Провадження №2-о/748/142/25
Єдиний унікальний № 748/2840/25
16 грудня 2025 року м. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Хоменко Л.В.,
присяжних Загривої Л.М., Вершок Т.М.,
секретаря Базарної М.В.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника адвоката Карпенко Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заінтересовані особи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Військова частина НОМЕР_1 , Міністерство оборони України, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернігові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про оголошення фізичної особи померлою,
ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до суду із заявою, у якій просить оголосити померлим ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок загибелі під час безпосередньої участі у бойових діях та забезпечення заходів з національної безпеки і оборони України, у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України, у складі військової частини НОМЕР_1 поблизу населеного пункту Птиче Новогродівської міської територіальної громади Покровського району Донецької області, з ІНФОРМАЦІЯ_6. Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що заявниця ОСОБА_1 перебувала у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_5 , який рішенням Чернігівського районного суду Чернігівської області від 27 березня 2024 року був розірваний. ОСОБА_1 та ОСОБА_5 мають неповнолітню дитину - ОСОБА_2 . У зв'язку з введенням на всій території держави з 24 лютого 2022 року воєнного стану ОСОБА_5 з 16 вересня 2022 року призваний на військову службу за мобілізацією у в/ч НОМЕР_1 на посаду номера обслуги кулеметного взводу 2 стрілецького батальйону та мав військове звання солдата. ІНФОРМАЦІЯ_6 під час виконання військового обов'язку в бою в районі н.п. Птиче Покровського району, Донецької області ОСОБА_5 зник безвісти, про що було сповіщено його бабусю. По теперішній час місцезнаходження зниклого безвісти ОСОБА_5 невідоме, пошуки зі встановлення його можливого місця перебування результатів не дали, жодні відомості відсутні. Оголошення ОСОБА_5 померлим має юридичне значення, оскільки надасть можливість його сину ОСОБА_2 , від імені якого діє його законний представник ОСОБА_1 , реалізувати його право, зокрема, на призначення та отримання частини виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, ст. 16 Закону України Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у зв'язку із загибеллю його батька, військовослужбовця під час Захисту Батьківщини; на отримання статусу члена сім'ї загиблого військовослужбовця; на отримання можливості користування пільгами, передбаченими для членів сім'ї військовослужбовців ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та на отримання відповідних соціальних виплат; на спадкування.
Ухвалою судді Чернігівського районного суду Чернігівської області від 28 серпня 2025 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.
Представник заявника адвокат Карпенко Ю.О. та заявниця ОСОБА_1 у судовому засіданні заявлені вимоги підтримали та просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у заяві.
Заінтересовані особи ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у судове засідання не з'явились, про дату та час розгляду повідомлені належним чином.
Представники заінтересованих осіб військової частини НОМЕР_1 , Чернігівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернігові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з'явилися, надали заяви про розгляд справи без участі їх представника, Міністерство оборони України, у задоволенні заявлених вимог покладаються на розсуд суду.
12 вересня 2025 року Міністерство оборони України через систему «Електронний суд» надіслало пояснення, у якому з посиланням на ст. ст. 293, 294 ЦПК України зазначило, що задоволення заяви у даній справі у порядку окремого провадження безпосередньо вплине на права та обов'язки Міноборони як органу, який уповноважений на прийняття рішень про виплату одноразової грошової допомоги, оскільки за наслідками задоволення заяви у заявника виникнуть підстави для звернення за виплатою одноразової грошової допомоги. Міністерство оборони України наголошує на необхідності дотримання положень ст. 46 Цивільного кодексу України, згідно з якими передумовами для оголошення особи померлою у зв'язку з воєнними діями є закінчення воєнних дій, які на території України тривають у зв'язку з повномасштабною агресією Російської Федерації, внаслідок чого на всій території України було введено воєнний стан, який в подальшому неодноразово продовжувався відповідними указами Президента України. Тобто, факт початку та завершення воєнних дій передбачає прийняття відповідних рішень уповноваженими суб'єктами владних повноважень. Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 станом на дату зникнення безвісти ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_6) територія, на якій останній зник безвісти (в районі населеного пункту Птиче Покровського району Донецької області), була територією, на якій велись активні бойові дії і на час розгляду справи проводяться бойові дії, у зв'язку з цим пошукові заходи не завершені. Зважаючи на вказане, Міноборони вважає, що воєнні дії у розумінні ч. 2 ст. 46 ЦК України на території, де зник безвісти колишній чоловік заявника та батько дитини ОСОБА_2 , не завершились, в силу чого відсутні нормативно визначені у ЦК України підстави для оголошення ОСОБА_5 померлим. Окрім цього, заінтересована особа звертає увагу суду на те, що у ч. 2 ст. 46 ЦК України йдеться про можливість оголошення зниклої безвісти у зв'язку з воєнними діями особи померлою після спливу, щонайменше, 6-місячного строку з дня закінчення таких воєнних дій, а не з дати зникнення безвісти такої особи, а тому строки, сплив яких є передумовою для можливості відкриття провадження у справі про оголошення особи померлою, ще не почали спливати.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до такого висновку.
