Постанова від 15.12.2025 по справі 760/22530/25

15.12.2025 Справа № 760/22530/25

Справа пр. № 3/756/6237/25

ун. № 760/22530/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2025 року Оболонський районний суд міста Києва у складі:

головуючого - судді Андрейчука Т.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Кушко М.В.,

прокурора - Гриненко А.Є.,

особи, яка притягається до

адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в місті Києві справу про адміністративне правопорушення, матеріали якої надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції у місті Києві, щодо ОСОБА_1 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця міста Жмеринка Вінницької області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонера, звинуваченого у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого

ч. 1 ст. 1726 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

15 серпня 2025 року до Солом'янського районного суду міста Києва від Національного агентства з питань запобігання корупції надійшов протокол про адміністративне правопорушення від 08 серпня 2025 року № 47-01/153/25 за ч. 1 ст. 1726 КУпАП, складений стосовно ОСОБА_1 головним спеціалістом відділу контролю за своєчасністю подання декларацій Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_2 .

У протоколі зазначено, що ОСОБА_1 , будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України "Про запобігання корупції", несвоєчасно без поважних причин подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення).

Постановою Солом'янського районного суду міста Києва від 07 листопада 2025 року справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого за ч. 1 ст. 1726 КУпАП, передано за підсудністю до Оболонського районного суду міста Києва.

Указана справа надійшла до Оболонського районного суду міста Києва 03 грудня

2025 року та на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03 грудня 2025 року була передана на розгляд судді Андрейчуку Т.В.

Розгляд справи було призначено Оболонським районним судом міста Києва на

10 год 00 хв 12 грудня 2025 року.

Прокурор у судовому засіданні стверджувала, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного проступку, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, є повністю доведеною.

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав, пояснив, що він забув подати у термін до 01 квітня 2024 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік. Після того, як йому 05 квітня 2024 року зателефонували з Міністерства оборони України та проінформували про його обов'язок своєчасно подати декларацію, ОСОБА_1 10 квітня 2024 року подав її шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у персональному електронному кабінеті.

Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора щодо наявності підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, дійшов такого висновку.

Наказом Міністра оборони України від 17 липня 2020 року № 34 ОСОБА_1 був призначений на посаду директора Департаменту соціального та гуманітарного забезпечення Міністерства оборони України. Цього ж дня наказом Міністра оборони України № 40

ОСОБА_1 присвоєно четвертий ранг державного службовця. Також 17 липня 2020 року він прийняв присягу державного службовця.

19 травня 2021 року наказом Міністра оборони України № 31 на підставі абз. 2 ч. 1

ст. 85 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII припинено державну службу та звільнено ОСОБА_1 з посади директора Департаменту соціального та гуманітарного забезпечення Міністерства оборони України. Цього ж дня наказом Міністра оборони України № 32 ОСОБА_1 призначено директором Департаменту соціального та гуманітарного забезпечення Міністерства оборони України.

Відповідно до наказу Міністра оборони України від 03 серпня 2022 року № 55

ОСОБА_1 переведено на посаду заступника директора - начальника відділу планування та організації гуманітарного забезпечення Департаменту гуманітарного забезпечення Міністерства оборони України.

Згідно з наказом Міністра оборони України від 29 серпня 2023 року № 57 ОСОБА_1 присвоєно третій ранг державного службовця

Наказом Міністра оборони України від 30 листопада 2023 року № 375 на підставі

п. 1 ч. 1 та ч. 4 ст. 87 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року

№ 889-VIII припинено державну службу та звільнено ОСОБА_1 з посади заступника директора - начальника відділу планування та організації гуманітарного забезпечення Департаменту гуманітарного забезпечення Міністерства оборони України.

За приписами пп. "в" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" від

14 жовтня 2014 року № 1700-VII суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня

2015 року № 889-VIII державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби

Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції" та є суб'єктом декларування.

За приписами абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" від

14 жовтня 2014 року № 1700-VII особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у пп. "а", "в-ґ" п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, зобов'язані до 01 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому ч. 1 цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану" від 08 липня 2022 року № 2381-ІХ, який набрав чинності 03 серпня

2022 року, передбачено, що суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" від 20 вересня 2023 року № 3384-IX, який набрав чинності 12 жовтня 2023 року, відновлено обов'язок подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від

08 листопада 2023 року № 252/23, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" від 14 жовтня 2014 року

№ 1700-VII (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня.

Зважаючи на те, що ОСОБА_1 є особою, які припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування 30 листопада 2023 року, а тому до 00 год 00 хв 01 квітня 2024 року він зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік.

Проте усупереч зазначеним положенням законодавства у термін до 01 квітня

2024 року ОСОБА_1 не подав шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у персональному електронному кабінеті декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік. Така декларація була подана ОСОБА_1 лише 10 квітня 2024 року.

Ч. 1 ст. 1726 КУпАП встановлено відповідальність за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Ч. 1 ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції" визначено, що корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до положень ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За правилами ст. ст. 10, 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

Склад правопорушення за ч. 1 ст. 1726 КУпАП є формальним, оскільки обов'язковим елементом об'єктивної сторони є умисна дія - умисне несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування без поважних причин. Тому орган, уповноважений на складання протоколу про адміністративне правопорушення, зобов'язаний довести суду наявність в діях особи, що притягується до адміністративної відповідальності за вчинення цього адміністративного правопорушення, умислу на несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування без поважних причин.

При цьому суб'єктивна сторона даного правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.

