаційній безпеці України, шляхом переходу на бік ворога в період збройного конфлікту, вчиненого в умовах воєнного стану»;

- повідомленням про виявлене кримінальне правопорушення №69/5/2-592 від 08 березня 2023 року, згідно якого ІНФОРМАЦІЯ_14 отримано інформацію стосовно ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Донецьк, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який вчиняє діяння, спрямовані на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості України. Зокрема, за наявними даними ОСОБА_8 в період з березня 2022 року по даний час, діючи на боці ворога - держави-агресора рф, у складі нзф «113 полку днр» на окупованих зс рф територіях Херсонської області, вчиняє наступні дії: здійснює окупацію та охорону захоплених території України; виконує вказівки та накази командирів з числа військовослужбовців зс рф та осіб з числа учасників нзф так званої «днр»; облаштовує та укріплює блокпости, здійснює інженерно-технічне облаштування позицій; приймає активну участь у наступальних діях нзф з наявною в нього автоматичною зброєю, проводить т.з. «зачистки територій», вчиняючи при цьому злочини проти мирного населення. Метою участі у війні вказаної особи є намагання збройним методом захопити та зменшити територію України шляхом створення на її території підконтрольної російській владі т.з. «Херсонської народної республіки» на кшталт псевдоутворень «л/днр». Таким чином ОСОБА_8 , перебуваючи та діючи у складі нзф «113 полку ДНР», усвідомлюючи, що в умовах введеного на території України воєнного стану, триваючої відкритої військової агресії рф проти України, здійснення її збройними силами спільно з нзф «днр», «лнр» інтенсивних ракетно-бомбових ударів та артилерійських обстрілів по військовим та цивільним об'єктам на всій території України, окупації її територій, своїми умисними діями на боці РФ як держави-агресора приймає активну участь у військовій агресії проти України, тим самим вчиняє державну зраду в формі переходу на бік ворога в період збройного конфлікту, вчиненого в умовах воєнного стану, та діє на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України. Дії ОСОБА_8 вказують на ознаки вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України;

- протоколом огляду від 07 березня 2023 року, згідно якого було здійснено огляд розміщених в мережі Інтернет відомостей стосовно особи, яка умисно вчиняє дії на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, а саме ОСОБА_8 . Так, у пошуковій системі «Google» введено пошукове словосполучення «сайт миротворець», після чого здійснено перехід за першим посиланням на «myrotvorets.center». У верхній частині сайту «Пошук» в рядку «ФИО» введено « ОСОБА_8 » та отримано відомості про останнього, а саме анкетні дані, особисті фотографії, а також інформацію про те, що Центр «Миротворець» просить правоохоронні органи розглянути дану публікацію на сайті як заяву про вчинення цим громадянином усвідомлених діянь проти національної безпеки України, миру, безпеки людства і міжнародного правопорядку, а також інших правопорушень;

- повідомленням Управління Служби безпеки України в Тернопільській області №69/5/2-529 від 11 квітня 2022 року, згідно якого в ході здійснення слідчих (розшукових) дій, отримано інформацію щодо громадян України, які вчиняють насильницькі дії, спрямовані на зміну меж території держави. Зокрема, встановлено, що ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, уродженець м. Донецьк, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , у лютому п.р. був мобілізований з території тимчасово окупованої Донецької області та в подальшому взяв участь у війні проти Збройних сил України на боці ворога - Російської Федераціії. Отримані дані свідчать, що ОСОБА_8 у березні 2022 року незаконно, зі зброєю, прибув на територію Херсонської області та з того часу приймає участь у бойових діях в складі одного з підрозділів бойової тактичної групи РФ в Білозерському районі Херсонської області. Метою його участі у війні є намагання збройним методом захопити та зменшити межі території України;

