Вирок від 15.12.2025 по справі 354/1289/25

Справа № 354/1289/25

Провадження № 1-кп/354/188/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2025 року м.Яремче

Яремчанський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої судді ОСОБА_1

за участю секретаря ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Яремче кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025000000002103 від 30 липня 2025 року про обвинувачення

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Луцьк Волинської області, громадянина України, із вищою освітою, одруженого, фізичної особи-підприємця, прицюючого заступником директора Товариства з обмеженою відповідальністю «ТГК ОЙЛ», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27, ч.4 ст.190 КК України (у редакції Закону від 22.11.2018 №2617-VIII), ч.2 ст.27, ч.3 ст.358 КК України,

за участю: прокурора- ОСОБА_4 , представника потерпілого ОСОБА_5 , обвинуваченого ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_6

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 вчинив заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах шляхом обману (шахрайство), вчинене за попередньою змовою групою осіб та підроблення інших офіційних документів, які видаються чи посвідчуються підприємством, установою, організацією чи іншою особою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і які надають права, з метою використання їх підроблювачем чи іншою особою, вчинене за попередньою змовою групою осіб. Кримінальні правопорушення вчинено за наступних обставин.

У 2020-2022 роках, точна дата, час і місце на теперішній час не встановлені, однак не пізніше 25.05.2020 та до 24.01.2022, колишній начальник відділу у м. Яремчому Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастр) в Івано-Франківській області (ЄДРПОУ 38608955, Івано-Франківська область, м. Яремче, вул. Свободи, 265, зареєстровано 01.07.2015 та припинено 30.10.2017) Особа-1, досудове розслідування стосовно якої здійснюється в іншому кримінальному провадженні, (далі - Особа-1) та невстановлені особи із числа його знайомих та одночасно знайомих кваліфікаційного сертифікованого інженера-землевпорядника (сертифікат від 12.12.2014 № 011809) - фізичної особи-підприємця (далі - ФОП) « ОСОБА_7 » (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) дізналися про наявність у Поляницькому лісництві Державного підприємства «Ворохтянське лісове господарство» (далі - ДП «Ворохтянський лісгосп») земель лісового фонду в адміністративних межах Яремчанської міської ради загальною площею 11 746 га, що є власністю Українського народу, а також про наявність незареєстрованих земель на території Поляницької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, що є власністю Українського народу, право на яку реалізується через органи місцевого самоврядування.

Відповідно до статті (далі - ст.) 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.

Статтею 14 Конституції України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Відповідно до ч.1 ст.1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею (ч. 1 ст. 2 ЗК України). Земельні відносини регулюються Конституцією України, ЗК України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Земля визначається як поверхня суші з ґрунтами, корисними копалинами та іншими природними елементами, що органічно поєднані та функціонують разом з нею (ст. 1 Закону України «Про охорону земель»).

Згідно ст.55 ЗК України до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.

До земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.

Водночас, у ст.5 Лісового кодексу України (далі - ЛК України) зазначено, що до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, на яких розташовані полезахисні лісові смуги.

Згідно ч.1 ст.57 ЗК України земельні ділянки лісового фонду за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються у постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, а на умовах оренди - іншим підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи, для ведення лісового господарства, спеціального використання лісових ресурсів і для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.

Земельне законодавство у ст.79 ЗК України визначає земельну ділянку як частину земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об'єкти, які на ній знаходяться, якщо інше не встановлено законом та не порушує прав інших осіб, при цьому право власності на земельну ділянку розповсюджується на простір, що знаходиться над та під поверхнею ділянки на висоту і на глибину, необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.

У ч.ч.1,2, ст.79-1 ЗК України зазначається, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Безпосередньо формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. При цьому земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї (ч.9 ст.79-1 ЗК України).

Згідно ч.2 ст.83 ЗК України у комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Відповідно до п.3 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розмежування земель державної та комунальної власності», з дня набрання 01.01.2013 чинності цього закону землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: а) земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у пп. «а» і «б» п. 4 цього розділу.

У свою чергу пп. а) п.4 Розділу ІІ указаного вище закону передбачено, що у державній власності залишаються розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні державних підприємств. При цьому, відповідно до п. 6 Розділу ІІ у разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у п.п.3 і 4 цього розділу, не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, та її затвердження здійснюються відповідною сільською, селищною, міською радою.

Відповідно до ч.2 ст.84 ЗК України право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до Закону.

Зокрема, ст.ст.7, 8 ЛК України визначено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Відповідно до ч.1 ст.8, ч.1 ст.9 ЛК України у державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності. У комунальній власності перебувають ліси в межах населених пунктів, крім лісів, що перебувають у державній і приватній власності.

Відповідно до п.24 розділу 10 «Перехідні положення» ЗК України з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель лісогосподарського призначення.

Облік лісів включає збір та узагальнення відомостей, які характеризують кожну лісову ділянку за площею, кількісними та якісними показниками. Основою ведення обліку лісів є матеріали лісовпорядкування (ст. 54 ЛК України).

Лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України (ст.45 ЛК України).

Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів. (ст.48 ЛК України).

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЛК України до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерального дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентується галузевими нормативними документами. Зокрема, за змістом пункту 1.1 Інструкції про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженої Державним комітетом СРСР по лісовому господарству 11.12.1986, планшети лісовпорядкувальні належать до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, а частина друга зазначеної Інструкції присвячена процедурі їх виготовлення.

Відповідно до статуту, затвердженого наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 09.06.2021 №351, ДП «Ворохтянський лісгосп» (код ЄДРПОУ 20562421) засноване на державній власності та створене відповідно до наказу Міністерства лісового господарства України від 26.06.1995 №57 «Про створення державних лісогосподарських підприємств у Закарпатській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях». Належить до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України і координується Івано-Франківським обласним управлінням лісового та мисливського господарства.

Розпорядженням Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 07.02.1996 №85 «Про надання у постійне користування земель лісового фонду» ДП «Ворохтянський лісгосп» надано у постійне користування землі лісового фонду в адміністративних межах Яремчанської міської ради загальною площею 11 746 га.

Межі Поляницького лісництва ДП «Ворохтянський лісгосп» визначені Планово-картографічні матеріалами лісовпорядкування Поляницького лісництва, Планом лісонасаджень Поляницького лісництва ДП «Ворохтянський лісгосп» Івано-Франківської області, лісовпорядкування 2009 року, масштаб 1:25000, Картою схемою лісових насаджень та схемою схема лісовпорядкування ДП «Ворохтянський ЛДГ» Поляницьке лісництво.

Отже, в силу положень ст.ст.19, 55, 84 ЗК України та ст.5 ЛК України землі Поляницького лісництва ДП «Ворохтянський лісгосп» відносяться до земель державної власності лісогосподарського призначення та повинні використовуватися для ведення лісового господарства у порядку, визначеному ЛК України.

Водночас, повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначено ст.122 ЗК України, де вказано, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначений ст.123 ЗК України, де ч.1 указаної норми визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі: проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) та/або надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; технічної документацій із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок у разі поділу та/або об'єднання земельних ділянок.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Відповідно до п.2 розділу VІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту, детального плану території за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) або особи, яка подала заяву про визнання спадщини відумерлою, якщо така справа прийнята до провадження судом, або органу місцевого самоврядування, що затвердив комплексний план просторового розвитку території територіальної громади, генеральний план населеного пункту, детальний план території.

Згідно абзаців 2, 3 ст.55 Закону України «Про землеустрій» визначено, що у разі передачі у власність та користування земельної ділянки на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування технічна документація розробляється на підставі дозволу, виданого відповідним органом (крім випадків, якщо відповідно до закону розроблення технічної документації здійснюється без надання такого дозволу).

У свою чергу, технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється за рішенням власника (розпорядника) земельної ділянки, землекористувача.

Таким чином, із врахуванням зазначених вище положень ЗК України, п.2 розділу VІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний земельний кадастр», абзацу 3 ст.55 Закону України «Про землеустрій», особі якій видано Державний акт на право власності на землю до 2004 року, для реєстрації права власності на земельну ділянку необхідно тільки розробити зазначену технічну документацію, яка не потребує будь-якого погодження чи затвердження зі сторони органу місцевого самоврядування, на підставі рішення якого видано відповідний державний акт та в межах населеного пункту якого знаходиться відповідна земельна ділянка.

Після цього, у 2020-2022 роках, точна дата, час і місце на теперішній час не встановлені, однак з 25.05.2020 до 24.01.2022, в Особи-1, який володів спеціальними знаннями в сфері землевпорядкування, картографії та геодезії щодо оформлення права власності не земельну ділянку, обізнаного про межі с. Поляниця Івано-Франківської області та наявність земель, відомості про які не внесені до Державного реєстру земель та Державного земельного кадастру, а також про межі Поляницького лісництва ВП «Ворохтянський лісгоп», у невстановлених осіб із числа спільних знайомих його та Особи-2, досудове розслідування стосовно якої здійснюється в іншому кримінальному провадженні, (далі - Особа-2) виник злочинний умисел, спрямований на заволодіння згаданою державною та/або комунальною землею у вигляді окремих земельних ділянок в особливо великих розмірах шляхом обману на користь підконтрольних осіб.

У подальшому Особа-1 та ці невстановлені особи мали наміри здійснити правочини, у результаті яких право власності на вказані земельні ділянки повинні були перейти з одних підконтрольних осіб на інших підконтрольних осіб без фактичного їх продажу, або на реальних покупців такої земельної ділянки, і таким чином заволодіти державним та/або комунальним майном.

З метою реалізації запланованих злочинних дій щодо заволодіння державною та/або комунальною землею в особливо великих розмірах, з-поміж іншого, необхідно було:

підшукати громадян України, які погодяться стати підконтрольними нібито власниками згаданих земельних ділянок, розташованих на території Поляницької сільської територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області, та у подальшому прийняти участь у правочині/ах щодо відчуження право власності на такі земельні ділянки нібито шляхом продажу такої земельної ділянки іншій підконтрольній особі або реальному покупцю;

виготовити підроблені документи щодо отримання підконтрольними особами державних актів на право власності на землю на території Поляницької сільської територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області, зокрема державні акти на право власності на землю зразка 2001-2002 років, форма яких затверджена постановою Верховної Ради України від 13.03.1992 №2201-XII, що з урахуванням значного проміжку часу з моменту його видачі, а також того, що земельні ділянки передавались до набрання чинності ЗК України, який передбачав присвоєння кадастрового номеру, унеможливить встановлення достовірності юридичних фактів, зафіксованих у акті, та допоможе таким чином приховати злочинну діяльність;

виготовити підроблену технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на підконтрольних осіб для ведення особистого селянського господарства та для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на території Поляницької сільської територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області, не зважаючи на наявність деревини (лісу) на них;

виготовити заяви про державну реєстрацію визначених земельних ділянок від імені підконтрольних осіб на ім'я державного кадастрового реєстратора та забезпечити їх надсилання разом із технічною документацією на земельні ділянки до Держгеокадастру електронний примірник Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для її погодження та внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру (далі - ДЗК) з присвоєнням певного кадастрового номеру кожній земельній ділянці, а також забезпечити позитивний розгляд таких документів державними кадастровими реєстраторами, обраними системою шляхом автоматичного розподілу;

визначити державних реєстраторів Івано-Франківської області, які будуть долучатися до здійснення первинної державної реєстрації права власності на нерухоме майно у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі - ДРРП) за підконтрольною особою;

підшукати громадян України, які погодяться прийняти участь у правочині/ах щодо отримання права власності на такі земельні ділянки нібито шляхом придбання такої земельної ділянки, та подальшого їх перепродажу реальним покупцям, або одразу підшукати таких покупців з числа громадян України;

визначити приватних нотаріусів Івано-Франківської області, які будуть залучатися для посвідчення та реєстрації правочинів купівлі-продажу таких земельних ділянок.

Таким чином, згадані неустановлені особи, усвідомлюючи кримінальну караність та протиправність задуманого, заздалегідь, тобто до початку вчинення кримінальних правопорушень, домовилися про спільне вчинення заволодіння чужим майном шляхом обману, тобто за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах.

Водночас для забезпечення виконання спільного злочинного наміру Особа-1 та невстановлені особи із числа спільних знайомих його та ОСОБА_7 вирішили залучити Особу-2 як кваліфікаційного сертифікованого інженера-землевпорядника для виготовлення необхідної підробленої технічної документації щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) на визначену ними підконтрольну особу, а для виконання ролі останнього вирішили залучити іншого свого знайомого ОСОБА_3 .

Так, у січні 2022 року, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, однак до 24.01.2022, невстановлені особи із числа спільних знайомих ОСОБА_7 та Особи-1, діючи умисно, з корисливих мотивів, реалізуючи спільний злочинний намір, спрямований на заволодіння нерухомим майном, залучили до його вчинення свого знайомого ОСОБА_3 .

Останньому запропонували приєднатися до вчинення злочину, пов'язаного з незаконним заволодінням державного та/або комунального майна в особливо великих розмірах шляхом обману.

Невстановлені особи запропонували ОСОБА_3 за грошову винагороду стати підконтрольним власником трьох земельних ділянок, розташованих на території Поляницької сільської територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області, та у подальшому прийняти участь у правочині/ах щодо відчуження права власності на такі земельні ділянки нібито шляхом продажу такої земельної ділянки іншій підконтрольній особі або реальному покупцю.

Так, на його ім'я спочатку повинні були виготовити підроблений офіційний документ, а саме Державний акт на право приватної власності на землю, відповідно до якого ОСОБА_3 нібито на підставі якогось рішення Виконавчого комітету Поляницької сільської ради народних депутатів отримав у приватну власність три земельні ділянки, загальною площею близько 2,25 га, розташовані на території Поляницької сільської ради, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, а також для ведення особистого підсобного господарства.

У подальшому на підставі цього підробленого акту ОСОБА_3 повинен був нібито укласти договір з визначеним невстановленими особами кваліфікаційним сертифікованим інженером-землевпорядником для виготовлення необхідної підробленої технічної документації щодо встановлення меж лише двох земельних ділянок в натурі (на місцевості). На підставі цих документів невстановлені особи нібито від нього повинні були звернутися до одного з відділів Держгеокадастру для здійснення державної реєстрації цих земельних ділянок на його ім'я. Після отримання витягу з ДЗК з присвоєнням певних кадастрових номерів згаданим земельним ділянкам, невстановлені особи від імені ОСОБА_3 повинні були звернутися до визначеного ними державного реєстратора Івано-Франківської області для здійснення первинної державної реєстрації права власності на таке нерухоме майно у ДРРП.

Крім того, ОСОБА_3 як власник двох земельних ділянок повинен був взяти безпосередню участь у проведенні двох правочинів із нерухомим майном, нібито продавши їх на користь інших осіб, визначених неустановленими особами.

За вчинення таких дій указані особи обіцяли ОСОБА_3 грошову винагороду в неустановленому розмірі, як долю з коштів, отриманих з продажу таких земельних ділянок.

ОСОБА_3 , зважаючи на скрутне матеріальне становище, та маючи корисливий мотив, погодився на відповідну пропозицію.

Крім того, у січні 2022 року, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, однак до 24.01.2022, невстановлені особи із числа спільних знайомих ОСОБА_7 та Особи-1, діючи умисно, з корисливих мотивів, реалізуючи спільний злочинний намір, спрямований на заволодіння нерухомим майном, залучили до його вчинення свого знайомого Особу-2 як кваліфікаційного сертифікованого інженера-землевпорядника.

Останньому запропонували приєднатися до вчинення злочину, пов'язаного з незаконним заволодінням державного та/або комунального майна в особливо великих розмірах шляхом обману.

Так, невстановлені особи запропонували Особі-2 нібито укласти договір з ОСОБА_3 , як власником трьох земельних ділянок, загальною площею близько 2,25 га, розташованих на території Поляницької сільської ради, отриманих на підставі підробленого офіційного документу, а саме Державного акту на право приватної власності на землю. На підставі такого договору Особа-2 повинен був виготовити підроблену технічну документацію щодо встановлення меж лише двох земельних ділянок в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, а також для ведення особистого підсобного господарства. Така документація потрібна була для здійснення державної реєстрації цих земельних ділянок на ім'я ОСОБА_3 , отримання витягу з ДЗК з присвоєнням певних кадастрових номерів згаданим земельним ділянкам, необхідних для здійснення первинної державної реєстрації права власності на таке нерухоме майно у ДРРП.

За вчинення таких дій указані особи обіцяли Особі-2 грошову винагороду в неустановленому розмірі, як долю з коштів, отриманих з подальшого продажу таких земельних ділянок.

Особа-2, маючи корисливий мотив, погодився на відповідну пропозицію.

Таким чином, невстановлені особи із числа спільних знайомих

ОСОБА_7 та Особи-1, Особа-2, Особа-1, а також ОСОБА_3 заздалегідь, тобто до початку вчинення кримінального правопорушення, домовилися про його вчинення спільно, тобто за попередньою змовою групою осіб.

У подальшому, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, однак до 24.01.2022, невстановлені особи із числа спільних знайомих ОСОБА_7 та Особи-1 зустрілися з ОСОБА_3 , який надав останнім копії своїх документів: паспорта громадянина України НОМЕР_2 , відповідно до якого останній зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , а також реєстраційного номеру облікової карти платника податків НОМЕР_3 .

Далі, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, однак до 24.01.2022, невстановлені особи із числа спільних знайомих ОСОБА_7 та Особи-1, відповідно до відведеної ролі та на виконання розробленого плану, на підставі копій документів ОСОБА_3 , забезпечили виготовлення підробленого офіційного документу.

Так, було виготовлено Державний акт на право приватної власності на землю з датою видачі 02.11.2001, якому присвоєно неіснуючу серію та номер ІФ № 089122. До нього внесені неправдиві відомості про те, що начебто ОСОБА_3 , який мешкає в м. Луцьк Волинської області, на підставі рішення від 16.08.2001 № 24 Виконавчого комітету Поляницької сільської ради народних депутатів передано у приватну власність три земельні ділянки площами 0,10 га (ділянка № 1), 2,00 га (ділянка № 2), та 0,15 га (ділянка № 3), загальною площею 2,25 га (з яких 2,00 га сільськогосподарських угідь і 0,25 під будівлями, лісами та іншими угіддями), які розташовані на території Поляницької сільської ради, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, та ведення особистого підсобного господарства. Також у даному акті були зазначені неправдиві відомості про те, що акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 000129. Крім того у акт внесені підроблені підписи навпроти голови Поляницької сільської ради народних депутатів ОСОБА_8 та інженера-землевпорядника ОСОБА_9 , а також відтиск гербової печатки згаданої установи.

Таким чином, ОСОБА_3 забезпечив виготовлення такого підробленого документу.

При цьому, невстановлені особи із числа спільних знайомих ОСОБА_7 та Особи-1, які виготовили зазначений Державний акт, ОСОБА_3 та Особа-2 чітко усвідомлювали, що даний документ на ім'я ОСОБА_3 ніколи не видавався, і питання про передачу останньому у приватну власність згаданих земельних ділянок, загальною площею 2,25 га рішенням від 16.08.2001 № 24 Виконавчого комітету Поляницької сільської ради народних депутатів не приймалось.

З метою максимального приховування своєї злочинної діяльності та слідів вчинення злочину, достовірно усвідомлюючи, що їхня злочинна діяльність може бути викрита, задля унеможливлення дослідження підробленого документу у майбутньому, невстановлені особи із числа спільних знайомих ОСОБА_7 та Особи-1, які виготовили зазначений Державний акт, виготовили сканкопію Державного акту серії ІФ № 089122 від 02.11.2001, який у такому виді в подальшому використовувався, а його оригінал у подальшому знищили після вчинення правочинів купівлі-продажу згаданих земельних ділянок.

Крім того, у період з 24.01.2022 по 26.01.2022, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, Особа-2, діючи за попередньою змовою групою осіб у складі Особи-1, ОСОБА_3 та невстановлених осіб із числа спільних знайомих Особи-2 та Особи-1, відповідно до відведеної ролі та на виконання розробленого плану, на виконання вимог п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр», ст. 791 ЗК України, ст. 25 Закону України «Про землеустрій», з метою здійснення державної реєстрації цих земельних ділянок на ім'я ОСОБА_3 , отримання витягу з ДЗК з присвоєнням певних кадастрових номерів згаданим земельним ділянкам, необхідних для подальшого здійснення первинної державної реєстрації права власності на таке нерухоме майно у ДРРП, забезпечив підготовку, виготовлення та видачу таких документів.

Зокрема підроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), виготовленої ФОП « ОСОБА_7 » (кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника від 12.12.2014 № 011809, адреса: АДРЕСА_3 ) на підставі договору, укладеного з ОСОБА_3 від 24.01.2022 № 5032, стосовно земельних ділянок в с. Поляниця, участок Вишні та участок Подина Поляницької сільської територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області, наданих начебто ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства (далі - ОСГ) та для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (далі - ОЖБ), кадастрові номери: ділянка № 1 (ОСГ) № 2611092001:22:002: та ділянка № 2 (ОЖБ) 2611092001:22:002:, датовану 26.01.2022. Особа-2 визначив їх в межах Поляницької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, що у кінцевому результаті надало можливість ОСОБА_3 оформити право власності на земельні ділянки по виготовленій землевпорядній документації.

