Рішення від 15.12.2025 по справі 920/1412/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

15.12.2025м. СумиСправа № 920/1412/25

Господарський суд Сумської області у складі судді Джепи Ю.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справу № 920/1412/25

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Енера Суми» (40004, Сумська область, м. Суми, вул. Реміснича, буд. 35, код 41884537)

до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40003, Сумська область, м. Суми, вул. Революції Гідності, буд. 32, код 39765885)

про стягнення 392 162, 72 грн

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Сумській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Енера Суми» 392 162, 72 грн та судовий збір.

Стислий виклад позицій сторін по справі. Заяви, які подавались сторонами. Процесуальні дії, які вчинялись судом.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 08.10.2025 справу № 920/1412/25 розподілено для розгляду судді Джепі Ю.А.

Ухвалою Господарського суду Сумської області від 13.10.2025 постановлено прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №920/1412/25; справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін про дату, час і місце судового засідання, за наявними у справі матеріалами.

При цьому, у позовній заяві міститься клопотання б/н від 08.10.2025 (вх. №5354 від 08.10.2025), в якій позивач просить повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «Енера Суми» на рахунок: НОМЕР_1 в АБ «УКРГАЗБАНК», - судовий збір, внесений в більшому розмірі, ніж встановлено законом, відповідно до платіжного доручення № 592149 від 26.08.2025 в сумі - 138 грн 85 коп.

Ухвалою Господарського суду Сумської області від 13.10.2025 постановлено задовольнити заяву б/н від 08.10.2025 (вх. №5354 від 08.10.2025) представника про повернення надміру сплаченого судового збору; повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «Енера Суми» (40004, Сумська область, м. Суми, вул. Реміснича, буд. 35, код 41884537) з Державного бюджету України (ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/22030101, код ЄДРПОУ 37970404, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, р/р UA868999980313181206083018540, код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір в сумі 138, 85 грн (сто тридцять вісім гривень вісімдесят п'ять копійок), сплачений відповідно до платіжної інструкції №592149 від 26.08.2025, на рахунок: НОМЕР_1 в АБ «УКРГАЗБАНК».

Представником Головного управління Держгеокадастру у Сумській області подано до суду відзив на позовну заяву б/н від 22.10.2025 (вх. №5076 від 22.10.2025), в якому заперечує проти позовних вимог та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представником позивача подано до суду відповідь на відзив б/н від 28.10.2025 (вх. № 5165 від 28.10.2025), в якій заперечує проти доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву та просить задовольнити позов в повному обсязі.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Енера Суми» здійснювало постачання електричної енергії відповідачу за адресою: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 25 (ЕІС-коди 62Z6683657571054, 62Z7845583534361, 62Z9833237656866), а в свою чергу за об'єктом відповідача здійснювалось споживання електричної енергії, що підтверджується даними оператора системи розподілу (АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО») про переданий обсяг розподіленої електричної енергії, поставленої електропостачальником ТОВ «Енера Суми» споживачу згідно ЕІС-кодів 62Z6683657571054, 62Z7845583534361, 62Z9833237656866.

АТ «Сумиобленерго» на ринку електричної енергії України виконує функції адміністратора комерційного обліку (АКО), відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311, а саме: здійснює надання сертифікованих даних комерційного обліку (остаточного набору даних комерційного обліку за встановлений період для точки комерційного обліку, що використовується всіма учасниками для розрахунків на ринку електричної енергії).

Відповідачем за об'єктом: нежитлові приміщення, м.Суми (ЕІС- коди 62Z6683657571054, 62Z7845583534361, 62Z9833237656866) за період листопад 2021 - травень 2022 року було фактично спожито електричну енергію, поставлену ТОВ «Енера Суми», в наступному об'ємі: 70 932 кВт*год, а саме:

- листопад 2021 - 18258 кВт* год;

- грудень 2021 - 16370 кВт*год;

- січень 2022 - 6644 кВт8год;

- лютий 2022 - 24574 кВт*год;

- березень 2022 - 0 кВт*год;

- квітень 2022 - 0 кВт*год;

- травень 2022 - 5086 кВт*год.

