Рішення від 15.12.2025 по справі 204/349/25

Справа № 204/349/25

Провадження № 2/204/1310/25

РІШЕННЯ

іменем України

15 грудня 2025 року Чечелівський районний суд міста Дніпра у складі головуючого - судді Книш А.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін цивільну справу за позовною заявою Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державних допомог,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просив стягнути з відповідача на користь позивача надміру виплачені кошти державних допомог в розмірі 5230,09 грн. В підтвердження своїх позовних вимог посилається на те, що з 2023 року відповідач перебуває на обліку в органах соціального захисту населення як отримувач державної допомоги при народженні дитини, державної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. 07 квітня 2023 року відповідач вперше звернувся до позивача із заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , державної допомоги одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. На підставі наданих відповідачем документів управлінням була призначена державна допомога при народженні дитини на період з 01 березня 2023 року по 31 березня 2023 року у розмірі 10320 грн, з 01 квітня 2023 року по 31 лютого 2026 року у розмірі 860 грн щомісячно; державна допомога на дітей одиноким матерям на період з 01 квітня 2023 року по 30 вересня 2023 року у розмірі 2272 грн щомісячно; державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям на період з 01 квітня 2023 року по 30 вересня 2023 року у розмірі 2272 грн щомісячно. 02 лютого 2024 року відповідач звернувся до позивача із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на наступний шестимісячний строк. На підставі наданих відповідачем документів управлінням була призначена державна допомога на дітей одиноким матерям на період з 01 лютого 2024 року по 31 липня 2024 року у розмірі 1414,16 грн щомісячно; державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям на період з 01 лютого 2024 року по 31 липня 2024 року у розмірі 2955,93 грн щомісячно. 23 травня 2024 року на адресу управління надійшли рішення виконавчого комітету Марганецької міської ради від 08 травня 2024 року №430 про надання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, та №431 про встановлення опіки над дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та призначення гр. ОСОБА_3 опікуном на дитиною. Враховуючи викладене, управлінням було визначено обсяг надміру виплачених коштів за період з 01 червня 2024 року по 30 червня 2024 року державної допомоги при народженні дитини у розмірі 860 грн, державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 1141,16 грн та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 2955,93 грн. Вказує, що відповідачу при кожному зверненні було роз'яснено спеціалістом з прийому управління умови призначення державних допомог, а також проінформовано про обов'язок повідомляти про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання державних допомог.

Ухвалою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 16 січня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

На підставі досліджених доказів судом встановлені наступні фактичні обставини.

Відповідач є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.10).

07 квітня 2023 року відповідач звернувся до управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, у якій просила призначити допомогу при народженні дитини, на дітей одиноким матерям та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям (а.с.10-11).

Вказаною заявою відповідач зобов'язався повідомити органи соціального захисту населення в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги / компенсації.

Разом із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги та компенсацій відповідач надав декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги (а.с.16-17).

Також 13 жовтня 2023 року відповідач звернувся до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, у якій просила призначити допомогу на дітей одиноким матерям та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, та у якій відповідача поінформовано про те, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги / компенсації, остання повинна повідомити про це орган соціального захисту населення (а.с.12-13).

Разом із вказаною заявою відповідач надав декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги (а.с.18).

02 лютого 2024 року відповідач звернувся до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, у якій просила призначити допомогу на дітей одиноким матерям та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, та у якій відповідача поінформовано про те, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги / компенсації, остання повинна повідомити про це орган соціального захисту населення (а.с.14-15).

Разом із вказаною заявою відповідач надав декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги (а.с.19).

Рішенням виконавчого комітету Марганецької міської ради №430 від 08 травня 2024 року, яке позивач отримав 23 травня 2024 року, надано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , статус дитини, позбавленої батьківського піклування (а.с.21).

Також рішенням виконавчого комітету Марганецької міської ради №431 від 08 травня 2024 року, яке позивач отримав 23 травня 2024 року, встановлено опіку над дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та призначено гр. ОСОБА_3 опікуном над дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.22-23).