У технічну документацію внесені неправдиві відомості про те, що

ОСОБА_3 , як замовник, нібито уклав з Особою-2 договір на виконання робіт від 24.01.2022 №5032, що останній є власником земельних ділянок, загальною площею 2,15 га на підставі рішення Поляницької сільської ради від 16.08.2001 № 24 та державного акту на право приватної власності на землю від 02.11.2011 серії ІФ № 089122 № 000129.

Крім того, Особа-2 свідомо вніс недостовірні відомості стосовно місцезнаходження земельної ділянки №1 (ОСГ) №2611092001:22:002: площею 2,1 га, нібито в межах населеного пункту с. Поляниця, участок Вишні Надвірнянського району Івано-Франківської області, зазначивши невірні координати її меж в натурі на місцевості, а також зазначивши склад угідь згідно класифікації видів земельних угідь (КВЗУ) «сіножатні», хоча насправді вся земельна ділянка зайнята деревиною та чагарниковою рослинністю.

Також в пояснювальній записці технічної документації в розділі «Основні відомості про об'єкт землеустрою» зазначено про те, що межі земельної ділянки визначені безпосереднім обстеженням на місцевості та погодженні з суміжними власниками та землекористувачами, що відображено у відомостях про встановлені межові знаки.

Механізм встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі

(на місцевості) з метою визначення в натурі (на місцевості) метричних даних земельної ділянки, у тому числі місцеположення поворотних точок її меж, та їх закріплення межовими знаками, на дату складення Особою-2 землевпорядної документації визначала Інструкція про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками», затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010 №376.

Водночас, Особа-2 не обстежував на місцевості та не погоджував з суміжними власниками та землекористувачами межі вищевказаних земельних ділянок.

Однак, у згаданих відомостях про встановлені межові знаки, наявних в матеріалах розробленої ним землевпорядної документації, наявні підроблені підписи від голови Поляницької сільської ради ОСОБА_10 та її землевпорядника ОСОБА_11 , які нібито підтверджують те, що дані документи складені в їх присутності, а також Особи-2 та ОСОБА_3 , хоча насправді зазначені особи не зустрічалися та не погоджували межі цих земельних ділянок.

Таким чином Особа-2, володіючи знаннями у галузі землеустрою, чітко усвідомлюючи, що земельні ділянки, загальною площею 2,25 га, на які ним розробляється землевпорядна документація нібито на замовлення ОСОБА_3 , фактично являються частиною земель комунальної власності в межах с. Поляниця Надвірнянського району Івано-Франківської області, виконуючи відведену йому роль, свідомо умисно, діючи за попередньою змовою групою осіб у складі ОСОБА_3 , Особи-1 та неустановлених осіб із числа спільних знайомих Особи-1 та ОСОБА_7 , виготовив останнім технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) від 26.01.2022 на ім'я ОСОБА_3 , а саме стосовно земельних ділянок: №1 (ОСГ) № 2611092001:22:002: площею 2,1 га та №2 (ОЖБ) № 2611092001:22:002: площею 0,15 га, зазначивши адресу земельних ділянок: с. Поляниця, участок Вишні та участок Подина Поляницької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області.

У свою чергу, ОСОБА_3 , точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, діючи за попередньою змовою групою осіб у складі Особи-2, Особи-1 та неустановлених осіб із числа спільних знайомих останніх, знайомих його та останнього, відповідно до відведеної ролі та на виконання розробленого плану, погодився та підписав при неустановлених обставинах в такій технічній документації наступні документи: завдання на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) громадянина ОСОБА_3 ; відповідну заяву на ім'я ФОП « ОСОБА_7 » на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж начебто належних йому земельних ділянок в натурі (на місцевості) загальною площею 2,15 га, розташованих за адресою: Івано-Франківська обл., Надвірнянський р-н, с. Поляниця, участки Вишні та Подина, з цільовим призначенням для ведення ОСГ та для ОЖБ; кадастрові плани двох земельних ділянок; відомості про встановлені межові знаки цих же земельних ділянок.

Таким чином, ОСОБА_3 забезпечив використання Особою-2 підробленого офіційного документу, а саме Державного акту від 02.11.2001 серії ІФ №089122 нібито наданого ним, а також прийняв участь у безпосередньому підроблені інших документів.

З метою максимального приховування своєї злочинної діяльності та слідів вчинення злочину, достовірно усвідомлюючи, що їхня злочинна діяльність може бути викрита, задля унеможливлення дослідження самих документів у майбутньому, Особа-2, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_3 , Особою-1 та неустановленими особами із числа спільних знайомих останнього та ОСОБА_7 , виготовив копію технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 26.01.2022, яка тільки у такому виді в подальшому використовувалася, а її оригінал знищив.

У подальшому, у період з 26.01.2022 по 03.02.2022, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, Особа-2, діючи за попередньою змовою групою осіб у складі ОСОБА_3 , Особи-1 та неустановлених осіб із числа спільних знайомих останнього та ОСОБА_7 , відповідно до відведеної ролі та на виконання розробленого плану, з метою досягнення кінцевої мети по заволодінню земельними ділянками державної форми власності, на виконання вимог ст.26 Закону України «Про землеустрій», зі своєї електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_2 надіслав до Держгеокадастру електронні примірники Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 26.01.2022 для її погодження та внесення відомостей про дві вищевказані земельні ділянки до Державного земельного кадастру з відповідними заявами від імені ОСОБА_3 .

Далі, 03.02.2022 об 11:21 годин перший примірник технічної документації в частині реєстрації земельної ділянки (з існуючим державним актом без кадастрового номеру) під № 2 (ОЖБ), із заявою-проханням ОСОБА_3 зареєструвати земельну ділянку площею 0,15 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_4 , з цільовим призначенням «02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» шляхом автоматичного розподілу потрапив на розгляд до державного кадастрового реєстратора відділу № 3 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_12 , яка зареєструвала її за № ЗВ-9701702592022.

Того ж дня об 11:24 годин другий примірник такої документації, в частині реєстрації земельної ділянки (з існуючим державним актом без кадастрового номеру) під № 1 (ОСГ), із заявою-проханням ОСОБА_3 зареєструвати земельну ділянку площею 2,0 га, яка розташована за адресою: Івано-Франківська обл., Надвірнянський р-н, с. Поляниця, участок Вишні, з цільовим призначенням «01.03 Для ведення особистого селянського господарства» шляхом автоматичного розподілу потрапив на розгляд до державного кадастрового реєстратора відділу № 5 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області ОСОБА_13 , який зареєстрував її за № ЗВ-9701703272022.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру установлюються Законом України «Про Державний земельний кадастр».

Відповідно до ст.9 вказаного закону внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний кадастровий реєстратор серед іншого: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам .

Державний кадастровий реєстратор самостійно приймає рішення про внесення відомостей до Державного земельного кадастру або про відмову у здійсненні таких дій.

Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора забороняється.

Державні кадастрові реєстратори за порушення законодавства у сфері Державного земельного кадастру несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність у порядку, встановленому законом (ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).

Процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначаються відповідним Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051.

У подальшому за результатами розгляду технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 26.01.2022 та відповідних заяв ОСОБА_3 від 03.02.2022, поданих Особою-2, державні кадастрові реєстратори, які не були обізнані зі злочинними намірами ОСОБА_3 , Особи-1, Особи-2 та неустановлених осіб із числа спільних знайомих останніх щодо заволодіння шляхом шахрайства нерухомим майном держави, сприймаючи підроблені документи як належні правовстановлювальні, відкрили поземельні книги стосовно двох земельних ділянок, зокрема:

04.02.2022 о 09:22 годин відділом № 4 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в особі ОСОБА_12 відкрито поземельну книгу на земельну ділянку площею 0,15 га, розташовану за адресою: Івано-Франківська обл., Надвірнянський р-н, с. Поляниця, участок Подина, присвоєно кадастровий номер: 2611092001:22:002:3691 та сформовано витяг з ДЗК про земельну ділянку за № НВ-6800327262022, відповідно до якого її власником на підставі державного акту від 02.11.2001 серії ІФ № 089122 є ОСОБА_3 ;

07.02.2022 о 13:35 годин відділом у Приазовському районі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області в особі ОСОБА_13 відкрито поземельну книгу на земельну ділянку площею 2,0 га, розташовану за адресою: Івано-Франківська обл., Надвірнянський р-н, с. Поляниця, участок Вишні, присвоєно кадастровий номер: 2611092001:22:002:3697 та сформовано витяг з ДЗК про земельну ділянку за № НВ-9900958132022, відповідно до якого її власником на підставі державного акту від 02.11.2001 серії ІФ №089122 так само є ОСОБА_3 .

Фактична вартість вищевказаних земельних ділянок становила, зокрема: на 04.02.2022 площею 0,15 га - 763 305,00 гривень, а на 07.02.2022 площею 2,00 га - 2 646 933,00 грн.

Далі, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, однак до 14.02.2022, невстановлені особи із числа спільних знайомих ОСОБА_7 , Особи-1 та ОСОБА_3 , діючи за попередньою змовою групою осіб у складі останніх, забезпечили виготовлення та отримання:

звіту №S220214-17 про експертну грошову оцінку земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, загальною, площею 2 га, розташованої за адресою: Івано-Франківська область, м. Яремче, с. Поляниця, участок Вишні, КН: 2611092001:22:002:3697, виготовленого при неустановлених обставинах ТОВ «МІРАМЕКС» (сертифікат суб'єкта оціночної діяльності від 22.10.2021 № 767/21), а саме експертом оцінювачем ОСОБА_14 та директором ОСОБА_15 нібито на замовлення власника ОСОБА_3 , відповідно до якої її вартість станом на 14.02.2022 склала 173 560 гривень;

звіту №S220214-29 про експертну грошову оцінку земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,15 га, розташованої за адресою: Івано-Франківська область, м. Яремче, с. Поляниця, участок Подина, КН: 2611092001:22:002:3691, виготовленої при неустановлених обставинах ТОВ «МІРАМЕКС» (сертифікат суб'єкта оціночної діяльності від 22.10.2021 № 767/21), а саме експертом оцінювачем ОСОБА_14 та директором ОСОБА_15 нібито для замовлення власника ОСОБА_3 , відповідно до якої її вартість станом на 14.02.2022 склала 8 482 гривень.

