Рішення від 12.12.2025 по справі 380/29887/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2025 рокусправа № 380/29887/23

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), в якому, з урахуванням ухвали про повернення позовної заяви від 15.01.2024 року, просить:

визнати протиправними дії щодо обмеження пенсії максимальним розміром, не виплати з 01.06.2023 року нарахованої індексації пенсії проведеної із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та збільшення основного розміру пенсії для осіб з інвалідністю внаслідок війни на 25% тільки від суми основного розміру пенсії, без урахування індексації пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення";

зобов'язати нарахувати та виплатити пенсію за вислугу років з 01.06.2023 року з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,14, з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197, у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без обмеження 1500 грн., щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням збільшення основного розміру пенсії для осіб з інвалідністю внаслідок війни на 25% згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" з урахуванням індексації пенсії - без обмеження фіксованим максимальним розміром із урахуванням проведених виплат.

В обгрунтування позову зазначає, що відповідачем при перерахунку пенсії з 01.03.2023 року з урахуванням індексації, встановленої Постановою №168, протиправно обмежив її максимальним розміром. Стверджує, що при здійсненні перерахунку його пенсії відповідач зменшив розмір суми, призначеної до виплати: нараховано підвищення пенсії за 2023 рік із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,197 із розрахунку індексація базового ОСНП 2023, що повинно становити 9202,50 грн., а призначено для виплати 1500 грн.; нараховано збільшення основного розміру пенсії для осіб з інвалідністю внаслідок війни на 25% тільки від суми основного розміру пенсії 32781,20 в обмеженому розмірі 8195, 30 грн., хоча повинно бути виплачено 10004,47 грн. (25% від суми ОРП з урахуванням індексації 40017,91).

Ухвалою суду від 15.01.2024 року відкрито спрощене позовне провадження.

Ухвалою суду від 07.02.2024 року зупинено провадження у справі.

Ухвалою суду від 12.12.2025 року поновлено провадження у справі.

Дослідивши наявні у справі докази та давши їм оцінку, суд встановив наступні обставини справи.

Позивач є інвалідом ІІІ групи, що підтверджується відповідним посвідченням від 06.07.2020 року, яке наявне в матеріалах справи.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 07.11.2023 року, в якій просив провести перерахунок пенсії з 01.03.2023 року та здійснити виплату з урахуванням індексації (підвищення розміру пенсії на коефіцієнт збільшення, рівний 1,197 у 2023 році), встановленої постановою Кабінету Міністрів У країни від 24.02.2023 року Nє 168 "Про індексацію пенсій та заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" в розмірі 9202,50 грн. із розрахунку: індексація базового ОСНП 2023 (46713,21 х 0,197), з урахуванням збільшення основного розміру пенсії для осіб з інвалідністю внаслідок війни на 25% згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" в розмірі 10004.47 грн. із розрахунку: 25 % від суми ОРП з урахуванням індексації 40017.91 грн. (40017.91 Ч 0,25), без обмеження фіксованим максимальним розміром.

Відповідач листом від 22.11.2023 року повідомив позивача, що рішення суду від 07.09.2023 року у справі №380/7163/23 виконано, здійснено нарахування та виплату з 01.07.2021 року щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови №713, здійснено нарахування та виплату пенсії з 01.03.2023 року з урахуванням індексації та без обмеження її максимальним розміром. Чинним законодавством не передбачено збільшення пенсії, обчисленої відповідно до статей 13 і 21 Закону №2262, на 25% з врахуванням індексації. Після проведеного перерахунку на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 у справі №380/7163/23 розмір пенсійної виплати з 01.03.2023 становить 51631,40 грн у.т.ч. 1500,00 грн. - індексація пенсії відповідно до Постанови №168 та 8195,30 грн. - збільшення основного розміру пенсії на 25% відповідно до Постанови №1381. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 у справі №380/7163/23 не зобов?язано здійснити нарахування та виплату пенсії з 01.03.2023 із урахуванням індексації пенсії без її обмеження відповідно до Постанови №168 - 1500,00 грн. та з урахуванням 25% без обмеження відповідно до Постанови №1381. Враховуючи вищевикладене, підстави для проведення перерахунку та виплати пенсії із урахуванням індексації пенсії без її обмеження відповідно до Постанови №168 - 1500,00 грн. та з урахуванням 25% без обмеження відповідно до Постанови №1381, відсутні.

Відповідач листом від 23.11.2023 року повідомив позивача, що на виконання судового рішення у справі №380/7163/23 здійснено нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. 00 коп., передбаченої Постановою №713 та перерахунок пенсії з 01.03.2023 року з урахуванням індексації відповідно до Постанови №168 без обмеження максимальним розміром. З 01.11.2023 року розмір пенсійної виплати становить 51631,40 грн. Доплата пенсії, обчислена на виконання судового рішення за період з 01.07.2021 по 31.10.2023 становить 28830,96 грн. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Таким чином, виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду, буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету.

Окрім того, листом від 30.11.2023 року відповідач повідомив позивача, що про виконання рішення суду у справі №380/7163/23 та порядок виплати нарахованих коштів позивача повідомлено листом від 23.11.2023 року.

Відповідно до перерахунку пенсії позивача з 01.11.2023 року, індексація базового ОСНП 2022 (40970,5*0,140) - 5736,71, ОСНП 2023 (46713,21*0,197) - 1500, щомісячна доплата відповідно до Постанови №713 - 2000, підсумок пенсії (з надбавками) - 51631,4, з урахуванням максимального розміру пенсії - 51631,4.