Позивач не здійснює функції з обліку електричної енергії та не визначає обсяги спожитої електричної енергії споживачами.

Відповідно до п. 4.3 ПРРЕЕ оператором системи розподілу та Адміністратором комерційного обліку - АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО» було надано позивачу інформацію про факт споживання (розподілення) електричної енергії за об'єктом (ЕІС-кодами), які перебували у користуванні відповідача, що ним безпосередньо підтверджується, зокрема у листі №28-18-0.612-3227/2-25 від 09.09.2025.

На підставі даних про обсяги фактичного споживання електричної енергії позивачем сформовані рахунки-фактури та Акти прийняття-передавання товарної продукції - активної електричної енергії за розрахункові періоди: листопад 2021 року- травень 2022 року на суму 392 162, 72 грн.

ТОВ «Енера Суми» на ім'я начальника Головного управління Держгеокадастру у Сумській області направило претензію №7/3913 від 01.09.2025, в якій просило сплатити заборгованість за спожиту електричну енергію в сумі 392 162, 72 грн. До претензії було додано Акти приймання - передавання товарної продукції - активної електричної енергії та рахунки - фактури.

Доказів сплати відповідачем заборгованості в сумі 392 162, 72 грн суду не надано.

Оцінка суду, висновки суду та законодавство, що підлягає застосуванню.

Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Цивільні права можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до підпункту 12.4.4 глави 12.4 розділу XII Кодексу комерційного обліку, до дати запуску інформаційного обміну між учасниками ринку через Датахаб оператори системи забезпечують приймання даних комерційного обліку від учасників ринку та/або споживачів, їх обробку, формування, профілювання, валідацію та передачу для розрахунків на ринку. Зазначені функції виконуються операторами систем до дати початку їх виконання АКО з урахуванням поетапного запуску функціонування центральної інформаційно-телекомунікаційної платформи Датахаб.

Згідно пункту 12.4.6. глави 12.4 розділу XII Кодексу комерційного обліку Оператори системи мають забезпечити щоденне завантаження даних комерційного

Відповідно до підпункту 9 пункту 2.2.2 глави 2.2 розділу II Кодексу комерційного обліку АКО виконує функції надання сертифікованих даних комерційного обліку електричної енергії адміністратору розрахунків, а також учасникам ринку та іншим заінтересованим сторонам, які пов'язані з певною ТКО.

Підпункт 68 пункту 1.2.1 глави 1.2 розділу I Кодексу комерційного обліку визначає, що сертифіковані дані комерційного обліку (сертифіковані дані) - набір даних комерційного обліку за встановлений період для точки або групи точок комерційного обліку після їх перевірки АКО, що використовується всіма учасниками для розрахунків на ринку електричної енергії.

Відповідно до пункту 9.14.1 глави 9.14 розділу IX Кодексу Комерційного обліку АКО має передавати учасникам ринку сертифіковані дані комерційного обліку в обсязі, необхідному та достатньому для проведення ними розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам.

Так, відповідачем за об'єктом: нежитлові приміщення, м.Суми (ЕІС- коди 62Z6683657571054, 62Z7845583534361, 62Z9833237656866) за період листопад 2021 - травень 2022 було фактично спожито електричну енергію, поставлену ТОВ «ЕНЕРА СУМИ», в наступному об'ємі: 70 932 кВт*год,

Постановою НКРЕКП від 05.10.2018 №1177 затверджено Порядок формування цін на універсальні послуги, де в п.1.7 глави 1 визначено до 1-ї групи відносяться непобутові споживачі (малі непобутові споживачі). Відповідно в главі 2 цього Порядку викладено формулу за якою розраховується ціна на універсальні послуги.

