Справа № 636/10629/25 Провадження№ 1-кс/636/1502/25
11 грудня 2025 року cлідчий суддя Чугуївського міського суду Харківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ ВП №1 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погодженого з начальником Вовчанського відділу Чугуївської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні за № 22022220000002490 від 25 липня 2022 року стосовно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Алма-Ата, Казахстан, громадянина України, останнє відоме місце проживання якого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
встановив:
10 грудня 2025 року до Чугуївського міського суду Харківської області надійшло зазначене клопотання.
Клопотання обґрунтовано тим, що
Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди. Україна самостійно визначає адміністративно-територіальний устрій та порядок утворення національно-адміністративних одиниць.
Рішенням Конституційного Суду України № 3-зп від 11.07.1997 зазначено, що засади конституційного ладу в Україні закріплені у розділах І, ІІІ та ХІІІ Основного Закону України - Конституції України.
Зокрема, положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам президент російської федерації (далі - рф) ОСОБА_6 , а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів Збройних сил рф (далі по тексту - зс рф) на територію України.
Так, 24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці ЗС рф шляхом збройної агресії, із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти та здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Верховною Радою України, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб та у подальшому продовжено.
Також пунктом 2 Указу Президента № 64/2022 від 24.02.2022, серед інших, органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Разом з цим, в ході досудового розслідування встановлено, що окупаційними військами рф з 24 лютого 2022 року повністю окуповано територію селища Вільча Чугуївського району Харківської області.
Так, після незаконного вторгнення на територію України Збройних Сил Російської Федерації, тобто після 24.02.2022, у громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виник кримінальний протиправний умисел, направлений на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
З цією метою, ОСОБА_5 , перебуваючи на території селища Вільча Чугуївського району Харківської області з 01 липня 2022 року по початок вересня 2022 року, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, діючи умисно та усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, реалізуючи свій кримінальний протиправний умисел, направлений на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, добровільно надав згоду представникам окупаційної адміністрації рф щодо його призначення та був призначений на керівну посаду - «помощника начальника территориального управления Волчанского территориального управления Военно-гражданской администрации Волчанского района Харьковской области та по совместительству старосты пгт. Вильча».
Перебуваючи на вказаній посаді, ОСОБА_5 з 01 липня 2022 року по початок вересня 2022 року, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, продовжуючи реалізацію свого кримінального протиправного умислу, виконував організаційно-розпорядчі функції за місцем роботи у приміщенні Вільчанської селищної ради Чугуївського району Харківської області, що розташована за адресою: Харківська область, Чугуївський район, селища Вільча, вулиця Шевченка, будинок 51, а саме: вів прийом громадян на закріпленою за ним територією селища Вільча Чугуївського району Харківської області, надавав довідки про склад сім'ї, про зареєстрованих в житловому будинку осіб, здійснював прийом заяв від громадян, що проживали на закріпленою за ним територією.
Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у колабораційній діяльності, а саме у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Вина ОСОБА_5 повністю підтверджується зібраними по кримінальному провадженню доказами: протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 16.08.2022; протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 08.04.2023; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками свідку ОСОБА_8 від 08.04.2023; протоколом огляду комп'ютерних даних від 15.04.2023; протоколом огляду від 25.04.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 26.04.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 26.04.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 26.04.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 26.04.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 26.04.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 08.05.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_15 від 08.05.2023; протоколом огляду документів від 25.05.2023; протоколом огляду речей і документів від 10.06.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_16 від 02.07.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_17 від 02.07.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_18 від 17.10.2023; протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_12 від 13.06.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_19 від 13.06.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_20 від 13.06.2024; протоколом огляду предмету від 01.08.2024; протоколом огляду предмету від 01.08.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_21 від 19.06.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_22 від 19.06.2025;протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками свідку ОСОБА_21 від 19.06.2025;протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками свідку ОСОБА_22 від 19.06.2025;протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 19.06.2025;протоколом допиту свідка ОСОБА_15 від 23.08.2025;протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками свідку ОСОБА_15 від 23.08.2025;протоколом огляду предмета від 24.08.2025;протоколом огляду предмета від 24.08.2025;протоколом огляду предмета від 10.09.2025; протоколом огляду предмета від 24.09.2025.
З огляду на вищевикладене, 18.11.2025 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Алма-Ата, Казахстан, громадянина України, раніше не судимого, останнє відоме місце проживання якого за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до правил глав 22, 6 та 11 КПК України повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
На даний час підозрюваний ОСОБА_5 переховується від органу досудового розслідування, місцезнаходження останнього невідоме, у зв'язку з чим 04.12.2025 року його оголошено в розшук. На даний момент проводяться всі необхідні слідчі (розшукові) дії, направлені на встановлення місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_5 , однак його місцезнаходження на теперішній час невідомо.
Відповідно до ч. 1 ст. 188 КПК України, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутись із клопотанням про дозвіл на затримання підозрюваного з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 188 КПК України це клопотання може бути подане одночасно з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або зміни іншого запобіжного заходу на тримання під вартою.
04.12.2025 року винесено постанову про відновлення досудового розслідування кримінального провадження № 22022220000002490 від 25.07.2022, у зв'язку з необхідністю звернення до суду з клопотанням про дозвіл на затримання підозрюваного з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Прокурор та слідчий в судове засідання не з'явилися, надавши до суду заяви про розгляд вказаного клопотання за їх відсутності, просили його задовольнити.
Дослідивши надані матеріали клопотання та дослідивши докази, що містяться в них, суд приходить до висновку про його обґрунтованість.
Відповідно до п. 3 ст. 5 Європейської конвенції про захист прав та основоположних свобод людини, кожна заарештована або затримана особа має право на судовий розгляд справи, на судовий розгляд упродовж розумного строку чи звільнення від судового розгляду. Таке звільнення має бути обґрунтоване гарантіями явки до суду.
Відповідно до ст.186 КПК України клопотання про застосування або зміну запобіжного заходу розглядається слідчим суддею, судом невідкладно, але не пізніше сімдесяти двох годин з моменту фактичного затримання підозрюваного, обвинуваченого або з моменту надходження до суду клопотання, якщо підозрюваний, обвинувачений перебуває на свободі, чи з моменту подання підозрюваним, обвинуваченим, його захисником до суду відповідного клопотання.
Відповідно до ст. 193 КПК України встановлено розгляд клопотання про застосування запобіжного заходу здійснюється за участю прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, його захисника, крім випадків, передбачених частиною шостою цієї статті. Слідчий суддя, суд може розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого, лише у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, буде доведено, що підозрюваний, обвинувачений оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Таким чином, клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою не може бути розглянуто у відсутності підозрюваного, крім випадку оголошення його у міжнародний розшук.
Враховуючи, що ОСОБА_5 у міжнародний розшук не оголошено, слідчий суддя приходить до висновку про відмову у задоволені клопотання слідчого, оскільки його вирішення по суті неможливо за відсутності підозрюваного.
Керуючись ст. 29 Конституції України, ст. ст. 183, 188, 193 КПК України,
постановив:
В задоволенні клопотання слідчого СВ ВП №1 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погодженого з начальником Вовчанського відділу Чугуївської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні за № 22022220000002490 від 25 липня 2022 року стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1