Постанова від 12.12.2025 по справі 511/4054/25

Роздільнянський районний суд Одеської області

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 511/4054/25

Номер провадження: 3/511/1641/25

"12" грудня 2025 р. суддя Роздільнянського районного суду Одеської області Гринчак С. І., за участю:

секретаря судового засідання - Полихи Ю.О.

прокурора - Шивцова О.М.

особи, що притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Роздільна Одеської області матеріали адміністративної справи, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Одеської області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадяннина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , уродженця с.Понятівка Роздільнянського району Одеської області, майстер лісу Філії «Південний лісовий офіс» ДП «Ліси України», який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,

за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1, ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст адміністративного правопорушення.

ОСОБА_1 , припинивши з 06.12.2024 діяльність на посаді майстра лісу філії «Південний лісовий офіс» (далі - Філія) Державного підприємства «Ліси України» (далі - Підприємство) будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. «е» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 25.09.2025, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим порушив вимоги ч. 2 ст. 45 Закону, та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

01.07.2024 року відповідно до наказу Держлісагенства ДП «Ліси України» Філії «Південний лісовий офіс» № 57-к від 28.06.2024 ОСОБА_1 прийнято на посаду майстра лісу Роздільнянського лісництва Одеського надлісництва філії «Південний лісовий офіс» ДП «Ліси України».

06.12.2024 року відповідно до наказу Держлісагенства ДП «Ліси України» Філії «Південний лісовий офіс» № 451-к від 06.12.2024 ОСОБА_1 звільнено з посади майстра лісу філії «Південний лісовий офіс» ДП «Ліси України».

Відповідно до посадової інструкції майстра лісу Філії ОСОБА_1 , у своїй діяльності керується положенням «Про державну лісову охорону», організовує підготовку виробництва на дільниці, забезпечує охорону і збереження лісів від пожеж, якісне виконання рубок формування та оздоровлення лісів, веде роз'яснювальну роботу серед населення з питань збереження і збільшення лісових ресурсів.

Згідно п.п. «е» п. 1 ч. 1 ст. З Закону, суб'єктами, особами, на яких поширюються дія цього Закону - є посадові та службові особи органів державної лісової охорони.

Враховуючи вищенаведене, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді майстра лісу Філії, є суб'єктом декларування відповідно до п.п. «е» п. 1 ч. 1 ст. З Закону, на нього поширюється юридична відповідальність за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією.

Таким чином, майстер лісу Філії ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування та суб'єктом на якого поширюється дія Закону відповідно п.п.

е» п. 1 ч. 1 ст. З Закону та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, зобов'язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі визначені ч. 2 ст. 45 вказаного

Закону в частині обов'язку подати декларацію при припиненні діяльності та виконувати інші вимоги фінансового контролю відповідно до цього Закону.

Згідно абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" п. 2 ч. 1 ст. З, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в 'Становленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, .уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

На виконання вище зазначених вимог законодавства ОСОБА_1 зобов'язаний був подати щорічну декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік не пізніше 31.03.2025.

Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, припинивши 06.12.2024 року діяльність на посаді майстра лісу Філії, за відсутності поважних причин, в порушення абзацу 2 ч. 2 ст. 45 Закону, подав декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, лише 25.09.2025р. о 11 год. 51 хв., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, ОСОБА_1 , припинивши 06.12.2024 року діяльність на посаді майстра лісу Філії, являючись суб'єктом на якого поширюються дії ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно 25.09.2025, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим порушив вимоги абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, та зчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Процесуальні дії по справі.

Адміністративний протокол відносно ОСОБА_1 в діях якого вбачаються ознаки адміністративного корупційного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП надійшли до Роздільнянського районного суду Одеської області 26.11.2025 року.

Згідно з автоматизованою системою документообігу суду при розподілі справ між суддями для розподілу вказана справа була розподілена в провадження судді Гринчак С.І.

Позиції учасників

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні корупційного правопорушення визнав, покаявся та підтвердив обставини викладені в протоколі, зазначивши, що йому було відомо про необхідність при звільненні подати протягом 30 днів відповідну декларацію, але в наслідок того що раніше ніколи не працював з комп'ютером не знав як це робиться, а тому подав декларацію лише 25.09.2025 року.

Прокурор в судовому засіданні вважав, що протокол складений з дотриманням вимог КУпАП, зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушення, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та просив призначити адміністративне стягнення за вчинене правопорушення у вигляді мінімального штрафу.

Висновки суду за результатами розгляду адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та вивчивши надані докази, суд дійшов до наступних висновків.

Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Судом встановлено, що 01.07.2024 року відповідно до наказу Держлісагенства ДП «Ліси України» Філії «Південний лісовий офіс» № 57- к від 28.06.2024 ОСОБА_1 прийнято на посаду майстра лісу Роздільнянського лісництва Одеського надлісництва філії «Південний лісовий офіс» ДП «Ліси України».

06.12.2024 року відповідно до наказу Держлісагенства ДП «Ліси України» Філії «Південний лісовий офіс» № 451-к від 06.12.2024 ОСОБА_1 звільнено з посади майстра лісу філії «Південний лісовий офіс» ДП «Ліси України».

Відповідно до посадової інструкції майстра лісу Філії ОСОБА_1 , у своїй діяльності керується положенням «Про державну лісову охорону», організовує підготовку виробництва на дільниці, забезпечує охорону і збереження лісів від пожеж, якісне виконання рубок формування та оздоровлення лісів, веде роз'яснювальну роботу серед населення з питань збереження і збільшення лісових ресурсів.

Згідно п.п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, суб'єктами, особами, на яких поширюються дія цього Закону - є посадові та службові особи органів державної лісової охорони.

Враховуючи вищенаведене, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді майстра лісу Філії, є суб'єктом декларування відповідно до п.п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, на нього поширюється юридична відповідальність за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією.

Таким чином, майстер лісу Філії ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування та суб'єктом на якого поширюється дія Закону відповідно п.п. «е» п. 1 ч. 1 ст. З Закону та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, зобов'язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі визначені ч. 2 ст. 45 вказаного Закону в частині обов'язку подати декларацію при припиненні діяльності та виконувати інші вимоги фінансового контролю відповідно до цього Закону.

У відповідності до п. 15 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» І особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Пунктом 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для додання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 нього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Відповідно до Роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності, застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного фонду» визначено, що декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду.

Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону.

Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.

Строком перебування особи в часі як такої що «припиняє діяльність», зазначеного в абзаці першому ч. 2 ст. 45 Закону, є останній день перебування працівника в трудових правах та обов'язках визначених у наказі про звільнення, а з наступного дня особа вважається звільненою, тобто такою що припинила трудові права та обов'язки.

На виконання вище зазначених вимог законодавства ОСОБА_1 зобов'язаний був подати щорічну декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік не пізніше 31.03.2025.

Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, припинивши 06.12.2024 року діяльність на посаді майстра лісу Філії, за відсутності поважних причин, в порушення абзацу 2 ч. 2 ст. 45 Закону, подав декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, лише 25.09.2025р. о 11 год. 51 хв., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У своїх поясненнях ОСОБА_1 підтвердив факт несвоєчасної подачі декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024-й рік.

Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Факт несвоєчасної подачі ОСОБА_1 відповідної декларації встановлений.

Поважні причини несвоєчасної подачі декларації ОСОБА_1 не встановлені.

Судом достовірно встановлено, що ОСОБА_1 , припинивши 06.12.2024 року діяльність на посаді майстра лісу Філії, являючись суб'єктом на якого поширюються дії ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно 25.09.2025, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим порушив вимоги абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, та зчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 , вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно із ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення за правопорушення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставини, які відповідно до ст. 34 КУпАП пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 , за вчинене адміністративне правопорушення, судом не встановлено.

Обставин, які відповідно до ст. 35 КУпАП обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , за вчинене адміністративне правопорушення, судом не встановлено.

Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов до висновку, що необхідним та достатнім є вид адміністративного стягнення у виді накладення штрафу у мінімальному розмірі, що перебачено санкцією ч. 1ст. 172-6 КУпАП.

Підстав, що виключають адміністративну відповідальність, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та згідно п. 5 ч. 2ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення підлягає сплаті судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн, який слід стягнути з ОСОБА_1 , на користь держави.

Керуючись ст.ст.40-1, ч. 1 ст. 172-6, 283-285, 294 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Реквізити для сплати штрафу:

Отримувач коштів: ГУК в Од.обл./м.Роздільна/21081100

ЄДРПОУ отримувача: 37607526

Номер рахунку: UA848999980313000106000015710

Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)

Код банку МФО: 899998

Код класифікації доходів бюджету: 21081100

Роз'яснити, що згідно статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (частина 2 статті 308 КУпАП).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадяннина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , уродженця с.Понятівка Роздільнянського району Одеської області, майстер лісу Філії «Південний лісовий офіс» ДП «Ліси України», який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , в дохід держави судовий збір в сумі 605,60 гривень

Реквізити для сплати судового збору:

Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106

Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783,

Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)

Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001

Код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Роздільнянський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Повідомити, що повний текст постанови буде виготовлений суддею 15 грудня 2025 року.

Суддя: С. І. Гринчак

Постанова набрала законної сили "______" ____________20___р.

Строк пред'явлення до виконання постанови 3 місяці.