Ціна на універсальні послуги включає ціну купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії, ціну (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг, ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу на відповідному класі напруги згідно з укладеними договорами про надання послуг. Розрахунок ціни на універсальні послуги та всіх її складових здійснюється без урахування податку на додану вартість.

Ціна на універсальну послугу в листопаді 2021 року формувалася, як сума:

- ціни купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії (прогнозована ціна закупівлі електричної енергії на ринку електричної енергії розрахована відповідно до вимог постанови НКРЕКП від 05.10.2018 №1177), яка становить 2461,08 грн/МВт*год;

- ціни (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг встановлена постановою НКРЕКП від 02.12.2020 № 2297, яка становить 145,67 грн/МВт*год;

- ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі встановлена постановою НКРЕКП від 09.12.2020 № 2353, яка становить 293,93 грн/МВт*год - ціни (тарифи) на послуги оператора системи розподілу на відповідному класі напруги встановлена постановою НКРЕКП від 06.08.2021 № 1251 для 2 класу напруги 1282,05 грн/МВт*год;

Виходячи із вищезазначеного ціна на універсальні послуги для малих непобутових споживачів (споживачів 1 - ї групи), електроустановки яких приєднані до електричних мереж АТ «Сумиобленерго» (ІІ клас) становить 4182,73 грн/МВт*год, тобто сума 2461,08 грн/МВт*год + 145,67 грн/МВт*год + 293,93 грн/МВт*год + 1282,05 грн/МВт*год. Розрахунок суми, що стягуються за листопад 2021 спожито: 18258 кВт*год по ціні 4,182730 грн/кВт на суму (без ПДВ) 76368,28 грн (18258*4,182730), що складає загальну суму (з ПДВ) - 91 641,94 грн.

Ціна на універсальну послугу в грудні 2021 формувалася, як сума:

- ціни купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії (прогнозована ціна закупівлі електричної енергії на ринку електричної енергії розрахована відповідно до вимог постанови НКРЕКП від 05.10.2018 №1177), яка становить 2991,51 грн/МВт*год:

- ціни (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг встановлена постановою НКРЕКП від 02.12.2020 № 2297, яка становить 145,67 грн/МВт*год - ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі встановлена постановою НКРЕКП від 09.12.2020 № 2353, яка становить 293,93 грн/МВт*год;

- ціни (тарифи) на послуги оператора системи розподілу на відповідному класі напруги встановлена постановою НКРЕКП від 06.08.2021 № 1251 для 2 класу напруги 1282,05 грн/МВт*год.

Виходячи із вищезазначеного ціна на універсальні послуги для малих непобутових споживачів (споживачів 1 - ї групи), електроустановки яких приєднані до електричних мереж АТ «Сумиобленерго» (ІІ клас) становить 4713,16 грн/МВт*год, тобто сума 2991,51 грн/МВт*год + 145,67 грн/МВт*год + 293,93 грн/МВт*год + 1282,05 грн/МВт*год.

Розрахунок суми, що стягується за грудень 2021 року: спожито 16370 кВт*год по ціні 4,713160 грн/кВт на суму (без ПДВ) 77154,43 грн (16370*4,713160), що складає загальну суму (з ПДВ) - 92 585,32 грн.

Ціна на універсальну послугу в січні 2022 року формувалася, як сума:

- ціни купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії (прогнозована ціна закупівлі електричної енергії на ринку електричної енергії розрахована відповідно до вимог постанови НКРЕКП від 05.10.2018 №1177), яка становить 3397,88 грн/МВт*год;

- ціни (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг встановлена постановою НКРЕКП від 17.12.2020 № 2297, яка становить 128,40 грн/МВт*год

- ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі встановлена постановою НКРЕКП від 01.12.2021 № 2454, яка становить 345,64 грн/МВт*год;

- ціни (тарифи) на послуги оператора системи розподілу на відповідному класі напруги встановлена постановою НКРЕКП від 17.12.2021 № 2607 для 2 класу напруги 1288,61 грн/МВт*го.

