Рішення від 12.12.2025 по справі 320/50200/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2025 року Київ справа № 320/50200/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазопромислова геологія" до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,

УСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтогазопромислова геологія" із позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, в якому просить:

- визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної податкової служби у м. Києві від 16.10.2024 № 01171150702 (форма "Р"), яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Нафтогазопромислова геологія" збільшено грошові зобов'язання за платежем податок на прибуток підприємств на загальну суму 60 705,00 грн, у тому числі за податковими зобов'язаннями на суму 48 564,00 грн і за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 12 141,00 грн;

- визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної податкової служби у м. Києві від 16.10.2024 № 01172040702 (форма "Р"), яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Нафтогазопромислова геологія" збільшено грошові зобов'язання за платежем податок на додану вартість на загальну суму 7 696 218,00 грн, у тому числі за податковими зобов'язаннями на суму 6 156 974,00 грн і за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 1 539 244,00 грн;

- визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної податкової служби у м. Києві від 16.10.2024 № 01172060702 (форма "В4"), яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Нафтогазопромислова геологія" зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на суму 221 664,00 грн;

- визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної податкової служби у м. Києві від 16.10.2024 № 01172110702 (форма "ПН"), яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазопромислова геологія" за відсутність складання та реєстрації податкових накладних у ЄРПН на загальну суму ПДВ 6 333 671,00 грн застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 61 200,00 грн.

В обґрунтування позову зазначено, у період з 30.07.2024 по 19.08.2024 (термін продовжувався з 13.07.2024 по 19.08.2024 на 5 робочих днів) згідно наказу ГУ ДПС у м. Києві від 25.06.2024 № 4388-П, з урахуванням продовження терміну перевірки відповідно до наказу ГУ ДПС у м. Києві від 07.08.2024 № 5238-П та на підставі направлень, виданих ГУ ДПС у м. Києві від 30.07.2024 № 16877/26-15-07-02-05, № 16881/26-15-07-02-05, від 05.08.2024 № 17197/26-15-07-03-01-19 посадовими особами контролюючого органу проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" (код ЄДРПОУ 38238322) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 31.12.2023, валютного - за період з 01.01.2017 по 31.12.2023, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 29.05.2012 по 31.12.2023 та іншого законодавства за відповідний період, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки.

За результатами вказаної перевірки, проведеної ГУ ДПС у м. Києві складено Акт про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Нафтогазопромислова геологія", код ЄДРПОУ 38238322 № 98910/Ж5/26-15-07-02-05-03/38238322 від 26.08.2024 (далі - Акт перевірки).

Згідно з висновками Акта перевірки, встановлено наступні порушення податкового законодавства ТОВ "Нафтогазопромислова геологія":

- п. 44.1, п. 44.2 ст. 44, ст. 134 ПК України, п. 5 П(с)БО № 11, п.5 П(с)БО № 15, в результаті чого встановлено заниження податку на прибуток на загальну суму 48 564 грн, в т.ч. по періодам: за 2018 рік - 48 564 грн.

- п. 44.1 ст. 44, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст.188, п. 198.1, п. 198.2, п. абз. г) п. 198.5 ст. 198 ПК України, в результаті чого занижено податок на додану вартість всього в загальній сумі 6 156 974 грн, в тому числі по періодам: лютий 2018 - 44 967 грн, березень 2021 - 189 311 грн, квітень 2021 - 1 291 403 грн, травень 2021 - 1 068 813 грн, червень 2021 - 67 405 грн, липень 2021 - 255 484 грн, грудень 2022 - 2 895 446 грн, січень 2023 - 115 554 грн, квітень 2023 - 114 665 грн, червень 2023 - 59 913 грн, липень 2023 - 54 013 грн, та завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21 декларації) за грудень 2023 року на суму 221 664 гривень;

- п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями в частині відсутності реєстрації податкових накладних за серпень 2020 року, вересень 2020 року, жовтень 2020 року, листопад 2020 року, листопад 2022 року, грудень 2022 року, січень 2023 року, лютий 2023 року, березень 2023 року, квітень 2023 року, травень 2023 року, червень 2023 року, липень 2023 року, серпень 2023 року, вересень 2023 року, жовтень 2023 року, листопад 2023 року, грудень 2023 року;

- п. 63.3 ст. 63 ПК України, в результаті чого ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" не повідомлено про об'єкти оподаткування контролюючий орган за основним місцем обліку, в тому числі по періодам: за вересень 2017 року - 1 об'єкт, жовтень 2017 року 14 об'єктів, лютий 2019 року -1 об'єкт, грудень 2019 року -1 об'єкт, квітень 2020 року -1 об'єкт, жовтень 2023 року - 2 об'єкта, листопад 2023 року - 4 об'єкта.

На підставі висновків контролюючого органу, викладених в Акті перевірки ГУ ДПС у м. Києві прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 16.10.2024 № 01171150702, від 16.10.2024 № 01172040702, від 16.10.2024 № 01172060702, від 16.10.2024 № 01172110702, від 16.10.2024 № 01171510702, які отримано позивачем засобами поштового зв'язку 22.10.2024.

Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 16.10.2024 № 01171510702, яким до ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" за неподання повідомлення про об'єкти оподаткування, або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через який провадиться діяльність за формою № 20-ОПП застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 24 480,00 грн (форма "ПО") з огляду на погодження платником податків з вчиненим порушенням, в судовому порядку не оскаржується.

Однак, з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями ГУ ДПС у м. Києві від 16.10.2024 № 01171150702, від 16.10.2024 № 01172040702, від 16.10.2024 № 01172060702, від 16.10.2024 № 01172110702, ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" не погоджується, оскільки вони не відповідають фактичним обставинам справи, суперечать цивільному та податковому законодавству і правилам бухгалтерського обліку, а отже є необґрунтованими та безпідставними, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 11.11.2024 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено, що справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 24.06.2025 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

У судовому засіданні 30.09.2025 суд ухвалив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Не погоджуючись з аргументами позивача щодо неправомірності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень відповідачем було подано відзив, в якому на підтвердження правомірності своїх дій зазначає, що службовими особами податкового органу під час виконання функцій покладених чинним законодавством було дотримано приписи чинного законодавства та правомірно прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення.

Порушення податкового законодавства які стали підставою для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень викладені службовими особами податкової служби в акті перевірки на переконання представника податкового органу являються правомірними та підтверджуються відповідними доказами.

Виходячи з вищевикладеного, представник податкового органу просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки при здійсненні владно управлінських функцій відповідач діяв на підставі та у межах передбачених чинним законодавством.

Представником позивача надано суду відповідь на відзив, в якій він з аргументами, наведеними у відзиві, не погоджується, наполягає на задоволенні позовних вимог, зазначає про необґрунтованість відзиву відповідача.

Розглянувши позовну заяву, відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтогазопромислова геологія" (код ЄДРПОУ 38238322) є юридичною особою, яка зареєстрована 16.09.2021 відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", та перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у м. Києві. Директором товариства є Ткачук Олександр Сергійович, основний вид діяльності: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань № 5793519600 від 12.10.2021.

Головним управлінням ДПС у м. Києві у період з 30.07.2024 по 19.08.2024 (термін продовжувався з 13.07.2024 по 19.08.2024 на 5 робочих днів) згідно наказу ГУ ДПС у м. Києві від 25.06.2024 № 4388-П, з урахуванням продовження терміну перевірки відповідно до наказу ГУ ДПС у м. Києві від 07.08.2024 № 5238-П та на підставі направлень, виданих ГУ ДПС у м. Києві від 30.07.2024 № 16877/26- 15-07-02-05, № 16881/26-15-07-02-05, від 05.08.2024 № 17197/26-15-07-03-01-19 проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" (код ЄДРПОУ 38238322) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 31.12.2023, валютного - за період з 01.01.2017 по 31.12.2023, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 29.05.2012 по 31.12.2023 та іншого законодавства за відповідний період, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки.

За результатами вказаної перевірки, проведеної ГУ ДПС у м. Києві складено Акт про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Нафтогазопромислова геологія", код ЄДРПОУ 38238322 № 98910/Ж5/26-15-07-02-05-03/38238322 від 26.08.2024.

Згідно із висновками Акта перевірки, встановлено наступні порушення податкового законодавства ТОВ "Нафтогазопромислова геологія":

- п. 44.1, п. 44.2 ст. 44, ст. 134 ПК України, п. 5 П(с)БО № 11, п.5 П(с)БО № 15, в результаті чого встановлено заниження податку на прибуток на загальну суму 48 564 грн, в т.ч. по періодам: за 2018 рік - 48 564 грн.

- п. 44.1 ст. 44, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст.188, п. 198.1, п. 198.2, п. абз. г) п. 198.5 ст. 198 ПК України, в результаті чого занижено податок на додану вартість всього в загальній сумі 6 156 974 грн, в тому числі по періодам: лютий 2018 - 44 967 грн, березень 2021 - 189 311 грн, квітень 2021 - 1 291 403 грн, травень 2021 - 1 068 813 грн, червень 2021 - 67 405 грн, липень 2021 - 255 484 грн, грудень 2022 - 2 895 446 грн, січень 2023 - 115 554 грн, квітень 2023 - 114 665 грн, червень 2023 - 59 913 грн, липень 2023 - 54 013 грн, та завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21 декларації) за грудень 2023 року на суму 221 664 гривень;

- п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями в частині відсутності реєстрації податкових накладних за серпень 2020 року, вересень 2020 року, жовтень 2020 року, листопад 2020 року, листопад 2022 року, грудень 2022 року, січень 2023 року, лютий 2023 року, березень 2023 року, квітень 2023 року, травень 2023 року, червень 2023 року, липень 2023 року, серпень 2023 року, вересень 2023 року, жовтень 2023 року, листопад 2023 року, грудень 2023 року;

- п. 63.3 ст. 63 ПК України, в результаті чого ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" не повідомлено про об'єкти оподаткування контролюючий орган за основним місцем обліку, в тому числі по періодам: за вересень 2017 року - 1 об'єкт, жовтень 2017 року 14 об'єктів, лютий 2019 року -1 об'єкт, грудень 2019 року -1 об'єкт, квітень 2020 року -1 об'єкт, жовтень 2023 року - 2 об'єкта, листопад 2023 року - 4 об'єкта.

На підставі висновків контролюючого органу, викладених в Акті перевірки ГУ ДПС у м. Києві прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення:

- від 16.10.2024 № 01171150702, яким ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" збільшено грошові зобов'язання за платежем: податок на прибуток підприємств на загальну суму 60705, 00 грн, в тому числі за податковими зобов'язаннями 48 564,00 грн, та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 12 141, 00 грн;

- від 16.10.2024 № 01172040702, яким ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" збільшено грошові зобов'язання за платежем: податок на додану вартість на загальну суму 7 696 218, 00 грн, в тому числі за податковими зобов'язаннями 6 156 974,00 грн, та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 1 539 244, 00 грн;

- від 16.10.2024 № 01172060702 яким ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість - 221 664, 00 грн,

- від 16.10.2024 № 01172110702, яким ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" за відсутності складання та реєстрації податкових накладних в ЄРПН на загальну суму ПДВ 6 333 671, 00 грн застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 61 200 грн ;

- від 16.10.2024 № 01171510702, яким до ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" за неподання повідомлення про об'єкти оподаткування, або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через який провадиться діяльність за формою № 20-ОПП застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 24 480,00 грн

Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 16.10.2024 № 01171510702, яким до ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" за неподання повідомлення про об'єкти оподаткування, або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через який провадиться діяльність за формою № 20-ОПП застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 24 480,00 грн (форма "ПО") з огляду на погодження платником податків з вчиненим порушенням, в судовому порядку не оскаржується.

ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" не застосовувало процедуру адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС у м. Києві від 16.10.2024 № 01171150702, від 16.10.2024 № 01172040702, від 16.10.2024 № 01172060702, від 16.10.2024 № 01172110702, від 16.10.2024 № 01171510702 шляхом подання скарги до ДПС України, тобто позивачем не застосовувався досудовий порядок вирішення спору щодо вказаних податкових повідомлень-рішень.

Разом з тим, позивач не погоджується з податковими повідомленнями - рішеннями від 16.10.2024 № 01171150702, від 16.10.2024 № 01172040702, від 16.10.2024 № 01172060702, від 16.10.2024 № 01172110702, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Підставою прийняття Податкового повідомлення - рішення № 01171150702 від 16.10.2024 яким ТОВ "Нафтогазопромислова геологія", яким збільшено грошові зобов'язання за платежем: податок на прибуток підприємств на загальну суму 60 705, 00 грн, в тому числі за податковими зобов'язаннями 48 564,00 грн, та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 12 141, 00 грн, були висновки податкового органу про заниження доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків) визначеного за правилами бухгалтерського обліку за період з 01.01.2017 по 31.12.2023 на загальну суму 269 800, 00 грн за наслідками господарських взаємовідносин ТОВ "Нафтопромислова Геологія" з ТОВ "Центрбудпостач".

В підпунктів 3.1.1.1. Акта перевірки відповідач зробив висновок, що позивачем порушено п. 44.1 п. 44.2 ст. 44, ст. 134 ПК України, п. 5 П(с)БО № 11 п. 5П(с) БО № 15 оскільки підприємством не було включено до складу інших доходів безоплатно отримані товарно-матеріальні цінності.

Згідно з п. 44.1 ст. 44 ПК України встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Пунктом 44.2 ст. 44 ПК України визначено для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

У п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.

Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.

Пунктом 15 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 р. № 290 визначено, що доходом визнається сума зобов'язання, яка не підлягає погашенню.

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про зобов'язання та її розкриття у фінансовій звітності регламентуються Положенням (стандарт) бухгалтерського обліку № 11 "Зобов'язання", затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31 січня 2000р. № 20.

Відповідно до п. 5 П(С)БО 11 Даного Стандарту визначено, що якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду.

Перевіркою підтверджено фактичну наявність придбаних товарно - матеріальних цінностей, проте наявна податкова інформація та надані до перевірки первинні документи свідчать про фактичну неможливість здійснення господарських операцій з ідентифікованою номенклатурою товарів ТОВ "Центрбудпостач".

Перевіркою також не встановлено фізичних можливостей постачання товару, одержаного від ТОВ "Центрбудпостач" (відсутні трудові ресурси, основні фонди, складські приміщення, та ін.) та фактичного ланцюга постачання товару, одержаного від ТОВ "Центрбудпостач".

Таким чином, перевіркою не підтверджено легального джерела походження ідентифікованої номенклатури товару, відповідно в момент оприбуткування товару він вважається таким, що отриманий безоплатно.

Суд зазначає, що зазначений висновок контролюючого органу є таким, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства та не відповідає фактичним обставинам господарської операції у зв'язку з наступним.

Як встановлено судом, між ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" в особі директора Ткачука Олександра Сергійовича, який діє на підставі Статуту, з однієї сторони (Замовник), та ТОВ "Центрбудпостач", в особі директора Скорочинського Юрія Володимировича, що діє на підставі Статуту, з іншої сторони (Постачальник) укладено договір поставки від 08.02.2018 № СК02/18 (далі - Договір № СК02/18).

Предметом цього договору було постачання обладнання відповідно до специфікацій.

Пунктом 3.2 Договору № СК02/18 передбачено, що постачання обладнання здійснюється на умовах оплати Покупцем зазначених у специфікаціях до цього Договору.

Відповідно до пункту 3.3 Договору № СК02/18 строк постачання обладнання визначається у специфікаціях до Договору.

Згідно з пунктом 3.4 Договору № СК02/18 датою поставки обладнання вважається дата його передачі Покупцю в місці, вказаному у специфікації, та підписання Сторонами Акта приймання-передачі обладнання та/або видаткової накладної. З цього моменту Покупець набуває право власності на товар.

