Вирок від 15.12.2025 по справі 334/6335/25

Дата документу 15.12.2025

Справа № 334/6335/25

Провадження № 1-кп/334/648/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2025 року м. Запоріжжя

Дніпровський районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючої судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурорів ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі спеціального судового провадження в залі суду в м. Запоріжжі кримінальне провадження за №22025090000001009 від 03.07.2025 року за звинуваченням

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Запоріжжя, українки, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , заміжня, яка не є особою, щодо якої, згідно ст.480 КПК України, передбачений особливий порядок кримінального провадження, раніше не судимої,

у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.2 ст. 28, ч.5 ст.111-1 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

За загальновідомим фактом, всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації володимир путін та інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади російської федерації, діючи всупереч вимогам п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст.2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 №2734 (ХХV) від 21.12.1965 №2131 (ХХ), від 14.12.1974 №3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів ЗС російської федерації на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.

Президент російської федерації 22 лютого 2022 року направив до ради федерації звернення про використання збройних сил російської федерації за межами російської федерації, яке було задоволено.

Так, приблизно о 5 годині 00 хвилин 24 лютого 2022 року президент російської федерації оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних сил та іншим збройним формуванням російської федерації про військове вторгнення на територію суверенної України. На виконання вищевказаних наказів військово-політичного керівництва російської федерації, військовослужбовці ЗС російської федерації, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснити збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, після чого здійснити військову окупацію частин території суверенної України, в тому числі і територію Мелітопольського району Запорізької області.

З метою відсічі військової агресії російської федерації, 24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжено відповідними Указами Президента України затверджених Верховною радою України, зокрема Указом Президента України від 15 квітня 2025 року №235/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 4356-ІХ від 16.04.2025, яким строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 09 травня 2025 року строком на 90 діб, тобто до 06 серпня 2025 року.

Так, 24.02.2022, на виконання вищевказаних наказів військово-політичного керівництва російської федерації, військовослужбовці ЗС російської федерації, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.

За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.

Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Відтак, Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», вся територія Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області внесена до вказаного переліку, та з 24.02.2022 є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.

Після остаточної військової окупації значної частини території Запорізької області, представниками збройних формувань російської федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території громади шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.

Нормативно правовим актом, який регламентує питання проведення всеукраїнського референдуму є Закон України «Про всеукраїнський референдум», прийнятий 26.01.2021. Так, частиною 2 статті 15 вказаного Закону передбачено, що Всеукраїнський референдум щодо зміни території України призначається Верховною Радою України відповідно до Конституції України. Крім того, в частині 1 статті 20 вказаного Закону зазначено, що у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях призначення (проголошення) та проведення всеукраїнського референдуму забороняється.

Разом з тим, приблизно на початку травня 2022 року представниками збройних формувань російської федерації всупереч законного порядку, установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, було створено окупаційну адміністрацію держави-агресора - т.зв. (мовою оригіналу) «Военно-гражданскую администрацию Запорожской области», з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом та тимчасово окупованій території Запорізької області, а також реалізації узурпованих владних повноважень.

При цьому, положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація російської федерації - це сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Всупереч вимог Конституції України та ЗУ «Про всеукраїнський референдум», окупаційною владою розпочато підготовку та організацію проведення незаконного референдуму щодо входження Запорізької області до складу російської федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області.

В той же час, указом голови окупаційної адміністрації держави-агресора т.зв. «Военно-гражданской администрации Запорожской области» ОСОБА_6 (29.06.2023 Комунарським районним судом м. Запоріжжя ухвалено вирок, відповідно до якого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 110 КК України) № 165-р від 26.07.2022 створено незаконний орган влади - «виборчу комісію Запорізької області», якій, відповідним розпорядженням голови окупаційної адміністрації держави-агресора т.зв. (мовою оригіналу) «Военно-гражданской администрации Запорожской области» № 195-р від 08.08.2022 «О подготовке организации проведения референдума Избирательной комиссией Запорожской области», доручено опрацювати та надати пропозиції по організаційному, матеріально-технічному та іншому забезпеченню заходів з підготовки до проведення вказаного референдуму.