КУпАП визначає, що адміністративне правопорушення за своїми суб'єктивними властивостями - діяння чи бездіяльність, вчинені з певною ціллю і з певних мотивів. Ці органічно зв'язані між собою, взаємозалежні форми психічної активності створюють зміст суб'єктивної сторони правопорушення. Вина це є психічне ставлення особи в формі умислу або необережності до своїх дій і їх наслідків. Вина - це обов'язкова умова адміністративної відповідальності.

Умисел - це відношення пізнавальної можливості і волі суб'єкта до вчиненого ним діяння. Його обов'язкові елементи, це повне усвідомлення протиправності скоєного діяння в його юридичних і соціально-побутових особливостях, передбачення антигромадських результатів свого діяння (бездіяльності), бажання або усвідомлене допущення настання вказаних наслідків. Відсутність умислу і необережності засвідчують про випадок - такому збігу життєвих обставин, при яких особа не усвідомлювала і не могла усвідомлювати властивостей вчиненого або не передбачала і не могла передбачати наслідків вчиненого діяння. Випадок і вина - це категорії взаємовиключні, а тому вчинення діяння або бездіяльності випадково не є умовою адміністративної відповідальності.

Конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за вказаною частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного вебсайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Судом не встановлено поважних причин, які б об'єктивно унеможливили своєчасне подання ОСОБА_1 після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік.

Зважаючи на викладене, суд вважає доведеним, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, усупереч вимогам абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII, пп. 1 п. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08 листопада 2023 року № 252/23, без поважних причин своєчасно не подав шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у персональному електронному кабінеті декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік. Указані обставини підтверджуються даними протоколу про адміністративне правопорушення від 08 серпня 2025 року № 47-01/153/25, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, роздруківкою з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з загальними відомостями та інформацією щодо подання декларації, послідовністю дій користувача з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинив ОСОБА_1 , повідомленням Міністерства оборони України про факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 , копіями витягів з наказів Міністра оборони України від 17 липня 2020 року № 34, від 17 липня 2020 року № 40, від 19 травня 2021 року № 31, від 19 травня 2021 року № 32, від 03 серпня 2022 року № 55, від 29 серпня 2023 року № 57, від 30 листопада 2023 року № 375, службовою запискою керівника Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації Національного агентства з питань запобігання корупції від 25 березня 2025 року № 70-09/2811-25.

Вказані дії ОСОБА_1 суд кваліфікує як адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

Ч. 4 ст. 38 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених ст. ст. 16414, 21215, 21221 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Для визначення початку перебігу строку давності притягнення особи до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, важливу роль відіграють як день вчинення, так і день виявлення правопорушення.

Днем вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, є 01 квітня 2024 року.

Однак ні нормами Закону України "Про запобігання корупції" від 14 жовтня

2014 року № 1700-VII, ні положеннями КУпАП не визначено, що є моментом виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного із корупцією.

У постанові від 28 лютого 2019 року у справі № 149/2498/17 Верховний Суд виснував, що початок перебігу строку накладення адміністративного стягнення слід пов'язувати з днем виявлення правопорушення саме органом, який уповноважений на складання відповідного протоколу про адміністративне правопорушення, як початкового етапу процедури притягнення особи до адміністративної відповідальності. Днем виявлення правопорушення слід також вважати і день, коли до уповноваженого органу надійшли будь-які відомості про можливе вчинення адміністративного правопорушення.

Таким чином, моментом виявлення порушення, пов'язаного з корупцією, є момент отримання інформації про таке порушення уповноваженими (особою чи органом державної влади). При цьому складання адміністративного протоколу про вчинення порушення, пов'язаного з корупцією, - є лише окремою процесуальною дією, вчиненою на підставі виявленого факту порушення, пов'язаного з корупцією (факт виявлення порушення - це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення).

Водночас суд звертає увагу на те, що правові висновки Верховного Суду викладаються у постановах, ухвалених ним за результатами розгляду справи, а не у листах Верховного Суду.

25 січня 2025 року до Національного агентства з питань запобігання корупції надійшло повідомленням Міністерства оборони України про факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 , а 20 червня 2025 року Національним агентством з питань запобігання корупції отримано від Міністерства оборони України інші документи, необхідні для складання протоколу у справі про адміністративне правопорушення. Отже, саме

20 червня 2025 року органом, уповноваженим на складання протоколів у справах про адміністративні правопорушення, передбачених ч. 1 ст. 1726 КУпАП, - Національним агентством з питань запобігання корупції, виявлено факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного проступку, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

З урахуванням наведених обставин суд вважає, що строк накладення адміністративного стягнення у справі за ч. 1 ст. 1726 КУпАП не закінчився.

Згідно зі ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність (ст. 33 КУпАП).

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення та його наслідки, особу правопорушника, його відношення до скоєного, яке полягає у визнанні вини та щирому розкаянні, його майновий стан. Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 суд визнає щире розкаяння останнього у вчиненому. Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.

За таких обставин суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто у сумі 850,00 грн.

Відповідно до ст. 401 КУпАП суд стягує з ОСОБА_1 судовий збір у сумі

605,60 грн в дохід держави.

Керуючись ч. 1 ст. 1726 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, за яким накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 (нуль) копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривні 60 (шістдесят) копійок в дохід держави.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд міста Києва.

Постанову може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, при застосуванні заходів примусового впливу за адміністративні правопорушення шляхом реалізації повноважень щодо нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили

Суддя Тарас АНДРЕЙЧУК