Рішення
Іменем України
15 грудня 2025 року місто Чернігів
Справа №751/4051/25
Провадження №2-о/751/131/25
в складі: головуючого - судді Маслюк Н. В.
присяжні Аношенко О.М., Бредюк О.В.
секретаря судового засідання Стрижак В. П.
учасники справи:
заявник - ОСОБА_1
заінтересовані особи: відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернігові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, військова частина НОМЕР_1 , Міністерство оборони України, Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради, ІНФОРМАЦІЯ_1
представник заявника - ОСОБА_2
представник заінтересованої особи Міністерства оборони України - Матвієнко Олег Борисович
представник заінтересованої особи військової частини НОМЕР_1 - Луценко Максим Володимирович
представник заінтересованої особи Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради - Корж Людмила Павлівна
представник заінтересованої особи Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - Варга Ольга Василівна
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернігова заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернігові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, військова частина НОМЕР_1 , Міністерство оборони України, Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради, ІНФОРМАЦІЯ_1 про оголошення фізичної особи померлою,
Встановив:
І. Стислий виклад позиції заявника
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про оголошення померлим ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зник безвісти 17 травня 2024 року в районі с. Роботине Пологівського району Запорізької області, під час виконання ним обов'язків військової служби у період воєнного стану, за обставин безпосередньої участі у бойових діях під час захисту Батьківщини, внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України. Датою смерті ОСОБА_3 вважати ІНФОРМАЦІЯ_3 , місцем смерті - с. Роботине Пологівського району Запорізької області.
Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_3 є його батьком. Мати та батько розлучилися у 2005 році. 17.05.2024 батько пропав безвісті при виконанні обов'язків військової служби під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії російської федерації проти України. 23.08.2024 він звертався до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернігові для отримання свідоцтва про смерть, але отримав відмову. На запит адвоката отримані матеріали службового розслідування, відповідно яких 17.05.2024 під час переміщення між укриттями, його батько у складі групи військовослужбовців, вступили у стрілецький бій з противником. У результаті вогневого контакту чотири військовослужбовці, в тому числі і батько, загинули. Евакуація тіл була неможлива через інтенсивні бойові дії. У зв'язку зі зникненням його батька було відкрито кримінальне провадження за ч.1 ст.115 КК України. Вказані факти свідчать про загибель його батька. За вказаних обставин просить оголосити його померлим. Даний факт йому потрібен для того, щоб отримати одноразову грошову допомогу, передбачену пп.1 п.2 ст.16, ч.3 ст.16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи та інші процесуальні дії у справі
Новозаводський районний суд м. Чернігова ухвалою від 08.05.2025 прийняв справу до розгляду та відкрив провадження у справі.
До розгляду справи від представників заінтересованої особи Міністерства оборони України та військової частини НОМЕР_1 надійшли додаткові пояснення (а.с.102-107,136-138), в яких вони посилались на те, що із вказаних правовідносин вбачається спір про право. Критерієм наявності спору про право у справах окремого провадження є сама можливість виникнення, зміни та припинення прав та обов'язків у третіх осіб внаслідок встановлення певного факту навіть за відсутності заперечень третіх осіб. Оголошення ОСОБА_3 померлим в порядку окремого провадження впливатиме на права та обов'язки спадкоємців, а також на їх право на отримання одноразової грошової допомоги, а також обов'язки Міноборони як орган, який уповноважений на прийняття рішень про виплату одноразової грошової допомоги. Військова частина НОМЕР_1 вважає, що воєнні дії у розумінні ч. 2 ст. 46 ЦК України на території, де зник безвісти ОСОБА_3 , не завершились, в силу чого відсутні нормативно визначені у ЦК України підстави для встановлення факту смерті ОСОБА_3 та оголошення його померлим. Військова частина НОМЕР_1 просить суд звернути увагу на те, що у ч. 2 ст. 46 ЦК України йдеться про можливість оголошення зниклої безвісти у зв'язку з воєнними діями особи померлою після спливу, щонайменше, 6-місячного строку з дня закінчення таких воєнних дій, а не з дати зникнення безвісти.