Далі, ОСОБА_6 знаходячись у палаці культури «ім. Т.Г. Шевченко», розташованому за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, пл. Перемоги, 4, організував та провів збори мешканців громади із залученням численних представників російських та місцевих окупаційних ЗМІ, на якому у штучно створеній урочистій обстановці, з використанням російської державної символіки, створюючи враження у присутніх осіб щодо їх певної причетності до цієї нібито значущої події, маніпулюючи таким чином їх дійсним сприйняттям подій та їх наслідків, підписав розпорядження «Про підготовку організації проведення референдуму виборною комісією Запорізької області» № 195-р від 08.08.2022, відповідно до якого доручив створеній виборчій комісії пропрацювати та надати до військово-цивільної адміністрації Запорізької області пропозиції з організаційного, матеріально-технічного та іншого забезпечення заходів до підготовки до проведення референдуму про входження Запорізької області до складу російської федерації.

Крім того, 20.09.2022 ОСОБА_6 , будучи головою військово-цивільної адміністрації Запорізької області, використовуючи владні повноваження, видав указ №356-у, відповідно до якого, зокрема:

1) призначив референдум Запорізької області про вихід Запорізької області із складу України та про входження Запорізької області до складу російської федерації на правах суб'єкта російської федерації;

2) виніс питання на референдум щодо голосування за вихід Запорізької області із складу України, утворення Запорізької області самостійної держави та входження її до складу російської федерації на правах суб'єкта російської федерації, а саме: «Ви за вихід Запорізької області зі складу України, утворення Запорізькою областю самостійної держави і входження її до складу російської федерації на правах суб'єкта російської федерації?, відповідь: «так» або «ні»»;

3) затвердив положення про референдум Запорізької області про вихід Запорізької області із складу України та про входження Запорізької області до складу російської федерації на правах суб'єкта російської федерації;

4) в цілях забезпечення умов для реалізації прав на участь у референдумі, а також безпеки для учасників референдуму, членів комісій референдуму, наглядачів, представників засобів масової інформації визначив дні голосування на референдумі - 23 вересня - 27 вересня 2022 року.

Так, у невстановлені точні досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 23.09.2022 на тимчасово окупованій території Запорізької області було утворено т.зв. дільничну виборчу комісію №294 (мовою оригіналу «участковой избирательной комиссии № 294»), яка розташовувалася за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Велика Тернівка, вул. Шкільна, буд. 12.

Так, у невстановлені досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 23.09.2022, ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Велика Тернівка Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, де з 24.02.2022, та на час складання обвинувального акту, діє окупаційний режим держави-агресора російської федерації, діючи умисно, із власних корисливих мотивів, з метою підтримання та остаточного становлення окупаційної влади російської федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, прийняла пропозицію невстановлених осіб із числа представників окупаційної влади, які брали участь в організації та проведенні незаконного референдуму на території Запорізької області та безпосередньо займалися створенням і формуванням складу дільничних виборчих комісій та добровільно зайняла посаду заступник (мовою оригіналу - «заместитель») однієї із місцевих незаконних виборчих комісій - т.зв. дільничної виборчої комісії №294 (мовою оригіналу «участковой избирательной комиссии № 294»), розташованої за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Велика Тернівка, вул. Шкільна, буд. 12, з метою участі в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території громади за відповідну оплату.

В подальшому, протягом серпня-вересня 2022 року, ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Велика Тернівка Мелітопольського району Запорізької області, діючи умисно, за попередньою змовою з головою місцевого штабу референдуму та іншими невстановленими під час досудового розслідування особами із числа окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації, бажаючи проявити себе перед окупаційною адміністрацією держави-агресора російської федерації, всупереч Конституції України та Закону України «Про всеукраїнський референдум», з метою остаточного встановлення окупаційної влади російської федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, здійснювала активні організаційні заходи направлені на проведення на тимчасово окупованій території с. Велика Тернівка Мелітопольського району Запорізької області незаконного референдуму про входження Запорізької області до складу російської федерації, де, зокрема: розносила агітаційні листівки та газети, проводила розмови про необхідність голосування та робила попередній опитування щодо вибору у голосуванні, облаштувала вказану незаконну виборчу дільницю у приміщенні за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Велика Тернівка, вул. Шкільна, буд. 12, разом із іншими невстановленими співробітниками та членами незаконної комісії складала списки виборців, розподіляла бюлетені для проведення голосування.

