8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"27" листопада 2025 р. м. ХарківСправа № 922/2969/25
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Шатернікова М.І.
при секретарі судового засідання Цірук О.М.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н. Конституції, 7; ідент. код 04059243)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство ізоляції" (61141, Харківська обл., місто Харків, вул. Космічна, 21; ідент. код 30359127)
про стягнення 1 117 379,69 грн.
за участю представників:
позивача - не з'явився
відповідача - не з'явився
Позивач, Харківська міська рада, звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство ізоляції" (відповідач) заборгованості зі сплати орендної плати у розмірі 1 117 379,69 грн за користування земельною ділянкою по вул. Сіриківській, 12 у м. Харкові за період з 01.01.2020 по 28.02.2022 відповідно до договору оренди землі б/н від 19.06.2015. Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов'язань щодо сплати орендних платежів згідно умов вказаного договору оренди землі щодо неврахування при розрахунку орендної плати зміненого розміру вартості одного квадратного метра земель міста Харкова, який застосовується для визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок з 01.01.2020 року.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 28.08.2025 прийнято позовну заяву Харківської міської ради до розгляду та відкрито провадження у справі № 922/2969/25, розгляд якої призначено за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 25 вересня 2025 року о 14:00.
У підготовчому засіданні 25.09.2025 у справі вирішено продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів в порядку ч. 3 ст. 177 ГПК України до 26.11.2025 та відкласти підготовче засідання на 20.11.2025 о 10:30, про що постановлено відповідну протокольну ухвалу в порядку п. 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України.
У підготовчому засіданні 20.11.2025 р. постановлено протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті в порядку передбаченому п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України на 27.11.2025 року о 13:30.
Представники сторін у судове засідання не з'явились, про час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Частинами 2, 3 статті 120 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов'язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Сторони про факт відкриття провадження у справі № 922/2442/25 та надання останнім можливості реалізувати власні процесуальні права були повідомлені в порядку приписів ч. 5, 7 ст. 6 ГПК України шляхом направлення ухвали від 28.08.2025 в електронній формі до Електронного кабінету позивача та відповідача із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи. Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. У даному випадку позивач та відповідач отримали ухвалу суду від 28.08.2025 - 29.08.2025 року
З урахуванням викладеного, судом виконано процесуальний обов'язок щодо повідомлення сторін про розгляду справи, а останні в розумінні вимог ст. 120, п. 2 ст. 242 ГПК України вважаються такими, що належним чином повідомлені про такий розгляд.
Відповідач не скористався своїм правом щодо подання відзиву на позовну заяву в порядку та строк (до 15.09.2025 р.), встановлені ухвалою Господарського суду Харківської області від 28.08.2025.
Відповідно до частини 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Враховуючи те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених ст. 42, 46 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті за наявними у справі документами.
В той же час, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що матеріали справи містять достатньо доказів, які мають значення для правильного вирішення спору.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд установив наступне.
19.06.2015 між Харківською міською радою (позивач, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агентство ізоляції" (відповідач, орендар) було укладено договір оренди землі (номер запису про інше речове право: 10542920, дата державної реєстрації 20.07.2015).
Пунктом 1 договору передбачено, що орендодавець на підставі рішення 34 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 06.08.2014 року № 1610/14, та рішення 35 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 29.10.2014 року № 1675/14 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка розташована по вул. Сіриківській, 12 у м. Харкові - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель: літ. «А-2», літ. «Г» (адміністративно-побутові будівлі), літ. «Б-1» (виробничо-складські приміщення), літ. «В-1» (мийка) строком до 01.08.2029.
Пунктом 2 договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка (кадастровий номер 6310137200:02:007:0007) загальною площею 0,9011 га, у тому числі інших угідь 0,9011 га.
Згідно з пунктом 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом № 1445/14 (вих. № 2795/08 від 28.05.2014) становить: 7 210 332 грн, а з урахуванням коефіцієнту індексації за 2014 рік становить: 9 005 705 грн.
При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Відповідно до абз. 2 п. 9 Договору розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 456/15 від 04.02.2015 на рік становить 4% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки і складає 360 228,19 грн, або в місяць - 30 019,02 грн.
Згідно з пунктом 10 договору передбачено, що орендар самостійно здійснює обчислення орендної плати за землю з урахуванням індексації нормативної грошової оцінки, визначеної законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.
