Справа № 761/8411/25
Провадження № 3/761/2389/2025
09 березня 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Кондратенко Олена Олександрівна, розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого майстром служби енергетичного забезпечення Комунального підприємства «Київпастранс», уродженця м. Богуслав Київської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 4 ст. 140 КУпАП
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 19.02.2025 майстер Західного району контактної мережі КП «Київпастранс» ОСОБА_1 , будучи посадовою особою відповідальною за експлуатацію з утримання та технічно-дорожнього руху, не забезпечив експлуатаційні параметри і надійність об'єкта елементів контактно-кабельної мережі, внаслідок чого 26 грудня 2024 року о 23 годині 38 хвилин по вулиці Велика Житомирська, 34, в м. Києві стався обрив мережі, що призвело до пошкодження з матеріальними збитками транспортного засобу «Subaru», державний номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_2 , чим порушив п. 5.10.2 ДСТУ 3587, п. 1.5 ПДР України, тобто вчинив правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 140 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився повторно, про час та місце розгляду справи повідомлявся у встановлений законом порядок, про причини неявки суд не повідомив.
Враховуючи, що з огляду на правила, встановлені ст. 268 КУпАП, у даному разі явка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у судове засідання не є обов'язковою, суддя вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .
За ч. 1 ст. 140 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху.
Відповідальність за ч. 2 ст. 140 КУпАП передбачена за порушення визначеного законодавством порядку погодження з уповноваженим підрозділом Національної поліції: встановлення рекламоносіїв, технічних засобів організації дорожнього руху, проведення будь-яких робіт на автомобільних дорогах, вулицях, залізничних переїздах; розроблення проектної документації на будівництво, реконструкцію і ремонт автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та об'єктів дорожнього сервісу; здійснення пасажирських перевезень за встановленими маршрутами руху транспортних засобів загального користування.
Диспозиція ч. 3 ст. 140 КУпАП передбачає відповідальність за порушення нормативів щодо обладнання на автомобільних дорогах, вулицях, залізничних переїздах місць: провадження робіт, залишення дорожніх машин, будівельних матеріалів, конструкцій тощо, а так само неусунення після закінчення робіт перешкод і неприведення автомобільної дороги, вулиці, залізничного переїзду в стан, що гарантує безперешкодний і безпечний рух транспортних засобів та пішоходів.
За ч. 4 ст. 140 КУпАП настає відповідальність за порушення, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Отже, об'єктом правопорушень, передбачених ст. 140 КУпАП, є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994 (далі- Постанова), поширюються на автомобільні дороги загального користування, вулиці і дороги міст та інших населених пунктів, залізничні переїзди, у межах смуги їх відведення та «червоних ліній» відповідно і є обов'язковими для власників дорожніх об'єктів, органів, що здійснюють управління ними, та їх користувачів, а також для підприємств та організацій, що забезпечують ремонт та утримання дорожніх об'єктів.
Пунктом 11 Постанови передбачено, що власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, підприємства та організації, що забезпечують ремонт та утримання дорожніх об'єктів, зобов'язані:
своєчасно і якісно виконувати роботи з ремонту та утримання дорожніх об'єктів відповідно до Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів, затверджених наказом Мінрегіону від 14.02.2012 № 54, ДСТУ 3587:22 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги. Вимоги до експлуатаційного стану», ДСТУ 8749:2017 «Безпека дорожнього руху. Огородження та організація дорожнього руху в місцях проведення дорожніх робі»;
постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об'єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух;
контролювати якість робіт, що виконуються підрядними організаціями;
вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об'єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно-кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об'єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції оперативно вносити зміни до схеми організації дорожнього руху;
аналізувати стан аварійності на дорожніх об'єктах, виявляти аварійно-небезпечні ділянки і місця концентрації дорожньо-транспортних пригод, розробляти і здійснювати заходи щодо удосконалення організації дорожнього руху для усунення причин та умов, що призводять до їх скоєння;
разом з уповноваженим підрозділом Національної поліції брати участь в огляді місць дорожньо-транспортних пригод для визначення дорожніх умов, за яких вони сталися, та усувати виявлені недоліки;
своєчасно сповіщати місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування і користувачів автомобільних доріг про строки і порядок закриття або обмеження руху транспортних засобів, стан дорожнього покриття, рівень аварійності на відповідних ділянках, гідрометеорологічні та інші умови;
забезпечувати дотримання вимог техніки безпеки, а також безпеки дорожнього руху під час виконання дорожньо-експлуатаційних робіт;
відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізничних переїздів.