Пунктом 3.5 Договору № СК02/18 передбачено, що датою виконання зобов'язань Покупця по оплаті є дата списання грошових коштів з його рахунку.

Пунктом 3.6. Договору № СК02/18 передбачено, що передача обладнання супроводжується нижченаведеними товаро-супровідними документами, які передаються Постачальником Покупцю або уповноваженому ним представнику:

- видаткова накладна, податкова накладна;

- рахунок-фактура;

- паспорт на обладнання.

Відповідно до розділу 10 Договору № СК02/18 сторонами були встановлені "Реквізити та підписи сторін" відповідно до яких визначені юридичні адреси: ТОВ "Центрбудпостач": 81200, Львівська область, Перемишлянський район, місто Перемишляни, вул. Привокзальна, 15А; ТОВ "Нафтогазопромислова геологія": 01105, місто Київ, вул. Кіквідзе, 41.

Відповідно до підписаної сторонами специфікації № 1 від 08.02.2018 узгоджено постачання наступного обладнання: станок-гойдалка СКД6 - 2,5-2800(комплект поставки згідно паспорта) -1 шт. ціною 250 000, 00 грн; штанга насосна 22 мм, у кількості 40 шт. ціною 450,00 грн за одиницю на загальну суму 18 000, 00 грн; штанга насосна 25 см. У кількості 4 шт. вартістю 450, 00 грн за штуку на загальну суму 1 800,00 грн.

ТОВ "Нафтогазопромислова геологія", під час ведення переговорів у переддоговірних взаємовідносинах з ТОВ "Центрбудпостач" наполягало на якомога швидшій поставці Обладнання з огляду на наявні ризики викупу його конкуруючими суб'єктами господарювання.

Однак ТОВ "Центрбудпостач" наголошувало, що воно не має власного транспорту і змушене буде залучати сторонніх перевізників для доставки обладнання за місцезнаходженням майданчика виробничого об'єкта позивача, що фактично збільшить строки доставки обладнання в часі.

З метою прискорення процесу доставки обладнання, ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" змушене було питання щодо транспортування обладнання вирішувати власними силами та за власний рахунок, без урахування попередньо досягнутих домовленостей між сторонами. В результаті проведених пошуків перевізників, позивачем для доставка обладнання було залучено перевізника СГ "Початок", який мав прибути в Полтавську область під завантаження, відповідно мав можливість здійснити операцію (рейс) з доставки Обладнання на майданчик виробничого об'єкта Позивача.

Відтак перевезення обладнання Станка-гойдалки СКД6-2,5-2800 (комплект поставки згідно паспорта), Штанга насосна діаметром 22 мм, Штанга насосна діаметром 25 мм з Львівської області м. Борислав до місця монтажу у Полтавській області смт. Гоголево Великобагачанського району (за новим районуванням - Миргородський район) здійснено СГ "Початок" вантажним автомобілем "Рено Преміум" № НОМЕР_1 , з причепом № НОМЕР_2 . Інформація про транспортний засіб і причеп підтверджується відомостями з відкритих джерел "UNDA Бази даних МВС", роздруківки з якої містяться в матеріалах справи.

Послуги з перевезення вантажу (обладнання) здійснювались на підставі договору, укладеного у спрощений спосіб шляхом направлення СГ "Початок" рахунку від 07.02.2018 № П0-0000014 та його оплати ТОВ "Нафтогазопромислова геологія".

Виконання договору з перевезення обладнання підтверджується наступними документами: товарно-транспортною накладною № П0-0000026 від 07.02.2018; актом здачі-приймання робіт (наданих послуг) № П0-0000009 від 07.02.2018; платіжним дорученням № 273 від 07.02.2018 про оплату послуг за рахунком № ПО-14 від 07.02.2018 в сумі 22 000,00 грн, що відображено у банківській виписці по розрахунковому рахунку ТОВ "Нафтогазопромислова геологія"; податковою накладною від 07.02.2018 № 8 про надання транспортних послуг, що зареєстрована СГ "ПОЧАТОК" в СРПН на користь ТОВ "Нафтогазопромислова геологія"; ОСВ та картка рахунку 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" щодо розрахунків ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" з СГ "Початок".

Враховуючи значну відстань для доставки обладнання від складу постачальника до майданчика виробничого об'єкта позивача, яка складає більше 850 кілометрів, оформлення документів з придбання та отримання обладнання проведено сторонами на наступний день 08.02.2018 за результатами перевірки комплектності та приймання-передачі обладнання і документів.

Відповідно сторонами 08.02.2018 було підписано Договір № СК02/18, видаткову накладну № 15 від 08.02.2018, зареєстровано в ЄРПН податкову накладну № 3 від 08.02.2018.

Часткова оплата в розмірі 50 000,00 грн за отримане обладнання за договором № СК02/18 та рахунку № 15 від 12.02.2018 проведена ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" 13.02.2018 відповідно до платіжного доручення № 282, що підтверджується банківською випискою по розрахунковому рахунку позивача.

В подальшому 02.07.2018 ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" отримано лист від ТОВ "Центрбудпостач" № 01-07 від 02.07.2018 з повідомленням про відступлення права вимоги ТОВ "Аутстафінгова Компанія "Трудові Ресурси", до якого було додано копію Договору № 01-07-18 від 02.07.2018 про відступлення права вимоги за договором № СК02/18 від 08.02.2018 в розмірі суми неоплачених грошових зобов'язань, що складає 219 800,00 грн.

ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" на підставі платіжного доручення від 25.07.2018 № 375 перерахувало заборгованість за договором № СК02/18 від 08.02.2018 в розмірі 219 800,00 грн на користь нового кредитора - ТОВ "Аутстафінгова Компанія "Трудові Ресурси", що підтверджується банківською випискою по розрахунковому рахунку Позивача за 25.07.2018.

В бухгалтерському обліку позивача розрахунки за отримане обладнання від ТОВ "Центрбудпостач" з урахуванням проведених розрахунків з ТОВ "Аутстафінгова Компанія "Трудові Ресурси" підтверджується оборотно-сальдовою відомістю (далі ОСВ/) та карткою рахунку 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками", копія яких міститься в матеріалах справи.

Отримане обладнання було прийнято на баланс позивача, про що складено Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (ТФ № 03-1) № 14 від 09.02.2018, а у подальшому встановлено на свердловині № 12 Радченківського нафтогазового родовища з нарахуванням відповідних амортизаційних нарахувань, що відображені ОСВ та картці рахунку 131 "Знос основних засобів".

Таким чином, обладнання Станок-гойдалка СКД6-2,5-2800 - 1 шт. (комплект поставки згідно паспорта), Штанги насосні діаметром 22 мм - 40 шт, Штанги насосні діаметром 25 мм - 4 шт. були придбані ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" у ТОВ "Центрбудпостач", доставлені на майданчик виробничого об'єкта позивача, прийняті на баланс та використано у господарській діяльності. Крім того, за вказане обладнання проведено повний розрахунок відповідно до договірної ціни.

Щодо висновків контролюючого органу про нереальності господарської операції через фіктивність ТОВ "Центрбудпостач", як постачальника обладнання суд зазначає таке.

Згідно з витягом з ЄДР від 12.09.2024 № 33643960 створеного станом на 08.02.2018 в ЄДР містяться наступні відомості про ТОВ "Центрбудпостач":

Найменування юридичної особи та скорочене найменування у разі його наявності: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЦЕНТРБУДПОСТАЧ", ТОВ "ЦЕНТРБУДПОСТАЧ" Місцезнаходження юридичної особи: Україна, 81200, Львівська обл., Перемишлянський р-н, місто Перемишляни, ВУЛ.ПРИВОКЗАЛЬНА, будинок 15, корпус А Перелік засновників (учасників) юридичної особи: ОСОБА_1 , громадянство: Україна, Місцезнаходження: Україна, 79035, Львівська обл., місто Львів, ВУЛИЦЯ ДНІСТЕРСЬКА, будинок 2, квартира 6, Розмір частки засновника (учасника): 2 000,00 грн.

Керівник юридичної особи, а також відомості про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, тощо: СКОРОЧИНСЬКИЙ ЮРІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ, 04.08.2011 - керівник СКОРОЧИНСЬКИЙ ЮРІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ (Повноваження: Відомості відсутні) - представник.

Враховуючи викладене, із відомостей з ЄДР та реквізитів зазначених сторонами в Договорі № СК02/18 від 08.02.2018 випливає їх відповідність.

Щодо наявності в Єдиному державному реєстрі судових рішень ухвали Перемишлянського районного суду Львівської області від 29.05.2019 у справі № 449/584/19, на яку посилається контролюючий орган в Акті перевірки щодо підтвердження нереальності господарської операції Позивача із контрагентом-постачальником ТОВ "ЦЕНТРБУДПОСТАЧ" суд зазначає, що Ухвалою Перемишлянського районного суду Львівської області від 29.05.2019 у справі № 449/584/19 суд ухвали: Звільнити ОСОБА_2 від кримінальної відповідальності передбаченої ч. 1 ст. 212 КК України на підставі ч.4 ст. 212 КК України. Кримінальне провадження № 32018140000000095 від 19.12.2018 відносно ОСОБА_2 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.212 КК України - закрити.

Як зазначено в Акті перевірки ухвалою встановлено, що "будучи відповідальним за ведення бухгалтерського та податкового обліку та відповідальним за фінансово-господарську діяльність ТОВ "Центрбудпостач" з метою ухилення від сплати податків, у грудні 2017 року здійснив придбання товарно-матеріальних цінностей (лампи настільні, електричні водяні грілки, штучні квіти, рюкзаки текстильні та кросівки жіночі) на загальну суму 4, 84 млн. грн (в тому числі податок на додану вартість в розмірі 806 967 грн), в той же час, здійснював реалізацію будівельних матеріалів та ремонтно-будівельних робіт. Однак, проведеними слідчими діями встановлено, що директор ТОВ "Центрбудпостач" ОСОБА_2 придбані товарно-матеріальні цінності. (лампи настільні, електричні водяні грілки, штучні квіти, рюкзаки текстильні та кросівки жіночі) за вказаний період реалізував за готівкові кошти без відображення у бухгалтерському та податковому обліках товариства"

Тобто вищевказаним судовим рішенням від 29.05.2019 у справі № 449/584/19 встановлено ведення ТОВ "Центрбудпостач" господарської діяльності, зокрема придбання товарно-матеріальних цінностей, але з порушенням порядку ведення бухгалтерського обліку, в результаті реалізації придбаного товару за готівкові кошти без нарахування та сплати податків до бюджету.

Згідно з частиною шостою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Належними та допустимими доказами можуть бути лише встановлені вироком суду обставини, у тому числі щодо наявності умислу позивача під час здійснення господарських операцій з метою отримання незаконної податкової вигоди. Сам по собі факт відкриття кримінального провадження у справі № 449/584/19 та встановлення факту порушення щодо контрагента-постачальника з питань ведення бухгалтерського обліку не може слугувати належним доказом нереальності господарських операцій позивача із контрагентом- постачальником ТОВ "Центрбудпостач" та не повинно призводити до настання негативних правових наслідків для Позивача з питань оподаткування.

Таким чином, ухвала Перемишлянського районного суду Львівської області від 29.05.2019 у справі № 449/584/19 про звільнення ОСОБА_2 , від кримінальної відповідальності передбаченої ч. 1 ст. 212 КК України на підставі ч.4 ст. 212 КК України та закриття кримінального провадження № 32018140000000095 від 19.12.2018 не встановлює обставин стосовно здійснення господарських взаємовідносин між позивачем та ТОВ "Центрбудпостач" не заперечує, а навпаки підтверджує ведення господарської діяльності ТОВ "Центрбудпостач" та придбання ним товару, яким в подальшому був реалізований під час здійснення господарської діяльності.

Крім того, враховуючи, що кримінальне провадження № 32018140000000095 було відкрито 19.12.2018, про що зазначено у самій ухвалі суду, позивач під час проведення переговорів, укладаючи та виконуючи Договір № СК02/18 від 08.02.2018 не міг знати про будь-які протиправні дії посадових осіб ТОВ "Центрбудпостач", оскільки жодної інформації у відкритих джерелах, в тому числі Єдиному державному реєстрі судових рішень щодо порушених кримінальних проваджень чи судових рішень стосовно посадових осіб зазначеного контрагента на момент здійснення господарської операції з поставки товару не існувало.

Щодо посилань контролюючого органу в Акті перевірки на наявність даних ІС "Податковий блок" відносно господарської діяльності ТОВ "Центрбудпостач" заведено Картку суб'єкта фіктивного підприємництва № 5152/04-36-21-11 від 06.08.2019, згідно якої порушено к/п № 32019140000000034 від 29.05.2019, (облікова картка сформована ЕУ ДФС у Дніпропетровській області) слід зазначити наступне.

Матеріали досудового розслідування по кримінальному провадженню, навіть внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань, не свідчать про наявність вироку, який встановлює певні обставини та доведеність вини позивача чи його контрагента-постачальника у вчиненні порушення податкового законодавства під час здійснення господарської операції з поставки товару.

Внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей по кримінальному провадженню не спростовує фактичного здійснення операцій між позивачем та його контрагентом-постачальником ТОВ "Центрбудпостач" на підставі первинних та розрахункових документів, що підтверджують їх виконання, оскільки наявність досудового розслідування не дає підстав для автоматичного висновку про нереальність господарських операцій.

Доказів існування на час розгляду справи вироків судів за статтею 205 Кримінального кодексу України "Фіктивне підприємництво" стосовно ОСОБА_2 , як директора ТОВ "Центрбудпостач" суду не надано.

Щодо твердження відповідача щодо нереальності господарської операції з підстав відсутності підтвердження придбання обладнання ТОВ "Центрбудпостач", яке ґрунтується на висновку, що в адресу позивача від ТОВ "Центрбудпостач" в ЄРПН зареєстрована податкова накладна № 3 від 08.02.2024, однак при подальшому дослідженні ланцюга постачання не встановлено придбання ТОВ "Центрбудпостач" відповідного обладнання суд зазначає таке.

Такого висновку податковий орган прийшов лише на підставі аналізу податкової інформації наявної в інформаційно-аналітичних системах та базах даних податкових органів, інформація про проведення перевірок або звірок ТОВ "Центрбудпостач" на предмет здійснення господарських операцій з придбання обладнання в Акті перевірки контролюючим органом суду не надана.

Посилання відповідача на відсутність в ЄРПН реєстрації податкових накладних контрагентами постачальника ТОВ "Центрбудпостач", як постачальника позивача по ланцюгу постачання не може бути підставою для висновків про нереальність господарських операцій між позивачем та ТОВ "Центрбудпостач", оскільки Позивач не мав з такими контрагентами постачальника жодних господарських взаємовідносин, а підтвердження господарських операцій ТОВ "Центрбудпостач" із його контрагентами постачальниками повинно забезпечуватися належним чином оформленими первинними та розрахунковими документами ТОВ "Центрбудпостач" із своїми контрагентами - постачальниками, які не мають безпосереднього впливу на господарські відносини позивача з ТОВ "Центрбудпостач".

Хибність висновку контролюючого органу про нереальність господарської операції через відсутність придбання обладнання контрагентами ТОВ "Центрбудпостач" полягає також в обмеженому часовому проміжку за який відповідачем проведено аналіз ЄРПН про який зазначено в акті перевірки, зокрема на сторінці 6 Акта перевірки вказано, що ЄРПН контролюючим органом проаналізовано виключно за лютий місяць 2018 року на предмет придбання ТОВ "Центрбудпостач" товарно-матеріальних цінностей і реалізації в межах одного місця, оскільки придбання товару, який в подальшому було поставлено позивачу, могло здійснюватися в попередніх звітних (податкових) періодах.