- протоколом пред'явлення особи до впізнання за фотознімками від 01 березня 2023 року, згідно якого у присутності двох понятих свідок ОСОБА_15 впізнала на фото №1 особу на ім'я ОСОБА_8 , який перебував у неї в селищі у військовій формі під час окупації зс рф та т.зв. «л/днр». Вказану особу свідок ОСОБА_15 впізнала за наступними рисами: ріст орієнтовно 175 см, окуляри, світле волосся. Згідно довідки до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками на фотознімку №1 зображений ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- протоколом пред'явлення особи до впізнання за фотознімками від 27 лютого 2023 року, згідно якого у присутності двох понятих свідок ОСОБА_16 впізнала на фото №1 особу на ім'я ОСОБА_8 , який перебував у неї в селищі у військовій формі під час окупації зс рф та підрозділами т.зв. «л/днр». Вказану особу свідок ОСОБА_16 впізнала за наступними рисами: коротке світле волосся, ріст 175 см, окуляри. Згідно довідки до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками на фотознімку №1 зображений ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- протоколом огляду від 20 березня 2023 року, згідно якого було здійснено огляд посилання на сайті «Миротворець»: ІНФОРМАЦІЯ_4/ в мережі Інтернет. Так, перейшовши за вказаним посиланням, відкрито анкету бойовика нзф ОСОБА_8 . Зокрема, на сайті наведені наступні дані: « ОСОБА_8 / ОСОБА_8 /ОСОБА_8». Дата рождения: ІНФОРМАЦІЯ_1. Страна: Украина. Адрес: АДРЕСА_2 : АДРЕСА_1 . Варианты имени: ОСОБА_20 . Боевик НВФ. Лейтенант т.н. «вс днр», преподаватель «Донецкого ГВОУ ДВОВКУ вс днр». 05.06.2017 обращался в медицинские учреджения т.н. «днр/лнр». Дата рождения: ІНФОРМАЦІЯ_1. Код ДРФО: НОМЕР_26. Место рождения: Донецкая обл., г. Донецк. Образование: Вуз: ДонНУ (бывш. ДонГУ) 2007 Факультет: Химический. Кафедра/направление:Аналитической химии. Школа: Школа №13 Донецк, 1992/2002 (в). Страницы в соцсетях: ІНФОРМАЦІЯ_7. Другое возможное место проживания: АДРЕСА_3 . По данному адресу прописаны: ОСОБА_21 ( ОСОБА_22 ), дата роджения: ІНФОРМАЦІЯ_8, код ДРФО: НОМЕР_28. ОСОБА_23 ( ОСОБА_23 ), дата рождения: ІНФОРМАЦІЯ_3 , код ДРФО:НОМЕР_27. Також за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 знаходяться фото та документ ІНФОРМАЦІЯ_9. Здійснено детальний огляд фото, що знаходиться за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4

Також за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 знаходиться документ ІНФОРМАЦІЯ_9 (архів ZIP - WinRAR (.zip), 1,39 МБ), який в подальшому завантажено на оптичний диск DVD-R № 641нт від 20.03.2023 р. та оглянуто вміст цього файлу. Файл містить фото, які було детально оглянуто;

- протоколом про результати зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 13 червня 2022 р. № 69/5/2-634т та інформацією на оптичному диску № 3256т від 13.06.2022 року, проведеного на підставі ухвали слідчого судді Тернопільського апеляційного суду №01/782т від 14.04.2022 р., зокрема проведено зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, а саме з мобільного номеру телефону НОМЕР_7 , який використовувався ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та з початку травня 2022 року даним номером телефону користувався чоловік на ім'я « ОСОБА_25 » (ймовірно ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ). Так, із зафіксованих у даному протоколі розмов вбачається те, що в період квітня-травня 2022 року ОСОБА_8 брав участь у бойових діях проти Збройних Сил України на боці окупаційних військ російської федерації, за що отримає російську нагороду, призначений командиром роти, зафіксовано його перебування на території с. Станіслав Херсонського району Херсонської області;