Водночас, ТОВ «МІРАМЕКС» не здійснювало грошову оцінку згаданих земельних ділянок, а неустановлені особи внесли у такі документи завідомо недостовірні відомості і таким чином підробили такі документи.

У подальшому, у зв'язку з повномасштабною воєнною агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 на території України введено воєнний стан. У подальшому відповідний строк введеного воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався та діяв на момент вчинення злочинів, а саме з лютого 2022 по серпень 2022 року.

Ураховуючи повномасштабне вторгнення російської федерації, злочинні дії Особи-1, Особи-2, ОСОБА_3 та неустановлених осіб із числа їх спільних знайомих щодо заволодіння чужим нерухомим майном шляхом шахрайства, були призупинені до червня 2022 року.

У подальшому, Особа-1, діючи за попередньою змовою групою осіб у складі Особи-2, ОСОБА_3 та неустановлених осіб із числа їх спільних знайомих, готуючись до державної реєстрації права власності на ці земельні ділянки у ДРРП, працюючи на своєму ноутбуці, користуючись електронною поштою ІНФОРМАЦІЯ_3 , отримав з ДЗК витяги про земельну ділянку без даних від ДРРП, а саме від 23.06.2022 о 15:23 годин за

№ЗВ-990782626262022 стосовно земельної ділянки з кадастровим номером: 2611092001:22:002:3691 та 07.07.2022 о 22:35 годин за №ЗВ-9908160812022 стосовно земельної ділянки з кадастровим номером: 2611092001:22:002:3697.

Відповідно до ст.ст.125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Таке право власності оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон) державний реєстратор перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

Абзацом першим пункту 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (у редакції, чинній станом на листопад 2021 року) (далі - Порядок № 1127), встановлено, що розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.

Державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 27 Закону та Порядком №1127.

Так, для забезпечення виконання свого злочинного задуму в частині здійснення у ДРРП первинної державної реєстрації права власності на нерухоме майно за ОСОБА_3 у вигляді згаданих земельних ділянок, невстановлені особи із числа знайомих ОСОБА_7 , Особи-1 та ОСОБА_3 , діючи за попередньою змовою групою осіб з останніми, у період часу з 04.02.2022 до 24.06.2022, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, залучили державного реєстратора ЦНАП Делятинської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області ОСОБА_16 , не обізнаного із таким їх наміром, якого було введено в оману стосовно справжньої мети вчинюваних дій.

У подальшому, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, однак до 11:30 годин 24.06.2022 невстановлені особи із числа знайомих ОСОБА_7 , Особи-1 та ОСОБА_3 , що діяли з останніми за попередньою змовою, забезпечили передачу державному реєстратору ЦНАП Делятинської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області ОСОБА_16 підробленого офіційного документа у вигляді сканкопії, зокрема державного акту на право приватної власності на землю від 02.11.2001 серії ІФ №089122, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №000129. Відповідно до нього ОСОБА_3 , який мешкає в м. Луцьк Волинської області, на підставі рішення від 16.08.2001 №24 Виконавчого комітету Поляницької сільської ради народних депутатів передано у приватну власність три земельні ділянки площами 0,10 га (ділянка № 1), 2,00 га (ділянка № 2), та 0,15 га (ділянка № 3), загальною площею 2,25 га (з яких 2,00 га сільськогосподарських угідь і 0,25 під будівлями, лісами та іншими угіддями), які розташовані на території Поляницької сільської ради, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, та ведення особистого підсобного господарства. Також ОСОБА_16 надали дані паспорта громадянина України, а також реєстраційного номеру облікової карти платника податків на ім'я ОСОБА_3 .

Надалі 24.06.2022 об 11:30 годин державний реєстратор ЦНАП Делятинської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області ОСОБА_16 , перебуваючи за місцем своєї роботи за адресою: Івано-Франківська область, Надвірнянський район, смт. Делятин, вул. 16 липня, 273, не знаючи та не усвідомлюючи злочинних намірів вказаної групи осіб, працюючи у ДРРП автоматизованої системи державного підприємства «НАІС», на підставі підробленого документу, поданого ОСОБА_3 особисто або через неустановлених осіб при неустановлених обставинах, сприймаючи його як належний право встановлювальний, вніс його сканкопію до бази ДРРП. Також він склав заяви від імені ОСОБА_3 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на земельні ділянки з кадастровими номерами №2611092001:22:002:3691 та №2611092001:22:002:3697, зареєструвавши їх за №51535360 та №51535292, відповідно.

Далі, 28.06.2022 о 09:12 годин державний реєстратор ЦНАП Делятинської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області ОСОБА_16 , перебуваючи за місцем своєї роботи за адресою: Івано-Франківська область, Надвірнянський район, смт. Делятин, вул. 16 липня, 273, не знаючи та не усвідомлюючи злочинних намірів ОСОБА_3 , Особи-2, Особи-1 та неустановлених осіб із числа їх спільних знайомих, які діяли за попередньою змовою групою осіб зі злочинним наміром щодо заволодіння чужого майна шляхом шахрайства, перевіривши право власності ОСОБА_3 на ці земельні ділянки з даними, що містяться у ДЗК, працюючи у ДРРП автоматизованої системи державного підприємства «НАІС», вніс зміни.

Зокрема, ОСОБА_16 створив нову інформацію, відповідно до якої здійснені первинні державні реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, у вигляді земельних ділянок, зокрема: площею 2,0 га, розташованої за адресою: Івано-Франківська обл., Надвірнянський р-н, с. Поляниця, участок Вишні, з кадастровим номером: 2611092001:22:002:3697 (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 28.06.2022, індексний номер: 64000018).; площею 0,15 га, розташованої за адресою: Івано-Франківська обл., Надвірнянський р-н, с. Поляниця, участок Подина, з кадастровим номером: 2611092001:22:002:3691 (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 28.06.2022, індексний номер: 64000163).

Так, вказані земельні ділянки зареєстровано за підконтрольним ОСОБА_3 на праві приватної власності, номери записів про право власності: 47176966, присвоєно реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна (далі - РНОНМ) 2604022526120; 47177254, присвоєно РНОНМ 2604028926120, відповідно.

На 28.06.2022 фактична вартість вищевказаних земельних ділянок становила: площею 2,0 га - 2 751 200,00 гривень та площею 0,15 га - 789 895,00 грн.

На завершення свого злочинного плану, направленого на заволодіння земельними ділянками, що фактично являються частиною земель комунальної власності в межах с. Поляниця Надвірнянського району Івано-Франківської області, Особа-1, діючи за попередньою змовою групою осіб у складі Особи-2, ОСОБА_3 та неустановлених осіб із числа їх спільних знайомих, вирішив знайти покупця із числа громадян України, який погодиться придбати згадані земельні ділянки, а також визначити приватного нотаріуса Івано-Франківської області, який буде залучений для посвідчення та реєстрації правочинів купівлі-продажу таких земельних ділянок.

Так, для забезпечення виконання свого злочинного задуму в частині здійснення згаданих правочинів купівлі-продажу, неустановлені особи із числа спільних знайомих Особи-1, ОСОБА_7 та ОСОБА_3 , діючи за попередньою змовою групою осіб з останніми, у період часу з 28.06.2022 до 06.07.2022, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, залучили приватного нотаріуса Надвірнянського районного нотаріального округу (далі - НДНО) Івано-Франківської області ОСОБА_17 , не обізнану із таким їх наміром, яку було введено в оману стосовно справжньої мети вчинюваних дій.

При цьому Особою-1 було знайдено покупця, яким виявився громадян України ОСОБА_18 , який спільно зі своїм знайомим ОСОБА_19 виявили бажання придбати вищевказані земельні ділянки, не будучи обізнаними зі злочинними намірами останніх, оформивши їх на ім'я ОСОБА_18 .

У подальшому, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, однак до 06.07.2022 невстановлені особи із числа спільних знайомих Особи-1, ОСОБА_7 та ОСОБА_3 , діючи за попередньою змовою групою осіб з останніми, забезпечили передачу приватному нотаріусу Надвірнянського районного нотаріального округу Івано-Франківської області ОСОБА_17 наступних документів:

підробленого офіційного документу, зокрема державного акту на право приватної власності на землю від 02.11.2001 серії ІФ №089122, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 000129, відповідно до якого ОСОБА_3 , який мешкає в м. Луцьк Волинської області, на підставі рішення від 16.08.2001 № 24 Виконавчого комітету Поляницької сільської ради народних депутатів передано у приватну власність три земельні ділянки площами 0,10 га (ділянка № 1), 2,00 га (ділянка № 2), та 0,15 га (ділянка № 3), загальною площею 2,25 га (з яких 2,00 га сільськогосподарських угідь і 0,25 під будівлями, лісами та іншими угіддями), які розташовані на території Поляницької сільської ради, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, та ведення особистого підсобного господарства;

звіту №S220214-17 про експертну грошову оцінку земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, загальною, площею 2 га, розташованої за адресою: Івано-Франківська область, м. Яремче, с. Поляниця, участок Вишні, КН: 2611092001:22:002:3697, виготовленого при неустановлених обставинах ТОВ «МІРАМЕКС» (сертифікат суб'єкта оціночної діяльності від 22.10.2021 № 767/21), а саме експертом оцінювачем ОСОБА_14 та директором ОСОБА_15 нібито на замовлення власника ОСОБА_3 , відповідно до якої її вартість станом на 14.02.2022 склала 173 560 гривень;

звіту №S220214-29 про експертну грошову оцінку земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,15 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 , КН: 2611092001:22:002:3691, виготовленої при неустановлених обставинах ТОВ «МІРАМЕКС» (сертифікат суб'єкта оціночної діяльності від 22.10.2021 № 767/21), а саме експертом оцінювачем ОСОБА_14 та директором ОСОБА_15 нібито для замовлення власника ОСОБА_3 , відповідно до якої її вартість станом на 14.02.2022 склала 8 482 гривень;

довідки Поляницької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області від 06.07.2022 №158 за підписом сільського голови ОСОБА_10 та спеціаліста сільської ради ОСОБА_11 , відповідно до якої її при неустановлених обставинах нібито видано ОСОБА_3 про те, що на його земельній ділянці наданій для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,15 га, АДРЕСА_2 , КН: 2611092001:22:002:3691 - будівель немає, а також надали дані паспорта громадянина України, а також реєстраційного номеру облікової карти платника податків на ім'я ОСОБА_3 .

Крім того, Особа-1 та невстановлені особи із числа спільних знайомих

останнього, ОСОБА_7 та ОСОБА_3 , діючи за попередньою змовою групою осіб з останніми, забезпечили прибуття ОСОБА_3 та ОСОБА_18 08.07.2022 до офісу приватного нотаріусу НДНО Івано-Франківської області ОСОБА_17 за адресою: м. Івано-Франківська область, м. Надвірна, майдан Шевченка, 1.

У свою чергу, приватний нотаріус НДНО Івано-Франківської області ОСОБА_17 , послугами якої вирішили скористатися для посвідчення та реєстрації договору купівлі-продажу нерухомого майна (земельних ділянок), перебуваючи у своєму офісі, встановила та підтвердила особу ОСОБА_3 як власника земельних ділянок з кадастровими номерами №2611092001:22:002:3691 та №2611092001:22:002:3697, а також ОСОБА_18 як громадянина України, який бажав їх придбати для власного користування.

Після цього ОСОБА_17 на підставі поданих документів стосовно цих земельних ділянок, сприймаючи їх як належні правовстановлювальні, перевіривши надану інформацію у ДЗК та ДРРП, не знаючи та не усвідомлюючи спільних злочинних намірів ОСОБА_3 , Осоюи-2, Особи-1 та неустановлених осіб із числа їх спільних знайомих щодо заволодіння чужим майном шляхом шахрайства, зокрема цими земельними ділянками, які насправді належали Поляницькій сільській раді Надвірнянського району Івано-Франківської області, того ж дня у невстановлений період часу, однак не пізніше ніж з 10:12 годин до 11:22 годин, забезпечила підготовку, виготовлення, підписання та посвідчення таких договорів.

Так, 08.07.2022 між громадянином України ОСОБА_3 (далі - Продавець) та громадянином України ОСОБА_18 (далі - Покупець) укладено договори купівлі-продажу, відповідно до яких Продавець продав, а Покупець купив земельні ділянки, які розташовані в с. Поляниця Надвірнянського району Івано-Франківської області участок Вишні, загальною площею 2,0 га з кадастровим номером: 2611092001:22:002:3697, за ціною 173 560,00 гривень, а також в с. Поляниця Надвірнянського району Івано-Франківської області участок Подина, загальною площею 0,15 га з кадастровим номером: 2611092001:22:002:3691, за ціною 8 482,00 гривень.

ОСОБА_3 , діючи умисно за попередньою змовою групою осіб з Особою-2, Особою-1 та неустановленими особами із числа їх спільних знайомих, відповідно до відведеної ролі, підписав такі договори, які після підписання їх ОСОБА_18 , посвідчено приватним нотаріусом НДНО Івано-Франківської області ОСОБА_17 за реєстровими №1844 та №1846.

Право власності ОСОБА_18 зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державним реєстратором ОСОБА_17 приватним нотаріусом НДНО Івано-Франківської області 08.07.2022 (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 64116388, номер запису про право власності: 47274546, РНОНМ: 2604022526120, та рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 64116770, номер запису про право власності: 47274746, РНОНМ: 2604028926120, відповідно).

Водночас, у договорах купівлі-продажу таких земельних ділянок була зазначена занижена їх вартість.

Так, на 08.07.2022 фактична вартість вищевказаних земельних ділянок становила: площею 2,0 га - 2 751 200,00 гривень та площею 0,15 га - 789 895,00 гривень.

За вчинення вказаних нотаріальних і реєстраційних дій зі сторони

ОСОБА_3 з приватним нотаріусом НДНО Івано-Франківської області ОСОБА_17 за невстановлених обставин розрахувалися неустановлені особи із числі знайомих ОСОБА_3 , Особи-1та ОСОБА_7 , які діяли за попередньою змовою групою осіб, та які безпосередньо отримали неустановлену суму коштів за згадані земельні ділянки від ОСОБА_18 . У свою чергу, нотаріус самостійно або через ОСОБА_3 за невстановлених обставин передала виготовлені нею примірники згаданих договорів.

Отже, ОСОБА_3 , діючи за попередньою змовою групою осіб з

Особою-2, Особою-1 та неустановленими особами із числа їх спільних знайомих, у січні-липні 2022 року, точних дати і часу наразі не встановлено, однак не пізніше ніж з 24.01.2022 до 08.07.2022, вчинив заволодіння нерухомим майном, а саме земельними ділянками загальною площею 2,15 га, розташованими в межах с. Поляниця Надвірнянського району Івано-Франківської області, комунальної форми власності, станом на 08.07.2022 загальною вартістю 3 541 095,00 гривень, учинене шляхом обману та за використанням підроблених документів, розпорядившись ними на власний розсуд, унаслідок чого заподіяно матеріальних збитків Поляницькій сільській раді Надвірнянського району Івано-Франківської області в особливо великих розмірах.

Крім того, у 2020-2022 роках, точна дата, час і місце на теперішній час не встановлені, однак не пізніше 25.05.2020 та до 24.01.2022, колишній начальник відділу у м. Яремчому Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастр) в Івано-Франківській області (ЄДРПОУ 38608955, Івано-Франківська область, м. Яремче, вул. Свободи, 265, зареєстровано 01.07.2015 та припинено 30.10.2017) Особа-1, досудове розслідування стосовно якої здійснюється в іншому кримінальному провадженні, (далі - Особа-1) та невстановлені особи із числа його знайомих та одночасно знайомих кваліфікаційного сертифікованого інженера-землевпорядника (сертифікат від 12.12.2014 №011809) - фізичної особи-підприємця (далі - ФОП) « ОСОБА_7 » (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) дізналися про наявність у Поляницькому лісництві Державного підприємства «Ворохтянське лісове господарство» (далі - ДП «Ворохтянський лісгосп») земель лісового фонду в адміністративних межах Яремчанської міської ради загальною площею 11 746 га, що є власністю Українського народу, а також про наявність незареєстрованих земель на території Поляницької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, що є власністю Українського народу, право на яку реалізується через органи місцевого самоврядування.

Після цього, у 2020-2022 роках, точна дата, час і місце на теперішній час не встановлені, однак з 25.05.2020 до 24.01.2022, в Особи-1, який володів спеціальними знаннями в сфері землевпорядкування, картографії та геодезії щодо оформлення права власності не земельну ділянку, обізнаного про межі с. Поляниця Івано-Франківської області та наявність земель, відомості про які не внесені до Державного реєстру земель та Державного земельного кадастру, а також про межі Поляницького лісництва ВП «Ворохтянський лісгоп», у невстановлених осіб із числа спільних знайомих його та Особи-2, досудове розслідування стосовно якої здійснюється в іншому кримінальному провадженні, (далі - Особа-2) виник злочинний умисел, спрямований на заволодіння згаданою державною та/або комунальною землею у вигляді окремих земельних ділянок в особливо великих розмірах шляхом обману на користь підконтрольних осіб.

У подальшому Особа-1 та ці невстановлені особи мали наміри здійснити правочини, у результаті яких право власності на вказані земельні ділянки повинні були перейти з одних підконтрольних осіб на інших підконтрольних осіб без фактичного їх продажу, або на реальних покупців такої земельної ділянки, і таким чином заволодіти державним та/або комунальним майном.

З метою реалізації запланованих злочинних дій щодо заволодіння державною та/або комунальною землею в особливо великих розмірах, з-поміж іншого, необхідно було:

виготовити підроблені документи щодо отримання підконтрольними особами державних актів на право власності на землю на території Поляницької сільської територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області, зокрема державні акти на право власності на землю зразка 2001-2002 років, форма яких затверджена постановою Верховної Ради України від 13.03.1992 №2201-XII, що з урахуванням значного проміжку часу з моменту його видачі, а також того, що земельні ділянки передавались до набрання чинності ЗК України, який передбачав присвоєння кадастрового номеру, унеможливить встановлення достовірності юридичних фактів, зафіксованих у акті, та допоможе таким чином приховати злочинну діяльність;

виготовити підроблену технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на підконтрольних осіб для ведення особистого селянського господарства та для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на території Поляницької сільської територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області, не зважаючи на наявність деревини (лісу) на них;

виготовити заяви про державну реєстрацію визначених земельних ділянок від імені підконтрольних осіб на ім'я державного кадастрового реєстратора та забезпечити їх надсилання разом із технічною документацією на земельні ділянки до Держгеокадастру електронний примірник Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для її погодження та внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру (далі - ДЗК) з присвоєнням певного кадастрового номеру кожній земельній ділянці, а також забезпечити позитивний розгляд таких документів державними кадастровими реєстраторами, обраними системою шляхом автоматичного розподілу.

Таким чином, згадані неустановлені особи, усвідомлюючи кримінальну караність та протиправність задуманого, заздалегідь, тобто до початку вчинення кримінальних правопорушень, домовилися про спільне вчинення заволодіння чужим майном шляхом обману, тобто за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах.

Водночас для забезпечення виконання спільного злочинного наміру Особа-1 та невстановлені особи із числа спільних знайомих його та ОСОБА_7 вирішили залучити Особу-2 як кваліфікаційного сертифікованого інженера-землевпорядника для виготовлення необхідної підробленої технічної документації щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) на визначену ними підконтрольну особу, а для виконання ролі останнього вирішили залучити іншого свого знайомого ОСОБА_3 .

Так, у січні 2022 року, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, однак до 24.01.2022, невстановлені особи із числа спільних знайомих ОСОБА_7 та Особи-1, діючи умисно, з корисливих мотивів, реалізуючи спільний злочинний намір, спрямований на заволодіння нерухомим майном, залучили до його вчинення свого знайомого ОСОБА_3 .

Останньому запропонували приєднатися до вчинення злочину, пов'язаного з незаконним заволодінням державного та/або комунального майна в особливо великих розмірах шляхом обману.

Невстановлені особи запропонували ОСОБА_3 за грошову винагороду стати підконтрольним власником трьох земельних ділянок, розташованих на території Поляницької сільської територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області, та у подальшому прийняти участь у правочині/ах щодо відчуження право власності на такі земельні ділянки нібито шляхом продажу такої земельної ділянки іншій підконтрольній особі або реальному покупцю.

Так, на його ім'я спочатку повинні були виготовити підроблений офіційний документ, а саме Державний акт на право приватної власності на землю, відповідно до якого ОСОБА_3 нібито на підставі якогось рішення Виконавчого комітету Поляницької сільської ради народних депутатів отримав у приватну власність три земельні ділянки, загальною площею близько 2,25 га, розташовані на території Поляницької сільської ради, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, а також для ведення особистого підсобного господарства.

