Справа №760/6567/25
3/760/2911/25
27 жовтня 2025 року м.Київ
Суддя Солом'янського районного суду міста Києва Воронкін О.А., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( далі - КУпАП):
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
27.02.2025 о 12 годині 40 хвилин в м. Київ, вул. Героїв Севастополя, біля буд. 36/1 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21053 держаний номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння (сповільненість мови, звужені зіниці очей, які не реагують на світло, неприродня блідість). Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився на нагрудний відео реєстратор 470646. Від керування відсторонений шляхом залишення на місці зупинки, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність, передбачена ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Судове засідання по даній справі призначено на 31.03.2025, 16.06.2025 та 27.10.2025 проте ОСОБА_1 до суду не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
У рішеннях Європейського Суду з прав людини від 03 квітня 2008 року в справі «Пономарьов проти України», «Олександр Шевченко проти України» (Заява N 8371/02) від 26.04.2007 (п.27) «Трух проти України" (заява N 50966/99) від 14 жовтня 2003 року наголошено на тому, що особа в розумні інтервали часу має вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їй судового провадження.
З огляду на те, що при повідомленні судом про місце і час розгляду справи, та вжиття всіх заходів щодо унеможливлення порушення процесуальних прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , будучи обізнаним про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення та розгляд справи Солом'янським районним судом міста Києва, не дивлячись на достатність часу для того, щоб з'явитися до суду та дізнатися про рух справи, не вжив заходів для явки до суду, не подав письмових заперечень проти протоколу, тому суд вважає, що наведена поведінка учасника процесу є такою, що направлена на затягування розгляду справи, з метою спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого ст. 38 КУпАП та уникнення відповідальності за вчинене правопорушення проти безпеки дорожнього руху.
Згідно зі ст. 268 КУпАП, яка не передбачає обов'язкової участі особи при розгляді справи за ч.1 ст. 130 КУпАП, а також з урахуванням принципу судочинства, зазначеного в практиці Європейського Суду з прав людини, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
На думку суду неявка особи, що притягається до адміністративної відповідальності до суду, яка повинна добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, свідчить про безпідставне умисне затягування справи, нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст.1 КУпАП).
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов до наступного.
Так, відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.
Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративне правопорушення.
Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Відповідно до диспозиції ч. 3 ст. 130 КУпАП адміністративна відповідальність настає за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння, а також за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції
Для встановлення події правопорушення, зазначеного у ч. 3 ст. 130 КУпАП необхідно з'ясувати чи дійсно саме та особа, відносно якої складено протокол, а не інша, керувала транспортним засобом, чи було піддано особу, яка керує транспортним засобом, двічі протягом року адміністративному стягненню за ч. 1 або ч. 2 ст. 130 КУпАП. Крім того, в даному випадку необхідно встановити наявність факту відмови такої особи, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно вимог ст.14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватись вимог Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, статтею 53 цього Закону передбачено, що юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про дорожній рух, відповідних правил, нормативів і стандартів, несуть відповідальність згідно з законодавством України.
Відповідно до п. 2.5. Правил Дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306, 2.5. Водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пункту 2.9 «а» Правил дорожнього руху України - водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до п. 1.10 Правил дорожнього руху водієм є особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
Порядок проходження огляду водіїв на стан сп'яніння регламентується ст. 266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МВС України № 1452/735 від 09 листопада 2015 року ( далі - Інструкція) та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 зі змінами та доповненнями (далі - Порядок).
Судом встановлено, що 27.02.2025 о 12 годині 40 хвилин в м. Київ, вул. Героїв Севастополя, біля буд. 36/1 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21053 держаний номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння (сповільненість мови, звужені зіниці очей, які не реагують на світло, не природня блідість). Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився на нагрудний відео реєстратор 470646. Від керування відсторонений шляхом залишення на місці зупинки, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність,
Обґрунтовані та визначені законом підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 130 КУпАП настали в момент його відмови від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, що підтверджується змістом досліджених у судовому засіданні наступних доказів, а саме:
-протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 257720 від 27.02.2025;
-направленням водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції, складеного 27.02.2025 о 12 годині 45 хвилин;
-відеозаписами з нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) від 27.02.2025, використання яких передбачено ст. 40 Закону України «Про національну поліцію» та Інструкцію про порядок зберігання, видачі, приймання, використання нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) працівниками патрульної поліції та доступ до відеозаписів з них», затвердженої наказом Департаменту патрульної поліції №100 від 03.02.2016;
-рапортом щодо обставин, викладених у протоколі;
-постановою про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст.126 КУпАП; та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу;
-постановою Києво-Святошинського районного суду міста Києва від 16.12.2025 року у справі ЄУН 369/16331/24 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.130, ч.5 ст. 126 КУпАП;
-постановою Солом'янського районного суду міста Києва від 01.11.2024 у справі ЄУН 760/18983/24 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст.130 КУпАП;
-карткою реєстрації транспортного засобу.