- протоколом про результати зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 29 липня 2022 р. № 69/5/2-726т та інформацією на оптичному диску № 3319т від 26.07.2022 року, проведеного на підставі ухвали слідчого судді Тернопільського апеляційного суду №01/1266т від 31.05.2022 р., зокрема проведено зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, а саме з мобільного номеру телефону НОМЕР_8 , який використовувався ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та за допомогою вказаного номера мобільного телефону останній отримував та здійснював дзвінки та смс-повідомлення. Так, у даному протоколі зафіксовано розмову, яка відбулась 15 червня 2022 року між ОСОБА_8 ( ОСОБА_8 ) та невстановленою особою з номера телефону НОМЕР_9 , яка в ході розмови використовувала ім'я ОСОБА_27 , ОСОБА_28 . Із вказаної розмови вбачається, що ОСОБА_8 та його співрозмовник приймали участь у бойових діях проти Збройних Сил України на боці окупаційних військ російської федерації, розмовляли про те, як проходить служба, їх місце розташування, про командирів, про загиблих та поранених, про транспорт, умови проживання. ОСОБА_8 повідомив, що його призначено командиром роти;

- протоколом про результати зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 13 червня 2022 р. № 69/5/2-615т та інформацією, що міститься на оптичному диску DVD-R № 3260т від 13.06.2022 року, відповідно до якого на підставі ухвали слідчого судді Тернопільського апеляційного суду від 14 квітня 2022 року проведено негласну слідчу (розшукову) дію - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, а саме з мобільного номеру телефону НОМЕР_10 , який використовується ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . В ході проведення НСРД встановлено, що в період з 14 квітня 2022 року до 12 червня 2022 року ОСОБА_29 з номера мобільного телефону НОМЕР_10 , який належить йому особисто, отримував та здійснював дзвінки та СМС повідомлення на номери мобільних телефонів: НОМЕР_11 ; НОМЕР_12 ; НОМЕР_13 ; НОМЕР_14 ; НОМЕР_15 ; НОМЕР_16 ; НОМЕР_15 ; НОМЕР_17 ; НОМЕР_18 ; НОМЕР_19 . Так, 10 червня 2022 року о 10:40:54 ОСОБА_29 відповів на вхідний телефонний дзвінок з номеру телефону НОМЕР_20 (син ОСОБА_30 ). В ході телефонної розмови ОСОБА_30 просить ОСОБА_29 поговорити з командуванням на рахунок переведення та диктує свої дані: «Фамилия имя отчество, 113 СПМР 2СР (вторая стрелковая рота) ВОП (взвод огневой піддержки). Должность: командир гранатомета. Сержант. Полк у меня находиться в нп Урожайное , командир батальйона ОСОБА_32 . Командир роты - ОСОБА_33 »;