На запит Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції від 20.01.2025 №1755/41/11/10/02-2025 КП «Київпастранс» листом від 27.01.2025 №053/01/05-68 повідомило, що дорожньо-транспортна пригода на вулиці Велика Житомирська, 29-31 (перед Львівською площею у напрямку площі Шевченка) сталася 26.12.2024, під час якої було пошкоджено контактну мережу тролейбусної лінії та вказаний вище транспортний засіб; контактна мережа трамвая та тролейбуса м. Києва знаходиться на балансі відокремленого підрозділу КП «Київпастранс» Служби енергетичного забезпечення та зв'язку; контактна мережа тролейбусної лінії на вулиці Велика Житомирська на момент скоєння дорожньо-транспортної пригоди відповідала вимогам Правил експлуатації трамвая та тролейбуса і знаходилася в технічно справному стані; відповідальна особа за технічно справний стан контактної мережі на вулиці Велика Житомирська майстер Західного району контактної мережі ОСОБА_1 ; контактну мережу було пошкоджено невстановленим негабаритним транспортним засобом, повноважень та можливостей для встановлення транспортного засобу відокремлений підрозділ КП «Київпастранс» Служба енергетичного забезпечення та зв'язку не має.
До вказаного листа було долучено виписку із журналу пошкоджень на контактній мережі за 26.12.2024.
Разом з цим, в матеріалах справи відсутні дані про проведення Управлінням патрульної поліції перевірки щодо інформації, повідомленої КП «Київпастранс», стосовно встановлення негабаритного транспортного засобу, який пошкодив контактну мережу, що унеможливлює суд встановити чи дійсно обрив мережі став наслідком невиконання своїх функціональних обов'язків ОСОБА_1 .
Крім того, враховуючи вимоги п. 3 Розділу ІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 № 1395, одним із ключових та належних доказів наявності факту правопорушення посадової особи, передбаченого ч.4 ст. 140 КУпАП, є Акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі, вимоги щодо змісту та реквізитів якого, визначені додатком 2 зазначеної Інструкції.
Натомість, усупереч зазначеним вимогам закону, уповноваженою особою Управління патрульної поліції у м. Києві Акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 27.12.2024 (час складання 00 год. 30 хв.) був складений з грубим порушенням, так як, за змістом явно не відповідає вимогам Інструкції до його складання. Зокрема, інспектором поліції акт складено без дотримання визначеного порядку, оскільки, складання такого здійснено за відсутності представника КП «Київпастранс», який відповідає за належне утримання зазначеної ділянки. Доказів запрошення представника КП «Київпастранс» для обстеження технічного стану об'єкта елементів контактно-кабельної мережі та складання відповідного акта, та відмови з'явитись, працівником поліції до матеріалів справи також не долучено.
Відповідно до ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України (ч. 1 ст. 2 КУпАП).
За приписами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Статтею 252 КУпАП передбачено, що оцінка доказів здійснюється за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що, оскільки, обставини, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, не підтверджується належними та допустимими доказами, а наявні в матеріалах справи докази не доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП, у зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ч. 4 ст. 140, ст.ст. 251, 252, п. 1 ст. 247 КУпАП, суддя
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.4 ст.140 КУпАП України закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови через Шевченківський районний суд м. Києва до Київського апеляційного суду.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: