Справа № 646/12050/25
Провадження № 3/646/3163/2025
12.12.2025 м. Харків
Суддя Основ'янського районного суду м. Харкова Янцовська Т.М., за участю секретаря судового засідання Григоренко І.Б., прокурора Ткаченко В.І., особи, на яку складено адміністративний протокол ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли з Департаменту внутрішньої безпеки Харківського управління Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності :
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що зареєстрований за адресою та проживає: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
24.11.2025 в провадження Основ'янського районного суду м. Харкова надійшов протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 207/25 від 20.11.2025, згідно з яким ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування - поліцейський-водієм групи реагування Зміївського міського відділення Управління поліції охорони в Харківській області, несвоєчасно 16.10.2025 о 20:14 год без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями, а саме: 01.01.2023 по 29.09.2023, (при звільненні), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
24.11.2025 року в провадження Основ'янського районного суду м. Харкова надійшов протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 208/25 від 20.11.2025, згідно з яким ОСОБА_1 , поліцейський-водієм групи реагування Зміївського міського відділення Управління поліції охорони в Харківській області, несвоєчасно 16.10.2025 о 20:18 без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених за ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнав.
Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених за ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та піддати його адміністративному стягненню.
Суд, вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Статтею 68 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
З наказів Управління поліції охорони в харківській області Національної поліції України №407 о/с від 04.08.2021 та №479 о/с від 29.09.2023 вбачається, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , з 01.08.2021 по 29.09.2023 року працював на посаді поліцейський-водієм групи реагування Зміївського міського відділення Управління поліції охорони в Харківській області.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з пунктом 27 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій-чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Таким чином, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію при звільненні до 00:00 год 29.10.2023 року, а щорічну декларацію за 2023 рік - до 00:00 год 01.04.2024 року.
Як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, 16.10.2025 о 20:18 год, а декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями, а саме: 01.01.2023 року по 29.09.2023 року, (при звільненні), - 16.10.2025 о 20:14 год, тобто несвоєчасно.
Враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 в порушення вимог ч.ч. 1 та 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно зі ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Суд, при накладенні стягнення, керуючись ст.ст. 33-35 КУпАП, характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, яка вперше притягується до адміністративної відповідальності, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, тому суд вважає, що ОСОБА_1 необхідно призначити стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Оскільки ОСОБА_1 визнано винним та накладено адміністративне стягнення, то суд вважає за необхідне стягнути з останнього судовий збір у розмірі 605,60 грн. на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст.ст. 36, 172-6, 283-285, 287-289 КУпАП, суд -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , винним у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,, судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 (шістдесят) коп. на користь держави, розрахунковий рахунок: UA908999980313111256000026001, код ЄДРПОУ 37993783, отримувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
На підставі ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений правопорушником на розрахунковий рахунок: UA558999980313030106000020649, код ЄДРПОУ: 37874947, отримувач: ГУК Харків обл/МТГ Харкiв/21081100, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф правопорушником повинен бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Суддя: Т.М. Янцовська