У подальшому на підставі цього підробленого акту ОСОБА_3 повинен був нібито укласти договір з визначеним невстановленими особами кваліфікаційним сертифікованим інженером-землевпорядником для виготовлення необхідної підробленої технічної документації щодо встановлення меж лише двох земельних ділянок в натурі (на місцевості). На підставі цих документів невстановлені особи нібито від нього повинні були звернутися до одного з відділів Держгеокадастру для здійснення державної реєстрації цих земельних ділянок на його ім'я. Після отримання витягу з ДЗК з присвоєнням певних кадастрових номерів згаданим земельним ділянкам, невстановлені особи від імені ОСОБА_3 повинні були звернутися до визначеного ними державного реєстратора Івано-Франківської області для здійснення первинної державної реєстрації права власності на таке нерухоме майно у ДРРП.

Крім того, ОСОБА_3 як власник двох земельних ділянок повинен був взяти безпосередню участь у проведенні двох правочинів із нерухомим майном, нібито продавши їх на користь інших осіб, визначених неустановленими особами.

За вчинення таких дій указані особи обіцяли ОСОБА_3 грошову винагороду в неустановленому розмірі, як долю з коштів, отриманих з продажу таких земельних ділянок.

ОСОБА_3 , зважаючи на скрутне матеріальне становище, та маючи корисливий мотив, погодився на відповідну пропозицію.

Крім того, у січні 2022 року, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, однак до 24.01.2022, невстановлені особи із числа спільних знайомих ОСОБА_7 та Особи-1, діючи умисно, з корисливих мотивів, реалізуючи спільний злочинний намір, спрямований на заволодіння нерухомим майном, залучили до його вчинення свого знайомого Особу-2 як кваліфікаційного сертифікованого інженера-землевпорядника.

Останньому запропонували приєднатися до вчинення злочину, пов'язаного з незаконним заволодінням державного та/або комунального майна в особливо великих розмірах шляхом обману.

Так, невстановлені особи запропонували Особі-2 нібито укласти договір з ОСОБА_3 , як власником трьох земельних ділянок, загальною площею близько 2,25 га, розташованих на території Поляницької сільської ради, отриманих на підставі підробленого офіційного документу, а саме Державного акту на право приватної власності на землю. На підставі такого договору Особа-2 повинен був виготовити підроблену технічну документацію щодо встановлення меж лише двох земельних ділянок в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, а також для ведення особистого підсобного господарства. Така документація потрібна була для здійснення державної реєстрації цих земельних ділянок на ім'я ОСОБА_3 , отримання витягу з ДЗК з присвоєнням певних кадастрових номерів згаданим земельним ділянкам, необхідних для здійснення первинної державної реєстрації права власності на таке нерухоме майно у ДРРП.

За вчинення таких дій указані особи обіцяли Особі-2 грошову винагороду в неустановленому розмірі, як долю з коштів, отриманих з подальшого продажу таких земельних ділянок.

Особа-2, маючи корисливий мотив, погодився на відповідну пропозицію.

Таким чином, невстановлені особи із числа спільних знайомих ОСОБА_7 та Особи-1, Особа-2, Особа-1, а також ОСОБА_3 заздалегідь, тобто до початку вчинення кримінального правопорушення, домовилися про його вчинення спільно, тобто за попередньою змовою групою осіб, у тому числі домовилися про учинення підроблення інших офіційних документів, які видаються чи посвідчуються підприємством, установою, організацією чи іншою особою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і які надають права, з метою використання їх підроблювачем чи іншою особою, вчиненого за попередньою змовою групою осіб.

У подальшому, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, однак до 24.01.2022, невстановлені особи із числа спільних знайомих ОСОБА_7 та Особи-1 зустрілися з ОСОБА_3 , який надав останнім копії своїх документів: паспорта громадянина України НОМЕР_2 , відповідно до якого останній зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , а також реєстраційного номеру облікової карти платника податків НОМЕР_3 .

Далі, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, однак до 24.01.2022, невстановлені особи із числа спільних знайомих ОСОБА_7 та Особи-1, відповідно до відведеної ролі та на виконання розробленого плану, на підставі копій документів ОСОБА_3 , забезпечили виготовлення підробленого офіційного документу.

Так, було виготовлено Державний акт на право приватної власності на землю з датою видачі 02.11.2001, якому присвоєно неіснуючу серію та номер ІФ №089122. До нього внесені неправдиві відомості про те, що начебто ОСОБА_3 , який мешкає в м. Луцьк Волинської області, на підставі рішення від 16.08.2001 № 24 Виконавчого комітету Поляницької сільської ради народних депутатів передано у приватну власність три земельні ділянки площами 0,10 га (ділянка № 1), 2,00 га (ділянка № 2), та 0,15 га (ділянка № 3), загальною площею 2,25 га (з яких 2,00 га сільськогосподарських угідь і 0,25 під будівлями, лісами та іншими угіддями), які розташовані на території Поляницької сільської ради, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, та ведення особистого підсобного господарства. Також у даному акті були зазначені неправдиві відомості про те, що акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №000129. Крім того у акт внесені підроблені підписи навпроти голови Поляницької сільської ради народних депутатів ОСОБА_8 та інженера-землевпорядника ОСОБА_9 , а також відтиск гербової печатки згаданої установи.

Таким чином, ОСОБА_3 забезпечив виготовлення такого підробленого документу.

При цьому, невстановлені особи із числа спільних знайомих ОСОБА_7 та Особи-1, які виготовили зазначений Державний акт, ОСОБА_3 та Особа-2 чітко усвідомлювали, що даний документ на ім'я ОСОБА_3 ніколи не видавався, і питання про передачу останньому у приватну власність згаданих земельних ділянок, загальною площею 2,25 га рішенням від 16.08.2001 №24 Виконавчого комітету Поляницької сільської ради народних депутатів не приймалось.

З метою максимального приховування своєї злочинної діяльності та слідів вчинення злочину, достовірно усвідомлюючи, що їхня злочинна діяльність може бути викрита, задля унеможливлення дослідження підробленого документу у майбутньому, невстановлені особи із числа спільних знайомих ОСОБА_7 та Особи-1, які виготовили зазначений Державний акт, виготовили сканкопію Державного акту серії ІФ №089122 від 02.11.2001, який у такому виді в подальшому використовувався, а його оригінал у подальшому знищили після вчинення правочинів купівлі-продажу згаданих земельних ділянок.

Крім того, у період з 24.01.2022 по 26.01.2022, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, Особа-2, діючи за попередньою змовою групою осіб у складі Особи-1, ОСОБА_3 та невстановлених осіб із числа спільних знайомих Особи-2 та Особи-1, відповідно до відведеної ролі та на виконання розробленого плану, на виконання вимог п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр», ст.791 ЗК України, ст.25 Закону України «Про землеустрій», з метою здійснення державної реєстрації цих земельних ділянок на ім'я ОСОБА_3 , отримання витягу з ДЗК з присвоєнням певних кадастрових номерів згаданим земельним ділянкам, необхідних для подальшого здійснення первинної державної реєстрації права власності на таке нерухоме майно у ДРРП, забезпечив підготовку, виготовлення та видачу таких документів.

Зокрема підроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), виготовленої ФОП « ОСОБА_7 » (кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника від 12.12.2014 №011809, адреса: АДРЕСА_3 ) на підставі договору, укладеного з ОСОБА_3 від 24.01.2022 №5032, стосовно земельних ділянок в АДРЕСА_4 , наданих начебто ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства (далі - ОСГ) та для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (далі - ОЖБ), кадастрові номери: ділянка №1 (ОСГ) № 2611092001:22:002: та ділянка №2 (ОЖБ) 2611092001:22:002:, датовану 26.01.2022. ОСОБА_7 визначив їх в межах Поляницької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, що у кінцевому результаті надало можливість ОСОБА_3 оформити право власності на земельні ділянки по виготовленій землевпорядній документації.

У технічну документацію внесені неправдиві відомості про те, що ОСОБА_3 , як замовник, нібито уклав з Особою-2 договір на виконання робіт від 24.01.2022 №5032, що останній є власником земельних ділянок, загальною площею 2, 15 га на підставі рішення Поляницької сільської ради від 16.08.2001 №24 та державного акту на право приватної власності на землю від 02.11.2011 серії ІФ №089122 №000129.

Крім того, Особа-2 свідомо вніс недостовірні відомості стосовно місцезнаходження земельної ділянки №1 (ОСГ) № 2611092001:22:002: площею 2,1 га, нібито в межах населеного пункту с. Поляниця, участок Вишні Надвірнянського району Івано-Франківської області, зазначивши невірні координати її меж в натурі на місцевості, а також зазначивши склад угідь згідно класифікації видів земельних угідь (КВЗУ) «сіножатні», хоча насправді вся земельна ділянка зайнята деревиною та чагарниковою рослинністю.

Також в пояснювальній записці технічної документації в розділі «Основні відомості про об'єкт землеустрою» зазначено про те, що межі земельної ділянки визначені безпосереднім обстеженням на місцевості та погодженні з суміжними власниками та землекористувачами, що відображено у відомостях про встановлені межові знаки.

Механізм встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі

(на місцевості) з метою визначення в натурі (на місцевості) метричних даних земельної ділянки, у тому числі місцеположення поворотних точок її меж, та їх закріплення межовими знаками, на дату складення Особою-2 землевпорядної документації визначала Інструкція про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками», затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010 №376.

Водночас, Особа-2 не обстежував на місцевості та не погоджував з суміжними власниками та землекористувачами межі вищевказаних земельних ділянок.

Однак, у згаданих відомостях про встановлені межові знаки, наявних в матеріалах розробленої ним землевпорядної документації, наявні підроблені підписи від голови Поляницької сільської ради ОСОБА_10 та її землевпорядника ОСОБА_11 , які нібито підтверджують те, що дані документи складені в їх присутності, а також Особи-2 та ОСОБА_3 , хоча насправді зазначені особи не зустрічалися та не погоджували межі цих земельних ділянок.

Таким чином Особа-2, володіючи знаннями у галузі землеустрою, чітко усвідомлюючи, що земельні ділянки, загальною площею 2,25 га, на які ним розробляється землевпорядна документація нібито на замовлення ОСОБА_3 , фактично являються частиною земель комунальної власності в межах с. Поляниця Надвірнянського району Івано-Франківської області, виконуючи відведену йому роль, свідомо умисно, діючи за попередньою змовою групою осіб у складі ОСОБА_3 , Особи-1 та неустановлених осіб із числа спільних знайомих Особи-1 та ОСОБА_7 , виготовив останнім технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) від 26.01.2022 на ім'я ОСОБА_3 , а саме стосовно земельних ділянок: №1 (ОСГ) № 2611092001:22:002: площею 2,1 га та 2 (ОЖБ) № 2611092001:22:002: площею 0,15 га, зазначивши адресу земельних ділянок: с. Поляниця, участок Вишні та участок Подина Поляницької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області.

У свою чергу, ОСОБА_3 , точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, діючи за попередньою змовою групою осіб у складі Особи-2, Особи-1 та неустановлених осіб із числа спільних знайомих останніх, знайомих його та останнього, відповідно до відведеної ролі та на виконання розробленого плану, погодився та підписав при неустановлених обставинах в такій технічній документації наступні документи: завдання на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) громадянина ОСОБА_3 ; відповідну заяву на ім'я ФОП « ОСОБА_7 » на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж начебто належних йому земельних ділянок в натурі (на місцевості) загальною площею 2,15 га, розташованих за адресою: Івано-Франківська обл., Надвірнянський р-н, с. Поляниця, участки Вишні та Подина, з цільовим призначенням для ведення ОСГ та для ОЖБ; кадастрові плани двох земельних ділянок; відомості про встановлені межові знаки цих же земельних ділянок.

Таким чином, ОСОБА_3 забезпечив використання Особою-2 підробленого офіційного документу, а саме Державного акту від 02.11.2001 серії ІФ №089122 нібито наданого ним, а також прийняв участь у безпосередньому підроблені інших документів.

З метою максимального приховування своєї злочинної діяльності та слідів вчинення злочину, достовірно усвідомлюючи, що їхня злочинна діяльність може бути викрита, задля унеможливлення дослідження самих документів у майбутньому, Особа-2, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_3 , Особою-1 та неустановленими особами із числа спільних знайомих останнього та ОСОБА_7 , виготовив копію технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 26.01.2022, яка тільки у такому виді в подальшому використовувалася, а її оригінал знищив.

Крім того, у невстановлений період часу, точна дата, час та місце на теперішній час не встановлені, однак після 04.02.2022 та до 14.02.2022, невстановлені особи із числа спільних знайомих ОСОБА_7 , Особи-1 та ОСОБА_3 , діючи за попередньою змовою групою осіб у складі останніх, забезпечили виготовлення та отримання:

звіту №S220214-17 про експертну грошову оцінку земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, загальною, площею 2 га, розташованої за адресою: Івано-Франківська область, м. Яремче, с. Поляниця, участок Вишні, КН: 2611092001:22:002:3697, виготовленого при неустановлених обставинах ТОВ «МІРАМЕКС» (сертифікат суб'єкта оціночної діяльності від 22.10.2021 № 767/21), а саме експертом оцінювачем ОСОБА_14 та директором ОСОБА_15 нібито на замовлення власника ОСОБА_3 , відповідно до якої її вартість станом на 14.02.2022 склала 173 560 гривень;

звіту №S220214-29 про експертну грошову оцінку земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,15 га, розташованої за адресою: Івано-Франківська область, м. Яремче, с. Поляниця, участок Подина, КН: 2611092001:22:002:3691, виготовленої при неустановлених обставинах ТОВ «МІРАМЕКС» (сертифікат суб'єкта оціночної діяльності від 22.10.2021 № 767/21), а саме експертом оцінювачем ОСОБА_14 та директором ОСОБА_15 нібито для замовлення власника ОСОБА_3 , відповідно до якої її вартість станом на 14.02.2022 склала 8 482 гривень.

Водночас, ТОВ «МІРАМЕКС» не здійснювало грошову оцінку згаданих земельних ділянок, а неустановлені особи внесли у такі документи завідомо недостовірні відомості і таким чином підробили такі документи.

З метою максимального приховування своєї злочинної діяльності та слідів вчинення злочину, достовірно усвідомлюючи, що їхня злочинна діяльність може бути викрита, задля унеможливлення дослідження самих документів у майбутньому, неустановлені особи, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_3 , Особою-1 та Особою-2, виготовили копію згаданих звітів про експертну грошову оцінку, яка тільки у такому виді в подальшому використовувалася, а їх оригінал знищили.

Отже, ОСОБА_3 , діючи за попередньою змовою групою осіб з

Особою-2, Особою-1 та неустановленими особами із числа їх спільних знайомих, у січні 2022 року, точних дати і часу наразі не встановлено, однак не пізніше ніж з 24.01.2022 до 26.01.2022, вчинив підроблення інших офіційних документів, які видаються чи посвідчуються підприємством, установою, організацією чи іншою особою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і які надають права, з метою використання їх підроблювачем чи іншою особою, а саме Державного акту на право приватної власності на землю від 02.11.2001 серії ІФ № 089122 на ім'я ОСОБА_3 , а також технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) стосовно земельних ділянок в с. Поляниця, участок Вишні та участок Подина Поляницької сільської територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області, наданих начебто ОСОБА_3 для ведення ОСГ та для ОЖБ, загальною площею 2 га та 0,15 га відповідно.

Крім того, у лютому 2022 року, ОСОБА_3 , діючи за попередньою змовою групою осіб з Особою-2, Особою-1 та неустановленими особами із числа їх спільних знайомих, у лютому 2022 року, точних дати і часу наразі не встановлено, однак не пізніше ніж з 07.02.2022 до 14.02.2022, вчинив підроблення звітів про експертну грошову оцінку земельних ділянок з кадастровими номерами: 2611092001:22:002:3697 та 2611092001:22:002:3691.

Допитаний у судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 свою вину у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27, ч.4 ст.190 КК України (у редакції Закону від 22.11.2018 №2617-VIII) та ч.2 ст.27, ч.3 ст.358 КК України визнав повністю, підтвердив фактичні обставини справи, викладені в обвинувальному акті та надав показання про те, що орієнтовно у січні 2022 року до нього звернувся його швагро ОСОБА_20 , який помер у листопаді 2022 року, та попросив щоб він надав йому свій паспорт громадянина України та ідентифікаційний код для оформлення на його ім'я земельної ділянки у с. Поляниця за що обіцяв йому винагороду у розмірі 50000,00 грн., сказав, що ніяких проблем не буде. Він погодився на цю пропозицію. ОСОБА_20 також мав довіреність на представництво його інтересів, яку він надав йому під час ведення спільного бізнесу із маршрутними транспортними засобами. Коли йому передали Державний акт на право власності на земельні ділянки, він бачив, що документ датований 2001 роком та усвідомлював, що зазначене оформлення відбувалося не по закону, однак від своєї участі у подальших злочинних діях не відмовився. ОСОБА_20 не повідомляв його яким чином був отриманий зазначений державний акт, запевнив, що все буде добре та повідомив, що в подальшому йому потрібно буде поїхати до нотаріуса та переписати ділянки на іншу особу. У вказаний день, десь у червні 2022 року, він із документами прибув до нотаріуса у м. Надвірна, де була укладена угода купівлі-продажу, в якій він виступав як продавець земельних ділянок, у ролі покупця виступала особу, яку він вперше бачив. У ході зазначеної угоди грошові кошти за земельні ділянки йому не передавались, а після повернення до м. Луцьк він отримав від ОСОБА_20 обумовлену суму грошових коштів у розмірі 50000,00 грн. Вказав, що він є уродженцем у м.Луцьк, де постійно проживав, а на момент вчинення інкримінованих йому кримінальних правопорушень був мешканцем с. Підгайці Луцького району Волинської області. На території с. Поляниця ніколи не проживав та жодних підстав для прийняття Поляницькою сільською радою рішення про передачу йому у приватну власність земельних ділянок не існувало. Хто може бути причетним до виготовлення на його ім'я державного акту на землю він не знає, вказаних осіб не бачив, як і не бачив та не знає, де знаходяться зазначені земельні ділянки. Просить врахувати, що він щиро розкаюється у вчиненому, повністю усвідомив протиправність своєї поведінки та зробив відповідні висновки, раніше до кримінальної відповідальності жодного разу не притягувався, у добровільному порядку у повному обсязі відшкодував завдану матеріальну шкоду та сплатив на рахунок Поляницької сільської ради грошові кошти у розмірі вартості земельних ділянок у сумі 3410283,00 грн. і у подальшому більше ніколи не допустить вчинення будь-яких протиправних діянь.

Обвинувачений ОСОБА_3 , визнавши свою винуватість у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27, ч.4 ст.190 КК України (у редакції Закону від 22.11.2018 №2617-VIII), ч.2 ст.27, ч.3 ст.358 КК України, за обставин, викладених у обвинувальному акті, повністю погодився зі всіма доказами по справі, що були зібрані в процесі досудового розслідування і підтверджують його винність у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень, відмовившись від їх дослідження в ході судового розгляду.

Суд, з'ясувавши думку учасників судового розгляду щодо визначення обсягу доказів, що підлягають дослідженню та порядку їх дослідження, згідно ч.3 ст.349 КПК України визнав недоцільним дослідження доказів стосовно тих фактичних обставин кримінального провадження, які ніким не оспорюються, з'ясувавши при цьому, чи правильно розуміють обвинувачений та інші учасники судового провадження зміст цих обставин, чи немає сумнівів у добровільності та істинності їх позиції, а також роз'яснив їм, що у такому випадку вони будуть позбавлені права оспорювати ці фактичні обставини у апеляційному порядку.

Представник потерпілого Поляницької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області ОСОБА_5 судовому засіданні пояснив, що сільська рада дізналась про факт заволодіння земельними ділянками комунальної форми власності із повідомлення ГСУ Національної поліції від 27.06.2025 року, яке надійшло на адресу сільської ради 01.07.2025 року, про залучення представника потерпілого у кримінальному провадженні. Із зазначеного повідомлення вбачалося, що група осіб незаконного заволоділа земельними ділянками загальною площею 2,15 га, розташованими в межах с. Поляниця Надвірнянського району Івано-Франківської області використовуючи підроблений Державний акт на право приватної власності на землю від 02.11.2001 серії ІФ №089122, у якому було зазначено, що він виданий на підставі рішення виконавчого комітету Поляницької сільської ради №24 від 16.08.2001 року. У подальшому він був залучений в якості представника потерпілого та 13.08.2025 року ознайомлений із матеріалами зазначеного кримінального провадження. Поляницькою сільською радою був поданий цивільний позов у кримінальному провадженні, однак обвинувачений ОСОБА_3 у ході досудового розслідування добровільно у повному обсязі відшкодував завдану матеріальну шкоду у розмірі вартості земельних ділянок згідно висновку оціночно-земельної експертизи у сумі 3410283,00 грн, а тому на даний час Поляницька сільська рада не має жодних претензій до обвинуваченого.

