Справа № 495/8734/25
Номер провадження 3/495/2810/2025
12 грудня 2025 рокум. Білгород-Дністровський
Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Гелла С.В.,
за участі секретаря судового засідання Гасанзаде М.Р.,
прокурора Білгород-Дністровської окружної прокуратури Джаноян А.А.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце роботи: Маразліївська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області, депутат VIIIскликання, місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за частиною четвертою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
13.11.2025 до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.4 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №897/2025 від 05.11.2025 ОСОБА_1 ставиться у провину вчинення адміністративного правопорушення передбаченого частиною четвертою статті 172-6 КУпАП із таким формулюванням: ОСОБА_1 , будучи депутатом Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області VIII скликання, являючись суб'єктом декларування відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), в порушення п. 2 та п. 7 ч. 1 ст. 46 Закону, при заповненні та подачі 01.04.2025 о 00 год. 35 хв. до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, зазначив завідомо недостовірні відомості на суму 1 552 075, 24 грн., що відрізняються від достовірних на суму від 150 до 750 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання вказаної декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 4 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до рішення Маразліївської сільської ради Білгород- Дністровського району Одеської області № 1-VIII від 28.10.2020 року «Про визнання повноважень депутатів Маразліївської сільської ради восьмого скликання» ОСОБА_1 , наділено повноваженням депутата Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області VIII скликання.
Таким чином, депутат Маразліївської сільської ради Білгород- Дністровського району Одеської області VIII скликання ОСОБА_1 , є суб'єктом відповідно до п.п. «б» п. 1 ч.І ст. З Закону та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, та на нього поширюється дія цього Закону, і він зобов'язаний виконувати його вимоги, в тому числі зазначені у ст. 46 вказаного Закону.
У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
З обґрунтованого висновку щодо виявлення ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відносно депутата Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області VIII скликання ОСОБА_1 , складеного уповноваженою особою Національного агентства з питань запобігання корупції та затвердженого 10.10.2025 року, заступником Голови Національного агентства з питань запобігання корупції, та довідкою Національного агентства з питань запобігання корупції №757/25 від 03.10.2025 про результати проведення повної перевірки щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, поданої суб'єктом декларування ОСОБА_1 , встановлено, що у розділах 3 «Об'єкти нерухомості», не дотримав вимог п. 2 та п. 7 ч. 1 ст. 46 Закону, зокрема:
1.1.Суб'єкт декларування не зазначив відомостей про земельну ділянку загальною площею 72 102 м2, кадастровий номер 5120884600:01:002:0089, розташовану на території Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, яка перебуває у нього з 06.06.2023 на праві користування (оренди), що підтверджується відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - ДРРП).
Під час перевірки встановлено, що відповідно до договору оренди земельної ділянки від 10.05.2023 № 6-23 суб'єкт декларування прийняв у власника ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , у платне користування на 7 років вказану земельну ділянку, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
2.Згідно з п. 4 договору нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 256 677,25 гривні.
Суб'єкт декларування не скористався правом надати пояснення щодо причин не зазначення вказаної нерухомості в декларації. У декларації суб'єкта декларування за 2023 рік відомості щодо вказаної земельної ділянки не зазначено.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону в декларації зазначаються відомості про об'єкти нерухомості, що належать суб'єкту декларування та членам його сім'ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, абознаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право. Такі відомості включають: дані щодо виду, характеристики майна,місцезнаходження, дату набуття майна у власність, оренду або інше право користування, вартість майна на дату набуття його у власність, володіння або користування. У разі якщо нерухоме майно перебуває у спільній власності, про усіх співвласників такого майна вказуються відомості, зазначені у п. 1 ч. 1 цієї статті, або найменування відповідної юридичної особи із зазначенням коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Суб'єкт декларування зазначив відомості, які не відповідають дійсності на суму 256 677, 25 гривні.
1.2. Суб'єкт декларування не зазначив відомостей про земельну ділянку загальною площею 69089 м2, кадастровий номер 5120884200:01:001:0137, розташовану на території Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, яка перебуває у нього з 02.03.2023 на праві користування (оренди), що підтверджується відомостями ДРРП.
Під час перевірки встановлено, що відповідно до договору оренди земельної ділянки від 20.01.2023 № 3-23 суб'єкт декларування прийняв у власника ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , у платне користування на 7 років вказану земельну ділянку, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до п. 4 договору нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 193 361,34 гривні.
Суб'єкт декларування не скористався правом надати пояснення щодо причин не зазначення вказаної нерухомості в декларації. У декларації суб'єкта декларування за 2023 рік відомості щодо вказаної земельної ділянки не зазначено.
Суб'єкт декларування зазначив відомості, які не відповідають дійсності на суму 193 361, 34 гривні.