Згідно із листом Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 27.06.2025 № 11499/5/20-40-04-07-12, ТОВ "Агентство ізоляції" обліковується платником орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 6310137200:02:007:0007 загальною площею 0,9011 га. За даними податкових декларацій з плати за землю ТОВ "Агентство ізоляції" сплачено, зокрема, за 11 місяців 2020 року - 501 582, 00 грн, за 2021 рік - 547 180, 36 грн, за січень-лютий 2022 року - 100 316, 46 грн орендної плати.
За твердженням позивача, відповідачем не виконані обов'язки унормовані у п. 5 договору оренди щодо здійснення розрахунку оновленої грошової оцінки земельної ділянки у зв'язку з прийняттям рішення 25 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.02.2019 № 1474/19 «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018», яким затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 та не здійснено обчислення орендної плати за землю з урахуванням індексації нормативної грошової оцінки (порушено п. 10 договору), а відтак при розрахунку розміру орендної плати не враховано, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 0,9011 га по вул. Сіриківській, 12, у м. Харкові з кадастровим номером 6310137200:02:007:0007 у 2020 році становила 26 981 650 грн, у 2021 році становила 26 981 650 грн, а у 2022 році (з урахуванням коефіцієнту індексації 1,1) - 29 679 815 грн.
А відтак, внаслідок неналежного виконання відповідачем своїх зобов'язань за договором оренди від 19.06.2015 року у відповідача перед позивачем утворилась заборгованість зі сплати орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою по вул. Сіриківській, 12, у м. Харкові у розмірі 1 117 379, 69 грн за період з 01.01.2020 по 28.02.2022.
Вказані обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним вище обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, а також заперечень проти них, суд виходить з наступного.
Стаття 11 ЦК України вказує, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.
Відповідно до статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до частини 3 статті 509 ЦК України зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Відповідно до статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до статті 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 629 ЦК України унормовано, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
В частині 1 статті 638 ЦК України зазначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до статті 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно із частиною 1 статті 79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Статтею 93 ЗК України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 цього Закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до статті 13, 14 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
За приписами статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Положеннями частини 5 статті 16 та частини 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
За змістом статей 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Матеріалами справи підтверджено, що у орендному користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство ізоляції" на підставі договору оренди землі б/н від 19.06.2015 знаходиться земельна ділянка загальною площею 0,9011 га (кадастровий номер 6310137200:02:007:0007) по вул. Сіриківській, 12 у м. Харкові.
Відповідно до статті 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Згідно з частина 1, 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є в тому числі орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
За змістом частини 1 статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або місцевого самоврядування.
Частиною 3 статті 762 ЦК України передбачено, що договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за найм (оренду) майна.
Відповідно до статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).
При укладенні договору оренди сторони здійснювали розрахунок орендної плати виходячи з нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом № 1445/14 (вих. № 2795/08 від 28.05.2014), що становив: 7210 332 грн, а з урахуванням коефіцієнту індексації за 2014 рік становив 9 005 705 грн.
При цьому, у п. 5 договору, сторонами було погоджено та покладено на орендаря обов'язок - при змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради виконувати за свій рахунок розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляти один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
При цьому у п. 9 та 10 договору сторони обумовили розмір орендної плати виходячи саме від нормативної грошової оцінки землі - 4% та з урахуванням індексації нормативної грошової оцінки.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Зокрема, Рішенням 25 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.02.2019 № 1474/19 «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018» затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018.
Вказана вартість одного квадратного метра земель міста Харкова застосовується для визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок з 01.01.2020 по теперішній час.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.06.2024 у справі №914/2848/22 виснувала, що для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Положеннями п. 289.1 ст. 289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель").
Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини 2 статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Велика Палата Верховного Суду звертає увагу, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. З моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 ст. 271 ПК України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки.
Таким чином, суд зазначає, що з моменту затвердження нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки, відповідач мав сплачувати орендну плату в новому розмірі. Внесення будь-яких змін до договору оренди не потребується.
Розрахунок розміру орендної плати, яку ТОВ "Агентство ізоляції" повинно було сплачувати за користування земельною ділянкою загальною площею 0,9011 га по вул. Сіриківській, 12 у м. Харкові з кадастровим номером 6310137200:02:007:0007 відповідно до Договору починаючи з дати вступу в дію нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 - з 01.01.2020 здійснено на підставі витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 02.09.2020 № 4041/176-20, згідно якого нормативна грошова оцінка у 2020 році становила 26 981 650 грн.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №4041/176-20 від 02.09.2020 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6310137200:02:007:0007: 1) категорія земель: землі житлової та громадської забудови; 2) цільове призначення земельної ділянки: 11.02. - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості; 3) площа земельної ділянки - 9011 кв.м.; 4) середня (базова) вартість земель населеного пункту - 639,78 грн/кв.м.; 5) номер економіко-планувальної зони - 7211; 6) коефіцієнт - 2,6 км2; 6) сукупний коефіцієнт - 1,50 км3; 7) коефіцієнт Кф - 1,20; 8) коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К (і) - 1,000; 9) нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 26 981 650 грн.
Таким чином, розмір орендної плати за договором, яку відповідач повинен був сплачувати після вступу в дію технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 - з 01.01.2020 становить 4% нормативної грошової оцінки земельної ділянки:
- у 2020 році складає 89 938,83 грн в місяць, а за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 (крім березня 2020 року) становить 989 327,13 грн;
- у 2021 році - 89 938, 83 грн в місяць, а за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 становить 1 079 265, 96 грн;
- у 2022 року - 98 932, 71 грн в місяць, а за період з 01.01.2022 по 28.02.2022 становить 197 865, 42 грн.
Натомість матеріалами справи підтверджено та відповідачем не спростовано, що згідно з листом Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 27.06.2025 № 11499/5/20-40-04-07-12 ТОВ "Агентство ізоляції" за земельну ділянку з кадастровим номером 6310137200:02:007:0007 сплачено: за 11 місяців 2020 року - 501 582,00 грн, за 2021 рік - 547 180,36 грн, за січень-лютий 2022 року - 100 316,46 грн орендної плати.
Відповідно до статті 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно із частиною 1, 4 статті 251 ЦК України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.
Отже, однією із основних умов виконання зобов'язання є строк (термін) його виконання. Дотримання строку виконання є одним із критеріїв належного виконання зобов'язання, оскільки прострочення є одним із проявів порушення зобов'язання. Строк (термін) виконання зобов'язання за загальним правилом, узгоджується сторонами в договорі.
Відповідно до статті 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.
Згідно з статтею 25 Закону України "Про оренду землі" орендар земельної ділянки зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.
Згідно пункту "в" частини 1 статті 96 ЗК України, землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати оренду плату.
Пунктом 31 договору передбачено, що орендар зобов'язується: б) сплачувати орендну плату в строки та в розмірах, встановлених договором; в) в разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки в місячний термін звернутися до орендодавця щодо перерахунку розміру орендної плати.
Згідно статей 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Враховуючи вищевказані обставини, відсутність у матеріалах справи доказів, які б спростовували наявність заборгованості відповідача перед позивачем, а також доказів, які свідчили про сплату орендної плати у належному розмірі за користування земельною ділянкою по вул.Сіриківській, 12 у м. Харкові відповідно до договору оренди землі від 19.06.2015, суд констатує, що заборгованість у розмірі 1117379,69 грн за період з 01.01.2020 по 28.02.2022, є обґрунтованою, правомірною, доведеною матеріалами справи, а тому підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику ЄСПЛ як джерело права.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом. Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі. Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Однак, з огляду на вимоги статей 13, 74 ГПК України жодних доказів на спростування встановлених обставин справи та обґрунтованості заявлених позовних вимог, відповідачем суду не надано та матеріали справи не містять.
З урахуванням наведеного, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді усіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.
Здійснюючи розподіл судових витрат, суд керується положеннями статті 129 ГПК України, а тому враховуючи висновки суду про задоволення позову, покладає витрати зі сплати судового збору на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 4, 12, 20, 73, 74, 76-79, 86, 129, 231, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство ізоляції" (61141, Харківська обл., місто Харків, вул. Космічна, 21; ідент. код 30359127) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н. Конституції, 7; ідент. код 04059243; платіжні реквізити: отримувач - ГУК Харків обл/МТГ Харків, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37874947, рахунок (IBAN) - UA508999980334109812000020649, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету - 18010600) 1 117 379,69 грн заборгованості зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою вул. Сіриківська, 12 у м. Харкові відповідно до договору оренди землі від 19.06.2015 № б/н, за період з 01.01.2020 по 28.02.2022.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство ізоляції" (61141, Харківська обл., місто Харків, вул. Космічна, 21; ідент. код 30359127) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н. Конституції, 7; ідент. код 04059243; платіжні реквізити: отримувач - Харківська міська рада, код отримувача (ЄДРПОУ) - 04059243, рахунок (IBAN) UA518201720344240012000032986, банк - Державна казначейська служба України м. Київ, МФО - 820172) 16 760,70 грн витрат зі сплати судового збору.
4. Видати накази після набранням рішення законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України).
Відповідно до ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено "08" грудня 2025 р.
Суддя М.І. Шатерніков