- протоколом огляду матеріалів за результатами проведення оперативно-технічних засобів від 28 жовтня 2022 року (розпочато 12 год. 00 хв., закінчено 14 год. 00 хв.), відповідно до якого проведено огляд матеріалів за результатом негласного розшукового заходу у вигляді оперативно-технічних пошукових заходів у системах і каналах телекомунікацій, з метою пошуку ознак або фактів терористичної та іншої протиправної діяльності. Контроль за розмовами здійснювався ВОТЗ УСБ України в Тернопільській області на підставі ухвали слідчого судді Львівського апеляційного суду ОСОБА_34 від 09.03.2022 №0811 т, матеріали зберігаються на оптичному диску DVD-R №3399т від 24.08.2022, 1 (одна) шт. За наявною інформацією користувач сім-картки НОМЕР_7 , стосовно якої проводилися оперативно-технічні заходи, є невстановленим бойовиком «ДНР» на ім?я ОСОБА_8 , котрий приймає участь в бойових діях на боці російської армії на території України, зокрема в Херсонській області. В ході огляду матеріалів встановлено, що 06 квітня 2022 року о 20 год. 42 хв. особа, яка користується номером телефону НОМЕР_7 ( ОСОБА_8 ) відповів на дзвінок з номеру НОМЕР_22 . В ході розмови абонент НОМЕР_7 ( ОСОБА_8 ) звертається до абонента НОМЕР_22 (Лейтенант) та повідомляє, що це лейтенант ОСОБА_35 . Після цього він доповідає про ситуацію полі бою та зміну позицій. Абонент НОМЕР_7 ( ОСОБА_8 ) повідомляє, що діє згідно наказу командира дивізії. 09 квітня 2022 року о 19 год. 53 хв. особа, яка користується номером телефону НОМЕР_7 ( ОСОБА_8 ) відповів на дзвінок з номеру НОМЕР_23 ( ОСОБА_36 ). В ході розмови абонент НОМЕР_7 ( ОСОБА_8 ) запитує про пересування, на що НОМЕР_23 ( ОСОБА_36 ) відповідає: «пацаны еще 4 улицы взяли». В подальшому спілкуються про бойові дії та розповідають один одному про ситуацію на полі бою. 12 квітня 2022 року о 12 год. 38 хв. особа, яка користується номером телефону НОМЕР_7 ( ОСОБА_8 ) відповів на дзвінок з номеру НОМЕР_7 (ОСОБА_41). В ході розмови абонент НОМЕР_7 ( ОСОБА_8 ) просить абонента НОМЕР_7 (ОСОБА_41) передати «четвертому», що той зібрав інформацію про «ОСОБА_41» в якості офіцера. О 19 год. 49 хв. особа, яка користується номером телефону НОМЕР_7 ( ОСОБА_8 ) відповів на дзвінок з номеру НОМЕР_24 (ОСОБА_42). Під час розмови абонент НОМЕР_7 ( ОСОБА_8 ) повідомляє співрозмовниці, що його підвищили та він був командиром взводу, а тепер буде командиром роти. Його підлеглими буде більше ніж сто чоловік. 14 квітня 2022 року о 11 год. 52 хв. особа, яка користується номером телефону НОМЕР_7 ( ОСОБА_8 ) відповів на дзвінок з номеру НОМЕР_25 (Командир). В ході розмови абонент НОМЕР_25 (Командир) повідомляє співрозмовника про те, що йому потрібно 5-6 чоловік на «Александровку», оскільки там значні втрати, на що абонент НОМЕР_7 ( ОСОБА_8 ) відповідає, що буде проїжджати повз кожного взводу та опитає людей чи є бажаючі. О 17 год. 43 хв. між вказаними абонентами відбулась ще одна розмова, в ході якої ОСОБА_8 повідомляє, що до нього приїхали люди «из братского государства в бешено численном количестве», і пропонують зайняти середину, а його просять зайняти крайні лівий та правий фланги. Після цього вони між собою узгоджують подальші спільні військові дії;

- протоколом огляду від 12 грудня 2022 року з додатком - оптичним диском №3399т від 24 серпня 2022 року, відповідно до якого проведено огляд матеріалів за результатами проведення оперативно-технічних заходів від 28 жовтня 2022 року №69/2-1990т та оптичного диску №3399т від 24 серпня 2022 року, що надійшли від ВКР УСБУ в Тернопільській області. Предметами огляду є протокол огляду матеріалів за результатами проведення оперативно-технічних заходів №69/2-1990т від 28.10.2022 та оптичний диск типу DVD-R №3399т від 24.08.2022. В ході огляду протоколу огляду матеріалів за результатами проведення оперативно-технічних заходів №69/2-1990т від 28.10.2022 встановлено, що на ньому зафіксовано відомості щодо телефонних з?єднань з номера мобільного телефону НОМЕР_7 , яким користувався ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В ході дослідження зафіксованої у зазначеному протоколі інформації, встановлено, що у ньому містяться відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а саме зафіксовані телефонні розмови ОСОБА_8 з іншими представниками незаконного збройного, воєнізованого формування «113 стрелковый полк мобилизационного резерва» терористичної організації «Донецька народна республіка», який створений на тимчасово окупованій території Донецької області, в ході яких останній обговорює різні аспекти проходження військової служби та ведення бойових дій проти Збройних сил України. В ході огляду оптичного диску типу DVD-R №3399т від 24.08.2022 встановлено, що на ньому міститься 1 електронна папки із назвою «CD_3399», після відкриття якої наявна папка НОМЕР_7». У папці із назвою НОМЕР_7» містяться аудіофайли із розмовами ОСОБА_8 з іншими представниками незаконного збройного, воєнізованого формування «113 стрелковый полк мобилизационного резерва»;