Рішенням Чернігівського районного суду Чернігівської області від 27 березня 2024 року шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_1 розірвано (а.с. 19).
З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 вбачається, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , його батьками зазначені ОСОБА_5 та ОСОБА_1 (а.с.16).
Відповідно до запису акта про народження №1576 від 29 вересня 1999 року, ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , його батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_6 . Відомості про батька записані на підставі заяви матері.
Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 16 вересня 2022 року №250 солдата військової служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .
Наказом командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 01 листопада 2022 року №296 ОСОБА_5 призначено на посаду номера обслуги кулеметного взводу стрілецького батальйону.
Згідно наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 06 липня 2024 року №190, солдата військової служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , номера обслуги кулеметного взводу 2 стрілецького батальйону вважати таким, що вибув з підпорядкування командира територіальної оборони для забезпечення заходів із правового режиму воєнного стану в підпорядкування ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » з 06 липня 2024 року.
З витягу з наказу командира в/ч НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 12 вересня 2024 року №1207 про результати службового розслідування за фактом зникнення безвісті ІНФОРМАЦІЯ_6 солдата за призовом під час мобілізації ОСОБА_5 , номера обслуги кулеметного взводу 2 стрілецького батальйону в/ч НОМЕР_1 , вбачається що підставою проведення службового розслідування став рапорт майора ОСОБА_7 , командира 2 стрілецького батальйону в/ч НОМЕР_1 від 27 серпня 2024 року №1635.
Відповідно до зазначеного наказу встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_6 о 08:35 год. під час штурмових дій противника на позицію відділення «ДЕПОЗИТ» 2 стрілецького батальйону котра розташована в н.п. Птиче з напрямку н.п. Завітне Покровського району Донецької області ворог вів вогонь з застосуванням стрілецької зброї та гранат, в результаті чого зник безвісти солдат ОСОБА_5 , номер обслуги кулеметного взводу 2 стрілецького батальйону в/ч НОМЕР_1 , який виконував бойове завдання на позиції відділення « ДЕПОЗИТ » згідно бойового наказу командира 1 єгерського батальйону в/ч НОМЕР_5 від 21 серпня 2024 року в підпорядкуванні командира 1 єб в/ НОМЕР_6 згідно бойовго розпорядження 68 оєбр №1094 від 21 серпня 2024 року.
Відомостей про місцеперебування солдата за призовом під час мобілізації ОСОБА_5 , номера обслуги кулеметного взводу 2 стрілецького батальйону в/ч НОМЕР_1 , встановити не вдалося. Станом на завершення службового розслідування місцезнаходження військовослужбовця невідоме. Вказаним наказом, солдата за призовом під час мобілізації ОСОБА_5 , номера обслуги кулеметного взводу 2 стрілецького батальйону в/ч НОМЕР_1 , з ІНФОРМАЦІЯ_6, вважати безвісти зниклим під час захисту Батьківщини (а.с. 24-27).
На адресу бабусі ОСОБА_5 - ОСОБА_4 начальником ІНФОРМАЦІЯ_8 було надіслано Сповіщення сім'ї №48 про зникнення ІНФОРМАЦІЯ_6 безвісті її онука ОСОБА_5 під час виконання бойового завдання із захисту територіальної цілісності Батьківщини, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації проти України, в зоні ведення бойових дій в районі н.п. Птиче Покровського району Донецької області (а.с.21).
Витягом з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин №20250531-6648 від 31 травня 2025 року підтверджується, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зник на території бойових дій (а.с. 28).
Згідно виписки Державного підприємства «Український національний центр розбудови миру» станом на дату формування виписки, у реєстрі наявна інформація: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підтвердження про перебування у полоні від держави-агресора через Центральне агентство з розшуку Міжнародного комітету Червоного Хреста - відсутня; Інформація про стан здоров'я від держави-агресора через Центральне агентство з розшуку Міжнародного комітету Червоного Хреста - відсутня; Підтвердження про перебування у полоні держави-агресора з інших відкритих джерел - відсутня (а.с. 31).
Листом Об'єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при СБУ, зазначається, що під час взаємодії з органами, які уповноважені на розшук осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, міжнародними організаціями відомості про місцезнаходження ОСОБА_5 , перебування його у полоні держави-агресора тощо Об'єднаним центром не отримувались (а.с. 32).
