Справа №333/11885/25
Провадження №1-кс/333/3931/25
іменем України
12 грудня 2025 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Комунарського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1
за участю:секретаря судового засіданняОСОБА_2 ,
розглянувши у судовому засіданні, в залі Комунарського районного суду м. Запоріжжя клопотання старшого слідчого в ОВС першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Мелітополі та м. Запоріжжі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі підполковника Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 ,погоджене з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_4 про арешт майна по кримінальному провадженню №62025080100008475 від 11.12.2025за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 365КК України,
12.12.2025 старший слідчий в ОВС першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Мелітополі та м. Запоріжжі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі підполковник Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 за погодженням з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді з клопотанням про арешт майна.
В обґрунтування клопотання зазначив, що досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи призначеним відповідно до наказу начальника ГУНП в Запорізькій області від 02.01.2025 № 4 о/с на посаду інспектора сектору дотримання прав людини Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області, маючи спеціальне звання капітан поліції, тобто будучи працівником поліції, який згідно вимог ст. 62 Закону України «Про Національну поліцію», під час виконання повноважень є представником держави, законні вимоги якого є обов'язковими для виконання всіма фізичними та юридичними особами та відповідно до положень ст. 18 зазначеного Закону України зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського, професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва, поважати і не порушувати прав і свобод людини, будучи відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», а також п.1 примітки до ст.364 КК України, службовою особою правоохоронного органу, займаючи посаду, пов'язану із здійсненням функцій представника влади, вчинив злочин у сфері службової діяльності за наступних обставин.
Так, відповідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п. 1, 2, 3, 4 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський зобов'язаний: неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; 3) поважати і не порушувати прав і свобод людини; 4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я.
Згідно з п. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський відповідно до покладених завдань: 1) здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; 2) виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; 3) вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; 4) вживає заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення; 5) здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 30 Закону України «Про Національну поліцію», поліція для охорони прав і свобод людини, запобігання загрозам публічній безпеці і порядку або припинення їх порушення також застосовує в межах своєї компетенції поліцейські превентивні заходи та заходи примусу, визначені цим Законом.
Згідно зі ст. 29 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський захід - це дія або комплекс дій превентивного або примусового характеру, що обмежує певні права і свободи людини та застосовується поліцейськими відповідно до закону для забезпечення виконання покладених на поліцію повноважень. Поліцейський захід застосовується виключно для виконання повноважень поліції. Обраний поліцейський захід має бути законним, необхідним, пропорційним та ефективним. Обраний поліцейський захід є законним, якщо він визначений законом. Поліцейському заборонено застосовувати будь-які інші заходи, ніж визначені законами України. Обраний поліцейський захід є необхідним, якщо для виконання повноважень поліції неможливо застосувати інший захід або його застосування буде неефективним, а також якщо такий захід заподіє найменшу шкоду як адресату заходу, так і іншим особам. Застосований поліцейський захід є пропорційним, якщо шкода, заподіяна охоронюваним законом правам і свободам людини або інтересам суспільства чи держави, не перевищує блага, для захисту якого він застосований, або створеної загрози заподіяння шкоди. Обраний поліцейський захід є ефективним, якщо його застосування забезпечує виконання повноважень поліції.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 згаданого Закону, поліцейський зобов'язаний заздалегідь попередити особу про застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї і надати їй достатньо часу для виконання законної вимоги поліцейського, крім випадку, коли зволікання може спричинити посягання на життя і здоров'я особи чи та/або поліцейського або інші тяжкі наслідки, або в ситуації, що склалася, таке попередження є невиправданим або неможливим.
Згідно з посадовою інструкцією інспектора сектору дотримання прав людини Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області, ОСОБА_5 у своїй роботі керується Конституцією України, законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, організаційно розпорядчими документами Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, ГУНП в Запорізькій області, іншими нормативно-правовими актами та розпорядчими документами, інструктивними та методичними документами, що регулюють забезпечення дотримання основоположних прав і свобод людини, основні засади державної політики у сфері захисту прав і свобод людини, правилами ділового етикету та професійної етики, методами роботи із засобами масової інформації. Інспектор не може бути залученим до виконання обов'язків, які прямо не передбачені законами України, відомчими нормативними актами міністерства внутрішніх справ України та Національної поліції України, що регламентують діяльність особи, відповідальної за перебування та забезпечення дотримання прав затриманих осіб, а також посадовою інструкцією. Інспектор несе службу в складі добового наряду Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області, при цьому, на нього покладаються наступні завдання та обов'язки: здійснювати заходи щодо запобігання, виявлення та припинення порушень прав і свобод людини в поліцейській