Виходячи із вищезазначеного ціна на універсальні послуги для малих непобутових споживачів (споживачів 1 - ї групи), електроустановки яких приєднані до електричних мереж АТ «Сумиобленерго» (ІІ клас) становить 5160,53 грн/МВт*год, тобто сума 3397,88 грн/МВт*год + 128,40 грн/МВт*год + 345,64 грн/МВт*год + 1288,61 грн/МВт*год.

Розрахунок суми, що стягується за січень 2022 року: спожито 6644 кВт*год по ціні 5,160530 грн/кВт на суму (без ПДВ) 34286,56 грн (6644*5,160530), що складає загальну суму (з ПДВ) - 41 143,87 грн.

Ціна на універсальну послугу в лютому 2022 формувалася, як сума:

- ціни купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії (прогнозована ціна закупівлі електричної енергії на ринку електричної енергії розрахована відповідно до вимог постанови НКРЕКП від 05.10.2018 №1177), яка становить 3592,71 грн/МВт*год;

- ціни (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг встановлена постановою НКРЕКП від 17.12.2020 № 2297, яка становить 128,40 грн/МВт*год;

- ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі встановлена постановою НКРЕКП від 01.12.2021 № 2454, яка становить 345,64 грн/МВт*год;

- ціни (тарифи) на послуги оператора системи розподілу на відповідному класі напруги встановлена постановою НКРЕКП від 17.12.2021 № 2607 для 2 класу напруги 1288,61 грн/МВт*год.

Виходячи із вищезазначеного, ціна на універсальні послуги для малих непобутових споживачів (споживачів 1 - ї групи), електроустановки яких приєднані до електричних мереж АТ «Сумиобленерго» (ІІ клас) становить 5355,37 грн/МВт*год, тобто сума 3592,71 грн/МВт*год + 128,40 грн/МВт*год + 345,64 грн/МВт*год + 1288,61 грн/МВт*год.

Розрахунок суми, що стягується за лютий 2022 року: спожито 24574 кВт*год по ціні 5,355370 грн/кВт на суму (без ПДВ) 131602,87 грн (24574*5,355370), що складає загальну суму (з ПДВ) - 157 923,44 грн.

Ціна на універсальну послугу у березні 2022 року формувалася, як сума:

- ціни купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії (прогнозована ціна закупівлі електричної енергії на ринку електричної енергії розрахована відповідно до вимог постанови НКРЕКП від 05.10.2018 №1177), яка становить 2700,73 грн/МВт*год;

- ціни (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг встановлена постановою НКРЕКП від 17.12.2020 № 2297, яка становить 128,40 грн/МВт*год;

- ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі встановлена постановою НКРЕКП від 01.12.2021 № 2454, яка становить 345,64 грн/МВт*год;

- ціни (тарифи) на послуги оператора системи розподілу на відповідному класі напруги встановлена постановою НКРЕКП від 17.12.2021 № 2607 для 2 класу напруги 1288,61 грн/МВт*год

Виходячи із вищезазначеного ціна на універсальні послуги для малих непобутових споживачів (споживачів 1 - ї групи), електроустановки яких приєднані до електричних мереж АТ «Сумиобленерго» (ІІ клас) становить 4463,38 грн/МВт*год, тобто сума 2700,73 грн/МВт*год + 128,40 грн/МВт*год + 345,64 грн/МВт*год + 1288,61 грн/МВт*год

Ціна на універсальну послугу в травні 2022 року формувалася, як сума:

- ціни купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії (прогнозована ціна закупівлі електричної енергії на ринку електричної енергії розрахована відповідно до вимог постанови НКРЕКП від 05.10.2018 №1177), яка становить 1608,38 грн/МВт*год:

- ціни (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг встановлена постановою НКРЕКП від 17.12.2020 № 2297, яка становить 128,40 грн/МВт*год;

- ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі встановлена постановою НКРЕКП від 01.12.2021 № 2454, яка становить 345,64 грн/МВт*год;

- ціни (тарифи) на послуги оператора системи розподілу на відповідному класі напруги встановлена постановою НКРЕКП від 17.12.2021 № 2607 для 2 класу напруги 1288,61 грн/МВт*год.