Таким чином, придбання ТОВ "Центрбудпостач" обладнання, яке було предметом договору № СК02/18 від 08.02.2018 в попередні звітні періоди до лютого 2018 року контролюючим органом в Акті перевірки не досліджувалось взагалі, що вказує на безпідставність та необ'єктивність такого висновку.

Крім того, на хибність висновків відповідача щодо вчинення ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" податкового правопорушення в результаті вчинення нереальної господарської операції з ТОВ "Центрбудпостач" в наслідок придбання обладнання, причому наявність обладнання підтверджено відповідачем в Акті перевірки (стор. 7 абзац останній) вказують висновки суду касаційної інстанції, викладені у постановах Верховного Суду щодо встановлення порушень контрагентами постачальниками по ланцюгу постачання, так у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.03.2019 у справі № 818/19/16, від 05.03.2020 у справі № 809/1558/13-а та від 03.08.2020 у справі № 826/7917/17 зазначено: "висновки відповідача ґрунтуються на даних податкової звітності з податку на додану вартість контрагентів позивача та інформаційних баз даних ДФС України, а не на аналізі суті та наслідків господарських операцій, які мали місце у перевіряємому періоді, що, в свою чергу, не є безумовною підставою для висновків про відсутність фактичного виконання спірних операцій за умови наявності первинних документів, які спростовують такі доводи.

Доводи контролюючого органу щодо не підтвердження руху товару по ланцюгу базуються лише на інформації, отриманій з даних податкової звітності з податку на додану вартість контрагентів позивача та інформаційних баз даних ДФС України, однак правовідносини контрагента із третіми особами у ланцюгах постачання, з якими позивач не вступав у господарські відносини, самі по собі, за відсутності інших об'єктивних та підтверджених даних про порушення позивачем податкового законодавства, не можуть бути самостійною та достатньою підставою для висновку про нереальність господарських взаємовідносин позивача."

У постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 29.07.2021 у справі № 240/9416/19 міститься посилання на висновки іншої постанови Верховного Суду від 03.09.2019 у справі № 810/3790/17, в якій зазначено, що "висновки про відсутність у контрагентів (по ланцюгу постачання) трудових та матеріально - технічних ресурсів контролюючим органом зроблено виключно на підставі аналізу зібраної та опрацьованої узагальненої податкової інформації наявної в базі даних ДФС, проте податкова інформація, що наявна в інформаційно-аналітичних базах відносно контрагентів позивача по ланцюгах постачання, носить виключно інформативний характер та не є належним доказом в розумінні процесуального Закону".

У постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21.04.2021 у справі № 815/2417/16 підтримано наступну позицію судів попередніх інстанцій: "Оцінюючи доводи податкового органу щодо податкової інформації відносно всіх контрагентів позивача, у тому числі, щодо відсутності трудових ресурсів та основних фондів, що, на думку відповідача, свідчить про нереальність укладених правочинів, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції не взяли до уваги з огляду на положення принципу індивідуальної відповідальності платника податків те, що, інформація містить лише загальну оцінку господарської діяльності контрагентів позивача та їх постачальників, без оцінки їх спільної діяльності, зокрема, щодо реальності здійснення досліджуваних господарських операцій. Податкове законодавство не ставить у залежність податковий облік (стан) певного платника податку-покупця від перебування його контрагента за юридичною адресою, дотримання ним податкової дисципліни та правильності ведення податкового або бухгалтерського обліку.

Також за висновком судів попередніх інстанцій посилання податкового органу на відсутність у спірних контрагентів матеріальних та трудових ресурсів не виключає можливості реального виконання ним господарської операції та не свідчить про одержання необґрунтованої податкової вигоди покупцем, оскільки залучення працівників є можливим за договорами цивільно-правового характеру, аутсорсингу та аутстафінгу (оренда персоналу). Основні та транспортні засоби можуть перебувати в постачальника на праві оренди або лізингу".

Враховуючи конституційний принцип "індивідуальності" відповідальності, на яких ґрунтуються норми ст. ст. 109, 110, 112 ПК України щодо змісту податкового правопорушення, суб'єктного складу такого правопорушення та загальні умови притягнення до фінансової відповідальності, позивач не може зазнавати негативних наслідків через діяння/бездіяльність своїх контрагентів стосовно відображення/не відображення ними у складі своєї податкової звітності операцій з придбання відповідних товарів, а також щодо подання/неподання контрагентами податкової звітності.

ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" придбано у ТОВ "Центрбудпостач" обладнання для видобування нафти, що відповідає основним видам економічної діяльності. Обладнання взято до бухгалтерського обліку та використано в господарській діяльності Позивача, що мало вплив на рух його активів і фінансовий результат до оподаткування.

Наявність придбаного обладнання та використання його в господарській діяльності ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" контролюючим органом в Акті перевірки не заперечується та наявність розумність економічної причини (ділової мети) під сумнів також контролюючим органом не ставиться.

Таким чином, очевидною є наявність розумної економічної причини (ділова мета) в господарській операції ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" з придбання у ТОВ "Центрбудпостач" обладнання для видобування нафти згідно Договору поставки від 08.02.2018 № СК02/18 для здійснення видів господарської діяльності цього Товариства.

Враховуючи викладене, твердження Відповідача про нереальність господарської операції Позивача з придбання обладнання у ТОВ "Центрбудпостач", що ґрунтуються на його суб'єктивних висновках та зроблених на підставі інформації з інформаційно - аналітичних баз даних контролюючого органу та наявність кримінальних проваджень, спростовується інформацією, зазначеною контролюючим органом у Акті перевірки та наявними первинними документами Позивача, які у тому числі які Позивачем були надані контролюючому органу до перевірки.

Таким чином, наявність у ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" обладнання, що придбано у ТОВ "Центрбудпостач" підтверджується самим контролюючим органом у своєму ж Акті перевірки, використання в господарській діяльності придбаного обладнання та рух активів Позивача, контролюючим органом також не заперечується, дефектність або відсутність первинних документів, які складені під час виконання господарської операції в Акті перевірки контролюючим органом не встановлена, відповідно позивачем не допущено порушення норм Закону № 996 та ПК України під час придбання обладнання, щодо відображення господарських операцій у бухгалтерському обліку та податковій звітності.

Отже, податкове повідомлення рішення № 01171150702 від 16.10.2024 є протиправним та підлягає скасуванню.

Підставою для прийняття контролюючим органом оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 16.10.2024 № 01172040702 та від 16.10.2024 № 01172060702 стали встановлені в Акті перевірки наступні порушення:

- 3.2.1 відображення в складі податкового кредиту суми ПДВ з вартості оренди та вартості ремонтних робіт за свердловинами, які суб'єкту господарювання фактично не належать ні на праві власності, ні на праві оренди на суму 3 461 255 грн.

- 3.2.2. відображена в складі податкового кредиту суми ПДВ з проведення робіт, завершальним етапом яких є ліквідація свердловини № 40 Радченківська Дубрівсько- Радченківської площі, на суму 2 872 416 грн.

Відповідно до п. 198.5 ст.198 ПК України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України; б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу); в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів; г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов'язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З метою застосування цього пункту податкові зобов'язання визначаються по товарах/ послугах, необоротних активах: придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання; придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні.

У разі якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом в акті вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу такого органу, виявлено нестачу придбаних таким платником товарів (крім випадку, якщо така нестача обумовлена знищенням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства), для цілей розділу V цього Кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Згідно з п.185.1 ст.185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

в) ввезення товарів на митну територію України;

г) вивезення товарів за межі митної території України;

е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Відповідно до п.187.1 ст.187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

Відповідно до п.188.1 ст.187 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спир етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Згідно з п.198.1 ст.198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Відповідно до п.198.2 ст.198 ПК України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.

Згідно з п.198.3 ст.198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до п.198.6 ст.198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Щодо висновків відповідача про безпідставне включення до податкового кредиту суми ПДВ в розмірі 3 461 255 грн з вартості оренди та вартості ремонтних робіт за свердловинами, які суб'єкту господарювання фактично не належать ні на праві власності, ні на праві оренди, суд зазначає таке.

У Акті перевірки контролюючим органом зазначено наступні висновки щодо виявленого податкового правопорушення позивача.

18.09.2017 ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" укладено договір оренди індивідуально-визначеного майна (свердловин) від 18.09.2017 № 07/900-0р з ПАТ "Укрнафта" (код ЄДРПОУ 00135390) (далі - Договір № 07/900-0р).

Відповідно до предмету вказаного Договору № 07/900-0р, орендодавець зобов'язується передати в строкове платне володіння та користування свердловини № № 12, 21, 22, 29, 37, 51, 101, 109, 110, 115, 116, 117, 121, 129 Радченківського родовища, які належать орендодавцю на праві власності та розташовані у Полтавській області.

Відповідно до пункту 3 цього Договору № 07/900-0р, строк оренди орендованого майна розпочинається з дати підписання Сторонами Акта приймання передачі свердловин і діє 5 років.

Акт приймання-передачі свердловин складено 17.10.2017, термін дії Договору № 07/900-0р завершився 17.10.2022.

Пунктом 3.3 Договору № 07/900-0р передбачено, що у разі закінчення строку оренди орендар повинен протягом 30 календарних днів з моменту закінчення строку оренди повернути орендоване майно орендодавцю. Передача (повернення) майна здійснюється за актами приймання-передачі (повернення) майна з оренди. Ненадання орендарем підписаних зі своєї сторони актів приймання-передачі (повернення) майна з оренди у визначений строк свідчить про його відмову від повернення майна і є підставою для притягнення орендаря до відповідальності, передбаченої цим договором та чинним законодавством України.

Додаткових угод, актів приймання-передачі чи іншої інформації на підтвердження факту пролонгації Договору № 07/900-0р, згідно усних пояснень посадових осіб суб'єкта господарювання не укладались, у зв'язку з чим вони не можуть бути надані до перевірки.

Разом з тим ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" продовжує сплачувати на користь ПАТ "Укрнафта" щомісячні орендні платежі, а по свердловинам № 12 та № 116 протягом перевіряємого періоду проводились також ремонтні роботи за Договором № 07/900-0р.

Таким чином, ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" відображено в складі податкового кредиту суми ПДВ з вартості оренди та вартості ремонтних робіт за свердловинами, які суб'єкту господарювання фактично не належать ні на праві власності, ні на праві оренди.

Сума ПДВ з витрат на оренду свердловин та проведення по них ремонтних робіт, відображена в складі податкового кредиту після завершення строку дії договору оренди свердловин та становить 3 461 255,00 грн, в тому числі по періодам: листопад 2022 року - 99 951,32 грн, грудень 2022 року - 2 878 383,00 грн, cічень 2023 року - 32 666,20 грн, лютий 2023 року - 32666,20 грн, березень 2023 року - 32 666,20 грн, квітень 2023 року - 49 332,90 грн, травень 2023 року - 32 666,20 грн, червень 2023 року - 48 593,70 грн, липень 2023 року - 32 666,20 грн, cерпень 2023 року - 57 666,20 грн, вересень 2023 року - 32 666,20 грн, жовтень 2023 року - 65 999,67 грн, листопад 2023 року - 32 666,20 грн, грудень 2023 року - 32 666,20 грн.

Суд вважає висновки контролюючого органу безпідставними та такими, що не відповідають змісту господарських відносин між позивачем та ПАТ "Укрнафта" і сформовані на підставі невірного розрахунку, а також необґрунтованих і безпідставних висновків про орендні відносини з наступних підстав.

ПАТ "Укрнафта", як Орендодавець з однієї сторони та ТОВ "Нафтогазопромислова геологія", як Орендар з іншої сторони укладено договір оренди індивідуально-визначеного майна (свердловин) від 18.09.2017 № 07/900-0р (далі - Договір № 07/900-0р), копія якого міститься в матеріалах справи.

Відповідно до пункту 1 Договору № 07/900-0р орендоване майно та/або Свердловини та/або Об'єкти оренди - свердловини № 12, 21, 22, 29, 37, 51, 101, 109, 110, 115, 116, 117, 121, 129 Радченківського родовища, які належать орендодавцю на праві власності та розташовані у Полтавській області.

Підпунктом 2.1. Договору № 07/900-0р встановлено, що Орендодавець зобов'язується передати орендарю в строкове платне володіння та користування (оренду) Свердловини № 12, 21,22, 29,37,51, 101, 109, 110, 115, 116, 117, 121, 129 Радченківського родовища, а Орендар зобов'язується прийняти дане Орендоване Майно, своєчасно оплачувати Орендодавцю плату за користування на умовах, визначених цим Договором, та після припинення цього Договору повернути Орендоване Майно Орендодавцю в належному стані з врахуванням його нормального зносу в процесі експлуатації.

Згідно з пунктом 2.3 Договору № 07/900-0р строк оренди Орендованого Майна розпочинається з дати підписання Сторонами Акта приймання-передачі в оренду та діє 5 років.

У випадку належного виконання Орендодавцем своїх обов'язків за цим Договором, строк оренди може бути продовжений на весь термін продовження та/або переоформлення Спеціальних дозволів, про що між Сторонами укладається Додаткова угода.

Відповідно до пункту 3.1. Договору № 07/900-0р Орендодавець передає, а Орендар приймає об'єкти Оренди відповідно до Актів приймання-передачі Майна в оренду, які підписуються повноваженими представниками обох Сторін протягом ЗО (тридцяти) календарних днів з моменту підписання цього Договору.

Згідно з пунктом 3.2. Договору № 07/900-0р майно, що Орендується, вважається переданим в Оренду з моменту підписання Актів приймання-передачі Майна в оренду.

Відповідно до пункту 3.3. Договору № 07/900-0р у разі закінчення строку Оренди Орендар повинен протягом 30 (тридцяти) календарних днів з моменту закінчення строку Оренди повернути Орендоване Майно Орендодавцю.

Передача (повернення) Орендованого Майна здійснюється за Актами приймання - передачі (повернення) Орендованого Майна з оренди.

Ненадання Орендарем підписаних зі своєї сторони Актів приймання-передачі (повернення) Майна з оренди у зазначений строк свідчить про його відмову від повернення Майна з оренди і є підставою для притягнення Орендаря до відповідальності, передбаченої цим Договором та чинним законодавством України.

Відповідно до пункту 3.4. Договору № 07/900-0р Акти приймання-передачі Орендованого Майна в оренду та Акти приймання-передачі (повернення) Орендованого Майна з оренди після їх підписання Сторонами стають невід'ємною частиною даного Договору.

Згідно з підпунктом 4.2.2. Договору № 07/900-0р Орендодавець має право вимагати від Орендаря своєчасного здійснення оплати Орендної плати на умовах, визначених розділом 5 даного Договору.

Підпунктом 4.3. Договору № 07/900-0р передбачено обов'язки Орендаря, зокрема:

4.3.2 Забезпечити збереження Орендованого Майна у належному стані, не допускати його псування та пошкодження.

4.3.4. Забезпечити проведення робіт на Свердловинах у відповідності з вимогами діючих в Україні нормативних актів, належної практики проведення таких робіт в Україні.

4.3.7 У встановлений термін та в установленому розмірі вносити Орендну плату за Орендоване Майно на умовах, передбачених розділом 5 Договору.

4.3.9. По закінченню строку оренди повернути Орендоване Майно в термін, передбачений п. 3.3. Договору № 07/900-0р у належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу.

4.3.10 Орендар несе інші зобов'язання та відповідальність згідно чинного законодавства України.