Надалі, після виконання територіальними штабами всіх необхідних дій та запланованих організаційних заходів з підготовки та організації проведення вказаного референдуму, в порушення вимог Конституції України та ЗУ «Про всеукраїнський референдум» 20.09.2022 головою окупаційної адміністрації держави-агресора в Запорізькій області видано указ №356-у (мовою оригіналу) «О назначении референдума Запорожской области о выходе Запорожской области из состава Украины и о вхождении Запорожской области в состав российской федерации на правах субъекта российской федерации», яким фактично призначено проведення на тимчасово окупованій території Запорізької області незаконного референдуму про вихід Запорізької області із складу України та її входження до складу російської федерації, у період з 23 по 27 вересня 2022 року.

В подальшому, на виконання вказаного незаконного указу окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації, ОСОБА_5 в період 23-27 вересня 2022 року, перебуваючи на території с. Велика Тернівка Мелітопольського району Запорізької області, діючи умисно, із власних корисливих мотивів, достовірно усвідомлюючи та передбачаючи невідворотне настання суспільно небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, з метою остаточного встановлення окупаційної влади російської федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, взяла безпосередню участь в проведенні на території с. Велика Тернівка незаконного референдуму щодо входження Запорізької області до складу російської федерації, особисто, будучи заступником (мовою оригіналу - «заместителем») однієї із місцевих незаконних виборчих комісій - т.зв. дільничної виборчої комісії №294 (мовою оригіналу «участковой избирательной комиссии № 294»), розташованої за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Велика Тернівка, вул. Шкільна, буд. 12, за попередньою змовою із невстановленими під час досудового розслідування особами із числа місцевих мешканців, які приймали участь у проведенні референдуму, а також із числа представників окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації, з метою проведення голосування відвідувала місця проживання мешканців вказаного населеного пункту спонукаючи їх до голосування на незаконному референдумі, маючи при собі відповідну урну та бюлетені для голосування, здійснювала публічну агітацію щодо необхідного включення Запорізької області до складу російської федерації, та всіляко допомагала встановленню та розповсюдженню окупаційної влади держави-агресора російської федерації.

Своїми умисними діями ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28 ч.5 ст.111-1 КК - участь в організації та проведенні незаконних референдумів на тимчасово окупованій території, вчинене за попередньою змовою групою осіб.

У судовому засіданні допит обвинуваченої ОСОБА_5 не здійснювався через проведення судового розгляду в порядку спеціального судового провадження на підставі ч.3 ст.323 КПК України, при цьому обвинувачена викликалася до суду через засоби масової інформації у передбачений законом спосіб, однак у судове засідання не з'явилася.

Дане кримінальне провадження здійснювалось за участю захисника - адвоката ОСОБА_4 , яка була забезпечена державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в у Донецькій та Запорізькій областях.

Аналіз наявних в матеріалах справи численних документів на підтвердження завчасних належних викликів ОСОБА_5 до слідчого (прокурора), направлених їй повідомлень з приводу її прав та обов'язків, оголошеної підозри, висунутого обвинувачення та руху спеціального судового провадження свідчить про те, що вона мала підстави усвідомлювати, що проти неї розпочато кримінальне провадження, вона отримала чи мала би отримати оголошену підозру, відповідні виклики та пред'явлене обвинувачення, мала можливість бути обізнаною із усіма своїми правами, в тому числі, на захист та доступ до правосуддя. Відтак, держава Україна під контролем сторони захисту та суду використала всі можливості для того, щоб обвинувачена мала право під час судового провадження як мінімум на такі гарантії: а) бути терміново і докладно повідомленою мовою, яку вона розуміє, про характер і підставу обвинувачення; б) мати достатній час і можливості для підготовки свого захисту, обрати самою захисника; в) бути судженою в його присутності і захищати себе особисто або за посередництвом обраного нею захисника, бути повідомленою про це право і мати призначеного їй захисника безоплатно. Така ситуація узгоджується із взятими на себе зобов'язаннями, яких повинна дотримуватися держава Україна з тим, щоб забезпечити реальне використання права, яке гарантується статтею 6 Європейської Конвенції з прав людини та ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права. Натомість, ОСОБА_5 скористалася своїми правами на власний розсуд за відсутності будь-яких перешкод для їх реалізації на території України та з боку останньої.