Таким чином, суд приходить до переконання про доведеність винуватості обвинуваченого ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень та вважає, що його дії слід кваліфікувати:

- за ч.2 ст.27, ч.4 ст.190 КК України (у редакції Закону від 22.11.2018 №2617-VIII), як заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах шляхом обману (шахрайство), вчинене за попередньою змовою групою осіб;

- за ч.2 ст.27, ч.3 ст.358 КК України, як підроблення інших офіційних документів, які видаються чи посвідчуються підприємством, установою, організацією чи іншою особою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і які надають права, з метою використання їх підроблювачем чи іншою особою, вчинене за попередньою змовою групою осіб.

Відповідно до ч.2 ст.65 КК України, особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень.

Згідно із ч.2 ст.50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами. Виходячи з указаної мети й принципів справедливості, співмірності та індивідуалізації, покарання має бути адекватним характеру вчинених дій, їх небезпечності та даним про особу винного.

При призначенні покарання обвинуваченому ОСОБА_3 суд відповідно до вимог ст.ст.65-67 КК України враховує ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, зокрема кримінальне правопорушення, передбачене ч.4 ст.190 КК України, на момент вчинення відповідно до ст.12 КК України відносилось до категорії особливо тяжких злочинів, кримінальне правопорушення, передбачене ч.3 ст.358 КК України є нетяжким злочином, дані про особу обвинуваченого, його вік, матеріальний та сімейний стан, стан здоров'я, обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.

Вивченням особи обвинуваченого встановлено, що він вперше притягується до кримінальної відповідальності, одружений, неповнолітніх дітей та непрацездатних осіб на утриманні не має, працює на посаді заступника директора ТОВ «ТГК ОЙЛ» та позитивно характеризується за місцем роботи, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває.

Обставинами, які відповідно до ст.66 КК України пом'якшують покарання суд визнає щире каяття, активне сприяння розкриттю кримінальних правопорушень, викриття інших осіб, причетних до вчинення вказаних кримінальних правопорушень, та добровільне повне відшкодування завданого збитку.

Згідно з обвинувальним актом до обставин, які відповідно до ст.67 КК України обтяжують покарання віднесено вчинення кримінального правопорушення групою осіб за попередньою змовою групою осіб, а також тяжкі наслідки, завдані злочином.

За приписами ч.4 ст.67 КК України, якщо будь-яка з обставин, що обтяжує покарання, передбачена в статті Особливої частини цього Кодексу як ознака кримінального правопорушення, що впливає на його кваліфікацію, суд не може ще раз враховувати її при призначенні покарання як таку, що його обтяжує.

Згідно пункту 5 частини 1статті 67 КК України при призначенні покарання обставинами, які його обтяжують визнаються тяжкі наслідки, вчинені злочином.

Під тяжкими наслідками, завданими злочином в наведеній статті розуміються ті суспільно небезпечні зміни в об'єкті кримінально-правової охорони, які викликані вчиненням злочину, але виходять за межі його складу.

Оскільки при кваліфікації дій обвинуваченого ОСОБА_3 за ч.2 ст.17, ч.4 ст.190 КК України та ч.2 ст.27, ч.3 ст.358 КК України стороною обвинувачення зазначено в якості кваліфікуючих ознак вказаних кримінальних правопорушень вчинення кримінальних правопорушень за попередньою змовою групою осіб та заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах, що відноситься до тяжких наслідків, дані обставини не можуть бути повторно враховані судом як такі, що обтяжують покарання.

У зв'язку із вищенаведеним, суд вважає за необхідне виключити з обвинувачення ОСОБА_3 посилання на вищевказані обставини, як такі, що обтяжують покарання.

Відповідно до ст.69 КК України за наявності кількох обставин, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, з урахуванням особи винного суд, умотивувавши своє рішення, може, крім випадків засудження за корупційне кримінальне правопорушення, кримінальне правопорушення, пов'язане з корупцією, кримінальне правопорушення, передбачене статтями 403, 405, 407, 408, 429, 437-439, 442, 442-1 цього Кодексу, вчинене в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці, за катування, вчинене представником держави, у тому числі іноземної, призначити основне покарання, нижче від найнижчої межі, встановленої в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу, або перейти до іншого, більш м'якого виду основного покарання, не зазначеного в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу за це кримінальне правопорушення. У цьому випадку суд не має права призначити покарання, нижче від найнижчої межі, встановленої для такого виду покарання в Загальній частині цього Кодексу.

На підставах, передбачених у частині першій цієї статті, суд може не призначати додаткового покарання, що передбачене в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу як обов'язкове, за винятком випадків призначення покарання за вчинення кримінального правопорушення, за яке передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Характер суспільної небезпеки вчинених кримінальних правопорушень та їх наслідки, ступінь вини та роль обвинуваченого ОСОБА_3 , який не був безпосереднім організатором інкримінованих кримінальних правопорушень, а використовувався іншими особами у своїй злочинній діяльності, його поведінка після вчинення злочинних дій, беззаперечне визнання своєї винуватості у скоєному, добросовісне виконання процесуальних обов'язків як у ході досудового розслідування, так і під час судового провадження, наявність декількох обставин, передбачених ст. 66 КК України, що пом'якшують покарання, таких як щире каяття, активне сприяння розкриттю кримінальних правопорушень та викриття інших осіб, причетних до вчинення зазначених злочинних дій, матеріали відносно яких виділені в окреме провадження, добровільне повне відшкодування завданої шкоди у сумі 3410283,00 грн, та відсутність обставин, які обтяжують покарання, у своїй сукупності дають підставу суду визнати зазначені обставини такими, що істотно знижують ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень.

За таких обставин, приймаючи до уваги вищенаведені дані про особу обвинуваченого, який вперше притягується до кримінальної відповідальності, одружений, має постійне місце проживання та роботи та позитивно характеризується, повністю визнав свою вину та щиро розкаявся, негативно і критично ставиться до вчиненого, засуджує та усвідомлює протиправність своєї злочинної поведінки та її наслідки, демонструє готовність понести заслужене покарання, про що свідчать його дії щодо повного добровільного відшкодування завданої майнової шкоди, незважаючи на наявність інших співучасників злочинних дій, що свідчить про його бажання стати на шлях виправлення, враховуючи позицію прокурора, який посилаючись на вказані обставини та безпосередню роль обвинуваченого у вчиненні злочинів, просив призначити йому покарання із застосуванням ст.ст. 69, 70 КК України у виді штрафу у розмірі 25000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, без застосування додаткового покарання у виді конфіскації майна, думку представника потерпілого, який підтвердив повне відшкодування завданої матеріальної шкоди та вказав на відсутність у Поляницької сільської ради будь-яких претензій матеріального характеру щодо обвинуваченого у зв'язку із чим просив призначити йому визначене прокурором покарання, суд приходить до висновку про наявність підстав для застосування ч.1 ст.69 КК України та призначення обвинуваченому ОСОБА_3 іншого, більш м'якого покарання ніж передбачено санкцією статтей обвинувачення, а саме у виді штрафу, у межах, визначених ч.1 ст.53 КК України, а також не призначення відповідно до ч.2 ст.69 КК України додаткового покарання у виді конфіскації майна, яке передбачене санкцією ч.4 ст.190 КК України, як обов'язкове.

При цьому суд враховує положення ч.2 ст.53 КК України відповідно до якої суд, встановивши, що кримінальне правопорушення вчинено у співучасті і роль виконавця (співвиконавця), підбурювача або пособника у його вчиненні є незначною, може призначити таким особам покарання у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією статті (санкцією частини статті) Особливої частини цього Кодексу, без урахування розміру майнової шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, або отриманого внаслідок вчинення кримінального правопорушення доходу.

Вказане покарання із урахуванням встановлених обставин та безпосередньої ролі обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, суд вважає необхідним та достатнім для досягнення мети не лише кари за вчинене обвинуваченого, а й таким, що буде слугувати для його виправлення та попередження вчинення нових злочинів як обвинуваченим так і іншими особами та буде відповідати принципам справедливості, співмірності і індивідуалізації покарання.

Цивільний позов у кримінальну провадженні не заявлений, заходи забезпечення не застосовувалися.

Речові докази у даному кримінальному провадженні відсутні та знаходяться у матеріалах кримінального провадження №12020000000000441 від 06.05.2020, з якого виділені в окреме провадження матеріали кримінального провадження №12025000000002103 від 30.07.2025 про обвинувачення ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2, ст.25 ч.4 ст.190 (у редакції Закону від 22.11.2018 №2617-VIII), ч.2 ст.27, ч.3 ст.358, ч.2 ст.27, ч.2 ст.28, ч.4 ст.358 КК України, а тому питання щодо розпорядження ними підлягає вирішенню за наслідками розгляду вищевказаного кримінального провадження №12020000000000441 від 06.05.2020.

У кримінальному провадженні наявні процесуальні витрати які, відповідно до ч.2 ст.124 КПК України, слід стягнути з обвинуваченого ОСОБА_3 на користь держави.

Запобіжний захід щодо обвинуваченого у даному кримінальному провадженні обвинуваченому не застосовувався.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.368, 370, 373, 374, 381, 382, 394 Кримінального процесуального кодексу України, суд,-

УХВАЛИВ:

ОСОБА_3 визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27, ч.4 ст.190 КК України (у редакції Закону від 22.11.2018 №2617-VIII), ч.2 ст.27, ч.3 ст.358 КК України та призначити йому покарання:

-за ч.2 ст.27, ч.4 ст.190 КК України (у редакції Закону від 22.11.2018 №2617-VIII) із застосуванням ч.ч.1,2 ст.69 КК України у виді штрафу у розмірі 25000 (двадцять п'ять тисяч) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 425000 (чотириста двадцять п'ять тисяч) гривень без конфіскації майна;

-за ч.2 ст.27, ч.3 ст.358 КК України із застосуванням ч.1 ст.69 КК України у виді штрафу у розмірі 10000 (десять тисяч) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170000 (сто сімдесят тисяч) гривень.

На підставі ч.1 ст.70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, визначити ОСОБА_3 остаточне покарання у виді штрафу в розмірі 25000 (двадцять п'ять тисяч) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 425000 (чотириста двадцять п'ять тисяч) гривень без конфіскації майна.

Стягнути із обвинуваченого ОСОБА_3 на користь держави процесуальні витрати за проведення судових експертиз, а саме: оціночно-земельної експертизи №937 від 23.05.2025 у сумі 67852,80 грн; почеркознавчої експертизи №СЕ-19-24/37864-ПЧ від 27.06.2024 у сумі 12873,76 грн, а всього на загальну суму 80726 (вісімдесят тисяч сімсот двадцять шість) гривень 56 коп.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не подано. У разі її подання вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Вирок може бути оскаржений до Івано-Франківського апеляційного суду через Яремчанський міський суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору.

Копія вироку не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім у судовому засіданні.

Головуючий суддя: ОСОБА_21