Виходячи із вищезазначеного ціна на універсальні послуги для малих непобутових споживачів (споживачів 1 - ї групи), електроустановки яких приєднані до електричних мереж АТ «Сумиобленерго» (ІІ клас) становить 3371,04 грн/МВт*год, тобто сума 1608,39 грн/МВт*год + 128,40 грн/МВт*год + 345,64 грн/МВт*год + 1288,61 грн/МВт*год .

Розрахунок сум, що стягуються за травень 2022 року:

1) спожито (травень 2022): 9459 кВт*год по ціні 3,371040 грн/кВт на суму (без ПДВ) 31886,67 грн (9459*3,371040), що складає загальну суму (з ПДВ) - 38 264,00 грн;

2) спожито (березень 2022): 1208 кВт*год по ціні 4,46338 грн/кВт на суму (без ПДВ) 5391,77 грн (1208*4,46338), що складає загальну суму (з ПДВ) - 6 470,13 грн;

3) скориговано (лютий 2022): -5581 кВт*год по ціні 5,35537 грн/кВт на суму (без ПДВ) -298888,32 грн (-5581*5,35537), що складає загальну суму (з ПДВ) - мінус 35865,98 грн.

Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідач заперечує проти позовних вимог, з огляду на те, що в результаті реорганізації Державного Підприємства "Центр державного земельного кадастру" в 2021 році, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області через відсутність договорів та бюджетного фінансування не вчиняло дій, які спричинили виникнення заборгованості, що є предметом спору у даній справі.

Суд не покладає зазначені доводи відповідача в основу висновків у справі, оскільки постачальник електричної енергії не завжди володіє інформацією, хто саме, в який період і на яких підставах користується державним/комунальним майном та фактично споживає електричну енергію без укладення договору. Саме власник (балансоутримувач) та орендар (користувач) самостійно вирішують питання, на яких підставах, умовах і хто саме сплачує за отриману електричну енергію на державні/комунальні об'єкти (відшкодовує балансоутримувачу, сплачує безпосередньо постачальнику послуги (за згодою балансоутримувача) тощо).

Набуті обсяги електричної енергії відповідачем у період листопад 2021 року по травень 2022 року не охоплюються договором постачання електричної енергії споживачу та є позадоговірними. Зазначені обставини встановлені рішенням Господарського суду міста Києва від 07.04.2025 та постановою Північного апеляційного господарського суду від 04.08.2025 у справі №910/13189/24.

Відповідно до ст. 1212 Цивільного кодексу України безпідставно набутим є майно, набуте особою або збережене нею в себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави.

Згідно ст. 1213 Цивільного кодексу України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Відповідно до статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої, правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість.

Відповідно до частини 3 статті 1212 Цивільного кодексу України положення цієї глави застосовуються, зокрема, до вимог про відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Оскільки сторони не перебувають між собою у договірних відносинах, позивач має право на відповідне відшкодування на підставі статей 1212 та 1213 Цивільного кодексу України.

Тому суд вважає правомірним стягнення грошових коштів з відповідача, як фактичного споживача електричної енергії, по об'єктах за ЕІС-кодами 62Z6683657571054; 62Z7845583534361, 62Z9833237656866 шляхом відшкодування вартості безпідставно отриманої електричної енергії в обсягах 70932 кВт*год протягом листопада 2021 - травня 2022 по ціні універсальних послуг у відповідний період за 1 кВт*год (з ПДВ) на загальну суму 392 162, 72 грн.

