Справа № 569/15531/25
27 жовтня 2025 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Діонісьєва Н.М., за участю прокурора Шрамовича Р.М., особи, яка притягується до відповідальності ОСОБА_1 та її захисник - адвокат Козак А.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно наказу Державної установи Територіальне медичне об?єднання МВС України по Рівненській області від 10.07.2017 № 72 о/с, ОСОБА_1 призначено реєстратором медичним медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи Територіальне медичне об?єднання МВС України по Рівненській області.
Наказом Державної установи Територіальне медичне об?єднання МВС України по Рівненській області від 01.08.2022 № 40, затверджено Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії та посадові інструкцій її працівників». Згідно додатку № 6 до цього ж наказу затверджено посадову інструкцію ОСОБА_1 - реєстратора медичного медичної (військово-лікарської) комісії.
Згідно із підпунктом «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб?єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону, військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв?язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій.
Згідно із абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які припинили діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов?язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно пункту 1 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21 (далі - Порядок № 449/21) передбачено, що декларація заповнюється та подається особисто суб?єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.
Декларація подається незалежно від того, перебуває суб?єкт декларування в Україні чи за її межами.
Згідно підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ Порядку № 449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня.
Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Як вбачається із зібраних матеріалів ОСОБА_2 по 18.02.2024 включно перебувала у складі комісії з проведення медичної військово-лікарської комісії.
Згідно листа ДУ ТМО МВС України по Рівненській області від 19.05.2025 № 33/38-538 встановлено, що діловод канцелярії ДУ ТМО МВС України по Рівненській області ОСОБА_2 , до 18.02.2024 працювала на посаді реєстратора медичного медичної військово-лікарської комісії.
Посада діловода канцелярії до категорії посад державної служби та посадових осіб юридичної особи публічного права не відноситься.
Відтак, моментом припинення діяльності, пов?язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме фактичного виконання повноважень члена штатної військово-лікарської комісії ОСОБА_1 є 18.02.2024, тобто останній день виконання суб?єктом декларування функцій держави, у розумінні пункту 2 Порядку перевірки факту подання суб?єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 20.08.2021 № 539/21.
Однак, ОСОБА_1 у період з 01.01.2025 по 01.04.2025 не подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік.
Відповідно до пункту 1 розділу 4 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 448/21, Національне агентство забезпечує відкритий цілодобовий доступ до публічної частини Реєстру.
Такий доступ передбачає можливість пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування інформації, отримання (завантаження) документів у зручній для візуального сприйняття формі, зокрема у форматі HTML.
Доступ до даних Реєстру надається також у вигляді набору даних, організованого у форматі, що дає змогу його автоматизованого оброблення електронними засобами (машинозчитування), з метою повторного використання (у формі відкритих даних). Такі дані надаються як у вигляді окремих електронних документів у форматі JSON для завантаження, так і за допомогою інтерфейсу прикладного програмування (API) відповідно до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №835.
Опрацюванням публічно-доступної частини ІТС «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» встановлено, що ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2024 рік подала лише 15.04.2025 о 14 годині 42 хвилини, унікальний ідентифікатор документа:
https://public.nazk.gov.ua/documents/2c043747-ba8e-4769-b719-d2df3c9d9999.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи суб?єктом декларування згідно із підпунктом «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», була зобов?язана у порядку і у строк, передбачений законодавством, подати до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - декларацію особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно посадової інструкції реєстратора медичного, затвердженої наказом ДУ ТМО МВС України по Рівненській області від 01.08.2022 №40, ОСОБА_2 несе відповідальність за вчинення корупційних діянь, розділ 4 Посадової інструкції.
Згідно пункту 5.8. розділу 5 цієї ж Посадової інструкції ОСОБА_1 повинна знати Закон України «Про запобігання корупції» та інше антикорупційне законодавство. 01.08.2022 із згаданою Посадовою інструкцією ОСОБА_1 ознайомлена особисто.
09.01.2024 ОСОБА_3 під підпис доведено повідомлення про ознайомлення з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», у частині декларування, а також положеннями ст. 172-6 КУпАП про відповідальність за порушення вимог фінансового контролю, у тому числі за несвоєчасне подання декларації.
Слід зазначити, що 14.03.2024 о 20 год. 54 хв. ОСОБА_1 подавала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, як член медичної військово-лікарської комісії.
17.03.2024 о 13 год. 15 хв. ОСОБА_1 подавала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні, за неохоплений період 2024 року.
Слід зазначити, що згідно довідок АТ КБ «Приватбанк» від 15.04.2025 про надання послуг кваліфікованого електронного підпису ОСОБА_1 мала активний кваліфікований сертифікат відкритого ключа електронного підпису, терміном дії:
- 11.03.2024 08:29:45 - 11.03.2025 23:59:59
- 14.04.2025 14:18:34 - 14.04.2026 23:59:59
Згідно інформації наданої Державною установою Територіальне медичне об?єднання МВС України по Рівненській області від 22.04.2025 вихідний №33/38-443, ОСОБА_2 у період з 01.01.2025 по 01.04.2025, перебувала на лікарняних лише з 10.02.2025 по 21.02.2025.
Згідно відповіді УІАП ГУНП в Рівненській області від 21.05.2025 ОСОБА_2 з 01.01.2025 по 21.05.2025 державний кордон не перетинала.
Відтак, під час розгляду вказаних матеріалів не встановлено будь-яких підстав та поважних причин, які об?єктивно перешкоджали ОСОБА_3 , своєчасно подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства - декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов?язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке Законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
У відповідності з положеннями ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або з необережності дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Місцем вчинення правопорушення: є АДРЕСА_2 , тобто адреса місця роботи ОСОБА_4 - Державної установи ТМО МВС України по Рівненській області, яка у порушення вимоги абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подала, без поважних причин, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, за формою, що визначається Національним агентством.
Часом вчинення правопорушення, пов?язаного з корупцією є час несвоєчасного подання відповідної декларації, тобто 14 год. 42 хв. 15.04.2025.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», суб?єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов?язані з корупцією, у порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подала, без поважних причин, декларацію особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, що визначається Національним агентством, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 та її захисник - адвокат Козак А.В. підтримали подані заперечення на протокол про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією № 9/2025 від 23.07.2025 року та просили закрити провадження у справі на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з закінченням строків передбачених ст. 38 КУпАП.
В судовому засіданні прокурор просив визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні правопорушення, пов'язаного з корупцією з підстав, наведених у протоколі про адміністративне правопорушення № 9/2025 від 23.07.2025 року та застосувати адміністративне стягнення, передбачене санкцією статті.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та її захисника, з'ясувавши думку прокурора, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Диспозицією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України. передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 будучи суб?єктом декларування згідно із підпунктом «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», була зобов?язана у порядку і у строк, передбачений законодавством, подати до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - декларацію особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно із підпунктом «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб?єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону, військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв?язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій.
Згідно із абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які припинили діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов?язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (після звільнення).
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2024 рік подала лише 15.04.2025 о 14 год. 42 хв.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, за вищевказаних обставин, пов'язаних з корупцією передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, підтверджується матеріалами справи, які відповідно до ст. 251 КУпАП є доказами у справі про адміністративне правопорушення, зокрема протоколом № 9/2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 23.07.2025, декларацією поданою ОСОБА_1 15.04.2025, та іншими матеріалами справи.
Поважних причин для несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у ОСОБА_1 не встановлено.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП доведена повністю.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладене протягом шести місяців з дня виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Як вбачається зі змісту ст. 38 КУпАП, початком відліку строку для накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, є день виявлення адміністративного правопорушення. Вказана стаття не передбачає інших умов відліку цього строку, окрім, як для триваючих правопорушень.
Оскільки ОСОБА_1 подала декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік 15.04.2025, строк притягнення до відповідальності слід рахувати саме з цієї дати.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 247 провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП.
Оскільки на час розгляду справи закінчився строк, що встановлений ч. 4 ст. 38 КУпАП, то згідно п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю.
Керуючись ч. 4 ст. 38, ч. 1 ст. 172-6, п. 7 ч. 1 ст. 247, ст.ст. 283- 284 КУпАП,
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити на підставі п.7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Суддя Рівненського міського суду Н.М. Діонісьєва