Ухвалою суду від 22.07.2025 у задоволенні клопотання представників заінтересованої особи Міністерства оборони України та військової частини НОМЕР_1 про залишення заяви без розгляду - відмовлено.
Протокольною ухвалою суду від 21.08.2025 у справі оголошено перерву для виклику свідка.
У судовому засіданні заявник та його представник заяву підтримали та просили задовольнити. Заявник зазначив, що оголошення померлим ОСОБА_3 необхідно йому для отримання свідоцтва про смерть та отримання соціальних гарантій, передбачених чинним законодавством України
Інші учасники справи в судове засіданні не прибули, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Від представників заінтересованих осіб надійшли клопотання про розгляд справи без участі представників.
У відповідності до ст..223 ЦПК України суд ухвалив проводити розгляд справи за відсутності представників заінтересованих осіб.
Суд, відповідно до положень ч.1 ст. 244 ЦПК України, 10.09.2025 оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення, відклав ухвалення та проголошення судового рішення, оголосив дату та час його проголошення 15.09.2025 року о 13 год 55 хв.
Новозаводський районний суд м. Чернігова ухвалою від 15.09.2025 поновив судовий розгляд для з'ясування певних обставин.
Новозаводський районний суд м. Чернігова ухвалами від 03.10.2025 та 06.11.2025, за клопотанням представника заявника оголошував у справі перерви.
Після перерви у судовому засіданні заявник та його представник підтримали заяву, просили задовольнити
Інші учасники після перерви у судове засідання не прибули, про день, час та місце судового засідання повідомлені. У матеріалах справи містяться заяви від представників заінтересованих осіб про розгляд справи без їх участі.
Суд, відповідно до положень ч.1 ст. 244 ЦПК України, 09.12.2025 оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення, відклав ухвалення та проголошення судового рішення, оголосив дату та час його проголошення 15.12.2025 о 08 год 30 хв.
Ш. Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин
Згідно копії свідоцтва про народження ІНФОРМАЦІЯ_4 народився ОСОБА_4 - заявник по справі. Його батьками зазначено ОСОБА_3 та ОСОБА_5 (т.1 а.с.17, 60).
17.09.2013 відповідно до ст.148 Сімейного кодексу України прізвище дитини змінено з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 » (т.1 а.с.19-23).
Крім того, мати заявника ОСОБА_5 після розірвання шлюбу змінила прізвище з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 » (т.1 а.с.21, 24-26).
Згідно витягу з реєстру територіальної громади від 21.05.2024 ОСОБА_1 проживає у квартирі АДРЕСА_1 (т.1 а.с.16).
Відповідно інформації з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть ІНФОРМАЦІЯ_5 померла ОСОБА_8 - мати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 помер батько - ОСОБА_9 (т.1 а.с.27-29, 30-32).
Згідно витягу з наказу №103 від 10.04.2024 командира військової частини НОМЕР_1 , солдата ОСОБА_3 з 10.04.2024 зараховано до списків особового складу на посаду стрільця - снайпера 2 механізованого відділення 1 механізованого взводу 2 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 (т.1 а.с.53).
20.05.2024 від ІНФОРМАЦІЯ_7 на ім'я ОСОБА_1 надійшло сповіщення сім'ї №89 про те, що його батько, солдат ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , призваний на військову службу по мобілізації 23.02.2024 ІНФОРМАЦІЯ_8 , відданий військовій присязі на вірність Українському народу, мужньо виконуючи військовий обов'язок, в бою за Україну, її свободу і незалежність, під час виконання бойового завданні в районі села Роботине Пологівського району Запорізької області, зник безвісті 17.05.2024 (т.1 а.с.33).
