Ухвала від 15.12.2025 по справі 461/4141/25

Справа № 461/4141/25

Провадження № 1-кс/461/7544/25

УХВАЛА

про тимчасовий доступ до речей і документів

15.12.2025 року, слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості СУ ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості СУ ГУ НП у Львівській області майор поліції ОСОБА_3 звернулась до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні за № 42024142400000046 від 25.07.2024, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, погодженим прокурором Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_4 , про надання (забезпечення) тимчасового доступу з можливістю вилучення речей і документів, які зберігаються у ІНФОРМАЦІЯ_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , зокрема:

- належним чином завірені копії дисциплінарних справ відкритих на підставі наказів №4/д від 15.07.2025, №7/д від 18.08.2025, №8/д від 18.08.2025, зокрема подання дисциплінарних комісій до голови ІНФОРМАЦІЯ_2 стосовно результатів розгляду дисциплінарних справ та інші матеріали дисциплінарних справ та прийнятих рішень за результатами таких, копії наказів про призначення дисциплінарних проваджень №4/д від 15.07.2025, №7/д від 18.08.2025, №8/д від 18.08.2025, копії наказів про накладення дисциплінарних стягнень №3/дв від 02.10.2025, №4/дв від 10.11.2025, копію наказу про закриття дисциплінарного провадження №16/д від 10.11.2025, копію наказу про проведення службового розслідування №304 від 10.11.2025.

- належним чином завірену копію проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 11 Порядку реалізації експериментального проекту щодо оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянам України, які перебувають за межами України, оформлення, обміну іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, посвідки на постійне проживання під час їх перебування за межами України», копію пояснювальної записки, порівняльної таблиці, аналізу регуляторного впливу до зазначеного проєкту постанови Кабінету Міністрів України.

Подане клопотання мотивує тим, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи, самі по собі та в сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у вказаному кримінальному провадженні.

Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Дослідивши матеріали клопотання та докази, додані до такого, приходжу до наступного висновку.

Слідчим суддею встановлено, що відділом розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області, за процесуального керівництва Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони західного регіону здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 42024142400000046 від 25.07.2024, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що за наявними даними, службові особи відділів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 », « ІНФОРМАЦІЯ_4 », « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ІНФОРМАЦІЯ_6 та « ІНФОРМАЦІЯ_7 » НОМЕР_1 прикордонного загону ( АДРЕСА_2 ) вступивши в змову з працівниками ІНФОРМАЦІЯ_8 та його територіальних структурних підрозділів розробили схему ухилення від мобілізації військовозобов'язаних, які перебували поза межами території України.

Схема злочинної діяльності може полягати в оформлені/видачі ІНФОРМАЦІЯ_8 та його структурними підрозділами паспортів громадянина України для виїзду за кордон військовозобов'язаним громадянам України, чоловікам віком 18-60 років, які перебували за межами території України, без їх особистого звернення до ІНФОРМАЦІЯ_9 , з метою уникнення необхідності повернення на територію України та в подальшому мобілізації до лав Збройних сил України.

Згідно з Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Верховною Радою України, на всій території України запроваджується воєнний стан починаючи з 5:30 24.02.2022. Згідно з Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженим Верховною Радою України, із 24.02.2022 запроваджується загальна мобілізація. В період із 24.02.2022 та станом на даний час режим воєнного стану та проведення загальної мобілізації є чинними на підставі затвердження Верховною Радою України відповідних Указів Президента України.

Крім того, процедура оформлення, обміну паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюється відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2014 року № 152 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон». Відповідно до Постанови КМУ № 152 від 07.05.2014: «Заявник для обміну паспорта для виїзду за кордон звертається до працівника територіального органу/територіального підрозділу ДМС або уповноваженого суб'єкта та подає документи: паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України; паспорт для виїзду за кордон, що підлягає обміну; документ, що підтверджує постійне проживання або тимчасове перебування громадянина України за кордоном (у разі наявності); документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, консульського збору або оригінал документа про звільнення від його сплати; заяву про повернення паспорта для виїзду за кордон, що підлягає обміну, після його анулювання у зв'язку з наявністю в ньому віз або у випадках, якщо такий паспорт є підставою для отримання/продовження дозвільних документів на проживання в іноземній державі. Працівник підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_2 формує заяву-анкету, долучає до неї копії зазначених документів та, в разі наявності, матеріали перевірок, вказані документи скануються та вносяться до відомчої інформаційної системи ДМС .