Положеннями пункту 4.4. Договору № 07/900-0р передбачено права Орендаря, зокрема:

4.4.2 Без додаткового погодження зі сторони Орендодавця, проводити роботи на Свердловинах, що можуть серед іншого включати проведення капітального ремонту, відновлення Свердловин, освоєння, інтенсифікації в Свердловинах, облаштування Свердловин, видобуток вуглеводнів зі свердловин. При цьому Орендар має право на власний розсуд приймати рішення щодо методів і технології проведення таких робіт за умови, що вони не суперечать вимогам чинного законодавства України, зокрема нормативним актам щодо охорони праці та екологічної безпеки, а також вимогам технічної документації.

Орендар має інформувати Орендодавця про будь-які запропоновані роботи щонайменше за два тижні до початку таких робіт.

4.4.4 При умові належного виконання своїх зобов'язань має переважне право перед іншими особами на укладення договору Оренди на новий строк.

Розділом 5 Договору № 07/900-0р встановлено Порядок, форма та строки розрахунків, якими передбачено:

5.2. Розмір орендної плати за Звітний Місяць визначається окремо для кожної свердловини з моменту підписання Сторонами Акта приймання-передачі її в оренду наступним чином:

5.2.1 Розмір Орендної плати за Звітний Місяць становить 1 000,00 грн (одна тисяча гривень 00 коп.), в тому числі ПДВ 20 % з моменту підписання Сторонами Акта приймання - передачі свердловини в оренду, як зазначено в п. 3.2. даного Договору, та до моменту отримання продукції з цієї свердловини.

Орендна плата за неповний місяць Оренди оплачується пропорційно до фактичної кількості днів оренди в такому Звітному місяці.

5.2.2 Розмір орендної плати за Звітний місяць після початку видобутку розраховується для кожної свердловини окремо і становить:

- 20 % чистого операційного прибутку по цій свердловині до досягнення по ній Окупності.

- 50 % чистого операційного прибутку по цій свердловині після досягнення по ній Окупності.

У кожному Звітному місяці розмір орендної плати визначається також з урахуванням фактичних: - Ставок операційних витрат, пов'язаних з видобутком; - Витрат на оплату вартості послуг транспортування природного газу для споживачів України; - Виробничо-технологічних витрат та втрат природного газу у розмірі не більше ніж 13 % від видобутку.

5.8. Датою припинення нарахування Орендної плати по свердловині вважається дата підписання обома Сторонами Акта(ів) приймання-передачі (повернення) з оренди Майна від Орендаря до Орендодавця. А у випадку необгрунтованої відмови Орендодавця від приймання-передачі Майна з оренди, датою припинення нарахування Орендної плати є дата, коли Орендар заявив про свою готовність повернути Майно з оренди.

5.10. Орендодавець на підставі Звітів Орендаря не пізніше 10 (десятого) числа місяця, наступного за розрахунковим періодом здійснює розрахунок орендної плати та складає в двох примірниках щомісячні Акти про надання послуг, підписує їх, скріплює власного печаткою (за наявності) та надає на підпис Орендарю. Одночасно із Актами про надання послуг за розрахунковий період Орендодавець надає Орендарю належним чином оформлений розрахунок розміру орендної плати за відповідний розрахунковий період.

Розділом 6 Договору № 07/900-0р врегульовано питання пролонгації і розірвання договору, яким передбачено: 6.3 Дія даного Договору припиняється з моменту та наслідок: 6.3.1 закінчення строку, на який він укладений; 6.6 Після закінчення строку Оренди невідокремлювані покращення, здійснені Орендарем, переходять у власність Орендодавця без обов'язку їх компенсації Орендарю. 6.7. Після відновлення видобутку на свердловині Сторони підписують додаткову угоду із встановленням нового терміну дії Договору у відповідності з очікуваною тривалістю видобутку на цій свердловині, згідно з прогнозом видобутку, надано Орендарем.

Пунктом 12.1 Договору № 07/900-0р передбачено, що всі зміни умов даного Договору оформляються додатковими угодами, і є його невід'ємними частинами.

Пунктом 12.2. Договору № 07/900-0р передбачено, що взаємовідносини Сторін, не врегульовані даним Договором, регулюються чинним законодавством України.

17 жовтня 2017 року представники Сторін Договору № 07/900-0р підписали акти приймання-передачі свердловин, кі місяться в матеріалах справи.

На виконання зобов'язань за Договором № 07/900-0р ПАТ "Укрнафта" щомісячно на підставі наданих ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" звітів про використання Орендованого майна (свердловин) складало і направляло позивачу Розрахунки розміру орендованої плати та складені відповідно до цих Розрахунків Акти про надання послуг по оренді індивідуально визначеного майна (свердловин) за місяць.

Розмір щомісячної сплаченої ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" на користь ПАТ "УКРНАФТА" орендної плати за користування свердловинами складав: за жовтень 2017 року - 6 774,18 грн, за листопад та грудень 2017 року - 14 000, 00 грн щомісячно, за січень - жовтень 2018 року у розмірі 14 000 грн щомісяця, за листопад 2018 року - 28 484,22 грн, за грудень 2018 - 24 925,90 грн, за 2019 рік (січень - 24 814,50 грн за лютий - 24 549,95 грн, березень - 24 547,87 грн, квітень - 22838, 11 грн, травень - 24 287, 52 грн, червень - 22 234,91 грн, липень - 21 784,70 грн, серпень - 21 746,62 грн, вересень - 23 890,46 грн, жовтень - 21 545,04 грн, листопад - 21 066,52 грн, грудень - 20 716,87 грн); 2020 рік (січень - 21 309,95 грн, лютий - 21 952,82 грн, березень - 21 420, 83 грн, квітень - 15 794,21 грн, травень - 21 121,24 грн, червень - 19 843,88 грн, липень - 20 848,92 грн, серпень - 20 982,16 грн, вересень - 18 402,41 грн, жовтень - 18 067,44 грн, листопад - 19 140,97 грн, грудень - 19 591,37 грн); 2021 рік (січень - 21 674,59 грн, лютий - 20 001,98 грн, березень - 25 485, 04 грн, квітень - 21 609, 80 грн, травень - 24 281,86 грн, червень - 18 503,83 грн, липень - 23 877,53 грн, серпень - 23 825, 16 грн, вересень - 28 113,43 грн, жовтень - 28 235,72 грн, листопад - 33 138,83 грн, грудень - 28 096,64 грн); 2022 рік (січень - 24 414,83 грн, лютий - 28 302,83 грн, березень - 27 050,57 грн, квітень - 30 292,33 грн, травень - 54 374,47 грн, червень - 24 071,68 грн, липень - 26 083,33 грн, серпень - 33 376,04 грн, вересень - 39 967,40 грн, жовтень - 45 380,65 грн, листопад - 25 701,76/17 134,50 грн, грудень - 21 547,14грн); з січня по грудень 2023 року в розмірі 14 000, 00грн щомісяця.

Статтею 764 ЦК України передбачено, якщо наймач продовжує володіти та/або користуватися майном після закінчення строку договору найму, то за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Як зазначено вище, позивач за відсутності будь-яких заперечень та за згодою Орендодавця щодо користування Орендарем свердловинами продовжував користуватись Орендованим майном та добросовісно виконував свої зобов'язання зі сплати орендної плати за користування Орендованим майном.

Так, за листопад місяць 2022 року під час узгодження процедур продовження користування свердловинами сторони підписали два акти за періоди:

- з 01 по 18 листопада 2022 року, як кінцеву дату повернення майна на суму 25 701,76 грн, в тому числі ПДВ - 4 283,63 грн.

- з 19 по 30 листопада 2022 року з урахуванням умов пункту 5.8. Договору № 07/900-0р на суму 17 134,50 грн, в тому числі ПДВ - 2 855,75 грн.

Починаючи з грудня місяця 2022 року ПАТ "УКРНАФТА", як Орендодавець щомісячно на адресу позивача, як Орендаря, супровідними листами направляв на підписання Акти та Розрахунки з оренди 14 свердловин Радченкіського родовища, до яких прикладався рахунок на оплату.

Аналогічні листи були надіслані Орендодавцем протягом 2023 року позивачу для підписання первинних документів та оплати рахунку за оренду 14-ти свердловин Радченкіського родовища, зокрема: № 01/01/09/24/02/03-02/01/104 від 05.02.2023 року з оренди за січень 2023 року; № 01/01/09/24/02/03-02/01/358 від 05.04.2023 року з оренди за лютий 2023 року; № 01/01/09/24/02/03-02/01/412 від 13.04.2023 з оренди за березень 2023 року; № 01/01/09/24/02/03-02/01/511 від 12.05.2023 з оренди за квітень 2023 року; № 01/01/09/24/02/03-02/01/598 від 12.06.2023 з оренди за травень 2023 року; № 01/01/09/24/02/03-02/01/685 від 12.07.2023 з оренди за червень 2023 року; № 01/01/09/24/02/03-02/01/767 від 07.08.2023 з оренди за липень 2023 року; № 01/01/09/24/02/03-02/01/909 від 13.09.2023 з оренди за серпень 2023 року; № 01/01/09/24/02/03-02/01/1033 від 13.10.2023 з оренди за вересень 2023 року; № 01/01/09/24/02/03-02/01/1149 від 06.11.2023 з оренди за жовтень 2023 року; № 01/01/09/24/02/03-02/01/1255 від 07.12.2023 з оренди за листопад 2023 року; № 14 від 05.01.2024 з оренди за грудень 2023 року.

Усі первинні та бухгалтерські документи, які підписувались та складались сторонами містять посилання на укладений Договір № 07/900-0р.

Таким чином, дії сторін Договору № 07/900-0р свідчать про продовження договірних відносин з оренди 14 свердловин.

Враховуючи викладене, сторони не тільки не заперечували, а навпаки погодились на продовження договірних відносин з оренди 14 свердловин, що випливає із змісту первинних документів, підписаних сторонами на виконання умов договору № 07/900-0р, відтак висновки контролюючого органу про відсутність підстав для включення до податкового кредиту сум податку на додану вартість сплачених у складі витрат з вартості оренди та ремонту 14 свердловин не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

У постанові Верховного Суду від 25 травня 2021 року по справі 910/9949/20 зазначено, що норма статті 764 ЦК України визначає можливість продовження договору оренди на той самий термін і на тих самих умовах. При цьому для такого автоматичного продовження договору оренди передбачена особливість - відсутність заяви (повідомлення) однієї зі сторін про припинення чи зміну умов договору протягом місяця після закінчення терміну його дії.

Також Верховний Суд у вказаній справі підкреслив, що згідно з ч. 4 ст. 284 ГК України строк договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви однієї зі сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку дії договору він вважається продовженим на такий самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Суть поновлення договору оренди у розумінні наведених норм ЦК України та ГК України полягає у тому, що орендар продовжує користуватися орендованим майном після закінчення строку оренди, а орендодавець, відповідно, не заперечує протягом одного місяця після закінчення строку договору у його поновленні. Відсутність такого заперечення може мати прояв у "мовчазній згоді" і у такому випадку орендар у силу закону може розраховувати, що договір оренди вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Отже, навіть, якщо умовами договорів оренди визначено обмежений строк їх дії, положення чинного законодавства України визначають обставину щодо їх автоматичної пролонгації, якщо жодна із сторін такого договору не повідомить іншу сторону про свій намір не продовжувати їх дію.

На підставі триваючих договірних відносин та складених первинних документів ПАТ "Укрнафта" з листопада 2022 року по грудень 2023 року в ЄРПН на користь ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" були зареєстровані податкові накладні: - від 30.11.2022 № 1730061 на загальну суму 42 836, 26 грн, ПДВ - 7 139, 38 грн; - від 31.12.2022 № 1431037 на загальну суму 21 547, 214 грн, ПДВ - 3 591, 19 грн; - від 31.01.2023 № 1431021 на загальну суму 14 000, 00 грн, ПДВ - 2 333,33 грн; - від 28.02.2023 № 1428018 на загальну суму 14 000,00 грн, ПДВ - 2 333,33 грн;- від 31.03.2023 № 1431030 на загальну суму 14 000, 00 грн, ПДВ - 2 333,33 грн; - від 30.04.2023 № 1430017 на загальну суму 14 000, 00 грн, ПДВ - 2 333,33 грн; - від 31.05.2023 № 1431013 на загальну суму 14 000, 00 грн, ПДВ - 2 333,33 грн; - від 30.06.2023 № 1430018 на загальну суму 14 000, 00 грн, ПДВ - 2 333,33 грн; - від 31.07.2023 № 1430025 на загальну суму 14 000, 00 грн, ПДВ - 2 333,33 грн; - від 31.08.2023 № 1431012 на загальну суму 14 000, 00 грн, ПДВ - 2 333,33 грн; - від 30.09.2023 № 1430019 на загальну суму 14 000, 00 грн, ПДВ - 2 333,33 грн; - від 30.10.2023 № 1431018 на загальну суму 14 000, 00 грн, ПДВ - 2 333,33 грн; - від 30.11.2023 № 1430022 на загальну суму 14 000, 00 грн, ПДВ - 2 333,33 грн; - від 21.12.2023 № 1431025 на загальну суму 14 000, 00 грн, ПДВ - 2 333,33 грн.

Усі складені ПАТ "Укрнафта" податкові накладні зареєстровані в ЄРПН, що підтверджується отриманими квитанціями про їх прийняття Автоматизованої системи "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України/

Крім того, що усі первинні документи, документи які містять розрахунки вартості оренди та податкові накладні відображають окремими графами розмір оренди кожної з 14 орендованих свердловин, з яких складається загальна сума наданих послуг оренди за відповідний місяць.

Тобто у 2023 році вартість оренди однієї свердловини в місяць складала 1 000 (одна тисяча) грн 00 копійок, в тому числі ПДВ - 166,668 грн.

На сторінці 14 Акта перевірки вказано, що "Детальна інформація щодо сум податкового кредиту в розрізі періодів їх включення наведена в додатку 11 до акта перевірки".

Контролюючий орган вказаний додаток 11 до Акта перевірки, який відповідно до п. 86.1 ст. 86 ПК України є інформативним додатком та його невід'ємною частиною, платнику податків в порушення вказаної норм ПК України не направив разом із актом перевірки і був витребуваний Позивачем у контролюючого органу додатково шляхом направлення представником Позивача адвокатського запиту від 30 вересня 2024 року № 10/09-24.

У відповідь на вказаний адвокатський запит листом ГУ ДПС у м. Києві від 04.10.2024 № 80708/6/26-15-07-05-07-07 повідомлено наступне:

"На підставі наданих ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" до перевірки первинних документів (виписки банку, податкові накладні), даних бухгалтерського обліку підприємства (регістрів), даних Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що сума ПДВ з витрат на оренду свердловин та проведення ремонтних робіт, відображена в складі податкового кредиту після завершення строку дії договору оренди свердловин становить 3 461 255,0 грн, в тому числі по періодам: листопад 2022 - 99951,32 грн, грудень - 2878383,0 грн, січень 2023 -32666,2 грн, лютий 2023 - 32666,2 грн, березень 2023 - 32666,2 грн, квітень 2023 - 49332,9 грн, травень 2023 - 32666,2 грн, червень 2023 - 48593,7 грн, липень 2023 - 32666,2 грн, серпень 2023 - 57666,2 грн, вересень 2023 - 32666,2 грн, жовтень 2022 - 65999,67 грн, листопад 2023 - 32666,2 грн, грудень 2023 - 32666,2 гривні.

Зі змісту додатку 11 до Акта перевірки судом встановлено, що він містить недостовірну інформацію щодо сум ПДВ відображених в складі податкового кредиту з вартості оренди та вартості ремонтних робіт за свердловинами, які суб'єкту господарювання фактично не належать ані на праві власності, ані на праві оренди.