- протоколом огляду від 13 листопада 2022 року, згідно якого за допомогою службового ноутбука марки «Lenovo» було здійснено огляд розміщених в мережі Інтернет відомостей про терористичну організацію «Донецька народна республіка». Зокрема, відкривши посилання «Донецька народна республіка - Вікіпедія» https://uk.wikipedia.org/wiki/Донецька народна республіка, виявлено інформацію наступного змісту: Донецька народна республіка - невизнане та самопроголошене терористичне квазідержавне утворення, встановлене польовими командирами і проросійськими політичними лідерами сепаратистів на окупованій Російською Федерацією території окремих районів Донецької області України. Із 18 січня 2018 року вживання терміну «ДНР» є неправомірним. Згідно з законом, правильно називати - окупаційна адміністрація Російської Федерації в окупованій Донецькій області. «Донецькою народною республікою» також називають терористичне угруповання, що діє на окупованих територіях Донецької області. Ця організація декларує намір збройним шляхом встановити свій контроль над Донецькою областю України і претендує на визнання підконтрольної їй території окремою державою. Російська Федерація офіційно не визнає суверенітету «Донецької народної республіки», однак на неофіційному рівні надає їй військову, економічну, політичну і дипломатичну підтримку. 3 13 квітня 2014 до 30 квітня 2018 у Донецькій області тривала антитерористична операція з метою зупинити терористів. Після АТО на сході України була введена в дію Операція об'єднаних сил (ООС). ДНР визначає себе як парламентську республіку з можливістю приєднання до Росії як рівноправного суб'єкта, з двома державними мовами (російською та, формально, українською), російським рублем як грошовою одиницею і панівною релігією - православ'ям. «Донецьку республіку» проголошено в Донецьку 7 квітня 2014 року, 13 квітня виконувач обов'язків президента України ОСОБА_37 оголосив про рішення розпочати широкомасштабну антитерористичну операцію із залученням Збройних Сил України. 4 лютого 2015 року депутати «Донецької Народної Республіки» проголосили «ДНР» державою-наступником Донецько-Криворізької Республіки, справжня назва якої Донецько-Криворізька радянська республіка. Окрім того за вказаним вище посиланням https://uk.wikipedia.org/wiki/Донецька народна республіка - Вікіпедія» міститься інформація у розділах Історія, Внутрішній устрій, Населення, Порушення прав людини, Гуманітарна катастрофа, Міжнародні відносини;

- протоколом огляду від 26 листопада 2022 року, відповідно до якого за допомогою службового ноутбука марки «Lenovo» було здійснено огляд розміщених в мережі Інтернет відомостей про «113 стрелковый полк мобилизационного резерва днр» терористичної організації «Донецька народна республіка». Зокрема, відкривши статтю під назвою «Мобилизация в «ДНР» 2022. Обращение к ОСОБА_43» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_10 виявлено відеозапис тривалістю 6 хв. 19 с. На зазначеному відеозаписі невстановлена особа у військовій формі на фоні інших осіб у військовій формі звертається до президента російської федерації ОСОБА_38 . Так, зазначена особа на відеозаписі з періоду часу 0 хв. 00 сек по 0 хв. 17 с. дослівно промовляє: «Уважаемый ОСОБА_39 , к вам обращаеться личный состав 1 роты 5 стрелкового батальона 113 стрелкового полка мобилизационного резерва Донецкой Народной Республики». У період часу з 0хв. 55 сек по 1 хв. 11 сек. зазначена особа на відеозаписі дослівно промовляє «Практически весь период проведения специальной военной операции наша рота в составе 5 стрелкового батальона 113 стрелкового полка находилась на линии боевого соприкосновения на территории Херсонской области, Украина. Додатком до вказаного протоколу є досліджений судом оптичний диск «Alerus» типу DVD-R, на якому містяться вищевказані відеозаписи;