ОСОБА_1 звернувся до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернігові про видачу свідоцтва про смерть його батька, але отримав відмову, оскільки відсутній актовий запис про державну реєстрацію смерті ОСОБА_3 (т.1 а.с.34-35).
За заявою ОСОБА_1 за фактом зникнення безвісти його батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживав в АДРЕСА_2 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , котрий зник безвісти 17.05.2024 в районі села Роботине Пологівського району Запорізької області, порушено кримінальне провадження № 12024270340001636 за ч.1 ст. 115 КК України, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 21.05.2024 (т.1 а.с.57).
Відповідно до витягів з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин від 22.07.2024 № 20250722-4065, від 10.12.2024 № 20241210-1092, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зник на території бойових дій (під час воєнних дій) (т.1 а.с.58-59, 169-170).
На підставі наказу №2179 від 23.05.2024. за фактом зникнення безвісти солдата ОСОБА_3 проведено службове розслідування, яким було встановлено, що стрілець - снайпер 2 механізованого відділення 1 механізованого взводу 2 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону в/ НОМЕР_3 ОСОБА_3 зник безвісти 17.05.2024 під час виконання бойового завдання на підставі бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 №5051/79/179 від 16.05.2024 в районі населеного пункту Роботине Пологівського району Запорізької області в результаті ворожого обстрілу та бойового зіткнення з противником. Проведення наземних пошукових та евакуаційних заходів у районі зникнення безвісти ускладнене ворожим вогневим контролем місцевості. 17.05.2024 о 18.30 год стало відомо про їх зникнення. Згідно пояснень командира 2 стрілецького взводу 3 стрілецької роти в/ч НОМЕР_4 ОСОБА_10 він виходив на зазначену позицію разом із ОСОБА_3 та ОСОБА_11 . Ввечері 16 військовослужбовців зав'язався стрілецький бій з ворогом, в результаті якого ОСОБА_3 та ОСОБА_11 зникли безвісти. Вина військовослужбовців відсутня. Згідно наказу командира в/ч НОМЕР_1 №2310 від 25.06.2024 службове розслідування завершено, визнано, що військовослужбовець ОСОБА_3 зник безвісти 17.05.2024 під час виконання бойового завдання в районі населеного пункту Роботине Пологівського району Запорізької області внаслідок бойового ураження та дії з боку противника. Евакуацію тіл провести неможливо через ризик ураження пошуково-евакуаційної групи, інтенсивні бойові дії у районі зникнення (т.1 а.с.37-55, 171-190).
Згідно відомостей Департаменту інформатизації МВС України від 03.10.2025 відомості стосовно громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відсутні (т.2 а.с.79-80).
Крім того, згідно інформації із Державного підприємства «Український національний центр розбудови миру» від 15.10.2025 та 12.11.2025, про ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внесені до реєстру Національного інформаційного бюро, однак відомості про перебування ОСОБА_3 в полоні відсутні. Станом на дату звернення, інформація від держави-агресора через Центральне агентство з розшуку Міжнародного Комітету Червоного Хреста про ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до НІБ не надходила. Відсутні відомості про ОСОБА_3 в реєстрі оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора (т.2 а.с.76-78, 99-101).
Відповідно повідомлення Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими від 10.10.2025, в інформаційній системі з питань поводження з військовополоненими містяться відомості про ОСОБА_3 (т.2 а.с.75).
Відповідно інформаційної довідки з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру права власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, за ОСОБА_3 не зареєстровано право власності на нерухоме майно. Втім міститься інформація про арешт нерухомого майна ОСОБА_3 (т.1 а.с.67-68).
Відповідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків вбачається, що за період з 1 кварталу 2024 до 1 кварталу 2025 ОСОБА_3 отримував дохід із військових частин НОМЕР_5 , НОМЕР_1 (т.1 а.с.69).
Згідно відомостей Другої Чернігівської державної нотаріальної контори спадкова справа до майна ОСОБА_3 не заводилась, довіреності від імені ОСОБА_3 не оформлювалися (т.1 а.с.82-88).