Інформацією Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими від 05 червня 2025 року підтверджуєтться, що до Координаційного штабу не надходили повідомлення від Мужнародного Комітету Червоного Хреста або з боку російської федерації про перебування ОСОБА_5 у полоні, стану здоров'я та місця утримання.
Згідно довідок про реєстрацію місця проживання особи від 08 серпня 2022 року та Управління державної міграційної служби України в Чернігівській області, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 18, 66).
Судом вживались заходи щодо встановлення місця перебування ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Так, згідно відомостей Головного управління Національної поліції в Чернігівській області ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до адміністративної відповідальності та до кримінальної відповідальності не притягувався (а.с.68).
За відомостями Головного центру обробки спеціальної інформації державної прикордонної служби України відомостей щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією громадянином України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в період з ІНФОРМАЦІЯ_6 по теперішній час (станом на 15:48 год. 08 вересня 2025 року) в Базі даних не виявлено (а.с. 65, 94).
За повідомленням Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернігові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 23 жовтня 2025 року, державна реєстрація смерті ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не здійснювалась. Перевірку наявності актового запису про смерть на проведено за період з 01 січня 2024 року по теперішній час по відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернігові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та за відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян України (а.с. 121).
За повідомленням Першої чернігівської нотаріальної контори від 08 жовтня 2025 року, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до Першої чернігівської нотаріальної контори за вчиненням нотаріальних дій не звертався. (а.с.55).
Таким чином, з досліджених судом доказів вбачається, що вжитими судом заходами встановити місцезнаходження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не виявилось можливим.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до статті 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Статтею 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).
Особливості нарахування та отримання родичами загиблих військовослужбовцям передбачені Постановою Уряду від 28 лютого 2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України.
Згідно зі ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про оголошення фізичної особи померлою.
Відповідно до ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання не має відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Відповідно до ст. 47 ЦК України правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.
Згідно з ч. 3 ст. 49 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
На підставі досліджених обставин справи, суд не може погодитися із твердженням Міноборони України, що у даній справі має місце спір про право, що виключає її розгляд у порядку окремого провадження.
Необхідність залучення до участі у справах зазначеної категорії Міністерства оборони України зумовлена тим, що визнання у судовому порядку військовослужбовця безвісно відсутнім або оголошення його померлим є підставою для виключення його зі списків особового складу військової частини та припинення виплати членам його сім'ї одноразової грошової допомоги.
Зазначене випливає із положень ст. 41 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», якою встановлено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
За змістом статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті. До членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Заявник, яка діє в інтересах малолітнього ОСОБА_2 , в силу приписів закону у разі оголошення ОСОБА_5 померлим, має право на призначення та отримання грошових виплат. Таким чином, оголошення фізичної особи померлою у даному випадку не пов'язується із наступним вирішенням спору про право між заявником та Міністерством оборони України.
Заявник відповідно до положень ст. 306 ЦПК України зазначила мету, для якої слід оголосити померлим ОСОБА_5 , що автоматично спір між нею та Міністерством оборони України не породжує. Заявник не заявляє вимог майнового характеру та не обґрунтовує свою заяву наявністю будь-якого майнового спору за наслідками оголошення ОСОБА_5 померлим. При цьому Міноборони не заперечує права заявника, яка діє в інтересах малолітнього ОСОБА_2 на отримання допомоги та не оспорює їх родинні відносини з ОСОБА_5 , не зазначає, що останній зник безвісті не під час виконання обов'язків військової служби, тощо.
У постанові Верховного Суду від 10 липня 2024 року в справі №686/11198/22 суд дійшов висновку про те, що Міністерство оборони України має бути залучено до участі у розгляді даної категорії справ як заінтересована особа, зазначивши наступне.
До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб обумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявників.
Права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв'язку із суб'єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб'єктивних прав (постанова Верховного Суду у справі № 638/4/19 від 07 квітня 2020 року, провадження № 61-18132св19).
У даній справі заінтересована особа - Міністерство оборони України не заявило про жодне конкретне порушення чи оспорювання заявником своїх прав, а також не вказало на вимоги майнового характеру, які зі свого боку має до заявників, а тому заперечення проти розгляду заяви є безпідставними та не враховуються судом при оцінці фактичних обставин, предмету та підстав звернення до суду.
Згідно п.13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що необхідно відрізняти оголошення особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті.
Підставою для оголошення фізичної особи померлою є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
Згідно з ч. 4 ст. 263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені у постановах Верховного Суду.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11 грудня 2024 у справі №755/11021/22 дійшла висновку, що словосполучення «від дня закінчення воєнних дій», особливо у контексті широкомасштабної збройної агресії рф проти України, потрібно розуміти як визначення строку тривалістю в шість місяців, який потрібно обраховувати передусім від дня закінчення активних бойових дій на певній території України.