1.3. Суб'єкт декларування не зазначив відомостей про земельну ділянку загальною площею 69 127 м2, кадастровий номер 5120884200:01:001:0136, розташовану на території Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, яка перебуває у нього з 02.03.2023 на праві користування (оренди), що підтверджується відомостями ДРРП.
Під час перевірки встановлено, що відповідно до договору оренди земельної ділянки від 20.01.2023 № 2-23 суб'єкт декларування прийняв у власника ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , у платне користування на 7 років вказану земельну ділянку, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до п. 4 договору нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 191 690, 21 гривні.
Суб'єкт декларування не скористався правом надати пояснення щодо причин не зазначення вказаної нерухомості в декларації. У декларації суб'єкта декларування за 2023 рік відомості щодо вказаної земельної ділянки не зазначено.
Суб'єкт декларування зазначив відомості, які не відповідають дійсності на суму 191 690, 21 гривні.
1.4. Суб'єкт декларування не зазначив відомостей про земельну ділянку загальною площею 70 817 м2, кадастровий номер 5120884200:01:001:0131, розташовану на території Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, яка перебуває у нього з 08.08.2023 на праві користування (оренди), що підтверджується відомостями ДРРП.
Під час перевірки встановлено, що відповідно до договору оренди землі від 10.07.2023 суб'єкт декларування прийняв у власника ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , у платне користування на 7 років вказану земельну ділянку, цільове призначення: для ведення сільськогосподарського виробництва, товарного
Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 191 494, 59 гривні.
Суб'єкт декларування не скористався правом надати пояснення щодо причин не зазначення вказаної нерухомості в декларації. У декларації суб'єкта декларування за 2023 рік відомості щодо вказаної земельної ділянки не зазначено.
Суб'єкт декларування зазначив відомості, які не відповідають дійсності на суму 191 494, 59 гривні.
1.5. Суб'єкт декларування не зазначив відомостей про земельну ділянку загальною площею 65.003 м2, кадастровий номер 5120884600:01:002:0321. розташовану на території Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, яка перебуває у нього з 31.01.2023 на праві користування (оренди), що підтверджується відомостями ДРРП.
Під час перевірки встановлено, що відповідно до договору оренди земельної ділянки від 20.01.2023 № 1-23 суб'єкт декларування прийняв у власника ОСОБА_5 , РНОКПП НОМЕР_4 , у платне користування на 7 років вказану земельну ділянку, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до п. 4 договору нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 235 676,52 гривні.
Суб'єкт декларування не скористався правом надати пояснення щодо причин не зазначення вказаної нерухомості в декларації. У декларації суб'єкта декларування за 2023 рік відомості щодо вказаної земельної ділянки не зазначено.
Суб'єкт декларування зазначив відомості, які не відповідають дійсності на суму 235 676, 52 гривні.
1.6. Суб'єкт декларування не зазначив відомостей про земельну ділянку загальною площею 91 194 м2, кадастровий номер 5120884200:01:002:5580, розташовану на території Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, яка перебуває у нього з 08.08.2023 на праві користування (оренди), що підтверджується відомостями ДРРП.
Під час перевірки встановлено, що відповідно до договору оренди землі від 10.07.2023 суб'єкт декларування прийняв у власника ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , у платне користування на 7 років вказану земельну ділянку, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 242 567,33 гривні.
Суб'єкт декларування не скористався правом надати пояснення щодо причин не зазначення вказаної нерухомості в декларації. У декларації суб'єкта декларування за 2023 рік відомості щодо вказаної земельної ділянки не зазначено.
Суб'єкт декларування зазначив відомості, які не відповідають дійсності на суму 242 567, 33 гривні.
1.7. Суб'єкт декларування не зазначив відомостей про житловий будинок загальною площею 113,8 м2, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який є фактичним місцем проживання суб'єкта декларування, про що він зазначив у розділі 2.1 «Інформація про суб'єкта декларування» декларації.
Під час перевірки встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу житлового будинку від 06.09.2006 вказаний будинок розташований на земельній ділянці сільської ради площею 5 300 м2 та належить на праві власності ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_5 ). Згідно з вказаним договором вартість житлового будинку становить 90 535 гривень.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону в декларації зазначаються відомостіпро об'єкти нерухомості, що належать суб'єкту декларування та членам його сім'ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право. Такі відомості включають: дані щодо виду, характеристики майна,місцезнаходження, дату набуття майна у власність, оренду або інше право користування, вартість майна на дату набуття його у власність, володіння або користування.
Суб'єкт декларування зазначив відомості, які не відповідають дійсності на суму 90 535 гривень.