Вказані висновки ґрунтуються і на правовій позиції Європейського суду з прав людини (напр., справа «Колоцца проти Італії» від 12 лютого 1985 року, «Шомоді проти Італії» від 18 травня 2004 року та ін.), за якою суд при розгляді справи в порядку спеціального судового провадження зобов'язаний обґрунтувати чи були здійсненні всі можливі, передбачені законом заходи, щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя.

Суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , яка повинна знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом за діяння вчинені на території суверенної України, юрисдикцію якої над собою не визнає, та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про її наміри ухилитися від зустрічі з правосуддям держави Україна. Ухилення обвинуваченої від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останньою її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст.63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження, суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, вважає, що дане кримінальне провадження за відсутності обвинуваченої (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Стороною обвинувачення та судом використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченої, зокрема, право на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя.

Захисник не мала можливості зв'язатися з обвинуваченою і узгодити з нею правову позицію щодо висунутого обвинувачення.

На думку захисника обвинуваченої - адвоката ОСОБА_4 , винуватість ОСОБА_5 у вчиненні поставленого їй у провину кримінального правопорушення не доведена належними і допустимими доказами, тому прохала визнати останню не винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч.5 ст.111-1 КК України та закрити відносно неї кримінальне провадження.

Дослідивши під час спеціального судового провадження в судовому засіданні надані стороною обвинувачення докази, суд вважає, що винуватість ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого їй злочину, за викладених у вироку обставинах у межах висунутого обвинувачення, повністю підтверджується дослідженими в судовому засіданні наступними доказами:

- витягом з ЄРДР по кримінальному провадженню № 22025080000001009 від 03.07.2025 року, який підтверджує факт внесення відомостей до ЄРДР та початок проведення досудового розслідування, правова кваліфікація ч. 2 ст.28 ч.5 ст. 111-1 КК України (т.1, а.с.50);

- постановою від 03.07.2025 року про виділення з матеріалів досудового розслідування кримінального провадження №22023080000000050 від 09.01.2023 року, матеріали відносно підозрюваної ОСОБА_5 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.28 ч.5 ст. 111-1 КК України в окреме провадження (т.1, а.с.52-57);

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 07 квітня 2025 року, проведеного слідчим ОВС 1-го відділу СВ УСБУ в Запорізькій області у присутності двох понятих за участю свідка ОСОБА_7 , яким встановлено, що свідок ОСОБА_7 впізнала особу на фото №2 як ОСОБА_5 , та пояснила, що ОСОБА_5 має проросійські погляди, погодилась на співпрацю з окупаційною владою, працює в школі вчителькою, приймала участь в т.зв. референдумі, проводила агітацію, потім з урнами ходила, раділа окупаційній владі (т.1, а.с.136-139);

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 27 червня 2025 року, проведеного старшим слідчим ОВС 1-го відділу СВ УСБУ в Запорізькій області у присутності двох понятих за участю свідка ОСОБА_8 , яким встановлено, що свідок ОСОБА_8 впізнала особу на фото №2 як ОСОБА_5 , як особу, яку вона знає давно, ОСОБА_5 працювала вчителькою в школі, з початку війни почала підтримувати окупацію та допомагала агітувати до проведення референдуму, ходила по домівках. Проживає в с.Велика Тернівка Мелітопольського району Запорізької області. Ходила з урнами для голосування, говорила, шо росія назавжди (т.1, а.с.140-143);

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 27 червня 2025 року, проведеного старшим слідчим ОВС 1-го відділу СВ УСБУ в Запорізькій області у присутності двох понятих за участю свідка ОСОБА_9 , яким встановлено, що свідок ОСОБА_9 впізнав особу на фото №2 як ОСОБА_5 , як особу, яка йому знайома, ОСОБА_5 приймала активну участь у референдумі, ходила по домівках, агітувала, що необхідно голосувати, казала, що з росією буде краще жити. З перших днів допомагала окупантам, ходила з урнами для голосування (т.1, а.с.144-147);

