Справа № 145/1677/25
Провадження №1-кс/145/665/2025
"16" грудня 2025 р. с-ще Тиврів
Слідчий суддя Тиврівського районного суду Вінницької області ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання слідчого СВ Вінницького РУП ГУ НП у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене із прокурором Тиврівського відділу Вінницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до інформації та документів за матеріалами кримінального провадження №42025022110000366 від 23.09.2025, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 369-2, ч. 3 ст. 368 КК України, -
Слідчий СВ Вінницького РУП ГУ НП у Вінницькій області ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням, в якому вказує, що у провадженні СВ ВП №2 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області перебувають матеріали кримінального провадження № 42025022110000366 від 23.09.2025, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 369-2, ч. 3 ст. 368 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , будучи заступником селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ІНФОРМАЦІЯ_1 , вчинив ряд корупційних кримінальних правопорушень за наступних обставин.
Так, відповідно до п. 1.2 посадової інструкції заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Посадова інструкція) - заступник селищного голови є посадовою особою місцевого самоврядування;
Згідно Розділу ІІ посадової інструкції заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ІНФОРМАЦІЯ_1 серед іншого виконує наступні функції:
- організовує і контролює роботу виконавчого комітету та здійснює підготовку питань, що розглядаються на засіданнях виконкому, готує проекти рішень виконавчого комітету селищної ради;
- забезпечує моніторинг та контроль за виконанням завдань, визначених за результатами засідань виконавчого комітету, селищного голови;
- забезпечує своєчасне виконання, а в випадках, що стосуються його особисто, виконує розпорядження голови, рішення виконкому та сесії ради, приписи інших контролюючих організацій;
- організовує підготовку і внесення на розгляд виконавчого комітету селищної ради проекту програми соціально-економічного розвитку ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- забезпечує розгляд депутатських запитів та депутатських звернень, виступає в засобах масової інформації, дає інтерв'ю з питань, віднесених до власної компетенції, забезпечує прозорість у діяльності селищної ради;
- подає до державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ та організацій, громадян інформацію з питань, які входять до його компетенції;
- організовує виконання повноважень виконавчого комітету селищної ради в сферах соціально-економічного та культурного розвитку, планування та обліку, охорони навколишнього природного середовища, інвестиційної політики, зовнішньоекономічних зав'язків, адміністративно-територіального устрою, забезпечує вирішення питань надзвичайних ситуацій і цивільного захисту населення в межах своїх повноважень.
Згідно рішення № 232 від 16.12.2022 ІНФОРМАЦІЯ_3 Виконавчим комітетом затверджено персональний склад опікунської ради при виконавчому комітету головою комісії визначено заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_5 .
Відповідно до положення про комісію із встановлення факту здійснення військовозобов'язаними догляду (постійного догляду) комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 для розгляду заяв громадян про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (далі-Комісія) утворюється виконавчим комітетом селищної ради з метою встановлення факту здійснення військовозобов'язаним догляду (постійного догляду).
Положення про Комісію, кількісний та персональний склад Комісії затверджується рішенням виконавчого комітету селищної ради.
Комісія в своїй роботі керується Конституцією України, законами України, постановами Кабінету Міністрів України, іншими підзаконними актами, рішеннями селищної ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями, а також цим Положенням.
Комісія реалізує свої повноваження на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України, та у разі його продовження.
Положення визначає порядок складення та видачі акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), відповідно до п. 61 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.
Основним завданням Комісії є розгляд заяв військовозобов'язаних щодо встановлення факту здійснення військовозобов'язаними догляду (постійного догляду):
- які мають право на відстрочку відповідно до п.9 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду;
- які мають право на відстрочку відповідно до п.13 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та які мають одного своїх батьків з інвалідністю І чи II групи або одного з батьків дружини чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, за умови відсутності інших осіб. які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю І чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю;
- які мають право на відстрочку відповідно до п.14 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та є члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю 1 або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю І або II групи.
Так, ОСОБА_5 , будучи заступником селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ІНФОРМАЦІЯ_1 та одночасно головою комісії із встановлення факту здійснення військовозобов'язаними догляду (постійного догляду) ІНФОРМАЦІЯ_1 , обіймав посаду пов'язану із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а тому, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою.
В ході досудового розслідування встановлено, що у вересні 2025 року (точна дата і час не встановлено, але не пізніше 23.09.2025), ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , звернувся до голови комісії із встановлення факту здійснення військовозобов'язаними догляду (постійного догляду) ОСОБА_5 , з метою встановлення факту постійного догляду за своєю матір'ю ОСОБА_7 у зв'язку із тим, що його мати - ОСОБА_7 , є інвалідом ІІ групи.
В ході телефонної розмови між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , що відбулась 29.09.2025, ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_6 про необхідність прибуття з відповідними документами матері до ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою подачі відповідно заяви на отримання відстрочки.