- протоколом огляду від 28 грудня 2022 року, проведеним старшим оперуповноваженим 1 сектора 2 відділу ГВ ЗНД УСБУ в Тернопільській області. Огляд проведено з метою виявлення і фіксації відомостей, які мають значення для даного кримінального провадження №22022210000000007 від 28.03.2022. Предметом огляду є вилучений в ході тимчасового доступу до речей та документів у ПАТ КБ «Приватбанк», оптичного диску марки «Verbatim» типу CD-R № 6288413-ВБ. В ході огляду оптичного диску встановлено, що на ньому міститься два архівних електронних файли із назвами: «0000002826268235.1.0zip», об'ємом 1015КБ та «0000002827111636.1.0zip» об'ємом 7119 КБ, а також електронний файл із назвою «» формату «MD5», об'ємом 1 КБ. При відкритті архівного електронного файлу «0000002827111636.1.0zip» встановлено, що на ньому міститься, зокрема архівний електронний файл ««НОМЕР_26.zip» знаходиться папка із «НОМЕР_26», в якій два електронні файли «0000000170656658.tif» та «0000000333729627.jpg». У них міститься наступна формація щодо громадянина ОСОБА_8 : копія 1, 2, 3, 10 та 11 сторінки паспорта громадянина України (зображення 36, 37), фотографія ОСОБА_8 (зображення 38).

Також судом досліджено надані прокурором процесуальні документи, складені під час досудового розслідування, які підтверджують законність і правомірність проведення процесуальних дій у кримінальному провадженні.

У судовому засіданні захисник ОСОБА_7 підтвердив, що стороною обвинувачення було відкрито стороні захисту всі матеріали кримінального провадження.

Під час судового розгляду захисник ОСОБА_7 не заявляв клопотань про визнання будь-якого доказу недопустимим.

В порядку передбаченому Главою 28 КПК України сторони клопотань не заявляли.

Суд вважає, що всі надані для долучення до судового провадження докази зібрані у законний спосіб, тобто в порядку передбаченому КПК України і прямо підтверджують існування обставин, які підлягають доказуванню та мають значення для цього кримінального провадження.

Дослідивши матеріали судового провадження суд прийшов до переконання, що стороною обвинувачення були здійснені всі передбачені законом заходи для забезпечення дотримання прав підозрюваного, обвинуваченого ОСОБА_8 на захист і доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження. За наведених обставин всі надані стороною обвинувачення докази винуватості ОСОБА_8 суд визнає належними і допустимими.

Оцінивши докази у їх сукупності суд прийшов до переконання про доведеність вини обвинуваченого ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених: ч.7 ст.111-1 КК України, тобто добровільній участі громадянином України в незаконних збройних, воєнізованих формуваннях, створених на тимчасово окупованій території та ч.2 ст.111 КК України - вчиненні державної зради, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній, інформаційній безпеці України: переході на бік ворога в період збройного конфлікту, вчиненого в умовах воєнного стану.

При призначенні покарання ОСОБА_8 суд враховує ступінь тяжкості вчинених суспільно небезпечних діянь - злочинів, які відповідно до ст.12 КК України є особливо тяжкими кримінальними правопорушеннями, особу винного, який раніше не суджений, відомості, що його характеризують, його вік. Обставин, що пом'якшують покарання сторони суду не повідомили.

В обвинувальному акті зазначено обставину, яка обтяжує покарання - вчинення злочину з використанням умов воєнного стану. Однак, ця обставина передбачена в ч.2 ст.111 КК України як ознака кримінального правопорушення, що впливає на кваліфікацію. Оскільки, вчинення злочину в умовах воєнного стану є кваліфікуючою ознакою дій ОСОБА_8 , в порядку передбаченому ч.4 ст.67 КК України, суд не може ще раз враховувати її при призначенні покарання, як таку, що його обтяжує. Тому, суд не визнає її обставиною, що обтяжує покарання.