За відомостями Головного центру обробки спеціальної інформації державної прикордонної служби України від 09.05.2025 в період з 17.05.2024 по 15.05.2025 відомості про перетинання державного кордону ОСОБА_3 в базі даних не виявлено (т.1 а.с.90).
Відповідно повідомлення Новозаводського відділу державної виконавчої служби у м. Чернігові станом на 19.05.2025 наявні виконавчі провадження за участю ОСОБА_3 , зокрема з примусового виконання постанови №751/5586/22, №751/5103/22, №751/3826/23, ЕАС №6837029, №751/1688/24 та №751/340/24 (т.1 а.с.131).
Згідно відомостей відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернігові від 20.05.2025, актові записи за період з 17.05.2024 про народження дітей, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть на ОСОБА_3 не здійснювалась (т.1 а.с.135, 161).
Місце проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 02.06.2020 зареєстроване за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується відомостями відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМСУ в Чернігівській області та довідкою Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради (т.1 а.с.124,133).
Згідно відомостей ГУ ПФУ в Чернігівській області від 19.05.2025 вбачається, що в інформаційних системах Пенсійного фонду України наявні відомості про нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму заробітної плати/доходу, грошового забезпечення у межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок застрахованій особі ОСОБА_3 за період з травня 2024 до лютого 2025 (т.1 а.с.129).
Згідно відомостей Чернігівського районного управління поліції ГУНП ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за період з 17.05.2024 і по теперішній час не притягувався. 29.05.2024 заведено в ОРС «Розшук» №48/2326 (т.1 а.с.80, 125).
Згідно відомостей з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» вбачається, що ОСОБА_3 перебуває в розшуку, як зниклий безвісти 17.05.2024 (т.1 а.с.98-100).
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_12 показав, що він являється начальником зв'язку батальйону в якому служив ОСОБА_3 . Перед виходом на бойові позиції або він, або черговий проводять інструктаж по засобам зв'язку, спілкування та ін.. На той час він знаходився на КСП батальйону і не пам'ятає хто саме проводив інструктаж, але з цим хлопцем він спілкувався особисто. Після виходу на позиції був стрілецький бій, в результаті чого з хлопцями був втрачений зв'язок. Вони підняли дрон, який оглядав позиції на які вони повинні були вийти і побачили тільки одну особу, яка лежала. По елементам одягу, зовнішньому виду я був впевнений, що це був ОСОБА_3 .
ІV. Норми права, які застосував суд та оцінка аргументів сторін
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України.
Пунктом 3 ч.2 ст. 293 ЦПК України установлено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Згідно ч.1 ст. 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Особа може бути оголошена в судовому порядку померлою у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть цієї особи. На цьому наголошено, зокрема у постановах Верховного Суду від 31 травня 2023 року у справі № 177/11/20, від 07 листопада 2023 року у справі № 607/159/23.
У постановах від 26 квітня 2023 року у справі № 337/3725/22, від 29 березня 2023 року у справі № 753/8033/22 Верховний Суд дійшов висновків, що підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин. Доказами, що підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, можуть бути зокрема письмові докази; речові докази, у тому числі звуко- і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; показання свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник; довідки з військкомату або від командира військової частини (у випадку загибелі військовослужбовців); заяви до правоохоронних органів про зникнення особи, в тому числі при обставинах, що загрожували їй смертю.
Вочевидь, вказаний перелік доказів не є вичерпним та може бути конкретизований у кожній справі залежно від встановлених у ній обставин. Подібні висновки висловлені у постанові Верховного Суду від 25 жовтня 2023 року справі № 607/1612/23 (провадження № 61-6323св23).
Законодавець розрізняє дві підстави оголошення судом фізичної особи померлою: загальну та спеціальну.