У подальшому, 30.09.2025 у ході особистої зустрічі між ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , що відбулась у робочому кабінеті останнього, за адресою: АДРЕСА_1 , у ОСОБА_5 виник злочинний умисел на отримання неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, що полягало у встановленні факту здійснення постійного догляду за матір'ю, що в подальшому буде підставою для отримання відстрочки від мобілізації ОСОБА_6 .
Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_5 , будучи службовою особою, діючи умисно,з прямим умислом, з метою незаконного збагачення, під час спілкування з ОСОБА_6 , що мало місце 30.09.2025 висунув протиправну вимогу останньому про надання неправомірної вигоди в розмірі 1000 доларів США за вчинення дій, пов'язаних зі створенням умов, що нададуть підставу останньому отримати відстрочку від мобілізації, шляхом винесення позитивного рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 під час розгляду заяви про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), головою, якої останній і являвся. При цьому він створив у заявника переконання, що без такої передачі позитивне рішення ухвалене не буде.
В свою чергу, ОСОБА_6 на вимоги ОСОБА_5 вимушено погодився, оскільки був переконаним, що за інших умов він не отримає відстрочку від мобілізації, у зв'язку з чим, надав ОСОБА_5 усі документи, необхідні для отримання відстрочки від мобілізації в період дії правового режиму воєнного стану.
Після чого, цього ж дня ОСОБА_5 , будучи службовою особою, діючи умисно, з корисливим мотивом та з метою особистого збагачення, діючи з використанням службового становища та всупереч інтересам служби використовуючи особисті відносини з членами комісії із встановлення факту здійснення військовозобов'язаними догляду (постійного догляду), в якій останній є головою комісії, без наявності необхідного пакета документів, зокрема медичних висновків про те, що хвора за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду, без здійснення обстеження за місцем проживання ОСОБА_7 , виготовив акт від 30.09.2025 про встановлення факту здійснення постійного догляду за ОСОБА_7 , який надав ОСОБА_6 для подальшого звільнення від мобілізації.
Надалі ОСОБА_5 , продовжуючи свій злочинний умисел, направлений на незаконне збагачення, діючи умисно, з прямими умислом, під час особистої зустрічі з ОСОБА_6 , що мала місце 10.11.2025 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_5 , знову висунув вимогу ОСОБА_6 про надання неправомірної вигоди - талонів на пальне в кількості 500 літрів бензину та 500 літрів дизельного пального, частина з яких передбачалась за видачу акту від 30.09.2025 про встановлення факту здійснення постійного догляду за ОСОБА_7 .
В подальшому, 11.11.2025 о 08:24 годині, ОСОБА_6 , на виконання вищевказаної домовленості, перебуваючи у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_2 , діючи під контролем правоохоронних органів, передав ОСОБА_5 неправомірну вигоду у вигляді талонів на пальне в розмірі 500 літрів бензину та 500 літрів дизелю, частина з яких передбачалась за видачу акту від 30.09.2025 про встановлення факту здійснення постійного догляду за ОСОБА_7 .
Реалізовуючи отримано оперативну інформацію, 11.11.2025 о 08:32 год. за адресою: АДРЕСА_1 , було затримано у порядку ст. 208 КПК України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Окрім того, 11.11.2025 у період часу з 09:29 год. до 11:46 год. проведено обшук адміністративної будівлі КНП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » с. Тиврів, що за адресою: АДРЕСА_3 , а саме у кабінетах директора ОСОБА_8 , лікаря ортопед-травматолога та по сумісництву голови ЛКК ОСОБА_9 та лікаря-отоларинголога, члена ЛКК ОСОБА_10 .
В ході проведення слідчих (розшукових) дій у вказаному провадження було встановлено, що ОСОБА_5 залучив до своєї злочинної діяльності свого близького родича, а саме: ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , яка є його тещою (мати дружини ОСОБА_12 ).
Встановлено, що ОСОБА_11 працює на посаді лікаря загальної практики - сімейного лікаря комунального некомерційного підприємства " ІНФОРМАЦІЯ_9 " Тиврівської селищної ради. Також встановлено, що вказана особа є членом лікарсько - консультативної комісії при вказаній установі.
Так, з метою реалізації свого злочинного наміру, направленого на вимагання та отримання неправомірної вигоди від осіб, які прагнуть уникнути від мобілізації ОСОБА_5 звертається до ОСОБА_11 , з метою виготовлення та видачі фіктивних рішень ЛКК при КНП « ІНФОРМАЦІЯ_10 » Тиврівської селищної ради, що остання і робить. В подальшому ОСОБА_5 , зловживаючи впливом на підпорядкованих осіб виготовляє фіктивні документи, а саме акт щодо встановлення факту здійснення особою постійного догляду та вказаний пакет документів подається до ІНФОРМАЦІЯ_11 (Тиврів) або у зв'язку із змінами до законодавства до територіального ЦНАП. Після розгляду фіктивного пакету документів особа отримує відстрочку від призову до лав ЗС України.