Заочним рішенням Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 09 вересня 2024 року у справі №180/1183/24, що набрало законної сили 11 жовтня 2024 року, позов Органу опіки та піклування виконавчого комітету Марганецької міської ради задоволено; позбавлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав по відношенню дитини: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; стягнуто з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь опікуна аліменти у розмірі 1/4 частки заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, утримання сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з 6 червня 2024 року і до досягнення дитиною повноліття (а.с.42-46).

Згідно наданого позивачем розрахунку надміру виплачених коштів, розмір надміру виплачених коштів за період з 01 червня 2024 року по 30 червня 2024 року становить 5230,09 грн (а.с.26).

Відповідачу були направлені повідомлення про припинення надання та повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги (а.с.27-33).

Вирішуючи пред'явлені позовні вимоги судом враховується наступне.

Державна допомога на дітей одиноким матерям та допомога при народженні дитини призначається на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Закон) та «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751.

Відповідно до ст. 3 Закону допомога на дітей одиноким матерям та допомога при народженні дитини є видами державної допомоги сім'ям з дітьми.

Допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини (ст.ст.10, 11 Закону).

Положеннями ст. 18-1 Закону та п. 33 Порядку передбачено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Частиною другою цієї статті передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Пунктом 49 Порядку визначено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти уповноваженому органу про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, уповноважені органи: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 (далі - Порядок № 250).

Згідно ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім'ї.

Відповідно до п.5 Порядку № 250 для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом уповноваженого органу. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку про доходи за шість місяців перед місяцем звернення (за наявності), у разі коли для обчислення сукупного доходу враховуються шість місяців перед місяцем звернення; посвідчення учасника бойових дій встановленого зразка (за наявності).

Відповідно до п.23 Порядку № 250, контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги здійснює Нацсоцслужба та її територіальні органи.

Згідно п.25 Порядку № 250, якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або уповноваженим органом отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, уповноважені органи: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.

Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Разом з тим, ст. 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14 та у постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).

При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Наведене узгоджується із висновком, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц (провадження № 14-445цс18), постанові Верховного Суду від 06 березня 2019 року у справі № 607/4570/17-ц (провадження № 61-29030св18)

Згідно із ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що відповідач не допустила будь-якої недобросовісної поведінки, не подавала до органів недостовірної інформації та не вчиняла жодних дій, які призвели або могли призвести до виникнення переплати їй державної соціальної допомоги.

На державну соціальну допомогу, отриману відповідачем, поширюється дія пункту 1 частини першої статті 1215 ЦК України.

Вказана грошова сума не підлягає поверненню, якщо особа, яка її сплатила не доведе, що виплата була здійснена внаслідок рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Враховуючи вищевикладене, позивачем не наведено обов'язкових умов повернення надмірно виплаченої соціальної допомоги, зокрема, не надано суду будь-яких доказів, що підтверджували б наявні ознаки (обставини) навмисного подання саме відповідачем недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру.

Судом також враховується, що позивач просить стягнути з відповідача надмірно виплачені кошти за період з 01 червня 2024 року по 30 червня 2024 року, однак 23 травня 2024 року позивач вже був обізнаний про надання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, оскільки саме 23 травня 2024 року позивач отримав відповідні рішення виконавчого комітету Марганецької міської ради №430 та №431, що визнається позивачем у позовній заяві.

Таким чином, перераховані грошові кошти у вигляді соціальної допомоги надані позивачем добровільно та за відсутності недобросовісності зі сторони відповідача.

Враховуючи соціальний статус сім'ї відповідача, необхідність дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідача, суд вважає, що примусове повернення наданої державою соціальної допомоги може призвести до покладення на відповідача надмірного тягаря.

Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради задоволенню не підлягають.

Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено, понесені позивачем судові витрати на підставі ст. 141 ЦПК України розподілу між сторонами не підлягають.

Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 89, 141, 264 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державних допомог - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Дніпровського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, місцезнаходження: м. Дніпро, вул. Трудова, буд.1 А, ідентифікаційний код 42788513.

Відповідач ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Головуючий