У ч.1 ст. 46 ЦК України міститься загальна норма: «фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років» та дві спеціальні: «якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, протягом шести місяців» та «за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру».
У ч.2 ст. 46 ЦК України законодавець навів дві спеціальні норми: «фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій» (речення перше) та «з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців» (речення друге).
Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті (чч.2,3 ст. 46 ЦК України).
Статтею 47 ЦК України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2024 року у справі № 755/11021/22 зроблено висновок, що шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість.
Велика Палата Верховного Суду наголошує на тому, що обрахування шестимісячного строку, зазначеного у реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, від дня припинення або скасування воєнного стану в Україні загалом або закінчення воєнних дій, збройного конфлікту на усій її території суперечило б принципу правовладдя (верховенства права) та його складовій правовій визначеності» (пункти 81 85).
Велика Палата Верховного Суду наголошує, що під час визначення моменту для початку відліку шестимісячного строку, встановленого реченням другим частини другої статті 46 ЦК України, суд повинен враховувати соціальний контекст та засаду справедливості, оскільки в умовах російської агресії, яка триває на території України, ситуація в країні залишається недостатньо стабільною, будь-які правові рішення повинні бути чутливими до складних життєвих обставин, у яких опинилися люди.
Відрахування шестимісячного строку з дня припинення або скасування воєнного стану чи закінчення воєнних дій, збройного конфлікту було б непропорційним обмеженням прав та інтересів значної кількості цивільних осіб, членів сімей Захисників і Захисниць України.
Велика Палата Верховного Суду наголошує на тому, що у частині другій статті 46 ЦК України йдеться про воєнні дії, збройний конфлікт, а не про воєнний стан. Не можна тлумачити цей припис як такий, що його можливо застосувати стосовно оголошення особи померлою винятково після скасування воєнного стану на усій території України.
Також не можна відраховувати шестимісячний строк, передбачений частиною другою статті 46 ЦК України, від дати ймовірної загибелі фізичної особи на території ведення активних бойових дій, оскільки внаслідок триваючих активних бойових дій ситуація на певній території може бути невизначеною та непередбачуваною. Зокрема, зв'язок із особою може перерватися з різних причин, особа може бути змушена змінити місце постійного проживання, перебування або потрапити в полон, що ускладнює встановлення обставин її зникнення. В умовах воєнних дій, збройного конфлікту часто бракує достовірної інформації, що унеможливлює навіть гіпотетичне визначення дати ймовірної загибелі, а відтак і об'єктивне обчислення строків для оголошення особи померлою.» (пункти 94 100 постанови Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2024 року у справі № 755/11021/22).
Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Надалі дія воєнного стану в Україні продовжувалася згідно з Указами Президента України, який триває і наразі.
Район воєнних (бойових) дій - це визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або / та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або / та можуть вестися воєнні (бойові) дії (ст. 1 Закону України «Про оборону України»).
Бойові дії це форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони, а також поліції особливого призначення Національної поліції України для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).
Відповідно до приписів ч.1, ч.6 ст. 81 ЦПК України, яка регламентує обов'язок доказування і подання доказів, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень; доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно положень ч.4 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Подія, за якої зник безвісти за особливих обставин військовослужбовець ОСОБА_3 , сталася ІНФОРМАЦІЯ_3 в районі н.п. Роботине Пологівського району Запорізької області.
Населений пункт Роботине відноситься до Токмацької міської територіальної громади Пологівського району Запорізької області.
Відповідно до Переліку у розділі ІІ Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України (наказ №376 від 28 лютого 2025 року), з 03.03.2022 с. Роботине Токмацької міської територіальної громади визнано тимчасово окупованим.
Зміст проведеного військовою частиною НОМЕР_1 службового розслідування свідчить про достеменне встановлення обставин загибелі солдата ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 в районі населеного пункту Роботине Пологівського району Запорізької області у ході бойових дій під час виконання обов'язків військової служби, пов'язаної із захистом Батьківщини. Встановлено, що тіло ОСОБА_3 залишилось на місці поранення, евакуювати тіло ОСОБА_3 можливості не було через ризик ураження пошуково-евакуаційної групи, інтенсивні бойові дії у районі зникнення.