10 червня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 678, якою затверджено «Порядок реалізації експериментального проекту щодо оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянам України, які перебувають за межами України, оформлення, обміну іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, посвідки на постійне проживання під час їх перебування за межами України». Відповідно до Порядку, обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон, документи обміну якого подано громадянами України до відокремленого підрозділу, здійснюються визначеним ДМС територіальним органом/територіальним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_2 . Для організації видачі паспорта для виїзду за кордон іншим територіальним органом/територіальним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_2 , закордонною дипломатичною установою, розміщеним за межами України відокремленим підрозділом (філією, представництвом) державного підприємства, що належить до сфери управління ІНФОРМАЦІЯ_2 , уповноважений суб'єкт передає паспорт для виїзду за кордон разом із заявою-анкетою та долученими документами територіальному органу/територіальному підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_2 , який оформив паспорт для виїзду за кордон, на підставі акта приймання-передачі. У разі необхідності організації видачі паспорта для виїзду за кордон у розміщеному за межами України відокремленому підрозділі (філії, представництві) державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, паспорт для виїзду за кордон разом з копіями заяви, заяви-анкети та актом-приймання передачі (у двох примірниках) передається територіальним органом/територіальним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_2 , який оформив паспорт для виїзду за кордон, до державного підприємства, що належить до сфери управління ІНФОРМАЦІЯ_2 , який здійснює доставку таких паспортів до розміщеного за межами України відокремленого підрозділу (філії, представництва) державного підприємства, що належить до сфери управління ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після видачі паспорта для виїзду за кордон другий примірник акта приймання-передачі та копія заяви-анкети з датою видачі та підписом заявника про отримання паспорта для виїзду за кордон надсилається до територіального органу/територіального підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_2 , який оформив паспорт для виїзду за кордон. Відомості про заявника, дату отримання ним паспорта для виїзду за кордон, територіальний орган/територіальний підрозділ ІНФОРМАЦІЯ_2 , закордонну дипломатичну установу, відокремлений підрозділ (філію, представництво) державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, який розміщено за межами України і який видав паспорт для виїзду за кордон, вносяться до заяви-анкети та відомчих інформаційних систем.

Постановою Кабінету міністрів України № 443 від 23 квітня 2024 року внесено зміни до пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 10 червня 2022 року № 678, згідно до яких: «Отримання паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянином України чоловічої статі віком від 18 до 60 років здійснюється у територіальному органі/територіальному підрозділі ІНФОРМАЦІЯ_2 . Пересилання таких паспортів до відокремленого підрозділу або закордонної дипломатичної установи України для організації їх видачі не здійснюється».

Так, з моменту прийняття Постанови КМУ № 443 від 23.04.2024, чоловіки призовного віку, могли оформити паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон, перебуваючи за кордоном, проте фізично отримати такі документи вони мали змогу лише на території України у відповідному підрозділі ІНФОРМАЦІЯ_2 .

При отриманні виготовленого паспорту громадянина України для виїзду за кордон, який очікує видачі, особа (заявник), особисто перебуваючи в територіальному підрозділі ІНФОРМАЦІЯ_2 , проходить індивідуальну процедуру верифікації, а саме: верифікацію відцифрованих відбитків пальців рук або (за не можливістю) відцифрованого обличчя.

16 серпня 2024 року Кабінет міністрів України ухвалив постанову №932, якою затвердив «Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Відповідно до п. 9 Порядку: «Під час подання громадянами України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України, документів до відокремленого підрозділу для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон працівником відокремленого підрозділу проводиться перевірка дійсності військово-облікового документа. Громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, можуть отримати у відокремленому підрозділі оформлені документи за умови дійсності військово-облікового документа без його пред'явлення. У разі отримання з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про недійсність військово-облікового документа отримання такими особами паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюється у територіальному органі/територіальному підрозділі ІНФОРМАЦІЯ_2 . У такому разі пересилання таких паспортів до відокремленого підрозділу або закордонної дипломатичної установи України для організації їх видачі не здійснюється».

