Справа № 191/2727/25
Провадження № 2/191/1230/25
05 грудня 2025 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області, у складі:
судді - Твердохліб А.В.,
за участю секретаря - Яришевої Н.В.,
за участю прокурора: Чеботарьова О.І.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні позовну заяву прокурора Синельниківської окружної прокуратури Григорян Самвела Сержиковича, який діє в інтересах держави в особі Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа: Синельниківська районна державна адміністрація-районна військова адміністрація, про визнання угоди недійсною, розірвання договору оренди земель та зобов'язання повернути земельну ділянку водного фонду,-
03.06.2025 року до Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшла позовна заява прокурора Синельниківської окружної прокуратури Дніпропетровської області Григорян Самвела Сержиковича, в інтересах держави в особі Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа: Синельниківська районна державна адміністрація-районна військова адміністрація, з вимогами про:
- визнання недійсною угоду від 26.06.2019 про зміну та доповнення договору оренди земель водного фонду №238 від 19.08.2002, укладену між Синельниківською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області та ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , зареєстровану на підставі рішення державного реєстратора Синельниківської районної державної адміністрації Деркач С.В за №49448577 від 31.10.2019 (номер запису про інше речове право - 33936177);
- розірвання договору оренди земель водного фонду №238 від 19.09.2002, який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі по Новогнідській сільській раді Синельниківського району 19.08.2002 за №238 (зі змінами та доповненнями), укладений між Синельниківською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 04052376) та ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1224886400:01:001:0400 загальною площею 8,22 га, розташованої на території Раївської об'єднаної територіальної громади Синельниківського району Дніпропетровської області;
- зобов'язання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) повернути на користь Раївської об'єднаної територіальної громади в особі Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, з приведенням у придатний для використання стан, земельну ділянку загальною площею 8,22 га з кадастровим номером 1224886400:01:001:0400, що розташована на території Раївської об'єднаної територіальної громади Синельниківського району Дніпропетровської області, шляхом підписання акту приймання-передачі земельної ділянки.
У відкритому підготовчому судовому засіданні прокурор заперечував проти того, що даний спір має вирішуватись в порядку адміністративного судочинства.
Відповідачі у підготовче судове засідання не з'явилися.
Суд, заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
В Україні систему судів утворено згідно з положеннями статей 6, 124, 125 Конституції України із застосуванням принципу спеціалізації з метою забезпечення найбільш ефективних механізмів захисту прав і свобод людини у відповідних правовідносинах.
Законом України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що судова влада реалізується шляхом здійснення правосуддя в рамках відповідних судових процедур (частина перша статті 5); суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення (частини перша статті 18). Головними критеріями судової спеціалізації визнається предмет спірних правовідносин і властива для його розгляду процедура. Процесуальними кодексами України встановлено неоднакову процедуру судового провадження щодо різних правовідносин.
На підставі положень Конституції України про судову спеціалізацію (частина перша статті 125) і про гарантування кожному права на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб (частина друга статті 55) в Україні утворено окрему систему судів адміністративної юрисдикції. Захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень визначено як безпосереднє завдання адміністративного судочинства (частина перша статті 2 КАС України).
Стаття 124 Конституції України передбачає, що юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Право на доступ до суду реалізується на підставах і в порядку, встановлених законом. Кожний із процесуальних кодексів встановлює обмеження щодо кола питань, які можуть бути вирішені в межах відповідних судових процедур. Зазначені обмеження спрямовані на дотримання оптимального балансу між правом людини на судовий захист і принципами юридичної визначеності, ефективності й оперативності судового процесу.
Судова юрисдикція - це інститут права, покликаний розмежувати між собою як компетенцію різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства - цивільного, кримінального, господарського й адміністративного.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є предмет спору, характер спірних матеріальних правовідносин і їх суб'єктний склад. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Предметна юрисдикція - це розмежування компетенції судів, які розглядають справи за правилами цивільного, кримінального, господарського й адміністративного судочинства. Кожен суд має право розглядати і вирішувати тільки ті справи (спори), які віднесені до його відання, тобто діяти в межах установленої законом компетенції.
Відповідно до частини першої статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження
Пунктом сьомим частини першої статті 4 КАС України передбачено. що суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
При визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
З огляду на викладене вище, суд приходить до висновку, що спір у даній справі виник з приводу передачі в оренду земельної ділянки комунальної власності, є публічно-правовим і регулюється Законом України №2073-IX, а спори, що виникають у таких відносинах, належить до компетенції адміністративних судів.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 256 ЦПК України якщо провадження у справі закривається з підстави, визначеної пунктом 1 частини першої статті 255 цього Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи. Суд апеляційної або касаційної інстанції повинен також роз'яснити позивачеві про наявність у нього права протягом десяти днів з дня отримання ним відповідної постанови звернутися до суду із заявою про направлення справи за встановленою юрисдикцією, крім випадків об'єднання в одне провадження кількох вимог, які підлягають розгляду в порядку різного судочинства. Заява подається до суду, який прийняв постанову про закриття провадження у справі.
Відповідно до ч.2 ст.255 ЦПК України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету.
На підставі вищевикладеного та керуючись п.1 ч.1 ст.255, ч.1 ст.256, ст.353 ЦПК України, суд, -
Провадження в цивільній справі №191/2727/25 за позовом прокурора Синельниківської окружної прокуратури Григорян Самвела Сержиковича, який діє в інтересах держави в особі Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа: Синельниківська районна державна адміністрація-районна військова адміністрація, про визнання угоди недійсною, розірвання договору оренди земель та зобов'язання повернути земельну ділянку водного фонду, - закрити на підставі п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України.
Роз'яснити позивачу прокурору Синельниківської окружної прокуратури Григорян С.С., який діє в інтересах держави в особі Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, що розгляд справи за його (позивача) позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа: Синельниківська районна державна адміністрація-районна військова адміністрація, про визнання угоди недійсною, розірвання договору оренди земель та зобов'язання повернути земельну ділянку водного фонду, віднесено до юрисдикції адміністративного суду.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду, або в разі пропуску строку на апеляційне оскарження з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Суддя А. В. Твердохліб