Справа № 127/34245/25
Провадження № 3/127/7216/25
"12" грудня 2025 р.м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді - Шидловського О.В.,
за участю: секретаря судового засідання Докійчук С.А.
представника Вінницької митниці Держмитслужби Цибко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №21 в м. Вінниці матеріали, що надійшли від Вінницької митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Румунії:
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт гр. Румунії № НОМЕР_1 , виданий 24.03.2023 органом TIMIS Румунія, посвідка на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_2 , видана 26.09.2024 органом 8011 України, за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України,-
08.08.2025 о 20:31 год. в зону митного контролю пункту пропуску «Могйлів - Подільський - Отач» відділів митного оформлення № 2,5,6,7 митного поста «Дністер» Вінницької митниці, з метою перетину митного кордону по смузі руху «зелений коридор», в напрямку «виїзд з України», прибув транспортний засіб марки «BMW», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 , країна реєстрації RO, під керуванням громадянина Румунії ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ), який слідував з України до Р. Молдова.
На підставі аналізу оцінки ризиків було прийнято рішення про виведення транспортного засобу з загального потоку руху для проведення його поглибленого огляду.
В ході подальшого митного контролю та митного огляду, в багажному відсіку автомобіля, серед особистих речей було виявлено: самовар з ознаками старовини, з металу жовтого кольору. На момент перетину митного кордону жодних дозвільних документів на переміщення вказаного товару гр. Румунії ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) надано не було.
Даний самовар тимчасово вилучено у гр. Румунії ОСОБА_1 , як безпосередній предмет порушення митних правил. Виявлений предмет переміщувався без ознак приховування, його виявлення не було ускладнене у будь-який спосіб.
Відповідно до експертної оцінки, виконаної завідувачем сектору виставкової та рекламної роботи Вінницького обласного краєзнавчого музею ОСОБА_3 від 16.10.2025 №392, представлений на мистецтвознавче дослідження предмет є самоваром, який має історичну та культурну цінність, його вартість становить 2000 грн.
Згідно ч. 2 ст. 371 МК України, товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро та на які законом встановлено вивізне мито та/або якщо відповідно до закону Державними органами видаються документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, із сплатою у випадках, визначених законами України, вивізного мита та з поданням відповідних документів, виданих державними органами.
Вивезення культурних цінностей регулюється Законом України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» від 21.09.1999 № 1068-XIV, у розділі І (стаття 1) визначено що: «Культурні матеріальної та духовної культури, що мають художнє, і та наукове значення...».
Згідно п.1.6. Наказу Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року N 258 «Про затвердження Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України», вивезення, тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання, культурних цінностей за межі митної території України дозволяється за наявності свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України. Культурні цінності, що вивозяться з України, декларуються в установленому законодавством порядку митному органу України, який здійснює контроль за їх переміщенням та митне оформлення, а також за наявності Свідоцтва.
На момент переміщення через митний кордон у гр. Румунії ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) було відсутнє Свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей.
Наказом Міністерства фінансів України від 28.05.2012 № 614 (далі - Наказ №614), встановлено правила заповнення, подання та використання митної декларації для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з провадженням підприємницької діяльності, під час здійснення митного оформлення товарів, що; переміщуються ними через митний кордон України в ручній поклажі, супроводжуваному й несупроводжуваному багажі, вантажному відправленні та підлягають письмовому декларуванню в порядку, передбаченому для громадян.
Відповідно до п. 2.9 Наказу № 614, у пункті 4 митної декларації зазначаються, зокрема, відомості про товари, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та/або оподаткуванню митними платежами, товари, переміщення яких через державний кордон України заборонено або здійснюється за дозвільними документами, що видаються органами виконавчої влади, та інші товари, що декларуються письмово за бажанням громадянина або на вимогу митного органу.
Таким чином, гр. Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не задекларував товар, що підпадає під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та який переміщується громадянами.
У судове засідання ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не з'явився, проте в матеріалах справи міститься його заява, в якій останній просить суд розглядати справу без його участі (а.с. 17).
Представник митниці в судовому засіданні протокол про вчинення адміністративного правопорушення підтримав та просив притягнути ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) до відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 471 МК України.
Вислухавши думку представника Вінницької митниці Державної митної служби України, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України, знайшла своє підтвердження у судовому засіданні.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Статтею 366 МК України передбачено двоканальну систему митного контролю товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами.
Двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.
Канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які перемішують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню. Канал, позначений символами червоного кольору («червоний коридор»), призначений для всіх інших громадян.
Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Відповідно до п. 57 ст. 4 МК України, товар - це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі, валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередач.
Відповідно до ч. 1 ст. 197 МК України, у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України.
Згідно Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» від 21.09.1999 № 1068-ХІУ, визначено що: «Культурні цінності - об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення...». Для вивезення через митний кордон таких товарів необхідно отримати в Міністерстві культури свідоцтво на право вивезення культурних цінностей, за процедурою, затвердженою Кабінетом Міністрів України (на основі висновків державної музейної експертизи). Відповідно до п. 1.6. Інструкції, затвердженої Наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22.04.2002 №258 «Про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України», вивезення, (тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання), культурних цінностей за межі митної території України дозволяється за наявності свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України (далі -свідоцтво), зразок якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.00 N 984 ''Про затвердження зразка свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України. Без зазначеного свідоцтва, вивезення культурних цінностей забороняється.
Згідно п.1.6. Наказу Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року N 258 «Про затвердження Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України», вивезення, тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання, культурних цінностей за межі митної території України дозволяється за наявності свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України. Культурні цінності, що вивозяться з України, декларуються в установленому законодавством порядку митному органу України, який здійснює контроль за їх переміщенням та митне оформлення, а також за наявності Свідоцтва.
На момент переміщення через митний кордон у гр. Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) було відсутнє Свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей.
Таким чином, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не задекларував товари, що підпадають під встановленні законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Відповідно до ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до положень МК України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Згідно зі ст. 16 КУпАП іноземці і особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України.
Вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) в скоєнні порушення митних правил по справі підтверджується: протоколом про порушення митних правил від 08.08.2025 №0288/UA401000/2025 (а.с. 2-6); описом предметів (а.с. 16); доповідною запискою гол. держ. інсп. ОВ УБК та ПМП ОСОБА_4 (а.с. 18-20).
Враховуючи вищевикладене, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає необхідним визнати винним ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) за ч. 3 ст. 471 МК України та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 гривень, із конфіскацією товарів порушення митних правил.
Відповідно до ст. 519-520 МК України суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь Вінницької митниці витрати, пов'язані зі зберіганням вилученого товару.
Крім того, із ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) підлягає стягненню судовий збір в сумі 605,60 грн., сплата якого передбачена ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись ст. 471, 519-520, 527, 528 Митного Кодексу України, ст.ст. 23, 40-1, 283, 284 КУпАП, суд -
Визнати ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді у вигляді штрафу в розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 гривень із конфіскації товарів порушення митних правил, а саме: «Самовар жовтого металу (латунь, висота 50 см)».
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Вінницької митниці ДМС витрати пов'язані зі зберіганням вилученого товару в розмірі 78 грн. 03 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: