Справа № 307/3858/22
Провадження №1-в/307/48/25
09 грудня 2025 року м. Тячів
Тячівський районний суд Закарпатської області
у складі головуючої судді ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю представника Тячівського РВ філії Державної установи «Центр пробації» в Закарпатській області ОСОБА_3
та прокурора ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тячів подання Тячівського РВ філії Державної установи «Центр пробації» в Закарпатській області про скасування звільнення ОСОБА_5 від відбування покарання у виді позбавлення волі на строк п'ять років без конфіскації майна із встановленням іспитового строку, призначеного на підставі вироку Тячівського районного суду Закарпатської області від 27 лютого 2023 року за ч. 2 ст. 289 КК України та направлення ОСОБА_5 для відбування призначеного покарання,
Представник Тячівського РВ філії Державної установи «Центр пробації» в Закарпатській області ОСОБА_6 звернулася до суду з поданням про скасування звільнення ОСОБА_5 від відбування покарання у виді позбавлення волі на строк п'ять років без конфіскації майна із встановленням іспитового строку, призначеного на підставі вироку Тячівського районного суду Закарпатської області від 27 лютого 2023 року за ч. 2 ст. 289 КК України та направлення ОСОБА_5 для відбування призначеного покарання.
В обґрунтування подання представник посилалася на те, що вирок суду відносно ОСОБА_5 надійшов на виконання до Тячівського РВ філії ДУ «Центр пробації» в Закарпатській області 05.04.2023.
Під час першого візиту до УОПП ОСОБА_5 були роз'яснені права і обов'язки засудженої особи, порядок виконання обов'язків, покладених на засудженого судом, КВК України та Законом України «Про пробацію», відповідальність за їх не виконання, а також порядок здійснення нагляду.
За результатами проведеної бесіди засудженим було заповнено підписку про ознайомлення з вимогами законодавства та відповідними обов'язками.
Також, засудженому була винесена постанова про встановлення днів явки для реєстрації, відповідно до якої він зобов'язаний з'являтись до УОПП - перший та третій вівторок кожного місяця.
Згідно ч. З ст. 164 КВК України особи, звільнені від відбування покарання з випробуванням зобов'язані виконувати обов'язки, які покладені на них судом.
Під час іспитового строку ОСОБА_5 систематично вчиняв адміністративні правопорушення, за які його було притягнуто до адміністративної відповідальності, а саме:
25.04.2023 - постановою Тячівського районного суду Закарпатської області ОСОБА_5 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 124 та ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу.
19.06.2023 - постановою ГБВ № 402004, ОСОБА_5 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 183 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 КВК України, у разі невиконання засудженим, звільненим від відбування покарання з випробуванням, покладеного на нього обов'язку, вчинення адміністративного правопорушення із засудженим проводиться індивідуальна профілактична бесіда та застосовується письмове попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного покарання.
01.08.2023 ОСОБА_5 надав пояснення з приводу вчинених адміністративних правопорушень, з ним була проведена профілактична бесіда та до нього застосоване попередження.
Не зважаючи на раніше застосоване попередження, ОСОБА_5 знову вчинив адміністративні правопорушення, за які на нього накладено адміністративні стягнення, а саме:
25.09.2023 - постановою Тячівського районного суду Закарпатської області ОСОБА_5 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу.
04.09.2023 - постановою ЕГА 1165212 - ОСОБА_5 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.178 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу.
Крім того, згідно повідомлення Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області від 19.04.2024 ОСОБА_5 , 27.01.2024 притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 178, ч.2 ст. 178, ч. 1 ст. 127 КУпАП.
На неодноразові запити УОПП про необхідність надання постанов про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_5 відповідей до теперішнього часу не надходило.
Систематичним вчиненням адміністративних правопорушень є вчинення трьох і більше адміністративних правопорушень, що посягають на громадський порядок.
До того ж, ОСОБА_5 під час іспитового строку допустив систематичне невиконання обов'язків покладених на нього судом відповідно до ст.76 КК України, а саме: у період з 21.11.2023 по 18.02.2025, ОСОБА_5 без поважних причин не з'являвся для реєстрації до УОПП відповідно до постанови про встановлення днів явки для реєстрації.
З матеріалів справи встановлено, що 04.09.2023 ОСОБА_5 був призваний на військову службу за призовом під час мобілізації, що є поважною причиною неявки для реєстрації починаючи з 05.09.23 по 07.11.2023.
УОПП стало відомо, що з 13.11.2023 ОСОБА_5 самовільно залишив військову частину та відсутній на військовій службі. Командиром військової частини до відповідних органів було направлено повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 407 КК У країни.
З метою встановлення місця перебування ОСОБА_5 , УОПП були розпочаті заходи з виявлення засудженого, місцезнаходження якого не відоме.
За результатами проведених заходів встановити місце знаходження ОСОБА_5 не вдалося, тому 05.06.2024 до Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області було направлено подання для проведення подальших розшукових заходів.
09.07.2024 до УОПП від Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області надійшли матеріали розшуку, а саме: зобов'язання ОСОБА_5 про явку до УОПП та пояснення.
10.07.2024 була опитана матір ОСОБА_5 , яка повідомила що її син відсутній за місцем проживання та місце його перебування їй не відоме.
Цього ж дня УОПП знову були розпочаті заходи з виявлення засудженого, місцезнаходження якого не відоме.
28.08.2024 до Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області було направлено подання для проведення подальших розшукових заходів.
09.09.2024 працівниками СКП Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області було заведено розшукову справу «Розшук» № 4308424.
04.06.2025 ОСОБА_5 з'явився до УОПП та пояснив, що після самовільного залишення служби в ЗСУ він знаходився вдома; вину свою визнає та на даний час вирішує питання про подальше проходження служби; 04.06.2025 ОРС № 4308424 -закрито.
Враховуюче викладене, у період з 21.11.2023 по 18.02.2025 - ОСОБА_5 допустив систематичне невиконання обов'язків покладених на нього судом без поважних причин.
Систематичним невиконанням покладених на звільненого з випробуванням обов'язків є невиконання протягом іспитового строку три і більше разів одного або кількох обов'язків без поважних причин.
Поведінка ОСОБА_5 свідчить про небажання стати на шлях виправлення.
Відповідно до ч. 1 ст.166 КВК України якщо засуджений не виконує обов'язки, встановлені цим Кодексом, Законом України "Про пробацію", а також покладені на нього судом, або систематично вчиняє правопорушення, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання.
Ураховуючи викладене, провідний інспектор Тячівського РВ філії Державної установи «Центр пробації» в Закарпатській області ОСОБА_6 просила скасувати звільнення ОСОБА_5 від відбування покарання у виді позбавлення волі на строк п'ять років без конфіскації майна із встановленням іспитового строку, призначеного на підставі вироку Тячівського районного суду Закарпатської області від 27 лютого 2023 року за ч. 2 ст. 289 КК України та направити ОСОБА_5 для відбування призначеного покарання.
В судовому засіданні представник Тячівського РВ філії Державної установи «Центр пробації» в Закарпатській області ОСОБА_3 у підтримання подання посилався на обставини, викладені у ньому.
Прокурор просив відмовити у задоволенні подання оскільки не встановлено місце перебування ОСОБА_5 та розглянути дане подання без його участі неможливо.
Засуджений ОСОБА_5 у судове засідання не прибув, згідно наказу командира військової частини № 180 від 11.06.2025, ОСОБА_5 захарований до списків особового складу військової частини з 11 червня 2025 року та згідно наказу № 186 від 16.06.2025 - виключений з усіх видів забезпечення у зв'язку із самовільним залишенням місця лікування, а саме «Центр легеневого здоров'я» (м. Львів).
Дослідивши обставини подання, заслухавши думку прокурора про обґрунтованість подання, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні вказаного подання з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 78 КК України суд направляє засудженого для відбування призначеного покарання, якщо засуджений не виконує покладені на нього обов'язки або систематично вчинює правопорушення, що потягли за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення.
Згідно ст. 166 Кримінально-виконавчого кодексу України якщо засуджений не виконує обов'язки, встановлені цим Кодексом, Законом України "Про пробацію", а також покладені на нього судом, або систематично вчиняє правопорушення, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання.
Подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання вноситься до суду після застосування уповноваженим органом з питань пробації до засудженого письмового попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного покарання.
У разі невиконання засудженим, звільненим від відбування покарання з випробуванням, обов'язків, визначених законом та покладених на нього судом, систематичного вчинення правопорушень, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, уповноважений орган з питань пробації застосовує до нього письмове попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного покарання.
Систематичним вчиненням правопорушень, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про небажання стати на шлях виправлення, є вчинення засудженим протягом іспитового строку трьох і більше таких правопорушень.
Відповідно до п. 4 та 5 Порядку здійснення нагляду та проведення соціально-виховної роботи із засудженими до покарань, не пов'язаних з позбавленням волі, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 29 січня 2019 року № 272/5 якщо засуджена особа після двох викликів поспіль не з'явилась до уповноваженого органу з питань пробації (для проведення першої бесіди або протягом перебування на обліку) без поважних причин, уповноважений орган з питань пробації проводить першочергові заходи з виявлення такої особи та за наявності підстав вживає заходів, які передбачені у разі ухилення особи від відбування покарання, виконання обов'язків, покладених на неї, або направляє матеріали до територіального органу Національної поліції України для оголошення такої засудженої особи у розшук.
Поважними причинами неявки засудженої особи за викликом уповноваженого органу з питань пробації у призначений строк відповідно до частини першої статті 34, частини першої статті 37, частини шостої статті 41 КВК України визнаються несвоєчасне одержання виклику, хвороба та інші обставини, які фактично позбавляють її можливості своєчасно прибути за викликом (документально підтверджені).