Надані суду відеозаписи містять фіксацію обставин зупинки 27.02.2025 о 12 годині 40 хвилин в м. Київ, вул. Героїв Севастополя, біля буд. 36/1 працівниками поліції транспортного засобу ВАЗ 21053 держаний номерний знак НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_1 , факт перебування у стані наркотичного сп'яніння, факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку у найближчому закладі охорони здоров'я та складення щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення у зв'язку з його відмовою від такого огляду.
Крім того, факт керування 27.02.2025 о 12 годині 40 хвилин в м. Київ, вул. Героїв Севастополя, біля буд. 36/1 транспортним засобом ВАЗ 21053 держаний номерний знак НОМЕР_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення ЕПР1 № 257720 від 27.02.2025, відповідно до якого останній визнав обставини, викладені у протоколі та факт відмови від проходження огляду з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння, постановою про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст.126 КУпАП, яку останній не оскаржував.
Перевіркою матеріалів провадження порушень при складанні протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 257720 від 27.02.2025 не встановлено, оскільки інспектором було виконано вимоги ст. 266 КУпАП, Інструкції і Порядку та запропоновано ОСОБА_1 пройти медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння у найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на проведення такого огляду, на що ОСОБА_1 відмовився.
Відповідно до наданої суду копії постанови Києво-Святошинського районного суду міста Києва від 16.12.2025 року у справі ЄУН 369/16331/24 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.130, ч.5 ст. 126 КУпАП та призначено покарання у вигляді штрафу у розмірі 40800 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком 5 років. Постанова набрала законної сили.
Відповідно до наданої суду копії постанови Солом'янського районного суду міста Києва від 01.11.2024 у справі ЄУН 760/18983/24 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст.130 КУпАП та призначено покарання у вигляді штрафу у розмірі 51000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком 10 років. Постанова набрала законної сили.
Дані докази у розумінні ст. 251 КУпАП, суд визнає належними, допустимими, та такими, які повністю доводять вину ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, суд вважає, що ОСОБА_1 будучі особою, яку двічі протягом року піддано адміністративному стягненню за ч.ч. 2, 3 ст.130 КУпАП, порушивши вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України, вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 130 КУпАП, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення знайшла своє підтвердження у сукупності досліджених судом доказів і він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 130 КУпАП.
При накладенні стягнення,відповідно до вимог ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини та майновий стан: відповідно до протоколу ОСОБА_1 не працює, групи інвалідності не має, раніше не притягувався до адміністративної відповідальності
Інкриміноване ОСОБА_1 правопорушення вчинено тобто втретє протягом року. Визначена поведінка ОСОБА_1 вказує на його стійку протиправну направленість.
Обставин, що згідно ст.ст. 34-35 КУпАП, пом'якшують та обтяжують відповідальність, судом не встановлено.
Крім того, відповідно до реєстраційної картки транспортного засобу автомобіль ВАЗ 21053 держаний номерний знак НОМЕР_1 на праві власності належить ОСОБА_2 .
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про призначення ОСОБА_1 стягнення за ч. 3 ст. 130 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 51 000 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (дестять) років без конфіскації транспортного засобу, що буде необхідним і достатнім, з метою виховання особи в дусі додержання законів України, поваги до Правил дорожнього руху, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.40-1 КпАП України «Судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення».
Згідно п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь держави у сумі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 35, ст.130, ст. 40-1 КУпАП, суддя, -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51 000 грн. 00 коп. (п'ятдесят одна тисяча грн. 00 коп.) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років без конфіскації транспортного засобу «Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/21081300, Код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783, Номер рахунку (IBAN): UA698999980313040149000026001, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081300) Призначення платежу: 101/код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб, РНОКПП або серія та номер паспорта громадянина України; штраф, стягнутий з (ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується штраф) на користь держави, за рішенням Солом'янського районного суду міста Києва №…».
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок «Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Призначення платежу: 101/код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб, РНОКПП або серія та номер паспорта громадянина України; судовий збір, стягнутий з (ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується судовий збір) на користь держави, за рішенням Солом'янського районного суду міста Києва №…)».
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити, що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, може бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду у десятиденний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Солом'янський районний суд м. Києва.
Суддя О.А. Воронкін