Справа № 560/16669/25
іменем України
13 грудня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання підготувати та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір перерахованого грошового забезпечення із зазначенням у ній коректних відомостей про премію. В обґрунтування позову зазначає, що на виконання рішення суду відповідачем підготовлено та надіслано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір перерахованого грошового забезпечення станом на 01.01.2023. Водночас, у вказаній довідці відповідачем зменшено відсоткове значення розміру премії станом на 01.01.2023, з чим позивач не погоджується.
Відповідач подав відзив, у якому задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що встановлюючи у довідці про грошове забезпечення позивача розмір премії, діяв відповідно до чинних нормативно-правових актів.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.01.2024 у справі №560/17790/23 яке набрало законної сили, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області зобов'язано підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області виготовило та направило до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку основного розміру пенсії станом на 01.01.2023, зазначивши у ній розмір премії 51%.
Позивач, вважаючи розмір складової неналежним, звернувся до суду.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, в органах і підрозділах цивільного захисту, визначає Закон України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч.3 ст.52 Закону №2262 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з ч.4 ст. 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п.п.5, 6 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів (Міністру оборони України) у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:
- установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;
- здійснювати преміювання військовослужбовців відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Згідно з п.1 розділу XVI наказу МВС України від 20.07.2018 №623 «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту» керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
Зазначене свідчить про те, що Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області повинне враховувати розміри додаткових видів грошового забезпечення, визначені для відповідної категорії військовослужбовців уповноваженим органом.
У рішенні Верховного Суду від 05.03.2024 за результатами розгляду Зразкової справи №380/19324/23 зазначається, що розмір надбавки за особливості проходження служби та премії у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, які видаються особам на виконання рішень суду у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, пенсію яким призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію.
Отже, у цьому випадку надбавка за особливості проходження служби та премія повинні були бути визначені у довідці станом на 1 січня 2023 у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право особи на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої її було звільнено на пенсію.
Як встановлено з інформації, наданої відповідачем на виконання ухвали суду, а саме наказу начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області №НС-35 від 13.01.2023, розмір премії за відповідною (аналогічною або прирівняною за тарифним розрядом до посади позивача) посадою за січень 2023 становив 238% посадового окладу. У той же час, відповідач у виданій позивачу довідці зменшив розмір премії і належного обґрунтування вказаній обставині суду не надав.
Враховуючи те, що відповідач не довів правомірність дій і доводи позивача належними доказами не спростував, позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов задоволити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області щодо встановлення розміру премії 51% у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2023.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із зазначенням у ній розміру премії 238%.
У задоволенні решти вимог позову - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 1200 грн. за рахунок асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 13 грудня 2025 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29008 , код ЄДРПОУ - 38662200)
Головуючий суддя І.С. Козачок