діяльності, а також належне реагування на факти виявлених порушень; забезпечувати належний стан дотримання прав та законних інтересів затриманих в діяльності поліції; здійснювати моніторинг за дотриманням поліцейськими прав і свобод людини, а також вживати заходи реагування за фактами виявлених порушень; здійснювати сприяння особам, які звернулися до територіального підрозділу поліції, у реалізації їхніх прав і свобод, що віднесені до компетенції сектору; здійснювати інформування безпосереднього керівника про виявленні випадки порушень прав та свобод людини в діяльності поліції; забезпечувати дотримання прав і свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України в Запорізькому РУП ГУНП в Запорізькій області, у разі виявлення порушень дотримання прав і свобод людини, катувань, жорстокого або нелюдського ставлення до особи вживає заходи щодо їх припинення, доповідати керівництву про такі факти та готувати проєкти листів-інформування до відповідних органів та установ; у разі виявлення порушень дотримання прав затриманої особи, фактів катування, нелюдського або такого, що принижує гідність поводження з людиною або отримання такої інформації негайно вживати заходів щодо їх припинення та здійснення реєстрації даної події у порядку, визначеному законодавством України, доповідати безпосередньому керівнику, а також письмово повідомляти прокурора та Державне бюро розслідувань; дотримуватись принципів діяльності поліції, таких як: верховенство права, законність, відкритість та прозорість, політична нейтральність, безперервність, дотримання прав і свобод людини, взаємодія з населенням на засадах партнерства; про всі випадки виявлення порушень дотримання прав і свобод людини, зокрема затриманої особи, фактів катування, нелюдського або такого, що принижує гідність поводження з людиною або отримання такої інформації негайно вживати заходів щодо їх припинення та здійснювати реєстрацію даної події у порядку, визначеному законодавством України, доповідати керівнику територіального підрозділу поліції, а також письмово повідомляти прокурора та Державне бюро розслідувань; здійснювати стримане, доброзичливе, відкрите, уважне та ввічливе поводження, яке викликає в населення повагу до поліції і готовність співпрацювати, та утримання від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні службові обов'язки, від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини, а також які підривають авторитет Національної поліції України тощо. Крім того, згідно із зазначеною посадовою інструкцією, інспектор дотримується та забезпечує виконання підпорядкованим особовим складом вимог статті 3 Європейської конвенції з прав людини та статті 10 Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання, щодо щодо заборони підданню будь-кого катуванню або нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню. Інспектор згідно з положеннями статті 16 Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання, Факультативного протоколу до цієї Конвенції, Європейської конвенції з прав людини, а також Закону України Про Національну поліцію, за будь-яких обставин заборонено сприяти, здійснювати, підбурювати або терпимо ставитися до будь-яких форм катування, жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання.
Згідно з ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ст. 29 Конституції України, кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність. Ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.
Статтями 3, 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР передбачено, що нікого не може бути піддано такому, що принижує гідність, поводженню. Кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом: a) законне ув'язнення особи після засудження її компетентним судом; b) законний арешт або затримання особи за невиконання законного припису суду або для забезпечення виконання будь-якого обов'язку, встановленого законом; c) законний арешт або затримання особи, здійснене з метою допровадження її до компетентного судового органу за наявності обґрунтованої підозри у вчиненні нею правопорушення або якщо обґрунтовано вважається необхідним запобігти вчиненню нею правопорушення чи її втечі після його вчинення; d) затримання неповнолітнього на підставі законного рішення з метою застосування наглядових заходів виховного характеру або законне затримання неповнолітнього з метою допровадження його до компетентного органу; e) законне затримання осіб для запобігання поширенню інфекційних захворювань, законне затримання психічнохворих, алкоголіків або наркоманів чи бродяг; f) законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції. Кожен, кого заарештовано, має бути негайно поінформований зрозумілою для нього мовою про підстави його арешту і про будь-яке обвинувачення, висунуте проти нього.
Однак усупереч вищевказаним вимогам законодавства, 11.12.2025, близько 00:49 год., знаходячись у приміщенні адміністративної будівлі Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області за адресою: місто Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 191, інспектор сектору з дотримання прав людини Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області капітан поліції ОСОБА_5 , переслідуючи прямий умисел на перевищення влади та службових повноважень, незаконне застосування фізичної сили до громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , усвідомлюючи відсутність передбачених законом підстав для застосування фізичного впливу (сили) та для затримання особи, явно виходячи за межі наданих йому владних прав та службових повноважень, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, грубо порушуючи вимоги ст.ст. 18, 29, 37, 43, 44 Закону України «Про Національну поліцію», посадової інструкції інспектора сектору дотримання прав людини Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області, ст.ст. 3, 29 Конституції України, ст.ст. 3, 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, не висунувши для виконання будь-які вимоги поліцейського, усвідомлюючи, що потерпілий ОСОБА_6 жодних дій, які можуть бути підставою для застосування стосовно нього заходів примусу та фізичної сили, без будь-яких законних підстав, не врахувавши обставин конкретної ситуації, зокрема відсутності в діях потерпілого будь-якого правопорушення, невиправдано застосував заходи фізичного впливу за наступних обставин.
