12 грудня 2025 року м. Житомир справа № 240/32521/23
категорія 102080000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шимоновича Р.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пулинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстицїї (м. Київ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, у якому просить:
- визнати протиправними дії Пулинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) щодо відмови про внесення змін до актового запису цивільного стану в частині внесення відомостей про батька дитини;
- зобов'язати Пулинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ):
- внести зміни, а саме: відомості про батька до актового запису цивільного стану №43 від 30 червня 2021 року здійсненого Пулинським відділом ДРАЦС у Житомирському районі Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) в книзі реєстрації народжень, та зазначити, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , батьком ОСОБА_2 та змінити прізвище « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 »;
- внести зміни, а саме відомості про батька до актового запису цивільного стану №29 від 02 травня 2023 року здійсненого Пулинським відділом ДРАЦС у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) в книзі реєстрації народжень, та зазначити, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , батьком ОСОБА_5 та змінити прізвище « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 ».
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 08 серпня 2023 року звернувся до Пулинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про визнання батьківства та внесення відомостей про батька до актового запису про народження дитини. Однак, листом від 08.08.2023 № 351/29.8-47 йому було відмовлено, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (у письмовому провадженні).
Відповідач, правом подати відзив на позовну заяву, не скористався.
Положенням ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Починаючи з 2006 року позивач та громадянка ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживають однією сім'єю без реєстрації шлюбу.
ІНФОРМАЦІЯ_3 у них народилася донька, ОСОБА_7 .
25 червня 2012 року рішенням Червоноармійського районного суду Житомирської області ОСОБА_6 визнано недієздатною.
11 жовтня 2013 року позивача за рішенням Червоноармійського районного суду Житомирської області, призначено опікуном недієздатної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_4 у позивача та ОСОБА_6 народився син, ОСОБА_8 , батьком якого за рішенням Червоноармійського районного суду Житомирської області від 24.07.2017 було визнано позивача, а також внесено відомості про батька до актового запису № 5 від 04 травня 2017 року здійсненого виконавчим комітетом Івановицької сільської ради Пулинського району Житомирської області в книзі реєстрації народжень, де зазначено, ОСОБА_1 батьком ОСОБА_8 та змінено прізвище « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 ».
ІНФОРМАЦІЯ_5 у позивача з ОСОБА_6 народилися діти - син, ОСОБА_2 , а 19 квітня 2023 року, донька, ОСОБА_5 .
08 серпня 2023 року позивач звернувся до Пулинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про визнання батьківства та внесення відомостей про батька до актового запису про народження дитини.
Однак, листом від 08.08.2023 за вих..№ 351/29.8-47 позивача повідомлено про те, що відповідно до пункту 15 глави 1 розділу ІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні « якщо батьки не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою про визнання батьківства . «Оскільки, мати дитини визнана рішенням Червоноармійського районного суду Житомирської області від 25.06.2013 року №2-0-2/13 недієздатною, то відповідно до пункту 2 ст.41 Цивільного кодексу України «недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочинну» Відповідно до пункту 3 ст.41 Цивільного кодексу України «правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун». Враховуючи те, що ОСОБА_1 є опікуном матері дитини, для вирішення питання щодо визнання батьківства та внесення відомостей про батька по актового запису про народження дитини, рекомендовано звернутись до суду.
Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вказує наступне.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулюються Законом України від 1 липня 2010 року №2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон №2398-VI).
Відповідно до статті 1 Закону №2398-\Ч запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Згідно з частинами 1, 2 статті 3 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану визначений Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5, які зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за №55/18793 (далі - Правила №96/5).
Пунктом 1.1 Правил №96/5 передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно до частин 1-3 статті 9 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.
Вимогами частин 1-4, 6 статті 22 Закону №2398-VI передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Вимогами частини 5 статті 9 Закону №2398-VI передбачено, що правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Наведений перелік способів захисту цивільних прав та інтересів не є вичерпним, оскільки суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Юрисдикція адміністративного суду поширюється на публічно-правові спори, ознаками яких є не лише спеціальний суб'єктний склад хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції), але й спеціальні підстави виникнення, пов'язані з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Наведене узгоджується й з положеннями ст. ст. 2, 4, 19 чинного КАС України, які закріплюють завдання адміністративного судочинства, визначення понять публічно- правового спору та суб'єкта владних повноважень, а також межі юрисдикції адміністративних судів.
У справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення.
Частиною 2 статті 3 Конституції України визначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ст. 8 Конституції України вона має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції і повинні відповідати їй.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами ч. 1 ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Виходячи зі змісту ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків.
Згідно зі ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до ст. 8 Загальної декларації прав людини, кожна людина має право на ефективне поновлення у правах компетентними національними судами в разі порушення її основних прав, наданих їй Конституцією або законом.
Частиною першою ст. 55 Конституції України проголошено право кожного на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно зч. 1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є дітьми позивача та ОСОБА_6 .
Дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що вони містять відомості, які були б достатніми підставами для внесення змін до актового запису цивільного стану в частині внесення відомостей про батька дитини.
Враховуючи те, що позивачем було подано відповідачу належні й достатні докази для внесення змін до актового запису цивільного стану, а відмова Пулинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстицїї (м. Київ) від 08.08.2023 № 351/29.8-47 про відмову у внесенні змін до актового запису, а саме:
- відомості про батька до актового запису цивільного стану №43 від 30 червня 2021 року здійсненого Пулинським відділом ДРАЦС у Житомирському районі Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) в книзі реєстрації народжень, та зазначити, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , батьком ОСОБА_2 та змінити прізвище « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 »;
- відомості про батька до актового запису цивільного стану №29 від 02 травня 2023 року здійсненого Пулинським відділом ДРАЦС у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) в книзі реєстрації народжень, та зазначити, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , батьком ОСОБА_5 та змінити прізвище « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 » є протиправною та такою, що прийнята без урахування усіх обставин, що мають значення для законного прийняття рішення.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Проаналізувавши позовні вимоги та з'ясувавши всі обставини справи та оцінивши докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246,256 КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Пулинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (вул. Незалежності, 13, смт. Пулини, Житомирський район, Житомирська область, 12001, ЄДРПОУ: 22061775) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Пулинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) щодо відмови ОСОБА_1 у внесенні змін до актового запису цивільного стану в частині внесення відомостей про батька дитини.
Зобов'язати Пулинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ):
- внести зміни, а саме: відомості про батька до актового запису цивільного стану №43 від 30 червня 2021 року здійсненого Пулинським відділом ДРАЦС у Житомирському районі Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) в книзі реєстрації народжень, та зазначити, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , батьком ОСОБА_2 та змінити прізвище « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 »;
- внести зміни, а саме: відомості про батька до актового запису цивільного стану №29 від 02 травня 2023 року здійсненого Пулинським відділом ДРАЦС у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) в книзі реєстрації народжень, та зазначити, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , батьком ОСОБА_5 та змінити прізвище « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 ».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Пулинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 12 грудня 2025 року.
Суддя Р.М.Шимонович