В графі додатку 11 за січень місяць 2023 року відображена сума ПДВ за вартістю оренди кожної з 14 орендованих Позивачем свердловин в розмірі 2 333,33 грн (замість 166,668 грн як зазначено у акті надання послуг оренди від 31.01.2023 та податковій накладній від 31.01.2023 № 1431021), що у підсумку склало суму ПДВ в розмірі 32 666,2 грн за січень місць 2023 року, при тому, що загальний розмір орендної плати з усіма свердловинами складав 14 000 (чотирнадцять тисяч) грн 00 коп., в тому числі ПДВ - 2 333,33 грн.

Таким чином, в акті перевірки контролюючим органом фактично здійснено штучне (математично та нормативно необґрунтоване) завищення суми ПДВ за оренду свердловин в 14 разів, що складає 503 492,91 грн.

Щодо проведення ремонтних робіт на свердловинах № 12 та № 116 ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" судом встановлено наступне.

Відповідно до Договору підряду № 9/19 від 15.11.2019 року, укладеного між ТОВ "Нафтогазопромислова геологія", як Замовник) та ТОВ "Бурінтехсервіс", як Підрядник (далі - Договір № 9/19):

Проведено роботи з реліквідації та капітального ремонту і освоєння свердловини № 116 Радченківської Матешівсько-Легейдівської ліцензійної ділянки.

Відповідно до пункту 3.1 Договору № 9/19 роботи, передбачені цим Договором, виконуються Підрядником згідно з Планом робіт з урахуванням вимог Замовника до виконання робіт згідно Плану.

Згідно з пунктом 3.3. Договору № 9/19 передача Підрядником та приймання Замовником виконаних Робіт здійснюється шляхом підписання Сторонами Актів приймання-передачі виконаних Робіт.

Розділом 6 Договору № 9/19 встановлено, що загальна вартість робіт і порядок розрахунків, яким передбачено:

6.1 Вартість робіт за цим Договором розраховується згідно фактично виконаних обсягів робіт за розцінками згідно Додатку № 2 (Розрахунок одиниць вартості на проведення реліквідаційних робіт та капітальний ремонт і освоєння свердловини № 116 Радченківська, Матешівсько-Легейдівської ліцензійної ділянки). Орієнтовна вартість робіт по Договору визначена у Додатку № 3 (Кошторисний розрахунок вартості робіт по свердловині № 116 Радченківська, Матешівсько-Легейдівської ліцензійної ділянки) і складає 1 994 140, 00 (один мільйон дев'ятсот дев'яносто чотири тисячі сто сорок грн 00 кой.) грн, в т.ч. ПДВ - 332356,67

6.2. Обсяг робіт визначається на основі погодженого Плану робіт (Додаток № 1 до Договору) та підтверджуються підписаними Сторонами актами виконаних робіт. У випадку внесення змін до Плану робіт Сторони протягом 3-х робочих днів погоджують уточнену загальну вартість Робіт за Договором крім випадків виконання робіт згідно Додаткових планів до Плану.

6.3.1. Підрядник надає Акти виконаних робіт по факту їх виконання, складені на підставі добових рапортів (звітів).

Додатками до Договору № 9/19 сторони затвердили:

Додаток № 1 План на проведення реліквідаційних робіт та капітального ремонту і освоєння свердловини № 116 Радченківської Матешівсько-Легейдівської ліцензійної ділянки;

Додаток № 2 Розрахунок одиниць вартості на проведення реліквідаційних робіт та капітального ремонту і освоєння свердловини № 116 Радченківської Матешівсько- Легейдівської ліцензійної ділянки;

Додаток № 3 Кошторисний розрахунок вартості робіт по свердловини № 116 Радченківської Матешівсько-Легейдівської ліцензійної ділянки, (копії договору та додатків додаються)

Актом виконаних робіт № 1 від 31.01.2020 ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" прийнято роботи ТОВ "Бурінтехсервіс" щодо проведення реліквідаційних робіт та капітального ремонту і освоєння свердловини № 116 Радченківської Матешівсько- Легейдівської ліцензійної ділянки на суму 129 000 (сто двадцять дев'ять тисяч) грн 00 коп., в тому числі ПДВ 21 500 (двадцять одна тисяча п'ятсот) 00 грн.

На підставі зазначеного акта виконаних робіт № 1 від 31.01.2020 ТОВ "Бурінтехсервіс" зареєструвало в ЄРПН на користь ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" податкову накладну № 1 від 31.01.2020 на суму 129 000 (сто двадцять дев'ять тисяч) грн 00 коп., в тому числі ПДВ - 21 500 (двадцять одна тисяча п'ятсот) 00 грн.

Актом виконаних робіт № 2 від 29.02.2020 ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" прийнято роботи ТОВ "БУРІНТЕХСЕРВІС" щодо проведення реліквідаційних робіт та капітального ремонтні освоєння свердловини № 116 Радченківської Матешівсько- Легейдівської ліцензійної ділянки на суму 246 800 (двісті сорок шість тисяч вісімсот) грн 00 коп., в тому числі ПДВ - 41 133 (сорок одна тисяча сто тридцять три) грн 33 коп.

На підставі зазначеного акта виконаних робіт № 2 від 29.02.2020 ТОВ "Бурінтехсервіс" зареєструвало в ЄРПН на користь ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" податкову накладну № 1 від 29.02.2020 на суму 246 800 (двісті сорок шість тисяч вісімсот) грн 00 коп., в тому числі ПДВ - 41 133 (сорок одна тисяча сто тридцять три) грн 33 коп. (копії акта та податкової накладної додаються).

На виконання додатків № № 2,3 до Договору № 9/19 ТОВ "Бурінтехсервіс" протягом 2021-2023 років проводило роботи з реліквідації та капітального ремонту свердловини № 116 Радченківської Матешівсько-Легейдівської ліцензійної ділянки.

З огляду на авансування Позивачем відповідно до платіжних інструкцій № 756 від 21.09.2021, № 3610 від 09.12.2022, № 4106 від 20.04.2023 робіт за Договором № 9/19 ТОВ "Бурінтехсервіс" зареєструвало в ЄРПН на користь ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" наступні податкові накладні: № 1 від 21.09.2021 на суму 60 000 (шістдесят тисяч) грн 00 коп, в тому числі ПДВ - 10 000 (десять тисяч) грн 00 коп.; № 6 від 09.12.2022 на суму 80 000 (вісімдесят тисяч) грн 00 коп, в тому числі ПДВ - 13 333 (тринадцять тисяч триста тридцять три) грн 33 коп.; № 11 від 20.04.2023 на суму 100 000 (сто тисяч) грн 00 коп, в тому числі ПДВ - 16 666,67 (шістнадцять тисяч шістсот шістдесят шість) грн 67 коп..

Актом виконаних робіт № 3 від 27.06.2023 ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" прийнято роботи ТОВ "Бурінтехсервіс" щодо проведення реліквідаційних робіт та капітального ремонту свердловини № 116 Радченківської Матешівсько-Легейдівської ліцензійної ділянки на суму 335 565 (триста тридцять п'ять тисяч п'ятсот шістдесят п'ять) грн 00 коп., в тому числі ПДВ - 55 928 (п'ятдесят п'ять тисяч дев'ятсот двадцять сім) грн 50 коп.

На підставі зазначеного акта виконаних робіт № 3 від 27.06.2023 з урахуванням зареєстрованих накладних № 1 від 21.09.2021, № 6 від 09.12.2022, № 11 від 20.04.2023 за результатами перерахування авансових платежів ТОВ "Бурінтехсервіс" зареєструвало в ЄРПН на користь ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" податкову накладну № 10 від 27.06.2023 на суму 95 565 (дев'яносто п'ять тисяч) грн 00 коп, в тому числі ПДВ - 15 927 (п'ятнадцять тисяч дев'ятсот двадцять сім) грн 50 коп. (копії акта та податкової накладної додаються)

На виконання додатків № № 2,3 до Договору № 9/19 ТОВ "Бурінтехсервіс" протягом 2023-2024 років продовжувало роботи з реліквідації та капітального ремонту свердловини № 116 Радченківської Матешівсько-Легейдівської ліцензійної ділянки.

З огляду на авансування Позивачем робіт за Договором № 9/19 відповідно до платіжних інструкцій № 4548 від 16.08.2023, № 4825 від 24.10.2023 та № 5521 від 08.03.2024 ТОВ "Бурінтехсервіс" зареєструвало в ЄРПН на користь ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" наступні податкові накладні: № 5 від 16.08.2023 на суму 150 000 (сто п'ятдесят тисяч) грн 00 коп, в тому числі ПДВ - 25 000 (двадцять п'ять тисяч) грн 00 коп.; № 11 від 24.10.2023 на суму 200 000 (двісті тисяч) грн 00 коп, в тому числі ПДВ - 33 333 (тридцять тисяч триста тридцять три) грн 33 коп.; № 1 від 08.03.2024 на суму 28 000 (двадцять вісім тисяч) грн 00 коп., в тому числі ПДВ - 4 666 (чотири тисячі шістсот шістдесят шість) грн 67 коп.

Актом виконаних робіт № 4 від 02.05.2024 ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" прийнято роботи ТОВ "Бурінтехсервіс" щодо проведення реліквідаційних робіт та капітального ремонту свердловини № 116 Радченківської Матешівсько-Легейдівської ліцензійної ділянки на суму 428 000 (чотириста двадцять вісім тисяч) грн 00 коп., в тому числі ПДВ - 71 333 (сімдесят одна тисяча триста тридцять три) грн 33 коп.

На підставі зазначеного акта виконаних робіт № 4 від 02.05.2024 з урахуванням зареєстрованих податкових накладних № 5 від 16.08.2023, № 11 від 24.10.2023, № 1 від 08.03.2024 за результатами перерахування авансових платежів ТОВ "БУРІНТЕХСЕРВІС" зареєструвало в ЄРПН на користь ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" податкову накладну № 1 від 02.05.2024 на суму 50 000 (п'ятдесят тисяч) грн 00 коп, в тому числі - ПДВ 8 333 (вісім тисяч триста тридцять три) грн 33 коп.

Щодо свердловини № 12, суд встановив таке.

Договором підряду № 291122КРС від 29.11.2022, укладеним між ТОВ "Нафтогазопромислова геологія", як Замовником, та ТОВ "Полтавська Бурова Компанія", як Підрядником, (далі - Договір № 291122КРС) передбачено, що предметом цього Договору є виконання робіт з Ремонту (поточного/капітального) свердловини № 12 Радченківська Матешівсько-Легейдівської площі (далі - Роботи).

Пунктом 2.3. Договору № 291122КРС передбачено, що роботи виконуються Підрядником на обладнанні: підіймач для буріння і ремонту нафтових і газових свердловин "УПА-60-01". Ремонт бурового верстата та забезпечення його талевим канатом, тормозними колодками та спеціальними маслами виконується силами та за рахунок Підрядника.

Підрядник також здійснює ремонт та дефектоскопію елеваторів, ключів та іншого обладнання, що використовуються у проведенні Робіт.

Пунктом 4.1. Договору № 291122КРС сторонами узгоджено вартість виконання Робіт по Договору, які включають в себе:

4.1.1. Вартість мобілізації та монтажу бурового верстату та обладнання визначена у відповідному Кошторисі (Додаток № 1 до Договору), та становить 5 146 770,006 (п'ять мільйонів сто сорок шість тисяч сімсот сімдесят) грн в т.ч. ПДВ -20 %;

4.1.2 Вартість демонтажу та демобілізації бурового верстату та обладнання визначена у відповідному Кошторисі (Додаток № 1 до Договору), та становить 3 372 780,00 (три мільйони триста сімдесят дві тисячі сімсот вісімдесят) грн в т.ч. ПДВ -20 %.

4.1.3 Вартість виконання робіт за одну добу визначається у відповідному Кошторисі (Додаток № . 2 до Договору) та становить 597 792,00 ( п'ятсот дев'яносто сім тисяч сімсот дев'яносто дві) грн в т.ч. ПДВ - 20 %.

4.1.4 У випадку простою бригади та верстату Підрядника з вини Замовника чи за його рішення Підряднику сплачується добова ставка простою (Додаток № 3 до Договору), яка становить 448 344,00 ( чотириста сорок вісім тисяч триста сорок чотири) грн в т.ч. ПДВ- 20 %.

4.1.5 Добова ставка, визначена п. 4.1.3. Договору, включає в себе вартість роботи обладнання та вартість ПММ і не включає вартості хімреагентів, оренди бурильних труб та іншого обладнання, їх дефектоскопії, використання аварійного інструменту, вартість послуг спеціальної техніки, послуг ГДС, а також вартості пакерів та їх інженерно-технологічного супроводу Зазначені витрати є додатковими витратами Підрядника.

Додаткові витрати Підрядника., визначені п 4.1.5. нього Договору, включаються у Акт приймання-передачі виконаних робіт та оплачуються Замовником на підставі окремого кошторисного розрахунку з урахуванням 10 % накладних витрат Підрядника.

4.1 Загальна вартість робіт за цим Договором визначається шляхом множення добової вартості робіт/простою, передбаченої п. 4.1.3. та п.4.1.4. цього Договору, на кількість діб, протягом яких виконувались роботи або мав місце простій, та вартості мобілізації, монтажу, демобілізації, демонтажу бурового верстату та обладнання, а також вартості додаткових витрат Підрядника і складається з сум, вказаних у всіх підписаних Сторонами Актах приймання- передачі виконаних робіт.

Пунктом 6.1. Договору № 291122КРС передбачено, що прийом-передача виконаних Робіт фіксується у Актах приймання-передачі виконаних Робіт, які підписуються Сторонами, та які складаються як поетапно, так і при закінченні всього обсягу Робіт.

За результатами виконання Робіт за Договором № 291122КРС сторонами підписано Акт приймання-передачі виконаних підрядних робіт № 1 від 20.12.2022, відповідно до якого підтверджено виконання комплексу робіт з капітального ремонту свердловини на загальну суму 16 888 638,00 грн, в тому числі ПДВ - 2 814 773,00 грн.

На підставі Акта приймання-передачі виконаних підрядних робіт № 1 від 20.12.2022 Підрядником (ТОВ "Полтавська Бурова Компанія") на виконання вимог пункту 201.1 статті 201 ПК України сформовано та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну № 574 від 20.12.2022.

Господарські операції за Договором № 291122КРС відображені в бухгалтерському обліку ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" на підставі складених сторонами первинних документів, що підтверджується Оборотно-сальдовою відомістю та карткою рахунку 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками".

Проведення розрахунків за виконані підрядні роботи підтверджується платіжними дорученнями позивача.

Ураховуючи, що сторони договору № 07/900-0р не тільки не заперечували, а навпаки погодились на продовження договірних відносин з оренди 14 свердловин, відтак висновки контролюючого органу про відсутність підстав для включення до податкового кредиту сум податку на додану вартість сплачених у складі витрат з вартості оренди та ремонту 14 свердловин не ґрунтуються на нормах чинного законодавства України та не відповідають фактичним обставинам господарських відносин між позивачем його контрагентами ПАТ "Укрнафта", ТОВ "Бурінтехсервіс" ТОВ "Полтавська Бурова Компанія" з якими було укладено різні договори на користування свердловинами.

Щодо висновків контролюючого органу про безпідставне відображення в складі податкового кредиту суми ПДВ з проведення робіт, завершальним етапом яких є ліквідація свердловини № 40 Радченківська Дубрівсько-Радченківської площі на суму 2 872 416 грн, суд зазначає таке.

Перевіркою встановлено, що в період з серпня 2020 року по жовтень 2020 року на свердловині № 40 Радченківського родовища ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" проведено комплекс промислово-геофізичних досліджень, прострілювально - вибухових робіт та робіт по капітальному ремонту свердловини.