Згідно п. 8 цього Порядку у разі невиконання засудженим, звільненим від відбування покарання з випробуванням, обов'язків, визначених законом та покладених на нього судом, систематичного вчинення правопорушень, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, уповноважений орган з питань пробації застосовує до нього письмове попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного покарання за формою, наведеною в додатку 23 до цього Порядку.
Якщо декілька порушень виявлені одночасно, до засудженої особи застосовується одне попередження.
Перед винесенням попередження засуджений до ГР, ВР чи звільнений з випробуванням надає пояснення. З винесеним попередженням засуджений до ГР, ВР чи звільнений з випробуванням ознайомлюється та ставить на ньому свій підпис.
Виходячи із системного аналізу наведеного законодавства подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженої особи для відбування призначеного судом покарання може бути внесено до суду після застосування до нього письмового попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного покарання, якщо засудженим протягом іспитового строку вчинено три і більше правопорушення, тобто таке попередження може бути застосовано після систематичного вчинення правопорушень і саме по собі вчинення трьох і більше адміністративних правопорушень, що потягнули за собою адміністративні стягнення не є підставою для звернення до суду з вказаним поданням.
07 квітня 2023 року заступником начальника Тячівського РВ філії Державної установи «Центр пробації» в Закарпатській області винесено постанову про встановлення ОСОБА_5 днів явки на реєстрацію, із якою ОСОБА_5 цього ж дня був ознайомлений і 18 квітня 2023 року, 02 травня та 16 травня 2023 року, 06 червня та 20 червня 2023 року, 04 липня та 18 липня 2023 року, 01 серпня та 15 серпня 2023 року з'явився на планову реєстрацію, про що свідчить його підпис у листку реєстрації (а. с. 27)
Також, із вказаної справи відомо, що ОСОБА_5 неодноразово був притягнутий до адміністративної відповідальності, а саме: 25.04.2023 за ст. 124 та ч. 1 ст. 130 КУпАП, 19.06.2023 - постановою ГБВ № 402004 за ст. 183 КУпАП, 25.09.2023 - за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП та 04.09.2023 постановою ЕГА 1165212 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.178 КУпАП (а. с. 66, 68, 85, 87).
Щодо твердження представника Тячівського РВ філії Державної установи «Центр пробації» в Закарпатській області про те, що ОСОБА_7 27.01.2024 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 178, ч.2 ст. 178, ч. 1 ст. 127 КУпАП, то таке не знайшло свого підтвердження під час розгляду подання, оскільки доказів притягнення ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності ч. 1 ст. 178, ч.2 ст. 178, ч. 1 ст. 127 КУпАП суду не надано.
Згідно наказу командира військової частини № 180 від 11.06.2025, ОСОБА_5 захарований до списків особового складу військової частини з 11 червня 2025 року та згідно наказу № 186 від 16.06.2025 - виключений з усіх видів забезпечення у зв'язку із самовільним залишенням місця лікування, а саме «Центр легеневого здоров'я» (м. Львів).
Крім цього, іспитовий строк, встановлений вироком суду закінчився 29 березня 2025 року.
Положенням ст. 8 КВК України передбачено, що засуджені мають право на отримання інформації про свої права і обов'язки, порядок та умови виконання та відбування призначеного судом покарання, а тому з цією метою адміністрація установи чи органу, який виконує покарання, зобов'язана надати засудженим зазначену інформацію, а також ознайомлювати їх із змінами порядку і умов відбування покарань.
Так, на орган пробації, як центральний орган виконавчої влади, покладено обов'язок щодо виконання певних видів кримінальних покарань, у тому числі скасування звільнення, для чого орган пробації повинен вживати певні заходи.
Судом встановлено, що засуджений ОСОБА_5 станом на 16 червня 2025 року виключений з усіх видів забезпечення військової частини у зв'язку із самовільним залишенням місця лікування; суд зазначає, що інформація наявна станом на 16 червня 2025 року, а будь-яких додаткових заходів, спрямованих на встановлення фактичного місцезнаходження засудженого, станом на дату розгляду подання орган пробації не вживав та не встановлював.
Крім того, орган пробації доказів про отримання ОСОБА_5 виклику до органу пробації після 16 червня 2026 року не надано.
Ураховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення ОСОБА_5 для відбування призначеного судом покарання унаслідок систематичного вчинення правопорушень, що потягли за собою адміністративні стягнення та двох неявок без поважних причин на реєстрацію і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення.
Керуючись ст. ст. 371, 372, 376 КПК України,
Відмовити у задоволенні подання Тячівського РВ філії Державної установи «Центр пробації» в Закарпатській області про скасування звільнення ОСОБА_5 від відбування покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років без конфіскації майна із встановленням іспитового строку, призначеного на підставі вироку Тячівського районного суду Закарпатської області від 27 лютого 2023 року за ч. 2 ст. 289 КК України та направлення ОСОБА_5 для відбування призначеного покарання.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано, та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Закарпатського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через суд, який постановив ухвалу, протягом семи днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали буде складено та оголошено 12 грудня 2025 року о 11 год. 30 хв.
Суддя ОСОБА_1