Визначення шести місяців як мінімально потрібного строку відображає необхідність обґрунтованого періоду для пошуку зниклої особи, враховуючи особливі обставини зникнення, зокрема під час активних бойових дій. Встановлення такого строку дозволяє зменшити ймовірність того, що особа, яка може бути ще живою, буде передчасно визнана померлою.
Тому суд, як зазначає Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11 грудня 2024 у справі №755/11021/22, зважаючи на конкретні обставини справи, повинен застосовувати норми права, які сприяють досягненню справедливого та передбачуваного результату. Правило про мінімальний шестимісячний строк дозволяє використовувати правові приписи до специфічних умов з огляду на активні бойові дії, соціальний контекст та правову невизначеність, яка виникає внаслідок збройної агресії рф.
Велика Палата Верховного Суду зазначає, що шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість.
Таким чином, згідно правового висновку викладеному у постанові Великої Палати Верховного Суду у справі №755/11021/22 від 11 грудня 2024, з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою не раніше спливу шести місяців від дня закінчення активних бойових дій на місці ймовірної загибелі фізичної особи або від дня настання події, за якої відбулася загибель фізичної особи, якщо така подія хоча й є наслідком воєнних дій, проте сталася не на території ведення активних бойових дій.
Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (далі - Наказ № 309).
У цьому Наказі № 309 зазначені (1) території, на яких ведуться (велися) бойові дії, зокрема: (а) території можливих бойових дій; (б) території активних бойових дій; (в) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; (2) тимчасово окуповані рф території України. До того ж цей Наказ містить інформацію про дату початку та завершення бойових дій на відповідній території.
Отже, як зазначає Велика Палата Верховного Суду, суди можуть використовувати дані, зокрема з Наказу № 309, для визначення часових характеристик ведення воєнних дій на конкретній території України.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджено в новій редакції наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 28 лютого 2025 року № 376 (далі - Наказ №376). Тож для визначення часових характеристик ведення воєнних дій на конкретній території України слід керуватися Наказом № 376.
Як зазначається у службовому розслідуванні військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_5 , зник безвісти в зоні ведення бойових дій поблизу населеного пункту Птиче Покровського району Донецької області.
Відповідно до Наказу № 376, активні бойові дії на території с-ще Птиче Новогродівської міської територіальної громади Покровського району Донецької області (код НОМЕР_7 ) завершилися ІНФОРМАЦІЯ_6.
З огляду на викладене суд відхиляє пояснення заінтересованої особи Міністерства оборони України, що на даний час с-ще Птиче Покровського району Донецької області перебуває в зоні активних бойових дій, оскільки у відповідному розділі «Території активних бойових дій», Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженому наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, вказаний населений пункт з ІНФОРМАЦІЯ_6 є територією на якій завершено активні бойові дії.
Отже, з врахуванням правового висновку, викладеного у постанові Великої Палати Верховною Суду у справі №755/11021/22 від 11 грудня 2024 року, суд може оголосити ОСОБА_5 померлим, оскільки від дня закінчення активних бойових дій на місці ймовірної загибелі фізичної особи, а саме з ІНФОРМАЦІЯ_6 по день подання заяви, пройшло більше шести місяців.
За приписами ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
У судовому засіданні було достовірно встановлено, що вимоги заяви є обґрунтованими, належним чином підтвердженими дослідженими судом доказами, а тому підлягають задоволенню.
При цьому, суд вважає за необхідне роз'яснити заявнику, що згідно ст.309 ЦПК України та ст. 48 ЦК України, у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення його її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Частиною 7 статті 294 ЦПК України передбачено, що при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом, у зв'язку з чим суд не вирішує питання щодо розподілу судових витрат.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 76, 77, 79, 259, 263-265, 268, 273, 305-309, 341, 342 ЦПК України, ст. 46-47 ЦК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про оголошення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлим задовольнити.
Оголосити померлим ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код: НОМЕР_8 , внаслідок безпосередньої участі у бойових діях та забезпечення заходів з національної безпеки і оборони України, у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України, у складі військової частини НОМЕР_1 поблизу населеного пункту Птиче Новогродівської міської територіальної громади Покровського району Донецької області, з ІНФОРМАЦІЯ_6.
Днем смерті ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код: НОМЕР_8 , вважати ІНФОРМАЦІЯ_6, місцем смерті - населений пункт Птиче Новогродівської міської територіальної громади Покровського району Донецької області.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ідентифікаційний номер НОМЕР_9 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Суддя Хоменко Л.В.
Присяжні Загрива Л.М.
Вершок Т.М.