- протоколом огляду від 13.11.2022 за результатами проведення негласної слідчої дії -зняття інформації з електронних інформаційних систем, дозвіл на проведення якого надано ухвалою слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 14.09.2022, проводилось зняття інформації з електронних інформаційних систем - відомостей мобільного додатку «Telegram», який зареєстрований на абонентський номер телефону оператора мобільного зв'язку НОМЕР_1 , під обліковим записом за ім'ям « ОСОБА_10 », яким користується представник незаконно створеного правоохоронну органу, так званої «народної поліції м. Енергодар» гр.України ОСОБА_11 . Оглядом та аналізом наявної у вказаних файлових масивах інформації виявлено чат з назвою «Референдум», та встановлено, 22.09.2022 до даного чату невстановленою особою, аккаунт якої зареєстрований під ім'ям « ОСОБА_12 », о 13год. 22хв., було надіслано електронний файл з назвою: «АДРЕСА И ПРЕДСЕДАТЕЛИ УИК», на якому зафіксовано відомості щодо невстановленими особами із числа осіб представників окупаційної влади, які брали участь у організації та проведенні незаконного референдуму та формуванні складу дільничних виборчих комісій, а саме: встановлено, що під порядковим номером 259 в таблиці зазначено виборчу дільницю під номером 294, з місцем розташування за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Велика Тернівка, вул. Шкільна, буд.12, а також документи: «Расстановка личного состава ВУМВД России в Запорожской области, ГУВД по Запорожской области и заинтересованных силовых структур (УФС ВНГ России, МЧС России и Военной полиции ВС России) задействованного на охрану общественного порядка в период проведения Референдума на территории Запорожской области», де міститься інформація щодо адрес незаконно створених на тимчасово окупованій території Запорізької області виборчих дільниць для проведення протягом 23-27 вересня 2022року незаконного референдуму (т.1, а.с.153-178);

- протоколом огляду від 29.01.2023 за результатами проведення негласної слідчої дії -зняття інформації з електронних інформаційних систем, дозвіл на проведення якого надано ухвалою слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 19.01.2023, проводилось зняття інформації з електронних інформаційних систем - відомостей мобільного додатку «Telegram», який зареєстрований на абонентський номер телефону оператора мобільного зв'язку НОМЕР_2 , яким користується гр.України ОСОБА_13 . Оглядом та аналізом наявної у вказаних файлових масивах інформації, встановлено, що у файловому масиві «Жмурко Telegram 28012022» міститься електронний файл з назвою: «ТАБЛИЦА по ВЫПЛАТАМ Акимовская ТО», який містить службовий документ представників окупаційної влади держави-агресора, які приймали участь в організації та проведенні референдуму на тимчасово окупованій території Мелітопольського району Запорізької області, котрі отримали заробітні плати. Таким чином, оглядом вказаного документу було встановлено, що «заместителем» виборчої дільниці № 292 під час проведення незаконного референдуму була ОСОБА_5 , яка значиться в таблиці під порядковим номером 99 (т.1, а.с.179-234).

