Дата документу 16.12.2025
Справа № 501/2627/25
2/501/1488/25
16 грудня 2025 року Чорноморський міський суд Одеської області у складі:
головуючого судді Петрюченко М.І.,
за участю секретаря судового засідання Тейбаш Н.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чорноморську Одеської області цивільну справу за
позовом представника Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області
до
відповідача: ОСОБА_1
предмет та підстави позову: про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо-переміщеним особам,
І. Виклад позиції позивача та відповідача.
Представник Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області 12.06.2025 звернувся до Чорноморського міського суду Одеської області позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо-переміщеним особам, згідно якого просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 4000,00 грн.
В обґрунтування вимог представник позивача посилався на те, що ОСОБА_1 звернулася до управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (далі - управління) із заявою від 27.03.2024 про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога).
У заяві про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, відповідач ознайомлений з умовами надання допомоги, поінформований, що допомога не призначається у разі відповідності критеріям, встановленим пунктами 7 і 8 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
У відповідності з Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 № 709) (зі змінами станом на період зазначених правовідносин) (далі - Порядок № 332), на підставі заяви та доданих до неї документів, відповідачу призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.03.2024 щомісячно у розмірі 2000 грн.
В результаті проведеної верифікації від 19.11.2024, наданої Мінфіном України відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат», було виявлено, що відповідач, будучи проінформованим про умови не призначення вищезазначеної допомоги не повідомив управління про зміну місця проживання (виїхав з України 05.08.2024), що призвело до надмірної виплати коштів допомоги.
На запит управління Державна прикордонна служба України підтвердила дані верифікації, а саме: що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 05.08.2024 виїхала з України через пункт пропуску Маяки-Удобне та не повернувся в Україну понад 30 днів.
Пунктом 6 Порядку №332 передбачено, що в разі, якщо отримувач допомоги повернувся до покинутого місця проживання, виїхав на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд, він зобов'язаний повідомити про такі обставини органу соціального захисту населення за місцем перебування на обліку.
Згідно з п.8 Порядку №332, нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється та більше не призначається/поновлюється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо її повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів.
Отже, з 01.10.2024 відповідач не мала права на отримання допомоги, та неправомірно отримав вищезазначену допомогу за період з 01.10.2024 по 30.11.2024 в розмірі 4000,00 грн.
Виплату допомоги припинено за результатами проведеної верифікації з 01.12.2024.
У листі управління №2141/2 від 29.11.2024, надісланому на адресу, указану в заяві, відповідачу повідомлено про підстави та терміни повернення надміру виплачених коштів. але до цього часу сума боргу, що підлягає поверненню відповідачем добровільно не повернута.
У зв'язку з вищенаведеним позивач звернувся до суду з даним позовом.
Сторони були належним чином сповіщені про судовий розгляд справи, однак до суду не з'явились.
Позивач надав до суду заяву про розгляд справи без її участі.
Відповідач відзиву на позов не надав.
ІІ. Інші процесуальні дії у справі.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу від 12.06.2025 справа розподілена для розгляду судді Петрюченко М.І. (а.с.13).
Ухвалою судді Іллічівського міського суду Одеської області Петрюченко М.І. від 27.06.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (а.с.20-21).
Згідно ч.11 ст.128 ЦПК України, відповідачі також викликався в суд через оголошення на офіційному веб-порталі «Судової влади України» (а.с.27, 30). Згідно інформації, опублікованої на офіційному веб-порталі «Судова влада України» в розділі «Оголошення про виклик до суду», відповідач був повідомлений про місце, дату та час розгляду справи, але у судове засідання так і не з'явився, тому, на підставі ст.280 ЦПК України проведено заочний розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.
Судом на підставі частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (далі - управління) із заявою від 27.03.2024 про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога).
У заяві про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, відповідач ознайомлений з умовами надання допомоги, поінформований, що допомога не призначається у разі відповідності критеріям, встановленим пунктами 7 і 8 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
У відповідності з Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 № 709) (зі змінами станом на період зазначених правовідносин) (далі - Порядок № 332), на підставі заяви та доданих до неї документів, відповідачу призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.03.2024 щомісячно у розмірі 2000 грн.
В результаті проведеної верифікації від 19.11.2024, наданої Мінфіном України відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат», було виявлено, що відповідач, будучи проінформованим про умови не призначення вищезазначеної допомоги не повідомив управління про зміну місця проживання (виїхав з України 05.08.2024), що призвело до надмірної виплати коштів допомоги.