Відповідно до частини 1 статті 275 Господарського кодексу України, якій був чинним на час виникненння спірних правовідносин, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається (частина 2 статті 275 Господарського кодексу України). Разом з тим, термін "споживач електричної енергії" необхідно застосовувати в дещо ширшому значенні, зокрема як такий, що поширюється і на осіб, які використовують електричну енергію без укладення договору на електропостачання».

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 28.08.2019 у справі 916/2387/18.

Обов'язок споживача оплачувати обсяг спожитої електричної енергії відповідно до частини 3 статті 11 Цивільного кодексу України виникає безпосередньо з актів цивільного законодавства, навіть, якщо такий споживач взагалі використовує електричну енергію без укладення договору на електропостачання (правовий висновок Верховного Суду України у постанові від 06.05.2011 у справі № 15/147/10 та правовий висновок Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18.09.2018 у справі №916/782/17).

Твердження Відповідача про відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках державного бюджету України, не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

Схожий правовий висновок зроблено Великою Палатою ВС у справі №911/4249/16.

Конституційний Суд України неодноразово висловлював правову позицію щодо неможливості поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету. Зокрема, в Рішенні від 09.07.2007 №6-рп/2007 КСУ вказав на те, що невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави.

Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. Інакше всі негативні наслідки відсутності такого механізму покладаються на державу.

Важливим є і те, що ЄСПЛ у рішенні в справі «Кечко проти України» зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок з державного бюджету, однак свідома відмова в цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними. Органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

ЄСПЛ у справі «Бакалов проти України» та у справі «Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України» зазначив, що відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

Аналогічний правовий висновок про те, що сама собою відсутність бюджетних коштів не є підставою для звільнення боржника від виконання зобов'язання викладено в постанові ВСУ від 22.03.2017 у справі №3-77гс17, у постановах КГС у складі ВС від 27.03.2018 у справах №925/246/17, №925/974/17, а також у постанові ВП ВС від 10.04.2018 у справі №12-46гс18.

Відповідно до частини п'ятої статті 236 ГПК України обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів). Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів сторін та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, яких дійшов Європейський суд з прав людини у рішенні від 18.07.2006 у справі «Проніна проти України», в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Поряд з цим, за змістом пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах «Трофимчук проти України», «Серявін та інші проти України» обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент на підтримку кожної підстави. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Судом були досліджені всі документи, які надані сторонами у справі, аргументи сторін та надана їм правова оцінка. Стосовно інших доводів сторін, які детально не зазначені в рішенні, то вони не підлягають врахуванню, оскільки суперечать встановленим судом фактичним обставинам справи та не стосуються предмета доказування по даній справі.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, належними, допустимими та достовірними доказами, а тому підлягають задоволенню з урахуванням вищевикладеного.

Стосовно розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до положень статті 129 ГПК України сплачений позивачем судовий збір в розмірі 4 705,95 грн підлягає стягненню на його користь з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40003, Сумська область, м. Суми, вул. Революції Гідності, буд. 32, код 39765885) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Енера Суми» (40004, м. Суми, вул. Реміснича, буд. 35, код 41884537, рахунок НОМЕР_2 в АБ «УКРГАЗБАНК») заборгованість в сумі 392 162, 72 грн (триста дев'яносто дві тисячі сто шістдесят дві гривні сімдесят дві копійки).

3. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40003, Сумська область, м. Суми, вул. Революції Гідності, буд. 32, код 39765885) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Енера Суми» (40004, м. Суми, вул. Реміснича, буд. 35, код 41884537, рахунок НОМЕР_1 в АБ «УКРГАЗБАНК») відшкодування витрат зі сплати судового збору в розмірі 4 705,95 грн (чотири тисячі сімсот п'ять гривень дев'яносто п'ять копійок).

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Згідно із частинами першою, другою статті 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 256 та статті 257 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;2) ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 261 цього Кодексу.

Суд звертає увагу учасників справи, що відповідно до частини сьомої статті 6 ГПК України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Суддя Ю.А. Джепа