В складі податкового кредиту відображено суми податку на додану вартість на підставі наступних податкових накладних: № 192 від 25.08.2020 на суму 312 632, 4 грн, ПДВ - 52 105,4грн; № 94 від 26.08.2020 на суму 100 950, 00 грн, ПДВ - 16 825, 0 грн; № 493 від 11.09.2020 на суму 6 521 940, 00 грн, ПДВ - 1 086 990, 00 грн; № 540 від 30.09.2020 на суму 1 153 168, 9 грн, ПДВ - 192 194, 8 грн; № 539 від 30.09.2020 на суму 669 861, 8 грн, ПДВ - 111 643, грн; № 217 від 29.09.2020 на суму 56 047, 1 грн, ПДВ- 9 41, 2 грн; № 209 від 18.09.2020 на суму 39 06, 3 грн, ПДВ- 6 551, 1 грн; № 210 від 21.09.2020 на суму 37 889, 90 грн, ПДВ - 6 315, 0 грн; № 550 від 09.10.20 на суму 4 404 279,90 грн, ПДВ- 734 046, 70 грн, № 572 від 29.10.2020 на суму 2 277 960, 00 грн, ПДВ - 379 660,00 грн.

При цьому 30.11.2020 TOB "Полтавська Бурова Компанія" (код 39117280) проведено комплекс робіт з ліквідації свердловини № 40 Радченківська Дубрівсько- Радченківської площі (податкова накладна від 30.11.2020 № 655, вартість робіт 1 660 456 грн в тому числі ПДВ - 276 743 грн).

Згідно з інформацією із загальнодоступних джерел, ліквідація свердловини - це комплекс заходів, які направлені на відновлення порушеного свердловиною природного стану гірських порід з метою охорони надр.

Ліквідація свердловини передбачає проведення підготовчих і заключних робіт. До підготовчих робіт відносяться контрольний замір глибини свердловини, підготовку свердловини до геофізичних досліджень, заключні геофізичні та гідрогеологічні дослідження. На заключному етапі витягують обсадні труби (якщо можливо), проводять ліквідаційне тампонування, встановлюють на устя свердловини репер, оформляють акт на ліквідацію свердловини, демонтують і перевозять обладнання, приводять площадку для буріння в первісний стан (рекультивація земель).

Об'єм робіт з рекультивації землі, яку використано під бурову установку, включають: зняття родючого шару ґрунту і переміщення його убік, ліквідація фундаменту після демонтування бурового обладнання, засипання всіх відстійників, ям, шурфів, ліквідація забруднень ґрунту паливно-мастильними та іншими шкідливими для ґрунту і рослин матеріалами, планування ділянки і нанесення раніше знятого родючого шару.

Згідно з наданими до перевірки та суду первинних документами та обліковими регістрами встановлено, що свердловина № 40 Радченківського родовища в експлуатацію ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" введена не була.

Тобто право на включення до податкового кредиту платник податків має незалежно від того чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду.

Разом з тим, оскільки вищезазначені роботи, пов'язані виключно зі свердловиною, яка в експлуатацію введена не була, а технічний зміст проведених робіт свідчить про те, що свердловина і не буде введена в експлуатацію та використана в оподатковуваних операціях в наступних звітних періодах, оскільки завершальним етапом робіт є доведення ділянки ґрунту, де проводився (планувався проводитись) видобуток до первісного стану з демонтажем будь-якого обладнання.

Сума ПДВ, відображена в складі податкового кредиту з проведення робіт, завершальним етапом яких є ліквідація свердловини № 40 Радченківська Дубрівсько- Радченківської площі, становить 2 872 416 грн, в тому числі по періодам: cерпень 2020 - 68 930 грн, вересень 2020 - 1 413 036 грн, жовтень 2020 - 1 113 707 грн, листопад 2020 - 276 743 грн.

Отже, позивачем було правомірно відображено в складі податкового кредиту суми ПДВ з проведення робіт, завершальним етапом яких є ліквідація свердловини № 40 Радченківська Дубрівсько-Радченківської площі на суму 2 872 416 грн.

Щодо господарських відносин позивача з ДП ПрАТ "НАК "Надра України" "Західукргеологія" судом встановлено наступне.

Як встановлено у п. 3.1.6 Акта перевірки (стор 34.) ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" отримано від Державної служби геології та надр України спеціальний дозвіл на користування надрами Дубрівсько- Радченківської площі № 4996 від 06.05.2019 строком на 20 років.

Свердловина № 40 - розвідувальна, розміщена в центральній частині Радченківської структурі на відстані 152 м на південний-схід від свердловини № 2 Радченківська та в 195 м на південний-захід від свердловини № 19 Радченківська Дубрівсько-Радченківської ліцензійної ділянки.

Свердловина 40, розвідувальна, буріння завершено 28.07.1955 з фактичною глибиною 2191м.

Власником Свердловини № 40 є Приватне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Надра України".

Свердловина № 40 розвідувальна була обрана ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" для проведення робіт з дослідження на параметри промислової продуктивності тріасових відкладів, виділеного структурного блоку, а також перевірки за результатами додаткового комплексу ГДС уточнених параметрів додаткових об'єктів не випробуваних в процесі експлуатації, що становить значний геологічний інтерес для отримання промислових притоків на нафту та газ.

ТОВ "Нафтогазопромислова геологія", як Орендар, укладено договір оренди індивідуально визначеного майна з ДП ПрАТ "НАК "Надра України" "Західукргеологія", як Орендодавець (Повірений) від 02.04.2020, що посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Назаренко К.О та зареєстрованого в реєстрі за № 923 (далі - Договір № 923).

Відповідно до пункту 1.1. Договору № 923 передбачено, що на виконання умов даного Договору Повірений зобов'язується передати, а Орендар зобов'язується прийняти в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно, що є власністю Приватного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Надра України" та обліковується на його балансі, а саме: розвідувальна свердловина № 40 Радченківська Радченківської структури; (далі іменується - Майно/Свердловина).

Свердловина розташована за адресою: Полтавська область, Миргородський район.

Географічні координати: широта гр.49; хв.57; сек.04; довгота гр. 33; хв.50 сек.03.

Пунктом 1.3. Договору № 923 визначено, що Майно передається в оренду з метою: реліквідації (відновлення) свердловини, проведення геофізичних досліджень свердловини (ГДС) з метою оцінки стану свердловини, виконання ремонтних робіт, поглиблення, кріплення, випробування продуктивних горизонтів, облаштування свердловини, дослідження, введення свердловини в пробну/дослідно- промислову/промислову експлуатацію за наявності підстав, ведення пробної/дослідно- промислової/промислової експлуатації та виконання Орендарем інших завдань, пов'язаних з використанням орендованого Майна покладених на нього згідно діючого законодавства України.

Відповідно до пункту 1.4 Договору № 923 встановлено, що стан Майна на момент передачі/передачі (повернення) його в оренду/з оренди визначається в Акті приймання- передачі Майна (Додаток № 1 до Договору) та Акті приймання- передачі (повернення) Майна (Додаток № 2 до Договору), що є невід'ємними частинами цього Договору.

Згідно з пунктом 1.6. Договору № 923 Орендар здійснюватиме роботи/користуватиметься Свердловиною, на власний розсуд. Роботи для яких є необхідним отримання дозвільних/ліцензійних документів, виконувати виключно за наявності документів, що посвідчують його право на виконання таких робіт.

Пунктами 2.1., 2.5. та 2.6 Договору № 923 передбачено умови передачі та повернення майна, якими встановлено, що:

2.1 Орендар вступає у строкове платне користування Майном з дати підписання Акта приймання-передачі Майна між Повіреним та Орендарем.

2.5 У разі припинення дії цього Договору Майно повертається Орендарем Повіреному/Орендодавцю (або уповноваженій ними особі) протягом 30 (тридцяти) робочих днів з моменту припинення дії цього Договору.

2.6 Майно вважається поверненим Повіреному з моменту підписання Акта приймання-передачі (повернення) Майна між Орендарем та Повіреним, форма якого наведена в Додатку № 2 до Договору.

Відповідно до Розділу 3 Договору № 923 сторонами визначено розмір орендної плати, зокрема пунктом 3.2 Договору № 923 встановлено, що Основна орендна плата - складова частина Орендної плати, яка за погодженням Сторін встановлена у розмірі 20 000,00 грн (двадцять тисяч гривень 00 копійок), без урахування ПДВ за 1 (один) календарний місяць.

Нарахування ПДВ на суму Основної орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством України.

Пунктом 3.3. Договору № 923 встановлено, що орендна плата від видобутку вуглеводневої продукції (газ, конденсат, нафта) - це складова частина Орендної плати, яка сплачується Орендарем понад суму Основної орендної плати.

Відповідно до пункту 3.6 Договору № 923 нарахування Орендної плати у розмірі визначеному п. 3.2. цього Договору починається з дати підписання Сторонами Акта приймання-передачі Майна/Свердловини, нарахування Орендної плати, визначеної п. 3.4. ди" Договору починається з дати отримання Орендарем вуглеводневої продукції зі Свердловин.

Припинення нарахування орендної плати відбувається з моменту підписання Сторонами Акта приймання-передачі (повернення) Майна.

Пунктом 3.9. Договору № 923 встановлено, що орендна плата на період технологічних зупинок, зупинок на капітальний ремонт нараховується у розмірі Основної орендної плати, з урахуванням її коригування у відповідності з положеннями п. 3.5. цього Договору.

Розділом 4 Договору № 923 встановлені обов'язки Орендаря.

Пунктами 4.2 та 4.3 до обов'язків Орендаря віднесено:

4.2 Забезпечити збереження орендованого Майна, запобігати його пошкодженню і псуванню, здійснювати заходи протипожежної та протифонтанної безпеки.

4.3 Своєчасно здійснювати капітальний та поточний ремонт орендованого Майна.

Пунктом 4.11. Договору № 923 передбачено, що консервація або ліквідація свердловини проводиться за рахунок Орендаря, якщо під час дії або у випадку припинення цього Договору виникне така необхідність. У разі ліквідації Свердловини Орендар зобов'язаний одночасно з підписанням Акта приймання-передачі Майна (повернення) надати Повіреному ліквідаційну справу свердловини.

Згідно з пунктом 12.1 Договору № 923 Сторони домовились, що цей Договір є укладеним та набуває чинності з дати його підписання Сторонами та скріплення їх підписів печатками за умови погодження правлінням Приватного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Надра України" та діє протягом строку дії спеціального дозволу на користування надрами Дубрівсько-Радченківської площі № 4996 від 06.05.2019, але в будь-якому випадку не менше ніж 20 років.

Відповідно до пункту 12.4 Договору № 923 Орендар, при відсутності в нього необхідності, у тому числі економічного інтересу, в оренді Майна, має право в односторонньому порядку відмовитись від цього Договору достроково, повідомивши письмово Повіреного/Орендодавця про таку відмову за ЗО (тридцять) календарних днів до дати повернення та сплативши орендну плату за фактичний час оренди Майна/Свердловини.

Пунктами 12.6 та 12.7 Договору № 923 передбачено порядок дій сторін при припиненні Договору, зокрема:

126. При односторонній відмові Сторони від Договору, у випадках передбачених п. 12.4. цього Договору, дія Договору припиняється з моменту одержання іншою Стороною письмового повідомлення. У разі відправлення Стороною, за допомогою поштового зв'язку на адресу, зазначену в розділі 13 цього Договору повідомлення, яке оформлене у вигляді рекомендованої письмової кореспонденції, таке повідомлення вважається отриманим Стороною, якій адресоване повідомлення, на десятий день від дати здачі поштового відправлення в поштове відділення.

12.7 З моменту отримання однією Стороною повідомлення від іншої Сторони про відмову від Договору в порядку визначеному в п. 12.4., п. 12.5 цього Договору, Орендар зобов'язаний за власний рахунок виконати роботи з консервації (ліквідації) Свердловин та повернути орендоване Майно Повіреному за Актом приймання-передачі (повернення) в термін, що не перевищує 30 (тридцять) робочих днів.

Актом приймання-передачі від 22.04.2020, який підписано представниками сторін передбачено наступне:

1 Повірений передав, а Орендар прийняв у строкове платне користування розвідувальну свердловину № 40 Радченківська Радченківської структури (далі іменується Майно/Свердловина) (разом з паспортом Свердловини), що є власністю Приватного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Надра України" та обліковується на його балансі.

Свердловина розташована за адресою: Полтавська область, Миргородський район.

Географічні координати: широта гр.49; хв.57; сек.04; довгота гр.33; хв.50 сек.03.

2 Розвідувальна свердловина № 40 Радченківська Радченківської структури передається в оренду з метою: реліквідації (відновлення) свердловини, проведення геофізичних досліджень свердловини (ГДС) з метою оцінки стану свердловини, виконання ремонтних робіт, поглиблення, кріплення, випробування продуктивних горизонтів, облаштування свердловини, дослідження, введення свердловини в пробну/дослідно- промислову/промислову розробку за наявності підстав, ведення пробної/дослідно- промислової/промислової розробки та виконання Орендарем інших завдань, пов'язаних з використанням орендованого Майна покладених на нього згідно діючого законодавства України.

3 Майно передане Орендарю в належному стані, претензії Орендаря щодо стану Майна відсутні.

Протягом строку дії оренди з 22.04.2020 по 31.12.2020 сторонами складено та підписано щомісячні Акти про надання послуг оренди індивідуально визначеного майна: № 280 від 31.05.2020, № 350 від 30.06.2020, № 406 від 31.07.2020, № 494 від 31.08.2020, № 546 від 30.09.2020, № 614 від 31.10.2020, № 677 від 30.11.2020, № 734 від 31.12.2020 на підставі яких Повіреним (ДП ПрАТ "Надра України" "Західукргеологія") на користь ТОВ "Нафтогазопромислова геологія", на виконання вимог пункту 201.1. статті 201 ПК України були сформовані та зареєстровані в ЄРПН податкові накладні № 20 від 31.05.2020, № 26 від 30.06.2020, № 14 від 31.07.2020, № 56 від 31.08.2020, № 27 від 30.09.2020, № 21 від 31.10.2020, № 28 від 30.11.2020, № 57 від 31.12.2020.

Господарські операції за Договором № 923 відображені в бухгалтерському обліку ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" на підставі складених сторонами первинний документів, що підтверджується Оборотно-сальдовою відомістю та карткою рахунку 631 "Розрахунки із вітчизняними постачальниками".

Проведення розрахунків за виконані підрядні роботи підтверджується платіжними дорученнями позивача.

За наслідками проведених заходів та оцінки отриманих показників визнано негативними результати щодо перспектив видобування вуглеводнів з Розвідувальної свердловини № 40 Радченківська Радченківської структури та введення свердловини в пробну/дослідно-промислову/промислову розробку чи експлуатацію.

Листом ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" від 10.11.2020 № 197-11/20 повідомлено власника свердловини № 40 Радченківська Радченківської структури ПрАТ "НАК "Надра України" та Повіреного ДП ПрАТ "Надра України" "Західукргеологія" про втрату економічного інтересу до орендованого майна та повідомлення відповідно до пункту 12.4 Договору № 923 про повернення свердловини.

Листом ПрАТ "НАК "Надра України" від 22.12.2020 № 1288/2/01/06 повідомлено про направлення представника для огляду свердловини № 40 і підписання відповідного акту.

Завершенням договірних зобов'язань за Договором № 923 стало підписання Акта приймання-передачі (повернення) від 31.12.2020, яким свердловина № 40 Радченківська Радченківської структури повернута Повіреному власника.

Майно повернуто в належному стані, претензії щодо майна відсутні.

У період дії оренди свердловини № 40 Радченківська Радченківської структури Позивачем для проведення комплексу заходів з її відновлення, встановлення обладнання, проведення випробувань та промислово-геофізичних досліджень з метою отримання показників і оцінки перспектив видобування вуглеводнів в межах Радченківського родовища, на яке ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" отримало спеціальний дозвіл, залучено підрядників на підставі наступних договорів.