З метою виправлення ОСОБА_8 і запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень йому необхідно призначити покарання в межах санкцій закону за ч.2 ст.111 КК України у виді позбавлення волі з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна і за ч.7 ст.111-1 КК України у виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади або займатися діяльністю в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, правоохоронних органах, займатися правоохоронною діяльністю та діяльністю, пов'язаною з наданням публічних послуг на максимальний строк, з конфіскацією 2/3 частини всього належного йому на праві власності майна. На підставі ч.1 ст.70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим ОСОБА_8 необхідно призначити остаточне покарання у виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади або займатися діяльністю в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, правоохоронних органах, займатися правоохоронною діяльністю та діяльністю, пов'язаною з наданням публічних послуг та з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна. Строк відбуття покарання ОСОБА_8 необхідно рахувати з моменту його затримання.

Запобіжний захід у виді тримання під вартою обраний ОСОБА_8 ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_40 від 13 квітня 2023 року залишити без змін.

Ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 17 квітня 2023 року, ЄУН - 607/6791/23 накладено арешт шляхом заборони відчуження та розпорядження, на майно, що належить на праві спільної часткової власності, на підставі договору купівлі-продажу №447 від 30.03.2013 року ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_26 ), який проживає за адресою АДРЕСА_1 , а саме: 1/2 двокімнатної квартири розташованої за адресою АДРЕСА_4 , загальною площею 47,6 кв. м., який необхідно залишити без змін, для забезпечення виконання призначеного покарання у виді конфіскації майна.

Керуючись статтями 8, 59, 62-64, 129 Конституції України, Розділом IV КПК України, Розділами Х, ХІ, ч.2 ст.111, ч.7 ст.111-1 КК України, колегія суддів, -

ухвалила:

ОСОБА_8 визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст.111, ч.7 ст.111-1 КК України та призначити йому покарання:

- за ч.2 ст.111 КК України у виді позбавлення волі на строк 15 (п'ятнадцяти) років, з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна;

- за ч.7 ст.111-1 КК України у виді позбавлення волі на строк 12 (дванадцяти) років, з позбавленням права обіймати посади або займатися діяльністю в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, правоохоронних органах, займатися правоохоронною діяльністю та діяльністю, пов'язаною з наданням публічних послуг на строк 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією 2/3 частини належного йому на праві власності майна.

На підставі ч.1 ст.70 КК України шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим остаточно призначити ОСОБА_8 покарання у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади або займатися діяльністю в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, правоохоронних органах, займатися правоохоронною діяльністю та діяльністю, пов'язаною з наданням публічних послуг строком на 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією усього належного йому на праві власності майна.

ОСОБА_8 строк відбуття покарання рахувати з моменту його затримання.

ОСОБА_8 запобіжний захід у виді тримання під вартою обраний ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_40 від 13 квітня 2023 року, залишити без змін.

Накладений ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 17 квітня 2023 року, ЄУН - 607/6791/23) арешт шляхом заборони відчуження та розпорядження на майно, що належить на праві спільної часткової власності, на підставі договору купівлі-продажу №447 від 30.03.2013 року ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_26 ), який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: 1/2 двокімнатної квартири розташованої за адресою АДРЕСА_4 , загальною площею 47,6 кв. м., залишити без змін.

Інформацію про ухвалений вирок опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, в порядку передбаченому статтею 297-5 КПК України та на офіційному веб-сайті Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області.

Копію вироку після його проголошення вручити прокурору і захиснику.

Вирок може бути оскаржений в апеляційному порядку шляхом подачі апеляції, особами визначеними у ст.393 КПК України, до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Судове рішення, що набрало законної сили звертається до виконання не пізніше як через три дні з дня набрання ним законної сили або повернення матеріалів кримінального провадження до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області із суду апеляційної інстанції або Верховного суду.

Судді ОСОБА_1

ОСОБА_2

ОСОБА_3