Таким чином, суб'єкт декларування у розділі 3 декларації зазначив відомості, які не відповідають дійсності на загальну суму 1 402 002, 24 грн (п.п. 1.1-1.7), чим недотримав вимоги п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону.
2. У розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки»:
2.1. Суб'єкт декларування не зазначив відомостей про отриманий ним дохід в розмірі 150 000 грн від ОСОБА_7 (РНОКПП НОМЕР_6 ) від продажу 19.03.2024 автомобіля SKODAOCTAVIA, 2010 р.в., що підтверджується відомостями Державного реєстру фізичних осіб платників податків (далі - ДРФО) та Єдиного державного реєстру транспортних засобів. Суб'єкт декларування зазначив відомості, які не відповідають дійсності на суму 150 000 гривень. Суб'єкт декларування не зазначив відомостей про отриманий ним дохід у розмірі 73 грн у вигляді додаткового блага (ознака доходу 126), джерелом якого є AT«Універсал Банк» (код ЄДРПОУ 21133352), що підтверджено відомостями ДРФО.
Суб'єкт декларування зазначив відомості, які не відповідають дійсності на суму 73 гривні.
Таким чином, суб'єкт декларування у розділі 11 декларації зазначив відомості, які не відповідають дійсності на загальну суму 150 073 грн (п.п. 2.1, 2.2), чим не дотримав вимоги п. 7 ч. 1 ст. 46 Закону.
За результатами повної перевірки декларації встановлено, що зазначені суб'єктом декларування у декларації відомості відрізняються від достовірних на загальну суму 1 552 075,24 гривні.
Відповідно до Форми декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженої наказом Національного агентства від 23.07.2021 № 449/21, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 987/36609, до початку заповнення декларації суб'єкт декларування повинен підтвердити ознайомлення з Порядком, затвердженим цим же наказом, шляхом проставлення відповідної відмітки.
Після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб'єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації.
Перед підписанням декларації суб'єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки.
Згідно з ч. 4 ст. 45 Закону (в редакції, чинній на дату подання декларації) упродовж тридцяти днів після подання декларації суб'єкт декларування має право подати виправлену декларацію.
Суб'єкт декларування при поданні декларації підтвердив достовірність вказаних відомостей, при цьому не скориставшись правом подати виправлену декларацію.
При вирішенні питання стосовно визначення неточних або недостовірних відомостей Національне агентство керується положеннями п. 2 розділу І Порядку та ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік».
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.04.2025 (на дату подання декларації) становив 3 028 гривень.
За результатами повної перевірки декларації щодо з'ясування достовірності задекларованих відомостей встановлено, що суб'єкт декларування при поданні декларації зазначив відомості, які відрізняються від достовірних на суму 1 552 075, 24 грн, що перевищує 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації, що є недостовірними відомостями.
При визначенні наявності підстав для притягнення суб'єкта декларування до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності стосовно майна або іншого об'єкта декларування, що має вартість, Національне агентство керується терміном «прожитковий мінімум для працездатної особи» у розмірі, який діяв станом на 01.04.2025 (на дату подання декларації).
Викладене свідчить про внесення суб'єктом декларування до декларації недостовірних відомостей, які відрізняються від достовірних на загальну суму 1 552 075, 24 грн, що становить розмір від 150 до 750 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації, що містить ознаки правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною четвертою статті 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні прокурор Білгород-Дністровської окружної прокуратури Джаноян А.А. наполягала на притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 з адміністративним протоколом та обставинами викладеними у ньому погодився, та просив призначити йому покарання у виді мінімального штрафу, оскільки вчинив правопорушення через те, що заповнював декларацію вперше, відтак не мав належного досвіду та не ставив собі за мету внести недостовірні відомості до декларації.
Заслухавши прокурора, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справ, суддя дійшов висновку, що в діях останнього наявний склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, що передбачений частиною четвертою статті 172-6 КУпАП.
Так, вина правопорушника підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення №897/2025; обґрунтованим висновком щодо виявлення ознак адміністративного правопорушення; довідка №757/25; інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; витягами із наказів; присягою ОСОБА_1 ; копією договору оренди земельної ділянки; рапортами.
Відповідно до санкції ч.4 ст. 172-6 КУпАП на особу накладається штраф від однієї тисячі до двох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами, суд вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП, ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 605 грн 60 коп.
Керуючись ст. ст. 27, 33-35, 36, 40, 172-6, 221, 283, 284 КУпАП, суд,-
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених часиною четвертою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною четвертою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн (сімнадцять тисяч грн).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь державного бюджету України судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп. (шістсот п'ять грн 60 коп.).
Згідно із ст. 307 КУпАП - штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.
Згідно із ст. 308 КУпАП - у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання становить три місяці.
Суддя С.В. Гелла