Щодо господарських відносин позивача з ПП "Полтавське підприємство геофізичних робіт", суд встановив таке.

Договір підряду № 18/05-1 від 18.05.2020, укладений між ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" (Замовник) та ПП "Полтавське підприємство геофізичних робіт" (Підрядник), який укладено на виконання промислово-геофізичних та прострілювально-вибухових робіт у свердловинах (далі - Договір № 18/05-01).

Згідно з предметом Договору № 18/05-01 сторони встановили, що:

1.1 Підрядник зобов'язується виконати промислово-геофізичні та прострілювально- вибухові роботи в свердловинах Замовника (надалі - Роботи) на підставі Замовлень Замовника, а Замовник - прийняти і оплатити належним чином виконані роботи відповідно до умов Договору.

1.2 Найменування робіт: Проведення промислово-геофізичних та прострілювально- вибухових робіт в свердловинах ТОВ "Нафтогазопромислова геологія".

1.3 Перелік, вид, методика, строки, місце та обсяг виконання робіт визначається в межах конкретного Замовлення на виконання робіт в свердловинах.

1.4 Результатом виконання робіт є геофізичні матеріали по промислово - геофізичним та прострілювально-вибуховим роботам в свердловинах, які передаються Підрядником Замовнику в паперовому та електронному вигляді в порядку, обсягах та строки, визначених Замовником.

Розділом 3 Договору № 18/05-1 визначено порядок приймання-передачі виконаних робіт, зокрема пунктами 3.13.- 3.15 цього Договору передбачено наступне:

3.13 Підрядник надає Замовнику результати виконаних робіт у вигляді "Заключення по свердловині за результатами промислово-геофізичних робіт" та "Рекомендацій по випробуванню" оформлені згідно СОУ 73.1-41- 04.04.20:2007 "Геофізичні дослідження та роботи у нафтогазових свердловинах. Загальні вимоги та правила проведення" та СОУ 11.2-30019775-187:2011 "Геофізичні дослідження та роботи в газових та нафтових свердловинах. Порядок проведення".

3.14 Акти фізичних обсягів виконаних робіт на свердловині оформляються в 2 (двох) примірниках. Акти підписуються уповноваженими представниками Сторін одразу після закінчення робіт на свердловині.

3.15 На підставі Актів фізичних обсягів виконаних робіт по свердловині, складаються Акти приймання-передачі виконаних робіт.

Відповідно до пункту 5.1. Договору № 18/05-01 загальна вартість робіт за цим Договором залежить від фактично виконаного обсягу робіт у свердловинах та визначається загальною сумою Актів приймання-передачі виконаних робіт, які підписуються уповноваженими представниками Сторін та скріплюються їх печатками

На виконання зобов'язань за Договором № 18/05-01 Підрядником виконано 4 комплекси промислово-геофізичних досліджень в свердловині № 40 Радчеківська Дубрівсько-Радченківської площі на різних стадіях її відновлення та дослідження, зокрема:

21.08.2020 за результатами дослідження складено Акт виконання геофізичних досліджень у свердловині № 40 Радчеківська Дубрівсько-Радченківської площі на підставі якого 25.08.2020 здійснено розрахунок та сторонами підписано Акт від 25.08.2020 приймання - передачі виконаних робіт до договору № 18/05-1 на загальну суму 312 632,35 грн, в тому числі ПДВ - 52 105,39 грн.

На підставі Акта приймання-передачі виконаних робіт від 25.08.2020 Підрядником (ПП "Полтавське підприємство геофізичних робіт") на виконання пункту 201.1. статті 201 ПК України сформовано та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну № 92 від 25.08.2020.

17.09.2020 за результатами дослідження складено Акт виконання геофізичних досліджень у свердловині № 40 Радченківська Дубрівсько-Радченківської площі на підставі якого 18.09.2020 здійснено розрахунок та сторонами підписано Акт від 18.09.2020 приймання - передачі виконаних робіт до договору № 18/05-1 від 18.05.2020 на загальну суму 39 306,53 грн, в тому числі ПДВ 6 551,09 грн.

На підставі Акта приймання-передачі виконаних робіт від 18.09.2020 Підрядником (ПП "Полтавське підприємство геофізичних робіт") на виконання пункту 201.1 статті 201 ПК України сформовано та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну № 09 від 18.09.2020.

20.09.2020 за результатами дослідження складено Акт виконання геофізичних досліджень у свердловині № 40 Радчеківська Дубрівсько-Радченківської площі на підставі якого 21.09.2020 здійснено розрахунок та сторонами підписано Акт від 21.09.2020 приймання- передачі виконаних робіт до договору № 18/05-1 на загальну суму 37 889,90 грн, в тому числі ПДВ - 6 314,98 грн (копії актів та розрахунку додаються).

На підставі Акта приймання-передачі виконаних робіт від 21.09.2020 Підрядником (ПП "Полтавське підприємство геофізичних робіт") на виконання пункту 201.1 статті 201 ПК України сформовано та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну № 10 від 21.09.2020.

26.09.2020 за результатами дослідження складено Акт виконання геофізичних досліджень у свердловині № 40 Радчеківська Дубрівсько-Радченківської площі на підставі якого 29.09.2024 здійснено розрахунок та сторонами підписано Акт від 29.09.2020 приймання- передачі виконаних робіт до договору № 18/05 на загальну суму 56 047,13 грн, в тому числі ПДВ - 9 341,19 грн.

На підставі підписаного Акта приймання-передачі виконаних робіт від 29.09.2020 Підрядником (ПП "Полтавське підприємство геофізичних робіт") на виконання пункту 201.1. статті 201 ПК України сформовано та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну № 17 від 29.09.2020.

Господарські операції за Договором № 18/05-1 відображені в бухгалтерському обліку ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" на підставі складених сторонами первинних документів, що підтверджується Оборотно-сальдовою відомістю та карткою рахунку 631 "Розрахунки із вітчизняними постачальниками".

Проведення розрахунків за виконані підрядні роботи підтверджується платіжними дорученнями Позивача, копії яких містяться в матеріалах справи.

Щодо господарських відносин позивача з ТОВ "УНПК "Ората", судом встановлено наступне.

Договір надання послуг № УНПК/НГПГ/СР/2019 від 03.09.2019. укладений між ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" (Замовник) та ТОВ "УНПК "Ората" (Підрядник), який укладено щодо надання послуг тампонажною технікою (далі - Договір № УНПК/НГПГ/СР/2019).

Пунктом 1.1. Договору № УНПК/НГПГ/СР/2019 відповідно до замовлення Замовника, Підрядник надає послуги спецтехнікою разом із кваліфікованими спеціалістами (операторами), а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити надані послуги в порядку та на умовах, передбачених цим Договором.

Розділом 2 Договору № УНГЖ/НГПГ/СР/2019 сторони встановили ціни та порядок розрахунків, якими передбачено:

2.1 Вартість наданих послуг за цим Договором складається з суми рахунків, виставлених Підрядником, із застосуванням "Тарифів на роботу спецтехніки", надалі - Тарифи, погоджених Сторонами, згідно з Додатком № 1 та № 2. Тарифи, за погодженням Сторін, можуть змінюватись в порядку, передбаченому цим Договором та відповідними нормами чинного законодавства України.

2.4. Обсяг послуг підтверджується добовим рапортом, складеним у двох примірниках, підписаним уповноваженими представниками Сторін. Один примірник залишається у Замовника, а другий примірник - у Підрядника.

2.5 На підставі оформлених добових рапортів Підрядник складає та надає для підписання Замовнику акт приймання-передачі наданих послуг та рахунок на оплату різниці між фактичною вартістю наданих послуг та здійсненою попередньою оплатою або на повну суму наданих послуг у разі відсутності попередньої оплати, якщо таке було узгоджено Сторонами.

Пунктом 7.1. Договору № УНПК/НГПГ/СР/2019 передбачена його автоматична пролонгація на кожний наступний рік на існуючих умовах.

ТОВ "УНПК "ОРАТА" у період з 22 по 25 серпня 2020 року на виконання замовлення ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" виконувало сервісні роботи за допомогою агрегату ЦА-320 на свердловині № 40 Радченківська.

На підставі добових рапортів працівників Підрядника за період 22.08.2020-25.08.2020 сторонами підписано фактичний розрахунок виконаних робіт.

26 серпня 2020 року сторонами підписано Акт здачі-приймання робіт № 501 від 26.08.2020, яким підтверджено надання послуг спецтехнікою за допомогою агрегату ЦА-320 на свердловині № 40 Радченківського НГР за період з 22.08.2020 по 25.08.2020, на загальну суму 100 950,00 грн, в тому числі ПДВ - 16 825,00 грн.

На підставі підписаного Акта здачі-приймання робіт № 501 від 26.08.2020 Підрядником (ТОВ "УНПК "ОРАТА") на виконання пункту 201.1. статті 201 ПК України сформовано та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну № 4 від 26.08.2020.

Господарські операції за Договором № УНПК/НГПГ/СР/2019 відображені в бухгалтерському обліку ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" на підставі складених сторонами первинних документів, що підтверджується Оборотно-сальдовою відомістю та карткою рахунку 631 "Розрахунки із вітчизняними постачальниками".

Проведення розрахунків за виконані підрядні роботи підтверджується платіжними дорученнями позивача, копії яких містяться в матеріалах справи.

Щодо господарських відносин позивача з ТОВ "Полтавська бурова компанія" на підставі Договору підряду № 2406 КРС від 24.06.2020 судом встановлено наступне.

Договір підряду № 2406 КРС від 24.06.2020, укладений між ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" (Замовник) та ТОВ "Полтавська бурова компанія" (Підрядник), який укладено на виконання робіт по капітальному ремонту розвідувальної свердловини № 40 Радченківська Дубрівсько-Радченківської площі (далі - Договір № 2406 КРС).

Відповідно до предмету Договору № 2406 КРС було передбачено, що Підрядник за завданням Замовника зобов'язується на власний ризик своїми силами, з використанням власного обладнання та інструменту, а також за допомогою кваліфікованих спеціалістів виконати роботи по капітальному ремонту розвідувальної свердловини № 40 Радченківська Дубрівсько-Радченківської площі (надалі - Роботи), відповідно до Плану робіт на проведення реліквідаційних робіт по капітальному ремонту і освоєння свердловини № 40 Радченківська Дубрівсько-Радченківської площі, який є невід'ємною частиною Договору (Додаток № 3 до Договору), в подальшому План робіт, а Замовник зобов'язується в порядку та на умовах, визначених у цьому Договорі, прийняти та оплатити вартість виконаних Робіт.

Сторонами узгоджено та затверджено "План робіт на проведення реліквідаційних робіт та капітального ремонту та освоєння свердловини № 40 Радченківської площі Дубрівсько- Радченківської ліцензійної ділянки".

Порядок приймання та передачі робіт врегульовано розділом 6 Договору № 2406 КРС.

Пунктом 6.1 Договору № 2406 КРС встановлено, що прийом-передача виконаних Робіт фіксується у Актах приймання-передачі виконаних Робіт, які підписуються Сторонами, та які складаються щомісячно.

За результатами виконання робіт за Договором № 2406 КРС сторонами підписано наступні акти приймання передачі виконаних підрядних робіт:

№ 1 від 11.09.2020 за період з 18.07.2020 по 31.08.2020 на суму 6 521 940.00 гри, в тому числі ПДВ - 1 086 990,00 грн. На підставі підписаного акта № 1 Підрядником (ТОВ "Полтавська Бурова компанія") на виконання пункту 201.1. статті 201 ПК України сформовано та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну № 93 від 11.09.2020;

№ 2 від 09.10.2020 за період з 01.09.2020 по 30.09.2020 на суму 4 404 279,91 грн в тому числі ПДВ - 734 046,65 грн. На підставі акта № 2 Підрядником (ТОВ "Полтавська бурова компанія") на виконання пункту 201.1. статті 201 ПК України сформовано та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну № 50 від 09.10.2020 ;

№ 3 від 29.10.2020 за період 01.10.2020 по 22.10.2020 на суму 2 277 960,00 грн, в тому числі ПДВ 379 660,00 грн. На підставі акта № 2 Підрядником (ТОВ "Полтавська бурова компанія") на виконання пункту 201.1. статті 201 ПК України сформовано та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну № 72 від 29.10.2020.

Господарські операції за Договором № 2406 КРС відображені в бухгалтерському обліку ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" на підставі складених сторонами первинних документів, що підтверджується Оборотно-сальдовою відомістю та карткою рахунку 631 "Розрахунки із вітчизняними постачальниками".

Проведення розрахунків за виконані підрядні роботи підтверджується платіжними дорученнями позивача, копії яких містяться в матеріалах справи.

Щодо господарських відносин позивача з ТОВ "Полтавська бурова компанія" на підставі договору № 110920 від 11.09.2020, судом встановлено наступне.

11.09.2020 між ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" (Замовник) та ТОВ "Полтавська бурова компанія" (Підрядник) було укладено Договір підряду № 110920 від, укладений, який укладено для виконання прострілювально-вибухових робіт (далі - Договір № 110920).

Предметом Договору № 110920 відповідно до пункту 1.1. сторони визначили виконання Підрядником своїми силами, з використанням своїх матеріалів прострілювально-вибухові роботи в свердловині № 40 Радченківської площі Дубрівсько-Радченківської ліцензійної ділянки, згідно Плану робіт на перфорацію і освоєння свердловини № 40 Радченківської площі Дубрівсько-Радченківської ліцензійної ділянки (копія плану додається).

Пунктом 1.3. Договору № 110920 передбачено, що по закінченню робіт Підрядник передає Замовнику виконані роботи по Акта здачі- прийому робіт/послуг.

Відповідно до розділу 4 Договору № 110920 сторони визначили суму договору, яким передбачено, що:

4.1 Загальна вартість виконання робіт по Договору є твердою і становить 669 861,83 (шістсот шістдесят дев'ять тисяч вісімсот шістдесят одна гривня 83 копійки) грн, в тому числі ПДВ-20 %.

4.2 В актах виконаних робіт, які підписуються уповноваженими представниками Сторін, включається весь обсяг робіт. Акти виконаних робіт складаються на підставі договірних цін на виконання прострілювально-вибухових робіт у свердловині, вартості перфораційної системи та накладних витрат.

30 вересня 2020 року сторонами підписано Акт № 1 від 30.09.2020 приймання-передачі виконаних підрядних робіт, відповідно до якого підтверджено проведення за Договором № 11092020 комплексу прострілювально-вибухових робіт в свердловині № 40 Радченківської площі Дубрівсько-Радченківської ліцензійної ділянки, згідно плану робіт на перфорацію і освоєння свердловини.

На підставі підписаного Акта приймання-передачі виконаних підрядних робіт № 1 від 30.09.2020 Підрядником (ТОВ "ПОЛТАВСЬКА БУРОВА КОМПАНІЯ") на виконання пункту 201.1. статті 201 ПК України сформовано та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну № 30 від 30.09.2020.

Господарські операції за Договором № 110920 відображені в бухгалтерському обліку ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" на підставі складених сторонами первинних документів, що підтверджується Оборотно-сальдовою відомістю та карткою рахунку 631 "Розрахунки із вітчизняними постачальниками".

Проведення розрахунків за виконані підрядні роботи підтверджується платіжними дорученнями Позивача, копії яких містяться в матеріалах справи.

Щодо господарських ввідносин позивача з ТОВ "Полтавська бурова компанія" на підставі договору № 240920 від 11.09.2020, судом встановлено наступне.

