Справа № 307/4715/25
Провадження № 2-о/307/108/25
про відмову у відкритті провадження у справі
14 грудня 2025 року м. Тячів
Суддя Тячівського районного суду Закарпатської області Сас Л.Р., вивчивши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та Тячівський відділ державної виконавчої служби у Тячівському районі Закарпатської області Івано - Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення факту родинних відносин,
встановила:
ОСОБА_1 02 грудня 2025 року подала до суду заяву про встановлення факту родинних відносин, а саме, про те, що вона, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір'ю сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
В обґрунтування заяви посилалась на те, що вона, будучи матір?ю шістьох дітей та маючи відповідний страховий стаж, при досягненні п?ятдесятирічного віку має право на призначення дострокової пенсії.
Окрім наявності страхового стажу, відповідного віку та п?яти або більше дітей, умовою для отримання пенсії є обов?язок звернення до Управління пенсійного фонду України з відповідною заявою та підтверджуючими документами не пізніше трьох місяців після досягнення п?ятдесятирічного віку.
Готуючи для подання призначення пенсії документи, вона виявила невідповідність у графі про матір її анкетних даних, які вказані у свідоцтвах про народження дітей: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .
Згідно паспорту громадянки України серії НОМЕР_1 , виданого Тячівським РВ ГУДМС України в Закарпатській області 29.05.2015, заявниця зазначена, як ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_8 , уродженка села Руська Мокра.
При цьому в свідоцтві про народження вона записана, як ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_8 , уродженка с. Руська Мокра, Тячівського району, Закарпатської області.
Відповідно до правил правопису жіноче ім?я ОСОБА_10 є скороченою формою імені Любов, з цим і пов?язана розбіжність у написанні належного їй імені у наведених паспорті громадянки України та свідоцтві про народження.
З цих підстав, як наслідок у свідоцтвах про народження її дітей, в одному випадку заявницю було записано як матір за ім?ям « ОСОБА_10 », а в інших, як « ОСОБА_11 ».
Окрім цього, свідоцтва про народження дітей містять розбіжності щодо написання прізвища матері.
Так в свідоцтвах про народження дочки, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , уродженки с. Руська Мокра, серії НОМЕР_2 виданого 28.01.1994 Русько-Мокрянською сільською радою, а також сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , уродженця с. Руська Мокра, серії НОМЕР_3 , виданого 10.07.1997 Русько - Мокрянською сільською радою, заявницю записано як матір « ОСОБА_12 », при цьому згідно свідоцтва про її народження серії НОМЕР_4 , виданого 16.01.1976 виконкомом Усть-Чорнянської сільської ради, її дівоче прізвище зазначено « ОСОБА_13 ».
Наведені розбіжності у написанні прізвища та імені матері в свідоцтвах про народження дітей заявниці та свідоцтві про її народження, зумовлює неможливість реалізувати нею право на отримання пенсії на пільгових умовах, як матері шести дітей.
Усунути розбіжності у графі «Мати» в свідоцтвах про народження дітей, які досягли повноліття неможливо, через їх виїзд за межі Закарпатської області, а для внесення цих змін необхідна їх особиста присутність та згода, у зв?язку з цим вона змушена звернутися до суду з даною заявою про встановлення факти родинних відносин.
Вивчивши заяву та додані до неї документи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи
про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності відсутності неоспорюваних прав.
В п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" зазначено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно ст. 318 ЦПК України у заяві про встановлення юридичного факту повинно бути зазначено, який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Тобто, суди встановлюють юридичні факти тільки у разі, коли особою вчинено всі можливі заходи по отриманню необхідних документів. І тільки у разі наявності об'єктивних причин, які не залежать від волі особи, що обумовлюють неможливість отримання документу на підтвердження юридичного факту, такий факт може встановити суд у порядку окремого провадження.
У справах даної категорії, разом із заявою про встановлення факту родинних відносин заявник повинен подати суду не тільки відмову органу, щодо внесення виправлень у документи, що підтверджують родинні відносини, але і достовірні дані про те, що встановлення факту породжує для них юридичні наслідки і не пов'язане із спором про право.
Як вбачається із заяви діти заявниці ОСОБА_1 - є живими.
У даному випадку підтвердження родинних відносин між живими фізичними особами здійснюється іншим шляхом, в залежності від обставин.
Згідно ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема родинних відносин між фізичними особами, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки (наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, тощо).
Разом з тим, до розгляду в порядку окремого провадження не може бути прийнята заява про встановлення факту родинних відносин, якщо заявник порушує справу з метою підтвердити своє право в майбутньому.
Зі змісту заяви вбачається, що встановлення факту родинних відносин заявнику необхідно у майбутньому.
У той же час з матеріалів справи відсутні докази факту звернення заявниці до будь-яких державних органів чи установ з приводу необхідності прийняття рішень, що стосуються її прав чи прав її дітей у зв'язку з розбіжністю у написанні імені та прізвищі заявниці в свідоцтвах про народження її дітей, а отже відсутнє підтвердження порушення прав чи інтересів заявниці на момент звернення до суду з даною заявою.
Відповідно п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», у кожному разі суддя зобов'язаний перевірити підвідомчість даної заяви суду. Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у прийнятті заяви, а коли справу вже порушено - закриває провадження в ній.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.186 Цивільного процесуального кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для відкриття провадження по даній справі.
Керуючись ст. ст. 186, 258-261, 293, 315, 318 ЦПК України,
постановила:
Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та Тячівський відділ державної виконавчої служби у Тячівському районі Закарпатської області Івано - Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту родинних відносин.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Закарпатського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Л. Р. Сас