Виходячи з вищенаведеного, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_10 та його структурних підрозділів, будучи достеменно обізнаними з порядком оформлення паспортів громадян України для виїду за кордон особам чоловічої статі призовного віку та розуміючи, що значна кількість громадян України - чоловіків призовного віку, які перебувають за кордоном, та мають необхідність в отриманні паспорту громадянина України для виїзду за кордон, не бажають повертатися на територію України через можливу «загрозу» бути мобілізованим до лав Збройних Сил України, із власних корисних мотивів, мали умисел спрямований на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період щодо проведення мобілізаційних заходів, встановлення мобілізаційного ресурсу держави, доукомплектування ЗСУ і інших військових формувань у відповідності до штатів воєнного стану.

Крім цього, отримано відомості про те, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_9 , в порушення вимог Закону України № 5492-VI від 20.11.2012 «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» та Постанови Кабінету Міністрів України №55 від 27.01.2010 «Про впорядкування транслітерації українського алфавіту латиницею», можуть вносити завідомо неправдиві відомості до офіційних документів та інформаційних систем з метою видачі паспортів громадянина України, а також паспортів громадянина України для виїзду за кордон із безпідставною зміною транслітерації, що в подальшому призводить до можливості легалізації на території Європейського Союзу осіб, стосовно яких, внаслідок порушення місцевого законодавства, було прийнято рішення щодо їх видворення (депортації) з території ЄС.

Наявна інформація про те, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_8 можуть надавати вказівки підпорядкованим службовим особам структурних територіальних підрозділів для внесення завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів та інформаційних баз з метою видачі паспортів громадянина України, а також паспортів громадянина України для виїзду за кордон із безпідставною зміною транслітерації.

У відповідності до абзацу шостого частини першої статті 10 Закону України № 5492-VI від 20.11.2012 «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» внесення до Реєстру імені особи, місця народження, проживання чи місця перебування особи та внесення до документів імені особи та місця народження здійснюється безоплатно українською мовою та латинськими літерами відповідно до правил транслітерації. На письмове прохання особи внесення імені латинськими літерами може бути виконано відповідно до його написання у раніше виданих документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, виданих компетентними органами України, або в документах, що підтверджують факт народження, зміну імені (у тому числі у разі укладання або розірвання шлюбу), виданих компетентними органами іноземної держави та легалізованих в установленому порядку. Відображення імені іноземців та осіб без громадянства українською мовою здійснюється у зворотному порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України № 55 від 27.01.2010 «Про впорядкування транслітерації українського алфавіту латиницею» затверджено таблицю транслітерації українського алфавіту латиницею.

Стандартною операційною процедурою № 03.01 «Транслітерація імені особи латинськими літерами при внесенні до Єдиного державного демографічного реєстру та документів, що оформлюються з його застосуванням», затвердженої Наказом ДМС № 141а/г від 09.11.2018 (зі змінами) визначено перелік документів, які дають підстави для зміни транслітерації, а саме: паспорт громадянина України (ID-картка), паспорт громадянина України для виїзду за кордон, посвідчення члена екіпажу, посвідчення моряка, дипломатичний паспорт, службовий паспорт, посвідчення особи на повернення в Україну, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про зміну імені, паспорт громадянина України для виїзду за кордон/ID-картка, паспорт особи виданий іноземної державою, якщо дитина/батьки є іноземцями, свідоцтво про шлюб та паспорт іншого з подружжя.

Всупереч вищеописаному, в порушення вимог п. 1 ст. 13 Закону України № 5492-VI від 20.11.2012 «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», пунктів 127, 128 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», пункту 108 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон», а також Постанови Кабінету Міністрів України № 55 від 27.01.2010 «Про впорядкування транслітерації українського алфавіту латиницею», за участі і посередництва службовців ІНФОРМАЦІЯ_6 та НОМЕР_1 прикордонного загону (м. Чоп), працівники ІНФОРМАЦІЯ_9 могли вносити завідомо неправдиві відомості до офіційних документів та інформаційних систем з метою видачі паспортів громадянина України, а також паспортів громадянина України для виїзду за кордон із безпідставною зміною транслітерації з метою подальшого незаконного переправлення цих осіб через державний кордон України.