Договір підряду № 240920 від 11.09.2020, укладений між ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" (Замовник) та ТОВ "Полтавська бурова компанія" (Підрядник), який укладено на виконання прострілювально- вибухових робіт (далі - Договір № 240920).

Предметом Договору № 240920 відповідно до пункту 1.1 сторони визначили виконання Підрядником своїми силами, з використанням своїх матеріалів прострілювально-вибухові роботи в свердловині № 40 Радченківської площі Дубрівсько-Радченківської ліцензійної ділянки, згідно Плану робіт на перфорацію та освоєння II об'єкта свердловини № 40 Радченківської площі Дубрівсько-Радченківської ліцензійної ділянки (копія плану додається).

Пунктом 1.3 Договору № 240920 передбачено, що по закінченню робіт Підрядник передає Замовнику виконані роботи по Акта здачі- прийому робіт/послуг.

Відповідно до розділу 4 Договору № 110920 сторони визначили суму договору, яким передбачено, що:

4.1 Загальна вартість виконання робіт по Договору є твердою і становить 1 153 168,85 (один мільйон сто п'ятдесят три тисячі сто шістдесят вісім гривень 85 копійки) грн, в тому числі ПДВ-20 %.

4.2 В актах виконаних робіт, які підписуються уповноваженими представниками Сторін, включається весь обсяг робіт. Акти виконаних робіт складаються на підставі договірних цін на виконання прострілювально-вибухових робіт у свердловині, вартості перфораційної системи та накладних витрат.

30 вересня 2020 року сторонами підписано Акт № 1 від 30.09.2020 приймання-передачі виконаних підрядних робіт, відповідно до якого підтверджено проведення за Договором № 24092020 комплексу прострілювально-вибухових робіт в свердловині № 40 Радченківської площі Дубрівсько-Радченківської ліцензійної ділянки, згідно Плану робіт на перфорацію і освоєння II об'єкта свердловини (копія акта додається).

На підставі підписаного Акта приймання-передачі виконаних підрядних робіт № 1 від 30.09.2020 Підрядником (ТОВ "Полтавська бурова компанія") на виконання пункту 201.1. статті 201 ПК України сформовано та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну № 40 від 30.09.2020.

Господарські операції за Договором № 240920 відображені в бухгалтерському обліку ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" на підставі складених сторонами первинних документів, що підтверджується Оборотно-сальдовою відомістю та карткою рахунку 631 "Розрахунки із вітчизняними постачальниками.

Проведення розрахунків за виконані підрядні роботи підтверджується платіжними дорученнями Позивача, копії яких містяться в матеріалах справи.

Враховуючи негативні результати, що були отримані під час проведення комплексу промислово-геофізичних досліджень та прострілювально-вибухових робіт в розвідувальній свердловині № 40 Радченківської площі Дубрівсько-Радченківської ліцензійної ділянки Позивачем визнано подальше її дослідження безперспективним, а отримання вуглеводнів неможливим.

З метою демонтажу обладнання, яке використовувалось для дослідження свердловини № 40 Радченківської площі Дубрівсько-Радченківської ліцензійної ділянки між ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" (Замовник) та ТОВ "Полтавська бурова компанія" (Підрядник) було укладено договір підряду від 22.10.2020 № 221020 для виконання робіт по ліквідації (ізоляції) об'єктів випробування та демонтажу устьового обладнання в розвідувальній свердловині № 40 Радченківська Дубрівсько- Радченківської площі (далі - Договір № 221020) (копія договору з додатками додається).

Предметом Договору № 221020 відповідно до пункту 1.1. сторони визначили виконання Підрядником своїми силами, з використанням власного обладнання та інструменту, а також за допомогою кваліфікованих спеціалістів виконати роботи по ліквідації (ізоляції) об'єктів випробування та демонтажу устьового обладнання в розвідувальній свердловині № 40 Радченківська Дубрівсько-Радченківської площі (надалі - Роботи), відповідно до Плану робіт на ліквідацію (ізоляцію) об'єктів випробування та демонтажу устьового обладнання в розвідувальній свердловині № 40 Радченківська Дубрівсько-Радченківської площі (копія плану додається).

Відповідно до Розділу І "Геолого-технічні дані по свердловині" Плану роботи пунктом 8. зафіксовано результати інтервалів проведеної перфорації:

I об'єкт:

- 1192,5-1196,5 м (гор. Т-46) ПНКТ "OWEN" 4 1/2 А по 16,5 отв/п.м зі скиданням перфоратора на вибій - притоку не отримано;

II об'єкт:

- 923-925м, 927-932,5м, 936-941 м (гор. Т-1-2), на геофізичному кабелі корпусними перфораторами "ОWEN" 3 3/8 щільністю 20 отв./п.м.- притоку не отримано.

Розділом II "Стан свердловини" Плану роботи вказано, що після випробування ІІ-ох об'єктів, притоку пластового флюїду не отримано.

Розділом III "Мета робіт" Плану роботи визначено мету робіт, які полягають у проведення комплексу робіт для ліквідації (ізоляцію) об'єктів випробування та демонтажу устьового обладнання в розвідувальній свердловині.

Вартість виконання робіт визначена розділом 4 договору № 221020 та зафіксована в кошторисах, які є додатками № 1 та № 2 до цього Договору.

Відповідно до пункту 6.1 Договору № 221020 прийом-передача виконаних Робіт фіксується у Актах приймання-передачі виконаних Робіт, які підписуються Сторонами.

30 листопада 2020 року сторонами на виконання умов Договору № 221020 підписано Акт приймання-передачі виконаних підрядних робіт № 1 від 30.11.2020, яким підтверджено прийняття Комплексу робіт з ліквідації (ізоляції) об'єктів випробування та демонтажу устьового обладнання в розвідувальній свердловині № 40 Радченківська Дубрівсько- Радченківської площі, установкою "УПА-60" на загальну суму 1 660 456,00 грн, в тому числі ПДВ - 246 742,67 грн (копія акта додається).

На підставі підписаного Акта приймання-передачі виконаних підрядних робіт № 1 від 30.11.2020 Підрядником (ТОВ "Полтавська бурова компанія") на виконання пункту статті 201 ПК України сформовано та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну № 65 5 від 30.11.2020.

Господарські операції за Договором № 221020 відображені в бухгалтерському обліку ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" на підставі складених сторонами первинних документів, що підтверджується Оборотно-сальдовою відомістю та карткою рахунку 631 "Розрахунки із вітчизняними постачальниками".

Проведення розрахунків за виконані підрядні роботи підтверджується платіжними дорученнями Позивача, копії яких містяться в матеріалах справи.

ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" не здійснювало заходів з ліквідації свердловини № 40 Радченківська, ліквідаційна справа свердловини не формувалась та згідно Акта приймання-передачі (повернення) свердловини № 40 Радченківська від 31.12.2020 за договором оренди № 923 Повіреному не передавалась.

Результати проведеного комплексу заходів з промислово-геофізичних досліджень розвідувальної свердловини № 40 Радченківська були використані для формування ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" перспективних планів буріння нових свердловин з метою видобування вуглеводнів на площі Радченківського родовища на підставі наявного спеціального дозволу.

Ураховуючи викладене, висновки контролюючого органу не відповідають фактичним обставинам та меті господарських операцій за розвідувальною свердловиною № 40 Радченківська та спростовуються укладеними договорами та оформленими сторонами на їх виконання первинними документами.

Щодо висновків контролюючого органу щодо завищення податкового кредиту з ПДВ за період з 01.01.2017 - 31.12.2023 на загальну суму 44 967,00 грн судом встановлено наступне.

За період з 01.01.2017 - 31.12.2023 ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" задекларовано податкового кредиту з податку на додану вартість у сумі 166 923 482,00 гривень.

Перевіркою повноти визначення податкового кредиту за період з 01.01.2017 - 31.12.2023 встановлено його завищення на загальну суму 44 967,00 грн, в тому числі по періодам: лютий 2018 року - 44 967,00 грн,

Проведеною перевіркою відображеного показника за період з 01.01.2017 - 31.12.2023 в сумі 95650736,00 гривень на підставі таких документів: оборотно-сальдові відомості, обороти та аналізи по рахункам: 64, 631, 31, договори купівлі-продажу товарів (робіт, послуг), накладні, товарно-транспортні накладні, акти наданих послуг, податкові накладні, банківські виписки встановлено його заниження на загальну суму 44 967,00 грн, в тому числі по періодам: лютий 2018 року-44 967,00 гривень.

Згідно з наданими до перевірки документів встановлено, що ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" укладено договір поставки від 08.02.2018 № СК02/18 з ТОВ "Центрбудпостач" (код 36848366) (Постачальник), згідно якого ТОВ "Центрбудпостач" зобов'язується поставити обладнання, а ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" зобов'язується прийняти його та оплатити на умовах договору.

Аналізом інформації щодо діяльності ТОВ "Центрбудпостач" виявлено проведення для цілей оподаткування обліку здійснених господарських операцій, що безпосередньо пов'язані з виникненням у підсумку необґрунтованої податкової вигоди у "покупців", зокрема ТОВ "Нафтогазопромислова геологія".

За сукупністю вищевикладених матеріалів, перевіркою не підтверджується проведення господарських операцій між ТОВ "Центрбудпостач" та ТОВ "Нафтогазопромислова геологія".

Отже, фактично ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" створено здійснення господарських операцій з ТОВ "Центрбудпостач" шляхом формального складення первинних документів, які не супроводжувалися дійсним рухом активів у процесі виконання операцій.

Перевіркою встановлено документування зазначених операцій та відображення в бухгалтерському обліку без отримання результатів таких операцій в дійсності.

У зв'язку з вищевикладеним, у ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" відсутнє право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту в розумінні п. 198.1, п. 198.3, п. 198.6 ст.198 ПК України.

Таким чином, в порушення п. 44.1 ст. 44, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3 ст. 198 ПК України, підприємством завищено показники, задекларовані в рядку 10.1 (колонка Б) податкової декларації з ПДВ "Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою та ставкою 7 %, крім ввезення товарів на митну територію України" на загальну суму 44 967,00 грн, в тому числі по періодам: лютий 2018 року - 44 967,00 гривень.

Оцінка господарських відносин позивача з ТОВ "Центрбудпостач" була надана судом вище, у зв'язку з чим суд зазначає, що зазначений висновок контролюючого органу є таким, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства України та не відповідає фактичним обставинам господарської операції.

Отже, податкові повідомлення - рішення від 16.10.2024 № 01172040702 та від 16.10.2024 № 01172060702 є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо висновків контролюючого органу про встановлення порушень реєстрації (відсутності реєстрації) податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або щодо виявлення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкових накладних та податкового повідомленням-рішенням від 16.10.2024 № 01172110702, яким до ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" за відсутність складання та реєстрації податкових накладних в ЄРПН на загальну суму ПДВ 6 333 671,00 грн застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 61 200,00грн (форма "ПН"), суд зазначає таке.

В результаті порушень, зазначених в п. 3.1.2.1 Акта перевірки, встановлено, що в порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України підприємством не здійснено реєстрацію податкових накладних на загальну суму 6 333 671 грн, в т.ч. по періодам: серпень 2020 року - 68 930 грн, вересень 2020 року - 1 413 036 грн, жовтень 2020 року - 1 113 707 грн, листопад 2020 року - 276743 грн, листопад 2022 року - 99 951,32 грн, грудень 2022 року-2 878 383 грн, січень 2023 року -32 666,2 грн, лютий 2023 року - 32 666,2 грн, березень 2023 року - 32 666, 2 грн, квітень 2023 року - 49332, 9 грн, травень 2023 року - 32 666, 2 грн, червень 2023 року - 48 593,7 грн, липень 2023 року - 32 666, 2 грн, серпень 2023 року - 57 666, 2 грн, вересень 2023 року - 32 666, 2 грн, жовтень 2023 року - 65 999 67 грн, листопад 2023 року - 32 666, 2 грн, грудень 2023 року - 32 666, 2 грн

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити:

а) порядковий номер податкової накладної;

б) дата складання податкової накладної;

в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;

г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу);

ґ) виключено;

д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;

е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;

є) ціна постачання без урахування податку;

ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;

з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;

и) виключено;

і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.

Пунктом 201.8. статті 201 ПК України передбачено, що право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.

Враховуючи, що порушення встановлене контролюючим органом щодо не нарахування ТОВ "Нафтогазопромислова геологія" всупереч вимогам абз. г п. 198.5 ст. 198 Кодексу податкових зобов'язань з витрат на оренду свердловин та проведення ремонтних робіт, відображених в складі податкового кредиту після завершення строку дії договору оренди свердловин, а також з проведення робіт, завершальним етапом яких є ліквідація свердловини № 40 Радченківська Дубрівсько-Радченківської площі спростовано вище, висновки відповідача про не реєстрацію позивачем податкових накладних є також безпідставними і такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

Оскільки, висновки Акта перевірки щодо заниження податкових зобов'язань на суму 6 333 672 грн про які йдеться в п. 3.1.2.1 Акта перевірки спростовані судом вище, висновки відповідача про порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 ПК України та не здійснення реєстрації податкових накладних не відповідають фактичним обставинам господарських відносин позивача контрагентами, які підтверджені належним чином оформленими та підписаними первинними та розрахунковими документами та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, податкове повідомлення рішення від 16.10.2024 № 01172110702 є протиправним та підлягає скасуванню.

Беручи до уваги вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість встановлених податковим органом порушень позивачем податкового законодавства, що мало наслідком прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень оскільки такі порушення не відповідають дійсності.

Таким чином, суд зазначає, що податковий орган, приймаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення, винесені на підставі висновків викладених у акті документальної позапланової виїзної перевірки діяв необґрунтовано, у зв'язку з чим у суду наявні підстави прийти до висновку про протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень та наявність підстав для їх скасування.

Відповідно до приписів ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно з ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

При цьому суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

Зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 06.09.2005; п.89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18.07.2006; п.23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10.02.2010; п.58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav.Spain) серія A. 303-A; 09.12.1994, п.29).

Згідно з ч.1 ст.9, ст.72, ч.1, 2, 5 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

А тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову у повному обсязі.

Інші доводи сторін не спростовують викладеного та не доводять протилежного.

Згідно з ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як випливає з наявної у матеріалах справи квитанції, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 30 280,00 грн. Відтак враховуючи, розмір задоволених позовних вимог позивача, суд присуджує на користь позивача судові витрати у розмірі 30 280,00 грн, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України від 16.10.2024 № 01171150702 (форма "Р"), яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Нафтогазопромислова геологія" збільшено грошові зобов'язання за платежем податок на прибуток підприємств на загальну суму 60 705,00 грн, у тому числі за податковими зобов'язаннями на суму 48 564,00 грн і за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 12 141,00 грн;

Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України від 16.10.2024 № 01172040702 (форма "Р"), яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Нафтогазопромислова геологія" збільшено грошові зобов'язання за платежем податок на додану вартість на загальну суму 7 696 218,00 грн, у тому числі за податковими зобов'язаннями на суму 6 156 974,00 грн і за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 1 539 244,00 грн;

Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України від 16.10.2024 № 01172060702 (форма "В4"), яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Нафтогазопромислова геологія" зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на суму 221 664,00 грн;

Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України від 16.10.2024 № 01172110702 (форма "ПН"), яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазопромислова геологія" за відсутність складання та реєстрації податкових накладних у ЄРПН на загальну суму ПДВ 6 333 671,00 грн застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 61 200,00 грн.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазопромислова геологія" (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бойчука Михайла, буд. № 41, код ЄДРПОУ: 38238322) судовий збір у розмірі 30 280,00 грн (тридцять тисяч двісті вісімдесят гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (місцезнаходження: місто Київ, вулиця Шолуденка, буд.к № 33/19, код ЄДРПОУ 44116011).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Басай О.В.