- протоколом огляду від 31 березня 2023 року відкритої для вільного доступу інформації у мережі Інтернет, а саме наявних у Telegram-каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за електронною адресою посилання: ІНФОРМАЦІЯ_4 в ході якого виявлено публікацію від 14.07.2022 о 14-09, яка містить звернення Балицького з таким змістом: «Осенью в Запорожской области пройдет референдум о вхождении в состав Российской Федерации. Мною, как главой Военно-гражданской администрации Запорожской области принято решение о проведении референдума, который состоится в начале осени. Прорабатываются механизмы. Референдум определит, чего хотят жители Запорожской области и как они хотят жить. Механизм проведения референдума будет прорабатываться, а волеизъявление будет открытым и ясным…..». Також подальшим оглядом було встановлено публікацію від 23.07.2022 о 17-48, яка містить звернення Балицького з наступним змістом: «Подписан указ о создании избирательной комиссии Запорожской области….». Також публікацію від 20.09.2022 о 16-56, яка містить звернення Балицького з наступним змістом: «…Сегодня я подписал положение о проведении референдума по вопросу территориальной принадлежности Запорожской области. Он пройдет с 23 по 27 сентября. Нашу будущую судьбу будете определять только вы, дорогие мои земляки…». Також публікацію від 08.08.2022 о 14-26, яка містить звернення Балицького з таким змістом: «Мною подписано Распоряжение Центральной избирательной комиссии Запорожской области приступить к проработке вопроса организации проведения Референдума по воссоединению Запорожской области с Российской Федерацией…». Також публікацію від 23.09.2022 о 15-28, яка містить звернення Балицького з таким змістом: «Дорогие жители Запорожской области, освобожденной от украинского нацизама! Поздравляю всех с началом Референдума! Все избирательные участки приступили в своей работе. Безопасность обеспечена. Технически все было подготовлено, к работе приступили подготовленные люди. Верю в то, что по окончанию Референдума мы с вами станем частью большой Родины - Российской Федерации…» (т.1, а.с.236-271).

Зазначені дані в електронному вигляді містяться на додатках до протоколів НСРД - DVD-R дисках та були оглянуті судом в судовому засіданні.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_14 зазначила, що ОСОБА_5 знає давно, вона була її сусідкою, працювала вчителем географії до повномасштабного вторгнення. Підготовка до референдуму почалась в серпні-вересні 2022року. Пєтушкова приймала активну участь в цьому. Вона і до окупації приймала участь у виборчих комісіях, тому знається на цьому. Пєтущкова приходила до матері особисто, радила приходить на голосування, бо інакше прийдуть до неї додому. На її (свідка) думку, ОСОБА_15 погодилась на це добровільно, заради грошей. Також свідок повідомила, що брат ОСОБА_15 ще задовго до війни перебував у Криму, працював в силових структурах, її донька проживає на підконтрольній Україні території. Зараз ОСОБА_15 так і працює вчителем.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 зазначила, що ОСОБА_15 знає давно, жили на одній вулиці. Вона була вчителькою у її дітей, тісно спілкувались. З перших днів окупації, як тільки заїхали перші машини з військовими ДНР та ЛНР, Пєтушкова разом з чоловіком вибігли їх зустрічати, майже з обіймами кидались до них. Це ми бачили на власні очі. Пєтушкова одразу пішла на співпрацю з окупаційною владою, разом з ОСОБА_16 ходили агітували людей приходить на референдум, розповідали, що після референдуму буде всім добре жити, бо при України жили погано. Також разом з ОСОБА_16 та людьми з автоматами ходили під час референдуму з урною по дворах. Якщо люди не проголосували з першого разу, вони приходили на наступний день. Пєтушкова погрожувала, що якщо не проголосують з першого разу, до них прийдуть люди з автоматами. Це був референдум з приводу приєднання до рф. Пєтушкова займалась цим добровільно, було враження, що вона давно чекала росіян. Пєтушкова живе з чоловіком, її донька жила в Харкові, чекала, поки «асвабадят» Харків, але потім будинок, де вона жила потрапив під обстріл, і її евакуювали до міста Одеси. Друга донька виїхала через територію Криму за кордон. Зараз ОСОБА_15 хвалиться, що їй дуже гарно живеться під росією, вони купили вже три автомобілі, в школі вона вже не працює, а возить дітей на екскурсії, показує краєвиди росії.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_9 зазначив, що ОСОБА_15 була їхньою сусідкою, жила через два будинки він них. Спілкувались з нею тісно, бо вона була класним керівником їх доньки. Після окупації вона одна із перших пішла на співпрацю з окупаційною владою. Коли заїхала машина з позначкою «Z», вона разом з чоловіком вибігли до них обійматись. Потім вона особисто ходила по вулицях, агітувала підтримати референдум, розповідала як буде гарно жити при рф. Також вона входила до складу виборчої комісії, ходила з урною по дворах, переконувала людей голосувати за приєднання до рф. Вважає, що робила вона це добровільно.

У ході судового слідства суд дослідив всі докази, надані сторонами обвинувачення і захисту, із дотриманням принципу змагальності і свободи в поданні ними суду своїх доказів і у доведені перед судом їх переконливості.