На запит управління Державна прикордонна служба України підтвердила дані верифікації, а саме: що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . 05.08.2024 виїхала з України через пункт пропуску Маяки-Удобне та не повернувся в Україну понад 30 днів.
З 01.10.2024 відповідач не мала права на отримання допомоги та неправомірно отримав вищезазначену допомогу за період з 01.10.2024 по 30.11.2024 в розмірі 4000,00 грн.
Виплату допомоги припинено за результатами проведеної верифікації з 01.12.2024.
У листі управління №2141/2 від 29.11.2024, надісланому на адресу, указану в заяві, відповідачу повідомлено про підстави та терміни повернення надміру виплачених коштів. але до цього часу сума боргу, що підлягає поверненню відповідачем добровільно не повернута.
ІV. Оцінка Суду.
Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст.1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Аналіз положень ст.1215 ЦК України, дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (далі - управління) із заявою від 27.03.2024 про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога).
У заяві про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, відповідач ознайомлена з умовами надання допомоги, поінформована, що допомога не призначається у разі відповідності критеріям, встановленим пунктами 7 і 8 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
У відповідності з Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 № 709) (зі змінами станом на період зазначених правовідносин) (далі - Порядок № 332), на підставі заяви та доданих до неї документів, відповідачу було призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.03.2024 щомісячно у розмірі 2000 грн.
В результаті проведеної верифікації від 19.11.2024, наданої Мінфіном України відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат», було виявлено, що відповідач, будучи проінформованим про умови не призначення вищезазначеної допомоги не повідомила управління про зміну місця проживання (виїхав з України 05.08.2024), що призвело до надмірної виплати коштів допомоги.
На запит управління Державна прикордонна служба України підтвердила дані верифікації, а саме: що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 05.08.2024 виїхала з України через пункт пропуску Маяки-Удобне, та не повернулася в Україну понад 30 днів.
Пунктом 6 Порядку №332 передбачено, що в разі, якщо отримувач допомоги повернувся до покинутого місця проживання, виїхав на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд, він зобов'язаний повідомити про такі обставини органу соціального захисту населення за місцем перебування на обліку.
Згідно з п.8 Порядку №332, нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється та більше не призначається/поновлюється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо її повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів.
Отже, з 01.10.2024 відповідач не мала права на отримання допомоги, та неправомірно отримала вищезазначену допомогу за період з 01.10.2024 по 30.11.2024 в розмірі 4000,00 грн.
Виплату допомоги припинено за результатами проведеної верифікації з 01.12.2024.
У листі управління №2141/2 від 29.11.2024, надісланому на адресу, указану в заяві, відповідачу повідомлено про підстави та терміни повернення надміру виплачених коштів, але до цього часу сума боргу, що підлягає поверненню відповідачем добровільно не повернута.
Отже, відповідач знала про обставини, що можуть вплинути на отримання щомісячної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та не повідомила позивача про них, що є зловживанням з її боку.
Відповідно до п.29 Порядку, у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Обґрунтовуючи дане судове рішення, суд приймає до уваги вимоги ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» відповідно до якої суди застосовують при розгляді справи Конвенцію та практику Суду як джерело права та висновки Європейського суду з прав людини, зазначені в рішенні у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, №303А, п.2958, згідно з яким Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Згідно зі ст.263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
З огляду на викладене вище, приймаючи до уваги фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для надання оцінки решті доводів, наведених стороною по справі в обґрунтування власних правових позицій, оскільки їх дослідження судом у будь-якому випадку не матиме наслідком спростування висновків, до яких суд дійшов по тексту рішення вище щодо суті позовних вимог.
VІ. Розподіл судових витрат між сторонами.
Відповідно до статті 141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача судовий збір, витрати по сплаті якого понесені позивачем і документально підтвердженні.
Зокрема, згідної платіжної інструкції №5 від 03.06.2025 (а.с.1) позивачем при подачі позову сплачено 3028,00 грн. судового збору, який підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись статями 2, 5, 10-13, 18, 141, 258-259, 263 Цивільного-процесуального кодексу України, Суд
Позов Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо-переміщеним особам - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області (ЄДРПОУ 03194743) надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 4000,00 грн. та витрати по сплаті судового збору у сумі 3028,00 грн.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним-процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому Цивільним-процесуальним кодексом України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя Чорноморського міського
Суду Одеської області М.І.Петрюченко