Так, ОСОБА_5 , вказаного дня, тобто 11.12.2025, близько 00:49 год., знаходячись у приміщенні адміністративної будівлі Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області за адресою: місто Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 191, без будь-яких законних підстав, розуміючи, що потерпілий ОСОБА_6 не вчиняє будь-яких протиправних дій, діючи умисно, з метою незаконного застосування фізичного впливу (сили) до потерпілого, усвідомлюючи відсутність законних підстав для такого застосування фізичного впливу (сили), застосував до останнього фізичну силу, а саме штовхнув на підлогу, після чого, наніс йому не менше восьми ударів кулаком правої руки в область передньої частини грудної клітини. Вказаними діями ОСОБА_5 спричинив потерпілому ОСОБА_6 тілесні ушкодження у вигляді забоя грудної клітини, а також порушив конституційні права потерпілого на особисту недоторканність.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 365 КК України, а саме: перевищення влади та службових повноважень, тобто умисне вчинення працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому прав та повноважень, які супроводжувалися насильством, болісними діями, за відсутності ознак катування.
В період часу з 15:06 год. до 15:36 год. 11.12.2025 проведено слідчу дію - огляд місця події, у приміщенні Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області, за адресою: місто Запоріжжя, пр. Соборний, будинок № 191, під час якого було виявлено та вилучено:
1. Копії сторінок з «Журналу обліку доставлених, відвідувачів та запрошених» у кількості 5 (п'яти) аркушів, які 11.12.2025 завірені печаткою Запорізького районного управління поліції ГУНП «Для довідок» та підписом «Гордєєва»;
2. Шість відеофайлів, які скопійовані та записані на флеш-носій в заздалегідь створену папку з назвою «Відео ЗРУП 11.12.2025».
11.12.2025, з урахуванням викладеного вище, вказані об'єкти та предмети, вилучені під час обшуку, постановою слідчого було визнано речовими доказами та їх приєднано до матеріалів кримінального провадження в якості речових доказів.
В судове засідання слідчий не з'явився, надав заяву, за змістом якої клопотання підтримав повністю, просив суд його задовольнити.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали у їх сукупності, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 11.12.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань були внесені відомості про скоєннякримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 365КК України (кримінальне провадження№62025080100008475).
Клопотання слідчого про арешт майна погоджене з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_4 , у ньому зазначено підстави, у зв'язку з якими необхідно здійснити арешт майна та конкретизовано майно, що належить арештувати. Таким чином, клопотання оформлене відповідно до вимог ст. 171 КПК України. До матеріалів клопотання додані копії документів, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження та долучені документи, що підтверджують обставини, викладені у клопотанні.
Згідно з ч. 2 ст. 170 КПК України, слідчий суддя або суд під час судового провадження накладає арешт на майно у вигляді речей, якщо є достатні підстави вважати, що вони відповідають критеріям, зазначеним у частині другій статті 167 цього Кодексу.
Відповідно до п. п. 1, 3 ч. 2 ст. 167 КПК України, тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли його сліди; є предметом кримінального правопорушення.
Так, слідчий звернувся до суду з клопотанням про арешт тимчасово вилученого майна не пізніше робочого дня після вилучення майна, в порядку з ч. 5 ст. 171 КПК України.
Визначені у клопотанні слідчого речі, а саме: копії сторінок з «Журналу обліку доставлених, відвідувачів та запрошених» у кількості 5 (п'яти) аркушів, які 11.12.2025 завірені печаткою Запорізького районного управління поліції ГУНП «Для довідок» та підписом «Гордєєва»; шість відеофайлів, які скопійовані та записані на флеш-носій в заздалегідь створену папку з назвою «Відео ЗРУП 11.12.2025» 11.12.2025 постановою слідчого визнані речовими доказами у кримінальному провадженні.
Частиною 2 статті 173 КПК України передбачено, що при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя повинен враховувати: правову підставу для арешту майна; достатність доказів, що вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; розмір можливої конфіскації майна, можливий розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, та цивільного позову; наслідки арешту майна для інших осіб; розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.
Таким чином, слідчим суддею встановлено, що існують підстави, визначені у ч. 2 ст. 170 КПК України, для задоволення клопотання слідчого та накладення арешту на зазначене в клопотанні майно.
З урахуванням принципу розумності та співрозмірності, слідчий суддя приходить до переконання, що незастосування даного заходу забезпечення кримінального провадження може призвести до зникнення або втрати майна, зазначеного у клопотанні слідчого чи настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 167, 170-173, 175, 309, 369-372, 392 КПК України, слідчий суддя
Клопотання старшого слідчого в ОВС першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Мелітополі та м. Запоріжжі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі підполковника Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 ,погоджене з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_4 про арешт майна по кримінальному провадженню №62025080100008475 від 11.12.2025за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 365КК України задовольнити.
Накласти арешт на майно, яке було вилучене 11.12.2025 при проведенні огляду місця події у приміщенні Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області за адресою: місто Запоріжжя, пр. Соборний, будинок № 191, майно, а саме:
1. Копії сторінок з «Журналу обліку доставлених, відвідувачів та запрошених» у кількості 5 (п'яти) аркушів, які 11.12.2025 завірені печаткою Запорізького районного управління поліції ГУНП «Для довідок» та підписом «Гордєєва»;
2. Шість відеофайлів, які скопійовані та записані на флеш-носій в заздалегідь створену папку з назвою «Відео ЗРУП 11.12.2025».
Роз'яснити, що підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню.
Ухвала про накладення арешту може бути оскаржена безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Слідчий суддя Комунарського районного суду
міста Запоріжжя ОСОБА_1