Під час судового розгляду стороною захисту не ставилось питання щодо визнання будь-яких доказів сторони обвинувачення недопустимими та недостовірними.

Аналізуючи дослідженні в судовому засіданні докази, суд знаходить їх достовірними, допустимими, такими, що узгоджуються між собою, та в повній мірі поза розумним сумнівом доводять винуватість ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого їй злочину.

Суд кваліфікує дії ОСОБА_5 за ч.2 ст.28 ч.5 ст.111-1 КК України, як участь в організації та проведенні незаконних референдумів на тимчасово окупованій території, вчинене за попередньою змовою групою осіб.

При призначенні покарання обвинуваченій, суд, відповідно до ст. 65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого нею кримінального правопорушення, який відповідно до вимог ст.12 КК України є тяжким злочином, об'єктом якого стали суспільні відносини, пов'язані зі збройною агресією росії та національною безпекою України.

Також, згідно зі ст. 65 КК України особі, яка вчинила злочин, має бути призначено покарання необхідне й достатнє для її виправлення і попередження нових злочинів. Виходячи з указаної мети й принципів справедливості, співмірності та індивідуалізації, покарання повинно бути адекватним характеру вчинених дій, їх небезпечності та даним про особу винного. Отже ці дані підлягають обов'язковому врахуванню. Крім того, під час вибору покарання мають значення обставини, які його пом'якшують та обтяжують, відповідно до положень статей 66, 67 КК України.

Обставин, що пом'якшують покарання обвинуваченій ОСОБА_5 , судом не встановлено.

Обставиною, що обтяжує покарання обвинуваченій ОСОБА_5 , судом визнається вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

Крім того, при обранні виду та міри покарання обвинуваченій ОСОБА_5 , суд враховує дані про її особу, те що остання раніше до кримінальної відповідальної не притягувалася, не перебуває на обліку у лікарів нарколога та психіатра, відсутність пом'якшуючих покарання обставин та наявність обтяжуючої покарання обставини, думку прокурора та захисника, і вважає, що обвинуваченій необхідно призначити покарання у виді позбавлення волі в межах, встановлених санкцією ч.2 ст.28 ч.5 ст.111-1 КК України, з конфіскацією всього належного їй на праві власності майна, з додатковим покаранням у виді позбавлення права обіймати будь-які посади в органах державної влади на певний строк.

З огляду на вчинення ОСОБА_5 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ Національної безпеки України, та відсутність обставин, що істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого нею кримінального правопорушення, суд, при призначенні останній покарання не вбачає підстав для застосування положень ст.ст.69, 75 КК України.

Такий висновок узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, який зазначив, що складовим елементом принципу верховенства права є очікування від суду застосування до кожного злочинця такого покарання, яке законодавець вважає пропорційним («Скоппола проти Італії» від 17 вересня 2009 року).

Процесуальні витрати, речові докази по справі відсутні.

Вирішуючи питання про запобіжний захід щодо обвинуваченої ОСОБА_5 , суд вважає за необхідне обраний слідчим суддею Олександрівського районного суду м.Запоріжжя від 15.07.2025 року запобіжний захід обвинуваченій у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, залишити до набрання вироком законної сили.

Керуючись ст.ст. 49, 368, 369, 370, 373, 374, 376 КПК України суд, -

УХВАЛИВ:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28, ч.5 ст.111-1 КК України, та призначити їй покарання у вигляді 6 (шести) років позбавлення волі, з конфіскацією всього належного їй на праві власності майна, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, пов'язаних з наданням публічних послуг, виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на строк 10 (десять) років.

Строк відбуття покарання обвинуваченій ОСОБА_5 рахувати з моменту приведення вироку до виконання, тобто з моменту фактичного її затримання.

Запобіжний захід до набрання вироком законної сили ОСОБА_5 залишити без змін у виді тримання під вартою, без визначення розміру застави.

Вирок набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга на вирок може бути подана до Запорізького апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Копію вироку після його проголошення негайно вручити захиснику та прокурору. Інші учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.

Суддя: ОСОБА_1