Змістом спірних правовідносин є нарахування та виплата відповідачем пенсії з встановленням збільшення пенсії на 25 відсотків без урахуванням індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення»; обмеження розміру пенсії максимальним розміром; не виплата нарахованої індексації пенсії проведеної із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон №2262-ХІІ) держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ст.18 Закону №2262-ХІІ пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

Частиною першою ст.19 Закону №2262-ХІІ передбачено, що групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Частиною другою цієї ж норми передбачено, що залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи.

Пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку) (ст.21 Закону №2262-ХІІ).

Відповідно до абзацу першого п.1 постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" (з наступними змінами та доповненнями; далі - Постанова №1381), розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, статей 13, 21 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Згідно із абзацом другим п.1 Постанови №1381 збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.

Пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Тобто, основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшується на 25 відсотків.

При цьому, з перерахунку пенсії позивача від 01.11.2023 року вбачається, що основний розмір пенсії позивача складається з 60% грошового забезпечення у розмірі: 32781 грн. 20 коп., з урахуванням індексації 40017 грн. 91 коп., водночас збільшення основного розміру пенсії на 25% розраховано від суми 32781 грн. 20 коп., що відповідачем не заперечується.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що пенсійний орган в порушення вищезазначених вимог п.1 Постанови №1381 здійснив розрахунок збільшення пенсії позивача, виходячи лише з основного розміру пенсії, без врахування її індексації.

Як наслідок, суд дійшов висновку, що відповідачем неправомірно розраховано суму збільшення основного розміру пенсії позивача відповідно до п.1 Постанови №1381 без урахування індексації, визначеної відповідними постановами Кабінету Міністрів України.

Відтак, на переконання суду, позовні вимоги у цій частині є підставними та обґрунтованими.

Щодо позовних вимог з приводу нарахування грошових сум індексації без обмеження сумою 1500 грн. 00 коп.

Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до ст.64 Закону №2262-XII у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

16.02.2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (далі - Постанова №118).

Відповідно до п. 1 вказаної постанови установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14. У разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Пунктом 2 Постанови №118 встановлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Також Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 24 лютого 2023 року №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Абзацом першим п.2 Постанови №168 установлено, що з 01 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до ст.ст. 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений п.1 цієї Постанови, з урахуванням положень, передбачених п.10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Абзацом другим цієї норми встановлено, що підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525).

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (абзац третій п.2 Постанови №168).

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (абзац четвертий п.2 Постанови №168).

Абзацом другим п.10 Постанови №168 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

У постанові від 07.06.2024 року у справі № 420/25804/23 Верховний Суд зазначив, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

З урахуванням наведеної правової позиції, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах обмеження верхньої межі індексації було застосовано для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян.

За таких обставин, суд приходить висновку, що індексація пенсії позивача була проведена відповідачем у межах чинного законодавства.

З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, з урахуванням висновків Верховного Суду щодо застосування відповідних норм права, викладених у постанові від 07.06.2024 року у справі № 420/25804/23, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Окрім того, частиною четвертою ст.78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 року у справі №320/8511/23 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково; визнано протиправним та нечинним в абзаці першому пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» застосування обмеження максимального розміру пенсії, визначеного законом; визнано протиправним та нечинним абзац 2 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» щодо визначення розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, який не може перевищувати 1500 гривень, в решті позовних вимог - відмолено.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.09.2024 року у справі №320/8511/23 апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України задоволено частково; апеляційну скаргу Міністерства соціальної політики України задоволено частково; рішення Київського окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року скасовано в частині та винесено нову постанову, якою відмовлено в задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та нечинним абзацу 2 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" щодо визначення розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, який не може перевищувати 1500 гривень; в іншій частині рішення Київського окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року - залишено без змін.

При цьому, Шостий апеляційний адміністративний суд в постанові від 04.09.2024 року у справі №320/8511/23 дійшов висновку про відповідність абзацу другого п. 10 Постанови № 168 щодо обмеження Кабінетом Міністрів України верхньої межі індексації у 2023 році розміром 1500 гривень законодавству. Відтак, така норма на даний час є чинною та підлягає застосуванню.

Відтак, позовні вимоги у цій частині не підлягають задоволенню.

Щодо обмеження пенсії максимальним розміром.

Як вбачається із уже згаданого перерахунку пенсії, відповідач не обмежував позивачу пенсію максимальним розміром.

Як наслідок, вказані вимоги не підлягають задоволенню.

Щодо нарахування та виплати пенсії з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,14, з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197, з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Із уже згаданого перерахунку пенсії позивача від 01.11.2023 року вбачається, що йому при нарахуванні пенсійної виплати уже враховується індексація пенсія відповідно до згаданих постанов Кабінету Міністрів України з урахуванням зазначених ним коефіцієнтів, а також нараховується щомісячна доплата у розмірі 2000 грн. 00 коп. відповідно до Постанови №713.

При цьому, як уже згадувалось, виплата зазначених виплат буде проведена в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету.

Відтак, на переконання суду, вказані позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.

З огляду на викладене, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Що стосується судового збору, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такий не підлягає стягненню зі сторін.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо збільшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 , розрахованої як пенсії для осіб з інвалідністю внаслідок війни на 25% лише від суми основного розміру пенсії без урахування індексації пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.06.2023 року з урахуванням збільшення основного розміру пенсії для осіб з інвалідністю внаслідок війни на 25% згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" з урахуванням індексації пенсії, із урахуванням проведених виплат.

В іншій частині у задоволенні позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяМартинюк Віталій Ярославович