Крім цього, отримано інформацію про те, що описані незаконні дії можуть мати систематичний характер, а саме зміна транслітерації без належних на те підстав, мала місце в органах та підрозділах ІНФОРМАЦІЯ_8 в період із 01.01.2021 до 17.04.2024.

Під час проведення досудового розслідування, виявлено чисельні факти ймовірної протиправної діяльності протягом 2024 року, під час видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон військовозобов'язаним громадянам України, які перебували за межами території України, службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Слідчий стверджує, що на даний час у кримінальному провадженні виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу до речей та документів у ІНФОРМАЦІЯ_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з метою вилученя належним чином завірених копій наступних документів

- належним чином завірені копії дисциплінарних справ відкритих на підставі наказів №4/д від 15.07.2025, №7/д від 18.08.2025, №8/д від 18.08.2025, зокрема подання дисциплінарних комісій до голови ІНФОРМАЦІЯ_2 стосовно результатів розгляду дисциплінарних справ та інші матеріали дисциплінарних справ та прийнятих рішень за результатами таких, копії наказів про призначення дисциплінарних проваджень №4/д від 15.07.2025, №7/д від 18.08.2025, №8/д від 18.08.2025, копії наказів про накладення дисциплінарних стягнень №3/дв від 02.10.2025, №4/дв від 10.11.2025, копію наказу про закриття дисциплінарного провадження №16/д від 10.11.2025, копію наказу про проведення службового розслідування №304 від 10.11.2025.

- надати належним чином завірену копію проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 11 Порядку реалізації експериментального проекту щодо оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянам України, які перебувають за межами України, оформлення, обміну іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, посвідки на постійне проживання під час їх перебування за межами України», копію пояснювальної записки, порівняльної таблиці, аналізу регуляторного впливу до зазначеного проєкту постанови Кабінету Міністрів України.

Слідчий довів, що вказані документи, які по собі та в сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у вказаному кримінальному провадженні, а отримання тимчасового доступу до них та ознайомлення з ними надасть можливість використовувати їх під час доказування, а також унеможливить їх зміну чи знищення. Вказані документи могли зафіксувати фактичні дані про осіб, які вчинили протиправні діяння.

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Згідно ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Частиною 6 ст.163 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Відповідно до ч.7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Дослідивши матеріали клопотання та докази, додані до такого, враховуючи, що вказані документи, мають суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, з метою забезпечення можливості використання цих документів як доказів у судовому розгляді кримінального провадження, вважаю, що слід надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів.

Керуючись ст.ст. 162-166 КПК України, слідчий суддя ,-

УХВАЛИВ:

клопотання задовольнити.

Надати старшому слідчому відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості СУ ГУ НП у Львівській області майору поліції ОСОБА_3 та іншим слідчим, що перебувають у групі слідчих кримінального провадження № 42024142400000046 від 25.07.2024, дозвіл на проведення тимчасового доступу з можливістю вилучення речей і документів, які зберігаються у ІНФОРМАЦІЯ_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , зокрема:

- належним чином завірені копії дисциплінарних справ відкритих на підставі наказів №4/д від 15.07.2025, №7/д від 18.08.2025, №8/д від 18.08.2025, зокрема подання дисциплінарних комісій до голови ІНФОРМАЦІЯ_2 стосовно результатів розгляду дисциплінарних справ та інші матеріали дисциплінарних справ та прийнятих рішень за результатами таких, копії наказів про призначення дисциплінарних проваджень №4/д від 15.07.2025, №7/д від 18.08.2025, №8/д від 18.08.2025, копії наказів про накладення дисциплінарних стягнень №3/дв від 02.10.2025, №4/дв від 10.11.2025, копію наказу про закриття дисциплінарного провадження №16/д від 10.11.2025, копію наказу про проведення службового розслідування №304 від 10.11.2025.

- належним чином завірену копію проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 11 Порядку реалізації експериментального проекту щодо оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянам України, які перебувають за межами України, оформлення, обміну іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, посвідки на постійне проживання під час їх перебування за межами України», копію пояснювальної записки, порівняльної таблиці, аналізу регуляторного впливу до зазначеного проєкту постанови Кабінету Міністрів України.

Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого СУ ГУ НП у Львівській області ОСОБА_3 .

Строк дії ухвали 1 (один) місяць з дня її постановлення.

Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1