На час розгляду справи у суду відсутні будь-які відомості про те, що ОСОБА_3 живий, перебуває у полоні, відсутні дані щодо місця його перебування, як і дані, що він виїхав за межі України тощо.
Отже, надані заявником письмові докази за фактом зникнення безвісти ОСОБА_3 з достатньою вірогідністю підтверджують загибель останнього під час виконання бойового завдання поблизу населеного пункту Роботине Пологівського району Запорізької області.
Таким чином, суд, керуючись положеннями ст. 46 ЦК України, з урахуванням конкретних обставин справи, вважає, що оголошення фізичної особи померлою можливе після спливу шести місяців з дня настання відповідної події - загибелі під час виконання бойового завдання ОСОБА_3 у районі населеного пункту Роботине Пологівського району Запорізької області.
За відсутності лише тіла загиблого військовослужбовця, при наявності достатніх доказів його загибелі при проведенні бойових дій, відмова у заяві про визнання такого військовослужбовця померлим не може вважатися такою, що відповідає завданням цивільного судочинства та узгоджується з принципом правової визначеності.
Доводи представника заінтересованої особи Міністерства оборони України та військової частини НОМЕР_1 про те, що строк шість місяців, передбачений ч. 2 ст. 46 ЦК України має рахуватись з моменту закінчення воєнних дій, суд визнає необґрунтованими та вважає за необхідне застосувати правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 29 травня 2024 року у справі № 127/28463/23, відповідно до якої оголошення фізичної особи померлою можливе після спливу шести місяців з дня настання відповідної події - загибелі у бою.
З огляду на зазначене, заява ОСОБА_13 обгрунтована та підлягає задоволенню.
Оголошення померлим ОСОБА_3 необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть та отримання соціальних гарантій, передбачених чинним законодавством України.
При цьому, суд вважає за необхідне роз'яснити заявнику, що згідно ст.309 ЦПК України та ст. 48 ЦК України, у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
V. Розподіл судових витрат
Частиною 7 статті 294 ЦПК України передбачено, що при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом, у зв'язку з чим суд не вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами відповідно до статті 141 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 76, 77, 79, 259, 263-265, 268, 273, 305-309, 341, 342 ЦПК України, ст. 46-47 ЦК України, суд,-
Вирішив:
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Оголосити померлим ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця смт Седнів Чернігівського району Чернігівської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , стрільця - снайпера 2 механізованого відділення 1 механізованого взводу 2 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , за обставин безпосередньої участі у бойових діях під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.
Датою смерті (загибелі) ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вважати ІНФОРМАЦІЯ_9 , місцем смерті (загибелі) - населений пункт Роботине Пологівського району Запорізької області.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення суду складено 15.12.2025.
Заявник - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_6 )
Заінтересована особа - відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Чернігові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місцезнаходження: вул. Василя Тарнавського, буд.15 м. Чернігів, код ЄДРПОУ 04014235)
Заінтересована особа - Міністерство оборони України (місцезнаходження: просп. Повітряних сил України, буд.6 м. Київ 03168, код ЄДРПОУ 00034022)
Заінтересована особа - військова частина НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 )
Заінтересована особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 ((місцезнаходження: АДРЕСА_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 )
Заінтересована особа - Департамент соціальної політики (місцезнаходження: вул. Івана Мазепи, буд.19 м. Чернігів 14017, код ЄДРПОУ 43649464)
Заінтересована особа - Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (місцезнаходження: вул. П'ятницька, буд.83-А м. Чернігів 14005, код ЄДРПОУ 21390940)
Суддя Н. В. Маслюк
Присяжні О.М. Аношенко
О.В. Бредюк