В ході проведення досудового розслідування виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу до речей та документів, що перебувають у володінні Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_9 » Тиврівської селищної ради (ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), адреса: АДРЕСА_3 .
Просить надати слідчим Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області: ОСОБА_3 та ОСОБА_13 , дозвіл на тимчасовий доступ до документів Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_9 » Тиврівської селищної ради, з можливістю отримання належним чином завірені копії наступних документів:
-Журналів реєстрації (видачі) висновків ЛКК за період часу з 01.01.2024 по теперішній час;
-Медичних карток амбулаторних (стаціонарних) хворих, направлень на ЛКК, результатів додаткових обстежень тощо, осіб які отримали висновки ЛКК в період часу з 01.01.2024 по теперішній час;
-Довідок ЛКК (Форма № 080-4/о), висновків ЛКК, які були видані за період часу з 01.01.2024 по теперішній час;
-Статуту КПН « ІНФОРМАЦІЯ_10 » Тиврівської селищної ради, наказ (розпорядження) про створення ЛЛК та затвердження її членів, а також посадових інструкцій співробітників КПН « ІНФОРМАЦІЯ_10 » Тиврівської селищної ради, що включені до складу ЛКК.
Слідчий СВ Вінницького РУП ГУ НП у Вінницькій області ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, згідно заяви просить справу розглянути у його відсутності, клопотання підтримує, просить його задоволити з викладених у ньому підстав.
Представник КПН « ІНФОРМАЦІЯ_10 » Тиврівської селищної ради в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлявся в установленому законом порядку.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь в судовому провадженні, відповідно до положень ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснюється.
При вирішенні питання про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя враховує положення глави 15 КПК України, якою врегульовано мету, підстави та порядок надання тимчасового доступу до речей і документів.
Згідно з пунктом 6 частини другої статті 131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є одним із видів заходів забезпечення кримінального провадження. Пунктом 1 частини третьої статті 132 КПК України передбачено, що застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Відповідно до ч. 5 ст. 131 КПК України для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Згідно з положеннями ч. 6, 7 ст. 131 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються. До клопотання слідчого, дізнавача, прокурора про застосування, зміну або скасування заходу забезпечення кримінального провадження додається витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.
Положеннями статті 159 КПК України визначено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно з ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належить інформація, що знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 163 КПК України після отримання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд здійснює судовий виклик особи, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, за винятком випадку, встановленого частиною другою цієї статті. Якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Як зазначено в ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом.
Слідчий суддя, дослідивши клопотання та матеріали, якими слідчий обґрунтовує його, приходить до висновку про наявність підстав для задоволення даного клопотання, оскільки воно відповідає вимогам ст. 160 КПК України, матеріали, додані до клопотання, містять відомості про здійснення слідчим досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні за ч. 3 ст. 369-2, ч. 3 ст. 368 КК України, відшукувана інформація, яка перебуває у володінні КПН « ІНФОРМАЦІЯ_10 » Тиврівської селищної ради,в сукупності з іншими речами і документами даного кримінального провадження, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у ньому, зокрема для встановлення осіб, причетних до вчинення даного злочину, місця та часу його скоєння, іншим шляхом отримати дану інформацію неможливо.
Керуючись ст. 107, 159, 162-164, 166, 309, 369-372, 532 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання задоволити.
Надати слідчим Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області: ОСОБА_3 та ОСОБА_13 , дозвіл на тимчасовий доступ до документів Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_9 » Тиврівської селищної ради (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), з можливістю отримання належним чином завірені копії наступних документів:
-журналів реєстрації (видачі) висновків ЛКК за період часу з 01.01.2024 по 16.12.2025;
-медичних карток амбулаторних (стаціонарних) хворих, направлень на ЛКК, результатів додаткових обстежень тощо, осіб які отримали висновки ЛКК в період часу з 01.01.2024 по 16.12.2025;
-довідок ЛКК (Форма № 080-4/о), висновків ЛКК, які були видані за період часу з 01.01.2024 по 16.12.2025;
-статуту КПН « ІНФОРМАЦІЯ_10 » Тиврівської селищної ради, наказу (розпорядження) про створення ЛЛК та затвердження її членів, а також посадових інструкцій співробітників КПН « ІНФОРМАЦІЯ_10 » Тиврівської селищної ради, що включені до складу ЛКК.
Роз'яснити КПН « ІНФОРМАЦІЯ_10 » Тиврівської селищної ради положення ст. 166 КПК України, відповідно до яких у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Встановити строк дії ухвали тривалістю в межах строку досудового розслідування, тобто до 11 січня 2026 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1