Справа № 515/1921/25
Провадження № 3/515/2344/25
Татарбунарський районний суд Одеської області
12 грудня 2025 року м. Татарбунари
Суддя Татарбунарського районного суду Одеської області Луцюк В.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонера (інвалід), паспорт НОМЕР_1 , виданий 30.03.2020 р., органом 5146,
за ст. 91 КУпАП,-
26 листопада 2025 року до Татарбунарського районного суду Одеської області надійшов протокол №000127/000128 від 26 листопада 2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 91 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 26 листопада 2025 року о 10 годині 30 хвилин на озері Алібей Тузловська група лиманів район с.Весела Балка, Білгород-Дністровського району Одеської області спільно з ОСОБА_2 здійснював незаконний лов риби незаконними для любительського рибальства знаряддями лову - сіткою лісковою у кількості 1шт.; висотою 1 м, довжиною -50 м, вічком - 40 мм; Риби: кефаль(гостроніс) у кількості 19 од., камбали - глоси - 79 од. загальною вагою - 10,4 кг. Вилов біоресурсів здійснював без дозволу на використання природних ресурсів на території НПП «Тузлівські лимани», чим порушив ст. 9-1 Закону України «Про природно-заповідний фонд України».
Своїми діями ОСОБА_1 спричинив матеріальну шкоду рибному господарству України на суму 4029132,80 грн, яку розраховано відповідно до Спеціальних такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2020 року №575 (додаток № 7), відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України № 230 від 07 квітня 2020 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 16 квітня 2020 року № 350/34633, Положення про державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 20 лютого 2023 року № 33( зі змінами, внесеними згідно з наказами Державної екологічної інспекції України від 29.11.2024 № 154 та 04.03.2025 №48).
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що матеріали справи необхідно передати органу досудового розслідування в порядку ст. 253 КУпАП, виходячи з такого.
Статтею 91 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за здійснення в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон, а також територій, зарезервованих для наступного заповідання, забороненої господарської та іншої діяльності, порушення інших вимог режиму цих територій та об'єктів, самовільна зміна їх меж, невжиття заходів для попередження і ліквідації негативних наслідків аварій або іншого шкідливого впливу на території та об'єкти природно-заповідного фонду.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративна відповідальність за правопорушення передбачена цим Кодексом настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно з розрахунком розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного добування водних ресурсів, складеним та затвердженим інспекторами з охорони навколишнього середовища Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), внаслідок порушення ОСОБА_1 природоохоронного законодавства заподіяно істотну шкоду для водних біоресурсів.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 249 КК України незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом, якщо воно заподіяло істотну шкоду є злочином, відповідальність за який передбачена чинним КК України.
У відповідності до ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Статтею 36 КПК України визначено повноваження прокурора щодо здійснення нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням.
На підставі викладеного, враховуючи, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.249 КК України, матеріал про адміністративне правопорушення щодо нього підлягає передачі прокурору Білгород-Дністровської окружної прокуратури в Одеській області для прийняття рішення в порядку ст.214 КПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.91, 253, 284 КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст. 91 КУпАП направити до Білгород-Дністровської окружної прокуратури в Одеській області для прийняття рішення в порядку ст. 214 КПК України.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В.О. Луцюк